שיחה:תסמונת אספרגר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

את הקטע הבא צריך לשלב בערך אוטיזם ולתת קרדיט לטלי וישנה (התורמת האלמונית) שן שש זעם 14:19, 9 דצמ' 2004 (UTC)

אב הטיפוס של הפרעות ממשפחת ה- PDD הוא האוטיזם, שתואר לראשונה על ידי לאו קנר בשנת 1943. אוטיזם פוגע ב-1 מתוך 1,000 ילדים, והוא נחשב להפרעה נוירוביולוגית שיש בה מרכיב גנטי משמעותי (השכיחות בקרב אחאים לאוטיסטים גדולה פי 50 בהשוואה לאוכלוסייה הכללית) וכמה סמנים ביולוגיים הקשורים במבנה המוח (למשל: חלק מהחולים הם בעלי מוחות גדולים יותר) ובתפקוד המוח. כ- 70% מהלוקים באוטיזם הם בעלי דרגה מסוימת של פיגור שכלי. אופיינית להם שונות גדולה במיומנויות (למשל: בדרך כלל רמה גבוהה יחסית של פתרון בעיות לא מילוליות, ורמה נמוכה יותר של מיומנויות שפה ומיומנויות המשגה).
באופן אוניברסלי, קיים פער ניכר בין הפוטנציאל הקוגניטיבי של הפרט (זאת אומרת מנת המשכל) לבין היכולת שלו לתפקד היטב בחיי היום יום (מיומנויות הסתגלותיות).
האבחנה של אוטיזם היא כולה התנהגותית, וכוללת בדיקה קלינית של ההיסטוריה של הילד וביצועיו בתחומי ההתנהגות החברתית והתקשורתית, בהתנהגות במשחק ובדמיון. בשנות התשעים חלה התקדמות בחקר המקור הביולוגי של אוטיזם, במיוחד בהיבטים הקשורים לגנטיקה של הליקוי ולתפקוד המוח האוטיסטי, אבל לא קיים עדיין מבחן ביולוגי (כמו בדיקת דם) לאבחנת הסובלים ממצב זה.
בתור התחלה הכנסתי לתחילת הערך אוטיזם, כדי שהטקסט לא יעלם בדף השיחה הזה. דוד שי 18:42, 9 דצמ' 2004 (UTC)

מהי "אינטלקטואליזציה של רגשות"?[עריכת קוד מקור]

המתעתקשיחה 00:36, 4 בנובמבר 2007 (IST)

אני אוהב ששואלים שאלות כאלו! טוב, האמת שזה בסך הכל עונה לי על צרכים נפשיים עמוקים. אולי בתוך זה חבויה שמחה לאיד, שנוצרה אבולוציונית מכיוון שבתקופות צנע כשאחד מפסיד השני מרוויח, אם כי על פני השטח נראה שמדובר בשמחה לאור הסקרנות של אחרים. ייתכן שמדובר בהשלכה בתת-מודע על הסקרנות שלי עצמי. לכן אני אוהב ששואלים שאלות כאלו. (זה כמובן היה בהקצנה) נוי 20:09, 2 בדצמבר 2007 (IST)

אמירת שקר ואמת[עריכת קוד מקור]

אני לא בטוח בנושא אבל הלוקים בתסמונת אינם מסוגלים לאמירת שקר על מנת לחלץ את עצמם מאיזו צרה. האם זה נכון? אם כן צריך לשלב את זה בערך99.232.203.75 09:58, 15 בדצמבר 2007 (IST)

אני מנחש שהמקרה המוזר של הכלב בשעת לילה הסב את דעתך לכך. לדעתי, חוסר יכולת לשקר הוא הפרעה בפני עצמה שיכולה להופיע עם ובלי כל תסמין אחר של תסמונת אספרגר ודומיה. מצד אחד, לאספרגריים יש דמיון פורה, מה שאמור לתמוך ביכולת לשקר. מצד שני, הם עלולים לא להבין שהסיטואציה אליה נקלעו טומנת סיכון, ושעדיף להם לשקר. מצד שלישי, ייתכן שישקרו יותר מנוירוטיפיקל במצבים בהם הם מעדיפים להתחמק ממצב חברתי (פשוט לכאורה) שמכביד עליהם, כגון ויכוח זוטר עם אדם סבלני דווקא. בנוסף, כל אחד והשיקולים המוסריים שלו. אספרגרי עלול שלא להבין את חשיבות המעמד של בני שיחתו או נושא השיחה. ב"מקרה המוזר" מתואר איך כריסטופר משתמש בשקר לבן לאחר שהצדיק זאת לעצמו, כשהרהר בחוסר הכוונה של גורמים שונים (כגון, כאשר נאמר "אסור לדרוך על הדשא" לא צויין התחום שבו ההוראה תקפה. או הרג בשם האל שאסר רצח). עוד צדדים:

