שיחה:2012 בישראל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Ruzgar-deneme-yönetici4.png
ערך זה היה נתון במחלוקת ב־19 באפריל 2018.
תוצאות המחלוקת: הוחלט על אופן ציון אישים בפסקת "הנהגה".

על השינויים בערך[עריכת קוד מקור]

סדרה של שינויים הונהגו בערך לאחרונה, חלקם משמעותיים ביותר ורובם ללא הנמקה.

1. הכותרת "שלטון" טובה מהכותרת "הנהגה". בשעה שהכותרת "שלטון" עניינית ובמידה מסוימת גם אובייקטיבית, התואר "הנהגה" הוא ספרותי וציורי, ולכן מתאים פחות לאנציקלופדיה.

2. בראש מדינת ישראל עומד נשיא, לכן הוא ראוי להופיע ראשון בפרק שלטון, ולא ראש הממשלה. גם בערך ישראל, בצד שמאל, מופיע נשיא המדינה מעל לראש הממשלה.

3. לאחר הנשיא הופיעו ראשי שלוש הרשויות: הממשלה, הכנסת ובית המשפט. משום מה נמחקו יושב ראש הכנסת ונשיאת בית המשפט העליון, ותחתיהם הופיעו הרמטכ"ל וראש השב"כ. מדוע דווקא שני האישים הללו? מדוע לא המפכ"ל או ראש המוסד? אולי נגיד בנק ישראל ומבקר המדינה? אגב, גם בתבנית:הממשל בישראל מופיעים הנשיא, ראש הממשלה, יושב ראש הכנסת ונשיאת בית המשפט העליון, בסדר זה.

4. האירועים שהתרחשו עד כה היו מחולקים לנושאים שונים (כלכלה, פוליטיקה, משפט וצבא). תחתיהם הופיעה עתה חלוקה חדשה: "אירועים בולטים" ובהם "הסכסוך הישראלי-פלסטיני". החלוקה החדשה מתאימה, אולי, לכלי תקשורת זרים, שבעבורם ישראל היא "מדינה של נושא אחד", והוא הסכסוך הישראלי-פלסטיני. כמי שמתגורר בישראל כל חייו ועוקב אחר המתרחש בה, אני יכול להעיד שלצד הסכסוך הישראלי-פלסטיני, שהוא אכן משמעותי ביותר בדברי ימיה של מדינה זו, מתרחשים עוד כמה דברים בעוד כמה זירות. החלוקה של הסכסוך הישראלי-פלסטיני מצד אחד וכל היתר מצד שני הופך את ישראל ממדינה לקריקטורה של מדינה. נדמה לי שמוטב לאנציקלופדיה זו לנסות להביא את התמונה המלאה, גם אם היא מורכבת יותר.

5. ההסבר שניתן לביטול תתי הנושאים (כלכלה, פוליטיקה, משפט וצבא) היה שזהו "הנוסח המקובל בסדרת הערכים הזו". ובכן, חדשות: בערך 2006 בישראל, גם כן בן לסדרה זו, מובאים האירועים תחת נושאים שונים, למשל ישנו הפרק "חברה ותרבות", שם מופיעים תתי הפרקים "מוזיקה", "ספרות", "קולנוע" ועוד.

6. מדיניות חדשה הונהגה גם לגבי הערות השוליים. עד כה הופיעו מראי מקום מפורטים, מהם יכולים הקוראים והקוראות ללמוד על מקור הדברים. עתה הוחל בהוספה של הערות שוליים סתומות. מצב זה אינו רצוי. במקרה שאותו מקור חיצוני ישתנה או יועבר, כאן בוויקיפדיה לא ישאר לו זכר ויהיה קשה לאתרו. מה גם שבמצב זה אין הקוראים יודעים כלל באיזו שפה כתוב המקור.

