שיחה:תסמונת אספרגר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

את הקטע הבא צריך לשלב בערך אוטיזם ולתת קרדיט לטלי וישנה (התורמת האלמונית) שן שש זעם 14:19, 9 דצמ' 2004 (UTC)

אב הטיפוס של הפרעות ממשפחת ה- PDD הוא האוטיזם, שתואר לראשונה על ידי לאו קנר בשנת 1943. אוטיזם פוגע ב-1 מתוך 1,000 ילדים, והוא נחשב להפרעה נוירוביולוגית שיש בה מרכיב גנטי משמעותי (השכיחות בקרב אחאים לאוטיסטים גדולה פי 50 בהשוואה לאוכלוסייה הכללית) וכמה סמנים ביולוגיים הקשורים במבנה המוח (למשל: חלק מהחולים הם בעלי מוחות גדולים יותר) ובתפקוד המוח. כ- 70% מהלוקים באוטיזם הם בעלי דרגה מסוימת של פיגור שכלי. אופיינית להם שונות גדולה במיומנויות (למשל: בדרך כלל רמה גבוהה יחסית של פתרון בעיות לא מילוליות, ורמה נמוכה יותר של מיומנויות שפה ומיומנויות המשגה).
באופן אוניברסלי, קיים פער ניכר בין הפוטנציאל הקוגניטיבי של הפרט (זאת אומרת מנת המשכל) לבין היכולת שלו לתפקד היטב בחיי היום יום (מיומנויות הסתגלותיות).
האבחנה של אוטיזם היא כולה התנהגותית, וכוללת בדיקה קלינית של ההיסטוריה של הילד וביצועיו בתחומי ההתנהגות החברתית והתקשורתית, בהתנהגות במשחק ובדמיון. בשנות התשעים חלה התקדמות בחקר המקור הביולוגי של אוטיזם, במיוחד בהיבטים הקשורים לגנטיקה של הליקוי ולתפקוד המוח האוטיסטי, אבל לא קיים עדיין מבחן ביולוגי (כמו בדיקת דם) לאבחנת הסובלים ממצב זה.
בתור התחלה הכנסתי לתחילת הערך אוטיזם, כדי שהטקסט לא יעלם בדף השיחה הזה. דוד שי 18:42, 9 דצמ' 2004 (UTC)

מהי "אינטלקטואליזציה של רגשות"?[עריכה]

המתעתקשיחה 00:36, 4 בנובמבר 2007 (IST)

אני אוהב ששואלים שאלות כאלו! טוב, האמת שזה בסך הכל עונה לי על צרכים נפשיים עמוקים. אולי בתוך זה חבויה שמחה לאיד, שנוצרה אבולוציונית מכיוון שבתקופות צנע כשאחד מפסיד השני מרוויח, אם כי על פני השטח נראה שמדובר בשמחה לאור הסקרנות של אחרים. ייתכן שמדובר בהשלכה בתת-מודע על הסקרנות שלי עצמי. לכן אני אוהב ששואלים שאלות כאלו. (זה כמובן היה בהקצנה) נוי 20:09, 2 בדצמבר 2007 (IST)

אמירת שקר ואמת[עריכה]

אני לא בטוח בנושא אבל הלוקים בתסמונת אינם מסוגלים לאמירת שקר על מנת לחלץ את עצמם מאיזו צרה. האם זה נכון? אם כן צריך לשלב את זה בערך99.232.203.75 09:58, 15 בדצמבר 2007 (IST)

אספרגר בתקשורת[עריכה]

אם כבר כותבים על דמויות טלויזיוניות או ספרותיות (הדוגמא מבוסטון ליגל, דוגמא רעה אגב, כי הוא מייצג מאד סטריאוטיפי של התסמונת) מדוע לא להקדיש לזה סקשן נפרד? זה יכול לכלול את הדמות הכי בולטת כרגע בטלויזיה עם אספרגר: ד"ר וירג'ינה דיקסון (מרי מקדונל) מ"האנטומיה של גריי" - דמות בעלת תסמונת אספרגר, המרוכזת אך ורק בניתוחי לב תוך התעלמות אופיינית מתחומים אחרים. כמו כן יש הצגה של מקרים קלים יותר כמו טמפנס "בונז" ברנן (אמילי דשנל) מהסדרה "בונז" המפגינה סימני אספרגר (ואף נאמר על ידי יוצרי הסדרה שיש לה תסמונת אספרגר) על אף שזה מעולם לא הוזכר מפורשות, וכנ"ל צ'ארלי אפס בסדרה "מספ7ים" שעל פי יוצרת הסדרה שריל האטון הוא בעל אספרגר, ואף מבוסס על הפיזיקאי/מתמטיקאי ריצ'ארד פיינמן (Richard Feynman), בעל תסמונת אספרגר.