  • הבעיה של אספרגרי בהעברת מידע (לשם רמאות או לשם ידיעה) טמונה בקושי להבין מה ידוע ומה לא ידוע לזולת.
  • היבטים נוספים הם:
    • הקושי של אספרגרים להבין שלאנשים יכולות לקרוא שפת גוף עלול לגרום לשפת הגוף שלהם להיות חסרת בקרה וזו יכולה להסגירם בעת שקר. או להפך. ייתכן שכל דבר שיאמרו יישמע ריק מכוונה.
    • לשם תחושת הביטחון, זקוקים אספרגריים למערכת כללים חתומה. יתכן שחששם הוא שאם ישקרו אז הם בעצמם יפסיקו להאמין לאחרים. הראש - שיחה 19:37, 3 בנובמבר 2015 (IST)

אספרגר בתקשורת[עריכת קוד מקור]

אם כבר כותבים על דמויות טלויזיוניות או ספרותיות (הדוגמא מבוסטון ליגל, דוגמא רעה אגב, כי הוא מייצג מאד סטריאוטיפי של התסמונת) מדוע לא להקדיש לזה סקשן נפרד? זה יכול לכלול את הדמות הכי בולטת כרגע בטלויזיה עם אספרגר: ד"ר וירג'ינה דיקסון (מרי מקדונל) מ"האנטומיה של גריי" - דמות בעלת תסמונת אספרגר, המרוכזת אך ורק בניתוחי לב תוך התעלמות אופיינית מתחומים אחרים. כמו כן יש הצגה של מקרים קלים יותר כמו טמפנס "בונז" ברנן (אמילי דשנל) מהסדרה "בונז" המפגינה סימני אספרגר (ואף נאמר על ידי יוצרי הסדרה שיש לה תסמונת אספרגר) על אף שזה מעולם לא הוזכר מפורשות, וכנ"ל צ'ארלי אפס בסדרה "מספ7ים" שעל פי יוצרת הסדרה שריל האטון הוא בעל אספרגר, ואף מבוסס על הפיזיקאי/מתמטיקאי ריצ'ארד פיינמן (Richard Feynman), בעל תסמונת אספרגר.

דמויות נוספות ופחות מוכרות עם אספרגר הן לילי מונטגומרי באופרת הסבון האמריקאית "כל ילדיי", ד"ר בוב מלניקוב בסדרת המד"ב הקנדית הותיקה ReGenesis, המשתתפת הת'ר קוזמיץ' ב"הטופ מודל הבאה" ורוי קרופר בסדרה הבריטית הותיקה "רחוב קורוניישן" (Coronation Street).

תחום שבאמת זכה לתשומת לב בתקשורת הפופולרית. הנושא מאפשר לבחון את יכולת האמן ליצור דמויות מורכבות. בקומדיות פרועות אין ספק שכל הדמויות הן מקבריות מכדי לשקף את הבעיות אחת של השניה. בסדרה מציאותית יותר, דמות רגילה הנתקלת באספרגרי ירגיש שנתקל בדמות קומית, והמצבים המגוחכים הבאים בעקבות זאת הם מה ששובה את לב הקהל (או מלעיגים את הדמות). סוואנט, גאון אספרגרי, הוא דמות של אדם שרגשותיו נחבאים, וכל עניינו הוא פתירת בעיות בדרך על אנושית כמעט, וזו הסיבה היחידה שהוא נפגש עם אנשים. בסצנות מסויימות עמיתיו מעוניינים לחשוף את הצד ה"אנושי" שבו. קטעים אלו מנוסחים כמו סצנות מסרטי מדע בדיוני שבהם בני אדם תוהים אם אינטליגנציה מלאכותית יכולה להרגיש. בינתיים, נראה שהשאלה הגדולה היא האם דמות ריאליסטית של אספרגר בכלל עוברת מסך, נקיה מסטריאוטיפים שהוצמדו לדימויה במדיה. כנראה שעבור המיינסטרים דמות האספרגר זקוקה לריטוש. ריטוש שלעתים מראה את הדמות כחברתית יותר מדמות דמיונית אחרת, שיוצריה הכחישו את תסמונתה. קיימים גם סרטים בנושא התבודדות מתוך בחירה. אין לבלבל ביניהם לבין סרטי אספרגר. האספרגר בתקשורת סימן עולם נסתר, שהשיח עליו התחדש באור פלאי עד כי כמה מפורסמים הוצגו בגאווה כאספרגריים הרבה יותר ממה שהיו במציאות. אלן טיורינג הוצג כאספרגרי על אף שלא היה כזה, אלא חברתי. סיינפלד הכריז על עצמו כאוטיסט, אך כנראה חזר לארון לאחר תלונות על כך שהוא לועג בערמה, בדומה לדעתו של יהורם גאון. הראש - שיחה 20:13, 3 בנובמבר 2015 (IST)

