שיחת טיוטה:עקרונות וקווים מנחים ליצירת ערכים/סינגלים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

לאחר דיון במזנון, חוזרים לדיון בדף ייעודי לפני מעבר לפרלמנט. אודה להתייחסותכם (בפרק הרלוונטי) וכן למי שמעוניין - לחתימתכם במקום המתאים בדף הטיוטה. תשומת לבכם שהנוסח עוד עשוי להשתנות מעת לעת ולכן על החותם לוודא שהנוסח עדיין מקובל עליו. בעוד כשבוע (המועד עשוי להשתנות) המדיניות תעלה לפרלמנט ולאחר 72 שעות אאסוף חמש חתימות בשנית. מי שרק רוצה לרשום שהוא "נגד" בלי שום נימוק - המקום המתאים לכך הוא בפרלמנט. נא להגיב תחת הפרק הרלוונטי. רשמתי עוד מספר נקודות שנותרו פתוחות, אבל אתם יכולים להעלות כל עניין שהוא. מתייג את המשתתפים במזנון: יוניון ג'ק, Dovno, המקיסט, Hello513, נרו יאיר, YairMelamed, גילגמש, david7031, Nirvadel, DGtal, Eladti\ Theshumai, Tzafrir, Avco123, Lostam, GUNR7229, בן עדריאל, Euro know. תודה! אמירושיחה 22:47, 17 במרץ 2020 (IST)

סעיף 2 - זכה בפרס[עריכת קוד מקור]

2. זכה בפרס בעל חשיבות אנציקלופדית, לדוגמה פרס אקו"ם, פרסי MTV.

אני חושב שצריך לאפשר גם לסינגל שהיה מועמד לפרס בעל חשיבות אנציקלופדית, לקבל ערך אצלנו בויקיפדיה. בהחלט סינגל שלוקח חלק ברשימה הסופית מוכר לקהל הרחב ויש סיבה שהוא נמצא בה. גם פרס אוסקר לשיר המקורי הטוב ביותר ופרסים נוספים שמוענקים לסינגלים מתוך הקולנוע מהווים חשיבות. GUNR7229 - שיחה 14:17, 18 במרץ 2020 (IST)

צריך להיזהר עם ההגדרה הזאת. אני רואה בערכים של אמנים/סרטים רשימות של פרסים זניחים, כמו פרסים מטעם אתרי אינטרנט ובלוגרים. מיה - שיחה 14:22, 18 במרץ 2020 (IST)
אם אין לפרסים חשיבות אנציקלופדית, אז אין בכלל על מה לדבר. עכשיו שאני חושב על זה, אם סינגל יהיה מועמד, סתם לדוגמה, לפרס אוסקר לשיר המקורי הטוב ביותר ולא יזכה, אז עדיין תהיה לו חשיבות כי אני מאמין שהוא יקבל התייחסות ממבקרי מוזיקה שונים, דבר המתחבר לסעיף ה-8. GUNR7229 - שיחה 16:15, 18 במרץ 2020 (IST)
בוויקיאנגלית יש ערכים לפרסים זניחים, צריך להיזהר עם ההגדרה. התנאים לא תלויים זה בזה והכלה של אחד בשני לא מבטלת את הצורך בשני סעיפים. מיה - שיחה 16:25, 18 במרץ 2020 (IST)

המילים "פרס בעל חשיבות אנציקלופדית" הם חמקמילים שמנסה לקבוע כלל, בלי לקבוע כלל. אם רוצים להגדיר שזכיה/מועמדות לפרס מקנה חשיבות יש לקבוע באילו פרסים מדובר ברחל ביתך הקטנה: גראמי, אוסקר, פרסי אקו"ם וכו'. ההגדרה "פרס בעל חשיבות אנציקלופדית" היא כללית מידי וסותרת את כל הרעיון של קריטריונים. Eladti - שיחה 06:42, 19 במרץ 2020 (IST)

Eladti, במחילה, איך אפשר במדיניות לקבוע רשימה סגורה של פרסים? ברי כי לא נכסה את כולם, וגם המדיניות תהיה לעשרות שנים קדימה ודברים עשויים להשתנות, אי אפשר לרוץ כל פעם לתקן או להוסיף. אם עוד 20 שנה מישהו יבקש להוכיח חשיבות של ערך בטענה שזכה ב"פרס פלוני שהוא בעל חשיבות אנציקלופדית", האם אתה סבור שלקהילה לא יהיו הכלים לקבוע האם פרס פלוני הינו בעל חשיבות אנציקלופדית? אמירושיחה 06:51, 19 במרץ 2020 (IST)
Amirosan - לפי ההגדרה שלך האם ל"BBC Radio 1's Teen Awards" יש חשיבות? ול "Nickelodeon Colombia Kids' Choice Awards"? ול "GAFFA Awards"? לא ברור לי איך בודקים "חשיבות אנציקלופדית" של הפרסים האלו? (שלפחות שניים מהם בעלי חשיבות בעיני) Eladti - שיחה 07:02, 19 במרץ 2020 (IST)
באופן אישי איני מבין מספיק בפרסי מוזיקה כדי לחוות דעה מגובשת לשאלתך. מציע שנעשה סימולציה, מתייג עורכים שמבינים במוזיקה Avco123 יאיר מלמד, Hello513, King G.A - האם לדעתכם הפרסים הנ"ל הם פרסים בעלי חשיבות אנציקלופדית שסינגל שיזכה בהם יהיה בעל חשיבות אוטומטית? מבקש את דעתכם הכנה לצורך הדיון, אין שום ערך על סינגל שעומד כרגע בפני מחיקה. הנקודה שלי היא שבדיון בדף השיחה הקהילה תוכל להחליט אם פרס הוא בעל חשיבות אנציקלופדית או לא. תודה לכם, אמירושיחה 07:12, 19 במרץ 2020 (IST)
אמירו יקירי, הסוגיה פשוטה מאוד והפתרון הוא כזה: ראשית, כל טקס פרסים שמכבד את עצמו יזכה לערך בוויקיפדיה או שתיים. שנית, בדרך כלל, כשמפרסמים את התוצאות הדבר גורר סיקור תקשורתי. טקס פרסים שמפרסם את הזוכים שלו ואין דיבור על כך באף מקום, פשוט לא רלוונטי, הלא כך?
בנוסף לכך, פה נכנס השכל הישר של העורך. אני די בטוח שעורך שעומד לפתוח ערך על סינגל בידיעה שהוא לא עומד בשום קריטריון פרט לקריטריון הזה, לא יפתח את הערך אם הפרס שהסינגל הועמד\זכה בו יהיה במסגרת טקס פרסי המוזיקה של אורנה מהמכולת. Hello513 - שיחה 13:04, 19 במרץ 2020 (IST)
אני לא יודע אם פיספסת את הקונספט, אבל אנחנו דנים בדף זה כיוון שהשכל הישר ש/ל משתמשים שונים מגיע לתוצאות שונות בתכלית. אי אפשר לבנות קריטריונים על השכל הישר.david7031שיחה • כ"ג באדר ה'תש"ף • 13:12, 19 במרץ 2020 (IST)
לא ברור לי מה פשר העקיצה (?) הזו, אבל אתעלם מכך ואחדד כי על כל טקס פרסים בעל חשיבות יש דיבור בתקשורת וכדומה. Hello513 - שיחה 13:14, 19 במרץ 2020 (IST)

סעיף 3 - מצעד פזמונים[עריכת קוד מקור]

3. דורג במצעד פזמונים בעל חשיבות אנציקלופדית או שפורסם על ידי גוף בעל חשיבות אנציקלופדית, לפי אחד מהתנאים הבאים:
3.א. במצעד פזמונים שבועי, לפחות במקום ה-X, לדוגמה המצעד הרשמי של גלגלצ ובילבורד הוט 100.
3.ב. במצעד פזמונים שנתי, לפחות במקום ה-X, לדוגמה מצעד הפזמונים הבינלאומי השנתי.

נקודות לדיון -

 • עלה הצורך בסעיף 3.א להוסיף דרישה של פרק זמן מסוים - למשל הסינגל דורג במקום X למשך שבועיים או 3 שבועות. יש כאן כמה בעיות, אפשר לרשום "דורג במקום X למשך Y שבועות ולהצביע על שניהם. הבעיה שזו משוואה בשני נעלמים שX תלוי ב-Y, כי מי שמצביע על מקום 10 במשך שבועיים לא רוצה שיבחר מקום 10 למשך 5 שבועות. בנוסף, ההצבעה פתוחה ויכול לצאת גם 10 שבועות וזה יהיה בלאגן לחשב ויעכב את כתיבת הערכים. לכן הפיתרון לדעתי לבחור מספר שבועות שרירותי - 1, 2 או 3. אשמח לדעתכם.
 • נקודה נוספת, התבקש לנקוב ברשימה ספציפית של מצעדים שנגדיר אותם מעכשיו כבעלי חשיבות, כמו המצעד של גלגלצ ובילבורד 100. לדעתי עדיף את הנוסח הנוכחי שהוא יותר צופה פני עתיד לקריטריונים שיהיו עשרות שנים ומציאות שעשויה להשתנות. אמירושיחה 22:47, 17 במרץ 2020 (IST)
מצעד בעל חשיבות אנציקלופדית זה רף נמוך ביותר. החשיבות היא הרי לשירים, ולכן צריך עוד תנאי שיעמדו בו רק מצעדים רציניים. מיה - שיחה 22:54, 17 במרץ 2020 (IST)
שני הפתרונות לגבי מס' השבועות טובים בעיניי. לחילופין במקום משתנה שני אפשר גם לתת למצביעים לבחור בעצמם בין 1, 2 או 3 שבועות (במה שייראה יותר "דמוקרטי" מאשר לבחור מספר באופן שרירותי). כמו כן, מציע לא להיכנס לליצור רשימת מצעדים בעלי חשיבות, זה דבר שיגרור אותנו לדיונים ארוכים על האם המצעד הספציפי הזה בעל חשיבות או לא ולמה. צריך להסתפק בלתת דוגמאות ושהשכל הישר יהיה מספיק בשביל להבין שהדומים להם בהיקף טובים (אפשר גם להוסיף תיאור כללי יותר ש"מצעדים מתחנות רדיו אזוריות או ארציות ואתרים מומחים במוזיקה בעלי חשיבות" הם המצעדים להם הסעיף מתייחס, בדומה למה שהיה בהצעות קודמות.המקיסט - על דא ועל הא - גם לוויקיפדיה יש עיתון 23:23, 17 במרץ 2020 (IST)
מספר השבועות די בעייתי. בבילבורד הוט 100 לדוגמא יש שירים שנשארים כמה חודשים במצעד (בבילבורד 200 זה מגיע לכמה שנים טובות אפילו אבל זה לא קשור), כי שם יש 100 שירים, במצעדים הישראליים זה פחות בעייתי כי יש פחות שירים במצעד (10-20). בנוגע להגבלת המקום - אין לי מושג לגבי המצעד השבועי, אבל לגבי המצעדים השנתיים והעשוריים, לדעתי כל מקום מספיק, לפחות במצעד העשור. YairMelamedכל דבר. תרגישו חופשיים! 23:32, 17 במרץ 2020 (IST)
גם דוגמאות למצעדים גדולים ושכל ישר זה טוב. רק לא כל מצעד בעל חשיבות (מה שגם יביא למאבק על הוספת, מחיקת והשארת ערכים על מצעדים, ואולי חלילה הטיה בדיוני חשיבות שלהם לכאן ולכאן מתוך הבנת ההשפעה העצומה על ערכי סינגלים רבים). מיה - שיחה 23:34, 17 במרץ 2020 (IST)
אין רשימה ספציפית. יש עשרות מצעדים. בכל מדינה מצעד. זה בלתי אפשרי לנסח פשוט רשימה של מצעדים בעלי חשיבות... כל מצעד רשמי של מדינה בעל חשיבות. מאלבניה ועד אל סלוודור. Hello513 - שיחה 23:36, 17 במרץ 2020 (IST)
אני בעד הניסוח "מצעד רשמי של כל מדינה + מצעדים נספחים שמתפרסמים בחסות גורם מוסמך [כמו הבילבורד למשל]" (דוגמאות בהמשך) ישנם מצעדים בעלי חשיבות רבה כמו מצעד שירי ה-R&B\היפ הופ, מצעד שירי הראפ, מצעד שירי הדאנס קלאב וכדומה, שכולם מתפרסמים בחסות הבילבורד ומייצגים את ארצות הברית. כלומר, בנוסף למצעדים הרשמיים, יש לשים לב כי מצעדים כאלו למשל בעלי חשיבות גם כן. Hello513 - שיחה 23:40, 17 במרץ 2020 (IST)
כמו כן, אין לשכוח את מצעדי הספוטיפיי ואת מצעדי האייטונס, עליהם כבר דיברנו בשיחת המדיניות הקודמת. הובהר שם כי יש להם חשיבות מובהקת. Hello513 - שיחה 00:28, 18 במרץ 2020 (IST)

הגדרת המצעד צריכה להיות "מצעד רשמי של המדינה או מצעד של תחנת רדיו/טלוויזיה ארציים". בישראל אין מצעד רשמי, אבל אפשר להתייחס למצעדים של רשת ג' וגלגל"צ או למצעדי עבר של "עד פופ" ששודרה בערוץ 1. לא הייתי סופר מצעדים של תחנות רדיו אזוריות. Eladti - שיחה 00:27, 18 במרץ 2020 (IST)