נדמה לי שמוטב להשיב את המצב לקדמותו. אצטרובל - שיחה 16:28, 4 בפברואר 2012 (IST)

מה שלא עושים, לפי דעתי אנו חייבים לשמור על אחידות בכל ערכי השנים. בשל כך, אעלה בהקדם את הנושא בפני הקהילה במזנון על מנת שנקבע ביחד מהו הסנדרט המועדף על הקהילה. אני מבקש שבשלב זה תשאיר את המצב היציב הקיים ברוב ערכי הסדרה, תשתתף בדיון בסוגייה זו במזנון, ותמנע מלקיים מלחמות עריכות עד אשר הקהילה תקבע מהו הסטנדרט המועדף. TVJunkie - שיחה 17:36, 4 בפברואר 2012 (IST)
אנא סייע לגבש את הקונצנזוס לגבי האופן שבו יש להציג את המידע בסדרת ערכים זו בדיון שמתקיים כעת כאן. TVJunkie - שיחה 18:52, 4 בפברואר 2012 (IST)
תודה על ההזמנה להשתתף בדיון במזנון.
נדמה לי שהקריאה כלפיי שאמנע מלקיים מלחמות עריכה – מיותרת. בשנותיי בוויקיפדיה העברית, עד כמה שזכור לי, לא הייתי צד ל"מלחמת עריכה". אגב, לצד הקריאה שלא להיכנס למלחמות עריכה, נקראתי להותיר את המצב בערך כפי שהוא כיום, כלומר: לא המצב שבו היה הערך מרגע הקמתו ועד לפני יומייים, אלא דווקא מצב הערך ביומיים האחרונים הוא שצריך להישאר. לא מי יודע מה מחווה של שלום, אפרופו מלחמות.
בראש הדיון העליתי את השאלה מי הם האישים שראויים להיות מוזכרים ואף הבאתי תקדימים. לא כאן ולא בדיון במזנון נמצא נימוק למתכונת המסורתית, שכוללת את הרמטכ"ל ואת ראש השב"כ. הדבר מצער מאוד. נדמה לי שדווקא הצגה של טיעון שכזה הייתה יכולה לחסוך דיון ארוך. אני, אגב, נכון לשנות את עמדתי, אם אשתכנע אחרת, אולם לא נעשה כל ניסיון בכיוון זה.
לפיכך אני סבור שהפנייה לדיון במזנון הייתה נמהרת. לפני שכל הקהילה נקראת להידרש לסוגיה, מוטב היה לנסות למצות את הדיון שמתקיים כאן. ניתן היה, לעניות דעתי, בשלב זה, להסתפק בפרסום הפנייה לדיון הנערך כאן. אצטרובל - שיחה 20:07, 4 בפברואר 2012 (IST)
אצטרובל היקר, קודם כל אני רוצה להתנצל בפניך אם נפגעת מתגובתי. אני מאוד מאוד מעריך את תרומותיך לויקיפדיה העברית ובשל כך אני מקווה שנצליח ליישב מחלוקת מינורית זו מבלי להחריף אותה - זו הסיבה שביקשתי ממך שתימנע לעת עתה מלהחזיר את הנוסח הקודם שלך עד אשר הקהילה תחליט מהו הנוסח האידיאלי לכל הערכים הללו.
משום שלא מדובר פה בסוגייה שולית התקפה רק לסגנון בערך אחד אלא בסוגייה מהותית אשר תשפיע על 64 ערכים (!) אשר בעלי חשיבות רבה בויקיפדיה העברית, ראוי שננהל דיון עקרוני על הצורה שבה המידע יוצג בכל הערכים הללו ולא רק בערך 2012 בישראל. משום כך פניתי למזנון בתקווה שנצליח סוף סוף (סדרת הערכים הזו איננה בעלת מראה אחיד במשך תקופה ארוכה ביותר) לגבש קונצנזוס לגבי מראה אחיד לכל סדרת הערכים הזו. את הדיון העקרוני הזה במזנון התכוונתי לפתוח במזנון עוד לפני זמן רב אך משום מה עד היום לא עשיתי זאת. TVJunkie - שיחה 20:48, 4 בפברואר 2012 (IST)
תודה על הדברים, ובמיוחד כשהם נאמרים בשעה של מחלוקת. ההערכה היא הדדית. גם אני תקווה שהמחלוקת תיפטר. אצטרובל - שיחה 17:23, 5 בפברואר 2012 (IST)

מראה אחיד לסדרת ערכי השנים בישראל[עריכת קוד מקור]

בעקבות המחלוקת שעלתה לאחרונה בערך 2012 בישראל אני סבור כי אין יותר מנוס מכך שהקהילה תקבע באופן רשמי צורה אחידה להצגת המידע המופיע בכל הערכים שבסדרה זו.