לאחר שהקהילה הגאה השיגה פריצת דרך לעולם סובלני יותר נראה שכעת גם סרטי אספרגר מסויימים עולים על משהו. האם התחום הופך לסקסי? הראש - שיחה 20:58, 3 בנובמבר 2015 (IST)

יש דבר כזה "אישור עריכה"?![עריכת קוד מקור]

עוד לא קרה שהוספתי משהו ל'אנציקלופדיה' הזאת וזה הושאר. עוד לא קרה שקראתי כאן ערך **כלשהו** שהיה תקין ב100%: לרוב הכיל שגיאות קשות.

תסמונת המטוסים היא מצב בו מישהוא מתחיל לדבר על משהו, ומאותו הרגע הוא לא סותם ת'פה. -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת

ראשית, כבד ויקיפדים אחרים כל עוד אתה רוצה שיכבדו אותך. שנית, אנא הבא מקור מוסמך שאומר שקיים דבר הנקרא "תסמונת המטוסים". שלישית, הוספתי את התבנית לדף שיחתך עבור הסבר. רביעית, בסוף קטע שנכתב בדפי שיחה, נהוג "לחתום" באמצעות הקלדת ~~~~ (ארבעה סימני טילדה), שהופכים ל"חתימה" עם שמירת הדף. לחלופין, ניתן להשתמש בכפתור חתימה: כפתור חתימה. הוספת החתימה נדרשת כדי שנבין בקלות מיהו הכותב של כל קטע בדף ולכן חשוב להקפיד עליה. בתודה, בר הראל - שיחה - תרומות 22:27, 18 בינואר 2011 (IST)

משוב מ-19 באוגוסט 2011[עריכת קוד מקור]

רמת הכתיבה טובה וכן הערך מקיף את הנושא מכל צדדיו. ישר כח! 212.76.125.247 11:29, 19 באוגוסט 2011 (IDT)

2 הערות[עריכת קוד מקור]

ראשית תודה לכותבי הערך על התרומה המקצועית והמושקעת!

שתי הערות מאת עובד סוציאלי ומטפל משפחתי (בהתמחות):

1) המאפיינים הקליניים מאד מקיפים ויסודיים. יחד עם זאת חסרה לי, בנוסף לכך, התייחסות יותר תמציתית ו/או רשימתית למאפיינים (אולי ע"י תמצות הערכים המתאימים ב DSM/ICD ?) קושי נוסף בהעדר התייחסות כזאת הוא שהדבר מקשה על הבנת סעיפים 1-3, שהבנתם כראוי מצריכה ידע מוקדם של המאפינים הקליניים. מה שרשום במבוא לא מספק ידע כזה. אפשרות נוספת היא לשנות את סדר הסעיפים ל: 4 -> 2 -> 3 -> 5 -> 1. יתכן שיש מקום לכלול את סעיף 6 בתוך סעיף 2.

