שיחת משתמש:אודלן/ארכיון 1

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

דף זה הוא דף ארכיון של דיון או הצבעה שהסתיימו. את המשך הדיון יש לקיים בדף השיחה של הערך או הנושא הנידון. אין לערוך דף זה.


ברוך הבא[עריכת קוד מקור]

עמית - שיחה - האלבומים 00:41, 12 בפברואר 2010 (IST)

אלקנה[עריכת קוד מקור]

שלום, העברתי את הערך שכתבת אל אלקנה (דמות תנ"כית), כך נכון לכתוב. ‏odedee שיחה 01:12, 12 בפברואר 2010 (IST)

ברוך הבא[עריכת קוד מקור]

בדקתי כמה מעריכותיך ואני שמח מאד לראותך כאן. ראה נא הערותיי בשיחה: טחינה (מלאכה). מצב הערך שם אינו משביע רצון, אבל ניכר שאתה רוצה וגם מסוגל להתאים את עצמך לסגנון הנהוג כאן ולתרום הרבה. עזר - שיחה 22:02, 13 במרץ 2010 (IST)

משה בן קלונימוס[עריכת קוד מקור]

מהו המקור לערך משה בן קלונימוס והאם ידוע לך קשר משפחתי למשולם בן קלונימוס שכן התאריכים די חופפים. שנילישיחה 22:43, 21 במרץ 2010 (IST)

בברכה אודלן - שיחה 22:55, 21 במרץ 2010 (IST)

גדולת ממלכת שלמה[עריכת קוד מקור]

בוטל

שלום,

תודה רבה על המאמץ לתרום לוויקיפדיה העברית. לצערי, נאלצתי לבטל את עריכתך בדף היסטוריה של ארץ ישראל. הסיבה לכך היא: תוכנה, הקשרה או ניסוחה, או שהיא לא הייתה כתובה בסטנדרטים של כתיבת ערכים באנציקלופדיה. מומלץ לעבור על המדריך שלנו לכתיבת ערכים על מנת להכיר טוב יותר את הסטנדרטים של ויקיפדיה. אם לדעתך עריכתך הייתה נאותה, ניתן לפנות לדף השיחה ולדון שם בנושא.
בברכה, Rex - שיחה 23:32, 6 באפריל 2010 (IDT)

בטחון שוטף בלטיפול דחוף[עריכת קוד מקור]

אהלן. האם הכוונה היא לבטחון שדה? זהר דרוקמן - Talk to me Goose! ‏ 00:19, 11 באפריל 2010 (IDT)

המונח ביטחון שוטף אדום ב-28 ערכים, ומן הראוי שייכתב עליו ערך. עידושיחה 00:25, 11 באפריל 2010 (IDT)
אתה גורם לזה להשמע כאילו אמרתי שלא. זהר דרוקמן - Talk to me Goose! ‏ 00:31, 11 באפריל 2010 (IDT)

ביטחון שוטף (בט"ש) - הכוונה לפעילויות ביטחון בזמן שיגרה. סיורים מחסומים שמירות וכו'

אוקיי, נהדר. האם אתה יכול להצביע על איזשהו מקור אינטרנטי בו יוכלו העורכים להעזר? זה יקל על כתיבת הערך ויגדיל הסיכויים שאכן ייכתב. זהר דרוקמן - Talk to me Goose! ‏ 22:39, 11 באפריל 2010 (IDT)
לדעתי צריך מישהו שפשוט היה ביחידות קרביות שיכתוב את ערך זה. זה לא מדע או נתונים מוחלטים, אולם זה מושג בסיסי בשרות צבאי קרבי.
אבל אנחנו צריכים להשתמש במקור חיצוני משהו. מנסיוני כל יחידה (ובייחוד כל זרוע וכל פיקוד) נוטה להגדיר מעט שונה בט"ש. אלא אם כן יש בקרבנו איזשהו קצין שמכיר את התו"ל הרשמי של צה"ל, אנו עלולים לקבל ערך לוקאלי ולא מדוייק. זהר דרוקמן - Talk to me Goose! ‏ 22:48, 11 באפריל 2010 (IDT)
אם זה היה פשוט כ"כ היתי כותב זאת בעצמי (אולי עוד אעשה זאת מחוסר ברירה), לכן ביקשתי מ"לטיפול דחוף" שמישהו יעשה זאת.