הסוגיות העיקריות שבמחלוקת
 • מהו האופן שבו נציג את חלק ה"הנהגה" שבראש הערך? – מהו לדעתכם צריכה להיות הכותרת של חלק זה? האם אתם מעדיפים את השם "הנהגה", או שמא את השם "שלטון", או אולי בכלל שם אחר? מי לדעתכם צריך להיות מוצג בחלק זה?

הנוסח הישן

הנהגה
ראש ממשלת ישראל - בנימין נתניהו (מפלגת הליכוד)
נשיא המדינה - שמעון פרס
הרמטכ"ל - בני גנץ
ראש השב"כ - יורם כהן
ממשלה - ממשלת ישראל ה-32

הנוסח אשר הוצע על ידי המשתמש אצטרובל

שלטון
נשיא מדינת ישראלשמעון פרס
ראש ממשלת ישראל (ממשלת ישראל השלושים ושתיים) – בנימין נתניהו (הליכוד)
יושב ראש הכנסת (הכנסת השמונה עשרה) – ראובן ריבלין
נשיאת בית המשפט העליוןדורית ביניש
 • מהו האופן שבו נציג את חלק האירועים הבולטים? – מהו צריכה להיות הכותרת של חלק זה? באיזו אופן אתם מעדיפים להציג את התוכן שבערך זה:
 1. האם אתם מעדיפים שתוצג בחלק זה סקירה כרונולוגית מתומצתת של האירועים הבולטים ביותר ללא תת חלוקה לנושאים? (ראו דוגמה)
 2. האם אתם מעדיפים שתוצג בחלק זה סקירה כרונולוגית מתומצתת של האירועים הבולטים ביותר בישראל עם חלוקה מינימלית ל-3 קטגוריות: (1) מבצעים צבאיים ישראלים בולטים (2) הסכסוך הישראלי-פלסטיני (כגון פעולות טרור פלסטיניות בולטות, אירועים מדיניים בולטים, וכדומה) (3) יתר האירועים הבולטים ביותר בישראל (מצב זה אשר מתקיים בפועל ברוב הערכים שבסדרה זו עדיף לפי דעתי על הצגת סקירה כרונולוגית ללא כל חלוקה לתתי קטגוריות משום שהוא מונע הצפה של חלקי הסקירות הכרונלוגיות באירועים הבולטים ביותר הקשורים לפעולות הטרור והמבצעים הצבאיים - ישנם שנים מסויימות שמדובר בכמות ניכרת של אירועים ביחס ליתר האירועים הבולטים).
 3. האם אתם מעדיפים שבמקום להציג את התוכן של חלק זה באופן כרונולוגי, נציג בחלק זה סקירה מתומצתת של האירועים הבולטים ביותר עם תת חלוקה לנושאים רבים (ראו דוגמה)
 4. האם אתם מעדיפים שבמקום להציג את התוכן של חלק זה באופן כרונולוגי ומתומצת, נציג סקירות מורחבות בנושאים מרובים (בדומה לאופן לסגנון הקיים בערך 2006 בישראל)?
 5. האם אתם מעדיפים שנספק בערכים הללו שתי חלקים – גם חלק שיכיל סקירה כרונולוגית מתומצתת של האירועים הבולטים ביותר וגם חלק שיכיל סקירות מורחבות (חלק סקירות מורחבות בסגנון של הערך 2006 בישראל)?

אנא ציינו מהו לדעתכם האופן האידיאלי שבו נציג את המידע שבסדרת ערכים חשובה זו. TVJunkie - שיחה 18:49, 4 בפברואר 2012 (IST)

