שיחה:Rites of Passage

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

בר, שינית את שם הערך בניגוד למדיניות ויקיפדיה, הידועה לך היטב. אם תעשה זאת שוב, אאלץ בצער רב לבקש את חסימתך. יוניון ג'ק - שיחה 18:10, 13 במרץ 2018 (IST)

שם הערך[עריכת קוד מקור]

נא לנהל כאן דיון מסודר על שם הערך, אבקש מראש לא לכלול תחת פסקה זו שום טיעון שקשור לערכים אחרים, לטריקים ולשטיקים. האם הסרט הוזכר בשם "מעברים" בעברית, לפני הופעתו כאן? ביקורת - שיחה 20:47, 13 במרץ 2018 (IST)

ביקורת, הנה מקור לתרגום. הנה עוד אחד. יוניון ג'ק - שיחה 20:50, 13 במרץ 2018 (IST)
זה בטח לא מקור מהימן. אנחנו לא נסמכים על אתרים המבוססים על תוכן גולשים. אם זאת האסמכתא היחידה הרי שאסור לשנות לשם שנכתב בעברית. זהו מחקר מקורי. בר 👻 שיחה 20:51, 3 במרץ 2018 (IST)
הטענה איננה נכונה. ויקיפדיה כן מסתמכת על אתרים המבוססים על תוכן גולשים, למשל: IMDb ואידיבי. יוניון ג'ק - שיחה 23:49, 13 במרץ 2018 (IST)
זה לא נכון וממילא המקורות שהבאת ריקניים ולא מהימנים. אם אלו המקורות היחידים לא ניתן לשנות את שם הערך. בר 👻 שיחה 01:09, 15 במרץ 2018 (IST)
ישנם ערכים רבים בויקיפדיה העברית, שהמקור היחיד שלהם הוא ויקיפדיה האנגלית. גם היא מבוססת על תוכן גולשים. כך שלטעון שמקור הוא לא מהימן אך ורק בגלל שהוא מבוסס על תוכן גולשים - זו פרקטיקה המנוגדת לנוהג הקיים כיום בויקיפדיה העברית. האם יש סיבה עניינית להחריג ערך זה מהנוהג הקיים? יוניון ג'ק - שיחה 08:29, 15 במרץ 2018 (IST)
Lostam, ביקורת, ביקשתם מקור. קיבלתם שניים. יוניון ג'ק - שיחה 23:01, 15 במרץ 2018 (IST)
אין דימיון. בוויקיפדיה האנגלית משתמשים במקורות חיצוניים נגישים אותם ניתן לבדוק. גם אם לא הועברו המקורות לוויקיפדיה העברית, ניתן לאמת אותם בקלות. אם מועתקים הבלים מוויקיפדיה האנגלית, הם נמחקים מיד, במידה ואנו מאתרים אותם. במקרה שלפנינו אלמוני (אולי אתה?) כתב תוכן מבלי להסביר על מה הוא מסתמך. העובדה שאפילו בקישורים שהבאת המידע הקיים מועט ביותר, אף מגבירה את החשד. אם הסרט הופץ בישראל בשם עברי, אנא הבא אותו ממקור מהימן. בר 👻 שיחה 18:12, 17 במרץ 2018 (IST)
שאני אבין נכון: אתה טוען שאני בדיתי את התרגום העברי של שם הסרט הזה כשיצרתי את הערך הזה, וגם שהכנסתי את המידע השגוי הזה לשני המקורות השונים שהצגתי כאן? יוניון ג'ק - שיחה 20:03, 17 במרץ 2018 (IST)
אני טוען שאי אפשר להסתמך באופן בלעדי על אתר המבוסס על תוכן גולשים. כל אחד, כולל אותך, יכול לערוך אותו, ולא ברורה מידת הפיקוח. העובדה הזאת מצביעה על מידה רבה של בעייתיות כמובן. זאת בשונה מוויקיפדיה האנגלית, שיש לה מנגנון פיקוח פנימי מוכר, וחשוב מכך - ניתן לגשת למקורות החיצוניים ולאמת את התוכן. אם המקור היחיד שיש הוא מקור המבוסס על תוכן גולשים, מבלי שניתנת גישה למקור שלו, אנו לא נסתמך עליו. אני לא יודע אם עשית זאת או לא כך שכמובן לא אאשים אותך בכך, אני גם לא חושד בך, הבעיה היא שבאתרים הללו האפשרות הזאת קיימת. בר 👻 שיחה 20:11, 17 במרץ 2018 (IST)
אף אני אינני סבור כי ניתן לחשוד ביוניון על הוספת התוכן באותם אתרים לשם הטיית הדיון. כך לפחות לפי התרשמותי ממנו לאורך ההיסטוריה המשותפת שלנו. שמא אבין את כוונת בר בכך שעצם הדבר שכל אחד יכול לערוך באותם אתרים (אם אכן כך) מעלה בעייתיות. שכן אם מדובר באתר שמעסיק עורך באופן קבע, סביר שעורך זה מחויב יותר להמציא את השם הרווח אצל ההמון, מה שאין כן באתר שכל אחד יכול לערוך בו בלא כל אחריות. קובץ על ידשיחה ♦ 20:47, 17 במרץ 2018 (IST)
