שיחת ויקיפדיה:עריכה בתשלום

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


נסיונות אפשריים לעקוף את מנגנון העריכה בתשלום - העברה מהמזנון[עריכת קוד מקור]

לצערי אני צופה את הגעתם של יותר ויותר עורכים בתשלום למיזם. אני חושב שדרך די פשוטה לעקוף את הכללים הקיימים היא שאדם יצהיר על עצמו "מורה פרטי לעריכה ויקיפדית" (ובקצרה, מפל"ו). עוד אני מבין שכמעט לא היו דיונים על הזהות המקצועית הזאת בדיונים הראשונים שנגעו לכללי עריכה בתשלום. אני חושב שצריך לקבוע כלל ברור לפיו "מורה פרטי לעריכה ויקיפדית" (או בעל כל זהות מקצועית דומה אחרת, לשיקול המפעילים) ייחשב כעורך בתשלום לכל דבר ועניין מהסיבה להלן:

מפל"ו יכול לשבת על כיסא נוח לצד "תלמידו", ופשוט להגיד לו "לדעתי כדאי לנסח כאן כך ושם אחרת"... ועל ידי "לימוד" ו"עצות" למעשה "להכתיב" לו את הטקסט שהיה נכתב שלא בנוכחותו. השיטה הזו יכולה לעבוד, יפה מאד. לפני שאנשים מסוימים יאמצו את הכלל הזה, לדעתי כדי לגדר את המיזם ממנו.

אם הרעיון יתקבל לדעתי יהיה טוב יהיה להביאו בפני הקרן. בברכה, ‏Ben-Natan‏ • שיחה 23:07, 5 בפברואר 2015 (IST)

בן-נתן, הגישה שלך שגויה מבסיסה - מה שעושים בני אדם בינם ובין עצמם אינו מעניינה של קהילת ויקיפדיה. אותנו מעניין רק מי שפועל בתוך ויקיפדיה מתוך מניעים זרים, קרי, השתכרות, תאוות בצע. בברכה. ליש - שיחה 08:35, 6 בפברואר 2015 (IST)
יחי ההבדל בגדול בין כותב בתשלום לבין מכתיב בתשלום. ‏Ben-Yeudith‏ • שיחה 20:11, 24 בנובמבר 2015 (IST)
אבל מה שבן נתן מדבר עליו מונע מאותה תאוות בצע בדיוק, רק בלבוש אחר. אם הוא כותב בתשלום או מכתיב בתשלום, זה בדיוק אותו הדבר. GHA - שיחה 08:40, 6 בפברואר 2015 (IST)
קרא שוב את דברי לעיל: "אותנו מעניין רק מי שפועל בתוך ויקיפדיה", "מה שעושים בני אדם בינם ובין עצמם אינו מעניינה של קהילת ויקיפדיה". בברכה. ליש - שיחה 09:24, 6 בפברואר 2015 (IST)
מצטרף לדברי ליש, אם מישהו מתנדב/מתוגמל להדריך מישהו אחר לכתוב טוב, לסנן עיקר מטפל וכו' וכו', מה רע בזה? זה רק יכול להועיל לנו, לחסוך את כאב הראש היומיומי שאנו נתקלים בו עם טירוני כתיבה. הבעיה היא עם מי שמעניקים את הקרדיט שבשמם הטוב תמורת כסף. אבל אם הכתיבה נעשית מחשבונו של המשתמש החדש, אינני רואה כל בעיה בכך שהוא מקבל קורס עריכה אמיתי או לא. מצדי שהמשתמש הרשום ישלח לו את הטקסט מוכן בדוא"ל. זה יתקבל כאן בביקורתיות כמו טקסט של משתמש לא מוכר. ביקורת - שיחה 11:01, 6 בפברואר 2015 (IST)
כמו כן אני מציע לאסור על דעא"ש לערוף ראשים. במלים אחרות, אל לנו להשחית מלים בדיון על חקיקה מחוץ לתחומנו. Ijon - שיחה 05:57, 10 בפברואר 2015 (IST)
בהחלט. אם אנחנו לא יכולים להיות בטוחים במאה אחוז שמשתמש מסויים הוא לא עובד משרד פרסום, אז לדבר על זה? יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 21:28, 14 בפברואר 2015 (IST)

אני צופה שינויי עמדה[עריכת קוד מקור]

ברגע שעוד ועוד ויקיפדים יאמצו שיטות שיעקפו את הכללים הקיימים, יקומו ויקיפדים ותיקים ויבקרו אותם... אני פשוט צופה שינוי עמדה קולקטיבי כאן. ‏Ben-Natan‏ • שיחה 14:49, 10 בפברואר 2015 (IST)

היה כאן פעם מישהו שאמר "העם עדיין לא בשל". הפ, ראית אותו? ביקורת - שיחה 15:04, 10 בפברואר 2015 (IST)


- סוף העברה

הצעת עריכה בתשלום - העברה מהמזנון[עריכת קוד מקור]

נקבע שאין עורך בתשלום רשאי לשווק את מרכולתו ("סעיף 4.פרסום: עורך לא יבצע שיווק יזום עם בקשה לתשלום עבור כתיבה. במונח "שיווק יזום" הכוונה לפנייה יזומה ללקוחות פוטנציאליים, הכוללת הצעה לכתוב או לערוך עבורם ערך בוויקיפדיה תמורת תשלום, אם על ידי משלוח דוא"ל, פנייה בפייסבוק או בכל אמצעי תקשורת אחר. אין הכוונה לאדם המציע את שירותיו באתר אינטרנט, והלקוחות פונים אליו ביוזמתם בבקשה לכתוב עבורם ערך בוויקיפדיה תמורת תשלום."). האם לפרסם "מודעת דרושים" שפרסם משתמש:אמיגד לעריכה בתשלום מקובלת? שנילי - שיחה 15:17, 19 במאי 2015 (IDT)

רוח הדברים הייתה מניעת הזנייתה של ויקיפדיה. דומה שזה לא נעשה בהצעה זו. ולכן אני נוטה להקל עם ההודעה. אבל צריך להיות עם יד על הדופק למניעת סחף. ולהיות רגישים ל"איך זה מצטייר בעיני הקורא המזדמן". בעיה קשה. ביקורת - שיחה 15:20, 19 במאי 2015 (IDT)
המדיניות אינה אוסרת מודעות דרושים, וכל עוד אין מדובר בתופעה, לדעתי חבל להתחיל לדון על זה. בברכה, גנדלף - 15:40, 19/05/15
המודעה של אמיגד לא סותרת את הסעיף המצוטט. עם זאת אני בהחלט חושב שאין מקום למודעות כאלה בלוח המודעות שלנו. אין ספק שמי שייקח על עצמו את העבודה המוצעת יתקשה להיות מאוזן (בפרט שהתשלום תלוי בשביעות רצון של נשוא הערך), ובכלל אין מקום למודעות מסחריות מכל הסוגים בלוח אצלנו. הרי יש להם כסף, שיפרסמו במקומות אחרים. נרו יאירשיחה • א' בסיוון ה'תשע"ה • 15:43, 19 במאי 2015 (IDT)
בוודאי ובוודאי שאסור לנצל את משאבי הויקיפדיה כדי להזנות אותה, ובהתאם אני מסיר את ההודעה מיד. אני מציע לבדוק בשבע עיניים כל עריכה בערכים כפי שתוארו במודעה. עופר קדם - שיחה 16:09, 19 במאי 2015 (IDT)
תודה לך. טוב עשית.--כ.אלון - שיחה 16:54, 19 במאי 2015 (IDT)
גם אני מצטרף לתודה על פועלך והייתי מציע למפעילים אף להסתיר את אותן שתי עריכות של אמיגד. קריאה לעריכה בתשלום זהה לעידוד עריכה בתשלום. Ldorfmanשיחה 17:05, 19 במאי 2015 (IDT)
אני מעתיק לכאן את ההודעה שכתבתי ב"בקשות מפעילים": אני מתנגד להסתרת העריכה. האופציה הזו נועדה למקרים קיצוניים בלבד כגון חשיפת פרטים אישיים, הוצאת דיבה וכו'. אין זה המצב כאן. למרות שאני חושב שיש מקום לשחזר את המודעה, מדובר במקרה גבולי. אמגד, מבקש למעשה סיוע בכתיבה של ערך מסוים. מנגד, בסופו של דבר, מדובר במודעת "דרושים" ואין להרשות זאת בויקיפדיה בשום מצב. יורי - שיחה ⊙ פעם חסום - תמיד חסום ⊙ 18:12, 19 במאי 2015 (IDT)
אין מניעה ליצור דף ספציפי לדבר, נניח ויקיפדיה:עריכה בתשלום/לוח מודעות או כדומה, אבל זה לא מתאים בלוח המודעות הכללי. השימוש במילה "הזניה" שעשה משתמש:Okedem מעניין - עריכה בוויקיפדיה בתשלום משולה לזנות באותה מידה שעריכה בוויקיפדיה בהתנדבות משולה לסקס מחוץ לנישואין. כמו הזנות, גם עריכה בוויקיפדיה בתשלום זה לא משהו שייעלם רק בגלל שנאסור על פרסום מודעות "דרושים" בוויקיפדיה. מבחינתנו, עדיף בהרבה שכל העורכים, כולל העורכים בתשלום, יהיו חלק מהקהילה ולא זרים שמגיחים, מטילים כאן ערך יחיד, ונעלמים חזרה בחשכת הלילה. לכן עדיף לנו שמודעות אלו תופענה בוויקיפדיה ולא, נניח, במקומון של הוד השרון או בכרטיסי ביקור שמתעופפים על הטיילת. קיפודנחש 20:26, 19 במאי 2015 (IDT)
בעד ההצעה של קיפוד לפתוח דף ייעודי לצורך כך. בורה בורה - שיחה 20:45, 19 במאי 2015 (IDT)
גם אני בעד ההצעה של קיפודנחש. יורי - שיחה ⊙ פעם חסום - תמיד חסום ⊙ 20:53, 19 במאי 2015 (IDT)
משפחה אחת גדולה וחמה, שתחבק את כולם, את מוכרי הסמים ואת סרסורי הזונות, את חוטפי התיקים של הזקנות ואת הרוצחים השכירים, לכל אחד פינה חמה בלב ולוח מודעות ייחודי. הוויקיפדיה כבר הצביעה והחליטה שהיא נגד כתיבה בתשלום, לכן לוח מודעות כזה הוא צלם בהיכל, הוא הפרה של החלטות הוויקיפדיה, שאינה רוצה לעודד כתיבה בתשלום. קיפודנחש, השוואתך בין כותבים מתנדבים ובין כותבים בתשלום היא מעליבה - ויקיפדיה בנוייה על התנדבות ולא על מסחרה. בברכה. ליש - שיחה 21:55, 19 במאי 2015 (IDT)
אין לפרסם בוויקיפדיה הצעות לעריכה בתשלום בה, לא בלוח המודעות ולא בשום מקום אחר. דוד שי - שיחה 22:06, 19 במאי 2015 (IDT)
אולי כדי שתשלב איכשהו את המילים "לדעתי" או "אני חושב" שלא ישמע בטעות כאילו אתה מאמין שאתה לבדך יכול לקבל החלטה בשביל כולנו. יורי - שיחה ⊙ פעם חסום - תמיד חסום ⊙ 22:16, 19 במאי 2015 (IDT)
ההחלטה כבר התקבלה בהצבעה רבתית, שם נקבע שוויקיפדיה מתנגדת לכתיבה בתשלום - מה? לא יצא לך לקרוא או שכבר שכחת? בברכה. ליש - שיחה 22:19, 19 במאי 2015 (IDT)
נקבע גם כי אין איסור על עריכה בתשלום. לא נאמר שום דבר על פרסום מודעות מסוג זה בויקיפדיה. אני חושב שהפתרון שהציע קיפודנחש הוא סביר. לגיטימי לחשוב אחרת. לא לגיטימי לחשוב שדעתך היא הקובעת וכולם צריכים לקבלה ללא עוררין. יורי - שיחה ⊙ פעם חסום - תמיד חסום ⊙ 22:27, 19 במאי 2015 (IDT)
זה מה כתוב בהקדמה להחלטה על הכתיבה בתשלום:

"עריכות בודדות בוויקיפדיה שמבוצעות בתשלום, כגון הוספת תמונות, עדכונים, תיקונים קלים וכיוצא באלה אינן מהווות בעיה, ובלבד שהן נערכות בהתאם למדיניות התוכן. לעומת זאת, קהילת העורכים בוויקיפדיה מסתייגת מכתיבת ערכים בשכר על ידי עורכים לכל החפץ בכך, וקוראת להימנע ממנה.

קבלת תשלום הופכת את מחבר הערך לבעל עניין ומונעת ממנו לכתוב מנקודת מבט חסרת פניות, כנדרש בוויקיפדיה. כמו כן, שיווק שירות כתיבה בתשלום לכל המעוניין עלול ליצור רושם מוטעה כי ניתן ולגיטימי להשפיע תמורת תשלום על תוכנם של ערכים בוויקיפדיה - דבר המנוגד לחלוטין לעקרונות הכתיבה בה."

אני חושב שהדברים ברורים לחלוטין - יש עמדה של ויקיפדיה נגד כתיבה בתשלום וכל התיחסות צריכה להיות בהתאם. בברכה. ליש - שיחה 22:36, 19 במאי 2015 (IDT)

אני מסכים עם דבריו של דוד שי ושל ליש. כמו כן ויקיפדיה אינה לשכת התעסוקה. ערן - שיחה 22:39, 19 במאי 2015 (IDT)
אריה, זה לא פשוט כמו שאתה מציג את זה. הקהילה החליטה שהיא מסתייגת מכתיבה בתשלום אבל מרשה את זה בכפוף לכללים מסוימים. כך למשל מותר לאמיגד לכתוב ערך בתשלום כל עוד הוא דואג להצהיר על כך בפומבי. במקרה הנ"ל אמיגד ביקש סיוע מאיש בעל ידע בנושאים מסויימים, ככל הנראה על מנת להימנע מלכתוב דברים לא נכונים ולכתוב ערך טוב עד כמה שניתן. אם כבר אנחנו מאשרים כתיבה בתשלום, לדעתי עלינו לעודד התנהגות כזו בקרב העורכים בתשלום. לכן ההצעה של קיפודנחש נראית לי טובה ואני תומך בה. אבל אנחנו שוב סוטים מהעיקר. אגיד זאת שוב, לגיטימי אם אתה חושב אחרת. לא לגיטימי לחשוב שדעתך היא הקובעת וכולם צריכים לקבלה ללא עוררין. יורי - שיחה ⊙ פעם חסום - תמיד חסום ⊙ 23:15, 19 במאי 2015 (IDT)
פה זה לא לשכת התעסוקה. אסור להתיר פרסומות מסחריות למטרת רווח בשום מצב. תחי מדינת ישראל!(שיחה)אהמהמורשת העולמית. פשוט עולמית! 23:46, 19 במאי 2015 (IDT)
יורי, "קהילת העורכים בוויקיפדיה מסתייגת מכתיבת ערכים בשכר על ידי עורכים לכל החפץ בכך, וקוראת להימנע ממנה" - מה לא ברור לך? איך אתה יכול לשלב קריאה להימנע מכתיבה בשכר עם יצירת דפי עזר שיקלו על התקשרות בין כותבים להשכיר ובין בעלי ממון? תעשה חושבים, תפעיל את החומר האפור שבראשך. בברכה. ליש - שיחה 00:22, 20 במאי 2015 (IDT)
אנחנו מפרשים את ההחלטה בצורה שונה. אני רואה את החלטה לגבי עריכה בתשלום ככזו שקובעת: אנו מסתייגים מעריכה בתשלום אך מכיוון שאין לנו אפשרות למנוע את התופעה, אנו בוחרים לנסות לפקח עליה. אני רואה בדף המוצע ויקיפדיה:עריכה בתשלום/לוח מודעות שישמש עורכים בתשלום כחלק מהפיקוח הזה. יורי - שיחה ⊙ פעם חסום - תמיד חסום ⊙ 00:48, 20 במאי 2015 (IDT)
ראה ויקיפדיה:עריכה בתשלום - בהקדמה כתוב במפורש (חפש את המילים) "קהילת העורכים בוויקיפדיה מסתייגת מכתיבת ערכים בשכר על ידי עורכים לכל החפץ בכך, וקוראת להימנע ממנה", אז נא לא לבלבל את הקוראים - ויקיפדיה קוראת להימנע מכתיבה בתשלום וכל אמירה אחרת חוטאת לאמת. את ההצבעה בה התקבלה הצהרה זו תוכל לראות עם כל הדיונים בויקיפדיה:פרלמנט/ארכיון 57. בברכה. ליש - שיחה 08:58, 20 במאי 2015 (IDT)
טוב נראה לי שזה הפך קצת לדו-שיח של חרשים. בוא נעצור כאן. יורי - שיחה ⊙ פעם חסום - תמיד חסום ⊙ 09:05, 20 במאי 2015 (IDT)
יורי, העניין הוא שאתה לא יכול מצד אחד לבקש להימנע כליל מכתיבה בתשלום, ומהצד השני לתת לגיטימציה ועידוד לכתיבה כזאת בדמות לוח דרושים פנימי. Botend - שיחה 09:23, 21 במאי 2015 (IDT)


- סוף העברה

עקיפת כל החוקים החלים על עורכים בתשלום ברגע - סיבוב שני - העברה מהמזנון[עריכת קוד מקור]

קדימה, בירוקרטים ואנשי הנהלה נכבדים, תרחיבו עוד ועוד את החוקה המפורטת והמורכבת, הנוגעת לעריכה בתשלום, ותערכו עוד ועוד דיונים שמנים בנושא (כמו הדיון למעלה)... אבל מה יקרה כאשר אדם יכריז על עצמו כ"מורה פרטי לעריכה ויקיפדית" וישב ליד ה"תלמיד" ויכתיב לו את הערך שהוא היה יכול לכתוב בעצמו בתור "עורך בתשלום"?, מה יקרה כאשר מדובר בויקיפד שמכיר את הכללים היטב?. למה אתם מתעקשים לא להניח את הגדר כבר כעת ומחכים לרגע שבו ויקיפדים פשוט ינצלו את הפרצות השונות ויערכו בתשלום - מבלי להיחשב כעורכים בתשלום?

כבר פתחתי דיון בנושא והזלזול בהצעתי להניח גדרות כאלה, שימנעו מכל ויקיפד לעקוף את החוק, פשוט היה מזעזע. ‏Ben-Yeudith‏ • שיחה 12:49, 25 במאי 2015 (IDT)

מבלי להיכנס לפרטים (ואני לא מצדיק לרגע התנהגות של זלזול באחרים) צריך לזכור שכמעט לכל חוק מוצאים לקונה מידי פעם, כולל לתקנות הכי עדכניות של רשויות המס בעולם, קל וחומר למיזם התנדבותי. ‏DGtal‏ - שיחה 13:12, 25 במאי 2015 (IDT)
מחזק את דברי דיגיטל ומוסיף שאני חושב שיש בעיה לחוקק חוקים שאנחנו לא יכולים לאכוף.
לגבי דבריו של בן נתן - לא בכל פעם שהצעתו של מאן דהוא נדחית מדובר בזלזול. הוויקיפדים שהשתתפו בדיון שפתחת הם מן המכובדים והרציניים שפועלים בקהילה הזו. אולי הטון לפעמים מעט ציני בחלק מהדיונים (בכל זאת, ויקיפדיה מושכת אנשים ידענים ודעתניים שמרבים להשתמש בציניות כצורת הומור מועדפת), אבל אין זה אומר שמזלזלים בך ספציפית. גארפילד - שיחה - עזרו לנו במיזם האסם 13:45, 25 במאי 2015 (IDT)
לא אמרתי שמזלזלים בי ספציפית, ובכל מקרה כוונתי הייתה שזלזלו בהצעה. לדעתי אותם ויקיפדים, שהם אכן ותיקים ומכובדים מאד, פשוט לא בחנו אותה מספיק לעמוק, לא חשבו מספיק על מקרים אפשריים כאלה. תראה איזה דיון ארוך היה למעלה בנוגע לויקיפד שיפרסם את שירותי הכתיבה הויקיפדית שלו, כל פעם ימצאו סוגיה אחרת לדון עליה ואני רק מדגים איך ברגע אפשר לצפצף על כל הדיונים והתקנות האלה עם פרצה פשוטה שצריך לחסום, ואם לא יחסמו, אז הבה כולנו נתפרנס מעשייתנו הויקיפדית. ‏Ben-Yeudith‏ • שיחה 13:49, 25 במאי 2015 (IDT)
אני ממליצה שתקרא את שפע הדיונים שהתנהלו בנושא. יש ארכיון ענק בדף השיחה. מעל 1.2 מיליון בתים ואני קראתי את הכל כשהייתי שותפה עם עוד כמה ויקיפדים להעלאת הנושא לפרלמנט.הדיונים וההצבעות היו תהליכים מאד מורכבים ואיני רואה סיבה לפתוח את הנושא לדיון מחודש. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 15:25, 25 במאי 2015 (IDT)
בן יהודית, אם אתה אומר שכבר דחו את דבריך, מה הטעם בדיון נוסף? הבעיה האמיתית אינה השם, "מורה פרטי" או שם אחר. כבר עכשיו רבים מכירים את הכללים ופשוט נרשמים אד-הוק לצורך ערך אחד, או פשוט יותר, בלי להירשם, ומנסים להשפיע ככל יכולתם. אחר כך עוברים לשם או לכתובת אחרת, לך תרדוף אחריהם. הפתרון היחיד הוא מעקב סיזיפי אחר הערכים תוך מודעות לבעיה. נכון שככל שיהיו יותר ערכים כך יהיה יותר קשה לעקוב, אבל גם את זה כבר אמרתי.נרו יאירשיחה • ז' בסיוון ה'תשע"ה • 15:34, 25 במאי 2015 (IDT)
בהנחה שאתה שואל ברצינות כי השאלה באמת מוזרה לי אז לדעתי סביר שעולם בו מקבלים כל דבר כמובן מאליו הוא עולם מדכא ומשעמם ואין לי כוונה לחיות כך בעולמנו; אם הצעתי הצעה ובעת X היא לא התקבלה לא אחשוש להציעה שוב למקרה שאולי השתנתה דעתו של אחד הלא-מסכימים (באופן חלקי או מוחלט), והוא יעבד שוב את ההצעה ואולי יגיע למסקנה אחרת. לגבי שאר דבריך - אכן שם התפקיד שנותן השירות משתמש משתמש בו, אינו משנה (הרי אפשר לשחק עם השמות ב-1001 וריאציות); לכן בדיון הקודם דיברתי גם על כמה כינויים מקצועיים אחרים, המסר שלי הוא שצריך לגדר מפני נסיונות עקיפה כאלה, למשל על ידי הוספת סעיף כל שהוא שקורא להתייחס לבעלי שמות אחרים שמספקים עריכה ויקיפדית בתשלום - כעורכים בתשלום ממש, לא משנה איך הם מכנים את עצמם. מבחינתי זה הפיתרון ואין אחר, ואם יש לך, אנא הצג אותו, אשמח לקרוא. מכל מקום, חשוב לי להבהיר עוד יותר את הנקודה שלי: סעיף כזה צריך לגדר מפני מקרים של ייעוץ\עריכה\הדגמה\הוראה\הכוונה בתשלום לעריכה\כתיבה ויקיפדית עם או בלי כתיבה פרקטית (אפילו אם מדובר בייעוץ\עריכה\הדגמה\הוראה\הכוונה לכתיבה של מילה אחת ויותר, או משפט אחד ויותר; זה למקרה שלא נרצה ליפול לפרדוקס הערמה). גם אלה צריכים להיות שווים ערך לעריכה בתשלום ואפשר כמובן להתדיין על ניסוח כזה. ‏Ben-Yeudith‏ • שיחה 18:59, 25 במאי 2015 (IDT)
@Ben-Natan: לפני שאתה רץ להוסיף חוקים, אולי כדאי שתוכיח לנו קודם שאתה לא עורך בתשלום (וכל הפעלתנות הזו היא רק חלק מההסוואה שלך). אני מציע להתחיל עם הצהרה מפורשת לפני כל עריכה. Tzafrir - שיחה 13:32, 26 במאי 2015 (IDT)
צפריר, זה לא לעניין. בן יהודית, עיקר מה שכתבתי הוא שאתה משקיע מאמצים כדי להילחם בטפטוף, בזמן שבינתיים יש הצפה מכיוון אחר, של מי שעורכים משמות ומכתובות מתחלפים ולא עונים בכלל לפניות שלך. זו הבעיה האמיתית. ראה מה שכתבתי לעיל. נרו יאירשיחה • ח' בסיוון ה'תשע"ה • 14:41, 26 במאי 2015 (IDT)
צפריר, אני מנסה לגדר מפני השמועה שתעבור במהירות בין איש שיווק X לחברו - איש שיווק Y; "שמע, כשאתה רוצה להוציא ללקוח ערך ויקיפדי בתשלום תן לו את במסגרת ייעוץ ולא כתיבה, תייעץ ותכתיב לו, שלא יצלמו אותך כותב ואז תיתבע על ידם" (או אמרה בסגנון הזה, בלשון קודית יותר או פחות), אולי דווקא אתה משתמש באחת משיטות המעקף האלה להתפרנס מעשייה ויקיפדית? ואולי אין הרבה טעם שאמשיך להציע לגדר מפני עקיפת כל החוקים הממולחים בנושא בין רגע? אולי זה לא יצא לפועל בכל מקרה (לא משנה הסיבה כעת). נרו יאיר, בהנחה שדיברת על פניותיי לתשומת ליבם של חברי הקהילה כאן במזנון, אז ברור שאותם אנונימים דה פקטו לא יענו, הרי רובם המכריע כלל לא טורח להיכנס למזנון ורובם (אולי הגם כן מכריע) אפילו לא יודע על קיומו או לא מכיר את מטרתו; אני כמובן מסכים שאותם אנשי שיווק אנונימיים (או יחצנים אנונימיים) הם אכן בעיה, שהפיתרון לה לדעתי הוא על ידי כלים טכניים מתקדמים, כמו מעין מערכת אזעקה פנים-ויקיפדית שתעיד על כל יצירת-ערך שכוללת קישור חיצוני לאתר עם Google PageRank נמוך (או קריטריון דומה עם ערך נמוך כמו אינדוקס נמוך), או על כל יצירת ערך נטול קישורים פנימיים, או כל מיני ערכים אחרים שעשויים להיראות חשודים לעתים, כמו ערכים שנכתבו על ידי עורך טרי או יחיד (אולי יש מערכת כזאת שאיני מודע לקיומה, למיטב ידיעתי רק ויקיפדיה:שינויים אחרונים זה מה שקיים וזה סופר-כללי); בכל מקרה, את הצעותיי כמובן אתן בבמה הרלוונטית... ‏Ben-Yeudith‏ • שיחה 16:18, 26 במאי 2015 (IDT)
אם זה לא ברור: אני לא חושד במי מהעורכים שמשתתפים כאן בדיון. אבל חשוב לזכור שעודף חוקים ועודף חשדנות יפגעו, בסופו של דבר, גם בעורכים חדשים תמימים שיחשדו על לא עוול בכפם (או שיפגעו בגלל הפעלת הנהלים העודפים). Tzafrir - שיחה 16:03, 26 במאי 2015 (IDT)
צפריר, איך הוספת סעיף המגן מפני זהויות-מקצועיות\תפקידים-מקצועיים שקרובים לזהות "עורך בתשלום" ישקף עודף חשדנות? מטרתי היא דווקא לחסוך בתקנות וחוקים; מבחינתי צריך לאסור בחוקה הויקיפדית, על משתמשים רשומים, שינוי של מילה אחת או יותר, או משפט אחד או יותר בתשלום (שוב, בשביל שעל הדרך נתגונן גם מפרדוקס הערמה (שעל קיומו למדתי תודות למשתמש:עוזי ו.). כל עוד הפעילות הזו לא נאסרה, ואדרבא יש התנגדות לאסרה, אז אני בעד שכולנו נבצע אותה כהכנסה צדדית, הרי מה רע בעוד כמה לירות?, ממילא כל הכללים החלים על עורך בתשלום (כמו איסור פרסום עיסוקו בבמה ציבורית וכו') לא חלים על יועץ לעריכה ויקיפדית, או על מורה פרטי לעריכה ויקיפדית, אז למה לא להשתמש בזה?, נו תגיד לי אתה - וגילוי נאות, מעולם לא נטלתי תפקידים אלה, אפילו בחינם; מעולם לא קיבלתי שקל, מאף אחד או אחת, בשום צורה או דרך, על עריכה ויקיפדית, ואפילו לא תמורה במסגרת סחר חליפין. ‏Ben-Yeudith‏ • שיחה 16:26, 26 במאי 2015 (IDT)
במקרה כזה אני אאלץ לפרוש מעריכה בוויקיפדיה, מכיוון שאין לי שום אפשרות מעשית להתחייב לכך שהעריכה בוויקיפדיה לא נותנת לי שום תמורה מעשית. לדוגמה: היא עוזרת לבנות לי מוניטין (דבר שיש לו ערך כספי). מעבר לכך, אני בא מעולם (תוכנה חופשית) שבו יצירת תוכן חופשי (או דברים שמקבילים אליו) תמורת תשלום הם דבר מקובל ודי קשה לי להסתדר עם הסלידה שיש לרוב העורכים כאן מעריכה בתשלום. Tzafrir - שיחה 17:23, 26 במאי 2015 (IDT)
אני לא בטוח שבמקרה כזה תצטרך לפרוש; גם בתוכנה חופשית יש הלוקחים כסף על שירותים ספציפיים, מעבר לעבודה עם התוכנה החופשית עצמה (שוק התכנות מוצף במתכנתי JS), לדוגמה גופים המספקים תת-גרסה של תוכנה או תבנית קוד-פתוח עם תמיכה... וזה באמת היה רק בשביל הדוגמה. ‏Ben-Yeudith‏ • שיחה 17:50, 26 במאי 2015 (IDT)
אנשי שיווק יכולים להבטיח הרבה דברים. תיבת דואר הזבל שלי מכילה הבטחות מופרכות הרבה יותר. כל חברה יכולה לנסות לכתוב תוכן שגוי בערכים שקשורים אליה. זה נקרא אצלנו השחתה. כזכור, הבעיה המקורית הייתה עורכים בעלי מוניטין שלפחות לפי החשד משכירים את אותו מוניטין עבור תשלום. אבל אם מדובר על עריכות שנעשות בחשבונות חדשים או על ידי עורכים מהחברה עצמה, נפטרנו מהבעיה המקורית ונשארנו עם בעיית ההשחתה. נו, אז יש עוד משחיתים כמו שיש לנו משחיתים מימין ומשמאל. זו בעיה, אבל לא קטסטרופה.
האם יש לך עדות על שרות מסחרי מוצלח של השחתת ערכי ויקיפדיה? אם אין בעיה, אולי לא צריכים לחפש פתרון. Tzafrir - שיחה 18:00, 26 במאי 2015 (IDT)