לגבי הסוגיה הראשונה, בעלי התפקידים המשמעותיים בשלטון הם בנוסח החדש, וכך צריך להיות. בפרק צבא וביטחון אפשר להוסיף את זהות שר הביטחון, הרמטכ"ל ויתר ראשי זרועות הביטחון. לגבי הסוגיה השנייה, הערך 2006 בישראל הוא דוגמה מצוינת לערך שנים טוב, על סף המומלץ (ואם זה לא השתמע, אז אני בעד אפשרות 4). Kulystabשיחהגן עדן, גיהנום, או הובוקן... עד חג המולד • י"ב בשבט ה'תשע"ב • 23:12, 4 בפברואר 2012 (IST)
האמת שאני גם מאוד אוהב את הסקירות המורחבות בערך 2006 בישראל, אבל אני פוחד שאם נחליף את כל הסקירות הכרונולוגיות המתומצתות של האירועים הבולטים ביותר בסקירות מורחבות, חלק גדול מהאיזכורים המתוצמתים של אירועים בולטים בודדים יעלמו בתוך המלל הרב שיופיע בסקירות המורחבות אודות כלכלת ישראל בשנת 2011 ו/או אירועי צבא וביטחון בשנת 2011, וכדומה. בשל כך אני נוטה דווקא להעדיף את אפשרות 5 לפיה ניצור שתי חלקים - האחד יכיל סקירות מורחבות לפי נושאים, בעוד שהשני יכיל סקירה כרונולוגית מתומצתת היטב של האירועים הבולטים ביותר בלבד - במידה ותרצו ניתן, ואולי אף מומלץ שנדגיש את ההבדלים שבין האופן שכל אחד מהחלקים הללו יראה על ידי כך שנהפוך את החלקים של הסקירות הכרונולוגיות המתוצתות לגרפיות יותר (ראו דוגמא). TVJunkie - שיחה 00:30, 5 בפברואר 2012 (IST)
כעת, לאחר שסיימתי לשפר באופן ניכר את הדוגמא שיצרתי במרחב המשתמש שלי, ניתן לראות בבירור כיצד אני מציע להתגבר על הבעייה שהעלתי לפיה, במידה ונבחר להציג בכל ערכי השנים בישראל סקירות מורחבות בלבד (בסגנון הקיים כיום בערך 2006 בישראל), האיזכורים המתוצמתים של אירועים בולטים אשר הוצגו עד היום באופן כרונולוגי במרבית הערכים בסדרת ערכי השנים בישראל, יעלמו בתוך המלל הרב שיופיע בסקירות המורחבו ובתוך תתי החלוקות השונות. מה דעתכם על פתרון זה? TVJunkie - שיחה 07:19, 5 בפברואר 2012 (IST)
ראשית, תמצית של האירועים הראשיים, כמו תמצית של כל ערך, צריכה להופיע בפתיח (פסקת המבוא). ציר זמן יכול לשפר גרפית את נראות הערך, אבל בצורה שהוא מלווה את הטקסט ולא כשהוא מגיע כגוש ודוחק את תוכנו כלפי מטה. Kulystabשיחהגן עדן, גיהנום, או הובוקן... עד חג המולד • י"ב בשבט ה'תשע"ב • 11:03, 5 בפברואר 2012 (IST)
כלומר לדעתך המראה האידיאלי צריך להיראות כך? TVJunkie - שיחה 18:19, 5 בפברואר 2012 (IST)
לא. ממש לא. אסביר את עצמי: הנושאים העיקריים המובאים בערך צריכים להופיע גם בפתיח. זה נכון לכל ערך באשר הוא. ציר הזמן, אם יוחלט להוסיפו, יכול ללוות את הטקסט, כמו תמונה, ואף למלא את החלל לצד תוכן העניינים שמפריד את הפתיח מיתר הערך. ספציפית לגבי ציר הזמן שהעלית בדוגמה, הכיתוב צריך להיות תמציתי ביותר, שכן הפירוט מופיע בערך. בנוסף, ספציפית לגבי הציר שהעלית, מבחינת עריכה הוא צריך להיות הרבה פחות מסורבל. שווה אולי ליצור תבנית לציר זמן שנתי. Kulystabשיחהגן עדן, גיהנום, או הובוקן... עד חג המולד • י"ג בשבט ה'תשע"ב • 19:14, 5 בפברואר 2012 (IST)
קוליסטאב, אני מבקש שתיצור במרחב המשתמש שלך דוגמא למראה האחיד שיהיה האידיאלי מבחינתך (אנא התבסס בדוגמא שתיצר על הערך 2006 שכן זהו הערך היחיד נכון לעכשיו שמכיל סקירות מורחבות ויאפשר לנו להציג את המצב האידיאלי בו הסקירות הכרונולוגיות המתומצתות יבואו לצד הסקירות המקיפות). TVJunkie - שיחה 16:28, 6 בפברואר 2012 (IST)

