שיחה:תיאור מפעלותיו של אוגוסטוס האלוהי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הערך הזה נמצא בעבודה אקדמית בקורס "עולם חדש מופלא: המאה היוליו-קלאודיית" בחוג להיסטוריה כללית באוניברסיטת חיפה בהנחייתו של ד"ר אורי אמיתי. הערך יערך על ידי משתמש:Ronbarak. חנה Hanayשיחהאת הויקיפדים החדשים כבר הכרת? 19:03, 25 באוגוסט 2011 (IDT)

WIKI AND ACADEMIA.PNG

ערך זה נכתב או הורחב משמעותית בקורס "עולם חדש מופלא: המאה היוליו-קלאודיית" במסגרת מיזם עבודות ויקידמיות באוניברסיטת חיפה - הפקולטה למדעי הרוח

שם הערך[עריכת קוד מקור]

תרגום שם המסמך קלוקל. אין צורך במילה "דו"ח". קרני שיחהמשהו אחר 13:56, 21 במאי 2007 (IDT)

זה השם הנמצא בספרות בעברית.‏Ingsoc‏ • שיחה 15:57, 21 במאי 2007 (IDT)
גם אני מעדיף להשתמש ב-"תיאור מפעלותיו של אוגוסטוס האלוהי". האם יש מקום מתאים לקבל היזון חוזר על השם המומלץ. נכון שיעבץ קרא למסמך דו"ח עלילותיו של אוגוסטוס האלוהי, אך זהו שם "מכוער" לדעתי והבחירה שלי נקראה אף היא בספרות המחקר. Ronbarak - שיחה
רון, הוספתי להצעה תבנית שינוי שם, בתבנית תביא לדיון הזה ויקיפדים נוספים, אם לא תהיה התנגדות, אפשר יהיה לשנות את שם הערך. חנה Hanayשיחהאת הויקיפדים החדשים כבר הכרת? 11:27, 29 באוגוסט 2011 (IDT)
מכיוון שאין התנגדות, אני משנה את שם הערך לתיאור מפעלותיו של אוגוסטוס האלוהי. חנה Hanayשיחהאת הויקיפדים החדשים כבר הכרת? 23:26, 4 בספטמבר 2011 (IDT)


הגרסה הלטינית[עריכת קוד מקור]

צריך להסיר את הקישור אליה. היא מכילה את צורת הטקסט הישנה של פסקה 34 "Post id tempus praestiti omnibus dignitate, potes" המהדורה הזאת יצאה לפני שהתגלו פרגמנטים שגילו שהנוסח הנכון "Post id tempus auctoritate omnibus praestiti" (ראו את הגרסה הנכונה במהדורת הטקסט של מור ובראנט).

זה אולי נראה כמו נוקדנות אבל יש הבדל של שמיים וארץ בין dignitate ל-auctoritate. כרגע הנוסח הנוכחי מטעה את הקוראים ואני לא יודע על טקסט עם הנוסח הנכון שנמצא ברשות הכלל. -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת

באם תגלה טקסט מקוון מודרני יוצר מהקישור שנתתי, האם תוכל לעדכן אותי. בכל מקרה, האם תוכל לתת מקורות לגרסה החדשה של פסקה 34 (פרסום, ספר וכו') ? תודה, Ronbarak - שיחה 02:43, 18 בספטמבר 2011 (IDT)

שחרור לטבע[עריכת קוד מקור]

שלום חנה,
בעצה עם אורי, נראה שהערך יכול להִמסר לקהילה.
האם תוכלי להסיר את ההערה הערך נמצא בשלבי עריכה שבראש הדף (ולבצע כל שינוי אחר הדרוש בשלב זה)?
תודה,
Ronbarak - שיחה 15:48, 5 בספטמבר 2011 (IDT)