דמויות נוספות ופחות מוכרות עם אספרגר הן לילי מונטגומרי באופרת הסבון האמריקאית "כל ילדיי", ד"ר בוב מלניקוב בסדרת המד"ב הקנדית הותיקה ReGenesis, המשתתפת הת'ר קוזמיץ' ב"הטופ מודל הבאה" ורוי קרופר בסדרה הבריטית הותיקה "רחוב קורוניישן" (Coronation Street).

יש דבר כזה "אישור עריכה"?![עריכה]

עוד לא קרה שהוספתי משהו ל'אנציקלופדיה' הזאת וזה הושאר. עוד לא קרה שקראתי כאן ערך **כלשהו** שהיה תקין ב100%: לרוב הכיל שגיאות קשות.

תסמונת המטוסים היא מצב בו מישהוא מתחיל לדבר על משהו, ומאותו הרגע הוא לא סותם ת'פה. -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת

ראשית, כבד ויקיפדים אחרים כל עוד אתה רוצה שיכבדו אותך. שנית, אנא הבא מקור מוסמך שאומר שקיים דבר הנקרא "תסמונת המטוסים". שלישית, הוספתי את התבנית לדף שיחתך עבור הסבר. רביעית, בסוף קטע שנכתב בדפי שיחה, נהוג לחתום באמצעות הקלדת ~~~~ (ארבעה סימני טילדה), שהופכים לחתימה עם שמירת הדף. לחלופין, ניתן להשתמש בכפתור חתימה: כפתור חתימה. בתודה, בר הראל - שיחה - תרומות 22:27, 18 בינואר 2011 (IST)

משוב מ-19 באוגוסט 2011[עריכה]

רמת הכתיבה טובה וכן הערך מקיף את הנושא מכל צדדיו. ישר כח! 212.76.125.247 11:29, 19 באוגוסט 2011 (IDT)

2 הערות[עריכה]

ראשית תודה לכותבי הערך על התרומה המקצועית והמושקעת!

שתי הערות מאת עובד סוציאלי ומטפל משפחתי (בהתמחות):

1) המאפיינים הקליניים מאד מקיפים ויסודיים. יחד עם זאת חסרה לי, בנוסף לכך, התייחסות יותר תמציתית ו/או רשימתית למאפיינים (אולי ע"י תמצות הערכים המתאימים ב DSM/ICD ?) קושי נוסף בהעדר התייחסות כזאת הוא שהדבר מקשה על הבנת סעיפים 1-3, שהבנתם כראוי מצריכה ידע מוקדם של המאפינים הקליניים. מה שרשום במבוא לא מספק ידע כזה. אפשרות נוספת היא לשנות את סדר הסעיפים ל: 4 -> 2 -> 3 -> 5 -> 1. יתכן שיש מקום לכלול את סעיף 6 בתוך סעיף 2.

2) לי אישית מפריעים ביטויים כמו "אנשי האספרגר", "אנשי התסמונת", "אספרגרים" וגם אם כי במידה פחותה "אוטוסיטים". **מעבר** לתקינות פוליטית (שבפורום כויקי היא בעיני מתבקשת), התנסחות כזאת מקשה על הפרדת האדם המתמודד עם קשיים מהקשיים עצמם, אפילו באותם מקרים שניתן לשייך את הקשיים באופן ברור וחד-משמעי לאבחנות קליניות. הפרדה כזאת מכבדת את הפציינט כאדם שהוא יותר מסכום מחלותיו ואבחנותיו. היא גם עוזרת לנו אנשי המקצוע לא להתבלבל בין מחלה ברת-איבחון חד-משמעי וחד-ערכי לבין אוסף של דפוסי התנהגות של אדם (מה שנוח לנו לכנות "סימפטומים"), כאשר אפילו איפיון של משהו כדפוס הוא כה קשה ובד"כ נתון לפרשנות. קל וחומר בתסמונות/הפרעות שכל-כך לא ברור וחד-משמעי 1) עצם מהותן 2) שיוכן לאדם, כאספרגר, ויתר הרצף/קשת האוטיסטיים (עד כדי כך שהתמודדות עימם מצריכה הגדרות "מדויקות" כמו - NOS - not otherwise specified).