מה דעתכם על האפשרות הזו? TVJunkie - שיחה 16:28, 6 בפברואר 2012 (IST)

העיצוב לא מחייב, אבל זה הכיוון שהתכוונתי: משתמש:Kulystab/ארגז החול. Kulystabשיחהגן עדן, גיהנום, או הובוקן... עד חג המולד • י"ג בשבט ה'תשע"ב • 17:47, 6 בפברואר 2012 (IST)
הבנתי. אשמח לשמוע דעות נוספות לגבי ההצעה של קוליסטאב לפני שניישם שינוי זה בכל סדרת הערכים הזו. TVJunkie - שיחה 19:05, 7 בפברואר 2012 (IST)
עצור! עצור! אמרתי שזה הכיוון, אבל יש עוד הרבה עבודה לפני היישום. ראשית, פתרון הכיווניות של timeline. זה קריטי, אך הבעיה היא שזה לא תלוי בנו. שנית, בניית תבנית ואישורה באולם הדיונים. אי אפשר להכניס את כל הטקסט הזה כמו שהוא בערכים. שלישית, דיונים קטנים על עיצוב. עכשיו אפשר לחוות דעה על ההצעה. (אגב, לא אמרת אתה בעצמך אם זה כיוון נכון בעיניך.) Kulystabשיחהגן עדן, גיהנום, או הובוקן... עד חג המולד • ט"ו בשבט ה'תשע"ב • 19:19, 7 בפברואר 2012 (IST)

שבירה[עריכת קוד מקור]

החזרתי את הדיון לכאן מהמזנון על מנת שנקבל הכרעה ברורה לגבי המראה של כל הערכים הללו. אנא ציינו איזה מהאפשרויות הבאות עדיפה בעיניכם (אתם מוזמנים ליצור במרחב המשתמש שלכם אפשרויות נוספות ולהוסיפם לרשימה זו):

 1. אפשרות 1 - ציר זמן מצומצם וגרפי יוצג בפתיח כאשר הערכים יכילו סקירות מורחבות לפי נושאים.
 2. אפשרות 2 - ציר זמן מצומצם וטקסטואלי יוצג בסוף הערכים כאשר הערכים יכילו סקירות מורחבות לפי נושאים.
 3. אפשרות 3 - כל הערכים יכילו סקירות מורחבות לא כרונלוגיות לפי נושאים ללא ציר זמן.
 4. אפשרות 4 - כל הערכים יכילו סקירות כרונולוגיות מתומצתות של האירועים הבולטים ביותר.

מה דעתכם? TVJunkie - שיחה 21:05, 18 בפברואר 2012 (IST)

אם אני מבין נכון, אפשרויות 1, 2 ו-4 באו כדי להתמודד עם ריבוי המידע שיש בערכים כמו 2006 בישראל. נדמה לי שהתקציר, המופיע לפני תוכן העניינים, בראש הערך, ממלא את הפונקציה שמציעות אפשרויות 3 ו-4. קוראים שמעוניינים רק בעיקרי שנת 2006 בישראל יכולים להסתפק בתקציר זה. באשר לאפשרות הרביעית – מה משמעותה? מה יעלה בגורלה של כל האינפורמציה בערך 2006 בישראל?
לגבי האופציה השלישית – ערכים רבים כוללים סקירות דלות מדי. נדמה לי שבמקרה זה לא נדרשת הכרעה: בדומה לכל ערך אחר בוויקיפדיה, הרחבת הערכים במידע ענייני – רצויה ומבורכת.
אני, כמובן, מעריך את היוזמה ואת הכוונות הטובות שבהצעות, אבל באופן אישי אני נוטה להסתייג מהחלטות גורפות. אצטרובל - שיחה 18:32, 20 בפברואר 2012 (IST)


קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 20:05, 13 במאי 2013 (IDT)


קישור שבור 2[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 20:05, 13 במאי 2013 (IDT)


קישור שבור 3[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 20:05, 13 במאי 2013 (IDT)


קישור שבור 4[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 20:06, 13 במאי 2013 (IDT)


קישור שבור 5[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 20:06, 13 במאי 2013 (IDT)