2) לי אישית מפריעים ביטויים כמו "אנשי האספרגר", "אנשי התסמונת", "אספרגרים" וגם אם כי במידה פחותה "אוטוסיטים". **מעבר** לתקינות פוליטית (שבפורום כויקי היא בעיני מתבקשת), התנסחות כזאת מקשה על הפרדת האדם המתמודד עם קשיים מהקשיים עצמם, אפילו באותם מקרים שניתן לשייך את הקשיים באופן ברור וחד-משמעי לאבחנות קליניות. הפרדה כזאת מכבדת את הפציינט כאדם שהוא יותר מסכום מחלותיו ואבחנותיו. היא גם עוזרת לנו אנשי המקצוע לא להתבלבל בין מחלה ברת-איבחון חד-משמעי וחד-ערכי לבין אוסף של דפוסי התנהגות של אדם (מה שנוח לנו לכנות "סימפטומים"), כאשר אפילו איפיון של משהו כדפוס הוא כה קשה ובד"כ נתון לפרשנות. קל וחומר בתסמונות/הפרעות שכל-כך לא ברור וחד-משמעי 1) עצם מהותן 2) שיוכן לאדם, כאספרגר, ויתר הרצף/קשת האוטיסטיים (עד כדי כך שהתמודדות עימם מצריכה הגדרות "מדויקות" כמו - NOS - not otherwise specified).

מקוה שעזרתי במשהו

איתי שרון

94.230.82.226 10:04, 14 בספטמבר 2011 (IDT)

תודה לך על ההערות החשובות. לגבי הראשונה, אתה צודק ואנסה לטפל בכך בהקדם, אם לא יטפלו בכך לפניי. לגבי השנייה - כאשת מקצוע אני בגדול מסכימה איתך, ומעדיפה משהו כמו "הלוקים בתסמונת" ודומיו. אבל אם כבר מדברים על תקינות פוליטית, צריך לזכור ולכבד גם את נקודת מבטם של "הלוקים בתסמונת" (במרכאות כפולות ומכופלות), שלמיטב הבנתי חלקם מחשיבים את הדבר כמאפיין אישי וממש לא לקות; קיימים מושגים כגון "תרבות אוטיסטית", "קהילה אוטיסטית" ו"תנועת הזכויות האוטיסטית", ויש אנשים שמאוד פעילים בעניין זה באגודות שונות של אוטיזם ואספרגר. אחד מהם בישראל הוא חן גרשוני, שעל פי הגרסה הזו הוא זה ששינה את המונחים בערך הזה לכיוון מונחים כגון "אנשי התסמונת", וכך הוא עושה גם בערכים דומים הקשורים בקשת האוטיסטית בוויקיפדיה בתרומותיו שם. תוכל לקרוא עוד על דעותיו בדף המשתמש שלו וכן באתר ובבלוג שלו אליהם הוא מפנה מדף משתמש זה. בקיצור, הנושא ידוע, סבוך ומורכב, ואולי צריך לדון בו כאן בשיתוף ויקיפדים נוספים ולהגיע להחלטה. לכל מי שקורא כאן - מה דעתכם? Ravit - שיחה 12:37, 15 בספטמבר 2011 (IDT)
בדומה לערך על אדם, בו יש לכבד את האופן בו הוא בוחר לקרוא לעצמו, כך בערך על קבוצה/קהילה, יש להתחשב באופן בו היא מתייחסת לעצמה עם כל המורכבות של דעות מרובות. בנוסף, אני חושב שדרך לפתור את הדילמה הזו היא להתייחס אליה בערך עצמו ולהסביר את השמות השונים והטעמים מאחוריהם. • רוליג שיחה • אמצו חתול 16:18, 15 בספטמבר 2011 (IDT)

עשיתי שינוי או שניים של "אנשי התסמונת" ל"לוקים בתסמונת" ואז החלטתי לבדוק אם היה דיון, ומצאתי דיון שאני האחרון שהגבתי בו, ולא היתה בו החלטה. בנתיים הערך משלב את שני הניסוחים, כשאחד מהם עלול להיות פוגעני. אשמח אם נקבל החלטה. • רוליג שיחה • אמצו חתול 18:54, 19 במאי 2012 (IDT)