המצעד שמייצג את המדינה הוא של מדיה פורסט, אשר מציג את כמות ההשמעות ברדיו של שירים שונים. (בשונה מארצות הברית, בישראל שוק המוזיקה קטן ועל כן אין אפשרות לפרסם מצעד שבועי על סמך מכירות למשל) Hello513 - שיחה 00:29, 18 במרץ 2020 (IST)
המצעד של מדיה פורסט הוא בעל חשיבות, אך הוא אינו מצעד רשמי. מצעד רשמי הוא מצעד הנערך על ידי איגוד המוזיקה של אותה מדינה. בישראל אין חיה כזאת. Eladti - שיחה 00:34, 18 במרץ 2020 (IST)
זה הדבר הכי קרוב לכך, אך לצערי אתה צודק. אבל זה מה יש. דרך אגב, קם מצעד חדש של נוי אלוש, לו יש חשיבות גם כן. Hello513 - שיחה 00:35, 18 במרץ 2020 (IST)
כפי שצוין כאן נראה שיש קושי לשנות ל"מצעד רשמי של המדינה או מצעד של תחנת רדיו/טלוויזיה ארציים" כי יש מצעדים כמו מצעד מדיה פורסט ומצעדי האייטונס שנתפשים כאן שיש להם חשיבות ואינם עונים על ההגדרה הנ"ל. לפי דעתי בשלב זה ובהיעדר הגדרה שתכלול את כל המצעדים בעלי החשיבות כיום, עדיף להישאר עם הנוסח הקיים ולהשאיר פתוח ולתת לעורכים להחליט מה זה מצעד פזמונים בעל חשיבות אנציקלופדית. לא צריך להאכיל את העורכים העתידיים בכפית, אפשר לסמוך על שיקול הדעת שלהם.
לגבי הכמות שבועות במצעד שבועי - אני רואה שגם כאן הנושא עדיין לא בקונצנזוס, נמתין עוד עם הדיון לשמוע דעות נוספות. אמירושיחה 06:46, 18 במרץ 2020 (IST)
אני מקבל את זה שמצעד מדיה פורסט הוא מצעד שיש להתחשב בו, אף שלא הזכרתי אותו קודם לכן כמצעד חשוב Nirvadel - שיחה
 • בנוגע לנקודות שציינת:
  • אתה מדבר רק על סעיף א. מה עם ב+ג? סעיפים ב+ג, המדבר על מצעד שנתי+מצעד העשור כל אחד מהשירים בו בעל חשיבות.
  • המצעד הרשמי של גלגלצ, המצעד השנתי של כאן גימל, מדיה פורסט. Avco123 - שיחה 08:58, 18 במרץ 2020 (IST)
הבקשה לקבוע פרק זמן מסוים להופעה במצעד פזמונים הייתה רק ביחס למצעד שבועי ולא ביחס למצעד שנתי או מצעד עשור. אמירושיחה 09:00, 18 במרץ 2020 (IST)
אבל סעיפים ב+ג מדברים גם כן על "לפחות במקום ה-X" והטענה שלי שלא משנה באיזה מקום השיר נמצא במצעד שנתי+עשור, כיוון שכל שיר במצעדים אלו יש חשיבות, אפשר לחלוק רק על מצעד שבועי. Avco123 - שיחה 09:07, 18 במרץ 2020 (IST)
אז בהצבעה על ב ו-ג אתה צריך להצביע 1, ובהצבעה על א' אתה צריך להציע את המיקום שאתה חושב שיקנה חשיבות. אמירושיחה 09:14, 18 במרץ 2020 (IST)
אמירו, אבל 1 מדבר רק על המקום הראשון במצעד ולא על כל המצעד "מהו הדירוג הקטן ביותר במצעד פזמונים שנתי/עשור המספיק להבטיח חשיבות. מ-1 (רק המקום הראשון) ל-"אינסוף" (אף דירוג לא יספיק כדי להבטיח חשיבות)". Avco123 - שיחה 09:49, 18 במרץ 2020 (IST)
אמירו? Avco123 - שיחה 10:39, 18 במרץ 2020 (IST)
אהה התבלבלתי, אתה צריך בהצבעה על ב' ו-ג' לסמן 100 או משהו כזה, מספר שאתה יודע שיכסה את כל מי שיכנס למצעד וזה יקנה חשיבות לכולם. אמירושיחה 10:44, 18 במרץ 2020 (IST)
אני מעדיף שיהיה רשום באופן ברור כל המצעד, יש מצעדים של 30/40 וכו'. Avco123 - שיחה 11:04, 18 במרץ 2020 (IST)
אין הסכמה על זה. גם אני לא חושב ששיר שהגיע למקום 80 במצעד שנתי הוא בעל חשיבות אנציקלופדית אוטומטית. אם תצביע 100 או משהו בסגנון זה מן הסתם יכלול את כל השירים שהיו במצעדים שכוללים 30\40 שירים. אמירושיחה 11:08, 18 במרץ 2020 (IST)
אני כן חושב שיש חשיבות לשיר שהגיע למקום 80 כל עוד מדובר במצעד שנתי/עשור, לעומת זאת אם היה מדובר במצעד שבועי אז לא הייתה חשיבות לשיר שהגיע למקום 80. אבל כל עוד זה לא חד משמעי, זה מהווה בעיה. Avco123 - שיחה 11:12, 18 במרץ 2020 (IST)
כל אחד חושב משהו אחר, ובגלל זה נלך להצבעה והרוב יקבע. אמירושיחה 11:13, 18 במרץ 2020 (IST)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

אמירו, אז מה בסוף לגבי מס' השבועות? לא יהיה? זה לדעתי מגביל את המדיניות במידה מסוימת. אגב, חבל להיכנס למקומות של מצעד שנתי ומצעד עשור. לא עדיף להסתפק במצעד שבועי (בהתחשב בעובדה שיש גם את הסעיף של סיקור תקשורתי, ערכים לא ייפגעו מכך ויקבלו חשיבות או בגלל המצעד השבועי- שהרי שיר שהצליח במצעדים השנתיים ומצעדי העשור הצליח גם במצעדים שבועיים, או הודות לסיקור תקשורתי- דרישה לא מקשה מדי למקורות שרק תעלה את רמת הערכים). המקיסט - על דא ועל הא - גם לוויקיפדיה יש עיתון 13:58, 19 במרץ 2020 (IST)

המקיסט, לגבי מס' השבועות - איך שאני רואה את הדברים ההיתכנות היחידה היא לקבוע שרירותית מספר של 2 או 3 שבועות למשל: "במצעד פזמונים שבועי, לפחות במקום ה-X למשך שבועיים", אני מעדיף באופן אישי את הנוסח הקיים של שבוע אחד, אבל אם לא יהיו התנגדויות לשבועיים - אז נתקן; לגבי ויתור על מצעד שבועי ומצעד העשור - הרהרתי בזה גם, אולי אפשר לוותר על מצעד העשור, בטוח סינגל שיכנס למצעד עשור יוכל להיכנס באמצעות קריטריון אחר כך שיש מצב שהסעיף הזה מיותר. אשמח לדעות נוספות ממי שהשתתף עוד כה בדיון על סעיפי המצעדים מיה, YairMelamed, Avco123, Hello513, Eladti - האם מישהו מכם מתנגד לכך שהקריטריון למצעד השבועי (סעיף 3.3) יהיה למשך שבועיים; ונמחק את הסעיף 3.2 העוסק במצעד העשור? אמירושיחה 14:09, 19 במרץ 2020 (IST)
שבוע אחד מספיק בהחלט.
לגבי מצעד העשור, ידוע שכל שיר שנכנס למצעד כזה זכאי לחשיבות אוטומטית, כך שאפשר לציין זאת ואפשר שלא. כל עוד יודעים זאת, כל החלטה תתקבל. Hello513 - שיחה 14:11, 19 במרץ 2020 (IST)
זה לא ידוע. גם לפי הנוסח הנוכחי זה לא ידוע - כל אחד יצביע על מספר והחציון יהיה המינימום כדי להיכנס ממצעד העשור. אני לא חושב ששיר במקום ה-90 במצעד העשור זכאי לערך אוטומטית. אמירושיחה 14:13, 19 במרץ 2020 (IST)
מסכים עם דברי Hello513. YairMelamedכל דבר. תרגישו חופשיים! 14:15, 19 במרץ 2020 (IST)
ולדעתי כל שיר ממצעד עשור זכאי לחשיבות אוטומטית, גם המקום ה-100, עצם העובדה שתחנת רדיו ו/או חברה מסויימת החשיבו אותו כאחד מ-100 השירים הבולטים ביותר בעשור מסויים, השיר זכאי לחשיבות באופן ברור, למרות שאם השיר מדורג במקום הזה רוב הסיכויים שהוא מדורג גם במצעד הפזמונים השנתי במקום מכובד... אז גם אם נגביל גם את מצעד העשור זו לא בעיה. YairMelamedכל דבר. תרגישו חופשיים! 14:18, 19 במרץ 2020 (IST)
אמירו, לגבי השבועות- מעדיף שבועיים, אבל אם זה יפגע בתמיכה במדיניות אז שבוע זה גם מקובל עליי. לגבי מצעד העשור- אכן כדאי לוותר עליו (לא ממניעים של חשיבות אוטומטית

כפי שנכתב בתגובות מעליי, אלא בגלל שהשירים שם כנראה יקבלו חשיבות בגלל קריטריונים אחרים, אז חבל להוסיף עוד סעיף שייצור מחלוקת).המקיסט - על דא ועל הא - גם לוויקיפדיה יש עיתון 14:23, 19 במרץ 2020 (IST)

לאור ההסכמה כאן, הורדתי את המצעדי עשור, באמת סינגל שידורג במצעד עשור בטוח יהיה לו חשיבות לפי קריטריון אחר. אמירושיחה 15:13, 19 במרץ 2020 (IST)
אני בעד לרשום במפורש שלמצעד העשור יש חשיבות, בלי להסתמך על קריטריונים אחרים. Avco123 - שיחה 15:34, 19 במרץ 2020 (IST)
Symbol oppose vote.svg נגד חזק גם כי אני חולק עליך בנושא החשיבות, וגם לא ברור לי במה זה עוזר. חשיבות זה חשיבות, שולי לדעתי להתווכח על בסיס מה. למה צריך את זה?המקיסט - על דא ועל הא - גם לוויקיפדיה יש עיתון 15:36, 19 במרץ 2020 (IST)
אם המדיניות לא תכלול את המידע הזה, זאת בעיה. Avco123 - שיחה 15:58, 19 במרץ 2020 (IST)
Avco123, האמנם? המטרה של מדיניות היא להעלות משהו שייושם ויוסכם על כולם במידה הטובה ביותר. כניסה לפינות כאלה רק תיצור מחלוקות ותתקע את המדיניות, וחבל להיתקע על זה סתם. בוא נשתמש במה שכולם מסכימים עליו. בכל מקרה תהיה חשיבות לשירים האלה מטעמים אחרים.המקיסט - על דא ועל הא - גם לוויקיפדיה יש עיתון 16:33, 19 במרץ 2020 (IST)
המקיסט, אני מדבר על מצעדים בישראל, אני לא בטוח שכל השירים במצעד העשור יעמדו בקריטריון אחר, לכן אני מתעקש על זה. Avco123 - שיחה 17:41, 19 במרץ 2020 (IST)
Avco123, שירים במצעד העשור הישראלי יכולים להיות זכאים לחשיבות גם בזכות סיקור תקשורתי, מבטיח. עשינו את זה גם בהצעות הקודמות שהצעתי, אבל מוזמן לתת לי דוגמאות לערכים שאתה חושב שלא יהיו זכאים לחשיבות.המקיסט - על דא ועל הא - גם לוויקיפדיה יש עיתון 17:53, 19 במרץ 2020 (IST)
המקיסט, דויד ברוזה - מתחת לשמיים מקום 24 במצעד העשור, לא מצאתי מקורות. Avco123 - שיחה 18:13, 19 במרץ 2020 (IST)
המקיסט, אני חושב שזה קריטריון ראוי. אם אין עליו הסכמה, אפשר להשאיר אותו פתוח להצבעה.david7031שיחה • כ"ד באדר ה'תש"ף • 19:01, 19 במרץ 2020 (IST)
תודה Avco123. מצאתי שהיה רק שבוע אחד מעל מקום 10 (מקום שביעי במצעד של רשת ג', ראה פה), ומצאתי רק סיקור אחד (ראה פה). אם לפי המדיניות החדשה שמנסח אמירו יהיה צורך רק בשבוע אחד, אז יש לשיר חשיבות בכל מקרה. בגלל שבעיניי זה גבולי לחשיבות, אז אני מסכים עם david7031 שאפשר לפתוח את הסעיף להצבעה.המקיסט - על דא ועל הא - גם לוויקיפדיה יש עיתון 19:38, 19 במרץ 2020 (IST)

──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── Avco123 לא נראה לי שיש מישהו שיגיד של"מתחת לשמים" אין חשיבות אנציקלופדית. אני אסביר לך למה לדעתי עדיף לך לא להכניס את הסעיף של מצעד העשור: אם הסעיף לא יהיה בכלל - ממילא כל שיר שדורג במצעד עשור רשמי יכנס לפי קריטריון אחר. לא מאמין שיש שיר במצעד עשור שלא היה במצעד שבועי או שנתי ואין עליו סיקור; מצד שני, אם נוסיף את זה להצבעה, סביר להניח שה-X, המיקום המינימאלי יהיה סביבות 30-40 להערכתי וזה אומר ששיר במצעד עשור מקום 50 - לא יוכל להיכנס לפי הקריטריון הזה וזה יהיה כלי בידי מי שירצה למחוק את הערך. לסיכום, למי שתומך בגישה שלכל סינגל מגיע ערך - עדיף לא להצביע על הקריטריון. אמירושיחה 19:40, 19 במרץ 2020 (IST)