רון, זו החלטה שלך, אם אתה רוצה להסיר את התבנית, אתה מוזמן לעשות זאת. ייתכן ולאחר מכן ייכנסו ויקיפדים יערכו יעירו הערות וכו'. חנה Hanayשיחהאת הויקיפדים החדשים כבר הכרת? 18:01, 5 בספטמבר 2011 (IDT)
ערך מעניין ומעמיק, אף כי יש לי מספר שאלות על תוכנו (בהמשך). זוקק עריכה ויקפדית (מה שקורין: "ויקיזציה"). האם ההערה המסותרת נשארת בראשו? יעל י 23:09, 7 בספטמבר 2011 (IDT)
יעל, האם התכוונת ל"זקוק" במקום "זוקק"? ניסיתי לכתוב הערך לאחר קריאה במדריכים של הויקיפדיה העברית, אך בשל חוסר נסיוני, ייתכן ועדיין יש לטקסט "סטיות" מהמקובל. האם תוכלי לתת הערות ספיציפיות לגבי הבעיות שגילית? כמוכן, מה השאלות?
בקשר להערה, אני מניח שהכוונה ל<!--הערך נכתב במסגרת: {{בעבודה אקדמית|קורס=עולם חדש מופלא: המאה היוליו-קלאודיית ב[[אוניברסיטת חיפה]]|יעד=31 בדצמבר 2011}}-->. האם את רואה בעיה בהערה מוסתרת זו?
Ronbarak - שיחה 02:48, 18 בספטמבר 2011 (IDT)
רון, אין כל בעיה עם התבנית האת בדף השיחה. זו החלטת הקהילה שערכים שנכתבו במסגרת מטלה אקדמית, תופיע בדף השיחה שלהם התבנית {{מטלה אקדמית}}
לגבי זוקק/זקוק. הכוונה היא זקוק. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה יצא לדרך 08:57, 18 בספטמבר 2011 (IDT)
תודה רון, אני אכתוב על כך בהמשך, יום נעים, יעל י 08:59, 18 בספטמבר 2011 (IDT)
אני אכן רואה בעיה בהערה המסותרת, מה גם שהסתיימה כתיבת הערך.
אשמח להערותיך על הגהותי - למשל בתחילה, לגבי הטקסט כתעמולה. בברכה, יעל י 11:02, 18 בספטמבר 2011 (IDT)


קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 06:48, 9 ביולי 2013 (IDT)

הצעת הוספה למומלצים[עריכת קוד מקור]

Article blue.svg ערך זה מועמד להמלצה או להסרת המלצה. מומלץ להיעזר בקריטריונים כדי לבחון את הערך. הנכם מוזמנים להעיר ולהגיב בדיון זה ולבקר מועמדים נוספים.

דיון[עריכת קוד מקור]

ערך יפה שנכתב במסגרת הקורס של אורי אמיתי מאונ' חיפה. היתי בקשר עם הסטודנט במייל ובעיני הערך עומד בקריטריונים שלנו. אשמח אם הקהילה תתמוך בו. גילגמש שיחה 17:12, 10 בדצמבר 2014 (IST)