שמעון שפירא (קצין)[עריכת קוד מקור]

הועבר, נכון לעכשיו, ל"שמעון שפירא (מזרחן)". מתנהל כרגע בדף השיחה דיון על חשיבותו האנציקלופדית של הערך, ואשמח אם תוכל להוסיף פרטים על תפקידיו השונים ועל דמותו של שפירא. אלדדשיחה 22:46, 26 באפריל 2010 (IDT)

אל נא באפך[עריכת קוד מקור]

אני מבין שהתיקונים שאני מתקן בדברים שאתה כותב אינם לרוחך. אך מכיוון שאתה התייחסת באופן כללי לתרומתי לוויקיפדיה, ארשה לעצמי להתייחס גם אני לעניין. לדעתי, כדי לכתוב דברים חדשים בוויקיפדיה, ובפרט כדי לכתוב ערך חדש, צריך להיות בקי לעומק בנושא הנידון ולא להכיר אותו רק באופן שטחי. תרומות לוויקיפדיה שנכתבות על ידי מי שאינו מכיר את הנושא לעומק - אני מסופק אם תועלתן עולה על נזקן. לכן אני אינני מרבה לכתוב דברים חדשים, ומקפיד להוסיף רק דברים שאני מכיר לעומק. כשאני כותב ערך חדש, זה תמיד יהיה על נושא שלמדתי באופן מקיף, כך שאני יודע לתת משקל נכון לדברים שונים שנאמרו בעניין. חבל לי כאשר מתברר שאתה כותב דברים בחיפזון וקובע מסמרות בנושא מורכב על פי "המנהג שאתה מכיר". אני ואתה - שיחה 18:35, 30 במאי 2010 (IDT)

את תשובתי נימקתי בדף השיחה שם. אתה צודק שלא למדתי את סוגיות חצות היום והלילה בעמקות במשך סדרים שלמים. את אשר אני יודע אני כותב. כאשר אני כותב ערך אני מעריך שיבואו אחרי ויקיפדים ויוסיפו ויתקנו אותו... כאשר נזכרתי בראש השנה נזכרתי שכך המנהג במקומנו, וגם מצאתי לו מקור בפוסקים (אני מקווה שפתחת את המקורות שהבאתי). ולדעתי זה מספיק ע"מ להוסיף זאת לערך. אני מבין שדעתך שונה. אולם עדיף שתוסיף ערכים ויבואו ויקיפדים אחריך ויתקנו, מאשר שהמידע לא יהיה כתוב כלל (כמובן במידה ואתה למדת ואתה מבין בתחום). לא חיבים לעשות דוקטורט ליפני כל עריכה בויקיפדיה. אודלן - שיחה 18:46, 30 במאי 2010 (IDT)
לגבי המחשבתך שמפריע לי שמתקנים אותי, זה לא נכון. עיון בדף שיחה שלך יוכיך זאת! אודלן - שיחה 18:48, 30 במאי 2010 (IDT)
לדעתי, למרות שבוודאי אין צורך בדוקטורט, וייתכן שאף לא ב'סדרים שלמים', בכל זאת דרושה היכרות מקיפה. למשל, לגבי ההוספה שהוספת עכשיו בהנץ החמה מהשואל ומשיב (אגב, כנראה נפלה טעות בציון המקור, כי לא הצלחתי למוצאו בפנים, וגם לא ציינת באיזה "מהדורא" של השו"מ מדובר) - האם אתה אכן בקי בנושא ויודע שאין על כך חולקים משמעותיים? לי דווקא מסתבר שיהיו עמדות אחרות בעניין, ומוזר לי שכל המקור שמובא לקביעה הזו הוא משו"ת אחד לא כל כך מרכזי. אני ואתה - שיחה 19:00, 30 במאי 2010 (IDT)
עיין פניני הלכה תפילה פרק יא, הלכה ב', בהערה 2, 5 שורות מהסוף פיסקה שמתחילה במילים "עוד יש להוסיף". לגבי המקור בשו"ת שואל ומשיב - מהדורה ג חלק ב' קסב. הרב אליעזר מלמד כן למד סדרים שלמים את הסוגיות האלה (בניגוד לחובבן כמוני) ומצא לנכון לציין זאת בסיפרו.
אודלן! א. אני מבין שלא הסתכלת בשואל ומשיב עצמו, אלא רק העתקת מקור מפניני הלכה - ככה לא עושים! ב. אתה גם לא הבנת נכון את מה שכתב הרב מלמד, הוא לא מדבר בכלל על הנץ החמה! מדובר שם על זמן 'משיכיר', שזה נושא אחר לגמרי. (וגם לגבי זה הוא לא כתב באופן כללי שהולכים אחרי השעון, אלא רק בהתייחס לנושא של יום המעונן). ג. כנראה גם הרב מלמד לא דייק בדבריו, כי עד כמה שאני רואה, מה שהוא כתב לא כתוב בשואל ומשיב. אני מהר מוחק את זה מהערך. אני ואתה - שיחה 19:53, 30 במאי 2010 (IDT)

