שיחת ויקיפדיה:מבחן גוגל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

לא מעודכן[עריכת קוד מקור]

"יש סיבה נוספת, שונה למדי, לחפש נושא בגוגל: אם המאמר בנושא בוויקיפדיה הוא טוב, אפשר לבדוק אם יש אתרים הקשורים לנושא שאפשר לשכנע אותם לקשר אליו, כדי להגדיל את תנועת הגולשים לוויקיפדיה."

מה שכתוב לעיל נראה לי מאוד לא מעודכן ומשהו שצריך להסיר. בנוסף, צריך לשנות את השם מבחן גוגל למבחן מנוע חיפוש או משהו כגון זה (ולהשאיר הפנייה) משום שאנו מקדמים את מנוע החיפוש הספציפי גוגל על-ידי השימוש ב"מבחן גוגל" ולא "מבחן יאהו" (למרות שברור שרובנו משתמשים בגוגל ושרובנו עדיין נקרא לזה מבחן גוגל). Yonatanh 01:45, 1 במרץ 2007 (IST)

יש לזכור כי גוגל הוא מנוע חיפוש מסחרי, שמכיר רק את התנהגות הרוב, ועל פיה בונה את תוצאותיו. הוא אינו מושלם, וראוי שלפחות תהיה הסתייגות כלשהי מהשימוש בו, והאמינות הקיצונית שמיוחסת לו בערך זה.

הטיות אפשריות במבחן גוגל[עריכת קוד מקור]

  • ערכים נפוצים בעלי שם דומה.. כלומר ציירת בשם חנה גולדברג.. איך תסנן את התוצאות של בחיפוש מהתוצאות מהתוצאות הרבות של חנה גולדברג המשוררת הנודעת.
  • לערכים "עתיקים" מסוימים חסר תיעוד ברשת מסיבות מובנות.. ואין זה אומר שהערך אינו חשוב.. לכן יש ויקיפדיה.. כדי להשלים ערכים.
  • תוצאות חיפוש במנועי חיפוש שונים כולל גוגל מסדרות את התוצאות לפי סדר מסויים , חשיבות התאמה לשאילתה וגם לפי "כמה שמשלמים להם" לכן יש להזהר בהטיה ובפגיעה בויקיפדיה מסיבות אלו.
  • וכמובן יש הטיות מכוונות למשל: גוגל ככלי השמצה - מכלכליסט

אי אפשר להעלות תוצאות בגוגל באמצעות תשלום לגוגל[עריכת קוד מקור]

היה כתוב בערך שהמיקום של תוצאה בגוגל תלוי ב"כמה משלמים להם", מה שמרמז שגוגל מקבלים כסף עבור מיקום של תוצאה. זה פשוט לא נכון, ומשולל כל סימוכין.

מה שכן נכון, הוא שאפשר לשלם למקדם אתרים והלה יכול לשפר את תוצאות מיקום הדף באמצעות "ידיעת הכללים" המתקשרים למיקום הדף בגוגל.

תיקנתי את העמוד, אנא לא לשנות בחזרה מבלי לתת מראי מקום. טל גלילי - שיחה 14:45, 18 בדצמבר 2009 (IST)

טעות. גוגל אולי לא מקבל תשלום תמורת שינוי סדר התוצאות (ופשוט מציגה תוצאות ממומנות בראש הדף או לצד התוצאות), אך אתרי חיפוש אחרים כן עושים זאת, ועל כך דיבר המשפט. "תוצאות חיפוש במנועי חיפוש שונים" (ההדגשה שלי). ‏Yonidebest Ω Talk‏ 16:43, 18 בדצמבר 2009 (IST)
מממ... תודה על ההבהרה, לא שמתי לב להדגשה הזו. לפי מה שידוע לי, לא גוגל ולא בינג (שני מנוע החיפוש הגדולים), אינם פתוחים לקבלת תשלום. וואלה, ממה שזכור לי, אולי כן מקבל. על כל פנים, לא הייתי מסיר את מה שכתבתי, היות וזה לא נכתב בערך הקודם (למרות שאני חושב שמקדמי אתרים הם תופעה חשובה להיות מודעים אליה). אם אתה רוצה להוסיף את מה שכתבת, אתה מוזמן. אני רק אוסיף והציע שעבור הערך הנוכחי ששמו "מבחן גוגל", אני חושב שאם אנחנו רוצים לדבר על מנועי חיפוש אחרים ראוי להדגיש אף יותר שעברנו לדבר על מנועים אחרים, לשיקולך. טל גלילי - שיחה 17:01, 18 בדצמבר 2009 (IST)
בהסתכלות שניה, אני רואה שהמשפט מנוסח "במנועי חיפוש שונים, כולל גוגל". בקיצור, אם חשוב לך להוסיף את מה שכתבת, ראוי שזה יהיה במקום נפרד. בברכה טל גלילי - שיחה 17:02, 18 בדצמבר 2009 (IST)