אמירו, אני לא אמרתי שלכל סינגל מגיע ערך, אלא שלכל שיר שהגיע למצעד העשור מגיע ערך, גם אם אין לו מקורות ומה שנתתי הייתה דוגמה טובה. Hello513, מה דעתך בעניין? Avco123 - שיחה 19:50, 19 במרץ 2020 (IST)
ברור כשמש כי לכל שיר שנכנס למצעד עשור כלשהו יש חשיבות. Hello513 - שיחה 12:20, 20 במרץ 2020 (IST)
Hello513, הכוונה שגם אם אין לו מקורות, עדיין יש לו חשיבות כמו בדוגמה של - דויד ברוזה - מתחת לשמיים. Avco123 - שיחה 12:35, 20 במרץ 2020 (IST)
בוודאי. מצעד עשור זה מצעד בעל חשיבות רבה בעקבות כך שהוא מסכם עשור שלם של מאות אלפי שירים שיצאו, תוך שהוא מקבץ את כולם לרשימה מאוד מצומצמת של 50-100 שירים. Hello513 - שיחה 12:44, 20 במרץ 2020 (IST)
Hello513, כך גם המצעד השנתי יש חשיבות לכל שיר בו. גם אין לו מקורות. Avco123 - שיחה 13:00, 20 במרץ 2020 (IST)
אכן כן. גם המצעד השנתי מעניק חשיבות לסינגלים. במידה ויש מחלוקת על כך, ניתן להצבעה להכריע. Hello513 - שיחה 13:04, 20 במרץ 2020 (IST)

סעיף 5 - שיר נושא[עריכת קוד מקור]

5. הוא שיר נושא של סרט קולנוע או סדרת טלוויזיה בעלי חשיבות אנציקלופדית.
אתחיל מכך שאני בעד להשאיר את המצב כמו שהוא, ונימקתי למה במזנון, אך מפני שויקיפדיה פועלת לפי דמוקרטיה והרוב קבע שכך צריך - אז צריך לקבל את זה. אני רושם את זה בפסקה הזאת כי אני חושב שזה הכי מתאים לכאן, נגיד ויש שיר מאחד הסרטים של דיסני, שלא זכה באף פרס (למרות שהיה מועמד) ולא הושמע באף מצעד, אך בויקיפדיה האנגלית יש ערך שמתאר את ההפקה שלו, את הקליפ שלו, וכמה ביקורות עליו, אז מגיע לו ערך? לדוגמה השיר "Prince Ali" (אנ'), עד שנת 2019 (שבה הופצה גרסה חדשה שלו בעקבות סרט לייב אקשן) הוא לא הופיע באף מצעד, אף על פי שהוא פורסם לראשונה ב-1992, אז אם הוא היה נכתב בשנת 2018 לא היה מגיע לו ערך? אני חושב שאם שיר היה מועמד לפרס בעל חשיבות אנציקלופדית ולא זכה, עדיין מגיע לו ערך. בנוסף אני חושב שאם יש שיר מוכר מסרט (או בכלל, סתם שיר של זמר) ואפשר לפרט עליו (באמצעות מידע על ההפקה, הקליפ, ביקורות וכו'ׂ) אז צריך לאפשר לו לקבל ערך. לא על כל שיר יש סקירה בעלת מספר פסקאות, אך זה לא אומר שאין לו חשיבות. GUNR7229 - שיחה 00:04, 18 במרץ 2020 (IST)
שירי דיסני הם דוגמה טובה להבדל המהותי שציינתי למעלה - בין אם מגיע ערך או לא, צריך להחליט על כך בנפרד מההחלטה אם מגיע ערך בגלל סיקור של מבקר מוזיקה. מיה - שיחה 00:13, 18 במרץ 2020 (IST)
כתבתי לפני התנגשות עריכה: GUNR7229, "אני חושב שאם יש שיר מוכר מסרט ... אז צריך לאפשר לו לקבל ערך" - אני אתך, אבל איך אפשר לדעת האם השיר מוכר? על פניו כל הקריטריונים כאן הם כדי לקבוע זאת... שם לב שמספיק עמידה בקריטריון אחד (למשל, מספר שמיעות בספוטיפיי וכו'). ובכל אופן אני בטוח ששיר כמו הנסיך עלי 2019, שיש לו 2,890 אזכורים בגוגל חדשות עומד ברף של הסעיף הזה בקלות. אם יש לך עוד רעיונות לעוד דרכים שלפיהן אפשר לדעת אם שיר הוא "מוכר" זה יכול להיות נהדר להוסיף עוד סעיפים. איש השום (Theshumai) - שיחה 00:16, 18 במרץ 2020 (IST)
איש השום, לא מספיק שקריטריון אחר יכסה זאת, הרי אפשר לתמוך בחשיבות של כל שיר שנכתב עבור סרט ולהתנגד לקריטריונים של ההשמעות. מיה - שיחה 00:22, 18 במרץ 2020 (IST)
Theshumai, אם הערך של השיר "הנסיך עלי" היה נכתב בשנת 2018, לפני שיצא הביצוע של שנת 2019, עדיין היה לו מקום כאן בויקיפדיה? בעייני, אם יש שיר ספציפי, גם אם הוא לא זכה/הועמד לפרס, אך ניתן לרשום מידע על הקליפ שלו, על ההפקה שלו, ויש עליו כמה ביקורות (גם אם הן לא נמצאות בכתבה שמיוחסת במיוחד לשיר), אז מגיע לו ערך. הקריטריון של היוטיוב יכול לשמש ככתיבת ערך על כמעט כל שיר, לדוגמה השיר "You Are The One" מתוך הסרט "מועדון ווינX: סוד הממלכה האבודה" זכה ל-614,201 צפיות, שזה בהחלט מספר צפיות מכובד, אך לצערי לשיר הזה אין "בשר לכתיבה" ואין ממש מה לרשום עליו, ולכן קשה לי לומר שהוא בעל חשיבות. עם זאת, לשיר "גם אני" של קרן פלס יש כ-486,517 צפיות ביוטיוב, הוא לקח חלק במצעדים, ויצאה לו גרסת רמיקס, והוא הועמד לחשיבות, אף על פי שיש יותר "בשר לכתיבה" עליו מאשר לשיר "You Are The One", שחוץ משתי שורות על הקליפ, שורה על המבצעת והמלחין, ושתי שורות על אזכורים בהמשך זיכיון הסדרה "מועדון ווינX" אין מה לרשום עליו.
אני חושב שצריך להוסיף/לחדד כמה קריטריונים:
 • אם ניתן לרשום מידע מפורט על שיר שלא זכה בשום פרס ולא היה בשום מצעד, מגיע לו ערך - במילים אחרות, אם יש בשר לערך על השיר, לא רואה סיבה שלא יהיה לו ערך. לדוגמה, אם נחשוב שעכשיו אנחנו בשנת 2018, ולשיר "הנסיך עלי" אין עדיין גרסה מוצלחת משנת 2019, אך ניתן לרשום מידע על קליפ השיר, על הפקת השיר ועל ביקורות השיר - מגיע לשיר ערך.
 • אם יש שיר שהיה מועמד לפרס שיש לו חשיבות אנציקלופדית, אך לא זכה, עדיין מגיע לו ערך.
 • אם יש שיר שמשמש כשיר הנושא של סרט מסוים, והוא לקח חלק בקידומו, מגיע לו ערך.
 • אם יש שיר שהקליפ שלו "ייחודי" מגיע לו ערך, משמע, אם יש קליפ בעל אפקטים ייחודיים, מספר רב של משתתפים מוכרים, אזכורים תרבותיים (כן, גם פרודיה בארץ נהדרת) אז מגיע לו ערך.

בקיצור, אם יש לשיר "בשר לכתיבה" לא רואה סיבה שהוא לא יהיה פה. זהו. GUNR7229 - שיחה 01:50, 18 במרץ 2020 (IST)

GUNR7229, אורך המלל שאפשר למלא בו את הדף, אפילו עם מקורות, לעולם לא יכול להוות תנאי מספק לחשיבות של שום ערך, רק תנאי להעברה מטיוטה אם כבר הוסכם שיש חשיבות. מיה - שיחה 01:58, 18 במרץ 2020 (IST)
בהתאם לקונצנזוס כאן, העלתי להצבעה קריטריון נוסף: "הוא שיר נושא של סרט קולנוע בעל חשיבות אנציקלופדית.". אמירושיחה 06:41, 18 במרץ 2020 (IST)
Mia www Mia, ברור לי שאורך דף לא מהווה חשיבות, השכנה ששונה, שהוזכרה כאן, גם אם נוכל לרשום עליה פסקאות על גבי פסקאות - היא לא מהווה חשיבות. אני אדגים את הטענה שלי באמצעות דוגמה נוספת, השיר "Mother Knows Best" (אנ') מתוך הסרט "פלונטר" לא היה מועמד לפרס ולא זכה בשום פרס, בנוסף הוא גם מעולם לא הושמע במצעדים. אך אם נקרא עליו בויקיפדיה האנגלית, נראה שבהחלט יש הרבה מידע שניתן לרשום עליו, אז מגיע לו ערך או לא? אם כן, אז על סמך מה? אם לא, הרבה מידע הולך להיות חסר בתחום המוזיקה בויקיפדיה שלנו, וחבל. GUNR7229 - שיחה 07:49, 18 במרץ 2020 (IST)
GUNR7229, הדוגמה שנתת לדעתי תהיה בעלת חשיבות לפי הקריטריון החדש של של "שיר נושא של סרט בעל חשיבות אנציקלופדית", ואני מניח שגם לפי הקריטריון של סעיף 9 - יש בערך בויקיאנגלית הרבה הערות שוליים, מניח שלפחות חלקם עונים על ההגדרה בסעיף 9. אמירושיחה 07:55, 18 במרץ 2020 (IST)
גם לסדרות טלוויזיה יש שירי נושא. מיה - שיחה 10:17, 18 במרץ 2020 (IST)
סדרות טלוויזיה זה מוריד את הרף יותר מידי לטעמי.. אמירושיחה 10:27, 18 במרץ 2020 (IST)
אפשר לצמצם מכל שיר של סדרה בעלת חשיבות לשירי נושא שנכתבו במיוחד עבור הסדרות ולשירי נושא שלאחר הפיכתם לכאלה יצא הסינגל לראשונה או במהדורה חדשה. מיה - שיחה 10:33, 18 במרץ 2020 (IST)
אמירו לא הגבת לזה, לדעתי זה מראה על חשיבות ועניין מיוחדים. מיה - שיחה 16:41, 19 במרץ 2020 (IST)
זה נראה לי מורכב מידי, אני חושב ששיר שבאמת הצליח יוכל להיכנס לפי קריטריון הסיקור ואין צורך בכל החידודים האלה על סדרות. אמירושיחה 19:44, 19 במרץ 2020 (IST)
אני רואה כאן הרבה תגובות בסגנון "סינגל שעומד בקריטריון הזה יעבור ממילא לפי הקריטריון ההוא". תזכרו שאפשר להצביע בעד "הזה" ונגד "ההוא" ושאין קריטריון שיעבור רק אם קריטריון אחר יעבור. מיה - שיחה 19:48, 19 במרץ 2020 (IST)
Amirosan, השיר הוא לא שיר הנושא של הסרט, ונכון, יש הרבה הערות שוליים, אבל אין בכל הערה כמה פסקאות על השיר, זה פשוט ביקורות על השיר (באורך משפט, שניים) שהייתה בתוך ביקורת של הסרט. אני מציע להוריד את הדרישה לכמה פסקאות מסעיף 9. GUNR7229 - שיחה 13:27, 18 במרץ 2020 (IST)

אני מציע, בנוסף לשירי נושא של סרטים, לאפשר לכתוב גם ערכים על שירים בולטים מסרטים, גם אם אין עליהם סקירה של כמה פסקות והם לא זכו בפרסים. יוטיוב בעייני פחות עוזר פה, כי מספיק שדיסני יעלו את הסרטון לערוץ היוטיוב הרשמי שלהם והוא יזכה למיליוני צפיות. GUNR7229 - שיחה 13:59, 18 במרץ 2020 (IST)

הבעיה איך תקבע מה זה "שיר בולט מסרט?" ואז בעצם זה זורק אותך לקריטריונים האחרים. אמירושיחה 06:55, 19 במרץ 2020 (IST)
אמירו, בדיוק, ובגלל זה יש למחוק את הקריטריון הזה. חשיבות במקרה הזה יכולה להיקבע על ידי סיקורים בלבד.המקיסט - על דא ועל הא - גם לוויקיפדיה יש עיתון 16:40, 19 במרץ 2020 (IST)
אני באופן אישי יצביע נגד הקריטריון הזה ולדעתי יש סיכוי טוב שלא יעבור, בגלל שכמה עורכים רשמו כאן שהם רוצים את זה, לא היה אכפת לי להעלות את זה להצבעה ושהקילה תכריע. אם יהיו כאן עוד התנגדויות אפשר יהיה להוריד בשלב הזה. אמירושיחה 19:44, 19 במרץ 2020 (IST)

הועבר מפרק ההצבעה בטיוטה[עריכת קוד מקור]

בסעיף 5 נא להוסיף "או סדרת טלוויזיה". לאחר שיוסף גם אני Symbol support vote.svg בעד. התו השמיניהבה נשוחחתובנות 02:17, 20 במרץ 2020 (IST)

