שיחת טיוטה:לסלו אנדרה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מקורות סותרים[עריכת קוד מקור]

1. בערכו באנציקלופדיה של השואה נכתב כי תפקידו במשרד הפנים היה סגן השר. בויקי האנגלית כתוב שהתפקיד היה "מזכיר המדינה" ( state secretary ) - מונח עמום ולא ברור. ואילו באנציקלופדיה של הגטאות, בכמה וכמה ערכים (למשל קצל, מונור ועוד) נכתב כי היה סגן הממונה על מחוז פשט (שם גם נוסף לו התואר ד"ר שלא מצאתיו במקורות אחרים). מויקי ההונגרית (איני מבין הונגרית, תרגמתי באופן חובבני בגוגל תרגום רק כדי לקבל תמונה) נוצר בלאגן גדול אף יותר. 2. בויקי האנגלית נכתב כי למד מדעי המדינה ובויקי ההונגרית נכתב כי למד משפטים. 3. מכל המקורות יש אי בהירות משוועת מה היו תפקידיו האזרחיים בלפני המלחמה. שופט (ויקי ההונגרית)? שוטר (אנצי' של השואה)? פקיד ממשל (ויקי האנגלית)?

מישהו מ biegelבעלי הידע בהשואה או יואל, Ewan2, Elistark, אלדד yotamsvoray, Gklein2018בעלי הידע בהונגרית יוכל לעזור ולעשות סדר? תודה רבה! Biegel - שיחה 15:26, 12 בינואר 2020 (IST)

יש לסמוך על המקור ההונגרי. הם בוודאי יודעים טוב יותר מהאחרים לגבי עובדות. אז כך:

הוא למד משפטים. הוא מונה באחד ממחוזות הונגריה (פשט-פיליש וכו') למה שהייתי קורה "סגן הממונה על המחוז". לגבי תפקידו כ"מזכיר המדינה". אז בהונגריה עד עכשיו יש מעט מאוד שרים בממשלה. פחות מעשרה, אבל לכל אחד יש כמה "מזכירים מדיניים" לעניינים שונים בעצם דומה לסגן שר ל... אז הוא היה במשרד הפנים ההונגרי מזכיר מדיני לחינוך ציבורי. אני מקווה שהבהרתי. וכן האיש היה נבלה אנטישמית שנתלה אחרי המלחמה וטוב שכך היה. Gklein2018 - שיחה 17:31, 12 בינואר 2020 (IST)

תודה! והאם הכוונה בביטוי "Szolgabíró" ל-"עוזר שופט"? "תת שופט"? ואיך נכנה בעברית את העיר "Temesrékason"? "רקאש"? Biegel - שיחה 21:49, 12 בינואר 2020 (IST)
התפקיד הוא שופט (בלטינית Iudex nobilium) שופט האצילים; Stuhlrichter בגרמנית) הוא היה פקיד במערכת האצולה ובמערכת האזרחית, ביצע תפקידים שיפוטיים ומינהליים, תחילה עבור האצולה ואחר כך לצמיתים וגם לאזרחים. הייתי אומר "שופט מחוזי". בזמנו היו ארבעה כאלה בכל מחוז בהונגריה. Gklein2018 - שיחה 13:56, 14 בינואר 2020 (IST)
Temesrékás הוא כפר ברומניה של כ 4500 תושבים בבנאט. קרא לו "רקאש" ראה https://en.wikipedia.org/wiki/Recaș Gklein2018 - שיחה 13:56, 14 בינואר 2020 (IST)