כולנו נשמח לקבל החלטה, אבל זה כל כך לא פשוט Face-smile.svg. כיום אני תומכת בניסוח "אדם עם אספרגר" (כתבתי על כך גם בשיחה:הספקטרום האוטיסטי), אלא אם כן זה ממש לא מסתדר תחבירית ואז אפשר "לוקה באספרגר". בנוסף כפי שציינת אפשר לכתוב פרק על הדילמה שתשלב את המידע על דעותיהם של אנשים עם אספרגר וארגוני זכויות, ובפרק כזה אולי אפשר לכתוב לאורכו "אנשי התסמונת". מה דעתך? Ravit - שיחה 07:03, 20 במאי 2012 (IDT)
האם לא עדיף לכתוב "אספּי/ם" (Aspie/s)? הרי זהו הניסוח המקובל ביותר. (בדיוק כפי שכותבים "יהודי/ם" ולא כותבים "אנשים עם יהודיוּת") Chen Gershuni - שיחה 17:13, 24 במאי 2012 (IDT)
מקובל? איפה בדיוק? בפורומים? בספרות מקצועית? בתקשורת? כנראה שהפתרון הופליטיקלי קורקט (האנשים הלוקים בתסמונת) יהיה הפתרון המוביל. יחד עם זאת, במקומות בהם יש התייחסות לפורומים למשל או לחברות מסוג זה יש מקום לכתוב אספים תוך הסבר המונח. • רוליג שיחה • אמצו חתול 17:19, 24 במאי 2012 (IDT)
המונח Aspie/s הוא המונח המקובל בפורומים, בחלק ניכר מהספרות המקצועית ובחלק ניכר מהתקשורת (במדינות דוברות האנגלית, כמובן). האם הכינוי הפוליטקלי קורקט ליהודים הוא "אנשים הלוקים ביהודיוּת"? לא? אם כן, מדוע הפתרון הפוליטיקלי קורקט אמור להיות "אנשים הלוקים בתסמונת"? אתה מוזמן להעלות את הנושא לדיון בפורום הבא: http://www.wrongplanet.net בפורום הזה משתתפים מעל 68 אלף אנשים המאובחנים עם תסמונת אספרגר. אנא שאל אותם איך *הם* מגדירים את עצמם. Chen Gershuni - שיחה 17:38, 24 במאי 2012 (IDT)
כרגע, חיפוש בגוגל של המונח "Aspies" מניב 652,000 תוצאות. זה מדבר בשם עצמו Chen Gershuni - שיחה 17:44, 24 במאי 2012 (IDT)
ויקיפדיה נכתבת בעברית. אין סיבה להשתמש בתרגמת קלוקלת. גילגמש שיחה גם אני משתתף במיזם העשור! 18:36, 24 במאי 2012 (IDT)

כתבתי לפני התנגשות עריכה -

אני מקבל את הערתך לגבי הביטוי לקות. אכן אין הוא במקומו.
הביטוי אספים הוא ביטוי מוכר ויש לו מקום לדעתי בערך, אך בהקשר התרבותי, כי בהקשר הרפואי/פסיכולוגי לא משתמשים בו (למיטב ידיעתי), אלא במושגים כמו אספרגרים או בעלי (תסמונת) אספרגר. לדעתי יש להשתמש במושגים אלו ברוב הערך, אך אם כמו שכבר כתבתי, יש מקום לפסקה שתתייחס למושגים עצמם, כולל הסבר על המושג אספים המשמש את הקהילה האספית.
למה הדבר דומה? אני לא פגשתי הומו אחד שהגדיר עצמו כהומוסקסואל, אלא השתמש במושג האנגלי גיי או בכינוי הומו (שבהקשרים אחרים הוא כינוי גנאי). עדין, המושג בו יש לעשות שימוש בוויקיפדיה, כראי לחברה הוא הומוסקסואל. • רוליג שיחה • אמצו חתול 18:45, 24 במאי 2012 (IDT)
דעתי כדעת רוליג, וגם אוסיף כי אף אחד בקהילה המקצועית הרפואית/פסיכולוגית לא משתמש ב"אספים", נקודה. משתמשים במונחים "אספרגרים", "בעלי" ו"לוקים", והפוליטיקלי-קורקט שבהם משתמשים ב"עם". לכן דעתי היא "אדם עם אספרגר", כפי שכתבתי למעלה, ואפשר בפסקאות הרלוונטיות להשתמש ב"אספים" וכו' על פי ההגדרה העצמית של אנשים עם אספרגר. Ravit - שיחה 19:04, 24 במאי 2012 (IDT)

