שיחה:תל באר שבע

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

השם לא נכון האתר נקרא תל שבע, ולא תל באר שבע. תל שבע הוא תרגום של השם מערבית. יש ויכוח בין הארכיאולוגים האם תל שבע, הוא באר שבע המקראית. או שבאר שבע המקראית שכנה באזור העיר העתיקה של באר שבע, ששם התגלו במספר חפירות ממצאים מתקופת הברזל.Maximberm - שיחה 22:02, 20 בפברואר 2010 (IST)

יתכן. אבל השם באתר רשות הטבע והגנים שמנהל את המקום הוא "תל באר שבע" ([1]) ‏Ori‏ • PTT‏ 11:04, 21 בפברואר 2010 (IST)

הגיע הזמן לשנות את השם כיום לאחר חפירות רבות שנערכו בעיר העתיקה של באר שבע, ניתן להגיד בבירור כי התל עליו נכתב הערך הוא איננו תל באר שבע אלא תל שבע. אני כעת בשלבי כתיבה של הערך "תל באר שבע" שבעיר העתיקה של באר שבע ועל מנת להוציא לאור ערך זה אבקש לשנות את שם הערך שלך ל"תל שבע (אתר ארכיאולוגי). למרות שברשות הטבע והגנים עדיין לא שונה השם, הגיע הזמן לשנות אותו. Rafa1478 - שיחה 14:20, 17 במאי 2014 (IDT)

Symbol support vote.svg בעד בהחלט. להעביר לתל שבע (אתר ארכאולוגי) ואת תל שבע להעביר לתל שבע (יישוב), • חבר לחיים - אמצו כלב!Ori‏ • PTT‏ 16:54, 17 במאי 2014 (IDT)
לא כל כך מהר. שינוי כזה לא עושים ללא מקורות. אני מבקשת מקור למשפט" "ניתן להגיד בבירור כי התל עליו נכתב הערך הוא איננו תל באר שבע אלא תל שבע". האתר הזה הוא אתר מורשת עולמית. ושמות מתקבעים, כך ששינוי שם בוויקיפדיה צריך לבוא בעקבות מאמרים של ארכאולוגים. הוא לא צריך להתחיל בוויקיפדיה. בינתיים אפשר לתת שם לערך השני למשל תא באר שבע (העיר העתיקה). חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה ממשיך 17:45, 17 במאי 2014 (IDT)

להלן מספר מאמרים של רשות העתיקות (ארגון מספיק אמין) לגבי הימצאותה של העיר באר שבע בתחומי העיר באר שבע המודרנית והימצאותה של העיר שבע בתחומי התל המדובר שנמצא ממערב לעיר תל שבע:

הייתי מציע גם לקרוא את הפרק "באר שבע הקדומה ומעמדה" בשער הראשון ("עיר אבות") בספר באר שבע מאת יהודה גרדוס ואליהו שטרן. בנוסף ניתן לקרוא על עובדות מוצקות אלו בעמודים 135- 136 באינציקלופדיה החדשה לחפירות ארכיאולוגיות בארץ ישראל מאת אפרים שטרן. שני ספרים אלו מהווים אולי את הספרים בעלי המידע הכי מקיף ומפורט על בקעת באר שבע ובאר שבע בפרט. לאור כל המקורות הללו, נראה לי כי מוצדק להחליף את השם. Rafa1478 - שיחה 18:26, 17 במאי 2014 (IDT)

חנה, הזיהוי בזמנו של אהרוני אם אני לא טועה היה מוטעה. הוא פשוט לא ידע על תל באר שבע האמיתי. אם את רוצה אני יכול להביא לך את התנך: "וַיֵּצֵא הַגּוֹרָל הַשֵּׁנִי, לְשִׁמְעוֹן--לְמַטֵּה בְנֵי-שִׁמְעוֹן, לְמִשְׁפְּחוֹתָם; וַיְהִי, נַחֲלָתָם, בְּתוֹךְ, נַחֲלַת בְּנֵי-יְהוּדָה. ב וַיְהִי לָהֶם, בְּנַחֲלָתָם--בְּאֵר-שֶׁבַע וְשֶׁבַע, וּמוֹלָדָה" (יהושע, י"ט, א,). יותר מזה? • חבר לחיים - אמצו כלב!Ori‏ • PTT‏ 22:21, 17 במאי 2014 (IDT)
אני אקרא את המקורות שצוינו כאן בתשומת לב ואתייחס. תודה על הציטוט Face-smile.svg. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה ממשיך 08:16, 18 במאי 2014 (IDT)
המקורות שכנעו אותך?Rafa1478 - שיחה 14:22, 22 במאי 2014 (IDT)
קראתי את כל המקורות, רק הקישור הראשון ללא תאריך מתייחס לשאלה היכן התקיימה בעת העתיקה העיר באר שבע והיכן העיר שבע וגם הוא לא החלטי. הוא רק מעלה תהיה בנושא. הוא מציין שאלה שתי ערים שהתקיימו זה לצד בקשר ברור של עיר אם-בת. הקישורים האחרים נותנים מידע על החפירות אבל לא דנים בשאלת הזיהוי ההיסטורי.
מה שצריך הוא קודם כל מאמר החלטי של פביאן או גלעד. כרגע מי שמטייל באתר רואה שילוט של תל באר שבע. נניח שנשנה את שם הערך, האנשים יגיעו לאתר יחפשו מידע ויגיעו לערך אחר זה מקור לבלבול. מה שאפשר וצריך כרגע לעשות הוא להכניס לתוך הערך את תהיית זיהוי האתר הארכאולוגי עם העיר העתיקה באר שבע. בנוסף יש לפנות לרשות הטבע והגנים ולברר אתם את הנושא. הבנתי שתחת השם Rafa1478 עורכים כמה תלמידים מבתי הספר בבאר שבע, אז מדוע שלא תעשו ברור מקיף בנושא תפנו אל פביאן וגלעד ולרשות הטבע והגנים בבאר שבע ותביאו לכאן את תשובותיהם? זאת נראית לי הדרך הנכונה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה ממשיך 16:46, 22 במאי 2014 (IDT)

אוקיי, תודה רבה על התשובה. תיקון: מאחורי המשתמש נמצא רק תלמיד אחד מבאר שבע.Rafa1478 - שיחה 16:52, 22 במאי 2014 (IDT)