שיחה:שרף (מלאך)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

משמעויות "שרף"[עריכת קוד מקור]

אהלן, תיקנתי טעות שהייתה בערך מאז 2010, שטענה ששרף הוא מלאך בדמות נחש. מסתבר שזו טעות נפוצה בעברית, כי גם שָׂרָף (מלאך) וגם שָׂרָף (נחש) כתובים ומנוקדים אותו דבר. מכאן קורה שהרבה לוקחים את הפסוק מישעיהו ו': "שְׂרָפִים עֹמְדִים מִמַּעַל לוֹ, שֵׁשׁ כְּנָפַיִם שֵׁשׁ כְּנָפַיִם לְאֶחָד", וקושרים לישעיהו ל': "אֶפְעֶה וְשָׂרָף מְעוֹפֵף". זה אכן נשמע סביר ודי משכנע, אלא אם אתה רש"י, שאומר: "ואף שרף מעופף מין נחש הוא ולא שיהיו לו כנפים לעוף אלא קופץ ומדלג רחוק מאד וזורק להב מפיו". אם עושים מחקר אטימולוגי רואים ששרף הנחש (באנגלית ישנו הבדל וצורת הנחש היא serpents), נגזרה מהשורש הלטיני: serpere, לזחול, לעומת המילה המתייחסת למלאכים, seraph/seraphim, שהיא מילה שהמקור שלה, כך נראה, בעברית ובתנ"ך (רק בישעיהו למעשה). וכן, צורת הרבים של שניהם בעברית: שְׂרָפִים. כדאי לשים לב שכבר במדבר כא' מקלקל קצת את הסברה של אל-נחש: "וַיֹּאמֶר יְהוָה אֶל מֹשֶׁה עֲשֵׂה לְךָ שָׂרָף וְשִׂים אֹתוֹ עַל נֵס וְהָיָה כָּל הַנָּשׁוּךְ וְרָאָה אֹתוֹ וָחָי", ואז: "וַיַּעַשׂ מֹשֶׁה נְחַשׁ נְחֹשֶׁת". מקווה שזה יניח את דעתכם. Y@M - שיחה 06:37, 25 באוגוסט 2015 (IDT)

מאוד לא סביר ששרף נשאל מלטינית. ולפי המילון המקראי שבידי (מילון העברית המקראית של מ"צ קדרי) שרף הוא אכן מלאך בדמות נחש. ראובן מ. - שיחה 13:36, 25 באוגוסט 2015 (IDT)
בדקתי עכשיו במקור מוסמך, Dictionary of Deities and Demons in the Bible (DDD). יש קונצנזוס שמדובר במלאכים בדמות נחש. אני מבטל את עריכתך. ראובן מ. - שיחה 14:26, 25 באוגוסט 2015 (IDT)
היי ראובן מ., רוב תודות על תגובתך והבדיקה במקור המוסמך. אשטח את טענותיי לגבי זה:
  1. התרגומים מבדילים ממש בין נחשים - serpents, לבין שרף - seraphim. מקורות: Blue Letter Bible, המכון למחקר התנ"ך.
  2. אם אתה לוקח את התנ"ך על דרך הפשט, יש מספר פעמים שזה נראה מאוד מוזר: נניח בפסוק ח' בבמדבר כ"א ה' מבקש ממשה לעשות שרף, ואז משה, פסוק אחרי, עושה נחש נחושת. לא מלאך.
  3. גם בערך האנגלי ההפרדה מוקפדת: "The word seraph/seraphim appears three times in the Torah (Numbers 21:6–8, Deuteronomy 8:15) and four times in the Book of Isaiah (6:2–6, 14:29, 30:6). In Isaiah 6:2-6 the term is used to describe a type of celestial being or angel. The other five uses of the word refer to serpents.". גם התמונות בויקישיתוף לא מראות נחשים אלא מלאכים.
  4. שים לב שגם במקור שנתת, לא מדובר על קונצנזוס אם כי על "תפיסה כללית" ("Generally conceived").
  5. המילון האטימולוגי טוען ששרפים במובן מלאכים מופיע רק בישעיהו. מן הסתם שהמילה שְׂרָפִים (בניקוד זה) מופיעה במקומות נוספים כשמתייחסים לנחשים, אבל אני מניח שהוא מתייחס לזה כמילה שונה.
  6. נראה שגם רש"י טורח לבאר ולהבדיל: "ואף שרף מעופף מין נחש הוא ולא שיהיו לו כנפים לעוף אלא קופץ ומדלג רחוק מאד וזורק להב מפיו", וכך גם מלבי"ם: "הצפע הזה יהיה שרף וארס מעופף המזיק למרחוק, שהוא חזקיה ופרי מעשיו הטובים שיזיקו לך"
אז אחזור על מה שאני אומר: זה נכון שיש איזושהי אמונה שמדובר באותו שרף. האמונה הזו לא נכונה וזה מאוד בולט לעין כשבודקים את זה לעומק. אשמח לתגובתך. לילה טוב! Face-smile.svg Y@M - שיחה 01:11, 26 באוגוסט 2015 (IDT)
הדוגמה שבבמדבר כ"א מראה ששרף מקביל לנחש, ואת זה ידענו כבר. הטענה היא ששרף מציין גם מלאך בצורת נחש, ואין בתיאור שום דבר שיפריך זאת. ברור שקיימת מסורת פרשנית שהשרפים אינם בצורת נחש, התרגומים מרמזים על כך והפרשנים הקלאסיים שציינת מעידים על כך. אבל זה לא מוכיח שום דבר. אטימונליין הוא מקור טוב מאוד בעיניי לאטימולוגיה אנגלית, ומקור פחות טוב לאטימולוגיה עברית (עקיפה). לגבי הערך ב-DDD: עניין של הבנת הנקרא. להבנתי, המילים: "The Seraphim are now generally conceived as winged serpents"" פירושם: "השרפים נתפסים כיום על פי רוב כנחשים מכונפים". גם המשך הערך (שאיננו זמין בקישור) מלמד על כך. אם אתה רוצה אשלח לך את הערך ותוכל להתרשם מהחומר בעצמך. ראובן מ. - שיחה 01:35, 26 באוגוסט 2015 (IDT)
לא התייחסת לדי הרבה מקורות (נניח, הערך באנגלית, BB או המחקר של המכון) והמקור היחיד שהבאת הוא DDD. אפשר להגיד גם ששרף זה חציל מעופף וכנראה שאין שום דבר שיפריך זאת, אבל אין סיבה להאמין בכך. לפי מה שאני רואה התפיסה המחקרית הרווחת דווקא הולכת כנגד המופיע ב-DDD. בכל זאת, אשמח לראות את הערך. שוב תודה על תגובתך Face-smile.svg, Y@M - שיחה 01:43, 26 באוגוסט 2015 (IDT)
שיניתי לניסוח מאוזן יותר. אתה מוזמן להרחיב ולקשר למקורות שציינת. ראובן מ. - שיחה 09:17, 26 באוגוסט 2015 (IDT)

בעיה[עריכת קוד מקור]

במסכת חגיגה כתוב שנטמעטו למלאכים משש הכנפיים שהיו להן שתי כנפיים משחרב בית המקדש. כיום לשרפים יש ארבע כנפיים. (חשוב לציין שמה שאנחנו מדמיינים ככנפיים של השרפים,אינו אלא משהו מופשט שמיצג משהו רוחני ונשגב שאין לשכל שלנו הבנה בו) ---ששון--- - שיחה 21:02, 14 ביולי 2016 (IDT)