מסכימה וגם אני ביקשתי. מיה - שיחה 02:20, 20 במרץ 2020 (IST)
התו השמיני, אני סומך על שיקול דעתך, אתה באמת סבור ששיר נושא מכל סדרת טלוויזיה זכאי לערך? יש עשרות אלפי סדרות בערוצי ילדים, סדרה למשל כמו פוקימון היו לה 3 שירי נושא. למעשה, אני לא מצליח לחשוב על שיר נושא אחד של סדרה שזכאי לערך. לדעתי התוספת הזו תביא לכך שהסעיף לא יעבור. אמירושיחה 08:10, 20 במרץ 2020 (IST)
הצעתי הגבלות, אפשר לצמצם גם לסדרות שנכתב עליהן ערך בעברית. אפשר להפריד לשני סעיפים. מיה - שיחה 14:09, 20 במרץ 2020 (IST)
אמירו, התיוג שלך לא עבד משום מה. לענייננו, תראה את שיר הנושא של הסדרה "כתום זה השחור החדש" שתכננתי לכתוב עליו ערך, או שיר הנושא של הסדרה "ויסקי קוואליר". לדעתי אין הבדל בין שיר נושא של סרט לשל סדרה. אולי להפך, בסדרה שומעים אותו הרבה יותר מאשר בסרט. אני גם בעד להוסיף חשיבות לשירי נושא של זיכיון, כפי שצויין למטה. התו השמיניהבה נשוחחתובנות 14:46, 22 במרץ 2020 (IST)
אם השירים האלה אכן הצליחו והגיעו למעמד שהם בעלי חשיבות אנציקלופדית אז הם אמורים להיכנס לפי אחד מהקריטריונים האחרים, הדי מקלים אני חייב לציין. אני לא מסכים לכך שעצם זה ששיר הוא שיר נושא של סדרת טלוויזיה - מקנה לו חשיבות אנציקלופדית אוטומטית. שוב, אם תהיה כאן תמיכה גורפת אין לי בעיה לוותר ולהכניס את זה כקריטריון לסעיף 5, אבל אני בטוח שזה לא יעבור בהצבעה, וחבל כי אז נשפוך את התינוק עם המים. אמירושיחה 15:00, 22 במרץ 2020 (IST)
אמירו, תסתכל על זה כך: אפשר להחשיב את ערכי השירים שהתו השמיני מתכנן כדפי משנה של הסדרות, שחשיבותם נובעת מחשיבות הסדרות, וחבל שלא יעברו רק כי טכנית הם סינגלים ויימדדו לפי קריטריונים שנכתבו במחשבה על מדידת הצלחה של סינגלים (מכירות, ביקורות...) ונועדו לעשות סדר בתחום פרוץ ולא לסבך תחומים אחרים. מיה - שיחה 15:13, 22 במרץ 2020 (IST)
מה הכוונה "דפי משנה" של הסדרות, אני לא מכיר את ההגדרה הזו. אין לערך חשיבות שנובעת מערך אחר, לכל ערך אמור להיות חשיבות בפני עצמו. ההוראות כאן הן לא תנאי הכרחי אלא תנאי מספיק, ולכן גם אם לא נוסיף את התוספת שביקש התו השמיני, זה לא אומר ששירי נושא סדרות יהיו חסרי חשיבות. אמירושיחה 15:19, 22 במרץ 2020 (IST)
התבלבלתי, לא דפי משנה, דפים קשורים (בוויקיאנגלית מקובלות קטגוריות לסדרות ואז השיר שייך לקטגוריה, כאן אין לסדרות הצדקה לקטגוריה). שורה בסדרה "ויסקי קוואליר" על השיר עם הפניה לערך מורחב על שיר הנושא. שיר נושא שיצא כסינגל שלא עומד באף אחד מהקריטריונים, לא יימחק? אין רשימת קריטריונים אחרת שהוא יכול להיבחן לפיה. מיה - שיחה 15:22, 22 במרץ 2020 (IST)
אם יצא כסינגל זה משהו אחר. להבנתי, התו השמיני התכוון לשיר נושא שמופיע אך ורק בסדרה (כמו שיש בנוסח הנוכחי עם סרטי קולנוע). אמירושיחה 15:45, 22 במרץ 2020 (IST)
אפשר דוגמה לשיר שלא עובר קריטריון אחר ויתבטא ההבדל בין שיר שיצא כסינגל לשיר שלא? מיה - שיחה 15:49, 22 במרץ 2020 (IST)
לאור הפניות שלכם ובהיעדר התנגדות, אוסיף לסעיף 5 את "סדרת טלוויזיה", שוב לדעתי זו טעות והסעיף לא יעבור. אמירושיחה 15:50, 22 במרץ 2020 (IST)

סעיף 6 - גרסאות כיסוי[עריכת קוד מקור]

6. בוצעו בהשראתו סך מצטבר של לפחות X גרסאות כיסוי, עיבודים מוזיקליים או יצירות נוספים, על ידי אמנים בעלי חשיבות אנציקלופדית.
בהשראת הדיון על סעיף 9, עלו (ואני מעלה כאן עוד נוספים) כמה קטגוריות אפשריות נוספות שיבהירו חשיבות:
 • אם לשיר מסוים יש, נניח, 30-20 גרסאות מעריצים ביוטיוב, לדעתי זה מעיד על השפעה תרבותית רחבה דיה (המספר ראוי להיות X).
 • אם גורם מסחרי משתמש בשיר הזה *מכיוון שהוא פופולרי* - כך עושים למשל בפרסומות או במשחק הלהיטים המשובח Just Dance. שיר שנבחר מכיוון שהוא פופולרי (או אפילו מכיוון שהוא מספיק מזוהה תרבותית עם פלח אוכלוסייה מסוים, כמו בדוגמה המאוד לא אופיינית של מקדונלד'ס עם "חצי" של סאדייל) - לדעתי מבהיר חשיבות.
 • אני מסכים עם GUNR7229 ששיר נושא של סרט-בעל-חשיבות ראוי לערך. לכל הפחות הסעיף הזה לגיטימי להצבעה.
 • אני גם מסכים שאם שיר היה מועמד לפרס מאוד מאוד מאוד בולט זה מספיק לערך, אבל אני לא מבין בזה מספיק בשביל לציין אילו פרסים ראויים למעמד זה.
רעיונות נוספים? איש השום (Theshumai) - שיחה 03:13, 18 במרץ 2020 (IST)
גרסאות מעריצים ושימוש מסחרי יכולות להיות בזמן קצר מצאת הסינגל ולהעיד על פופולריות קצרת ימים.
גם אני מסכימה עם GUNR7229 שלשיר נושא של סרט וכל שכן לשיר שנכתב עבור סרט יש חשיבות ולא בטוחה שתמיד תהיה כתבה שתוקדש לו.
גם לדעתי מועמדות לפרס יוקרתי מספיקה, הכוונה כמובן לרשימת המועמדים הרשמית המצומצמת שמתפרסמת מטעם ועדת הפרס. מיה - שיחה 03:24, 18 במרץ 2020 (IST)
איש השום (Theshumai) הוספתי סעיף נוסף "הוקלטו לו X גירסאות כיסוי על ידי אמנים שונים בעלי חשיבות אנציקלופדית לכשעצמם", ולאחר מכן עברתי שוב על הדיונים וראיתי שהיו לכך התנגדויות. אשמח לשמוע דעות נוספות האם להוסיף את הסעיף הזה; לגבי מועמדות לפרס - מסכים שזה פרס מאוד חשוב כמו פרס אוסקר לשיר המקורי הטוב ביותר - גם מועמדות מזכה בחשיבות, אבל השאלה איך מבחינים בין התחרויות, לדעתי הנוסח הקיים עדיף (רק זוכה) מתוך הנחה ששיר שיהיה מועמד בתחרות מאוד חשובה יוכל להיכנס באמצעות קריטריונים אחרים. אשמח לדעתך. אמירושיחה 07:24, 18 במרץ 2020 (IST)
Amirosan, זו הצעה מורכבת אז אני סומך עליך ולא בהכרח מציע הצעות מגובשות אלא בעיקר נותן עוד זוויות. דובר על השיר סופר-מוכר prince ali למעלה יותר, וחשבתי על שירים מאוד מוכרים מהשנים שלפני האינטרנט, ועל איך אפשר להתרשם בעזרת מקורות שהם מאוד מוכרים, ולצורך העניין, כאמור, מעבר לגרסאות גיסוי שבפני עצמו עשוי להיות חשוב (אשמח אם תוכל לאמ;לק לי מה היו ההתנגדויות) עלה על דעתי שאם שיר הופך להיות בסיס ליצירות והשראות של אנשים - זה דבר שממש מראה השפעה תרבותית - ממש literally (לגבי הערתה הנבונה של Mia www Mia - אפשר לציין שיצירות אלו יכולות להתפרש על פני שנה לפחות או רעיונות דומים כדי להקשיח את הרף, למרות שלדעתי שיר כמו הארלם-שייק שהיה להיט עולמי פסיכי לאיזה שבועיים ונעלם - השאיר חותם כזה שמצדיק ערך). גם בנוסף חשבתי על זה שספציפית just dance למשל, למי שמכיר, עושים משחקים על שירים שהקריטריון שלהם הוא פופולריות (כי הם צריכים למכור כמה שיותר משחקים. זה קצת כמו אוסף עולמי מאוד פופולרי של להיטים), ומכיוון שכל עשרות השירים שנתקלתי בהם במשחק הזה הם להיטי-על (חלקם להיטי-על נישתיים כמו שירי דיסני שלא בהכרח יופיעו במצעדים), אישית הימצאות של שיר במיזם עסקי כזה היה משכנע בחשיבות של שיר (ואני בטוח שיש עוד דוגמאות מסחריות בסגנון הזה, זו סתם במקרה דוגמה שאני מכיר נהדר, ואגב מומלצת למי שרוצה קצת להתנועע בבידוד - יש עשרות קליפים שלהם זמינים ביוטיוב). אני מעלה את זה כי אני מתחבר למה שכתב GUNR7229, שיש עוד דרכים שמצביעות על השפעה תרבותית/פופולריות מעבר למה שנכתב, וזה נכון במיוחד לשירים שהם מלפני עידן האינטרנט. אם יש שיר של אלוויס שיש לו 30 גרסאות/פרודיות/רימיקסים ביוטיוב, ושיר אחד שיש לו 2 - זה אומר לנו משהו. אם יש שיר של בוני M שהשתתף בפרסומת - גם זה מעיד על משהו (אם כי אני פחות בטוח לגבי פרסומות כרף מספק פשוט כי יש כל כך הרבה ובהמון מדינות). לגבי המועמדות לפרסים כל כך חשובים שעצם המועמדות מזכה בערך, נראה לי שזה הדבר שהחבר'ה שכותבים את הערכים על השירים יכולים לתרום, מי מביניהם שמעוניינים בדיון ענייני. אולי nirvadel ידע לומר? איש השום (Theshumai) - שיחה 23:00, 18 במרץ 2020 (IST)
Theshumai, תודה על הערותיך הטובות ובאמת בכתיבתך הקולחת הראת את הצורך. השאלה אם אפשר למצוא התייחסויות תקשורתיות משמעותית כדי להעביר את אותם שירים דרך סעיף 9. אין לי בעיה עקרונית להעלות להצבעה עוד קריטריון שיתן מענה לצורך שהצגת. איך הייתה מנסח? לדעתך הקריטריון של גרסאות הכיסוי נותן מענה? נראה לי קריטריון של שיר שהשתתף בפרסומת זה מקל מידי. לגבי האמלוק לגרסאות כיסוי נאמר שבמילא זה יעבור לפי סעיף 9, אבל אפשר כן לשקול להעלות להצבעה, אם אין כאן התנגדויות.. אמירושיחה 23:15, 18 במרץ 2020 (IST)
Amirosan, תודה Face-smile.svg לדעתי סעיף במחלוקת ראוי להעלות להצבעה כדי לגלות מה רצון הרוב. ניסוח אפשרי יכול להיות "לשיר בוצעו סך מצטבר של לפחות X גרסאות כיסוי, עיבודים מוזיקליים או יצירות נוספים שבוצעו בהשראת השיר - על ידי יוצרים בעלי חשיבות אנציקלופדית" (כתבתי יוצרים כי זה גם יכול להיות יוטיוברים בעלי שם וכו'). אם מצמצמים את זה לאומנים בעלי חשיבות זה הופך את הרף הנדרש לנמוך יותר אך איכותי יותר. רעיון שעלה לי מהדיון ואשמח לדעתך - אולי כדאי להרחיב את סעיף 9 ולהקל את רף האזכור אם עברו X שנים? כלומר, אם מזכירים בכתבה שיר מלפני 40 שנה (בהנחה שהאזכור לא מעיד על אנונימיות כמו "הזמר כתב להיטים כמו X לצד שירים אנונימיים לחלוטין כמו Y") ייתכן שזה אומר משהו. מה דעתך? איש השום (Theshumai) - שיחה 23:33, 18 במרץ 2020 (IST)
Theshumai הוספתי את הסעיף -ראה את הנוסח בשינויים קלים. העדפתי את המונח "אמן" על המונח "יוצר", להבנתי, יוטיוברים נכנסים גם למונח הזה. מה דעתך? אמירושיחה 06:34, 19 במרץ 2020 (IST)
הנוסח כעת מעולה, גם קומיקאים כמובן נכנסים למונח הזה. YairMelamedכל דבר. תרגישו חופשיים! 15:18, 19 במרץ 2020 (IST)
Amirosan, יש לציין לדעתי שלגרסאות הכיסוי צריך להיות סיקור תקשורתי, או שהן בעצמן בעלות חשיבות על סמך המדיניות (למשל זכו למקום גבוה במצעד).המקיסט - על דא ועל הא - גם לוויקיפדיה יש עיתון 15:24, 19 במרץ 2020 (IST)
Amirosan, תגובתך? זה לא ברור כעת בנוסח הסעיף.המקיסט - על דא ועל הא - גם לוויקיפדיה יש עיתון 17:27, 22 במרץ 2020 (IST)
המקיסט העניין הוא שאם נדרוש סיקור תקשורתי לגרסת כיסוי או שהן בעלות חשיבות בפני עצמן - אז השיר יהיה זכאי לערך לפי גרסת הסיכוי. הסעיף הזה צריך לתת מענה לשיר שלא זכאי לערך לפי שום קריטריון אחר. אמירושיחה 18:51, 22 במרץ 2020 (IST)
Amirosan, אם יובהר שגרסאות הכיסוי בעצמן צריכות להיות בעלות חשיבות- מסכים. אבל לפי הסעיף יש צורך רק שלאמנים עצמם תהיה חשיבות. זה בעייתי לדעתי כי זה יאפשר מתן חשיבות רק כי "הזמר/ת מפורסם/ת".המקיסט - על דא ועל הא - גם לוויקיפדיה יש עיתון 18:56, 22 במרץ 2020 (IST)
המקיסט, אפשר לקבוע שם מספר עד אינסוף. צריך להתקדם כבר. מיה - שיחה 19:05, 22 במרץ 2020 (IST)
זו בעיה של ניסוח בלבד ולא של כמות- רק לשנות את הניסוח שבוצעו גרסאות כיסוי "בעלות חשיבות אנצקילופדית" ולהוריד את החלק האחרון של אמנים בעלי חשיבות אנציקלופדית. לא משהו מורכב, ובכל מקרה- אני גם רוצה שהמדיניות תתקדם.המקיסט - על דא ועל הא - גם לוויקיפדיה יש עיתון 19:10, 22 במרץ 2020 (IST)
למה שלגרסאות תהיה חשיבות? הן רק מעידות על חשיבות הסינגל המקורי, זה הרי קריטריון עבורו ולא עבורן. מיה - שיחה 19:14, 22 במרץ 2020 (IST)
אם אנחנו רוצים שלסינגל תהיה חשיבות בזכות לגרסאות הכיסוי, לגרסאות הכיסוי צריכות להיות חשיבות. אחרת כל גרסת כיסוי של אמן מפורסם תיחשב רק בגלל שמדובר ב"אמן מפורסם".המקיסט - על דא ועל הא - גם לוויקיפדיה יש עיתון 19:27, 22 במרץ 2020 (IST)