במקום לבזבז את זמנכם על חקיקת חוקים שלא יסייעו במאומה במניעת הבעיה, תתחילו לקרוא את הערכים בויקיפדיה ולערוך אותם. המשפטים:

  • "כהונתו ... הסתיימה מתוך הסכמה רחבה, אם לא כללית, בדבר היותו "אחד מהבולטים מבין ה... שהיו למדינת ישראל מאז הקמתה"",
  • "בתפקידו נתגלה האיש כארכי-שמרן פרו ערבי ואנטישמי."

לא נכתבו בידי עורכים בתשלום. כמוהם יש בויקיפדיה אלפי משפטים שיש צורך לנכש ולבער. העריכות בתשלום הם הבעיה הכי קטנה והכללים בעניין הם התחמקות מפתרון. עדירל - שיחה 18:22, 26 במאי 2015 (IDT)

אתה מושך לקיצוניות השנייה. יש בהחלט בעיה של עריכות מטעם, לאו דווקא בתשלום. נרו יאירשיחה • ח' בסיוון ה'תשע"ה • 18:45, 26 במאי 2015 (IDT)
עדירל דווקא מאוד צודק. עריכה בתשלום היא יחסית בעייה שולית, שהתעסקות המוגזמת בה רק פוגעת בוויקיפדיה, בדיוק כמו ההתעסקות המוגזמת בהצבעות מחיקה על קומץ ערכים סבירים, שאין קונסנזוס על חשיבותם. אגסי - שיחה 18:48, 26 במאי 2015 (IDT)
צפריר, הם אכן יכולים להבטיח, אבל איך זה קשור לעובדה שאכן אפשר להתפרנס מתוכנה חופשית ומיזמים חופשיים? זה מה שקורה בפועל בעולם התוכנה ותחומים אחרים מדי יום, כידוע לך. הנושא המרכזי הוא אכן כמו שציינת, עורכים ותיקים שמשתמשים במוניטין שלהם (לא בהכרח לצורכי כתיבה בתשלום אלא לצרכים אחרים בתשלום); במצב הנוכחי לגיטימי שאני או אתה נתן "ייעוץ ויקיפדי" \ "הדרכה ויקיפדית" \ "הדרכה לכתיבה בויקיפדיה" כי הרי אין שום סעיף שאוסר על "עריכה בתשלום לרבות סיפוק הדרכה מכל סוג שהוא לעריכת ערכים בתשלום, בויקיפדיה"... האם באמת לא תראה באדם שהקים עסק משגשג של ייעוץ ויקיפדי, אשר סלבריטאים ניוועצים בו בזה אחר זה כעורך בתשלום? ‏Ben-Yeudith‏ • שיחה 19:01, 26 במאי 2015 (IDT)


- סוף העברה

עריכות של יחצ"נים, יועצי תקשורת, מנהלי דפים ופרסומאים[עריכת קוד מקור]

"עורך בתשלום בוויקיפדיה ייחשב מי שקיבל תשלום עבור עריכה אחת לפחות." איני בטוח אם ברור מסעיף זה האם גם מי שמצוי ביחסי מזמין-לקוח ובין היתר גם מבצע עריכות, אך לאו דווקא מקבל תשלום עבור העריכה עצמה, נחשב לפי הקהילה עורך בתשלום? קחו לדוגמה ויקיפד שעובד בחברת ייעוץ תקשורת. הוא מרחיב באופן משמעותי ערך של לקוח X המזמין ייעוץ תקשורת מהחברה, בידיעה שמדובר בלקוח של החברה. אך הלקוח לא משלם ישירות לויקיפד, והוויקיפד לא מקבל תשלום עבור העריכה עצמה. האם לפי החלטת הקהילה גם במקרה כזה צריך לציין שא. ערך זה נכתב בתשלום. ב. הוא עורך בתשלום.?

אני שואל זאת כיוון שלאחרונה צפיתי בפאנל של העמותה מלפני 4 שנים שעסק ביחצנות. בפאנל השתתפה בין היתר יועצת תקשורת שציינה שהיא עורכת בויקיפדיה באופן שקוף. אני תוהה האם הכללים העדכניים של הקהילה מחייבים גם עורכת כזו בגילוי נאות?

תוצאות העריכה בתשלום[עריכת קוד מקור]

כמו כן איני בטוח אם ברור מדף זה מה יהיו התוצאות של כתיבת ערכים בתשלום ללא גילוי נאות. האם העורך פשוט ידרש להוסיף זאת לפי דרישה, האם יחסם והאם בכלל הדבר מצריך סנקציה מסוימת?

כבר התעסקנו בזה אלף פעם?[עריכת קוד מקור]

לבסוף אציין שקראתי הרבה בנושא זה (דף ההצבעה בפרלמנט וכן 2-3 ארכיונים) אך בהחלט לא את הכול, ולכן עמכם הסליחה אם השאלות הללו כבר נענו אי שם וחמקו ממני. אודה לכם מאוד על הפניה פשוטה למקום הנכון. רב תודות. Mateo - שיחה 19:00, 17 במאי 2016 (IDT)

שאלה נוספת[עריכת קוד מקור]

סעיף 5.2: "לא יבקש ולא יקבל הרשאות עורך ממשק, בודק, מפעיל מערכת, ביורוקרט, או כל תפקיד אחר שיוגדר במערכת במועד עתידי, אלא אם במועד הגדרתו יוחרג מכלל זה. אם ויקיפד בעל אחת מהרשאות אלו ירצה לערוך בתשלום, עליו לוותר על הרשאתו בטרם יעשה זאת."

האם סעיף 5.2 חל גם על תפקידים דוגמת מנטר, חסין חסימות IP ובדוק עריכות אוטומטי המופיעים בדף הסטטיסיטקה של המיזם? Mateo - שיחה 16:16, 23 במאי 2016 (IDT)

ההגדרות מאד מדוייקות, בדיוק מה שרשום בהחלטה לא יותר ולא פחות. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 22:16, 23 במאי 2016 (IDT)
היי חנה. אני מבין מכך שעורך בתשלום יכול לשמש באחד מהתפקידים הללו כיוון שהם מוגדרים במערכת לפני ההחלטה בפרלמנט? האם זה אומר שכול שינוי בהם עלול להפוך אותם בעתיד לסגורים בפניהם של עורכים בתשלום?
תוכלי בבקשה גם להעיף מבט בשאלות האחרות? במיוחד השאלה הראשונה מטרידה את מנוחתי... Mateo - שיחה 23:36, 23 במאי 2016 (IDT)
Mateo :מי שעונה להגדרת עורך בתשלום על פי הכללים לא יכול להיות בעל הרשאת "בודק, מפעיל מערכת, ביורוקרט, או כל תפקיד אחר שיוגדר במערכת במועד עתידי". אם היו לנו מקרים כאלה בעת קבלת ההחלטה, הוא היה מתבקש להסיר את הרשאותיו. מכיון שלא היו כאלה, אז זה מתייחס רק לעתיד. אם אחד מבעלי ההרשאות האלה יחליט שהוא מתחיל לקבל תשלומים על עריכותיו, עליו לבקש את הסרת הרשאותיו. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 18:51, 24 במאי 2016 (IDT)
משמעות הדבר שעורך בתשלום יכול לשמש באחד התפקידים שציינתי. זה מה שחשבתי. תודה חנה Hanay. Mateo - שיחה 16:14, 25 במאי 2016 (IDT)
לי ברור שהכוונה לכל מי שעובד בחברה (או הארגון או האדם) או מקבל מהם תשלום הקשור באופן כלשהו ליחסי ציבור או ייעוץ תקשורתי או דוברות או כל מושג דומה אחר. נרו יאירשיחה • ט"ו באייר ה'תשע"ו • 23:57, 23 במאי 2016 (IDT)

אם גורמים אלה כלולים בהגדרת "עורך בתשלום", אני לא חושב שזה ברור ישירות מהטקסט. הסעיף כפי שהוא כתוב מצריך הגדלת ראש מסוימת מצד עובדים או ארגונים המתעסקים בשיווק, ולא ידוע לי על ישות כזו שהביעו גילוי נאות בעקבות החלטת הפרלמנט. Mateo - שיחה 00:28, 24 במאי 2016 (IDT)

לשיטתך כל מי שקרא פעם את הכללים ימצא מיד פתרון: תשלום "בהבלעה". הוא יכול לכתוב ערכים במשך עשרות שעות, אבל לקבל את הכסף על שיחת הייעוץ. נשמע לך סביר? אם כן - אני מציע שתעלה את השאלה במזנון. נרו יאירשיחה • ט"ז באייר ה'תשע"ו • 00:32, 24 במאי 2016 (IDT)
תפקידים - כלל וכלל לא. עורכים בתשלום לא יכולים לשמש בשום תפקיד מטעם הקהילה. יש במשפט שתי הגדרות של תפקידים - "עורך ממשק, בודק, מפעיל מערכת, ביורוקרט" ו"כל תפקיד אחר שיוגדר במערכת במועד עתידי". כלומר, עורך בתשלום לא יכול לשמש בארבעת התפקידים הרשומים; כמו כן, עורך בתשלום לא יוכל לשמש בשום תפקיד עתידי (אלא אם יוחרג מהאיסור הזה).
הפירוש של נרו יאיר הוא גם שלי, ואני חושב שכך גם היה ברור לכל המשתתפים בדיונים בעבר. כלומר, אם העבודה של אותו אדם היא בעיקרה יחסי ציבור, אז זו עריכה בתשלום. אם זה סתם עובד שהרחיב ערך על מקום העבודה שלו, כשזה בכלל לא קשור לתפקיד שלו, והוא לא קיבל משימה כזו, זו לא עריכה בתשלום (ראוי שיצהיר על כך, אבל זו לא עריכה בתשלום, אם זה לא משהו שיטתי).
סנקציה - כמו סנקציה על כל חריגה מהכללים כאן. מתחילים באזהרה, ומגיעים לחסימה למשך זמן הולך וגדל, או איסור על עריכה בתחום מסוים וכו'. עופר קדם - שיחה 06:21, 24 במאי 2016 (IDT)
אני מסכים, אבל בהבדל קטן. מי שעבד בארגון כלשהו אפילו באופן חלקי ביחסי ציבור וכדומה צריך להיחשב עורך בתשלום, גם אם זה לא התפקיד העיקרי שלו בארגון. אחרת אנחנו שוב יוצרים פתח להתחכמויות. נרו יאירשיחה • ט"ז באייר ה'תשע"ו • 09:58, 24 במאי 2016 (IDT)
בל נשכח - אנו זקוקים ליחצנים בשביל תמונות. פעלה פה מישהי מטעם בתי המשפט והעבירה לנו תמונות רבות של שופטים. אנו רוצים לעודד התנהגות זו בקרב ארגונים נוספים. גילגמש שיחה 14:05, 24 במאי 2016 (IDT)
ד"ר קדם, שים לב שלפי הפשט (וכן לפי מה שציינה חנה) עורכים בתשלום כן יכולים לשמש בתפקידים שציינתי מטעם הקהילה, כיוון שהם "הוגדרו" לפני קבלת ההחלטה בפרלמנט. בדיוק בשל כך ביקשתי הבהרה בנושא. Mateo - שיחה 17:44, 24 במאי 2016 (IDT)
Mateo, הקריאה שלך שגויה, ואינה תואמת אפילו את מה שחנה כתבה. לפי הקריאה שלך, חלקו הראשון של המשפט בלתי אפשרי, כי הוא אומר ""לא יבקש ולא יקבל הרשאות עורך ממשק, בודק, מפעיל מערכת, ביורוקרט" - אך כמובן שתפקידים אלה כבר הוגדרו בעבר. ה"או כל תפקיד אחר שיוגדר במערכת במועד עתידי" פשוט מוסיף לרשימת התפקידים האסורים את כל התפקידים שיוגדרו בעתיד. (אגב, וותר על ה"ד"ר", אנחנו לא בסביבה אקדמית מקצועית כאן, ואפילו באקדמיה הישראלית איש לא מקפיד על צורת הפנייה הזו). עופר קדם - שיחה 03:35, 25 במאי 2016 (IDT)
עופר מה שחשוה להבין זה ש"עורך בתשלום" כן יכול לשמש בתפקיד "מנטר", "בדוק עריכות", "חסין חסימות IP" וכן הלאה. זה מה שהיה לי חשוב להבהיר.
(בנוגע לפנייה, אם זה לא היה גורם לבלבול הייתי מכנה את כול הנוכחים בגוף שלישי. הריחוק מוסיף ליכולת לשתף פעולה לפי קווים עניינים, במיוחד בסביבה פומבית בה איש לא פגש בי. אתה עבדת ארוכות עבור התואר, למה לא תרשה לכבד אותך?) Mateo - שיחה 16:14, 25 במאי 2016 (IDT)
תודה על ההבהרה, עכשיו אני מבין את כוונתך, שלא הבנתי קודם לכן. בדוק עריכות וחסין IP הם לא תפקידים מטעם הקהילה, אלא סטטוס פשוט שקשור רק להשחתות. מנטר הוא לא בדיוק תפקיד, אלא הרשאות מטעם הקהילה שהסיכון לשימוש לרעה בהן אינו גבוה, ונראה שאכן אין מניעה ליחצ"ן להחזיק בהן, אם כי הייתי מצפה מהמפעילים שלא לאפשר זאת, כיוון שהיחצ"נים אינם חברי קהילה, אלא גוף זר שבא לנצל אותה.
לגבי פנייה - אני כותב כאן בשמי האמיתי, ומציין את התואר שלי רק כדי להבהיר שיש לי ידע בכימיה ואני יכול לעזור בכך, אבל אנחנו לא בסביבה מקצועית, ולכן תארים אינם במקום. אנא השתמש בשמי הפרטי, או פשוט בשם המשתמש שלי. עופר קדם - שיחה 21:52, 25 במאי 2016 (IDT)
הבנתי, תודה לך. Mateo - שיחה 00:43, 27 במאי 2016 (IDT)
מטאו, הקטע שציטטת מהמדיניות רק מבהיר שאפילו עריכה אחת בתשלום מחשיבה את העורך לעורך בתשלום (הייתה הצבעה פרטנית על סף זה), אך אינו הרלוונטי לשאלה שהעלית. כתוב בפתיח דף המדיניות: "ישנם מקרים בהם ויקיפד מקבל תשלום על כתיבה בוויקיפדיה. למשל במסגרת עבודה." לכן כל מי שהעריכה מתבצעת במסגרת עבודתו נחשב לעורך בתשלום גם אם הוא לא מגיש על העריכה חשבונית וגם אם הוא לא התבקש באופן ספציפי לערוך בוויקיפדיה. נסה לחשוב, אם העורך יתחשמל משפיכת קפה על המקלדת תוך כדי העריכה, האם יוכל לתבוע את ביטוח לאומי על תאונה עבודה? אם כן, הוא עורך בתשלום. בברכה, גנדלף - 11:41, 24/05/16
בדבר אחד מטאו שכנע אותי, צריך להבהיר את העניין בדף המדיניות, כדי למנוע טענות בעתיד. מצד שני - זה לא מאוד משנה, כי היחצנים מוצאים דרכים אחרות להתמודד, וד"ל. נרו יאירשיחה • ט"ז באייר ה'תשע"ו • 11:44, 24 במאי 2016 (IDT)
גנדלף, הבהרתך עלולה להדגיש דווקא כי קיימת הפרדה בין "עורך בתשלום" לבין "מקרה בו ויקיפד מקבל תשלום על כתיבה בויקיפדיה". לכן כנראה נרו צודק בהצעתו להבהיר את העניין. ייתכן ו"מבחן ההתחשמלות" הוא דרך ראויה לעשות זאת בצורה מסודרת.Mateo - שיחה 17:44, 24 במאי 2016 (IDT)
ולעניין חסימה, כפי שציינתי בדיונים שהיו, עמדתי היא שכל עוד הקהילה לא החליטה על סנקציה כזו, והיא אינה מנויה ברשימת העילות לחסימה שבויקיפדיה:מדיניות החסימה, הרי שאין למפעילי המערכת סמכות לחסום ויקיפדים עקב הפרת דף מדיניות זה. ניתן רק לאכוף עליהם את יישומו, באמצעות הוספת הצהרה לדף המשתמש שלהם וכיוב'. בברכה, גנדלף - 11:46, 24/05/16
אתה אולי ציינת ואני מאמין לך שאכן ציינת אם אתה אומר, אבל כל משתמש שיתגלה שאיננו פועל בהתאם למדיניות זו או בהתאם לכל מדיניות מפורשת אחרת ומסרב לפעול לפיה (במקרה הנוכחי, מסרב להוסיף את הכיתוב הרלוונטי בדף המשתמש שלו או מסרב לבצע סעיף אחר כלשהו) יחסם בוודאי לאלתר מכל פעילות באתר. אין סיבה להניח שהכללים האלה לא דורשים אכיפה כמו כללים אחרים. גילגמש שיחה 14:03, 24 במאי 2016 (IDT)
ודאי שלא כל הכללים שלנו נאכפים באמצעות חסימה, אם בכלל. ראה מה שנכתב לדוגמה בדפי המדיניות המפורשים ויקיפדיה:תרבות הדיון וויקיפדיה:תקציר עריכה שכידוע לא ממש נשמרים בהקפדה אצלנו. מדיניות החסימה שלנו מפרטת את העילות לחסימה, ואני בהחלט מצפה מהמפעילים להכפיף את שיקול דעתם לכתוב בה, כפי שנהוג להדגיש להם עם מינויים וכפי שהם עושים בדרך כלל. בברכה, גנדלף - 14:53, 24/05/16
מטאו, הצלחת לסבך דבר כה פשוט: מרגע שההחלטה עברה, עורך בתשלום לא יכול למלא תפקיד של עורך ממשק, מפעיל, בודק או ביורוקרט בכל זמן נתון. זה כתוב ברור. אם בעתיד הקהילה תחליט על הרשאה נוספת, אז יוחלט לגביה, האם היא נכנסת לאיסור או לא. יש גם הגדרה ברורה מיהו עורך בתשלום. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 16:25, 25 במאי 2016 (IDT)
חנה Hanay אם זה היה כול כך פשוט היה ניתן להסתפק בתשובות "כן, המקרה שציינת היא עורך בתשלום", "כן, חסימה אפשרית במקרה של התעלמות מדף מדיניות זה" ו-"כן, עורך בתשלום יכול להיות מנטר וכו'...". אבל כפי שאת רואה גילגמש וגנדלף חלוקים בשאלה 2, את ועופר לא בדיוק באותו ראש לגבי שאלה 3 ומשתמש:נרו יאיר מסכים שצריך לחדד את המדיניות לגבי שאלה 1. כנראה שבכול זאת הדף לא כול כך בהיר, והמטרה שלי הייתה ועודנה להבהיר אותו. Mateo - שיחה 17:50, 25 במאי 2016 (IDT)

עיונים חדשים בעריכה בתשלום[עריכת קוד מקור]

בדף השיחה של משתמש:Danit.Bayer היא טוענת כך בנוגע לערך בצקת מקולרית על רקע סוכרת:

שלום שיר, תודה על תשומת הלב. חזרתי וקראתי את "שיחת ויקיפדיה: עריכה בתשלום" וברצוני להאיר כי אני לא גובה תשלום מאף גוף או אדם תמורת פעילותי בויקיפדיה. הפעילות הויקיפדית שלי נעשית רק בנושאים הקשורים לתחומי הפעילות של באייר, וכחלק מתפקידי כשכירה בחברת באייר. אני לא משווקת את עצמי או מציעה את מרכולתי למי שמעוניין לקנות עריכות בויקיפדיה, וציינתי בדף המשתמש שלי כי אני פועלת מטעם חברת באייר, ואפילו שם המשתמש שלי מבטא את זה בשקיפות ובגלוי Danitni - שיחה 15:24, 2 בינואר 2017 (IST)

כל זאת בתשובה לשאלת Amitayzl הזו:

לתשומת לבך, לא מספיק לציין כי את עורכת בתשלום בדף המשתמשת שלך, אלא עלייך לצרף את הגילוי הנאות לדף השיחה של כל ערך שערכת במסגרת עבודתך (בעזרת תבנית:עריכה בתשלום) ובנוסף עלייך לצרף לדף המשתמשת שלך רשימה של כל הערכים הספציפיים שערכת במסגרת עבודתך. הנחיות אלו מבוססות על דף המדיניות הזה. שאלות בנושא ניתן לשאול בדף הזה, בדף שיחת ויקיפדיה:עריכה בתשלום וגם כאן. ‏ Amitayzl - שיחה 13:30, 18 ביוני 2016 (IDT)

מה הדין במקרה זה? שיר § שיח § 20:37, 3 בינואר 2017 (IST)

מובן מאליו שהיא עורכת בתשלום. התשלום לא צריך להיות עבור ויקיפדיה דווקא. מספיק שהוא נעשה כחלק מעבודתה. נרו יאירשיחה • ה' בטבת ה'תשע"ז • 20:49, 3 בינואר 2017 (IST)
אם כן, אשמח אם מישהו יוכל להסביר לה את זאת. שיר § שיח § 00:51, 9 בינואר 2017 (IST)
תורמת מקצועית בתחום המחייב רמה גבוהה של ידע שאינו זמין בקרב התורמים הקבועים למיזם. נוהגת בשקיפות ובהגינות. זה מקרה מובהק שאפשר לנקוט בו בגישת בית הלל. אין צורך להטריד אותה בזוטות.--כ.אלון - שיחה 20:04, 10 בינואר 2017 (IST)
כ.אלון, תורמת מקצועית ובעלת ידע זה דבר נפלא, אבל זה לא משנה כי הוא זה ת העובדה כי היא עורכת בתשלום. זה לא יגביל אותה ולא במעט מפעולת עריכה ברוכות, בוודאי שהיא תוכל לפתוח משתמש אישי בו תוכל לערוך בנושא בריאות ולא עבודה • חיים 7שיחה • 02:36, 11 בינואר 2017 (IST)
אלה לא זוטות. היא לא בעלת ידע שבתור תחביב כותבת בתחום. היא כותבת מטעם חברה, ובתפקיד זה כותבת בהתאם לדרישות והצרכים של החברה שלה. אני לא אומר שהיא תכתוב דברים לא נכונים, אבל היא בהחלט עשויה להזכיר רק את המחקרים האוהדים, למזער מחקרים סותרים, וכו', אפילו מתוך חוסר ידיעה. האינטרס שלה אינו טובת האנציקלופדיה והציבור, אלא טובת החברה. יתכן שחברת באייר מוסרית כל כך שהאינטרסים חופפים באופן מושלם, אבל לא סביר במיוחד. עופר קדם - שיחה 03:03, 11 בינואר 2017 (IST)

תהייה[עריכת קוד מקור]

- הועבר מהדף שיחת משתמש:ביקורת

הי ביקורת, ראיתי את תקציר העריכה בעת שמחקת את התגובה הזאת, מהיכן לקחת זאת? לביורוקרטים אין כל סמכות להכשיר עורכים בתשלום שעורכים בבוויקיפדיה על פי הכללים שנקבעו על ידי הקהילה ובאים לידי ביטוי בדף ויקיפדיה:עריכה בתשלום. עורך בתשלום אין לו זכות הצבעה. אני מקווה שהתבדחת. אשמח לקבל הסבר. תודה חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 17:22, 17 בינואר 2017 (IST)