הסרט הוצג בישראל? גילגמש שיחה 20:24, 17 במרץ 2018 (IST)
אנחנו כן נוהגים להסתמך על האתר "תרגומון" לשמות סרטים בעברית, במיוחד כשמדובר על סרטים ישנים. אין מקום לירידה לפסים אישיים, הדיון צריך להתנהל במישור הענייני והעקרוני. אני מצטרף לשאלתו של גילגמש: האם ידוע לנו האם הסרט הוקרן בבתי הקולנוע בישראל? אם לא, אז השם "מעברים" הוא בעצם שם לא רשמי, ולא ברור על ידי מי ועל סמך מה הוא ניתן. אם כן, וזה השם שבו הוקרן בישראל - בכך ייגמר הדיון, זה צריך להיות שם הערך. Lostam - שיחה 23:45, 17 במרץ 2018 (IST)
Lostam, אם אנחנו כן נוהגים להסתמך על האתר "תרגומון" לשמות סרטים בעברית, אז איזו סיבה או הצדקה יש שלא להסתמך על האתר הזה גם במקרה זה? יוניון ג'ק - שיחה 19:08, 18 במרץ 2018 (IST)
זה לא משהו רשמי, זה נוהג. יותר מדויק לומר "נוהגים להיעזר בו" מאשר "נוהגים להסתמך עליו". מדובר באיזה סרט עלום ולא מוכר, לגיטימי לשאול האם אכן הוקרן בבתי הקולנוע בישראל וזהו שמו הרשמי. לתשובה על השאלה הזאת יש השפעה על הדיון שמתנהל כאן. גם "אני לא יודע" זו תשובה. Lostam - שיחה 20:36, 18 במרץ 2018 (IST)
Lostam, אם כך, אודה לך אם תוכל לנמק מדוע לדעתך יש להחריג ערך זה מהנוהג הלא רשמי הקיים להסתמך על "תרגומון". גם "אין לי נימוק" זו תשובה. יוניון ג'ק - שיחה 23:33, 18 במרץ 2018 (IST)
מן הידוע לנו, הסרט לא הוקרן בבתי הקולנוע בישראל. בעיני האתר תרגומון אינו מהווה מקור משמעותי מספיק בשביל שנוכל להסתמך עליו בלבד. היה טוב אם היה מקור מהימן שיגבה אותו, שלא דוגמת אידיבי, אשר בנוסף לאמינות המוטלת בספק, הוא מכיל סתירות ביחס לכתוב בערך. בר 👻 שיחה 00:04, 19 במרץ 2018 (IST)
יוניון ג'ק, ניסיתי לסייע לך בדיון זה. בתגובה קיבלתי תשובות מתחמקות ועקיצות. שורה תחתונה: אכן נראה מהדברים שהסרט לא הוקרן בישראל, ומשכך אין לו שם רשמי בעברית וסביר להשתמש בשם המקורי כשם הערך. אפשר להשאיר הפניה. אני מסיר את הדף מרשימת המעקב שלי ומסיים את השתתפותי בדיון. Lostam - שיחה 07:58, 19 במרץ 2018 (IST)
חבל שלא סתם בחר לפרוש מהדיון. לגופו של עניין: נניח שמדובר בסרט בשפה נדירה בישראל. נניח בקוריאנית. מעטים בישראל מדברים קוריאנית. מעטים קוראים קוריאנית. כיצד נקרא לסרט קוריאני? נניח שמישהו ירצה לכתוב ערך על סרט כזה. הרי לא סביר לשמור על השם המקורי - כמעט אף אחד מהקוראים שלנו לא יצליח לקרוא את השם. לכן, כשלוקחים את הדברים לקיצון ברור לחלוטין שחובה לבחור בשם עברי סביר. השם הנוכחי הוא תרגום סביר לשמו של הסרט. מכאן, שהרצון לבחור בשם זה הוא גם כן סביר. חשוב להתייחס גם לסוג המקרה. בניגוד למקרה הקוראיני בדוגמה ההיפוטתית שלי, אנגלית היא שפה נפוצה מאוד בישראל וקוראים רבים מבינים אותה. לכן, במקרה כזה, אני חושב שהכי טוב לפנות לקהילה, להציג את שתי האופציות ולבקש את סיועה של הקהילה בהצבעה. אני לא רואה כיצד נוכל להכריע בסוגיה זו בפורום מצומצם כל כך, כשיש טיעונים טובים לשני הצדדים. גילגמש שיחה 08:18, 19 במרץ 2018 (IST)
Gilgamesh, האם אתה מפקפק באמינותם של האתרים "אידיבי" ו/או "תרגומון"? יוניון ג'ק - שיחה 19:36, 19 במרץ 2018 (IST)
אין לי דעה על האתרים האלה כי אני לא מכיר אותם. גילגמש שיחה 19:40, 19 במרץ 2018 (IST)