──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── המקיסט, אם לגרסת הכיסוי יש חשיבות בפני עצמה -המשמעות שאפשר לכתוב ערך על הסינגל ואז לא צריך את הקריטריון הזה. לצורך הדוגמה, נניח הזמר הפלוני ישראל ישראלי שר שיר בשם X. השיר לא זכאי לחשיבות. ואז בא אייל גולן ומבצע גרסת כיסוי, שיש לה חשיבות כי גרסת הכיסוי דורגה מקום ראשון במצעד שבועי - המשמעות היא שאפשר לכתוב ערך על הסינגל X. אם כן, התוספת שאתה מבקש, שגרסת הכיסוי תהיה בעלת חשיבות בפני עצמה, מייתרת את הסעיף. המטרה של הסעיף הוא לקבוע חשיבות לשירים מסויימים שלא נכנסים לשום קטגוריה אחרת. הנוסח הנוכחי, לפיו ניתן יהיה לספור גרסאות כיסוי שבוצעו על ידי אמנים בלי חשיבות אנציקלופדית, לא יגרום לכך שיספרו גרסת כיסוי של "כל זמר מפורסם", כי יש לנו קריטריונים ברורים לזמרים, וגם יש לנו את הכלים לקבוע אם יש חשיבות או אין חשיבות לאמנים אחרים. אמירושיחה 19:42, 22 במרץ 2020 (IST)

סעיפים 7 ו-8 - יוטיוב וספוטיפיי[עריכת קוד מקור]

7. צבר סך מצטבר של לפחות X צפיות בפלטפורמת שיתוף וידאו בעלת חשיבות אנציקלופדית, לדוגמה יוטיוב.
8. צבר סך מצטבר של לפחות X השמעות בפלטפורמת הזרמת מדיה בעלת חשיבות אנציקלופדית, לדוגמה ספוטיפיי.

חד וחלק נגד ספירת צפיות כקריטריון. גם לא אמין, גם לא מתחשב בגודל הקהל הפוטנציאלי. אנציקלופדיה היא לא תחרות פופולריות. מיה - שיחה 22:57, 17 במרץ 2020 (IST)

מיה, אני גם מתנגד לזה באופן אישי. ההצבעה היא על כל סעיף בנפרד. ככה שתוכלי להצביע נגד הסעיפים האלה ובעד סעיפים אחרים שאת תומכת בהם. אמירושיחה 23:01, 17 במרץ 2020 (IST)
צודק, הערתי מיותרת, הרי אין לי התנגדות לעצם העמדת הסעיפים להצבעה, כמובן. מיה - שיחה 23:03, 17 במרץ 2020 (IST)
מתעקש על השארת הסעיפים האלו. גם אם ניתן לזייף את הנתונים האלו, כששיר ישראלי מגיע לדוגמא ל-30 מיליון צפיות אי אפשר לא לשים לב אליו (מי שמאזין למוזיקה באופן קבוע או נמצא ביוטיוב הרבה), גם אם חלקן מזויפות, נצטרך להציב רף מספיק גבוה כדי לדעת שהנתונים האלו הם לא סתם קישוט. בנוגע לספוטיפיי - לא שמעתי על אף מקרה של זיוף, אבל גם אם יש - זה לא קשור לנקודה שלי. YairMelamedכל דבר. תרגישו חופשיים! 23:36, 17 במרץ 2020 (IST)
סעיפים הכרחיים מאוד. יאיר, הסברת זאת נהדר. Hello513 - שיחה 23:57, 17 במרץ 2020 (IST)
לא צריך ללכת רחוק לזיופים. יוטיוב מאפשרת לקנות ציפיות בכסף - אפשר לשיר שיר כפרסומת ולצבור צפיות. בכל מקרה, אני מסכים עם YairMelamed ששיר שמגיע לעשרות מיליוני צפיות הוא בעל חשיבות, גם אם חלקם מזוייפים, הרי שיש לו חשיבות. צריך רק להבטיח שמספר הציפיות המינימלי יהיה גבוה מספיק ולא נקפוץ מהתרגשות מכל מיליון צפיות. Eladti - שיחה 00:10, 18 במרץ 2020 (IST)
המקיסט הציע בעבר פתרון שהתקבל פה בנוגע לסעיף הספציפי הזה. 20%\25% (אם איני טועה) מאוכלוסיית המדינה. הכי הוגן, הכי נכון. Hello513 - שיחה 00:14, 18 במרץ 2020 (IST)
איך אפשר להבטיח מספר צפיות סביר? מותר להצביע לכל מספר. מיה - שיחה 00:17, 18 במרץ 2020 (IST)
היי מיה. בגלל זה אני מדבר באחוזים. כלומר, 25% או 20% מהאוכלוסייה של אותה המדינה. ההצעה עברה פה אחד (אם איני טועה) בעבר. לא רואה סיבה שהפעם תהיה בעיה איתה. Hello513 - שיחה 00:18, 18 במרץ 2020 (IST)
מה שכן, אחוז ההשמעות בספוטיפיי צריך להיות נמוך מזה של היוטיוב, היות ומדובר רשת סטרימינג שזכתה לפרסום בשנים האחרוונות, שלא כמו יוטיוב + העובדה שבלתי אפשרי לזייף שם השמעות. Hello513 - שיחה 00:19, 18 במרץ 2020 (IST)
מותר להצביע לכל מספר, מותר להצביע לכל אחוז. או שהאחוז לא ייבחר בהצבעה? אפשר לרכוש השמעות. מיה - שיחה 00:29, 18 במרץ 2020 (IST)
האחוז שנבחר בפעם הקודמת (ללא הצבעה כדמוני, כיוון שלא היה על כך ויכוח) הוא 25% אם איני טועה. לא רואה למה צריכה להיות בעיה עם זה כאן. Hello513 - שיחה 00:30, 18 במרץ 2020 (IST)
Hello513 ההצעה של המקיסט טובה לשירים בעברית, שכן יש רק מדינה אחת שבה מדברים עברית ולכן קל לעשות את החישוב. מה נעשה עם שיר בספרדית, שפה אותה דוברים מעל 470 מיליון איש בעשרות מדינות? Eladti - שיחה 00:32, 18 במרץ 2020 (IST)
אין קשר. לכן, דובר על אחוז מתוך האוכלוסייה של אותה המדינה. לדוגמה, מספיק שלשיר של הזמרת הקולומביאנית שאקירה יהיה 25% צפיות מסך האוכלוסייה של קולומביה ובכך תהא לו חשיבות. כך זה פעל במדיניות הקודמת. Hello513 - שיחה 00:33, 18 במרץ 2020 (IST)
הקריטריון של 20% בכל מדינה לא היה בקונצנזוס בפעם הקודמת ועורכים אפילו הצביעו נגד כשציינו שזה הטעם המרכזי להתנגדותם. זה יפתח פתח של דיונים על גבי דיונים וגם לא הוגן, מה, בגלל שלשאקירה יש אזרחות קולומביאנית אז צריך להיות לה רף יותר נמוך מג'ניפר לופז שהיא רק אמריקאית? ואיך נסווג יעל נעים ישראלית או צרפתייה? והשירים שלה בכלל באנגלית. בקיצור זה גם שרירותי וגם יגרור אותנו לדיונים ועוד דיונים בענייני פרוצדורה. לפי הנוסח הקיים העורך שילך להצביע יקח בחשבון שזה מספר אבסולוטי לכל השפות ולכל המדינות ויגלם את זה בהצבעתו, מניח שתהיה הטייה למטה לגבי ישראל (מה שיביא לרף יותר נמוך לעומת מה שהיה קורה אם היינו כרגע אמריקאים) אבל זה המחיר שנשלם כדי לאפשר לקוראים שלנו לקרוא ערכים על סינגלים בעברית. אמירושיחה 06:54, 18 במרץ 2020 (IST)

Symbol oppose vote.svg נגד חזק לסעיף זה. אשמח אם מישהו יוכל לתת דוגמה אחת לפחות לסינגל כלשהו - שעונה אך ורק על אחד משני סעיפים אלו, ולא עונה על אף סעיף אחר שמוצע כאן. יוניון ג'ק - שיחה 00:38, 18 במרץ 2020 (IST)