Hanay, לא התבדחתי. כנראה סוכם בזמנו שמקרה אפור יוכשר כך. זה נשמע לי רע ואם זה לא נכון תוכלי לבטל את ההצבעה. בינתיים ראי בנושא זה: שיחת משתמש:דוד שי#האם אני עורך בתשלום? ושיחת משתמש:ערן#האם אני עורך בתשלום?. ביקורת - שיחה 17:59, 17 בינואר 2017 (IST)
חנה, אין טעם לירות בשליח. ראי סעיף 7 בכללים בדף המדיניות. ראובן מ. - שיחה 18:06, 17 בינואר 2017 (IST)
כתבתי לפני התנגשות עריכהקראתי את מה שנכתב שם, ראשית הוא לא מקבל כסף אישי, התרומה לא עוברת דרכו. יחד עם זאת שים לב שגם הוא נתן רק חוות דעת, ואמר לשאול את הביורוקרטים האחרים. אני לא רואה במה שכתב דוד שי, קביעת מדיניות חדשה. אלא חוות דעת על מקרה מאד פרטי. יש כאן סכנה שכל עורך בתשלום יבוא ויצהיר את כל הכסף אני תורם למטרות חיוביות. אני מתייגת את Gilgamesh ואת אריה ענבר, שניהם היו פעילים מאד יחד איתי בהעברת ההחלטה בפרלמנט. אשמח לשמוע מהי דעתם. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 18:13, 17 בינואר 2017 (IST)
ראובן, אני לא יורה באף אחד, מה אני גבר קריצה. סעיף 7 מתייחס בדיוק למה שאמרתי, בחינת מקרה פרטי, לא קביעת מדיניות חדשה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 18:14, 17 בינואר 2017 (IST)
מצטרף לתמיהתך. אבל גם המקרה הפרטי ההוא בעייתי. אני חושב שזה הרבה יותר גרוע מאשר אם משתמש מגיע ומצהיר שהוא מקבל כסף ממש (משכורת) מעמותה לשימור החי והצומח באוסטרליה לכתוב ערכים על חיות וצמחים אופייניים לאוסטרליה. במקרה ההוא יש זהות אינטרסים בינינו לבין העמותה ההיא, ואני יכול לראות את זה כתרומה כספית של העמותה לוויקיפדיה, אני לא רואה חשש מיוחד להטייה. אבל אם אני כותב ערכים לפי הזמנה, אם שכר אמור לגרום לי הטיה, למה זה תלוי בשאלה אם אני מקבל מזומן או שאני נהנה מכך שעמותות אהובות עלי מקבלות כסף? ביקורת - שיחה 18:18, 17 בינואר 2017 (IST)
שאלתו של ביקורת במקומה ויש להמתין לתשובת הבירוקרטים שאישרו את השתתפותו של המשתמש בהצבעה. חשוב שינמקו מדוע לא הגדירו את המשתמש הזה כעורך בתשלום. גילגמש שיחה 18:20, 17 בינואר 2017 (IST)
אין לי מושג באיזו הצבעה אגם רפאלי הצביע. תייגתי אותו שידע מהדיון כאן. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 18:24, 17 בינואר 2017 (IST)
איזו מן שטות זאת. ממש משנה אם לופליאנסקי תרם את הכסף ליד שרה או שלשל אותו לכיסו, בנייני הולילנד כך או כך נבנו. • צִבְיָהשיחה • י"ט בטבת ה'תשע"ז 18:33, 17 בינואר 2017 (IST)
מצד שני, עכשיו את לא יכולה לתרום לתנועה לגבריות חדשה ובתמורה לקבל את שיטוח הבניינים. בוויקיפדיה כן אפשר. ביקורת - שיחה 18:36, 17 בינואר 2017 (IST)
מצד שלישי, אולי אם אני אתרום לתנועה תמנע בנייתם של בניינים פאלים ברחובותינו מלכתחילה. • צִבְיָהשיחה • י"ט בטבת ה'תשע"ז 19:13, 17 בינואר 2017 (IST)
ככל שאני חושבת על כך, אני מגיעה למסקנה שדוד וערן טעו במקרה זה. מה ההבדל בין הסיטואציה שנוצרה כאן, לבין אדם שמקבל שכר תמורת עריכה בתשלום, משלם מס הכנסה, ואת היתרה תורם לעמותה שהוא מעוניין בה? אנחנו לא שואלים עורכים אחרים בתשלום מה הם עושים בתשלום שהם מקבלים. אני חושבת שזה לא המקרה הגבולי אליו התייחס סעיף 7 בדף ויקיפדיה:עריכה בתשלום. ראיתי גם את הדיון הארוך בדף שיחה:מכון שחרית שאגם רפאלי כל כך רצה להחזיר למרחב הערכים ולא הצליח, האם הוא יהיה אובייקטיבי בדיוני חשיבות של מכונים דומים? הרי האינטרס שלו הוא שערכים כאלה ישארו במרחב הערכים כדי להצדיק את הערך מכון שחרית. כתבתי לדוד שי בדף שיחתו, אני מקווה שנקבל התייחסות מהביורוקרטים. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 19:52, 17 בינואר 2017 (IST)
אני מסכים לחלוטין עם הניתוח של חנה, זה לא מקרה גבולי, זה מקרה מובהק של כתיבה בתשלום ואין זה מעניין אותנו לאן מופנה התשלום. יש קטע הומוריסטי קלאסי בו הבדרן מספר על תרומותיו למשפחה נזקקת וכשנשאל איזה משפחה הוא עונה: "המשפחה שלי." במקרה הנוכחי הכותב מדבר על תרומה לעמותות הפועלות למטרות טובות בעיניו... נו, טוב, בעיניו... הבירוקרטים, שנתנו הסכמה, טעו וצריך להבהיר זאת להם ולשואל, שקיבל תשובה שגויה. בברכה. ליש - שיחה 20:02, 17 בינואר 2017 (IST)
או זה שכתב "כל ההכנסות קודש לצדקה". ביקורת - שיחה 20:50, 17 בינואר 2017 (IST)
נראה לי שלא צריך להקצין את העניין של כתיבה בתשלום. מה עם חנה Hanay, למשל, שזוכה להמון כבוד על תרומתה למיזמי אוניברסיטת חיפה? נכון, זה לא כסף, אבל זה שווה כסף, ופוגע, לכאורה, בשיקול הדעת שלה בכל הנוגע לערכים שנכתבו באוניברסיטה. זו רק דוגמה להקצנה אפשרית נוספת, שכמובן אינני תומך בה.
באשר למקרה שלפנינו, אני עדיין סבור שאין זו כתיבה בתשלום במשמעות הבסיסית של המושג. אם רוצים להקפיד, אפשר לקבוע שקולו של אגם לא ייספר בדיוני חשיבות על ערכים שכתב תמורת תרומה, אבל לא להטיל עליו הגבלות נוספות. דוד שי - שיחה 07:18, 18 בינואר 2017 (IST)
במקרה זה אני חולק על דוד, וסבור שאכן זוהי כתיבה בתשלום. ברכות אריאל פ. (slav4)דף שיחה 10:58, 18 בינואר 2017 (IST)
דוד שי , הערה שלך לגבי פעילות במסגרת מטלה אקדמית מכוסה בסעיף 1 של ההחלטה שבה נאמר שכל עריכה שהתבצעה במסגרת מיזמי עבודות ויקידמיות לא תחשב כעריכה בתשלום, כך שהטענה שלך אינה רלוונטית, זה גם לא שמקבלים את פני בתופים ובמחולות בכניסה לאוניברסיטה, כדי לתת לי כבוד. העקיצה הזאת הייתה מיותרת.
לגבי הצעתך "אפשר לקבוע שקולו של אגם לא ייספר בדיוני חשיבות על ערכים שכתב תמורת תרומה". זה כך היום לגבי כל מי שכותב ערך. לעומת זאת, כותב ערך "בהתנדבות" כן יכול להצביע בהצבעת מחיקה על הערך שכתב, וראוי מאד שמי שכתב בתשלום, בין אם זה ניתן לא ישירות, או שולם לעמותה שהוא בחר, לא יוכל להצביע, על אחת וכמה, לא בהצבעת מחיקה בערך שהוא כתב.
אני מתייגת שוב את ערן ואת אגם רפאלי, אני מחכה להתייחסותם כאן. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 18:02, 18 בינואר 2017 (IST)
את האמת, נשמע לי מאוד מוזר כשקראתי את זה אז. אבל מי אני מול שני ביורוקרטים? יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 18:09, 18 בינואר 2017 (IST)
יגאל, מה זאת אומרת מי אתה? אתה עורך ומפעיל מערכת בעל דעה. וראוי שתביע אותה. לא ראיתי שבמקומות אחרים אתה נמנע מלהביע את דעתך.Face-smile.svg. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 18:12, 18 בינואר 2017 (IST)
יש דווקא מקרים כאלו, אבל לא לזה התכוונתי. אם זה היה בדיון, הייתי אומר את דעתי ונלחם על זה. אבל אם שני ביורוקרטים אומרים את זה - אז ודאי זה כבר נדון בעבר, והם מפרשים את זה נכון. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 18:18, 18 בינואר 2017 (IST)
לא נידון בעבר, זאת הפעם הראשונה, והפרשנות של שניים מהביורוקרטים, לדעתי ולדעת נוספים בדין כאן, שגויה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 18:54, 18 בינואר 2017 (IST)
קראתי את הכללים, הצהרתי על מצבי בדף המשתמש שלי ואפילו הלכתי ושאלתי שני ביורוקרטים. המקרה שלי הוא לחלוטין שטח אפור. במקרה של שיחה:מכון שחרית לא קיבלתי תשלום אלא אמרתי להם שאשמח לכתוב עבורם את הערך חינם אין כסף מכיוון שאני מאמין במטרה שלהם. התקיפה אד הומינום עליי לא נעימה ולא מוסיפה לאווירה החיובית השוררת בויקיפדיה. את הנימוקים שלי אפשר לראות בשיחה אצל דוד שי וערן. אני לא בטוח איזה עוד התייחסות יש לתת מצידי. אגם רפאלי - שיחה 18:59, 18 בינואר 2017 (IST)
אגם רפאלי, איזה אד הומינם יש כאן? הדיון עוסק בעובדה שאתה עורך בתשלום, איך אפשר לדון בבקשתך בלי לציין זאת?. תויגת מלכתחילה ולא הגבת. לא קיבלת תשובה מאריאל ובחרת ללכת לפי הרוב. יש בעיה בנושא של עורכים בתשלום, זה לא נעים לכל הקהילה, הייתה על כך הצבעה בפרלמנט, והקהילה החליטה מה שהחליטה. אתה מקבל תמורה עבור העלאת ערכים, זה שהכסף שאתה מעביר לעמותות,לא עובר דרך הכיס שלך, לא משנה את העובדה שאתה עורך בתשלום. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 19:09, 18 בינואר 2017 (IST)
למה אתה חושב שתוקפים אותך? אתה נהגת יפה מאוד כשבאת ושאלת. הרי עורך בתשלום זאת לא קללה, זאת הגדרת מצב. אנחנו הם אלו שרוצים לדעת מה עושים במקרים כאלו. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 19:11, 18 בינואר 2017 (IST)
האד הומינום התבצע כשהזכירו את הפעילות שלי בערך על מכון שחרית. בפרט זה הפריע כי זה נעשה בלי להכיר את ההקשר הספציפי שם. רצון הקהילה התקבל בפרלמנט מפורסם ב-ויקיפדיה:עריכה בתשלום ובסעיף 7 מצוין במפורש ״במקרים בהם תיווצר מחלוקת באשר להגדרת מעמדו של עורך מסוים, האם יש להגדירו כעורך בתשלום או לא, על פי הכללים שהתקבלו לעיל, תינתן לביורוקרטים הסמכות להכריע בנושא ברוב קולות.״ בעיניי המקרה הזה הוא בדיוק מקרה של מחלוקת. אפילו בין הביורוקרטים יש מחלוקת שלא נאמר בקהילה (הרי גם אני חבר בקהילה? לא?). סעיף 7 אומר במפורש שבמקרה של מחלוקת ההחלטה תתקבל על פי רוב קולות. גם אם אריאל חושב שאני כן עורך בתשלום הרי שבהצבעה הזאת התוצאה היא 2-1 לטובת זה שאני לא עורך בתשלום. בדומה לדיון על הערך של מכון שחרית שבו דעתי לא התקבלה כי היא הייתה במיעוט, הרי שגם כאן דעתו של אריאל לא מתקבלת כי היא במיעוט. כל זה יכול לא להתקיים אם אני מפספס משהו, אבל עד כאן לא הוזכר משהו שאמור לשנות את מה שאמרתי לעיל. דבר אחרון, כאשר את אומרת ״תויגת מלכתחילה ולא הגבת״ ואת מתכוונת ל-24 שעות שבהם לא הגבתי בעיניי זאת אמירה מעליבה במקצת. לא כולם פנויים להגיב על כל הודעה בויקיפדיה בכל שעה של היממה. גם הצבעות המחיקה אצלנו לוקחות שבוע. אני חושב שתוקפים אותי אם עמדתי בכללים ובכל זאת מעלים את הסוגיה למרות שלפי הכללים המאוד ברורים המצב כבר הוחלט. אגם רפאלי - שיחה
זה לא אד הומניזם ולא הייתה כאן כל כוונה להעליב. המידע הוצג כאן במלואו כולל קישור לדף השיחה של דוד שי, שבו ראו שפנית אליו בנושא, כך שכל מי שקרא את הדיון כאן והגיב, ידע זאת. אף אחד לא אמר שלא פנית ושאלת. תייגתי אותך במספר מקומות. חשבתי שנושא כה חשוב תגיב מידית. אבל זאת לא הנקודה העיקרית. 2 ביורוקרטים נתנו את חוות דעתם, אבל הם לא שמעו את דעת העורכים האחרים כאן. נכון שזאת זכותם, אבל מצד שני, ראוי גם שיקשיבו לדעות של אותם עורכים שהובילו את ההצבעה בפרלמנט וקראו את כל התגובות בדיונים השונים, ואני מתייחסת לאריה ענבר גילגמש, ואלי. וכן שיקשיבו לדעות של עורכים נוספים המכירים את הנושא. חלק מזכותם של הביורוקרטים, היא גם לשנות את החלטתם. ולגבי מכון שחרית, טוב שהנושא צוין שם עכשיו, כי זה יהיה טבעי שבכל פעם שתכתוב ערך על עמותה, תעלה התהייה האם כתבת אותו בתשלום. קח זאת בחשבון, וכדאי שלא תיעלב מכך. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 19:27, 18 בינואר 2017 (IST)
ראשית, אין חשיבות רבה יותר לעורכים מסוימים על עורכים אחרים. בהתאם לאחד מעקרונות היסוד של ויקיפדיה, הדעות האישיות שלנו לא משנות ביחס לעקרונות של הקהילה. ההחלטה שעברה בפרלמנט הסמיכה את הביורוקרטים ולומר שדעתך או של עורך אחר חשובה יותר משל עורכים אחרים היא דעה בעייתית מאוד. הייתי שמח לשמוע מאיפה היא מגיעה וכן כיצד אני יכול גם להגיע למעמד של עורך שהדעה שלו חשובה להשמע בכל מקרה. עד אז, אני מרשה לעצמי להעלב כשאת תוקפת את המוטיבציות שלי לכתיבה. אני שמח שאת לוקחת חלק פעיל בויקיפדיה ואשמח לנהל דיון פורה על כל ערך ועל כל פסיק שבו לפי התוכן שלהם ובלי קשר להאם את כתבת את הערך או סדאם חוסיין. תודה רבה על כך שביארת את העניין עד תום. אגם רפאלי - שיחה 19:36, 18 בינואר 2017 (IST)
אני סבור שאין פה שום אד הומינם. דנים בעניין בצורה מכובדת וראויה. יש לשמוע גם את הנימוק של משתמש:ערן שהוא הבירוקרט השלישי שלנו. גילגמש שיחה 19:39, 18 בינואר 2017 (IST)
אשמח לשמוע את דעתך גילגמש האם יש עורכים שדעתם חשובה יותר משל עורכים אחרים? האם כל העורכים נולדו שווים? אגם רפאלי - שיחה 19:43, 18 בינואר 2017 (IST)
באופן עקרוני לא - אין הבדל בין משתמשים. במקרה הספציפי הזה כן, כך לפי המדיניות שקיבלנו. גילגמש שיחה 19:44, 18 בינואר 2017 (IST)
אגם, הציון של אלה שהובילו את ההצעה נאמרה על רקע זה שאנחנו מכירים טוב יותר את הדעות של הוויקיפדים, לא בגלל שדעתנו חשובה יותר. לפי מיטב זיכרוני סעיף 7 הוסף לפי הצעה שלי, כדי לפתור בעיות גבוליות. לדעתי אתה לא עומד בקריטריון של מקרה גבולי כי אתה מקבל תשלום. חבל שאתה בוחר להיעלב, במקום לדון בנושא עצמו. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 19:53, 18 בינואר 2017 (IST)
אני אישית חושב שאין זו עריכה בתשלום, בתנאי שאגם יצהיר שאין לו שום חוזה כספי ואינו מקבל שום טובת הנאה ממשית מאותן עמותות. יחד עם שימור המציאות שהכסף לא עובד דרכו בשום צורה - אני לא רואה בכך בעיה. יזהר ברקשיחה • כ"א בטבת ה'תשע"ז • 20:09, 18 בינואר 2017 (IST)

──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── אגם רפאלי, דעתם של כל העורכים בעלי זכות הצבעה שווה ואין אחד שדעתו, בהצבעה, שווה יותר משל אחר, אבל בדיון יש משקל רב יותר לבעל דעה מנומקת היטב או מסתמכת על ידע רחב יותר. כאן המקום לציין שגם דעתם של הבירוקרטים שווה לדעתו של כל עורך אחר בעל זכות הצבעה. לעצם העניין, בכללים שנקבעו בפרלמנט, בסעיף 7 נקבע: "במקרים בהם תיווצר מחלוקת באשר להגדרת מעמדו של עורך מסוים, האם יש להגדירו כעורך בתשלום או לא, על פי הכללים שהתקבלו לעיל, תינתן לביורוקרטים הסמכות להכריע בנושא ברוב קולות." (ההדגשה שלי) לכן צריך לבדוק את הכללים שהתקבלו לעיל ובכללים האלה אין הבדלה לפי ייעוד הכספים, שהעורך בתשלום מקבל. עורך בתשלום יכול לשרוף את הכסף שהוא מקבל, יכול לתרום אותו להארי קרישנה או לקרן קיימת לישראל, יכול להשתמש בו לרכישת מריחואנה או להאכלת ילדים רעבים, כל זה לא משנה את העובדה, שהוא "עורך בתשלום" - אין פה שום ספקות, הוא עורך בתשלום ואין בקביעה זו שום מעמד מיוחד לבירוקרטים. לו היה להם מעמד מיוחד, כל הכללים האחרים היו חסרי ערך, כי על כל עורך בתשלום היו יכולים לקבוע אם הוא ייחשב או לא ייחשב. מצטער, בנושא זה הבירוקרטים, שהביעו דיעה מקילה, לקחו לעצמם סמכות שאין להם. אתה עורך בתשלום ועליך לנהוג לפי הכללים הנוגעים לעורכים בתשלום, כולל אי השתתפות בהצבעות. בברכה. ליש - שיחה 20:12, 18 בינואר 2017 (IST)

יזהר, אמרתי שזה נשמע לי מוזר, אז אסביר למה: נתון משתמש שמעוניין לתרום כסף לעמותה שלדעתו עושה טוב. אם הוא יכתוב משהו מנוגד לדעת המזמין, הכסף לא ייתרם, מה שיפגע בעמותה הזאת. לכן הכותב עלול, אולי אף לא במודע, לרְצות לרָצות את המזמין, כדי שהכסף אכן יועבר. לדעתי זאת עריכה בתשלום. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 20:23, 18 בינואר 2017 (IST)
מדוע דיון עקרוני זה מתקיים בדף משתמש ולא בדף מרחב ויקיפדיה (כמו המזנון) בו עורכים רבים יוכלו לראות אותו ביתר קלות ולקחת בו חלק? לגבי מהות הדיון: מדובר לדעתי בעריכה בתשלום משום שיש כאן אלמנט של תשלום ששולם עבור כתיבת ערך (אמנם לא לעורך עצמו אבל למי שהעורך חפץ ביקרו). מי שמשלם עבור כתיבת הערך - גם ככה סביר להניח שלא מעניין אותו למי להעביר את הכסף, כל עוד הוא מקבל את התמורה עבורו. אלמנט ההתנדבות נעדר מעריכות כאלו. האם מחר אוכל להציע את שירותי העריכה שלי ובתמורה אדרוש תרומה לארגוני זכויות בע"ח? גם ככה אני תורמת לכל מיני ארגונים, אז ההסדר הזה גם יקל עלי כלכלית וגם יאפשר לי להמשיך ליהנות מהסטטוס של עורכת מן המניין ולא עורכת בתשלום. דוג'רית - שיחה 21:13, 18 בינואר 2017 (IST)
כתיבה בתשלום היא כתיבה שבה הכותב מקבל תשלום כספי או שווה כסף לכיסו הפרטי. יש מקרים אפורים שבהם הכותב עשוי לקבל תמריצים שונים לעידוד כתיבה - למשל פרסים במסגרת תחרויות כתיבה, גישה בחינם למוזיאון שהכניסה אליו בתשלום או ציון טוב במסגרת עבודה בבית הספר. אני לא חושב שכל תמריץ כזה הוא בגדר תשלום, וגם לא ברור שתרומה לעמותה, כשהתרומה אינה מגיעה לכיסו האישי של אגם רפאלי, היא כתיבה בתשלום. בכל אופן אני מקבל את דעתם של הכותבים הרבים שהנושא בעייתי ועשוי ליפול בגדר עריכה בתשלום, במיוחד אם אפשרות כזו עלולה להיות מנוצלת כדי לאפשר עריכות שהן כן בתשלום כשעורך מצהיר על תרומה. לכן אני מציע שמעתה והלאה - כלומר לגבי ערכים/עריכות עתידיים שיכתבו תמורת תרומה לעמותות ושאגם טרם התחייב עליהם, הם יוגדרו כעריכות בתשלום. לגבי עריכות שנעשו או שאגם התחייב אליהן כבר, לאחר שהתייעץ בהתאם לכללים עם הבירוקרטים הן לא יוגדרו כעריכות בתשלום. בשולי הדברים, אני לא חושב שיש מקום להשוואה עם לופליאנסקי אין מדובר כאן כמובן בשוחד. ערן - שיחה 21:25, 18 בינואר 2017 (IST)
גם אני בדעה שעריכות שכבר בוצעו או שאגם התחייב אליהן - לא יוגדרו כעריכות בתשלום (כי הדבר לא היה ברור). דוג'רית - שיחה 21:38, 18 בינואר 2017 (IST)
תודה ערן על התגובה וההתחשבות בדעות הוויקיפדים. אני חושבת שהפתרון כאן הוא טוב לגבי העבר ולגבי העתיד. אגם רפאלי, יכול עכשיו לשקול בנקודה זאת, האם הוא ממשיך בהסדר לפיו פעל בעקבות האישור של הוויקיפדים, או להפסיק אותו. בעקבות מה שכתב ערן יש עכשיו שני ביורוקרטים, המגדירים עריכות כאלה בתשלום. ולכן יש לפעול בהתאם. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 21:46, 18 בינואר 2017 (IST)
אני חושב שערן הציע פתרון מצוין לסוגיה זו. גילגמש שיחה 21:51, 18 בינואר 2017 (IST)
בבקשה לעדכן את דף ויקיפדיה:עריכה בתשלום בהתאם כדי שהדבר יהיה ברור להבא. דוג'רית - שיחה 21:52, 18 בינואר 2017 (IST)
אין כל צורך לעדכן את הדף הזה. הכל בוצע לפי הנוהל שנקבע. עלה ספק והעניין עלה להכרעת הבירוקרטים. אין כל צורך בשינוי. אני כן חושב שכדאי לארכב את הדיון הזה שם ומציע לביקורת להעביר אותו לשם היות שזה עניין כללי ולא פרטי. גילגמש שיחה 21:54, 18 בינואר 2017 (IST)
מעולה. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 21:54, 18 בינואר 2017 (IST)
אם הדבר לא יהיה כתוב בצורה ברורה בדף המדיניות, אז עורכים יוכלו להמשיך לערוך תמורת תשלום לצד ג' עד שהדבר יצוץ במקרה, ואז הביורוקרטים יחשבו וישקלו את זה כל פעם מחדש? זה לא נראה לי תקין בכלל, וזה גם לא הוגן (לא הוגן שרק העורכים שנחשפו לדיון זה ידעו שתשלום לצד ג' נחשב לעריכה בשלום בעוד עורכים שלא נחשפו לדיון זה - לא יוכלו לדעת). לא מדובר כאן במקרה מוזר שדורש בחינה מדוקדקת של המקרה לגופו והכרעה שמתחשבת בנסיבות מאוד מאוד מיוחדות. מדובר כאן בסוגיה עקרונית: 'האם עריכה עבור תשלום לצד ג' נחשבת עריכה בתשלום או לא?'. דוג'רית - שיחה 22:11, 18 בינואר 2017 (IST)
שינוי לדף מדיניות אפשר לעשות רק לאחר הצבעה בפרלמנט. לא זוכר אם היית כאן כשקיבלנו את המדיניות הזאת, אבל את מוזמנת לעיין בארכיונים. זאת הייתה משימה קשה שלקחה המון זמן וכמה סבבי הצבעה. אני לא מתכוון לעבור את זה שוב עבור מקרה בודד שנפתר בכלים שיש כבר כיום. גילגמש שיחה 22:14, 18 בינואר 2017 (IST)
אין צורך לשנות דף מדיניות, כי מדובר כאן בהבנה של סעיף 7 בדף המדיניות. אבל הדיון הזה יצטרך להיות מאורכב בדף השיחה שם. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 22:21, 18 בינואר 2017 (IST)
- סוף העברה

──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── •מוזר לי קצת המחטף שהתקבל כאן. נעשה דיון קצר, כאשר הדעה שהתקבלה לא הייתה לרוחה של חנה Hanay היא אמרה שעוד צריך לנהל דיון. בשנייה שמישהו הביע דעה כמוה היא סגרה את הדיון וביקשה לעגן את העניין. זה מאוד לא נעים בפרט כשמשווים אותי למקבלי שוחד ועוד יותר כשטוענים שאני לא מגיב בזמן. ערן, הייתי שמח אם היית מקבל את הפשרה של דוד שי כי הצבעתי תהיה פסולה רק בערכים אותם אני כותב במסגרת ההסדר הזה ולא פסולה לחלוטין. בעיניי זאת פשרה יותר הגיונית שגם מאפשרת את המשך ההסדר הזה. דוג'רית, האם עלייך ההסדר הזה מקובל? אגם רפאלי - שיחה 10:17, 19 בינואר 2017 (IST)