מקוה שעזרתי במשהו

איתי שרון

94.230.82.226 10:04, 14 בספטמבר 2011 (IDT)

תודה לך על ההערות החשובות. לגבי הראשונה, אתה צודק ואנסה לטפל בכך בהקדם, אם לא יטפלו בכך לפניי. לגבי השנייה - כאשת מקצוע אני בגדול מסכימה איתך, ומעדיפה משהו כמו "הלוקים בתסמונת" ודומיו. אבל אם כבר מדברים על תקינות פוליטית, צריך לזכור ולכבד גם את נקודת מבטם של "הלוקים בתסמונת" (במרכאות כפולות ומכופלות), שלמיטב הבנתי חלקם מחשיבים את הדבר כמאפיין אישי וממש לא לקות; קיימים מושגים כגון "תרבות אוטיסטית", "קהילה אוטיסטית" ו"תנועת הזכויות האוטיסטית", ויש אנשים שמאוד פעילים בעניין זה באגודות שונות של אוטיזם ואספרגר. אחד מהם בישראל הוא חן גרשוני, שעל פי הגרסה הזו הוא זה ששינה את המונחים בערך הזה לכיוון מונחים כגון "אנשי התסמונת", וכך הוא עושה גם בערכים דומים הקשורים בקשת האוטיסטית בוויקיפדיה בתרומותיו שם. תוכל לקרוא עוד על דעותיו בדף המשתמש שלו וכן באתר ובבלוג שלו אליהם הוא מפנה מדף משתמש זה. בקיצור, הנושא ידוע, סבוך ומורכב, ואולי צריך לדון בו כאן בשיתוף ויקיפדים נוספים ולהגיע להחלטה. לכל מי שקורא כאן - מה דעתכם? Ravit - שיחה 12:37, 15 בספטמבר 2011 (IDT)
בדומה לערך על אדם, בו יש לכבד את האופן בו הוא בוחר לקרוא לעצמו, כך בערך על קבוצה/קהילה, יש להתחשב באופן בו היא מתייחסת לעצמה עם כל המורכבות של דעות מרובות. בנוסף, אני חושב שדרך לפתור את הדילמה הזו היא להתייחס אליה בערך עצמו ולהסביר את השמות השונים והטעמים מאחוריהם. • רוליג שיחה • אמצו חתול 16:18, 15 בספטמבר 2011 (IDT)

עשיתי שינוי או שניים של "אנשי התסמונת" ל"לוקים בתסמונת" ואז החלטתי לבדוק אם היה דיון, ומצאתי דיון שאני האחרון שהגבתי בו, ולא היתה בו החלטה. בנתיים הערך משלב את שני הניסוחים, כשאחד מהם עלול להיות פוגעני. אשמח אם נקבל החלטה. • רוליג שיחה • אמצו חתול 18:54, 19 במאי 2012 (IDT)

כולנו נשמח לקבל החלטה, אבל זה כל כך לא פשוט חיוך. כיום אני תומכת בניסוח "אדם עם אספרגר" (כתבתי על כך גם בשיחה:הספקטרום האוטיסטי), אלא אם כן זה ממש לא מסתדר תחבירית ואז אפשר "לוקה באספרגר". בנוסף כפי שציינת אפשר לכתוב פרק על הדילמה שתשלב את המידע על דעותיהם של אנשים עם אספרגר וארגוני זכויות, ובפרק כזה אולי אפשר לכתוב לאורכו "אנשי התסמונת". מה דעתך? Ravit - שיחה 07:03, 20 במאי 2012 (IDT)
האם לא עדיף לכתוב "אספּי/ם" (Aspie/s)? הרי זהו הניסוח המקובל ביותר. (בדיוק כפי שכותבים "יהודי/ם" ולא כותבים "אנשים עם יהודיוּת") Chen Gershuni - שיחה 17:13, 24 במאי 2012 (IDT)
מקובל? איפה בדיוק? בפורומים? בספרות מקצועית? בתקשורת? כנראה שהפתרון הופליטיקלי קורקט (האנשים הלוקים בתסמונת) יהיה הפתרון המוביל. יחד עם זאת, במקומות בהם יש התייחסות לפורומים למשל או לחברות מסוג זה יש מקום לכתוב אספים תוך הסבר המונח. • רוליג שיחה • אמצו חתול 17:19, 24 במאי 2012 (IDT)
המונח Aspie/s הוא המונח המקובל בפורומים, בחלק ניכר מהספרות המקצועית ובחלק ניכר מהתקשורת (במדינות דוברות האנגלית, כמובן). האם הכינוי הפוליטקלי קורקט ליהודים הוא "אנשים הלוקים ביהודיוּת"? לא? אם כן, מדוע הפתרון הפוליטיקלי קורקט אמור להיות "אנשים הלוקים בתסמונת"? אתה מוזמן להעלות את הנושא לדיון בפורום הבא: http://www.wrongplanet.net בפורום הזה משתתפים מעל 68 אלף אנשים המאובחנים עם תסמונת אספרגר. אנא שאל אותם איך *הם* מגדירים את עצמם. Chen Gershuni - שיחה 17:38, 24 במאי 2012 (IDT)
כרגע, חיפוש בגוגל של המונח "Aspies" מניב 652,000 תוצאות. זה מדבר בשם עצמו Chen Gershuni - שיחה 17:44, 24 במאי 2012 (IDT)
ויקיפדיה נכתבת בעברית. אין סיבה להשתמש בתרגמת קלוקלת. גילגמש שיחה גם אני משתתף במיזם העשור! 18:36, 24 במאי 2012 (IDT)