אין טעם לחפש דוגמה ולבזבז זמן יקר. אני יודע שאתה נגד הסעיפים הללו, אך אתה לא יכול פשוט לפסול אותם. הם חלק בלתי נפרד מעולם המוזיקה. Hello513 - שיחה 00:40, 18 במרץ 2020 (IST)
הלו, למה העוינות? יוניון, אם יש דוגמאות, אז...? מיה - שיחה 00:42, 18 במרץ 2020 (IST)
שום עוינות. אני לוקח ברצינות את הדעה שלו ומכבד אותה, אך קל וחומר לדעת שאי אפשר לוותר על שני הסעיפים הללו. Hello513 - שיחה 00:43, 18 במרץ 2020 (IST)
Mia www Mia, אם יש דוגמאות - אז יש טעם לדון בסעיפים אלו. אבל אם אין דוגמאות - אז פשוט אין צורך בהם, ואפשר לוותר עליהם. לוותר על הדיון ולוותר על ההצבעה. יש פה תקדים מאוד מסוכן שעלול לפגוע בויקיפדיה לטווח הארוך. יוניון ג'ק - שיחה 10:56, 18 במרץ 2020 (IST)
Hello513, אחוז הצפיות שאתה מדבר עליו גבוה ואני הולך על 10% מהאוכלוסייה של אותה מדינה. Avco123 - שיחה 09:02, 18 במרץ 2020 (IST)
Avco123 מקובל בהחלט. אני אפילו בעד 10% או 15% כדי שתהיה פה הגינות. Hello513 - שיחה 20:49, 18 במרץ 2020 (IST)
10% זה אומר 800 אלף צפיוץ בישראל - רף נמוך מאוד. Eladti - שיחה 06:46, 19 במרץ 2020 (IST)
אני Symbol support vote.svg בעד 15% - משמע 1.2 מיליון צפיות בישראל. YairMelamedכל דבר. תרגישו חופשיים! 14:27, 19 במרץ 2020 (IST)
מסכים עם יאיר. אחוז הוגן מאוד. Hello513 - שיחה 14:28, 19 במרץ 2020 (IST)
במקום להצביע 10 אחוז תצביעו 800 אלף ובמקום להצביע 15 אחוז תצביעו 1.2 מיליון. אמירושיחה 20:27, 19 במרץ 2020 (IST)
1.2 מיליון בישראל זה מכובד, 1.2 מיליון בארצות הברית זה... כלום ושום דבר. איך אתה רוצה שנצביע? YairMelamedכל דבר. תרגישו חופשיים! 21:35, 20 במרץ 2020 (IST)
אעתיק את התגובה שלי מלמעלה: הקריטריון של 20% בכל מדינה לא היה בקונצנזוס בפעם הקודמת ועורכים אפילו הצביעו נגד כשציינו שזה הטעם המרכזי להתנגדותם. זה יפתח פתח של דיונים על גבי דיונים וגם לא הוגן, מה, בגלל שלשאקירה יש אזרחות קולומביאנית אז צריך להיות לה רף יותר נמוך מג'ניפר לופז שהיא רק אמריקאית? ואיך נסווג יעל נעים ישראלית או צרפתייה? והשירים שלה בכלל באנגלית. בקיצור זה גם שרירותי וגם יגרור אותנו לדיונים ועוד דיונים בענייני פרוצדורה. לפי הנוסח הקיים העורך שילך להצביע יקח בחשבון שזה מספר אבסולוטי לכל השפות ולכל המדינות ויגלם את זה בהצבעתו, מניח שתהיה הטייה למטה לגבי ישראל (מה שיביא לרף יותר נמוך לעומת מה שהיה קורה אם היינו כרגע אמריקאים) אבל זה המחיר שנשלם כדי לאפשר לקוראים שלנו לקרוא ערכים על סינגלים בעברית. אמירושיחה 21:37, 20 במרץ 2020 (IST)
אמירו, החלוקה אמורה להיות לפי המדינה בה היוצר/ת משחרר/ת את שיריו (במידת האפשר). כן, זה יוצר סף "נמוך יותר" כביכול מבחינת הצפיות, אבל כך נדע מה מידת העניין באופן יחסי (מה לעשות שבמדינות עם יותר תושבים דרושים יותר תושבים כדי להראות חשיבות, ולהיפך). נכון שלא תהיה הסכמה רחבה על 10%, אבל 10 או 15 אחוזים ממספר האזרחים במדינה הם רף סביר לחלוטין שכנראה יסכימו עליו פה (יעידו התגובות מעל על כך) ובהצבעה. המטרה של המדיניות היא לא להיות רכה מדי, היא צריכה להיות אקטיבית ומשמעותית עם סף שבאמת אומר משהו כדי שלא ייכתב כאן ערך על כל שיר שקיים אי פעם, לא משנה מה (בעיקר בנושא הצפיות, שאמינותן שנויה במחלוקת).המקיסט - על דא ועל הא - גם לוויקיפדיה יש עיתון 21:46, 20 במרץ 2020 (IST)
אתם צודקים שמספר קבוע הוא רף מוזר, אבל הוא מאפשר קריטריון פשוט בלי ויכוחים על חישובים שונים. מיה - שיחה 21:50, 20 במרץ 2020 (IST)
נכון, והוא גם סוג של אפשרות אבל אעדיף את הרף המדויק יותר. אפשר גם לרשום במדיניות (וכמובן לעדכן מדי פעם) במספרים רף של מס' מדינות פופולריות (למשל מה הרף של שירים ישראליים, אמריקאיים, בריטים) כך שזה יקל יותר.המקיסט - על דא ועל הא - גם לוויקיפדיה יש עיתון 21:54, 20 במרץ 2020 (IST)
תגובתך "זה יפתח פתח של דיונים על גבי דיונים וגם לא הוגן, מה, בגלל שלשאקירה יש אזרחות קולומביאנית אז צריך להיות לה רף יותר נמוך מג'ניפר לופז שהיא רק אמריקאית? ואיך נסווג יעל נעים ישראלית או צרפתייה? והשירים שלה בכלל באנגלית. בקיצור זה גם שרירותי וגם יגרור אותנו לדיונים ועוד דיונים בענייני פרוצדורה. לפי הנוסח הקיים העורך שילך להצביע יקח בחשבון שזה מספר אבסולוטי לכל השפות ולכל המדינות ויגלם את זה בהצבעתו, מניח שתהיה הטייה למטה לגבי ישראל (מה שיביא לרף יותר נמוך לעומת מה שהיה קורה אם היינו כרגע אמריקאים) אבל זה המחיר שנשלם כדי לאפשר לקוראים שלנו לקרוא ערכים על סינגלים בעברית" סיכמה את כל הדיון בעיניי. Hello513 - שיחה 21:58, 20 במרץ 2020 (IST)
גם אני בעד קריטריון אחוזים ממדינה. הכי פשוט ונח. התו השמיניהבה נשוחחתובנות 14:47, 22 במרץ 2020 (IST)

העברה מגוף הטיוטה[עריכת קוד מקור]

 1. Symbol oppose vote.svg נגד חזק לסעיפים 7-8. פשוט מנוגדים למדיניות ויקיפדיה. אין מה להצביע עליהם. יוניון ג'ק - שיחה 22:56, 22 במרץ 2020 (IST)
  משתמש:יוניון ג'ק, גם אני מתנגדת לסעיף, אבל לאיזו מדיניות הוא מנוגד? מיה - שיחה 02:44, 23 במרץ 2020 (IST)
  ויקיפדיה:מקורות / ויקיפדיה:איכותם של מקורות. יוניון ג'ק - שיחה 19:44, 23 במרץ 2020 (IST)
  יוניון ג'ק, האם ידוע על זיופים בהשמעות בספוטיפיי? איש השום (Theshumai) - שיחה 23:08, 23 במרץ 2020 (IST)
  Theshumai, תעשה חיפוש בגוגל: "buy spotify plays". יוניון ג'ק - שיחה 01:44, 24 במרץ 2020 (IST)
  יוניון ג'ק, מיה , אתם יכולים בהצבעה עצמה להצביע ספציפית נגד הסעיפים האלה, אבל לפחות שתהיה מדיניות, זה עדיף מאשר להיות בלי מדיניות בכלל.המקיסט - על דא ועל הא - גם לוויקיפדיה יש עיתון 16:15, 24 במרץ 2020 (IST)
  אני חושב שלא ראוי בכלל להעלות סעיפים שכאלו להצבעה, לפני שהתקיים על כך דיון עקרוני במזנון. "לפחות שתהיה מדיניות" זו בטח לא סיבה. עדיף שלא תהיה מדיניות - על פני כך שתהיה מדיניות גרועה ומזיקה, שאחר כך יהיה קשה מאוד לשנותה. שנים רבות התקיימה ויקיפדיה בלי מדיניות זו. מה בדיוק החיפזון כעת?! יוניון ג'ק - שיחה 20:37, 24 במרץ 2020 (IST)
  זה לא חיפזון. להזכירך, זה ניסיון רביעי בערך בשנה האחרונה לנסות להעביר מדיניות כזו (לא חשבתי שיהיה ניסיון נוסף אגב). המדיניות חשובה כי יש כל מיני ערכים על שירים שנכתבים ביום שהם משוחררים מבלי שום חשיבות (וגם כי היא יכולה להעלות את רמת הכתיבה של ערכים קיימים, ולדאוג שיהיו בהם סיקורים תקשורתיים בכמות מספקת).המקיסט - על דא ועל הא - גם לוויקיפדיה יש עיתון 21:03, 24 במרץ 2020 (IST)
  יוניון ג'ק, תודה, הצצתי קצת בלינקים וראיתי שהחברות שבדקתי מציעות מקסימום של 1 או 2 מיליון השמעות. מעניין אם יש מגבלה טכנית ריאלית לזייף מספרים גדולים יותר. זה יכול לחדד את ההצבעה סביב הסעיף הזה אם כן או לא. ביוטיוב אגב ראיתי חברות שמציעות מקסימום של 10-5 מיליון צפיות, שגם אם זה אכן מקסימום ריאלי לזיוף, יצריך מאיתנו למקם את הרף במקום גבוה מאוד, כזה ששירים ישראלים למשל יתקשו לעמוד בו. יכול להיות שהשתכנעתי עכשיו סופית להצביע נגד קריטריון יוטיוב. לגבי ספוטיפיי אני זקוק למידע נוסף (כמה השמעות מקבלים נניח, השירים הכי פופולרים של אומנים בסדרי גודל שונים, נניח אניה, קרן פלס או בלקן ביט בוקס? והאם באמת קשה לזייף השמעות בספוטיפיי במספרים גדולים מ-2 מיליון או שהרושם שלי מוטעה?). איש השום (Theshumai) - שיחה 22:22, 24 במרץ 2020 (IST)
יוניון ג'ק התקיימו אינספור "דיונים עקרוניים" במזנון בעניין היוטיוב והספוטיפיי, כולל דיון גם בסיבוב הזה, ומה לעשות - אין קונצנזוס בעניין. כמו שאותך לא ישכנעו שהסעיפים האלה לא טובים (ואני מסכים איתך), כך יש כאלה שלא ישתכנעו לוותר עליהם. המוצא היחיד הוא ללכת להצבעה ושהקהילה תכריע. אמירושיחה 22:33, 24 במרץ 2020 (IST)
Amirosan, אדרבא, שהקהילה תחליט על כך. אבל לא כך. שיתקיים דיון ספציפי ורציני בנושא הסתמכות על מקורות בלתי מהימנים בעליל בכתיבת ערכים ובביסוס חשיבותם האנציקלופדית, ושההחלטות שיתקבלו יהיו כללליות וגורפות, ולא נקודתית בנוגע לערכים אודות סינגלים. יוניון ג'ק - שיחה 22:59, 24 במרץ 2020 (IST)
הדיון כרגע עוסק בעניין הנקודתי של חשיבות סינגלים. העורכים שלנו נבונים ומכירים את הבעיות בקריטריונים הנ"ל ואני בטוח שזה ישתקף בתוצאות ההצבעה. אני בעד הצעתך לקיים דיון רוחבי במזנון לגבי הצורך בהסתמכות על מקורות מהימנים. אמירושיחה 23:09, 24 במרץ 2020 (IST)

סעיף 9 - חשיבות תרבותית או מוזיקאית[עריכת קוד מקור]

9. הוא בעל חשיבות תרבותית או מוזיקאית – על כך צריך להעיד מקור מגוף תקשורת בעל חשיבות אנציקלופדית, שאינו יח"צני ובהיקף של מעל מספר פסקאות. לעניין זה, סיקור, ביקורת, פרשנות, כתבה, וכיוצא בזה - כל אחד מאלה ייחשב כהוכחה לחשיבות תרבותית או מוזיקאית.

נקודות לדיון - עלתה טענה שמדובר בכללים מקלים מידי, וכן לפצל את החשיבות התרבותית והמוזיקאית לשני קריטריונים נפרדים. אודה לדעתכם. אמירושיחה 22:47, 17 במרץ 2020 (IST)

בעייתי. מצד אחד חשיבות תרבותית היא אולי הכלל הכי חשוב לכתיבת ערכים בתחומי הבידור, מצד שני סיקור הוא בהחלט תנאי מקל ופרצה לסינגלים חסרי חשיבות. מיה - שיחה 22:54, 17 במרץ 2020 (IST)
שימי לב שזה לא סתם סיקור. זה סיקור ממקור בעל חשיבות אנציקלופדית בהיקף משמעותי של מעל מספר פסקאות. ההיגיון הוא שבנסיבות אלו לא נכתב תוכן על סתם שיר, אלא רק על שיר שיש לו חשיבות. אמירושיחה 23:14, 17 במרץ 2020 (IST)
לפעמים זה מעיד רק על העניין והטעם האישי של המבקר, ומצד שני שירים יכולים לפרוץ מעבר לעולם המוזיקה (דוגמה לשם הדוגמה: להפוך להמנון הלא רשמי של עיר המדינה מיהלנד) ומכיוון שאין מה לנתח בשיר עצמו, המשמעות התרבותית שלו תזכה רק לאזכור קצר בכתבות (בדוגמה: כתבה על מיהלנד). מיה - שיחה 23:29, 17 במרץ 2020 (IST)
ראשית כל אני בעד השארת הסעיף הזה, בכל מחיר. דבר שני, לדעתי יש לפצל לחשיבות מוזיקאית כביכול, ביקורות, סיקורים, והכל, ולשירים שהם נכס צאן ברזל, כמו פזמון ליקינתון, כי יש הרבה כאלה שלא עומדים בקריטריונים האחרים. YairMelamedכל דבר. תרגישו חופשיים! 23:40, 17 במרץ 2020 (IST)
YairMelamed, אני חושב שאין אחד בוויקיפדיה העברית שיחלוק על כך שלשיר שמהווה נכס צאן ברזל יש חשיבות אנציקלופדית. השאלה אפוא שעומדת לפתחנו היא האם לרשום את זה כקריטריון, לדעתי התשובה שלילית. ראשית, לא ברור מה זה "נכס צאן ברזל", ושנית שיר שמגיע למעמד כזה בכל מקרה יוכל להיכנס לפי הקריטריון הקיים, אם הבאת לדוגמה את פזמון ליקינתון שאין מחלוקת שהשיר מהווה "נכס צאן ברזל", יש לו כמעט 5,000 אזכורים בגוגל. ככה שגם מבחינה פרקטית לדעתי אין צורך לייחד קריטריון ספציפי ל"נכס צאן ברזל". אמירושיחה 06:59, 18 במרץ 2020 (IST)
שום דבר לא עושים "בכל מחיר". אם לזה הכוונה בפיצול אז אני מסכימה, יש הבדל מהותי בין חשיבות שביקורת עשויה להעיד עליה ובין חשיבות שאזכורים רבים סביב נושא מסוים ונפרד מהשיר מעידים עליה. מיה - שיחה 23:49, 17 במרץ 2020 (IST)
תאורטית אפשר לשנות את הסעיף כך שההצבעה תהייה על כמות של סיקורים שהסינגל צריך לקבל כדי שייחשב כבעל השפעה תרבותית. איש השום (Theshumai) - שיחה 00:16, 18 במרץ 2020 (IST)
אם הסינגל מעניין רק בגלל השימוש בו או בבית מתוכו, יכולות להיות עשרות התייחסויות אליו ואפס סיקורים. מיה - שיחה 00:37, 18 במרץ 2020 (IST)
איש השום (Theshumai) תיאורטית אין לי בעיה לשנות את הקריטריון ל-X סיקורים ואז נצביע על הכמות. אבל קח בחשבון שהמספר יהיה פתוח ואז יכול להתקבל מספר של 20 סיקורים (כמו שהיה במדיניות המפלגות לגבי הסקרים שיצא 15 סקרים), ואז זה למעשה יעקר את הסעיף מתוכן כי כמעט לא יהיו כמויות כאלה וגם נתחיל בדף השיחה לערוך רשימות על גבי רשימות וזה יסרבל את כולם. לפי דעתי עדיף להשאיר סיקור אחד. אשמח לשמוע דעות נוספות. אמירושיחה 07:02, 18 במרץ 2020 (IST)