אגם רפאלי, ערן הציע יציאה מכובדת מהמלכוד, יציאה שמיטיבה איתך, כי החלופה אינה הצעתו של דוד שי, החלופה היא הכרזה עליך ככותב בתשלום ורישום מתאים בדף שיחתך ובערכים שערכת בתשלום. אם תערער על הצעתו של ערן, נוכל לתת לוויקיפדים להכריע בהצבעת מחלוקת וייתכן מאוד שתצא מופסד מכך. בברכה. ליש - שיחה 11:43, 19 בינואר 2017 (IST)
שלום אגם, אני מבינה שאתה פגוע וכועס, אבל אני לא האיש הרע כאן ואין צורך כל הזמן לתקוף אותי. אני אמנם פתחתי את הדיון הזה בדף שיחתו של ביקורת, בעקבות תקציר עריכה שלו בכיכר העיר כשביקשתי להבין את המשמעות של התקציר. אבל באותה מידה הדיון היה יכול להיפתח על ידי עורך אחר שמכיר את הנוהל על בוריו, והיה שם לב שההחלטה של דוד שי לא תואמת את החלטת הקהילה.
לא היה כאן כל מחטף, אתה פנית לדוד שי ב-21 בדצמבר, לאחר מכן בעקבות המלצתו פנית ב-22 בדצמבר גם לערן ואריאל. מרגע שערן ענה ב-22 בדצמבר כמו דוד שי, קיבלת זאת כאישור, לא חיכית לתשובתו של אריאל שלא ניתנה. הלכת לפי הכלל של רוב הביורוקרטים, אז מדוע כשערן שקרא את התגובות כאן ושינה את דעתו, הכלל של רוב הביורוקרטים לא תופס?.
הביורוקרטים פועלים לפי החלטות הקהילה, ואין להם סמכות להחליט החלטות שלא מעוגנות בהחלטה. ערן התייחס לעבר שבו פעלת תחת ההנחה שאין בעיה, הוא לא החליט החלטה שמשנה את החלטת הפרלמנט. (דרך אגב מה שדוד הציע הוא שלא תהיה לך זכות הצבעה בדיוני החשיבות, שזה ממילא לא קיים לכל עורך בוויקיפדיה, דעתו של הכותב לא נספרת בדיון החשיבות. אבל בכל מקרה זה לא רלוונטי.).
אף אחד לא חשב שאתה מקבל שוחד, ההשוואה שצביה עשתה, היא לעניין האם העובדה שהכסף שאתה מקבל ונתרם לעמותות לפי החלטתך, האם יש להתייחס אליו אחרת מאשר לו הכסף ששולם היה עובר אליך ישירות ואתה היית תורם אותו לעמותות.
לעניין התגובה שלך בזמן, לפי התגובות כאן, כנראה שזה לא היה משנה דבר את דעת הוויקיפדים, כך שאני מציעה להניח לעניין, אני מבינה שההערה שלי מאוד הפריעה לך, ואני מתנצלת על כך.
לעניין העיגון, מה שאמרתי הוא לארכב את הדיון כאן. זה המקום שבו הדיון צריך להיות והוא היה מועבר לכאן, ללא כל קשר לתוצאותיו. הדיון יכול להימשך כאן. עכשיו אתה צריך להחליט האם אתה ממשיך בהסדר אם אותם גופים, שהתחיל להבנתי לפני כחודש, או לבטל אותו, ולהפוך לעורך רגיל. מבחינת כתיבת הערכים אין הבדל ביו עורך רגיל לעורך בתשלום, ההבדל הוא בזכויות ההצבעה ובהרשאות מסוימות. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 12:31, 19 בינואר 2017 (IST)
תודה על הדיון. בניגוד לדיון על שיחה:מכון שחרית, לטעמי הדיון פה לא התנהל בנעימים. לא כלפיי ולא כלפי הנושא. אני מקווה שבפעמים הבאות הקהילה תהיה יותר מסבירת פנים. דרך ארץ קדמה לויקיפדיה. אגם רפאלי - שיחה 14:49, 19 בינואר 2017 (IST)

על אף סגירת הדיון למעשה, מפאת חשיבות הסוגיה העקרונית ברצוני להגיב לכמה עניינים: ליש, השאלה אינה ייעוד הכספים. אלא מי שילם למי. אין חולק על כך שהשאלה מה אדם עושה עם הכסף שקיבל אינה רלוונטית. כאן השאלה אינה זו, אלא מה הדין כאשר הכסף כלל לא הגיע אליו, אלא לצד שלישי. ולכן, לדעתי, מבחינה פורמלית העורך לא קיבל שום תמורה כספית, ולכן אינו עורך בתשלום לפי שום סעיף. אמנם זו יכולה להיות צורה ל'הלבנת' קבלת תשלום, ולכן ציינתי שלדעתי יש צורך במצב כזה בהצהרת העורך שאינו מקבל כסף מהעמותה בשום צורה שהיא.
יגאל, הרבה גורמים פסיכולוגיים וקוגניטיביים פועלים על העורך בעת עריכתו. פעמים רבות פרט מידע שלילי בערך של אותה עמותה יפריע לו הרבה יותר מאשר מניעת סכום כספי חד פעמי לאותה עמותה. האם נאסור על עורכים לערוך בערכים של ארגונים/אנשים שקרובים אליהם וחשובים להם? מאז מעולם ויקפידיה דרשה עריכות ניטרליות ואובייקטיביות, ולא עורכים ניטרליים ואובייקטיביים. זו הסיבה שמראש התנגדתי לכל האיסור על עריכה בתשלום, וזו הסיבה שאני לא רואה סיבה מדוע במקרה זה יש לתת פרשנות מרחיבה שאינה מופיעה בכללים. יזהר ברקשיחה • כ"א בטבת ה'תשע"ז • 14:25, 19 בינואר 2017 (IST)

+1 לכל הנאמר לעיל על ידי יזהר. אגם רפאלי - שיחה 14:48, 19 בינואר 2017 (IST)
מסכים עם מה שאמרת לי, יזהר. לא אמרתי האם זה טוב או רע. אמרתי שלדעתי זה והגדרה רגילה של עריכה בתשלום זה אותו דבר, והקהילה החליטה לציין עריכות כאלו. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 17:19, 19 בינואר 2017 (IST)
אגם, תייגת אותי אז אגיב - אני בתחושה שזה בעייתי מאוד שהמצב כרגע הוא שאתה מנוע מלערוך עבור תשלום לצד ג' בעוד שאר העורכים יכולים לעשות כן (כי הדבר לא אסור מפורשות בדף המדיניות). אני בעד ההחלטה להגדיר עריכות אלו כעריכות בתשלום, אבל חושבת שהיא צריכה להיות גורפת וברורה לכל - ולא ספציפית רק כלפיך. דוג'רית - שיחה 18:52, 19 בינואר 2017 (IST)
יזהר ברק, אני מצטערת אבל היחיד שנותן פרשנות מרחיבה להחלטת הפרלמנט הוא אתה. סעיף מ' 1 אומר ברור: "עורך בתשלום בוויקיפדיה ייחשב מי שקיבל תשלום עבור עריכה אחת לפחות.". לא נאמר שם איך ניתן התשלום. האם ישירות או דרך גוף שלישי, והדרך בה אגם פעל היא קבלת תשלום.
דוג'רית, בכנות איני מבינה את המשפט "המצב כרגע הוא שאתה מנוע מלערוך עבור תשלום לצד ג' בעוד שאר העורכים יכולים לעשות כן ". אם את יודעת על עורכים נוספים שעשו הסדר כמו אגם רפאלי, ולא סיפרו על כך, אז יש לפנות אליהם שיגדירו את עצמם כעורכים בתשלום. לי לא ידוע שיש כאלה. ההחלטה היא גורפת בהתאם להחלטות הפרלמנט. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 21:21, 19 בינואר 2017 (IST)
חנה אני מבין את דבריה של דוג'רית כך. היות ואין התייחסות מפורשת לנושא בנוהל, הרי שרק אגם רפאלי מנוע מלעשות כך, כי הוא היחיד שזה נאסר עליו במפורש. על כן אני מציע שתנסחי סעיף חדש בנוהל המבהיר בדיוק את האפשרות הספציפית של תרומה לעמותות. ברכות אריאל פ. (slav4)דף שיחה 21:26, 19 בינואר 2017 (IST)
חנה, לא ידוע לי על עורכים שעורכים עבור תשלום לצד ג', אבל אם עורך ירצה לעשות כן ויקרא את המדיניות של עריכה בתשלום - הוא עשוי לחשוב שהדבר מותר (הוא לא יחשוב שהוא צריך לדווח על זה, לא ניתן יהיה לבוא אליו בטענות אם הדבר יתגלה ולא ניתן יהיה לבטל בדיעבד הצבעות שלו). כדי שיהיה ברור שתשלום לצד ג' נכנס להגדרה של עריכה בתשלום - יש לציין זאת בברור בדף המדיניות. דוג'רית - שיחה 21:28, 19 בינואר 2017 (IST)
שינוי הנוהל דורש דיון מסודר והצבעה. גילגמש שיחה 21:30, 19 בינואר 2017 (IST)
חנה Hanay, כאשר אמרתי "לא ייספר בדיוני חשיבות" התכוונתי לכל אורך התהליך, כלומר גם בהצבעת המחיקה.
אני סבור שיש הבדל בין מי שכותב תמורת תשלום שנכנס לכיסו ובין מי שכותב תמורת תרומה לעמותה, ומעדיף להקל עם מי שכותב תמורת תרומה לעמותה. למדקדקים בענייני נוהל אגיד שהעברה ישירה של התרומה לעמותה איננה "תשלום", כך שעמדתי אינה סותרת את הנוהל הקיים. דוד שי - שיחה 21:37, 19 בינואר 2017 (IST)
כתבתי לפני התנגשות עריכהדוג'רית, הנוהל כתוב מאד ברור, כל אחד שמקבל תשלום נכנס תחת ההגדרה הזאת, למעט אלה שיש ציון מפורש שהם לא כלולים. אין אפשרות לחשוב על כל התסריטים בעולם של אפשרויות תשלום. מה יקרה אם מחר מישהו יעשה עיסקה דומה אבל במקום להעביר תשלום לעמותה, יקנו לו כטיס טיסה לחו"ל. זה גם תשלום שלא עובר דרך הכיס שלו. מי שרוצה להפר את החלטת הפרלמנט יכול לעשות זאת. אבל לאורך זמן מניסיוננו זה יתגלה ואז הוא יחסם מעריכה בוויקיפדיה. העובדה היא שגם אגם שאל שאלות, הוא לא חשב שאין בעיה בעיסקה שהוא עשה. אף אחד לא ילך עכשיו להטריח את הפרלמנט בשינוי סעיפים, במיוחד שאין היום בעיה בו. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 21:42, 19 בינואר 2017 (IST)
דוד שי, אתה טועה בהבנתך. זה תשלום לכל דבר, יתר על כן, אני מתפלאת על גופים שמסכימים לעיסקאות כאלה, כי יש כאן עקיפה של חוקי המס. החשבים של גופים אלה מסתכנים בעת ביקורת מס הכנסה. כמי שעבדה שנים רבות כחשבת של קבוצת חברות, בחיים לא הייתי מסכימה לאשר עיסקה כזאת. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 21:45, 19 בינואר 2017 (IST)
הבה נסכים שאין בינינו הסכמה בשאלה מהו תשלום. מס הכנסה לא רלוונטי לענייננו, אבל כיוון שאת שבה ומזכירה זאת אציין שנדמה לי שרשות המסים פחות מחמירה ממך. אורי לופוליאנסקי, שהוזכר בדיון זה, לא הועמד לדין על עבירת מס. דוד שי - שיחה 22:09, 19 בינואר 2017 (IST)
דוד, כמי שעברה מספר ביקורות ניכויים במס הכנסה, אין לך מושג עד כמה הם מחמירים. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 22:22, 19 בינואר 2017 (IST)
אני מסכים עם גילגמש שכל שינוי בנוהל מצריך אישור בפרלמנט ואני מסכים עם הניתוח של חנה Hanay. החלטת הפרלמנט בנושא היא החלטה רחבה הכוללת כל סוג של תשלום, פרט למה שצוין שלא יכלל באיסור. הוספת עניין העמותות לא מרחיבה, אלא מצמצמת, כי אז ההחלטה הכוללת תהפוך להחלטה דווקנית וכל תרגיל שלא מצוין בה יקבל הכשר. מה לגבי תשלום לסבא של הכותב ומה לגבי תשלום עבור מעון הילדים של הכותב, כל מה שיעלה על הדעת יצטרך להיות מפורט. לא, לא צריך להוסיף דבר, המצב הנוכחי מכסה את הכל ורק נסיונות לבוא לקראת עלולים לייצור מדרון חלקלק, מה שאולי ימצא חן בעיני מי שמלכתחילה תמכו בכתיבה בתשלום. האם נמאס לכם לכתוב ערכים ורוצים לשוב להתדיינות מרתונית בנושא? אני מציע לרדת מזה. בברכה. ליש - שיחה 22:17, 19 בינואר 2017 (IST)
ליש, אתה בוודאי יודע שכאשר אדם מביא דחלילים בטיעוניו, זה סימן לחולשת עמדתו. ברור שתשלום לסבא ותשלום למעון הם בגדר תשלום לכותב (ומהווים עבירת מס). זה ממש לא דומה להעברת התשלום כתרומה לעמותה. דוד שי - שיחה 00:11, 20 בינואר 2017 (IST)
חנה, לא ברור לי איך דבר שנראה לי כל כך פשוט - פשוט לך הפוך. סעיף 1 אומר ברור: "עורך בתשלום בוויקיפדיה ייחשב מי שקיבל תשלום עבור עריכה אחת לפחות." ואגם לא קיבל שום תשלום. לא באופן עקיף ולא באופן ישיר. כלום. טובת הנאה ממשית כמו כרטיס טיסה - זה משהו הרבה יותר מסריח, ולכן הדגשתי מפורשות שצריך לעמיד את הגבול לפני משהו כזה. אתם מדמים זאת למס הכנסה, ואני אקח דוגמא מעולם ההלכה: באיסור ריבית, (שנכתבו על פרטיו ודקדוקיו עשרות ספרים) כל טובת הנאה שהיא נחשבת לאיסור ריבית. אולם התניית הלוואה בריבית קצוצה לצד שלישי - מותרת בלי בעיה. יזהר ברקשיחה • כ"ב בטבת ה'תשע"ז • 23:32, 19 בינואר 2017 (IST)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

מדובר בדיון עקרוני שהיה צריך לקיימו במזנון. בדומה לאגם גם אני מקבל את תחושה שנעשה כאן מחטף. אני יוצא מנקודת הנחה שרוב הויקיפדים שעוקבים אחרי הדף הזה הם מלכתחילה מחמירים בנושא של כתיבה בתשלום. במקרה של אגם המדיניות כלל לא ברורה ואין ספק שמדובר במקרה אפור. ההחלטה שהתקבלה מדברת על עורך שקיבל תשלום על העריכה שלו. כאן, טכנית, העורך לא באמת קיבל תשלום. אם במקום העברת כסף לעמותה הוא היה מבקש לעשות לייק לתמונה שלו בפייסבוק אני בספק אם מישהו היה חושב שמדובר ב"עורך בתשלום" אבל בגלל שמעורב כאן כסף אז מיד כולם קופצים. כאמור מכיוון שמדובר בתחום אפור לבירוקרטים הסמכות להחליט בנושא (למרות שאני חושב שזו טעות וההחלטה צריכה להיות של הקהילה). במקרה הזה נראה שערן הוא הקול הקובע אולם מתקבל הרושם שעמדתו הושפעה במידה רבה כתוצאה מהלחץ שנוצר כאן בדיון. אני מציע להעביר את הדיון הזה למזנון על מנת לוודא שהדעה שהושמעה כאן אכן מייצגת את דעתה של רוב הקהילה ולא רק של קבוצה מצומצמת של משתמשים שעוקבים אחרי הדף הזה. ודרך אגב, לגבי כך שזה עלול להביא כל עורך בתשלום להגיד שהוא תרם את הכסף (מדרון חלקלק וכו'), ייתכן ופיספסתי משהו אבל האם כל המדיניות הזו לא מבוססת על גילוי נאות? עורך בתשלום יכול לשקר ולהגיד שהוא לא הכניס את הכסף לכיסו אלא ביקש להעביר אותו לעמותה אבל זה יהיה לו הרבה יותר פשוט לומר פשוט שהוא לא עורך בתשלום. הרי אם יוכח שהוא קיבל תשלום ברור שיוכח גם אם התשלום הגיע לכיסו או לא. יורי - שיחה 22:49, 19 בינואר 2017 (IST)

אם עורך בתשלום ישקר זה יתגלה מתישהו. הדברים האלה מתגלים תמיד. ככה גם גילינו שצחי לרנר כותב בתשלום - מישהו אמר לנו (שלח מייל לעמותה או משהו כזה) גילגמש שיחה 06:34, 20 בינואר 2017 (IST)
מישהו שלח מייל אחרי שצחי פרסם גילוי נאות בנושא מיוזמתו. ככה גילינו שהוא גם משווק את שירותיו באופן יזום. Liad Malone - שיחה 13:34, 20 בינואר 2017 (IST)
Liad Malone, זה לא נכון. שליחת המכתב פתחה את העניין. קרא בבקשה בארכיון הראשון. גילגמש שיחה 12:13, 21 בינואר 2017 (IST)
בעצם הסתכלתי בארכיון ובאמת הודעתו של צחי קודמת לאירוע זה. אני לא זוכר כרגע היכן אורכבו הדברים ויתכן שלא פורסמו בוויקיפדיה, אך אני זוכר בוודאות שתלונה קדמה לפרסום הפרטים האלה בדף המשתמש של צחי לרנר והייתה הסיבה לפרסום זה. יתכן שהדיון נערך מחוץ לוויקיפדיה. גילגמש שיחה 12:17, 21 בינואר 2017 (IST)
יורי אתה רציני? כשהביורוקרטים מתעלמים מדברי הוויקיפדים אתה מתלונן על כך, ועכשיו אתה מתלונן שביורוקרט קרא את התגובות, השתכנע ושינה את דעתו תמיהה. אז תחליט איך אתה רוצה שהבירוקרטים יתנהגו. כל אלה שטוענים שאין במקרה הזה תשלום כי הכסף לא עבר דרך כיסו של העורך אלא עבר על פי הוראתו ישירות לגוף שלישי טועים בגדול. אני ממליצה להם לברר במוקד המידע של מס הכנסה, ולראות איך מס הכנסה מתייחס למקרה כזה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 09:58, 21 בינואר 2017 (IST)
אני מציע שתפסיקי להזכיר שוב ושוב את מס הכנסה - אנחנו עוסקים בכתיבת אנציקלופדיה ולא בגביית מסים (וכבר אמרתי לך שגם בעניין מס הכנסה את לא מדייקת). דוד שי - שיחה 10:10, 21 בינואר 2017 (IST)
חנה, הבירוקרטים צריכים להתחשב בדעת הקהילה אבל אבל בנושא כל כך חשוב ועקרוני צריך לדון במזנון שם הקהילה פעילה. כאן, אני חושש, משתתפים בעיקר ויקיפדים שרואים את כל נושא הכתיבה בתשלום בחומרה יתרה יותר משאר הקהילה והבירוקרטים עלולים להסיק בטעות שהדיון הנ"ל מייצג את עמדת הקהילה מה שהוא לא בהכרח נכון. יורי - שיחה 10:36, 21 בינואר 2017 (IST)
באים עורכים וכותבים שזה לא תשלום כי כך הם חושבים בלי כל מקור. מי שקובע בארץ מה נחשב תשלום או לא, זה מס הכנסה. הדרישה ממני להפסיק לציין זאת היא לא לעניין. צר לי דוד אתה התנגדת להחלטת הפרלמנט מלכתחילה, כך שאיני מתפלאת שמפריעות לך התגובות שלי בנושא. הייתה הצבעה בפרלמנט והקהילה החליטה מה שהחליטה ויש לקבל זאת. היו בדיונים כאלה שדרשו החמרה רבה יותר אפילו לאסור כליל עריכה בתשלום. לדף יש 81 עוקבים. בהחלט סביר שגם המתנגדים הגדולים עוקבים אחרי הדף. אבל לפי התוצאות בפרלמנט רוב הקהילה רצתה לשים מגבלות. ולהערכתי התגובות כאן משקפות את המצב בפועל. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 11:01, 21 בינואר 2017 (IST)
במדיניות לא מוזכר דבר לגבי מס הכנסה. אני מעריך שלמזנון יש מספר עוקבים גבוה יותר מ-81, לא בדקתי ואם רוצים לקבל את דעת הקהילה יש להתדיין שם. יורי - שיחה 11:25, 21 בינואר 2017 (IST)
רבותי, יש מדיניות בנושא, מדיניות שהתקבלה ברוב גדול בפרלמנט. המדיניות היא נגד כתיבה בתשלום ומטילה הגבלות שונות על הכותבים בתשלום. המדיניות הנוכחית לא מבדילה בין המקבלים תשלום במזומן לכיסם או מקבלים הנחה בשכר הלימוד בבית ספר לשפות, בין הכותבים למען תרומות לעמותות ובין הכותבים למען תרומות לסבתא שלהם - כל אלה תשלומים. מי שאינו מרוצה מהמדיניות ומנסה להקל על הכותבים בתשלום, ייתכבד ויפתח דיון במזנון, ינסח הצעת תיקון, יגייס חמישה תומכים וינסה להשיג בהצבעה בפרלמנט רוב של 60% להצעתו. נסיונות לעקוף זאת על ידי המצאת הגדרות מגוחכות למי ש"אינו כותב בתשלום" יידחו ואינן מכבדות את הנוקטים בדרכים כאלה. בברכה. ליש - שיחה 11:56, 21 בינואר 2017 (IST)
אריה, אין מחלוקת שמי שמקבל כסף לכיסו על עריכות הוא עורך בתשלום. לגבי מספר מקרים אחרים, כפי שבטח שמת לב, קיימת מחלוקת האם הם נופלים להגדרה של "עריכה בתשלום". פסילת דעות השונות ממך בנושא זה אינן מכבדות אותך. יורי - שיחה 12:07, 21 בינואר 2017 (IST)
יורי, את בעלי הדעות שלחתי למזנון לפתוח דיון לשינוי הכללים - מה שלא מכובד זה נסיון למניפולציה, סילוף הכתוב בהחלטות הפרלמנט. באף מקום בהחלטות הפרלמנט לא כתוב "תשלום לכיס", מדובר בתשלום, כל תשלום שהוא פרט למה שצוין במפורש שלא יכלל. בברכה. ליש - שיחה 12:13, 21 בינואר 2017 (IST)
ליש, חרף הנחרצות של דבריך, אזכיר לך שבכללי עריכה בתשלום נקבע: "במקרים בהם תיווצר מחלוקת באשר להגדרת מעמדו של עורך מסוים, האם יש להגדירו כעורך בתשלום או לא, על פי הכללים שהתקבלו לעיל, תינתן לביורוקרטים הסמכות להכריע בנושא ברוב קולות". השאלה, האם עריכה תמורת תרומה לעמותה היא עריכה בתשלום, היא חלק מסמכות זו, ולכן תוכרע על ידי הביורוקרטים. אם אתה רוצה לקבוע שעריכה תמורת תרומה לעמותה היא עריכה בתשלום שאין עליה מחלוקת, אתה מוזמן למזנון לפתוח דיון לשינוי הכללים. דוד שי - שיחה 12:39, 21 בינואר 2017 (IST)
דוד שי, ניסיתי להימנע מלעלות את פעילותך השגויה, אך אתה מתעקש ללבות את האש כל פעם שהיא דועכת. השאלה שהציכ לך אגם רפאל לא הייתה שנויה במחלוקת, לא היה דיון עליה, לכן גם לא הייתה מחלוקת. אם היה נוצר דיון (אתה מיהרת לתת הכשר מבלי להציג את השאלה לקהל לדיון), הייתי מדגיש לך את הכתוב בסעיף: "האם יש להגדירו כעורך בתשלום או לא, על פי הכללים שהתקבלו לעי" (ההדגשה שלי), זה לא שכל מקרה של כותב בתשלום יובא להכרעת הבירוקרטים, אלא רק מקרים בהם יש מחלוקת, בהם ניתן לפרש כלל כך או אחרת. המקרה של אגם רפאלי אינו מקרה גבולי, הוא מקרה מובהק של כתיבה בתשלום ואתה נחפזת ונתת הכשר ללא דיון וללא התייעצות, אפילו לא עם הבירוקרטים האחרים - לדעתי פעולתך הייתה שגויה ומזיקה. הבירוקרטים לא נקבעו כפוסקי על, אלא כבוררים בשאלות הנתונות במחלוקת, מחלוקת אמיתית ואיך היו יכולים להיות בוררים מבלי שנשמעה דעה נוגדת לדעתו של אגם? לו פרשנותך הייתה מתקבלת, כל הכללים האחרים היו שווים כקליפת השום ורק הבירוקרטים היו מחליטים, ברוב, מי כותב בתשלום ומי לא. אתה לא בדיוק נייטרלי בנושא זה והיצגת בעבר ברב שיח את העמדה המקילה עם הכותבים בתשלום, על כן ראוי היה שלא תמהר ולא תכשיר את אגם ללא התייעצות ודיון. אין מקום לסופיזם ואין מקום לעלות דחלילים דמיוניים - דעת הקהילה נקבעה נגד הכתיבה בתשלום ואין לבטל אותה באמצעות מניפולציות. בברכה. ליש - שיחה 13:02, 21 בינואר 2017 (IST)
לא אאריך בוויכוח אתך. אני לא נייטרלי כפי שגם אתה לא נייטרלי, לכל אחד מאתנו דעה משלו (ואין בכך רע).
יש מקרים, כמו זה של צחי לרנר, שבהם אין ספק האם זו עריכה בתשלום. במקרה שלפנינו, כפי שתוכל להבין מקריאת דיון ארוך זה, יש מחלוקת בשאלה זו, ובמחלוקת יכריעו הביורוקרטים. דוד שי - שיחה 13:13, 21 בינואר 2017 (IST)
קראתי את הדיון. לטעמי מדובר בעריכה בתשלום. לא משנה לאיזה ערוץ נותב הכסף. לגבי הסוגיה האם יש לשנות את הכללים שקבעה הקהילה, זו סוגיה לגיטימית ואפשר לדון עליה במזנון. עד להחלטה חדשה במזנון, אינני סבור שיש מקום לפרשנות אחרת. --Assayas - שיחה 18:52, 21 בינואר 2017 (IST)
עברתי על הדיון הארוך. מצד אחד אני מבין את תחושתו של אגם, שמצא עצמו נכלל בקטגוריה של עורכים בתשלום אף שלא מדובר ב"עורך בתשלום" קלאסי בהתאם לדוגמא המקובלת, ובהחלט לא מדובר במי שמעוניין לנצל את ויקיפדיה לצורך הפקת רווח כספי אישי. מצד שני, גם לדעתי המקרה הזה נכלל במסגרת הכללים הקיימים, ואני לא רואה צורך בניסוח מחודש של הכללים האלו, שנותנים מענה גם במקרה הזה (אין היגיון לפרט כל מקרה ומקרה פרטני, לצורך כך קיימים הכללים, שמתייחסים לכמה שיותר מקרים בו זמנית). ההצעה של ערן טובה בעיני, ואני מציע לקבל אותה ולסגור את הסיפור הזה. ‏Lionster‏ • שיחה 18:17, 22 בינואר 2017 (IST)
לדעתי, אם אגם יתרום את הכסף רק לעמותות בולטות מסוימות, שנסכים עליהן מראש, למשל, אלו"ט, ויקימדיה וכד', אז לדעתי אפשר להגיד שהוא לא כותב בשכר, משום שאז בוודאות לא יהיה לו אינטרס אישי בכך, (למעט סיפוק אישי). אגסי - שיחה 20:14, 22 בינואר 2017 (IST)
לדעתי, רק אם אגם יודיע לגורמים ששילמו כסף כדי לקבל ערך בויקיפדיה, שבסופו של דבר אינם צריכים לשלם, אז אפשר להגיד שהוא לא כותב בשכר. להסכם שהגורמים הללו עשו עם אגם קוראים פרסומת. הם שילמו תמורתה ממיטב כספם ואת החוזה הם עשו עם אגם ולא עם אף עמותה ששילמו לה. הם נאלצו לשלם את הכסף הזה, לא כתרומה, אלא על פי הוראתו של אגם. הוא אולי לא מקבל כסף, אבל הוא בהחלט דורש כסף. ואם לא מדובר בעורך בתשלום, אלא בעריכה תמורת תרומה אלטרואיסטית, מדוע בעצם שלא ישווק את עצמו באופן יזום? הרי הכסף לא הולך לכיסו. מי שרוצה יכול לתרום לאלו"ט בעצמו, אין צורך בעסקאות סיבוביות. Liad Malone - שיחה 23:31, 22 בינואר 2017 (IST)
אם הוא כותב עבור חברה מסחרית בהתנדבות, אז כולם יסכימו שזה בסדר. כלומר המבחן היחיד הוא האם הוא קיבל שכר או תמורה משמעותית. לדעתי, אפשר להסכים שתשלום לעמותה שנסכים עליה, לא ייחשב שהוא עובד בשכר. כך נרוויח ערך אייכותי וגם תרומה מבורכת שמקובלת עלינו. אגם מאוד יתכן שתורם בעצמו, כפי יכולתו, אבל אין פסול שבנוסף הוא מתרים אחרים. כמובן שהערכים שלו ייבדקו כמו כולם שאין בהם פרסומת אסורה. אגסי - שיחה 23:57, 22 בינואר 2017 (IST)
אגסי, אני ממליצה שתניח לנושא, הייתה הצבעה בפרלמנט ושום דבר לא ישתנה. אתה לא עושה טובה לאגם בזה שאתה לא מניח לנושא הזה. אף אחד לא מפריע לאיש לכתוב ערכים איכותיים על כל גוף בעל חשיבות אנציקלופדית בלי לקבל תמורה. אף אחד גם לא מפריע לאיש להתרים אחרים לעמותות שהוא רוצה ביקרן, ובתנאי שזה יעשה בלי לשלם בכתיבת ערך. בתגובות הרבות שנכתבו כאן ללא תמורה, אפשר כבר היה לכתוב ערך נוסף. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 00:08, 23 בינואר 2017 (IST)
זו שאלה לגיטימית של פרשנות. לא ציפיתי לשכנע את המחמירים בסוגיה הזו. הגיע הזמן להפסיק עם הנוהג להשתיק דעות אחרות, עם הטענה של בזבוז זמן. מדובר בדיון בנושא שקשור לוויקיפדיה. אם באמת היה חשוב לכם נושא של בזבוז זמן, הייתם אוסרים לקיים בכיכר העיר דיונים פוליטיים ודיונים בנושאים שאינם קשורים לוויקיפדיה, וגם מצמצמים את כמות ההצבעות שכול אחת נמשכת שבוע שלם. אגסי - שיחה 00:27, 23 בינואר 2017 (IST)
העלאת נושא לחוות דעתה של הקהילה - זה דבר מצוין. חזרה בפעם המיליון על עמדות שכולם כבר יודעים בעל פה - זה בזבוז זמן. נרו יאירשיחה • כ"ה בטבת ה'תשע"ז • 00:48, 23 בינואר 2017 (IST)
הסטת דיון מהותי רק כדי לסגור חשבונות ישנים עם יריב, באמצעות הכפשות חסרות בסיס, זה לא רק בזבוז זמן ,אלא חמור מכך, פגיעה קשה יותר בעקרונות של וויקיפדיה. ואני מציע להפסיק עם זה כאן ועכשיו.אגסי - שיחה 01:02, 23 בינואר 2017 (IST)
כל טענותיך כלפיי שקריות לחלוטין. נרו יאירשיחה • כ"ה בטבת ה'תשע"ז • 08:59, 23 בינואר 2017 (IST)
אגסי, על מה אתה מדבר? ראובן מ. - שיחה 09:16, 23 בינואר 2017 (IST)
כפי שרואים, יש כאן מחלוקת פרשנית, עד כמה נקצין את הפרשנות של המונח "כותב בשכר". הצעתי הצעת פשרה, שלדעתי כולנו מרוויחים ממנה, ולטעמי היא עולה בקנה אחד עם פרשנות טבעית של הכללים. Liad Malone, התייחס להצעתי בצורה עניינית ומכובדת, כפי שרצוי, העלה נימוקים נגדה. הגבתי לנימוקיו. מי שרוצה להגיב עניינית להצעה שלי (בלי להסיט את הדיון לפסים אישיים), או להעלות הצעה אחרת לפתרון הבעיה מוזמן. אני מודע לכך שלמחמירים יש נטייה טבעית להתנגד לכול פשרה, אבל אני מציע להם לשקול מחדש את עמדתם. רק בלי תגובות לא ענייניות לגופו של ויקיפד. תודה.
ועוד נקודה. כתוב בכללים "במקרים בהם תיווצר מחלוקת באשר להגדרת מעמדו של עורך מסוים, האם יש להגדירו כעורך בתשלום או לא, על פי הכללים שהתקבלו לעיל, תינתן לביורוקרטים הסמכות להכריע בנושא ברוב קולות." לדעתי, הביורקרטים מוסמכים להכריע לא רק במחלוקת עובדתית אלא גם במחלוקת פרשנית. זה גם מטעמים פרקטיים, שכן אי אפשר לכנס את הפרלמנט בכול מקרה של מחלוקת פרשנית. אגסי - שיחה 09:31, 23 בינואר 2017 (IST)
הא לך הסטה לפסים אישיים: בפעם הבאה שאראה התקפה אישית מצדך כלפי ויקיפד אחר אבקש את חסימתך. ראובן מ. - שיחה 09:58, 23 בינואר 2017 (IST)
נושא ההתלהמות בוויקיפדיה בוודאי שיותר חשוב מעניין הכתיבה בשכר, ובו יותר חשוב לטפל (כמובן רק בהגינות ובשוויוניות), כי הוא פורץ בכל מקום שיש בו ויכוחים והצבעות. יש לי הרבה מה להגיד עליו, אבל זה עניין למזנון, וחבל שמסיטים כאן את הדיון, שנראה שכרגיל הסתיים ללא החלטה משמעותית. אגסי - שיחה 13:09, 23 בינואר 2017 (IST)
אני מזכיר שהערך מרי טראמפ נשאר בוויקיפדיה העברית (לצד הערך המקביל בוויקיפדיה האנגלית, שתי היחידות בעולם, טעות שלי - גם באינדונזיה ובפורטוגזית והולנדית) בזכות הצבעתו של מי שתקינות ההצבעה שלו עמדה במוקד השאלה כאן. כך שיכולה להיות הטיה נוספת לתמיכה בו, מלבד ההטיה של התנגדות לקריטריונים שהתקבלו. ביקורת - שיחה 14:18, 23 בינואר 2017 (IST)