בהחלט ערך מעניין. מהראשונים שהועלו במסגרת מיזם ויקיפדיה:עבודות ויקידמיות/מדעי הרוח - אוניברסיטת חיפה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 20:58, 10 בדצמבר 2014 (IST)
אני מתייג פה את משתמש:גארפילד שיעבור על הערך ויגיד אם הוא רואה בעיה כלשהי שצריך לתקן. הכותב הוא לא ויקיפד פעיל, אבל אפשר לפנות אליו במייל. גילגמש שיחה 07:19, 13 בדצמבר 2014 (IST)
כמה בעיות עם הערך:
 1. פסקת המבוא ארוכה מדי ומפורטת מדי. היא צריכה להיות יותר תמציתית וברורה. לטעמי היא מרחיבה יותר מדי על הפרטים בכתובת עצמה, על מעלליו ומעמדו של אוגוסטוס ועל האימפריה הרומית. תחת זאת, לדעתי יש לתמצת את חשיבות הכתובת, תמצית של מהי (דיווח על פועלו של אוגוסטוס), המקורות העומדים לרשותנו כלפי הכתובת, מתי התגלתה. הסיפורים על אוגוסטוס עצמו פחות חשובים, וגם התיאור הקפדני של כל שורה מיותר בעיני.
 2. לגיטימציה פוליטית - הכתובת הזו היא במובנים מסוימים המבשרת של ימי הביניים והמבנה השלטוני האופייני להם. אני לא מתכוון לטעון שימי הביניים מתחילים עם אוגוסטוס, אבל המבנים השילטוניים והצידוק לשלטון פוליטי של בני אדם - נובע ומושפע מאד מהכתובת הזו. שווה לדון בסוגיה הזו.
 3. בנייה מונומנטלית - בסעיף 19 אוגוסטוס מפרטא את כל המבנים הרבים שהוא בנה ויזם. הנושא הזה הופך לאחת מטביעות האצבע האופייניות לשליטים בימי הביניים (קרל הגדול, קלוביס וכיוב'). עוד עדות להשפעתו של אוגוסטוס על תפיסת השליט הימי-ביניימי.
 4. אני מביא לכאן ציטוט מסמינר שלקחתי אצל פרופ' איציק חן, על המעבר מהעת העתיקה לימי הביניים:
  "בפיסקה האחרונה בצוואה של אוגוסטוס, הוא מודה שבהתחלה השלטון שלו לא היה כל כך חוקי, אם קוראים בין השורות. הוא פחד שימחקו את זכרו. החשש הגדול ביותר שלו היה שיעשו לו damnation memoriae ולכן הוא דאג להפיק את המסמך הזה, שנותן לגיטימציה וחוקק על קירות מקדשים – אוגוסטוס בפעם הראשונה בהיסטוריה הרומית מגייס את הדת לצרכי תעמולה! זה לא היה קיים עד אז! כל הלגיטימציה שהוא מדבר עליה, הכל הן תכונות אזרחיות, הדת איננה חלק מהתפקיד הזה. כשהוא עלה לשלטון הוא הנהיג את פולחן הקיסר, וכשהוא מת, לא הייתה עיר באימפריה הרומית שכיבדה את עצמה ולא היה בה מקדש לרומא ואוגוסטוס. לאורך כל הדרך הוא היה עסוק ביצירת לגיטימציה פוליטית והדרך שלו ליצור אותה היא מאוד מורכבת. אם אנחנו מסכמים את כל הדברים
  1. המסורת – הוא ממשיך את המסורת והוא דואג לעשות את כל הדברים על פי המסורת, לפי איך שהוא מציג את זה. שום דבר לא נעשה בניגוד למסורת "מנהג האבות", אלמנט משמעותי בתפיסה של הרומיות.
  2. החוק – הכל נעשה על פי חוק, הוא נוקם את רצח אביו באמצעות מערכת המשפט, כל החוקים שהוא חוקק הם באווירה רפובליקאית טהורה, הוא מייסד / מחוקק מחדש חוקים שנזנחו.
  3. השלום – אלמנט שלישי שחוזר על עצמו כל הזמן. Pax Romana הופך להיות מילה נרדפת לתקופת שלטונו של אוגוסטוס.
  4. הדאגה לרווחת האזרחים – לחם ושעשועים, אלמנטים שאמורים להשקיט את החברה.
  5. הדאגה לאחדות של המדינה אבל גם להרחבת גבולותיה.
  6. מפעלי בנייה – כל מפעל בנייה כזה, צריך לזכור, זה עוד נדבך בתעמולה. כשיודעים בעיר שאת האמפיתיאטרון הקים אוגוסטוס אז זה מצוין.
 5. לכל ששת האלמנטים האלה נכנס האלמנט האחרון, הדת, ייצור של דת חדשה שעל פניה נראית רפובליקאית לכל דבר, שהתכלית שלה זה עיגון הלגיטימציה השלטונית של אוגוסטוס.
  1. האימפריה הייתה עצומה, מזרח ומערב, שיש בה הבדלים עצומים. במזרח לא הייתה בעיה לקבל את המונח Rex, מלך. האלמנטים המזרחיים שעוזרים לאוגוסטוס לעגן את השלטון שלו במזרח, רק אחר כך התפשטו לאט לאט למערב עד שהגיעו אפילו לרומא עצמה. יש פה הבדלי גישות. אבל הדרך של אוגוסטוס לגשר עליהם היא באימוץ של המסורת הרפובליקאית וההכפפה שלה לתוך המערכת הדתית. זה מה שיוצר עבור אוגוסטוס את הלגיטימציה וגם עבור כל שליט אחר בימי הביניים – היכולת למנף את המסורת במונחים דתיים." גארפילד - שיחה 15:25, 14 בדצמבר 2014 (IST)
גארפילד, אולי תוסיף על הדבר הזה בתוך הערך? גילגמש שיחה 15:45, 14 בדצמבר 2014 (IST)
יש הרבה מה להוסיף, הבעיה שבגלל שזה היה סמינר, שמטרתו הייתה שנכתוב עבודות על נושאים אחרים, הסיפור של ה"רס גסטה" נלמד באופן מילולי. לא קיבלנו טקסטים מגבים לטענות של המרצה. כך שלמרות שאני מאד מעריך את דעתו של פרופ' חן, ומשוכנע שדבריו הם בבחינת אמת צרופה - אין לי איך לגבות את המידע הרב שהצטבר בדפי הסיכומים שלי. אני מעדיף שהסטודנט שהתעמק בנושא, ובברור קרא את הספרות המחקרית המקובלת לפי הרשימה הנאה שהוא צירף לערך, יערוך את התוספות האלו. גארפילד - שיחה 15:51, 14 בדצמבר 2014 (IST)
כזכור לי, ערכים הויקיפדיה אמורים להתבסס על מחקר קיים ולא להציג מחקר שאין אפשרות לצטט מקורות קיימים לאוששו. Ronbarak - שיחה 19:21, 14 בדצמבר 2014 (IST)
לדעתי, השפעה של אוגוסטוס בכלל וה-RGDA על התפתחות ימי הביניים היא נושא מעניין למחקר אקדמי, אך אין לה (שוב לדעתי) מקום בערך wikipedia. אם ייכתב ערך שכזה, ניתן יהיה להפנות עליו מהערך שכתבתי. בנוסף, אין לי שום ידענות בנוגע לימי הביניים, כך שאפילו והייתי מקבל את הדיעה שהערך צריך לכלול את תיזת ההשפעה המוצעת - אין אני האדם המתאים לשנות ערך ה-RGDA עם תיזה זו. Ronbarak - שיחה 19:21, 14 בדצמבר 2014 (IST)
אני מציע לפעול בשני ראשים: אני אשלח מייל לסטודנט ואתה תנסה לפנות למרצה שלך לשעבר ולקבל ממנו הפניות לספרות. אני בטוח שהוא יסכים וכך במאמץ משותף נביא את זה לכדי שלמות. גילגמש שיחה 16:30, 14 בדצמבר 2014 (IST)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