לדעתי הדרישה צריכה להיות 2 ביקורות, פרשנות וכו' (סיקורים הייתי מוציא מהרשימה - הם 90% יח"צ. מספיק לקחת שיר אחד ולהשוות בין Mako, וואלה ו-Ynet ולראות עד כמה ה"סיקורים" דומים. ככה זה כשעושים Copy Paste למייל המצורף). Eladti - שיחה 00:21, 18 במרץ 2020 (IST)

Eladti, אי אפשר לקבוע מספר "2" באופן שרירותי, אם כבר אז לקבוע X ולהעמיד את העניין להצבעה - אבל ראה תגובתי למעלה באשר לקיים בעניין זה. לגבי "סיקור" - אם יסכימו לכך עוד עורכים כאן, אין לי בעיה להוריד את המילה, אבל גם זו תהיה רשימה פתוחה ולכן ממילא עורכים יוכלו לקרוא את המילה "סיקורים" לתוך הסעיף. אמירושיחה 07:05, 18 במרץ 2020 (IST)
לא הבנתי את המשפט האחרון. אני בעד להעמיד את המספר להצבעה. מיה - שיחה 19:54, 19 במרץ 2020 (IST)
מיה אני אומר שהרשימה (ביקורת, פרשנות, כתבה וכו') זו רשימה פתוחה, אז לא כזה משנה אם המילה סיקור תהיה שם או לא. לגבי המספר - את צריכה לקחת בחשבון שיכול לצאת שצריך 20 כתבות וזה יהיה לא מעשי. אמירושיחה 20:34, 19 במרץ 2020 (IST)
איך יכול לצאת 20? מי שבעד יצביעו למספר סביר, ומי שנגד יצביעו אינסוף, לא? מיה - שיחה 20:37, 19 במרץ 2020 (IST)
תסתכלי בארכיון הפרלמנט האחרון שהצבענו על חשיבות מפלגות, בסעיף הסקרים. בכל המדיניות דיברנו על 2 עד 5, ובסוף היה 15. הרבה באו רשמו 100, 300 כאלה מספרים. אמירושיחה 20:54, 19 במרץ 2020 (IST)
בהצבעה הזאת אם חושבים ששום מספר לא מזכה בחשיבות אפשר לכתוב אינסוף, אני לא מבינה מה הבעיה דווקא בסעיף הזה? מיה - שיחה 21:02, 19 במרץ 2020 (IST)
הבעיה שזה סעיף סופר מרכזי ואם יהיה בו מספר גדול זה יעקר אץ המדיניות. לא רוצה לקחת הימור בשביל שיהיה 2 או 3. מוכן לקנות את הסיכון עם 1. אמירושיחה 21:19, 19 במרץ 2020 (IST)
מצטערת אבל אני באמת לא מבינה... אם מותר להצביע נגד סעיף, מה הבעיה שיצביעו אינסוף? אם המטרה היא רק להימנע מסעיף מגוחך במדיניות, אפשר לקבוע שאם החציון הוא מספר דו ספרתי אז הסעיף לא עבר, או להגביל מראש את המספרים (1 עד N קטן או אינסוף, אין אמצע). מיה - שיחה 21:32, 19 במרץ 2020 (IST)
דרישה נוספת שהיא שהביקורת, פרשנות וכו' תעשה על ידי איש מקצוע מהתחום. יש היום המון בלוגים עצמאיים שבהם כל אחד יכול לכתוב את דעתו ולפרסם ברשת. אי אפשר להשוות ביקורת של יואב קוטנר או יוסי חרסונסקי לביקורת של שושנה השכנה שהתחילה לכתוב בלוג לפני שבוע. Eladti - שיחה 00:24, 18 במרץ 2020 (IST)
אני חושב שזה די ברור שלביקורת של שושנה השכנה לא תהא חשיבות כמו ביקורת של אדון יוסי. Hello513 - שיחה 00:26, 18 במרץ 2020 (IST)
כמו כן, ביקורת אחת מספיקה בעיניי. שיר שקיבל ביקורת אצל גורם מוסמך לא סתם קיבל אותה. Hello513 - שיחה 00:27, 18 במרץ 2020 (IST)
אם הסינגל קיבל ביקורת בגלל חשיבותו, היא לא תהיה היחידה. ההפך לא נכון - לא סביר שהסינגל זכה בצדק בביקורת ורק מבקר מוזיקה אחד הכיר בכך. מיה - שיחה 00:34, 18 במרץ 2020 (IST)
"ביקורת על ידי איש מקצוע מהתחום" לא ברור מה ההגדרה של "איש מקצוע מהתחום", זה לא מקצוע שמקבלים בו רישיונות. מה אם ידיעות אחרונות במגזין 7 ימים יקדיש לסינגל כתבה של רז שכניק על אורך של 3 עמודים? לא חושב שזה עונה להגדרה של איש מקצוע מהתחום. אני בעד לחדד את ההגדרה אבל צריך עוד לחשוב איך לעשות את זה.. אמירושיחה 07:09, 18 במרץ 2020 (IST)
 • אמירו, אני רוצה שתביא לי דוגמה לסעיף זה (שיר+מקור), כדי להבין טוב יותר ושאוכל להביע את דעתי. Avco123 - שיחה 09:04, 18 במרץ 2020 (IST)
למשל ביקורת לשיר אם אתה גבר של נועה קירל - דודי פטימר, ‏נועה קירל עם שיר חדש המשלב בגרות וקסם נעורים | ביקורת, באתר מעריב השבוע, 14 בינואר 2020 - לפי דעתי זה עובר את הרף באופן מובהק ומקנה לשיר חשיבות תרבותית או מוזיקאית. אמירושיחה 09:18, 18 במרץ 2020 (IST)
מובן, תודה. Avco123 - שיחה 09:53, 18 במרץ 2020 (IST)
הוספתי את הדוגמה הזו כהערת שוליים למדיניות. לדעתי זו דוגמה טובה כי היא יחסית גבולית ועל שיר יחסית פחות מוכר שלה וזה יכול להמחיש טוב לעתיד את הרף שהסכמנו עליו. אמירושיחה 10:06, 18 במרץ 2020 (IST)
מקובל בהחלט. Avco123 - שיחה 10:07, 18 במרץ 2020 (IST)
אמירו, מסכים עם שיחה שעדיף שיהיו 2 מקורות. בגלל שזה נראה מספר שרירותי מדי, למה שלא נוסיף משתנה גם לסעיף זה?המקיסט - על דא ועל הא - גם לוויקיפדיה יש עיתון 16:42, 19 במרץ 2020 (IST)
להוסיף משתנה זה יכול לצאת שצריך 15 כתבות ואז זה ירוקן את הסעיף מתוכן, כמו במדיניות של המפלגות שיצא 15 סקרי בחירות. אני חושש שאם נשים כאן 2 מקורות זה לא יעבור וזה סעיף שכל המדיניות בנויה עליו אשמח לשמוע עוד דעות? אמירושיחה 20:34, 19 במרץ 2020 (IST)
אם לא יעבור אז יישאר פתוח לשיקול דעת, אני בעד 2 וכל הכבוד על היוזמה. Audrey well well - שיחה 16:24, 28 במרץ 2020 (IDT)
Audrey well well יש כרגע הצבעה בפרלמנט, אתה מוזמן להשתתף. אמירושיחה 16:56, 28 במרץ 2020 (IDT)

אופן הצבעה והכרעה[עריכת קוד מקור]

נקודות לדיון - עלו הערות בנוגע להכרעה בסעיף 3, נטען שיש בעיה עם החציון. אודה להתייחסות יונה בנדלאק, דניאל ב., hagay1000, פשוט, עוזי ו. (בנושאים מסוימים), דביר, איתי (לא בכל מה שקשור למתמטיקה), יואל, ruleroll (גאומטריה), רמי, Tshuva, yotamsvoray, CodeGuru, נחי (תורת המידה, הסתברות, תהליכים מקריים), Zardav, דוד שיבעלי הידע במתמטיקה בבדיקת ההכרעה ובפרט סעיף 3. תודה! אמירושיחה 22:47, 17 במרץ 2020 (IST)

מאחר שמחפשים את החציון זה לא משנה. לא ייתכן שאינסוף יסמל "כל מקום" כי לא באמת מתכוונים לזה, אפשר לכתוב את המקום הכי נמוך שקיים. מיה - שיחה 22:54, 17 במרץ 2020 (IST)
לא התיחסת כלל לבעיה באופן ההכרעה הנוכחי. שני צדדי התחום צריכים לייצג את שני קצות הדיון, לכן א"א שאינסוף (המספר הכי גבוה) ייצג את הדעה שאף מקום אינו מספיק, אם בשאר התחום כלל שהמספר עולה הדרישה יורדת. צריך לבחור עבור דעה זו את המספר אפס. בן עדריאלשיחה • כ"ד באדר ה'תש"ף 12:15, 20 במרץ 2020 (IST)
כדי לא לבלבל אולי אפשר להצביע אינסוף, ופשוט בסדר של ההצבעות לשים את ההצבעות אינסוף בהתחלה (לפני 1), זו גם יכולה להיות אפשרות? מתייג שוב את תבנית:בלי ידע, מבקש עזרתכם. אמירושיחה 12:19, 20 במרץ 2020 (IST)
אפשר, אבל זה נראה לי מבלבל הרבה יותר. מה מבלבל בהצעה שלי? כין שנפלה תקלה בתיוג שלך, אתייג מחדש: יונה בנדלאק, דניאל ב., hagay1000, פשוט, עוזי ו. (בנושאים מסוימים), דביר, איתי (לא בכל מה שקשור למתמטיקה), יואל, ruleroll (גאומטריה), רמי, Tshuva, yotamsvoray, CodeGuru, נחי (תורת המידה, הסתברות, תהליכים מקריים), Zardav, דוד שיבעלי הידע במתמטיקה. בן עדריאלשיחה • כ"ד באדר ה'תש"ף 14:27, 20 במרץ 2020 (IST)
זה חייב להיחשב בהתחלה, כמובן, בשביל החציון, אבל לא משנה אם זה ייקרא אינסוף, אפס, מינוס אינסוף או "נגד". מיה - שיחה 14:41, 20 במרץ 2020 (IST)
בן עדריאל תוכל בבקשה לסייע בניסוח הסעיף, איך שאתה סבור שזה צריך להיות בצורה תקינה? ראה להלן את הנוסח הנוכחי:
"סעיף 3.א. - מהו הדירוג הקטן ביותר במצעד פזמונים שבועי המספיק להבטיח חשיבות. מ-1 (רק המקום הראשון) ל-"אינסוף" (אף דירוג לא יספיק כדי להבטיח חשיבות). ההכרעה תהיה לפי חציון (אם החציון הוא "אינסוף" פירושו שאף דירוג במצעד פזמונים אינו מספיק, והסעיף לא יופיע ברשימה)."
תודה! אמירושיחה 15:00, 20 במרץ 2020 (IST)
"מהו הדירוג הנמוך ביותר במצעד פזמונים שבועי המספיק להבטיח חשיבות. מ-0 (אף דירוג לא יספיק כדי להבטיח חשיבות) ל-"אינסוף" (כל דירוג שהוא מספיק). ההכרעה תהיה לפי חציון (אם החציון הוא "0" פירושו שאף דירוג במצעד פזמונים אינו מספיק, והסעיף לא יופיע ברשימה)." מה דעתך על זה (וכיו"ב עבור שאר התת-סעיפים)? בן עדריאלשיחה • כ"ד באדר ה'תש"ף 15:15, 20 במרץ 2020 (IST)
בן עדריאל, מעולה תיקנתי תודה רבה, והוספתי גם סיפא שיובהר מה המשמעות שהחציון הוא "אינסוף". מקווה שהנוסח יהיה נהיר לכל המצביעים. אמירושיחה 15:39, 20 במרץ 2020 (IST)

דיונים כלליים[עריכת קוד מקור]

כל עניין כללי שלא מתאים לסעיף ספציפי - נא לרשום תחת הסעיף הזה. אמירושיחה 22:47, 17 במרץ 2020 (IST)

כל הכבוד על ההתמודדות עם הנושא, אין ספק שאם יתגבשו כללים, איכותה של האנציקלופדיה תעלה! מיה - שיחה 22:54, 17 במרץ 2020 (IST)

לא הספקתי להביע את דעתי במזנון. רק אומר שאני נוטה להתנגד לתוכנית הנ"ל ובייחוד לסעיף 9 הלא מוגדר. עם זאת, אני מחזק את ידיך אמירו היקר על הרצון והנחישות להסדיר נושא כה חשוב שלא הוסדר מאז הוקמה ויקיפדיה אי שם ביולי 2003. שיהיה בהצלחה רבה. אופק. אופק ג'רסי ~ ליצירת קשר ~ מיזם יחסי החוץ 03:25, 18 במרץ 2020 (IST)