הכללים במבחן הזמן[עריכת קוד מקור]

במבחן הזמן האם הכללים בנוגע לעריכה בתשלום, שהושקע בהם המון זמן, השיגו מטרה כלשהיא? האם הם הביאו כותבים רבים בשכר לעשות גילוי נאות?

נניח שפרופסור X רוצה שיהיה עליו ערך. יש לו 4 אופציות מרכזיות: א. לחכות שמתנדב יכתוב עליו ערך, וזה יכול לקחת הרבה שנים. ב. לכתוב על עצמו ערך ג. לבקש מקרוב שלו או עוזר שלו לכתוב ערך. במקרים האלה הערך ככול הנראה חובבני וידרוש הכנסת שיפורים, וכמובן שהערך יהיה מוטה אפילו יותר מערך שנכתב בתשלום. 4. לתת לעורך בתשלום לכתוב ערך מקצועי.

איזה אופציה אנחנו מעדיפים שיבחר שתועיל יותר לוויקיפדיה. אגסי - שיחה 23:11, 19 בינואר 2017 (IST)

אין ספק שצריך להטיל מגבלות על עורכים בתשלום אבל ההחלטה שהתקבלה הייתה דרקונית מידי לטעמי. שלילת זכות ההצבעה של עורכים בתשלום בערכים שנכתבו על ידם בתשלום ובערכים הקשורים אליהם הייתה פותרת במידה מספקת את הבעיה. יורי - שיחה 23:14, 19 בינואר 2017 (IST)
הכללים פשוט מגוחכים ואינם מועילים בכלום. אני שב עכשיו מהערך לאה קוק (פעילת ציבור) בו היא הוצגה כ"ראש הסתדרות נשי המזרחי", לא פחות. אכן, היא היתה ראש הסתדרות נשי המזרחי בתל אביב, כך שהטענה נכונה, אבל היו עוד כמה "ראש הסתדרות נשי המזרחי" ברחבי הארץ שאיש לא טרח לספר לנו עליהן בערך שלה. הערך לא נכתב תמורת כסף, הוא נכתב תמורת ציון. ובעוד שעורכים תמורת כסף לא היו מעיזים לבקש חסינות מעריכות בערכים שכתבו, עורכים תמורת ציון מקבלים גם מקבלים.
ומה לגבי עריכות של מקורבים למועמדים למשרות שיפוט בבית המשפט העליון שעורכים את הערכים שלהם כדי לסייע לועדה לבחור נכון את המועמד שלהם לבית המשפט העליון? האם הם צריכים להצהיר שהם עורכים מטעם על מנת להשיג למקורב משרת שיפוט? האם העריכות שלהם יעברו בכלל בקרה של מישהו לוודא שהויקיפדיה נשארת נייטרלית? עדירל - שיחה 01:53, 20 בינואר 2017 (IST)
עדירל, הכללים נקבעו בשעה בה עמדנו בפני בעיה תדמיתית מהותית, עת נחשף שכותב ותיק אצלנו דורש שכר תמורת כתיבה. לא זה המקום לדעתי לספר את ההיסטוריה. ההחלטה לגבי התקנה המדוברת התקבלה כפשרה בין מספר אפשרויות שעמדו על הפרק. לגבי הדוגמה שהצגת, העריכות לגבי השופטים תבדקנה כיתר העריכות שעוברות ניטור אצלנו. במקרה של עריכה בודדת שמנסה לשנות את דרך הצגת הדברים בערך מסויים, ודאי תסכים עמי, שהמנטרים יעלו בקלות על המגמתיות בפעילותו של אותו כותב. זה שאנו מגדירים "כותב בתשלום" יבצע יותר מפעולת בודדת או שתיים. מדובר על פי רוב בכתיבה של ערכים חדשים לפי הזמנה. דבר כזה מחייב גילוי נאות, הגם שגם עריכותיו תבדקנה כמובן על-ידי יתר העורכים, הכותבים והקוראים.
"כותבים תמורת ציון" מעבירים את מה שכתבו לבדיקת המרצה האחראי על הקורס. הוא זה שמאשר את תוכן הדברים טרם העברת הערך למרחב הערכים או טרם הסרת התבנית המעידה על כך שהערך נמצא בתהליך יצירה כחלק ממטלה אקדמית. Ldorfmanשיחה 02:10, 20 בינואר 2017 (IST)
כל הערכים צריכים להבדק ולהשתפר כל הזמן ושום דבר לא יעזור אלא בדיקה ועריכה ותיקון. הגילוי הנאות לא מוסיף שום דבר ולא עוזר לברר אם יש בערך יותר טעויות או הטיות. הבעיה התדמיתית נפתרה בקלות ללא קשר לעריכות בבקשה שלא יעשה שיווק אגרסבי, בקשה שנענתה. לילה טוב. עדירל - שיחה 03:17, 20 בינואר 2017 (IST)
במבחן המציאות, להתרשמותי, הדרישה לכתוב שהערך נכתב בתשלום, לא ממש הועילה. אולי אפילו מנעה מכותבים בשכר לעשות גילוי נאות. אותו דבר לגבי הרחקת כותבים בשכר מהצבעות. וכך גם הניסיונות לחקור כותבים אם הם עשו זאת בשכר. אם למישהו יש הוכחות שהלכה למעשה הכללים תרמו משמעותית לוויקיפדיה בהתחשב בחסרונות, אשמח לדעת.אגסי - שיחה 13:37, 22 בינואר 2017 (IST)
למען גילוי נאות היה ראוי להזכיר שעדירל ואגסי היו בין המתנגדים לקבלת הנוהל הנוכחי. בברכה. ליש - שיחה 14:09, 22 בינואר 2017 (IST)
נכון, התנגדתי לכללים נוקשים מדי, מחשש שבין השאר ירתיעו כותבים מפני גילוי נאות. וגם חששתי מפגיעה בכותבים תמימים שייחקרו (בנוקשות) האם הם כותבים בשכר. בנוסף, מאחר שיש לנו מחסור חמור בערכים ובכותבי ערכים בכלל ואיכותיים בפרט, אני לא רואה פסול בכתיבה בשכר עם גילוי נאות בדף של הכותב. לא עדיף לנו שזמר או פרופסור חשוב יכתוב על עצמו ערך או יבקש מהבן שלו לעשות זאת. זה יהיה לא מקצועי, ומוטה לא פחות מערך שנכתב בשכר, או שיחכה במשך שנים שוויקיפד מנוסה יכתוב עליו ערך. אין הוכחה שהגישה הנוכחית הצליחה או שהגישה שלי מוטעית.אגסי - שיחה 15:03, 22 בינואר 2017 (IST)
חובת הגילוי הנאות גרמה לרוב הכותבים בתשלום לכתוב מכתובות אנונימיות או שמות מתחלפים. אני מוצא בה תועלת בשתי נקודות: א. סימון כיוון - איננו אוהבים עריכה בתשלום, והכותבים הבינו את זה. ב. המעבר לכתובות אנונימיות או לשמות מתחלפים הועילה גם היא, כי כותב כזה לא יכול לצבור מוניטין בתור כותב ותיק ופעיל, וממילא קל הרבה יותר לגלות שמדובר בבעל עניין. אחר כל זה, מובן מאליו שהעיקר הוא ניטור סיזיפי, אין מה שיוכל להחליף את זה. נרו יאירשיחה • כ"ד בטבת ה'תשע"ז • 16:48, 22 בינואר 2017 (IST)
אני התרשמתי שמטרת הכללים היא להטיל חובה על כותבים, שכן יעשו גילוי נאות ולא ישתמשו בכתובות אנונימיות או מתחלפות. אם כותב ותיק יצבור מוניטין, נוכל לדעת ביתר קלות אם הוא כותב בשכר (ללא גילוי נאות). יתכן שהמצב האופטימילי שכול העריכות ייעשו רק על ידי כותבים טובים (בהתנדבות), (שהם לרוב כותבים רשומים ומנוסים). אבל בין השאר בגלל מחסור בכוח אדם, אנחנו מאפשרים גם לאנונימיים לכתוב ערכים לא מקצועיים, (שכאמור חלקם מוטים כי הם מקורבים או מעריצים של נשוא הערך). מסיבה זו אנו מקבלים גם עריכות של כותבים מקצועיים בתשלום. אנחנו לא מבהירים לאנונימיים שהם אינם רצויים, ומאותה סיבה לא רצוי להבהיר לכותבים מקצועיים בשכר שהם אינם רצויים. אגסי - שיחה 17:04, 22 בינואר 2017 (IST)
יכולתי גם אני לחזור על דעתי, אבל כבר כתבתי אותה, אז אין טעם. זכותך כמובן לחשוב אחרת. נרו יאירשיחה • כ"ד בטבת ה'תשע"ז • 17:23, 22 בינואר 2017 (IST)
למרות שלדעתי יש מקום לשיפור, אני נגד כינוס הפרלמנט להצבעה חדשה בנושא, (כי זה יזיק יותר מאשר יועיל), ואולי נגיע להסכמה לפחות בנקודה זו :) אגסי - שיחה 17:46, 22 בינואר 2017 (IST)

עריכה בתשלום או לא עריכה בתשלום?[עריכת קוד מקור]

- הועבר מהדף ויקיפדיה:מזנון

אנא הביעו דעתכם: האם המשתמשת Verednr נחשבת כמי שעורכת בתשלום, או שלא? למיטב הבנתי, כמעט כל תרומותיה לויקיפדיה ב-4 השנים האחרונות הן הערכים אודות עצמה (ורד כהן ברזילי) ואודות ז'אנר שבו מתמחה העסק שלה (ספרות זכויות אדם), ז'אנר שהיא טוענת שהיא הגתה אותו (על פי הכתוב בערך). לעניות דעתי, העריכות שלה הן קידום עצמי, הן שלה והן של העסק שלה, וגם אם היא לא הוציאה/קיבלה חשבוניות על העריכות שביצעה - הרי שהיא בכל זאת "בעלת עניין" בערכים אותם היא עורכת. האם במקרה שכזה חובת הגילוי הנאות, הנדרשת מעורכים בתשלום, לא חלה גם עליה? לדעתי כן, אך יתכן ואני טועה (זה קורה לפעמים, אני בסך הכל בן-אדם), ואשמח לשמוע דעות של אחרים בנושא. תודה, יוניון ג'ק - שיחה 23:17, 22 במאי 2017 (IDT)

אתה טועה. Liad Malone - שיחה 23:26, 22 במאי 2017 (IDT)
מסכים עם Liad Malone. בברכה. ליש - שיחה 01:36, 23 במאי 2017 (IDT)
אתה טועה, וזה לא דיון למזנון אלא לדף שיחת ויקיפדיה:עריכה בתשלום, אודה לך אם תעביר את הדיון לשם. תודה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 04:41, 23 במאי 2017 (IDT)
ראה ויקיפדיה:אוטוביוגרפיה, לא כתוב שם שמי שכותב ערך על עצמו הוא עורך בתשלום ולא כתוב שזה אסור. כמו כן, יש הרבה "בעלי עניין" שכותבים ערכים בנושא שחשוב להם. המקרה הנפוץ הוא כתיבה בנושא פוליטי. האם מי שבוחר להציג ערך פוליטי מהצד הימיני או השמאלי הוא גם עורך בתשלום כי יש לו עניין בהצגה כזו? והמחלוקות בערכים קרניזם או המשיחיות בחב"ד, גם שם העורכים, שהם בעלי עניין, הם עורכים בתשלום? אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 09:24, 23 במאי 2017 (IDT)
- סוף העברה
אני מסכים עם כל המגיבים. עם זאת, אין ספק שהרציונל של יוניון נכון בעיני. מצד האמת אין הבדל מהותי בין עובר בתשלום לכל בעל עניין אחר. כך טענתי בדיון הגדול שהיה, ובהתאם לכך הצבעתי נגד כל הסנקציות. יזהר ברקשיחה • כ"ח באייר ה'תשע"ז • 22:11, 23 במאי 2017 (IDT)

יונה בנדלאק, האם יש בעיניך הבדל בין עריכותיה של Verednr בערך ספרות זכויות אדם, לבין אלו של תמיתיאטרון בערך מיכאל ירושלמי או של Levlavy בערך תקוע מחשבים? מתייג גם את בריאן. יוניון ג'ק - שיחה 20:27, 24 במאי 2017 (IDT)

הייתה הצבעה בנושא והקהילה החליטה מה שהחליטה, כך שהרציונל של יוניון ג'ק אינו משנה את החלטות הקהילה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 21:07, 24 במאי 2017 (IDT)
כנראה שפספסתי משהו: מה בדיוק החליטה הקהילה? יוניון ג'ק - שיחה 21:19, 24 במאי 2017 (IDT)
היא הגדירה מיהו עורך בתשלום. אדם שעורך בערך שנכתב עליו או בערך שעוסק בתחום עיסוקו, אינו נכלל בהגדרה הזו. וממילא אינו מקבל תשלום על העריכה, גם אם היא מקדמת במשהו את הקריירה שלו. Liad Malone - שיחה 21:23, 24 במאי 2017 (IDT)
אני לא בטוח ששלושת העורכים שציינתי עונים על ההגדרה שלך. יוניון ג'ק - שיחה 21:26, 24 במאי 2017 (IDT)
אני לא רואה הבדל בין שלושתם. כולם כתבו ערך עליהם או על משהו שהם מתעסקים איתו כמו רבים לפניהם ורבים אחריהם. הערכים שהם כותבים צריכים להבחן במשקפת החשיבות ולא במשקפת העריכה בתשלום. יוניון ג'ק שלושם אכן לא עונים על ההגדרה של עורכים בתשלום ולכן אינם עורכים בתשלום. אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 08:18, 25 במאי 2017 (IDT)
אם שלושתם לא עונים על ההגדרה, אז הבעיה היא בהגדרה. יוניון ג'ק - שיחה 09:17, 25 במאי 2017 (IDT)
לדעתך. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 12:25, 25 במאי 2017 (IDT)
אין בעיה בהגדרה. היא מגדירה עורכים בתשלום. ברגע שתוציא מתמיתיאטרון הודאה שהיא עובדת במחלקת היח"צ של תאטרון אורנה פורת, נוכל להגדיר גם אותה כך. Liad Malone - שיחה 12:33, 25 במאי 2017 (IDT)

יוניון ג'ק ראשית, העליתי הרבה יותר ערכים רק לא תחת היוזר הזה. הערך הראשון שהעליתי היה לפני לפחות 10 שנים. שנית, אין לי שום רווח מספרות זכויות אדם משום שאין שום עסק מאחורי הערך של ספרות זכויות אדם. זה ז'אנר ספרותי מקורי שאומץ על ידי אוניברסיטאות בעולם. הספורים הקצרים המופצים על ידי ההוצאה, מטרתם לסייע לקהילת מגיני זכויות האדם להפיץ ערכים של זכויות אדם ולעודד אנשים לאקטיביזם חברתי (ללא התחייבות לארגון או יוזמה מסוימת). לבסוף, כל הערכים שהעליתי אי פעם היו תמיד בתחום העניין שלי. אני מעריכה שמרבית העורכים מעדיפים לכתוב על דברים שהם יודעים בוודאות ולא יסתכנו חלילה בכתיבה לא מדויקת. אני אארגן את היוזר כך שבפעם הבאה לא אחשד כבעלת אינטרס כלכלי (הייתי שמחה אגב לפתח כישורים אלו - זה בטוח היה משנה לחיוב את חשבון הבנק שלי :-) ) (Verednr - שיחה 13:48, 29 במאי 2017 (IDT))

שאלה בעניין עריכה בתשלום[עריכת קוד מקור]

- הועבר מהדף שיחת משתמש:Eldad

אם אתחיל להפעיל בשכר חשבון משתמש של מכון מסוים שמעוניין להנגיש ולשתף מידע, (כלומר אבצע עבורם עריכות בחשבון ייעודי שלהם), כאשר בחשבוני הפרטי לא אבצע כל עריכה בתשלום או עריכות מטעמם. האם זה יהפוך גם את החשבון הפרטי שלי ל"עורך בתשלום"? אדגיש שכל העריכות שעבורם אקבל תשלום תיעשנה מהחשבון שלהם, שיוגדר מפורשות כחשבון של המכון וכ'עורך בתשלום, ואילו החשבון שלי יישאר על 'טהרת' ההתנדבות. כלומר, אין חשש שעריכות בתשלום יחסו תחת שם משתמש נייטרלי וכדו'.
אני מתנצל על שאני פונה בזמן של עומס ואקבל בהבנה אם לא תוכל לסייע כעת. עם זאת אשמח מאוד אם תצליח בכל זאת להשיב. בתודה מראש אגלי טל - שיחה 17:20, 8 בינואר 2018 (IST)

זה שאתה עורך בתשלום חלק מהערכים לא משנה אם אתה עושה את זה בשני משתמשים נפרדים או לא. הבעיה בעריכה בתשלום הוא שאתה לא יכול להיות אובייקטיבי בנושאים אליהם אתה עורך בתשלום ובתחומים קשורים. וכל עוד אתה זה שעורך זה לא משנה עם זה בחשבונות נפרדים או לא. אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 07:54, 9 בינואר 2018 (IST)
אגלי טל, יונה ענה לך את התשובה שהתכוונתי לכתוב גם אני. מצטער על העיכוב בתגובה, השיפוץ עדיין נמשך ואין לי גישה למחשב אלא מדי יום או יומיים, וגם אז לזמן קצר. מקווה שהכל יסתיים במהרה (אני גם פועל לשם כך, למען האמת). אלדדשיחה 10:39, 9 בינואר 2018 (IST)
תודה יונה ואלדד. ברשותכם אנסה להסביר למה חשבתי שאפשר להחריג מקרה כזה. להבנתי, הכללים לגבי עריכה בתשלום נובעים משלושה טעמים:
1. התנגדות עקרונית לעריכה בתשלום, עד שיש הרואים בה דבר פסול ולא ראוי. לפי הסיבה הזו לכאורה אין הבדל בין חשבון אחד לשניים. אמנם יש לציין שאם אינני טועה עיקר הסלידה של חלק מהקהילה מעריכה בתשלום, מתייחסת לעריכת יח"צ. העבודה שאני מדבר עליה היא הנגשת מידע, כך שמבחינה עקרונית אולי זה פחות מפריע.
2. הטיה. יש חשש שבשל האינטרס הכלכלי, דעתו של העורך בתשלום תהיה מוטה. השאלה היא האם הימנעות שלי בחשבון הפרטי מלעסוק בערכים בהם אעסוק בחשבון של המכון איננה פותרת את הבעיה? תיתכן כמובן השפעה עקיפה מערכים אחרים, אך האם זו לא חומרא יתירה לחשוש לזה?
3. שקיפות. כאשר עורך מוכר מבצע עריכות, בדרך כלל נוטים להתייחס באמון לפעולותיו, במקרה של עריכה בתשלום הקהילה לא תדע לבחון אותה היטב ככזו, ולכן יש צורך להבהיר שהעריכה בתשלום. בעיה זו נפתרת כמובן באופן מיטבי כשכל העריכות בתשלום מבוצעות מחשבון ייעודי וגלוי.
לסיכום אבקש לשאול האם מתווה כזה: אני לא אערוך מחשבוני הפרטי ערכים בהם אעסוק מהחשבון של המכון. בערכים קרובים או קשורים אתייעץ עם ביורוקרט האם מותר לי להצביע. - האם זה, ובהתחשב בהבהרות דלעיל, (לא עריכת יח"צ, חשבון ייעודי נפרד ושקוף,) יאפשר לי לשמור על החשבון הפרטי כחשבון רגיל התנדבותי? בתודה מראש, ושוב סליחה על ההטרדה. אגלי טל - שיחה 13:40, 9 בינואר 2018 (IST)
האם תחומי העניין של המכון קשורים לעריכות שלך עכשיו? אם כן, אז ההצעה שלך בנקודה השנייה לא רלוונטית. וגם אם לא אישית אני לא חושב שזה נכון לעשות. ברגע שיש לך השפעה חיצונית, התת מודע שלך כבר "נגוע" כך שיתכן שתעשה דברים בלי כוונת זדון אבל עם הטיה. אומנם לא מדובר על שוחד במובן הפלילי אבל זה אותו דבר והיחס של זה ביהדות הוא שהשוחד מעוור פיקחים ומסלף דברי צדיקים. בנוגע לנקודה השלישית, יש עורך שכתב הרבה מאוד ערכים (מדורג ב־5 הוויקיפדים הפורים ביותר) ובגלל שהוא כותב כמה ערכים בתשלום הוא מוגדר כעורך בתשלום, למרות שרוב הערכים אינם בתשלום. אני לא חושב שניתן למצוא לך פתרון אחר, אבל זו דעתי האישית. אני לאמצליח להבין מה בדיוק מפריע לך להיות עורך בתשלום. אז לא תוכל להצביע ולא תוכל להיות מפעיל מערכת, זה עד כדי כך חשוב לך? אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 09:24, 10 בינואר 2018 (IST)
יונה, לא חשוב לי להיות מפעיל מערכת, זכות ההצבעה חשובה לי. העורך שהזכרת (עורך מעולה לכל הדעות) מבצע את כל העריכות מחשבון אחד. אני מציע להפריד וכך לפעול בנפרד ובשקיפות. בתודה אגלי טל - שיחה 10:06, 10 בינואר 2018 (IST)
תסלחו לי על התערבותי, אך אולי תעזור. ההתנגדות לעריכה בתשלום היא נגד ויקיפדים מזוהים - אין לנו בעיות עם עריכות בתשלום של אלמונים, אז אם העריכות בתשלום לא יזוהו עם ויקיפד רשום, אין בעיה. בברכה. ליש - שיחה 10:18, 10 בינואר 2018 (IST)
נראה לי שהיות שמדובר במקרה שלך בהנגשת מידע, זה לא כל כך בעייתי. אם תעבוד מחשבונך הפרטי על נושאים שלגמרי לא קשורים לענייני המכון, גם זו לטובה. במקרה של הצבעה, וחשש לניגוד עניינים, אכן כדאי שתתייעץ עם בירוקרט אם מותר לך להצביע. כמובן, אם לחברים נוספים יש מה להעיר כאן, הם מוזמנים. אלדדשיחה 00:16, 11 בינואר 2018 (IST)
תודה לך. האם יפריע לך אם אפנה אליך בשאלות ספיציפיות שתעלינה? לילה טוב אגלי טל - שיחה 00:25, 11 בינואר 2018 (IST)
אם אוכל, אענה. לא תמיד אני זמין, ולכן תרגיש חופשי לפנות גם לבירוקרטים נוספים. אלדדשיחה 00:26, 11 בינואר 2018 (IST)
אוקיי. אשמח רק אם תסכם לי בבקשה אילו צעדים עלי לנקוט בשני החשבונות. ציון הקשר ביניהם, ציון כעורך בתשלום וכו' בתודה אגלי טל - שיחה 00:30, 11 בינואר 2018 (IST)
זה קצת מורכב. אשמח אם ביורוקרטים נוספים יחוו את דעתם כאן, כי מדובר כאן במשהו שעשוי להיות תקדים, ולכן לא ארצה להחליט רק על דעת עצמי. אלדדשיחה 00:31, 11 בינואר 2018 (IST)
הדוגמה הדומה ביותר למקרה הזה שאני יכול לחשוב עליה היא משתמש:מרכז מידע הר הזיתים ומשתמש:דניאל צבי - באשר לאופן שבו יש לקשר בין שני החשבונות, אתה מוזמן לאמץ בדפי המשתמש הודעה בנוסח דומה שתקשר ביניהם. הדוגמה הזו עלתה גם בדפי שיחה של עריכות בתשלום, כדוגמה שנראה שאפשר לשקול להחריגה, ובפרט כשמרכז המידע אינו גוף מסחרי. יחד עם זה לא זכור לי שהשאלה הזו הועמדה לבחינה של ממש כיוון שדניאל לא השתתף בהצבעות. האם המכון המדובר אינו גוף מסחרי? האם יש הבחנה בין נושאי העריכות שלך לנושאים שבהם תעסוק בחשבון השני? ערן - שיחה 00:54, 11 בינואר 2018 (IST)