כתבתי לפני התנגשות עריכה -

אני מקבל את הערתך לגבי הביטוי לקות. אכן אין הוא במקומו.
הביטוי אספים הוא ביטוי מוכר ויש לו מקום לדעתי בערך, אך בהקשר התרבותי, כי בהקשר הרפואי/פסיכולוגי לא משתמשים בו (למיטב ידיעתי), אלא במושגים כמו אספרגרים או בעלי (תסמונת) אספרגר. לדעתי יש להשתמש במושגים אלו ברוב הערך, אך אם כמו שכבר כתבתי, יש מקום לפסקה שתתייחס למושגים עצמם, כולל הסבר על המושג אספים המשמש את הקהילה האספית.
למה הדבר דומה? אני לא פגשתי הומו אחד שהגדיר עצמו כהומוסקסואל, אלא השתמש במושג האנגלי גיי או בכינוי הומו (שבהקשרים אחרים הוא כינוי גנאי). עדין, המושג בו יש לעשות שימוש בוויקיפדיה, כראי לחברה הוא הומוסקסואל. • רוליג שיחה • אמצו חתול 18:45, 24 במאי 2012 (IDT)
דעתי כדעת רוליג, וגם אוסיף כי אף אחד בקהילה המקצועית הרפואית/פסיכולוגית לא משתמש ב"אספים", נקודה. משתמשים במונחים "אספרגרים", "בעלי" ו"לוקים", והפוליטיקלי-קורקט שבהם משתמשים ב"עם". לכן דעתי היא "אדם עם אספרגר", כפי שכתבתי למעלה, ואפשר בפסקאות הרלוונטיות להשתמש ב"אספים" וכו' על פי ההגדרה העצמית של אנשים עם אספרגר. Ravit - שיחה 19:04, 24 במאי 2012 (IDT)

משוב מ-14 ביולי 2012[עריכה]

ממש מצוין כל הכבוד על הנוסח 109.186.95.114 02:31, 15 ביולי 2012 (IDT)

המלצה לקריאה נוספת[עריכה]

ניתן להוסיף בתור מידע נוסף על התסמונת, את ההמלצה לספרה המצויין של ג'ודי פיקו "חוקי הבית", המספר את סיפורו של נער מתבגר לוקה בתסמונת הנאלץ להתמודד עם אישום רצח בגלל התעסקותו האובססיבית בתחום הזיהוי הפלילי... 213.151.61.1 13:33, 8 באוגוסט 2012 (IDT)

המלצה על סרט שגיבורו לוקה בתסמונת אספרגר, עדכון[עריכה]

שם הסרט המדובר קוראים לי חאן להיט בוליוודי שזכה להצלחה בעולם עם הכוכב ההודי סהארוק חאן כבחור פשוט החולה בתסמונת אספרגס היוצא למסע לפגוש את נשיא ארה"ב במאי :ג'ורהד קאראן בשנת 2010 84.228.81.178 09:49, 15 במרץ 2013 (IST)

תסמונת אספרגר היא לקות ולא מחלה. תודה על ההמלצה. תוכלי לראות בנושא גם את הסרט הבלגי BenX. זה סרט על תלמיד תיכון מקצועי עם תסמונת אספרגר. התלמיד לא מקבל שום עזרה מיוחדת מבית הספר ושום הגנה מהתלמידים האחרים, כולל מהבריונים המוכרים. עִדּוֹ - שיחה 15:53, 15 במרץ 2013 (IST)


קישור שבור[עריכה]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 07:26, 9 ביולי 2013 (IDT)

משוב[עריכה]

חסרה הבחנה בין אספרגר במבוגרים לילדים, כמו כן אבחנה תסמינית בין גברים לנשים. מאור ש. - שיחה 01:11, 15 במאי 2015 (IDT)