עותקים של ויקיפדיה[עריכת קוד מקור]

כתוב כאן עכשיו שאשפר להוסיף לחיפוש את המחרוזת ״-ויקיפדיה״, כדי לא לראות תוצאות מוויקיפדיה. הבעיה היא שזה לא עוזר מספיק טוב. אם כל האתרים שמעתיקים חומר מוויקיפדיה היו עומדים בתנאי הרישיון וכותבים מאיפה החומר הועתק, זה אולי היה נכון, אבל זו לא המציאות. מה גם שאתר עם מידע שימושי יכול להזכיר את ויקיפדיה והוא יֵצֵא מהחיפוש שלא לצורך.

רציתי לדעת איפה באינטרנט כתוב באופן שגוי ״טרייזנשטט״ במקום ״טרזיינשטט״. כהרגלי נעזרתי במחרוזת החיפוש הארוכה שהכנתי כבר מזמן כדי להוציא עותקים של ויקיפדיה מהחיפוש:

-site:wikipedia.org -site:wikiquote.org -site:babylon.com -site:wapedia.mobi -site:walla.co.il -site:top-swiat.eu -site:paintball24web.info -site:ency.tcv.pl -site:linux24info.info -site:straightworldbank.com -site:mp103.eu -site:encyklopedia.netiz.pl -site:our-encyclopedia.com -site:pracuj24web.info -site:firmy24.swinoujscie.pl -site:info24linux.info

זה הניב 105 תוצאות. חיפוש ״טרייזנשטט -ויקיפדיה״ הניב 430.

אני אשמח להוסיף את השורה הזאת לדף לטובת הכלל, אבל כבר מזמן רציתי לשאול: אולי יש מנוע חיפוש שבצורה נוחה מעיף מהתוצאות עותקים של ויקיפדיה? ––אמיר א׳ אהרוני - שיחה 17:59, 16 בפברואר 2010 (IST)

להוריד ככה את וואלה זה לא חכם. ייתכן ופספסת תוצאות רלוונטיות. זהר דרוקמן - Talk to me Goose! ‏ 18:01, 16 בפברואר 2010 (IST)
צודק, צריך רק את pedia.walla.co.il. הנה תיקון:

-site:wikipedia.org -site:wikiquote.org -site:babylon.com -site:wapedia.mobi -site:pedia.walla.co.il -site:top-swiat.eu -site:paintball24web.info -site:ency.tcv.pl -site:linux24info.info -site:straightworldbank.com -site:mp103.eu -site:encyklopedia.netiz.pl -site:our-encyclopedia.com -site:pracuj24web.info -site:firmy24.swinoujscie.pl -site:info24linux.info

תודה על ההערה. ––אמיר א׳ אהרוני - שיחה 18:09, 16 בפברואר 2010 (IST)
נותר רק אתר commons.wikimedia.org. בןאישאחד - שיחה 22:36, 16 בפברואר 2010 (IST)
אולי, אבל אני יכול לדמיין מצב שבו ארצה שוויקישיתוף דווקא יהיה כלול בחיפוש. בעצם, גם ויקיציטוט לא חייב להיות ברשימה הזאת.
הייתי שמח אם היה דף חיפוש מותאם שבו יש שורת חיפוש שמחפשת בגוגל בלי עותקים. בטח מישהו מהאשפים הטכניים שלנו יכול לעשות דף כזה. באותו דף אפשר לעשות להוסיף את האפשרות ״לחפש בפרויקטים אחרים של ויקימדיה״. ––אמיר א׳ אהרוני - שיחה 23:13, 16 בפברואר 2010 (IST)

מבחן גוגל ספרים[עריכת קוד מקור]

אני ממליץ להרחיב את השימוש במאגר Google books ככלי לבחינת כל הנושאים דלעיל. המאגר מתייחס לחומר שכתוב, ככלל, ברמה לשונית גבוהה יותר, עוסק בנושאים פחות טריויאלים, נכתב לאורך שנים רבות יותר, נוטה פחות לשכפול של טקסטים. לסיכום יותר אנציקלופדי. Valleyofdawn - שיחה 10:28, 16 באוקטובר 2010 (IST)