──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── שלום ערן,המכון איננו מסחרי, זהו מכון מחקר. אכן יש חפיפה בין תחומי העניין שלי לנושאים בהם אעסוק מהחשבון החדש. מכיון שכך אני יכול להימנע מלעסוק באותם הערכים משני החשבונות. האם לדעתך יש להרחיק יותר מזה ולהימנע גם מעריכות בערכים קרובים? תודה על הצטרפותך לדיון אגלי טל - שיחה 01:18, 11 בינואר 2018 (IST)

שלום אלדד, לא ברור לי מה זה "הנגשת מידע". מעבר לכך, קרוב לוודאי שתעלינה טענות על בובת קש. BE - שיחה 00:37, 11 בינואר 2018 (IST)
כדברי ערן, דניאל לא השתתף בהצבעות. משום כך נראה לי נכון להעלות שאלה זו במזנון. BE - שיחה 09:09, 11 בינואר 2018 (IST)
יש כאן בעיה בנושא זכויות ההצבעה. אני מציע שאם תכתוב בתשלום, לא משנה אם מחשבון נפרד, לא תשתתף בהצבעות (כמו במקרה של דניאל צבי, שכתב גם בתור משתמש:מרכז מידע הר הזיתים). הסיבה היא שגם אם תתייעץ עם בירוקרט זה או אחר בנוגע להצבעה זו או אחרת, ייתכן שבמקרים מסוימים תקבל חוות דעת מסוימת, ולדעת ויקיפדים אחרים בכל זאת תהיה לאותה הצבעה נגיעה לנושא הספציפי שבו אתה כותב בתשלום. היות שהבעיה העיקרית בסוגיה שלפנינו נראית זכויות ההצבעה, אני חושב שהפשוט ביותר יהיה לומר שאתה יכול לכתוב משני חשבונות נפרדים, אבל לא להשתתף בהצבעות. מצד שני, אולי תרצה להעביר את הנושא לדיון במזנון, ולקבל קשת של דעות מכלל הוויקיפדים. אלדדשיחה 13:25, 11 בינואר 2018 (IST)

──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── בעצם אם אני מאבד זכות הצבעה, אז אין כל כך דיון. אז אין כאן שום 'הקלה' מיוחדת וזה כאילו אני כותב מהחשבון הרגיל ובשביל גוף מסחרי. נחכה אולי לשמוע את דעתם של שאר הביורוקרטים? בברכה אגלי טל - שיחה 13:48, 11 בינואר 2018 (IST)

כן, בוודאי. ככל שיותר בירוקרטים יחוו את דעתם, נוכל להיות יותר תמימי דעים בסופו של דבר. אלדדשיחה 13:50, 11 בינואר 2018 (IST)
להבנתי, ההגבלות מוטלות על כל משתמש שפועל בשכר, לא על חשבון שמופעל בשכר. לכן הפרדת החשבונות לא עוזרת. בריאן - שיחה 15:58, 11 בינואר 2018 (IST)
בריאן, גם אם משתמש מבצע עריכות בשכר כאנונימי הוא ייחשב כעורך בתשלום? בתודה אגלי טל - שיחה 16:30, 11 בינואר 2018 (IST)
למה לא? בריאן - שיחה 09:33, 14 בינואר 2018 (IST)
בריאן, כתבתי למעלה. אחת הסיבות להתנגדות לעריכה בתשלום היא שעריכות ממומנות חוסות תחת שם משתמש מוכר ונהנות מחזקת האמינות שלו. גם ליש הבין כך. בברכה אגלי טל - שיחה 11:28, 14 בינואר 2018 (IST)
יש 2 אפשרויות, או שהקהילה יודעת שהאנונימי הוא המשתמש הרשום ואז אין הבדל מאיפה הוא עורך, או שהקהילה לא יודעת שהוא המשתמש הרשום ואז השאלה לא רלוונטית. בריאן - שיחה 15:01, 14 בינואר 2018 (IST)
השאלה מבחינה ערכית. בברכה אגלי טל - שיחה 18:40, 15 בינואר 2018 (IST)

מכיון שאני פתחתי את הדיון, אשמח מאוד אם הוא ימשיך לאחר צאת השבת. תודה לכולכם אגלי טל - שיחה 16:13, 12 בינואר 2018 (IST)

מתייג את ביקורת, הביורוקרט האחרון שטרם הביע דעתו בדיון. בתודה אגלי טל - שיחה 18:40, 15 בינואר 2018 (IST)

לגבי הפרדה בין החשבונות - כמו שיונה ובריאן אמרו. לגבי עבודה בתשלום עבור מכונים - את דניאל צבי אני הצעתי להחריג בשעתו, אבל זה לא היה רק בשל זהות הגורם המממן אלא המיקוד המאד ברור של תחום התרומה שלו בחשבון זה: הר הזיתים. כך גם לגבי חשבון הספרייה הלאומית. המדד שהצעתי אז הוא האם המכון משלם על עבודה שאנחנו היינו מעוניינים בה, או על קידום ענינים שהוא היה מעוניין בהם. לדעתי, אם מכון יממן תחרות שתעודד כתיבת ערכים על פיזיקאים, לא תהיה השתתפות בתחרות זו נחשבת כעריכה בתשלום, מאחר שאין לנו בעיה עם זה שהתשלום עובר דרך גוף שלישי. הבעיה של הטיה מעצם העובדה שאתה מקבל משכורת ממישהו אינה בעיה של עריכה בתשלום, היא הייתה קיימת גם אם היית עובד במכון מסוים ולא כותב עבורו כלום בוויקיפדיה. אני מציע שתפרט לגבי ההצעה ונוכל לדון עליה במקום באוויר. ביקורת - שיחה 18:55, 15 בינואר 2018 (IST)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

אני לא מבינה את כל הפרשנות הזאת ואת ההתפלפלות של שני חשבונות. יש כללים ברורים מאד שהקהילה קבעה בהצבעה והם מופיעים בדף ויקיפדיה:עריכה בתשלום. אני לא רואה כאן כל נסיבות שלביורוקרטים יש זכות לשנות את החלטת הקהילה. מי שעורך בתשלום כאנונימי לא יכול להיות שלא יושפע מכך כעורך רשום, כי זה אותו אדם. ההתפלפלות הזאת לא מעוגנת בכללים. ולכן אם אגלי טל יערוך בתשלום, לא משנה לפי איזה שם משתמש, יחולו עליו הכללים של עריכה בתשלום. גילגמש לידיעתך הדיון הזה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - הפקולטה למדעי הרוח 19:05, 15 בינואר 2018 (IST)

הכללים שלנו ברורים ביותר. עריכה בתשלום היא דבר פסול, אך מותר והעורך שמבצע אותה (העורך ולא החשבון) הוא עורך בתשלום. מקרה של דניאל צבי הוא יוצא דופן ולא נכנס תחת קטגוריה ברורה של עריכה בתשלום כפי שהיא מקובלת אצלנו. אם אגלי טל רוצה לקבל תשלום על עריכותיו או על חלקן - זאת זכותו המלאה. הוא יקרא אצלנו עורך בתשלום כתוצאה מכך גם אם יפעיל חשבון אחר. כפי שציין אריה אפשר להשתמט ולנסות לפתוח בובת קש או לערוך כאנונימי. אני מציע שלא לעשות את זה. בובות קש יחשפו, עריכות אנונימיות יזוהו. כל סטיה מהנוהל תביא בהכרח לפגיעה חמורה בוויקיפדיה ונאכוף את הכללים האלה. לעורך בתשלום אין זכות הצבעה. הוא יכול להתייעץ עם מי שירצה, אך לא יורשה להצביע. בירוקרטים לא רשאים להעניק זכות הצבעה לפי ראות עיניהם. אני מופתע מעצם זה שאני רואה את הדיון ואני בהחלט רואה את הדברים האלה בחומרה. זה לא קשור להפעלת שני חשבונות. מותר להפעיל שני חשבונות או עשרה חשבונות. הדבר הזה לא ישנה לעצם ההגדרה ואגלי טל יוגדר ככותב בתשלום ולא תהיה לו זכות הצבעה. גילגמש שיחה 19:30, 15 בינואר 2018 (IST)
גילגמש, אני לא מבין את הצורך להזהיר מפני הפרת הכללים בחשאי שעה שמתנהל דיון שקוף וגלוי שברור ממנו שאני מבקש לברר את הנהלים ולא להפר אותם. לגופו של עניין, אין בכללים התייחסות ברורה לשאלת פיצול החשבונות. אינני היחיד שחשב שיש הבדל בין עריכות מחשבון אחד לבין עריכות משני חשבונות, הרעיון בא לי מדברים של אחד הויקיפדים שקראתי בשיחת ויקיפדיה: עריכה בתשלום, והנה גם אריה חשב שבשני חשבונות אין בעיה. בברכה אגלי טל - שיחה 20:20, 15 בינואר 2018 (IST)
כפי שכתבו קודמיי, יש פה בעיה מהותית; אמנם ההצעות של אגלי טל מכסות כמה מהבעיות, אך עדיין קיימת בעיה של ממש: עורך שמקבל תשלום על עריכתו מקדם אג'נדה לפי מימון. אחת המעלות של ויקיפדיה היא שאינה מונעת על ידי בעלי הון. הוא נוצרת באופן חופשי על ידי מתנדבים. אמנם עדיין אין לנו אפשרות לדעת אם אנונימי כלשהו שעורך מקבל על כך תשלום, וכך גם בפרט בעניין עורך שמצהיר על עצמו כעורך בתשלום, אבל אלו לפחות זוכים למעקב נוקשה יותר. בהצעתו של אגלי טל על פיצול חשבונות, אני לא בטוח שמותר לחשוף את הבבק"ש שיפתח כל עוד ואינו משתמש בה לשם הצבעה וכן אינו משתתף בהצבעה מחשבונו הפרטי. לי יש סעיף נוסף שהייתי רוצה להוסיף כדי למנוע הטיה על ידי בעלי הון (הטיה יכול להיות גם ריבוי ערכים בתחום מסוים דווקא), שאותו גורם מממן יתקצב עוד עורך שיפעל מתוך אינטרסים הפוכים; אם מדובר בארגון פמיניסטי, הרי שעליו למצוא עורך שוביניסטי שיכתוב ערכים בתקציב זהה; אם הארגון הוא ימני, עליו למצוא שמאלני, וכן הלאה. זה נשמע הומוריסטי, אבל זה מנגנון שימנע הטיה. גם כעת, כשהמשתמשים מצהירים על עריכתם בתשלום איננו ניצלים מכך, והדבר דורש תיקון. אני מציע לפתוח את הדיון בצורה מסודרת במזנון, אם הוא יתקדם - יהיה להעביר אותו בפרלמנט. אני אישית לא פוסל את הסוגיה על הסף, אך מחדד שמדובר פה בנושא רגיש ועלינו לחדד חושים מולו. קובץ על ידשיחה ♦ 20:25, 15 בינואר 2018 (IST)
הייתי רוצה להתמקד בנקודה נוספת, פחות מרכזית ממה שדובר עליו ברוב הדיון הזה, והיא מראית עין. גם אם זה יהיה חשבון שונה, גם אם זה יהיה חשבון אנונימי, אתה אותו בן אדם שקיבל כסף, ולכן לא נוכל להגיד "עורכינו (הלא מקבלים תשלום) הם אנשים ללא פניות, לכן מותר לסמוך על ויקיפדיה". יש שתי אפשרויות מנוגדות, שתיהן גרועות. אחת, שבעריכות שלא מהחשבון "בתשלום" תעשה עריכה לטובת המכון, וקשה יהיה להסביר שזה אמת, ולא נעשה כדי לרצות את המכון. ואחרת, שבעריכות כאלו תעשה עריכה לרעת המכון, וקשה יהיה להסביר שזה אמת, ולא נעשה כדי לרצות את אלו שחושבים שיש לאסור עריכות בתשלום, אז הנה אני לא בעדם. אתה יוצא קירח מכאן ומכאן. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 20:35, 15 בינואר 2018 (IST)

למעשה, בשל ההתנגדות להצעתי, אפעל כעורך בתשלום מן השורה. אני מבקש להבהיר שמרגע שאתחיל לערוך במרחב הערכים עריכות בתשלום אציין בראש דף המשתמש שלי את שם המשתמש הייעודי שאערוך ממנו בתשלום. כמובן שגם בראש שם המשתמש החדש אציין שהוא עורך בתשלום ואציין את המכון שאני עובד בשבילו. הכול יהיה שקוף, גלוי, בהתאם לכללים המחמירים של עריכה בתשלום ולמעלה מכך. תודה לכולם על ההשתתפות ולאלדד על האירוח Face-smile.svg, לילה טוב אגלי טל - שיחה 22:28, 15 בינואר 2018 (IST)

אגלי טל, ההצגה כאילו יש בדיון כאן התנגדות להצעתך, ולכן תפעל כעורך בתשלום מן השורה, אינה מדויקת. מה שיש הוא קהילה שלמה שהשקיעה מזמנה בהמון דיונים להחליט איך היא רוצה להתייחס לנושא עורך בתשלום. היו 2 הצבעות בפרלמנט. זה היה מהלך מאד מורכב ש גילגמש ואני הקדשנו לו חודש שלם. קראתי את כל הדיונים שם (והיו המון) כדי שלא אפספס דבר. הרעיון להציע את סעיף 7 "במקרים בהם תיווצר מחלוקת באשר להגדרת מעמדו של עורך מסוים, האם יש להגדירו כעורך בתשלום או לא, על פי הכללים שהתקבלו לעיל, תינתן לביורוקרטים הסמכות להכריע בנושא ברוב קולות." היה לפי מיטב זיכרוני שלי. חששתי שלמרות שחשבנו על כל דבר אפשרי אולי פספסנו משהו. אבל זאת לא ועדת ערר על החלטות הקהילה. זה מיועד למקרים שלא חשבנו עליהם (עד היום לא גיליתי כאלה). והמקרה שלך נכלל בהחלטת הקהילה. ברגע שאתה כוויקיפד עורך בתשלום עבור גוף כלשהו, אתה עורך בתשלום על כל המשתמע מכך ולא משנה אם אתה עורך כאנונימי או בשם אחר. לפי הכללים ברגע שאתה מתחיל להיות עורך בתשלום עליך לציין זאת בדף המשתמש שלך בכל השמות שפתחת וגם לציין זאת בדף ויקיפדיה:עריכה בתשלום/רשימת עורכים וערכים
אני מבקשת מהביורוקרטים לזכור תמיד את מה שהקהילה החליטה. זו לא בקשה ראשונה שראיתי שבה נעשתה פנייה לביורוקרט בדף שיחתו בבקשה לחרוג מהכללים שנקבעו. אתם צריכים להגיד ברור שזה לא בסמכותכם ולהעביר את הדיון לשיחת ויקיפדיה:עריכה בתשלום. זה מה שאני אעשה עם דיון זה בעוד מספר שעות. תודה חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - הפקולטה למדעי הרוח 06:20, 16 בינואר 2018 (IST)
אין כמובן סתירה בין דברי לדברייך. הקהילה קבעה כללים, אין בהם התייחסות מפורשת לשאלת פיצול החשבונות, ולכן מספר ויקיפדים חשבו שכשהחשבון מפוצל אין בעיה. למעשה נראה שרוב החברים חושבים אחרת ולכן אינני ממשיך את הדיון. יום נפלא אגלי טל - שיחה 08:04, 16 בינואר 2018 (IST)
מה שהם חשבו אינו רלוונטי, כי החלטת הקהילה התייחסה לגופו של עורך, לא לגופו של חשבון. אחרת כל ההצבעה הזאת הייתה בדיחה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - הפקולטה למדעי הרוח 09:42, 16 בינואר 2018 (IST)
- סוף העברה
השאלה האם מפרשים איסור בדרך מצוצמת או טבעית. למשל על עורך בתשלום נאסר להצביע בהצבעות, (כדי שלא ישפיע על התוצאה), אבל מנגד על פי פרשנות מצומצמת, אין איסור מפורש עליו להביע פעמים רבות את דעתו במהלך הצבעה כדי להשפיע על תוצאותיה. אגסי - שיחה 14:12, 16 בינואר 2018 (IST)
כל עוד שאנשים אחרים מקבלים את דעתו כי היא מנומקת אין בכך פסול. מה שאין כן בהצבעה שלא מקבלים את נימוקו, אלא את החלטתו. • בקרה וייעוץשיחה • כ"ט בטבת ה'תשע"ח • 14:15, 16 בינואר 2018 (IST)
אבל כל הרעיון הוא שהכותב בתשלום לא ישפיע על תוצאות ההצבעה בין בצורה ישירה ובין בדרכים עקיפות. אגסי - שיחה 14:18, 16 בינואר 2018 (IST)
אדוני מתכוון לאסור על עורכים בתשלים להביע דעה בדפי שיחה? • בקרה וייעוץשיחה • כ"ט בטבת ה'תשע"ח • 14:21, 16 בינואר 2018 (IST)
ממש לא. אני מדבר על דיוני הצבעות. הבעת דעה קצרה בדף הצבעה זה אולי סביר, אבל כתיבת רצף הודעות שיכולים להשפיע על מצביעים אחרים, זה ממש בניגוד לרוח הכללים, שאוסרים להצביע. אני הייתי נגד איסורים גורפים על כותבים בשכר, אבל משנקבע איסור, אז השאלה האם רצוי שניתן להפר אותו בצורה גלויה ואינטסטיבית בדרכים אחרות. או עדיף בכלל לבטל את האיסור להצביע, במיוחד אם ניתן לרוקן אותו מתוכן בקלות. אגסי - שיחה 14:23, 16 בינואר 2018 (IST)
אגסי, תוכל בבקשה להפנות אותי לסעיף שאומר ש"כל הרעיון הוא שהכותב בתשלום לא ישפיע על תוצאות ההצבעה בין בצורה ישירה ובין בדרכים עקיפות"? אני לא מוצא אותו. נרו יאירשיחה • כ"ט בטבת ה'תשע"ח • 14:54, 16 בינואר 2018 (IST)
לא אמרתי שזה כתוב. "רעיון" זה רוח הדברים של הכללים ומטרתם. אם כותב בשכר יכול לכתוב 10 תגובות מנומקות בדף ההצבעה, שיכולות להשפיע על מצביעים, אז מה ההיגיון שלא ניתן לו כבר להצביע? אגסי - שיחה 15:16, 16 בינואר 2018 (IST)
כלומר קבעת על דעת עצמך שזה "כל הרעיון"? גם כתיבה במרחב הערכים יכולה כמובן להשפיע, אז רוח הדברים ומטרתם היא שלא יוכל בכלל לכתוב? נרו יאירשיחה • כ"ט בטבת ה'תשע"ח • 15:22, 16 בינואר 2018 (IST)
כלומר, על דעת עצמך אתה מסלף את דבריי לחלוטין, ומכניס לפי דברים שלא אמרתי ולא התכוונתי. אגסי - שיחה 15:35, 16 בינואר 2018 (IST)
נו נו. אתה קבעת קביעה, אני שאלתי שאלה, ובמקום לענות עליה, ולהסביר מה ההבדל, עברת להתקפה אישית חסרת בסיס. נרו יאירשיחה • כ"ט בטבת ה'תשע"ח • 16:11, 16 בינואר 2018 (IST)
שום התקפה אישית. בסך הכל אמרתי את האמת, שסילפת את דבריי וכוונתי, (במיוחד בשאלה הלא תמימה שלך: "אז רוח הדברים ומטרתם היא שלא יוכל בכלל לכתוב?") אגסי - שיחה 16:35, 16 בינואר 2018 (IST)
הנה קבעת עכשיו ששאלתי הייתה לא תמימה, ועל סמך התקפת בלשון הבאה: "אתה מסלף את דבריי לחלוטין, ומכניס לפי דברים שלא אמרתי ולא התכוונתי". נרו יאירשיחה • כ"ט בטבת ה'תשע"ח • 16:38, 16 בינואר 2018 (IST)
הבהרתי את דבריי היטב, ואין מקום לפרשנות מרחיקת לכת. עמדתי היא אם מצביע בשכר יכול בדף ההצבעה לנסות פעמים רבות לשכנע מצביעים, אז אין היגיון בלמנוע ממנו זכות ההצבעה. כמובן שכל אחד רשאי להביע עמדה אחרת ולנמק. אגסי - שיחה 16:48, 16 בינואר 2018 (IST)
זכותך כמובן לסבור כך, בפרט כשאתה מבהיר שזו דעתך ולא משהו שהוחלט. זה לא קשור למה שכתבתי. נרו יאירשיחה • כ"ט בטבת ה'תשע"ח • 17:22, 16 בינואר 2018 (IST)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

כל אחד רשאי להביע את דעתו ולשכנע את האחרים, גם משתמש חסר זכות הצבעה. מעולם לא דובר על הגבלה כלשהי בדיונים וזה גם לא מופיע בכללים. יש להם אפילו שורת הצבעה מיוחדת אם הם רוצים להצביע. גילגמש שיחה 22:56, 17 בינואר 2018 (IST)

הודעה על עריכה בתשלום בעריכות מינוריות[עריכת קוד מקור]

- הועבר מהדף ויקיפדיה:מזנון/ארכיון 395#הודעה על עריכה בתשלום בעריכות מינוריות

משתמש:Pinkdoron הוא עובד של וואלה! המוסיף בערכים שונים קישורים לכתבות שפורסמו בוואלה, לעתים ב"קישורים חיצוניים" ולעתים בגוף הערך בתוספת משפט שהכתבה מהווה לו אסמכתא. המשתמש מקפיד על כללי עריכה בתשלום, ומלווה כל עריכה כזו בהודעה בדף השיחה (ראו למשל הודעתו זו). כיוון שכל עריכותיו הן עריכות מינוריות, שתורמות לערך ואינן מטות אותו, אני מציע לפטור אותו מחובת הודעה על עריכות כאלה. דוד שי - שיחה 06:16, 28 במרץ 2018 (IDT)

Symbol support vote.svg בעד בורה בורה - שיחה 06:22, 28 במרץ 2018 (IDT)
אם לא בדף השיחה, אז לפחות בתקציר העריכה. Kulystabשיחההערך גאוגרפיה של יפן רוצה להיפטר מהכתמים האדומים. עזרו לו. • י"ב בניסן ה'תשע"ח • 07:19, 28 במרץ 2018 (IDT)
תודה! עדכנו אותי בהחלטה שלכם :) Pinkdoron - שיחה 13:13, 28 במרץ 2018 (IDT)Pinkdoron
לא התעמקתי בכללים, אבל אם הם אומרים שיש להודיע בדף השיחה על כל עריכה, זה נראה פגם בכללים. כשמדובר בערך בו העורך בתשלום מבצע מספר עריכות, הודעה אחת בדף השיחה (משהו כמו "עריכותיו של המשתמש מש:עוצליגוצלי בערך זה, הן עריכות בתשלום", בסעיף נפרד) צריכה להספיק, ואם הכללים דורשים הודעה לכל עריכה, עלינו לתקן את הכללים. קיפודנחש 18:51, 28 במרץ 2018 (IDT)
מסכים עם קיפודנחש. ‏Guycn2 · ☎‏ 19:11, 28 במרץ 2018 (IDT)
הפטור שהצעתי לא עוסק בעריכות רבות בערך אחד, אלא בעיקר במצב של עריכה יחידה בערך, שהיא הוספת קישור לאתר וואלה. הצעתי היא לוותר על הודעה בדף השיחה במקרה זה. הצעתו של Kulystab, להסתפק בהודעה בתקציר העריכה, נאה בעיני. דוד שי - שיחה 21:33, 28 במרץ 2018 (IDT)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

Symbol support vote.svg בעד, את כל עריכותיו ניתן לראות באזור התרומות Nirvadel - שיחה 19:13, 28 במרץ 2018 (IDT)