הביטויים העבריים הפשוטים ביותר שהמצאתי לבעלי הפרעה בתיקשורת בינאישית ובהבנת מצבים חברתיים הם "אי תקשורתי", "אל קשרני" ו"כבד חיברות" ו(אולי אפילו "פיגור רגשי"...לא). ביטויים שאינם תקינים פוליטית הם כאלה שבפירוש מעליבים (הדוגמא הקלה היא "בוצדם", על אף שזו מופיעה רק ב"הארי פוטר".) או מטעים (לרוב סטריאוטיפים כגון "יהודי עשיר".) לעתים שיקולים אחרים מיותרים. הבעיה בכינוי "אספים", ללא ניקוד, היא שזה נראה כמו צורת ריבוי לאסף. ובכלל, מילים שנגזרות מהשם אספרגר לא צפויות להשתלב בדיבור. לא מלבד שזוהי מילה גרמנית לא זורמת, אלא כי זהו מונח השמור לבעלי מקצוע. כאשר אנשים פשוטים משתמשים במילים אחרות לתיאור האספי, אין כאן דווקא ניסיון להעליב אלא ניסוח אותם הדברים במשלב לשוני בינוני. ייתכן שבמקום לומר מילה אחת הם מדקלמים את ההגדרה המדוייקת ונמנעים מתיוג. הראש - שיחה 20:42, 3 בנובמבר 2015 (IST)

משוב מ-14 ביולי 2012[עריכת קוד מקור]

ממש מצוין כל הכבוד על הנוסח 109.186.95.114 02:31, 15 ביולי 2012 (IDT)

המלצה לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור]

ניתן להוסיף בתור מידע נוסף על התסמונת, את ההמלצה לספרה המצויין של ג'ודי פיקו "חוקי הבית", המספר את סיפורו של נער מתבגר לוקה בתסמונת הנאלץ להתמודד עם אישום רצח בגלל התעסקותו האובססיבית בתחום הזיהוי הפלילי... 213.151.61.1 13:33, 8 באוגוסט 2012 (IDT)

המלצה על סרט שגיבורו לוקה בתסמונת אספרגר, עדכון[עריכת קוד מקור]

שם הסרט המדובר קוראים לי חאן להיט בוליוודי שזכה להצלחה בעולם עם הכוכב ההודי סהארוק חאן כבחור פשוט החולה בתסמונת אספרגס היוצא למסע לפגוש את נשיא ארה"ב במאי :ג'ורהד קאראן בשנת 2010 84.228.81.178 09:49, 15 במרץ 2013 (IST)

תסמונת אספרגר היא לקות ולא מחלה. תודה על ההמלצה. תוכלי לראות בנושא גם את הסרט הבלגי BenX. זה סרט על תלמיד תיכון מקצועי עם תסמונת אספרגר. התלמיד לא מקבל שום עזרה מיוחדת מבית הספר ושום הגנה מהתלמידים האחרים, כולל מהבריונים המוכרים. עִדּוֹ - שיחה 15:53, 15 במרץ 2013 (IST)


קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 07:26, 9 ביולי 2013 (IDT)

משוב[עריכת קוד מקור]

חסרה הבחנה בין אספרגר במבוגרים לילדים, כמו כן אבחנה תסמינית בין גברים לנשים. מאור ש. - שיחה 01:11, 15 במאי 2015 (IDT)

מכירים את הסרט?[עריכת קוד מקור]

בלוויזיה זפזפתי ועצרתי בסרט כאשר זה היה באמצע הצגתו, וראיתי עד הסוף. שם נראה מדען בשם גםשענה על סטריאוטיפ אספרגר קולנועי בדרך הניכור שבדיבורו ותיאור ראיית עולמו הייחודית. מסתבר שהמדען הזה נהג להתחזות לאישה בשם לקסי כאשר התכתב עם גבר קשוח. המדען נהרג ולא נכח במעבדה ברגע הפעלת מאיץ החלקיקים. הבוס שנלאה מלחכות, אמר "גק הגיק" והפעיל את מאיץ החלקיקים. המאיץ התפוצץ והאדמה שמעליו קרסה. איך נקרא הסרט. הראש - שיחה 20:53, 3 בנובמבר 2015 (IST)

נ"ב: מכירים גיבור על אספרגרי?

הראש - שיחה 20:54, 3 בנובמבר 2015 (IST)
נסה לשאול בדף הכה את המומחה , בהצלחה. מי-נהר - שיחה 00:28, 4 בנובמבר 2015 (IST)

עדכון של המונח[עריכת קוד מקור]

חשוב לציין שבDSM החדש אין הבחנה בין "אספרגר" ל"ASD", והוא נכלל תחת הגדרת ה"ASD". 132.71.130.29 18:59, 21 ביוני 2017 (IDT)