תודה רבה אופק. אמירושיחה 07:24, 18 במרץ 2020 (IST)

יש עוד נושא שחשוב לי להתייחס עליו, השיר "The Glow" הוא אחד מתוך שלושת השירים של הזיכיון "נסיכות דיסני", הוא לא היה בשום מצעד ואין עליו ביקורות, האם מגיע לו ערך? כי נכון, מצד אחד הוא לא עומד על שום קריטריון, אך מצד שני הוא שיר מוכר שליווה את הנסיכות בפארקים השונים של דיסני, עד שיצא הסינגל השלישי והחדש. GUNR7229 - שיחה 13:35, 18 במרץ 2020 (IST)

באופן כללי, אני חושב שצריכים להיות קריטריונים לסינגל של זמר, וקריטריונים שונים לסינגלים מתוך סרטים ומדיות שונות. GUNR7229 - שיחה 13:37, 18 במרץ 2020 (IST)

אם הוא לא עומד באף אחד מהקריטריונים אז אין לו חשיבות, אתה יכול לכתוב עליו בערך של הזיכיון. בעניין סרטים הוספתי את הקריטריון של שיר נושא של סרט קולנוע, אתה יכול להציע שם להרחיב ונראה אם יהיו דעות שיתמכו בכך. אמירושיחה 13:43, 18 במרץ 2020 (IST)
טוב, איפה אני יכול להציע שצריך לאפשר לגם לשיר שיתמודד לפרס בעל חשיבות ולא זכה לקבל ערך? GUNR7229 - שיחה 14:00, 18 במרץ 2020 (IST)
הסעיף הרלוונטי הוא סעיף 2 - פתחתי פרק נוסף בדיון - אתה מוזמן להציע את זה שם ולפרט את הסיבות לכך. אמירושיחה 14:12, 18 במרץ 2020 (IST)
תודה, אני עדיין חושב שצריך לעשות קווים מנחים אחרים לסינגלים משירים. GUNR7229 - שיחה 14:14, 18 במרץ 2020 (IST)
שירים מצוטטים עוד קריטריוןהוא כניסה של מילים מתוך שיר כביטוי שגור. סתם לדוגמא, שיר כאב של מאיר אריאל לא הצליח במצעדים כפי הנראה, אבל בכל משפט שאתם אומרים בעברית מססתתר ערבי עם נרגילה, הוא ביטוי שמקורו בשיר לכן אם יש שימוש בתרבות בציטוטו משיר, זה מראה שיש לו חשיבות תרבותית ומכאן חשיבות אנציקלופדית Nirvadel - שיחה 20:09, 20 במרץ 2020 (IST)
אם יש לביטוי חשיבות יכול להיכתב עליו ערך והשיר יוזכר בו, אחרת לשיר עצמו ודאי אין חשיבות, הרי זה לא שהערך על הביטוי יהיה ארוך עד כדי כך שהפרק על השיר יצדיק דף משנה. מיה - שיחה 20:30, 20 במרץ 2020 (IST)
לדעתי והבנתי אין *חובה* ששיר יבהיר חשיבות *רק* על סמך הקריטריונים האלו, וגם סיבות נוספות יכולות לנמק חשיבות יוצאת דופן לשיר שבכל זאת בולט בדרך כזו או אחרת למרות שלא עומד רשמית בקריטריונים. ואני חושב שזה יהיה מצוין - המדיניות - בכך שתבטל כתיבה "אוטומטית" של שירים ותגביר את המחשבה-לפני-מעשה ואת הניסיון לחשוב מראש על הסיבות שמייחדות שיר מסוים ומקנות לו חשיבות אנציקלופדית, שזה מבחינתי המצב לשאוף אליו, לא רק לגבי שירים אלא באופן כללי לגבי כל ערך במיזם. ייתכן ששימת דגש על סיבות אלו בכתיבת הערכים גם תגביר את איכותם במקרים מסוימים. איש השום (Theshumai) - שיחה 23:11, 23 במרץ 2020 (IST)

לאיזה סעיף יכנס שיר כמו כתב סתיו? בן עדריאלשיחה • כ"ו באדר ה'תש"ף 20:39, 21 במרץ 2020 (IST)

מה הקשר? הנושא כאן הוא קביעת קריטריונים לסינגלים. מיה - שיחה 20:40, 21 במרץ 2020 (IST)

רטרואקטיביות[עריכת קוד מקור]

אמירו, האם לקביעת הקריטריונים תהיה השפעה רטרואקטיבית על כל הערכים שכבר נכתבו? התו השמיניהבה נשוחחתובנות 14:52, 22 במרץ 2020 (IST)

בוודאי, כמו כל קריטריון. אמירושיחה 14:58, 22 במרץ 2020 (IST)

מספיק ולא הכרחי[עריכת קוד מקור]

האם ערך על סינגל שלא עומד באף אחד מהקריטריונים שיוגדרו בהצבעה זו, צפוי למחיקה בתום דיון חשיבות, או שגם הבהרת חשיבות אחרת תתקבל? מהנוסח "די בהתקיימות אחד מהתנאים הבאים" משמע שעמידה באחד התנאים מספיקה אך אינה הכרחית. זו אכן הכוונה? בברכה, גנדלף - 01:24, 24/03/20

עמידה באחד התנאים מספיקה. לתפישתי, הקריטריונים האלה, כמו כל קריטריון אחר בוויקיפדיה העברית, הם נקודת מוצא לדיון והקהילה יכולה להחליט לסטות מהם. האם אתה מכיר קריטריונים שמתנהגים בצורה אחרת? לדוגמה הכלל למוזיקאים שצריך אלבום ואושרו ערכים לזמרים בלי אלבום. הכלל לכדורגלן שצריך 50 הופעות ואושרו ערכים לכדורגלנים עם פחות הופעות. בסופו של דבר שיקול הדעת שמור לקהילה. אמירושיחה 06:57, 24 במרץ 2020 (IST)
אני חייב לציין כי התשובה שלך אדון אמירו מאוד הפתיעה אותי לטובה. Hello513 - שיחה 13:38, 24 במרץ 2020 (IST)
שמח לשמוע, ומחכה ליום שתפסיק לכנות אותי "אדון"קריצה. אמירושיחה 13:54, 24 במרץ 2020 (IST)
ראה את זה כמחמאה. Hello513 - שיחה 14:20, 24 במרץ 2020 (IST)
הכוונה להבהרת חשיבות המעלה פרט שלא נקבע לגביו קריטריון בכלל? אחרת כל המאמץ מיותר. מיה - שיחה 15:00, 24 במרץ 2020 (IST)
לא, הכוונה שהקהילה תגיד: "ראינו את הקריטריונים, הערך לא עומד בהם. על אף זאת אנחנו סבורים שיש לאשר את הערך מהסיבה הזאת והזאת". אגב, יש עכשיו הצבעה באשר לאדם שלא עומד בקריטריונים של חיילי וחללי צה"ל ויש רוב בינתיים דווקא להשאיר את הערך. אלה דברים שקוראים, אבל הקריטריונים יתנו מסגרת לדיון וגם עורכים בבואם לכתוב ערכים חדשים - יסתכלו על הקריטריונים ויראו מראש שהערכים עומדים בהם. אמירושיחה 15:11, 24 במרץ 2020 (IST)
מה תהיה "הסיבה הזאת והזאת"? אם זאת סיבה שלא חשבו עליה כאן, ברור, אבל אם זה קריטריון שהועמד להצבעה? יהיה ניתן לטעון שיש חשיבות לכל סינגל שממלא כמה סעיפים שכל אחד מהם נקבע כלא מספק, ולכל סינגל שכמעט עבר שניים או שלושה סעיפים עם רף מספרי, ואז מתעלמים מהקריטריונים ועוברים להצבעה? מיה - שיחה 15:22, 24 במרץ 2020 (IST)
לא ברור לי מה את מנסה להגיד? בימים אלו מתקיים דיון בערך דניאל יפה, בו דנים בחשיבות הערך למרות שהוא לא עומד בקריטריונים ויש מספר רב של תומכים. את יודעת, תמיד יש יוצאי דופן. Hello513 - שיחה 15:28, 24 במרץ 2020 (IST)
לא ברור לי מה אתה מנסה להגיד. האם אתה מאשר את החשד שלי? מיה - שיחה 15:29, 24 במרץ 2020 (IST)
ראי את ההערה שמתנוססת בראש כל דף מדיניות תב:דף קווים מנחים. זה נכון לכל דפי המדיניות. הקריטריונים האלה לא יוצאים דופן. אמירושיחה 15:32, 24 במרץ 2020 (IST)
זה ברור, אבל הצורך בקריטריונים נבע מכך שהשכל הישר לא הספיק. אני אשאל בצורה פשוטה: האם טיעונים הנוגעים לכישלון בקריטריונים ייחשבו כהבהרת חשיבות (כלומר, תידרש הצבעה בגללם)? מיה - שיחה 15:35, 24 במרץ 2020 (IST)
אם אנחנו נקבע למשל שסינגל צריך להיות לפחות במקום 5 במצעד שבועי כדי לעבור את הרף, לא ניתן יהיה להבהיר חשיבות בטענה שהוא במקום ה-10. מתייג גם את Lostam (שהוא זה שמחליט האם הנטען מהווה הבהרת חשיבות) אם ירצה לחדד את הסוגיה. אמירושיחה 15:39, 24 במרץ 2020 (IST)
ברור לך (מיה) שלא יתחילו למחוק ערכים ככה סתם כי הם לא עומדים בקריטריונים ללא דיון והצבעה כן? Hello513 - שיחה 15:40, 24 במרץ 2020 (IST)
מחכה לתשובה ברורה לגבי ניסיונות לטעון חשיבות בגלל מספר קריטריונים שסינגל נכשל בהם. הלו, אני בטוחה שאתה מודע להבדל בין דיון להצבעה. מיה - שיחה 15:42, 24 במרץ 2020 (IST)
ברגע שיהיו קווים מנחים שיאושרו בפרלמנט, הרי שעקרונית ערך שלא יעמוד בלפחות אחד מהם אמור להימחק במחיקה מהירה. כמובן שאנחנו לא רובוטים, וניתן יהיה לבחון כל מקרה לגופו, אבל יצטרכו להיות נסיבות יוצאות דופן כדי להצדיק השארת ערך שלא עומד בקריטריונים. Lostam - שיחה 18:49, 24 במרץ 2020 (IST)
אם מדובר על חשיבות מסיבה אחרת, הקריטריונים כמובן לא מתייחסים אליה, אבל אם מדובר על תחום שהתייחסו אליו בקריטריונים אלה והוא לא עומד בו, אי אפשר להתעלם מהקרי' ולומר שיש חשיבות. זה כל הענין של קריטריונים. אחת הסיבות החשובות שתהליכי החקיקה בתחומי החשיבות הם חשובים היא כדי שניתן יהיה למחוק טיפה מהררי הערכים המיותרים שנמצאים בויקיפדיה ב', ג' וד'. בן עדריאלשיחה • א' בניסן ה'תש"ף 18:14, 25 במרץ 2020 (IST)
ושוב, הקריטריונים הם קו מנחה ברור, אבל תמיד יש יוצאי דופן. האם זה שסטטיק ובן אל לא הוציאו אלבום גורם לכך שאין להם חשיבות? לכל כלל יש יוצא מן הכלל. התו השמיניהבה נשוחחתובנות 10:12, 25 במרץ 2020 (IST)

שירים עממיים[עריכת קוד מקור]

איך בוחנים שירים עממיים? למשל, לאחרונה כתבתי את יש לי גלידה. אני מניח שהסעיף הרלוונטי ביותר הוא סעיף גרסאות הכיסוי, לפי אקו"ם במקרה זה יש 4 אמנים בעלי חשיבות (ממה שזיהיתי): חני נחמיאס, עוזי חיטמן, נתן דטנר והאחרונים דואט של דנה עדיני ודרור קרן. מה שהופך את מספר גרסאות הכיסוי לסעיף קריטי במקרים כאלה, כי לא תמיד קל למצוא מקור שסוקר את היצירה, בעיקר לא ״בהיקף של מעל מספר פסקאות״. אבל במקרים אחרים 4 יכול להיות מספר מתירני מדי. האם במקרה כזה ערך על שיר מוכר וחשוב כמו יש לי גלידה יימחק בצורה דרקונית, אם למשל - מספר גרסאות הכיסוי ייקבע ל-5? תומר - שיחה 20:32, 25 במרץ 2020 (IST)

אלה קריטריונים לסינגלים. מיה - שיחה 20:33, 25 במרץ 2020 (IST)
כדי להיות שיר בעל חשיבות תרבותית או מוזיקאית (סעיף 9) לא חייב שיהיה סיקור, זה תנאי מספיק ולא תנאי הכרחי. אני חושב שיהיה קונצנזוס שיש לשיר יש לי גלידה חשיבות תרבותית. אמירושיחה 20:36, 25 במרץ 2020 (IST)
סיקור הוא אכן לא תנאי הכרחי אלא קריטריון אחד מיני רבים (שיכול לעזור בהרבה פעמים, אולי גם במקרים כאלה). בכל מקרה- תומר, קשה לי להאמין שהסף לגרסאות כיסוי יהיה 5, זה מספר גבוה לכל הדעות. לדעתי יהיה יותר בכיוון של 1-3. וכמן שאמר אמירו , החשיבות עבור שיר זה ברורה גם בלי מדיניות.המקיסט - על דא ועל הא - גם לוויקיפדיה יש עיתון 20:57, 25 במרץ 2020 (IST)