אפשר לפטור אותו מהטרחה הזאת אם מדובר אך ורק בעריכות קטנות אלה. אם יהיה משהו גדול יותר אני חושב שעליו לציין בדף שיחה, כמקובל את התשלום עבור העריכה. גילגמש שיחה 21:39, 28 במרץ 2018 (IDT)
מצטרף להמרת ההודעה בדף השיחה אל הודעה בתקציר. קובץ על ידשיחה ♦ 22:13, 28 במרץ 2018 (IDT)
ממליץ שילמד להשתמש בתבנית של קישור לוואלה. עדירל - שיחה 22:53, 28 במרץ 2018 (IDT)
אין שום צורך ושום הצדקה לתת למשתמש ספציפי פטור ממדיניות מפורשת. אם יש הסכמה שסעיף 3 במדיניות[1] דורש תיקון, הבה נתקן אותו. אני מציע שבמקום בדף שיחת הערך, יהיה מותר לציין את העריכה בתשלום בתקציר העריכה. לדעתי גם על חובת פירוט הערכים בדף המשתמש אפשר לוותר, אם מצויין שם בבירור הגורם ממנו התקבל התשלום. בברכה, גנדלף - 00:46, 29/03/18
הנושא הזה נידון בדיונים הרבים מאד לקראת ההצבעה בפרלמנט. הוא לא נשכח, כך שאין כאן פגם, יש כאן החלטה שהתקבלה. מה שמשתמש:Pinkdoron צריך לעשות הוא להצהיר על הערכים שהוא ערך בתשלום בדף המשתמש שלו וגם בדף השיחה של הערך בפעם הראשונה שערך בו. אין כל צורך בכל עריכה ועריכה שערך באותו ערך, לציין שוב ושוב שערך את הערך בתשלום, כי בדף השיחה הצהיר פעם אחת והוא מזוהה כעורך בתשלום. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - הפקולטה למדעי הרוח 09:16, 29 במרץ 2018 (IDT)
אינך מתייחסת להצעתי, ולכן אציג אותה שוב: הפטור שהצעתי לא עוסק בעריכות רבות בערך אחד, אלא במצב של עריכה יחידה וקטנה בערך, שהיא הוספת קישור לאתר וואלה (דוגמה). הצעתי היא לוותר על הודעה בדף השיחה במקרה זה ולהסתפק בהודעה בתקציר העריכה. דוד שי - שיחה 11:39, 29 במרץ 2018 (IDT)
בהחלט התייחסתי, ומה יקרה בעריכה השנייה שלו באותו ערך? האם גם אז לא צריך לדעתך? ואיך יתנהל המעקב? עדיף לציין בעריכה אחת, ואז הוא פטור מהודעה בעריכות הבאות. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - הפקולטה למדעי הרוח 13:39, 29 במרץ 2018 (IDT)
מסכים, אך בתנאי שהוא לא יהיה בדוק עריכה אוטומטי, ויהיו 3 עורכים פעילים שיעקבו אחר עריכותיו. משום שהכסף מעוור אנשים ויתכן שבלי משים עריכתו תהיה מוטית. ועוד תנאי שהעריכות יהיו רק קישורים, אחרת אנו מפלים בין דם לדם. ✭ עט הזמיר ✭ - שיחה 12:44, 29 במרץ 2018 (IDT)

כדאי לשים לב למצב שאליו הגענו בתחום העריכה בתשלום. יש אצלנו הרבה מאוד עריכות כאלה (וגם של אנשים הכותבים על עצמם ועל קרוביהם וכדומה). לדעתי בסדר גודל של מאות עריכות ביום אם לא יותר. למרות זאת - אין כמעט משתמשים פעילים המזוהים כעורכים בתשלום. בודדים ממש. הסיבה היא שהעורכים בתשלום למדו את השיטה והם עורכים מאייפי, או שהם פותחים שם משתמש מיוחד לערך הספציפי, עורכים ממנו ונעלמים. יש גם כאלה שנעלמים אחרי שקולטים שהם עורכים בתשלום. לכן אין הרבה שימוש בכללים שקבענו לאחר הרבה מאוד דיונים. בנסיבות אלו, עד שכבר יש צדיק אחד שמזדהה כעורך בתשלום - אפשר להקל איתו במקרים כאלה. לדעתי בשלב הזה חלק נכבד של הקהילה כבר יודע שפינקדורון עובד בוואלה. נרו יאירשיחה • י"ג בניסן ה'תשע"ח • 17:49, 29 במרץ 2018 (IDT)

אני חושב שצריך למצוא פיתרון טכני, שיקל על כולם: משתמש שהוא עורך בתשלום יעשה זאת באמצעות הנחת תבנית בדף המשתמש שלו או בדף הגדרות המשתמש שלו, ולאחר מכן תגית מתאימה תצטרף באופן אוטומטי לכל תקצירי העריכה שלו. יוניון ג'ק - שיחה 18:00, 31 במרץ 2018 (IDT)

ראיתי בדצמבר שהוא הכניס קישורים רכילותיים מוואלה, שאינם מוסיפים מידע אנציקלופדי לערך. וגם הערתי לו על כך בדף שיחתו. השאלה אם נצמצם את חובת הגילוי שלו, כיצד נעקוב כדי לוודא שהקישורים שהוא מכניס הם ראויים. יש להביא בחשבון שמן הסתם יש לו אינטרס להכניס מקסימום קישורים מוואלה, כי מבחינתו טובת וואלה קודמת לטובת ויקיפדיה. אגסי - שיחה 19:12, 31 במרץ 2018 (IDT)
לא איכפת לי שהוא עובד של וואלה ומוסיף משם לינקים, אני חושב שאם הוא מצהיר על כך בדף המשתמש שלו זה מספיק, אבל הוא ממשיך להוסיף לערכים מידע רכילותי בצורה שלא מתאימה לאנציקלופדיה, וזו הבעיה העיקרית. אדם מה - שיחה 21:52, 31 במרץ 2018 (IDT)
פתרון טכני שכבר נשקל פעם ודעך הוא פתיחת קבוצת משתמשים חדשה, כמו בדוקי אוטומטית או מפעילים, ללא הוספת זכויות. כך ניתן יהיה לזהות משתמש כזה, וכל עריכתו במרחב הערכים ניתן יהיה לסמן אוטומטית עם תגית מתאימה. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 23:10, 31 במרץ 2018 (IDT)
IKhitron, אז כנראה שהגיע הזמן לשקול שוב לאמץ פתרון טכני כלשהו. בין אם הפתרון הזה שציינת, ובין אם פתרון אחר. יוניון ג'ק - שיחה 23:34, 31 במרץ 2018 (IDT)
יגאל, תבנית בדף המשתמש לא מספיקה? איזה יתרון חשוב יש לקבוצת משתמשים מוגדרת (החיסרון: הסרבול הנוסף). האם יש כבר תבנית כזו? Tzafrir - שיחה 18:42, 1 באפריל 2018 (IDT)
להחליף את הצורך בעריכה יזומה בדף שיחה או בתקציר של כל ערך שעורכים, וגם למנוע מצב בו עורך בתשלום לא יעשה את זה. האם כבר יש איזו תבנית? יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 18:53, 1 באפריל 2018 (IDT)
- סוף העברה

"מגדולי הציירים בישראל": ערכים בתשלום כעקב אכילס של ויקיפדיה העברית[עריכת קוד מקור]

- הועבר מהדף ויקיפדיה:מזנון#"מגדולי הציירים בישראל": ערכים בתשלום כעקב אכילס של ויקיפדיה העברית

נתקלתי בערך משה רוזנטליס, שהועלה בראשית ספטמבר 2017. במשפט הראשון בערך נטען כי רוזנטליס היה "מגדולי הציירים והמורים לציור בישראל". זה העלה את חשדי, ואכן בדף השיחה מצאתי גילוי נאות כי כתיבת הערך נעשתה תמורת תשלום. לו הייתי מתבקש לנקוב בשמותיהם של עשרת הציירים הישראלים החשובים ביותר, רוזנטליס לא יהיה ביניהם. גם לא בעשירייה השנייה. אינני מומחה לאמנות פלסטית, כך שאני לא מציע לסמוך עליי בעניין; אולם גם על כותב הערך לא הייתי סומך בעניין זה.
נושא כתיבת ערכים בתשלום הוסדר, כידוע. והמשתמש שהעלה את הערך הזה הקפיד על גילוי נאות כנדרש. אולם רק קומץ עורכים נוספים עברו על הערך, ואיש מהם לא ביצע בו עריכה משמעותית, וממילא לא חשב שההגדרה בפתיח עשויה להיות טעונת תיקון.
מה אני מציע? לא בטוח. בעיקר סוג של קריאת השכמה. אולי כדאי על הגילוי הנאות בדף השיחה להוסיף תבנית בגוף הערך, שתוסיף אותו לקטגוריה מעין קטגוריה:ויקיפדיה: ערכים הדורשים עריכה, כך שעורכים נוספים יוזמנו לעבור עליו בשבע עיניים ולתקן מה שצריך? אביעדוסשיחה 23:09, 21 במאי 2018 (IDT)

אולי נוסיף את התבנית לכל הערכים שנערכו על ידי ויקיפדים שאינם בדוקי עריכה אוטומטית?Face-smile.svg בברכה, גנדלף - 23:19, 21/05/18
ואוהד של קבוצה לא יכתוב על שחקן אהוד "מגדולי הכדורגלנים"? מה זה קשור לעורכים בתשלום? די לחפש אותם כל היום. יש לעבור על עריכות שלהם, ושלך, ושלי ושל כל אחד ואין פה שום עקב אכילס. בורה בורה - שיחה 23:27, 21 במאי 2018 (IDT)
הסדרת העריכות בתשלום היתה טעות והערך משה רוזנטליס מדגים זאת. המידע על עריכות בתשלום אינו מסייע בניטור וסתם מוסיף בירוקרטיה מיותרת. עדירל - שיחה 23:31, 21 במאי 2018 (IDT)
סכנה להטיה כמו זו שתיאר אביעדוס גדולה במידה ניכרת מכיוונו של כותב בתשלום, ולכן אני מסכים עם גישתו של אביעדוס. במקרה פתחתי כמעט באותו זמן דיון (ראו בהמשך המזנון) על בעיה חמורה עוד יותר של עריכה בתשלום. דוד שי - שיחה 23:35, 21 במאי 2018 (IDT)
מצאתי עוד 76 ערכי כדורגלנים שנכתבו בתשלום. אבוי! בורה בורה - שיחה 23:41, 21 במאי 2018 (IDT)
אני מסכים עם בורה בורה. הרחבתי על כך בדיונים הרבים על העריכה בתשלום, יעוין שם. יזהר ברקשיחה • ח' בסיוון ה'תשע"ח • 23:47, 21 במאי 2018 (IDT)
מתברר שבעיית "מגדולי" נפוצה למדי, והיא מהגדולות שבבעיות שבפניהן ניצבת ויקיפדיה העברית. אני מציע לבטל כל ציון של "מגדולי" שלא צמוד לו מקור בר סמכא. דוד שי - שיחה 00:06, 22 במאי 2018 (IDT)
הצעה לא רעה כשלעצמה. אבל עיקר ההטיות לא יהיו בולטות לחיפוש כמו הציון "מגדולי".
התגובה של בורה בורה תמוהה: לומר שאין כאן בעיה – וש"יש לעבור על עריכות שלהם, ושלך, ושלי ושל כל אחד ואין פה שום עקב אכילס" – זה להתעלם מהמציאות: כולנו רק בני אדם, ואך טבעי שאדם שמקבל תשלום על כתיבת ערך ביוגרפי ייטה לכתוב אותו בצורה מחמיאה ככל האפשר. הערך משה רוזנטליס מדגים זאת יפה, ודוגמאות רבות נוספות לא חסר. כמובן, גם אוהד של קבוצת כדורגל מסוימת עלול להיות מוטה, אולם קיומן של הטיות נוספות לא "מבטל" את ההטיה המובנית של עורך בתשלום. זה לא "לחפש" את העורכים בתשלום, אלא לשאוף לאזן ככל האפשר את ההטיה המובנית בערכים ששילמו להם לכתוב.
עדירל, אם זו הייתה טעות ואם לא, כרגע זה המצב. אז אלא אם כוונתך לחתור לבטל את ההסדרה, צריך לראות איך מתמודדים במצב הנתון. ודבר ראשון, צריך להכיר בכך שערך שנכתב בתשלום טעון ביקורת קפדנית יותר מערך שלא. אביעדוסשיחה 00:23, 22 במאי 2018 (IDT)
החלוקה בין "ערך שנכתב בתשלום" ל"ערך שלא" לעניין ביקורת קפדנית, היא פשטנית ולוקה בחסר. אולי אפשר לבנות סרגל של רמת פוטנציאל ההטיה, לפי נוסחה מסוימת שלוקחת בחשבון גורמים שונים: ערכי אישים חיים, אישים שחיו בדורות האחרונים, נושאים שנויים במחלוקת ערה כיום (פוליטיקה, השקפת עולם כלכלית, להט"ב וכדו') וכמובן גם עריכה בתשלום, ולפי זה לתת ניקוד לרמת ה"טעון ביקורת קפדנית". בפועל, אין באמת צורך בכל זה כי אפשר להבחין לבד אם הנושא הוא כזה, בלי שנבנה אלגוריתם מיוחד לזה. עריכה בתשלום זהו הנושא היחיד שלא ניכר באופן גלוי מתוך הערך, ולכן נקבעו כללים של גילוי נאות. אולי לטובת המנטרים נכון להוסיף לכללים שחוץ מהציון בדף השיחה, יופיע ציון גם בתקציר העריכה הראשונה בערך. יזהר ברקשיחה • ח' בסיוון ה'תשע"ח • 00:38, 22 במאי 2018 (IDT)
לרגע לא טענתי שזו "חלוקה אולטימטיבית". אבל עליך להודות שיש בזה משהו. אולי אפשר לבנות סרגל. אבל בכל אופן, מה שהצעתי הוא צעד אופרטיבי שנועד להקל על העורכים (לא על המנטרים) להתמודד עם זה, ממש כמו קטגוריה:ויקיפדיה: ערכים הדורשים עריכה. אביעדוסשיחה 00:42, 22 במאי 2018 (IDT)
- סוף העברה

הטיה פוליטית בתשלום[עריכת קוד מקור]

- הועבר מהדף ויקיפדיה:מזנון#הטיה פוליטית בתשלום

כידוע בקהילת ויקיפדיה יש התנגדות לא מבוטלת לעריכה בתשלום, שתוצאתה היא ההגבלות המופיעות בדף ויקיפדיה:עריכה בתשלום. עד לאחרונה התרגלנו לכך שעריכה בתשלום נעשתה למען אישים שקצרה רוחם מלהמתין לכך שמתנדב כלשהו יכתוב עליהם ערך, ופנו לכותב בתשלום. בדרך כלל מדובר בערכים שוליים. באחרונה הצטרף לשורותינו כותב בתשלום מסוג חדש - זהו משתמש:אגלי טל קהלת, שהוא כותב בתשלום למען גוף יחיד, פורום קהלת. אף שאינו גוף מפלגתי, זהו גוף בעל עמדות פוליטיות מובהקות, והכתיבה מטעמו מטה את הערכים לכיוון המתאים לו, ובכך מעוותת את ויקיפדיה. מובן שכוחו של גוף השוכר כותב בתשלום גדול מכוחו של מתנדב, ולא קשה לדמיין לאן תדרדר ויקיפדיה העברית אם גופים פוליטיים עתירי ממון יפעילו בה שלל כותבים בתשלום. טעימה קלה מהצפוי לנו תוכלו לראות בדף הגרסאות הקודמות, החל מ-16 במאי, של הערך ישראל כ"ץ (הליכוד) (שאותו ערכה מישהי אחרת, אבל כנראה גם היא כותבת בתשלום). יפה עשה עדירל ששיחזר את העריכות הפוליטיות בערך ישראל כ"ץ (הליכוד), ובלי שידעתי על מעשהו פעלתי אני באופן דומה בערך היועץ המשפטי לממשלה. דרך אגב, שני הכותבים הנ"ל לא הקפידו על ציות מלא לכללי ויקיפדיה:עריכה בתשלום (אם כי אגלי טל קהלת ציית לדרישה הבסיסית של הזדהות כעורך בתשלום).

בנסיבות אלה נראה לי שלכללי העריכה בתשלום יש להוסיף כלל האוסר עריכה בתשלום בנושאים פוליטיים, ומאפשר שחזור מיידי של עריכות כאלה. דוד שי - שיחה 23:28, 21 במאי 2018 (IDT)

הבעיה היא לא עם עריכות בתשלום בנושאים פוליטיים, אלא עריכות באופן כללי בנושאים פוליטיים. בקרב העורכים ישנם מספר לא מבוטל של עורכים שמתקשים לשמור את דעתם הפוליטית לעצמם ועורכים ערכים בצורה מגמתית, ביניהם פותח הדיון. אחד מהם אף מגדיל לעשות ומחזיק באג'נדה האומרת שאם נטה ערך לימין ואז נטה את הערך לשמאל, או להפך, נוכל להגיד שבממוצע הערך הוא נייטרלי. מצד שני, אי אפשר לא לכתוב ערכים על נושאים פוליטיים. זאת בעיה, אין לי פתרון טוב להציע, אבל היא אינה קשורה לעריכות בתשלום/בהתנדבות. Eladti - שיחה 23:37, 21 במאי 2018 (IDT)
מה ההבדל בין קידום עמדה פוליטית לבין כל יחצ"נות אחרת? בברכה, גנדלף - 23:43, 21/05/18
לזכותו של פותח הדיון ייאמר, שפעמים רבות הוא מצדד בהחלטה שהינה בניגוד לעמדתו הפוליטית, זאת בניגוד לעורכים שלעולם לא יערכו או יתמכו בהחלטה שנוגדת את עמדתם הפוליטית Nirvadel - שיחה 23:45, 21 במאי 2018 (IDT)
אני מציע להוסיף כלל האוסר עריכה בתשלום בנושאים פוליטיים למי שמזוהה פוליטית. בורה בורה - שיחה 23:45, 21 במאי 2018 (IDT)
אם לא קשה לכם, אבקש להתמקד בנושא הדיון, ולא בדעתכם על פותח הדיון.
כל יחצ"נות היא בעייתית, אבל כשהיא בערך על אדם לא חשוב במיוחד נזקה נסבל וניתן לתיקון (ועד כה לא נתקלתי בנזק גדול). הבעיה בעריכות פוליטיות היא שפגיעתן באיכות הערכים גדולה, ופגיעתן במוניטין תהיה עצומה. כל זמן שאלה חובבים, ניתן להתמודד אתם (לא בקלות). קשה להתמודד עם מי שפרנסתו על הטיית ערכים. דוד שי - שיחה 00:00, 22 במאי 2018 (IDT)
מי שפותח דיון מדיניות במזנון בהאשמה מפורשת כלפי עורך אחר בהטיה, שלא יתפלא שיש שהעירו (לא אני) שגם הוא אינו נקי מחיסרון זה. לעצם העניין, ככל שהערך יותר שנוי במחלוקת כך תהיה בו יותר בעיה של ניטרליות, אבל היא אינה מגיעה במיוחד מעורכים בתשלום. בעריכה בתשלום יש את אותן בעיות בכל הערכים ונדמה לי שבערך גם באותה מידה. כמו כן, יש בעיה בהדגמת הטענה באמצעות עריכה של עורכת לא מוכרת שרק תוכנה מעיד על מבצעתה שהיא עורכת בתשלום. ממילא הכללים אכיפים לכל היותר לגבי עורכים שפעילים לאורך זמן. בברכה, גנדלף - 01:41, 22/05/18
אני מצטרף לתמיהתו של גנדלף, ומציע כלל אחד: כל עורך המזוהה פוליטית או עם כל שיוך או אג'נדה, בתשלום או שלא בתשלום, לא יוכל לערוך למעלה מחצי שעה ביום בנושאים אלו. כך נשמור על שיויון מלא. האמת היא שגם זה לא מספיק, ואולי כדאי שיהיה סל שעות שבו יתחלקו כל המחזיקים באותה אג'נדה. כך ודאי נשמור על נייטרליות גמורה.
ובנימה יותר רצינית: מאז ומעולם אנשים ערכו בתחומי העניין שלהם, וממילא הדגישו יותר צדדים מסוימים. מאז ומעולם יש כאלו שיכולים להקדיש שעות ביום לוויקיפדיה, ויש כאלו שמשקיעים דקות בודדות. מאז ומעולם ויקיפדיה מתמודדת עם עורכים ועם עריכות שלא שומרות על אובייקטיביות או חשיבות אנציקלופדית. אני לא רואה שום שבירת שוויון בעריכה בתשלום. הכל אותו דבר, רק שבמקום האינטרסים הרגילים של אנשים נוסף אינטרס ממוני. הקהילה אמרה את דברה לגבי עריכה בתשלום, לאחר שבועות של דיונים, ויש לכבד את ההחלטה כפי שהיא. אחר התנגשות: דוד שי, התמודדות עם מי שפרנסתו מהטיית ערכים היא פשוטה: חסימה לצמיתות, אחר ביצוע הפרוצדורות הרגילות שלנו, ומיצוי הטענה בדבר הטיה שיטתית של ערכים. בינתיים לא ראיתי דבר כזה אצל אגלי טל. אדרבה, ראיתי דה-לגיטימציה לא מוצדקת, ויד קלה על הדק השחזור, באופן שלא היה נעשה ללא "אות הקלון" של העריכה בתשלום. יזהר ברקשיחה • ח' בסיוון ה'תשע"ח • 00:11, 22 במאי 2018 (IDT)
יזהר ברק, אם במקום פורום קהלת, היה ידוע לך שהקרן החדשה משלמת לאדם שיערוך בשמה, אבל לא רק את הערך אודותיה, אלא במכלול נושאים שבהם יש לקרן אג'נדה. האם גם אז תגובתך הייתה שוות נפש? Nirvadel - שיחה 00:15, 22 במאי 2018 (IDT)
אגלה לך שהתרחיש שאתה מתאר עבר לנגד עיני בעת כתיבת תגובתי. חשבתי על כך ואני עומד מאחורי דבריי. נגד עורך שיוצר הטיה שיטתית יש להילחם בכלים המקובלים שלנו. אין צורך להמציא חדשים שלא נוגעים בעצם הנקודה: ההטיה עצמה ולא האינטרסים. יזהר ברקשיחה • ח' בסיוון ה'תשע"ח • 00:22, 22 במאי 2018 (IDT)
Nirvadel, שאלה דומה אפשר לשאול את פותח הדיון - האם הוא היה רץ לפתוח דיון במזנון אם במקום כותב בתשלום מטעם פורום קהלת היה מדובר בכותב בתשלום מטעם הקרן החדשה לישראל.
לעניין נושא הדיון, וויקיפדיה העברית צברה במהלך השנים ניסיון רב בהתמודדות עם עורכים המטים ערכים באופן קבוע ושיטתי. קיימים לא מעט כלים לטפל בעורכים בעיתיים כאלה החל מחניכה, הגבלות כאלה ואחרות ועד לחסימה. לא ברור לי למה צריך לתת יחס מיוחד לעורך בתשלום שמטה פוליטית ערכים על פני ויקיפד שעושה זאת בחינם. יורי - שיחה 00:49, 22 במאי 2018 (IDT)
לשאלתך, יורי, כן הטיה בתשלום מטעם הקרן החדשה לישראל תפריע לי בדיוק כמו הטיה בתשלום מטעם פורום קהלת. אני חושש שלא זה המצב עם חלק מהמגיבים כאן, שתגובותיהם יהיו בוודאי שונות לחלוטין כאשר יגיע כותב בתשלום מטעם הקרן החדשה לישראל. צר לי שדיון שמטרתו להגן על ויקיפדיה מפני הטיה פוליטית בתשלום הפך לדיון שמונחה על ידי הדעות הפוליטיות של חלק מהמגיבים, אבל הגיע הזמן שאתרגל לכך. דוד שי - שיחה 06:48, 22 במאי 2018 (IDT)
אני מסכים עם דוד שי. משתמש בתשלום שכל מטרתו הוא הטיית רוחב עבור המשלם, זה בעייתי. ההטיה לא חייבת להיות פוליטית. היא יכולה להיות עבור חברה מסחרית או כל דבר אחר. יכול להיות שבמקרים האלה יהיה צורך לקבוע כי משתמשים אלה יציעו את העריכות שלהם בדפי השיחה. Geagea - שיחה 10:28, 22 במאי 2018 (IDT)

אני סבור שהדיון מפספס את הבעיה האמיתית עם ניסיונות הרגולציה שלנו בעניין כתיבה בתשלום. התווכחנו במשך שבועות או חודשים ובסוף הצבענו וקבענו כללים בעניין כתיבה בתשלום. האם פתרנו בזה את הבעיה? אפילו לא דגדגנו אותה. יש אצלנו מעט מאוד משתמשים קבועים שהכריזו על עצמם ככותבים בתשלום. עד לא מזמן היו משהו כמו שניים, היום אני מכיר 4-5. הכותבים בתשלום עברו כבר מזמן לכתוב משמות משתמש קצרי מועד או מכתובות אייפי. תבדקו ערכים שיש בהם אינטרס למישהו, לא כאלה העוסקים באישים מפורסמים אלא מהשורות האחוריות. בדרך כלל זה נכתב בידי אייפי או שם משתמש שנפתח לצורך אותו ערך, לעתים לצורך ערכים בודדים. חלק ניכר מהערכים האמורים נכתבו בידי האדם עצמו, בעלי עניין, עוזרים, יח"צנים, בני משפחה, אקטיביסטים וכך הלאה. אנחנו מוצפים בכתיבה בתשלום, רק מעדיפים לא לשים לב לזה. היו סמוכים ובטוחים, יש אצלנו הרבה מאוד עריכות של אנשים שעובדים בארגוני הקרן החדשה וכותבים בקשר אליה או לפעילות הארגונים האלה, רק שהם לא מזדהים ככותבים בתשלום ומסווים את פעילותם באופן האמור. לכן, כפי שאמרתי לגבי פינקדורון, הקהילה צריכה לשמוח שיש גם משתמש שלא מנסה כמו כולם לעבוד עלינו מאחורי הקלעים אלא מצהיר בגלוי על שיוכו. האפשרות האחרת גרועה יותר. נרו יאירשיחה • ח' בסיוון ה'תשע"ח • 10:55, 22 במאי 2018 (IDT)

