שיחה:תרופות אנטי-פסיכוטיות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

בעריכה שלי ממאי 2013 צריך להופיע הסרת קישור לא מקצועי של הסיינטולוגים ולא הסרת ערך Ori22 - שיחה 09:09, 26 במאי 2013 (IDT)

מידע שגוי בפסקה "שימוש בתרופות... בישראל"[עריכת קוד מקור]

"שימוש בתרופות אנטי-פסיכוטיות בישראל" - כיום למרות המחיר נרשמים הא-טיפיות בעיקר...

סליחה על ההתערבות הפתאומית באמצע העבודה[עריכת קוד מקור]

שלום ל Yuvalbab לא שמתי לב מההתחלה על התווית "בעבודה". אין צורך לשנות את השם "פסיכוטרופי" כך נקראות התרופות הפסיכיאטריות. התרופות האנטי פסיכוטיות הן חלק מהן. נוירולפטיות הוא שם ישן שניתן לתרופות האנטיפסיכוטיות הראשונות בעיקר. התרופות sedative major או tranquilizers major אינן נחשבות תרופות מרדימות (למרות שחלק יכולות להרדים) אלא "מרגיעות".Ewan2 - שיחה 21:12, 8 בפברואר 2019 (IST) גם חשבתי שאין מקום להתחיל מן הפתיח בהגדרות שליליות ובגישה "מתנצלת" "מה לא עושות תרופות אלה" -כפי שהיה כתוב בערך עוד מזמן. הדגש הוא על מה עושות. מובן שלא מרפאות כליל אלא רק מקרים מסוימים או חלקים של המחלות כמו חלק מהמצבים פסיכוטים. נכון שברפואה רוב המחלות הכרוניות לא מתרפואת בכלל באמצעות התרופות (פרט לחלק מהזיהומים ועוד כמה מקרים) אלא הנפגעים מצליחם לחיות איתן, במקרים רבים עד מאה ועשרים. פשוט חלק מהניסוחים ששינית היו תיקונים שלי לעריכות קודמות של אחרים, ולכן השינוי קפץ לי לעיניים. לא אתערב יותר עד שלא תסיים את מה שהתכוונת לכתוב. כפי שאתה רואה אני לא הקדשתי מספיק זמן וראש לעריכת הערך במלואה, אם אתה תצליח לעשות זאת תבורך. אני רק יכול להביע דעה או בקורת פה ושם, לעשות תיקונים אם צריך ומתי שאפשר. אתך הסליחה Ewan2 - שיחה 21:16, 8 בפברואר 2019 (IST)

Ewan2 לא קרה כלום, העיקר שהכל מכוונה טובה :). אני דווקא חושב שחשוב מאוד לציין שהתרופות לא מרפאות את המחלה אלא רק מקלות את תסמיניה, זה חלק מהותי בהבנה של איך עובדות תרופות פסיכיאטריות. לגבי השמות אני מניח שאתה צודק, אני אוודא את זה מול מקורות המידע שלי. הערך בדרך למומלץ! Yuvalbab - שיחה 21:58, 8 בפברואר 2019 (IST)
Ewan2 עדכון - בדקתי את עניין השמות, ולפי המקור הזה, המונחים "נוירולפטיות" ו"מרגיעות מז'וריות" מתייחס לכל סוגי התרופות האנטי פסיכוטיות. אני משנה את המידע חזרה ומוסיף מקור. Yuvalbab - שיחה 23:46, 8 בפברואר 2019 (IST)

המונח "נוירולפטי" , כפי שאני מבין, היה מיושן, הומצא על ידי ממציאי התרופות הראשונות מסיבות ייחודיות. תרופות מרגיעות מז'וריות הוא גם כן מושג ישן (בהשוואה ל"מרגיעיות המינוריות" שהן רובן בנזודיאזפינים) אבל יש לו יישום בשטח עד היום. אני לא ידעתי שלתרופות מן הדור החדש קוראים עדיין "נוירולפטיקה". תלוי מה טיבו של המקור. Ewan2 - שיחה 03:27, 9 בפברואר 2019 (IST) מאחרוי הטענה שהתרופות "לא מרפאות" עומדת בהרבה מקרים תעמולה אנטיפסיכיאטרית ואנטירפואית המבקשות "להשחיר" את פני הפסיכיאטריה בפרט או הרפואה בכלל, בשם שיווקן של גישות "הוליסטיות" פופוליסטיות, כאילו דתיות או כאילו פסיכולוגיות וכו'. זה אני שהוספתי שם שבכל הרפואה התרופות לא מרפאות מחלות כרוניות. מכיוון שאלו טענות פולמוסיות לא הייתי מדגיש אותן מיד בפתיח. הרי גם תרופות בקרדיולוגיה, בנפרולוגיה, נוירולוגיה, גסטרו-אנטרולוגיה, רפואה מטבולית, לא מרפאות בדרך כלל והן מותקפות בטיעון זה על ידי רופאי אלילים מודרניים. ואז היינו צריכים לכתוב זה בפתיח של כל קבוצות התרופות כמעט. לפי דעתי דיון על זה לא חייב להיות בהגדרה Ewan2 - שיחה 03:33, 9 בפברואר 2019 (IST) לא צריך לקחת כתורה מסיני את כל הניסוחים שבוויקיפדיה האנגלית למשל, שהם מושפעים מעורכים בעלי השקפות פולמוסיות כאלה או אחרות, בעלות מסר מכוון Ewan2 - שיחה 03:41, 9 בפברואר 2019 (IST) טוב. קראתי את המקור בקשר לנוירולפטיקה - זה ספר פרמקולוגיה רציני מסורתי שכנראה לא שינה מזה שנים רבות את המינוח הזה., אבל יש ספרים רבים שלא משתמשים בשם הזה. יתכן כי בפרמקולוגיה עדיין רווח. מילא. בפסיכיאטריה לא נהוג כל כך. נוירולפטיקה הוא שם היסטורי .הוא יותר חשוב בפרק על תולדות התרופות. אבל מכיוון שהמונח עדיין מופיע למשל בשם התסמונת הנוירולפטית הממארת אז אתה צודק. כי תסמונת זו יכולה להופיע (אם כי נדיר) גם אחרי תרופות מן הדור החדש.Ewan2 - שיחה 03:48, 9 בפברואר 2019 (IST)