כפי שצייתי לעי"ל, מספר נקודות שהעלה גארפילד הינן טנגנט לערך ה-RGDA וכדאי לא לשלבן בערך עצמו, אלא לבנות ערך חדש ולהפנות לערך חדש זה מה-RGDA. Ronbarak - שיחה 19:21, 14 בדצמבר 2014 (IST)

אני לא חושב. חבל להריץ את הקורא בין שני ערכים דומים. עדיף להרחיב את הערך הנוכחי. אני חושב שההרחבה לא תהיה גדולה מאוד. לדעתי, זה יהיה ערך ממש יפה. גילגמש שיחה 19:33, 14 בדצמבר 2014 (IST)
ערך יפה. אני חושב שאפשר לפרק את הפתיח לפרק בשם "תיאור הטקסט" שיכלול את רוב טקסט הפתיח. שמזןשיחה • כ"ט בכסלו ה'תשע"ה • 11:44, 21 בדצמבר 2014 (IST)
נראה שאין מנוס מהורדת הערך היות שההערה העיקרית שעלתה בדיון - השפעת הכתובת על הדורות הבאים לא טופלה. גילגמש שיחה 07:07, 11 בפברואר 2015 (IST)
תנו לי עוד כמה שבועות שהמרצה שלי להיסטוריה יחזור אלי במייל לגבי הנושא. אני מנסה לוודא איתו את המקורות המקובלים בעולם המחקרי להשפעת הכתובת, ולא להסתמך על סיכומי שיעורים (שזה מה שיש לי היום). אתכם הסליחה, ונא סבלנותכם :-) גארפילד - שיחה - עזרו לנו במיזם האסם 08:53, 11 בפברואר 2015 (IST)
בסדר, אפשר להמתין עם זה זמן מה. גילגמש שיחה 08:32, 14 בפברואר 2015 (IST)
גארפילד, האם הוא חזר אליך? ערן - שיחה 23:30, 5 במרץ 2015 (IST)
גארפילד, האם המרצה חזר אליך? אם לא ניתן להסיר את הערך מרשימת ההמתנה לבינתיים? ערן - שיחה 21:42, 23 במרץ 2015 (IST)
לצערי לא חזר. אני מסיר את התנגדותי. הערך ראוי להמלצה. אם יהיה לי זמן להרחיבו לפי חןמר מחקרי קונקרטי, אפתח אותו בהתאם. בכל מקרה, אין מניעה מבחינתי להמשיך את התהליך. גארפילד - שיחה - עזרו לנו במיזם האסם 21:05, 24 במרץ 2015 (IST)
טוב, אז נקדם אותו להמלצה. לדעתי הדבר שציינת לא ממש עקרוני. גילגמש שיחה 21:10, 24 במרץ 2015 (IST)