לחלוטין לא ברור לי מאיפה הביטחון שלך שיש הרבה מאוד עריכות של אנשים שעובדים בארגוני הקרן החדשה, זו טענה חסרת כל שחר. יוניון ג'ק - שיחה 11:14, 22 במאי 2018 (IDT)
אתה גם יכול לטעון שמאה אחוזים מהעורכים בתשלום מזדהים ככאלה. אין לי ראיות משפטיות לסתור את זה, אבל לדעתי מי שסבור כך טומן את הראש בחול. נרו יאירשיחה • ח' בסיוון ה'תשע"ח • 11:46, 22 במאי 2018 (IDT)
אני לא טוען טענות חסרות כל שחר. אל תשים מילים בפי. תודה. יוניון ג'ק - שיחה 11:59, 22 במאי 2018 (IDT)
אתה שמת בפי ששמתי בפיך. אם (אנא שים לב להדגשה) אתה מסכים שיש אצלנו הרבה מאוד עריכה בתשלום שאינה מזוהה ככזאת - אני לא רואה מה גורם לך לחשוב שדווקא עשרות או מאות ארגוני הקרן החדשה נקיים מזה. לי ברור שהם לא. עריכה בתשלום קיימת אצלנו, מצד כל החוגים והסקטורים וההשקפות הפוליטיות, וככל שיש יותר כסף יש יותר פוטנציאל. מי שיש לו פחות כסף עורך את הערך שלו בעצמו. מי שחושב שאיסור פורמלי כמו זה המוצע הוא הפתרון לבעיה - שוגה לדעתי באשליות ומחפש את המטבע מתחת לפנס. נרו יאירשיחה • ח' בסיוון ה'תשע"ח • 12:12, 22 במאי 2018 (IDT)
סליחה נרו, אבל כאן ליכלכת. לפי דבריך, אם יוניון לא יכול להוכיח שאין ״הרבה מאוד עריכות של אנשים שעובדים בארגוני הקרן החדשה וכותבים בקשר אליה״, אז אתה יכול להכריז בריש גלי שיש הרבה עריכות כאלו, ואין עליך חובת ההוכחה. גם אם מישהו מסכים עם הקביעה (חסרת הבסיס) שיש בוויקיפדיה בעברית הרבה מאד עריכות לא מזוהות בתשלום, זה עדיין לא אומר שיש הרבה עריכות כאלו של אנשים שמועסקים ״בארגוני הקרן החדשה״, ואם אתה רוצה לטעון טענה כזו, חובת ההוכחה עליך. התגובה הישרה כאן היא לומר ״אכן טענתי טענה חסרת בסיס בלהט הוויכוח״, במקום להתחפר ולהמציא ״ראיות״ מגוכחות כפי שעשית. (על הדרך, אציין גם שעצם השימוש במונח ״ארגוני הקרן החדשה״ זה סוג של לכלוך, ביחוד כשמדובר ב״עשרות או מאות ארגוני הקרן החדשה״. יש ארגונים לא מעטים שהקרן החדשה תורמת להם כסף (כנראה לא מאות, אבל ניחא), לקרוא לכל הארגונים הללו ״ארגוני הקרן החדשה״ זה לכלוך. יש גם הרבה ארגונים שמפעל הפיס תורם להם כסף, אבל (פרט אולי למספר קטן של יוצאי דופן), איש לא קורא להם ״ארגוני מפעל הפיס״). קיפודנחש 20:36, 22 במאי 2018 (IDT)
שוב, לי הדברים ברורים. מי שמשקיע בניטור יודע שאחוז גבוה מאוד מהעריכות הוא של בעלי עניין מכל הסוגים שהזכרתי. זה מקיף את כל החוגים והסקטורים, ואין שום סיבה לחשוב שדווקא ארגוני הקרן נקיים מזה. גם בערכים שלהם תמצא בדיוק אותן תופעות, כולל שמות משתמש קצרי מועד שבקיאים ברזי ויקיפדיה. אני לא חושב שזה לכלוך יותר מלומר שאני מתחפר וממציא ראיות מגוחכות וכך הלאה (אבל אל דאגה, לא אדרוש ממך שתחזור בך). כבר כתבתי שאין לי דרך להביא ראיות משפטיות. בעיניי הדברים פשוטים, אבל אתה או כל מי שרוצה יכול לחשוב אחרת. לדעתי אלה דמיונות. ולא הבנתי למה זה לכלוך לקרוא "ארגוני הקרן החדשה" לארגונים שהקרן החדשה תורמת להם. אם הם לוקחים ממנה כסף כנראה שלדעתם זו לא בושה. מפעל הפיס, בניגוד לקרן, לא נותן לפי אג'נדה (שכוללת למשל רצון עז להפיל את שלטון הימין, כפי שמלמד אותנו ציטוט בערך של הקרן). נרו יאירשיחה • ח' בסיוון ה'תשע"ח • 20:49, 22 במאי 2018 (IDT)
אתה אומר ״אין סיבה לחשוב שלא״, ומביא את זה כראיה ש״כן״. זה כשל לוגי ברמה של כיתה ג׳ - מהסוג של ״היעדר ראיה זה לא ראיה להיעדרות״. (וכפי שציינתי קודם, אין דבר כזה ״ארגוני הקרן״, למרות שאתה חוזר על השימוש במונח הזה שוב ושוב).
ברור שגם למפעל הפיס יש אג׳נדה, והוא בוחר את הארגונים להם יתרום ואת גובה התרומה לפי האג׳נדה הזו. אם מפעל הפיס היה תורם לכל ארגון שמבקש, בלי שום קריטריונים (מילה יותר יפה ל״אג׳נדה״), זה היה על גבול הפלילי.
ולקינוח, דוגמה בוטה: תאר לעצמך שמישהו היה מכנה אותך ״דגנרט״, וכשהיו שואלים אותו למה, היה עונה: ״אתם לא עוסקים בניטור. אם הייתם עושים זאת, הייתם יודעים שיש המוני דגנרטים בעולם, ואין שום סיבה להניח שנרו לא אחד מהם״. זה בדיוק סוג הטיעון ה״לוגי״ בו השתמשת, במקום להודות בפשטות ששגית כשטענת טענה חסרת בסיס. קיפודנחש 21:50, 23 במאי 2018 (IDT)
כפי שכבר כתבו חשש להטיה יש תמיד. יש בינינו גם ויקיפדים שהזיהוי הפוליטי\אידיאולוגי שלהם גלוי לכל, אך איש לא חושב להגביל אותם מעריכות בנושאים כאלה. הפתרון של ויקיפדיה לחשש הזה הוא: 1. איזון על ידי ויקיפדים אחרים שמבקרים אחד את השני. 2. דרישת מקור, בפרט בטענות שיש לגביהן מחלוקת או ספק. לדעתי החשש להטיה בערכים איזוטריים, ביוגרפיים וכדו' גדול הרבה יותר מאשר בערכים פוליטיים שמספר העוקבים אחריהם גדול והניטור פשוט יחסית. אם עורך - בתשלום או בהתנדבות - מוסיף מידע שגוי או מוטה, ניתן לשחזרו ולדון בדף השיחה. למעשה, כוחו של עורך בתשלום קטן יותר משל עורך רגיל במקרים כאלה, שכן הוא משולל זכות הצבעה.
כללו של דבר, שמירה על ויקיפדיה לא מתבצעת באמצעות בחינת מניעיו של הכותב אלא באמצעות ביקורת הדדית על כתיבתו. אם הוא מביא מידע רלוונטי ומהימן - יבורך, תהא מטרתו אשר תהא. אם הביא מידע שגוי, מטעה, מיותר וכדו' - עריכתו תבוטל, גם אם פעל אך למען טובת ויקיפדיה. בברכה אגלי טל קהלת - שיחה 16:30, 23 במאי 2018 (IDT)
כותב שבאופן שיטתי מביא עמדות של צד אחד בלבד מטעה את הקורא, בכך שהוא גורם לו לחשוב שאין עמדות אחרות. כותב כזה - עריכתו תבוטל, גם אם הוא מציג עצמו כמי שטובת ויקיפדיה לנגד עיניו. דוד שי - שיחה 21:13, 25 במאי 2018 (IDT)

זו לא שאלה של עריכה בתשלום[עריכת קוד מקור]

דוד שי, זו לא רק שאלה של עריכה בתשלום. המשתמש אגלי טל קהלת, גם כשהוא מצהיר שהוא עורך בתשלום, מפיץ את האג'נדה של העמותה בה הוא עובד, בכך שהוא מוסיף תכנים וקישורים לניירות עמדה של העמותה בערכים שונים בויקיפדיה. הדבר פשוט מנוגד למדיניות ויקיפדיה. גם אם היה עושה זאת ללא תשלום - הדבר לא ראוי. יוניון ג'ק - שיחה 10:33, 23 במאי 2018 (IDT)

הוא הסביר בדף המשתמש שלו כיצד הדברים בהחלט עולים בקנה אחד עם מדיניות ויקיפדיה: "פורום קהלת מאמין בהנגשת הידע שברשותו לקהל הרחב, על מנת להגביר את השקיפות ואת המודעות הציבורית לסוגיות השונות, שכן הפורום רואה בידע הציבורי כלי רב עוצמה להעמקת הדמוקרטיה. בנקודה זו נפגשות מטרותיהם של פורום קהלת ושל ויקיפדיה העברית: הוספת מידע מהימן וממוסמך, המצאת סימוכין מקצועיים למידע קיים וקישורים למקורות מקצועיים, יקדמו הן את מטרותיו של פורום קהלת והן את מטרתה של ויקיפדיה - הנגשת מידע לציבור הרחב." אם אתה סבור שזו פרשנות לא נכונה ושבפועל העריכות שלו מצביעות על מגמה שאינה עולה בקנה אחד עם המדיניות של ויקיפדיה - המקום להעלות את הטענות זה דף הבירורים. יזהר ברקשיחה • ט' בסיוון ה'תשע"ח • 12:21, 23 במאי 2018 (IDT)
זה שהוא הסביר משהו - זה עדיין לא אומר שיש לקבל את ההסבר שלו. יוניון ג'ק - שיחה 12:23, 23 במאי 2018 (IDT)
יוניון ג'ק, אני שמח שאתה יודע גם להיות חשדן. באופן כללי נראה לי שהבנתי. מותר להוסיף ניירות עמדה לערכים, ויש מי שעושה את זה עבור ארגוני הקרן החדשה כל הזמן. הבעיה היא רק כשמשתמש מודה בזה ביושר ומציג עבור מי הוא עובד. זו כבר קטסטרופה. אגלי טל, פשוט תעשה מה שכולם עושים. סגור את שם המשתמש הזה ומכאן והלאה תכניס מידע רק מכתובות אייפי או משמות משתמש קצרי מועד. אם תנהג כך גם אסור יהיה לחשוד בקול שזה אתה (או מישהו אחר מטעם קוהלת), כי יענו לו מיד שזו "טענה חסרת כל שחר" (הרי לא ייתכן שיטענו זאת רק לגבי צד אחד של הקשת הפוליטית). סתם, אל תעשה את זה. נרו יאירשיחה • ט' בסיוון ה'תשע"ח • 12:30, 23 במאי 2018 (IDT)
גם עבור ארגוני הקרן החדשה זה לא בסדר, ויש להסירם. יוניון ג'ק - שיחה 12:35, 23 במאי 2018 (IDT)
הסרת פעם קישור כזה? יש אצלנו הרבה מאוד קישורים לניירות עמדה של ארגונים מכל הסוגים, אני מבין שאתה רוצה לשנות את המדיניות. מציע שתנסח הצעה מסודרת ותפתח דיון נפרד. נרו יאירשיחה • ט' בסיוון ה'תשע"ח • 13:29, 23 במאי 2018 (IDT)
כשאתקל בקישור כזה - אסיר אותו. ואני לא משנה את המדיניות. אלא רק אוכף את הקיימת. יוניון ג'ק - שיחה 13:34, 23 במאי 2018 (IDT)
לא נתקלת?! הנה, בערך מזרח ירושלים יש ארבעה קישורים חיצוניים (חלקם משום מה ב"לקריאה נוספת") למסמכים של בצלם. את חלקם צריך להסיר גם בלי קשר כי הם נקודתיים. תסיר את זה (לדבריך כך היא ממילא המדיניות) ונמשיך הלאה. נרו יאירשיחה • ט' בסיוון ה'תשע"ח • 13:45, 23 במאי 2018 (IDT)
אולי די כבר עם ההפחדה הקומוניסטית ההזויה הזו? אתה מאשים חדשות לבקרים את הקרן החדשה וכל מזימותיה המרושעות להשתלט על ויקיפדיה ולעוות אותה מבלי להציע שום בדל של ראיה כלשהי לטיעוניך. אשמח אם תתן גיבוי לטענות שלך - ויותר מכך, אשמח לחסום ולשחזר כל תיקון או עריכה שמטה ערכים בצורה שיטתית לאג'נדה כזו או אחרת. אבל אם אין לך גיבוי כזה, תפסיק לטעון את זה. זה גובל בהסתה.
מעבר לכך, אתה יוצר מצג שווא כאילו כל תרומה של מישהו שתומך בקרן החדשה=ניסיון לחסל את מדינת ישראל. אם עלינו להסיק שהחטא הגדול של הקרן החדשה היא העובדה שקברניטיה לא רוצים שביבי יישאר פה בשלטון? או שמא העובדה שהם שמאלנים זו בעיה מספיקה בפני עצמה כדי להוקיע אותם ואת תומכיהם כחתרנים המאיימים על האומה?
גארפילד - שיחה - עזרו לנו במיזם האסם 13:40, 23 במאי 2018 (IDT) מסתבר שנרו אינו מתמודד היטב עם סארקזם, אז בהתאם לבקשתו אני מוחק את דברי לגביו, ומבקש להבהיר, שמעולם לא התכוונתי שהדברים יקראו פשוטם כמשמעם. אבל ביקורת אכן תהיה, שכן התנסחותו ומעורבותו בדיון הזה מרגיזים אותי מאד. אני אצטט את דבריו של נרו מהשרשור הנוכחי כדי להדגים את דברי:
" הכותבים בתשלום עברו כבר מזמן לכתוב משמות משתמש קצרי מועד או מכתובות אייפי. תבדקו ערכים שיש בהם אינטרס למישהו, לא כאלה העוסקים באישים מפורסמים אלא מהשורות האחוריות. בדרך כלל זה נכתב בידי אייפי או שם משתמש שנפתח לצורך אותו ערך, לעתים לצורך ערכים בודדים. חלק ניכר מהערכים האמורים נכתבו בידי האדם עצמו, בעלי עניין, עוזרים, יח"צנים, בני משפחה, אקטיביסטים וכך הלאה. אנחנו מוצפים בכתיבה בתשלום, רק מעדיפים לא לשים לב לזה. היו סמוכים ובטוחים, יש אצלנו הרבה מאוד עריכות של אנשים שעובדים בארגוני הקרן החדשה וכותבים בקשר אליה או לפעילות הארגונים האלה, רק שהם לא מזדהים ככותבים בתשלום ומסווים את פעילותם באופן האמור."
"אתה מסכים שיש אצלנו הרבה מאוד עריכה בתשלום שאינה מזוהה ככזאת - אני לא רואה מה גורם לך לחשוב שדווקא עשרות או מאות ארגוני הקרן החדשה נקיים מזה. לי ברור שהם לא."
"שוב, לי הדברים ברורים. מי שמשקיע בניטור יודע שאחוז גבוה מאוד מהעריכות הוא של בעלי עניין מכל הסוגים שהזכרתי. זה מקיף את כל החוגים והסקטורים, ואין שום סיבה לחשוב שדווקא ארגוני הקרן נקיים מזה. גם בערכים שלהם תמצא בדיוק אותן תופעות, כולל שמות משתמש קצרי מועד שבקיאים ברזי ויקיפדיה."
"יוניון ג'ק, אני שמח שאתה יודע גם להיות חשדן. באופן כללי נראה לי שהבנתי. מותר להוסיף ניירות עמדה לערכים, ויש מי שעושה את זה עבור ארגוני הקרן החדשה כל הזמן. הבעיה היא רק כשמשתמש מודה בזה ביושר ומציג עבור מי הוא עובד. זו כבר קטסטרופה."
אני מוצא את זה מטריד בצורה בלתי סבירה שתזכיר כל כך הרבה פעמים את הקרן החדשה, תאשים אותה בכך שהיא משלמת לאנשים להטות אנשים באתר, לא תציע בדל של הוכחה. הציטוטים האלו הם ציטוטים שמייצרים היסטריה ותודעה כוזבת, כאילו ההנחה שאתה מניח היא למעשה עובדה.
תציג ראיות, ואחר כך בשמחה נטפל בדברים. במידה ואין לך ראיות, אני מבקש שתפסיק לטעון טיעונים כוזבים, כפי שכבר העיר לך גם קיפודנחש. גארפילד - שיחה - עזרו לנו במיזם האסם 15:13, 24 במאי 2018 (IDT)
אני שמח על כך שחזרת בך ומחקת את ההאשמות השקריות הקודמות. זה בסדר גמור לצטט את דבריי (אם כי לכאורה מיותר במקרה זה, הם הרי כתובים כמה שורות קודם), אני עומד מאחריהם וברור לי שהם אמת. צר לי שזה מאוד מרגיז אותך, אבל גם לך מותר לומר דברים שמרגיזים אותי. עם זאת, גם בדבריך החדשים יש האשמות שקריות. אני לא מזכיר את הקרן הרבה במיוחד, ובעיקר לא מאשים אותה "שהיא משלמת לאנשים להטות אנשים באתר". כנראה התכוונת "להטעות", לא משנה. לא טענתי את זה, גם אלה שטויות. אמת, איני יכול להוכיח מי הם האנונימיים ושמות המשתמש קצרי המועד שעורכים באופן שנראה כיחצ"נות של ארגוני הקרן, כמו שאני לא יכול להוכיח מיהם האנונימיים ושמות המשתמש קצרי המועד שעורכים באופן שנראה כיחצ"נות של כל גוף או אדם אחר; אבל יש רבים כאלה וזו טמינת ראש בחול לחשוב שכולם מתעניינים בנושא לתומם, בלי שום קשר אישי וכו'. אתה לעומת זה מאשים אותי בדברים שהם ודאי שקר. אז מה כי תלין. נרו יאירשיחה • י' בסיוון ה'תשע"ח • 15:33, 24 במאי 2018 (IDT)
שטויות, לא חדשות לבקרים ולא מזימות מרושעות ולא להשתלט ולא לחסל. כתבתי שהיא כמו כולם, ואני מוצא את תגובתך היסטרית. אולי לא קראת מה שכתבתי. נרו יאירשיחה • ט' בסיוון ה'תשע"ח • 13:42, 23 במאי 2018 (IDT)
לא ברור לי למה ממשיכים לדון על הקרן, הרי עד עכשיו לא הובאה שום ראיה לכך שהיא מעסיקה ויקיפדים בתשלום שמטים ערכים לטובת האינטרסים שלה (חוץ מהטיעון ש"אין סיבה לחשוב שהיא לא עושה את זה", אותו אפשר להגיד לגבי כל ארגון). אני גם לא מבין מאיפה הביטחון שיש כל־כך הרבה עורכים בתשלום שלא מקפידים על גילוי נאות – זו לחלוטין טענה חסרת כל בסיס. ‏Guycn2 · ☎‏ 22:25, 23 במאי 2018 (IDT)
כן, כמו כולם. כתבתי את זה מההתחלה. הרושם הוא שכאשר פוגשים את מילת הקסם "הקרן" מפסיקים לקרוא ועוברים מיד להגיב. נרו יאירשיחה • י' בסיוון ה'תשע"ח • 10:05, 24 במאי 2018 (IDT)

אפשר לתת קישורים חיצוניים לניירות עמדה ענייניים של גוף כלשהו, אבל יש לבדוק את אופי הקישור. לא תהיה לי בעיה אם בערך "טלפון סלולרי" יהיה קישור לדף של חברת "אפלונג" (שם פיקטיבי, כדי שלא לפגוע בחברה כלשהי), שמסביר מהו טלפון סלולרי ואיך הוא פועל; תהיה לכולנו בעיה עם קישור בערך זה לדף שמסביר מדוע טלפון של "אפלונג" הוא הטוב ביותר שיש. הבעיה תהיה הרבה יותר גדולה עם חברת "סמסונג" תשכור כותב בתשלום שבאופן שיטתי יטה ערכים כך שלאחר קריאתם בקורא יחליט בעצמו שהצעד הנכון הוא רכישת טלפון "אפלונג". זו הסכנה הגדולה שבעריכה בתשלום מטעם גוף שיש לו יעד שהוא רוצה לקדם - הטיה שיטתית של ערכים בצורה שתגרום לקורא להשתכנע בדעותיו של הגוף שאותו הכותב בתשלום בא לקדם. מה רע, למשל, בהוספת דעותיהם של איילת שקד ודניאל פרידמן לערך? לכאורה אין בזה כל רע, אבל כשמגיע כותב שמקפיד להביא רק דעות של אישים אלה ודומיהם, תוך התעלמות מכוונת מדעות אחרות של אישים אחרים, אנחנו מקבלים הטיה שיטתית של ויקיפדיה. כאשר בהטיה עוסק כותב בתשלום, יש בעיה, משום שכותב בתשלום מסוגל להשקיע בפעולתו הרבה יותר מאשר חובב. תמורת 100,000 ש"ח, שזה הסכום שלהערכתי שלדון אדלסון משקיע מדי יום ב"ישראל היום", אשמח להסב את ויקיפדיה העברית לשלדונפדיה העברית, ומבחינת ROI אדלסון יקבל תמורה טובה יותר לכספו. כדי למנוע מעצמי להתפתות לצעד זה (אני רחוק כחוט השערה מהגשת תוכנית עסקית מפורטת), אני מבקש להטיל הגבלות על כתיבה בתשלום כזו. דוד שי - שיחה 13:34, 24 במאי 2018 (IDT)

ראו דוגמא טובה במלחמת העריכה בדף ישראל כ"ץ. שנילי - שיחה 13:41, 24 במאי 2018 (IDT)
דוד, אנחנו הרי מרשים לחברת סמסונג לשכור כותב בתשלום, רק שאנחנו רוצים שיצהיר על עצמו ככזה. כאמור, יש ממש בודדים שטורחים לעשות זאת, הרוב כותבים כאנונימיים או בשמות משתמש קצרי מועד. אין לנו פתרון לזה, נשאר רק להפעיל שיקול דעת ולנטר. אגב, ככל שיש יותר ערכים, בפרט אזוטריים, זה הופך קשה יותר ויותר, אבל זו בעיה נפרדת. אחר כל זה לא הבנתי למה אתה חושב שיש הבדל בין חברה עסקית ובין אג'נדה פוליטית, ועוד פחות הבנתי מה אתה חושב שתשיג בהגבלות האלה. אם תאסור על הצדיקים הבודדים בסדום להזדהות ככאלה הם יעברו למסלול הפתוח שבו בחרו כמעט כולם: כתיבה כאנונומיים או בשמות משתמש קצרי מועד. וסליחה שאני חוזר על עצמי, אני פשוט מנסה להבין אם יש לך תשובה. נרו יאירשיחה • י' בסיוון ה'תשע"ח • 15:04, 24 במאי 2018 (IDT)
אני לא מבדיל בין חברה עסקית לבין גוף פוליטי או גוף בעל מטרות חברתיות. כל גוף שישכור כותב בתשלום לשם הטיה שיטתית של ערכים כדי שישקפו את עמדותיו הוא בעייתי בעיני. על גוף שעושה זאת לשם כתיבת ערך אחד או שינוי ערך אחד (הערך שעוסק בגוף עצמו), אני יכול להתגבר (לא בקלות); על גוף שמטה ערכים רבים קשה להתגבר, בוודאי כאשר גוף זה עוסק בערכים שמעטים הוויקיפדים בקיאים בהם. דוד שי - שיחה 16:55, 24 במאי 2018 (IDT)
א. אם מישהו מטה באופן שיטתי ערכים זה בעייתי גם אם לא משלמים לו. נשאר רק לדון מהי הטיה שיטתית, ומי קובע שהיא קיימת. בפוליטיקה כל מחנה סבור שהמחנה האחר מוטה. ב. לדעתי אף אחד מהכותבים הקבועים המוצהרים בתשלום (כאמור יש בודדים כאלה) לא ממוקד בערך אחד, בשביל זה אפשר לנקוט במסלול הנפוץ יותר: שמות משתמש קצרי מועד או כתיבה ללא שם משתמש. וזה לא שאלה ממוקדים בערך אחד. רבים מהם (הרבה יותר מהמוצהרים) פועלים בשיטתיות בערכים רבים. נרו יאירשיחה • י"ב בסיוון ה'תשע"ח • 22:33, 26 במאי 2018 (IDT)
צר לי שאתה ממשיך להטעות את הקוראים כאן. לא ביצעתי שום הטיה של הערך: הייתה בו פסקת "ביקורת" ואני הרחבתי אותה מעט בהבאת דבריהם של המבקרים המרכזיים. וזה גם לפי הגישה המחמירה ביותר, לפיה הרחבה של חלק מסוים בערך מחייבת הרחבה מאזנת שלו על ידי אותו עורך. (גישה שכפי שציינתי בדף השיחה, אתה עצמך לא חשת לה כשכתבת את המהפכה החוקתית על פי גישתו של ברק בלבד, ואף הסברת שאחרים יוכלו להרחיב בנוגע לגישות החולקות.) אני חושב שהאשמות שווא הן פסולות גם אם הן נעשות בהתנדבות ואפילו כשהן מכוונות כלפי עורכים בתשלום. בברכה אגלי טל קהלת - שיחה 19:28, 24 במאי 2018 (IDT)
הדיון כאן הוא דיון עקרוני, אבל כיוון שהבאתי בתחילתו דוגמה אישית ואתה בחרת להמשיך להתייחס לדוגמה האישית, ארשה לעצמי להתייחס לדבריך. אינני מטעה איש. אתה כותב בתשלום, שמקבל את שכרו על מנת להטות ערכים במצוות משלמי שכרך. זו עובדה. אשנה את דעתי ברגע שיחד עם עמדות שולחיך, "פורום קהלת" (שאני בז להם מעומק לבי על הדרך שבה בחרו להפיץ את דעותיהם) תוסיף לערכים גם עמדות של גופים שדעתם שונה משלך.
באשר לפרק "ביקורת": זו בעיה ידועה בוויקיפדיה, וכבר הערתי עליה פעמים רבות. בשם עקרון הניטרליות אין מקום בוויקיפדיה לפרק "ביקורת" (שכנובע מכותרתו עוסק בעמדה של צד אחד בלבד), אלא במקומו יש מקום לפרק "דיון ציבורי" או "פולמוס", שמציג עמדות מגוונות. כאשר אתה נתקל בפרק שכותרתו "ביקורת" ראוי שתתקן אותו באמצעות הצגת דעות מנוגדות, ולא שתעמיק את המכשלה בהוספת עוד ביקורת.
אזכיר שאתה מציית רק באופן חלקי להוראות ויקיפדיה:עריכה בתשלום. אלה הוראות שקהילת הוויקיפדים גיבשה בעמל רב, והימנעות מציות מלא להן היא מעשה חמור, במיוחד לאחר שניתנו לך הערות אחדות בעניין זה (תוכל לקרוא פרטים נוספים בדף השיחה שלך, קודם שאתה טוען להאשמות שווא). דוד שי - שיחה 13:54, 25 במאי 2018 (IDT)
אתה שוב מעודד אותו ואת פורום קוהלת לעשות מה שכולם עושים: לכתוב משמות משתמש קצרי מועד או מכתובות אייפי. לאלה אין מי שיבוז מעומק הלב, ואם מישהו יחשוד שמדובר בכתיבה מטעם פורום קוהלת או כל גוף ימין אחר ודאי יהיו מי שיטענו מולו שמדובר בהאשמות בלתי לגיטימיות חסרות כל בסיס וראיה (שהרי מן הסתם אין להם סיבה להגן אך ורק על ארגוני הקרן). נרו יאירשיחה • י"ב בסיוון ה'תשע"ח • 22:51, 26 במאי 2018 (IDT)
- סוף העברה