הערך על מוות לערבים[עריכת קוד מקור]

אני לא בקיא לגמרי בכללים, אבל נדמה לי שהצבת תבנית חשיבות עומדת בסתירה להצבעת מחיקה, למשך פרק זמן מסוים. מכיוון שכמה ויקיפדים בדף השיחה תמכו בחשיבות - אין הצדקה לתבנית חשיבות, וצריך לפנות למסלול של הצבעת מחיקה. עזר - שיחה 20:15, 9 ביוני 2010 (IDT)

אני גם לא בקיא בפרוצדורות המדויקות. אני עשיתי את מה שלמיטב הבנתי עושים כאשר יש ערך מפוקפק. אני בעד הצבעת מחיקה, אבל אין לי מושג איך מקימים כזו. אודלן - שיחה 22:22, 9 ביוני 2010 (IDT)

תמונת רבי עקיבא איגר[עריכת קוד מקור]

לדעתי אין הדבר מיותר, ובפרט שזה נעים יותר לעין. רבי עקביא איגר מלבד שהיה רבו של הרב קלישר, ניהל עמו חליפת מכתבים חשובה ביותר שמוזכרת בערך (אולי עוד צריך להרחיב..) . הרב קלישר ייחס חשיבות רבה לחלופת מכתבים זו ואף הדפיסה במקום מרכזי בספרו דרישת ציון. איני מכיר את ידיעותייך בנושא, אבל למי שמכיר התמונה של רבי עקיבא איגר בהחלט קשורה לדמותו של הרב קלישר. אגב, גם יהודה עציון כשהדפיס את הספר דרישת ציון מצא לנכון לייחד עמוד מיוחד לרבי עקיבא איגר וחתנו דרך - שיחה 23:39, 11 ביולי 2010 (IDT)

לדעתי זה מיותר אמנם היה רבו וכו'... אבל הערך הוא על הרב קלישר. חוץ מזה "נעים יותר לעין" אינו סיבה להוסיף זאת, ויקיפדיה אינה עיתון היא שואפת להיות אינציקלופדיה ותמונה זו יותר מבלבלת מאשר מוסיפה לערך. זו דעתי אולם לא אתעקש על הסרת התמונה. דרך אגב ישר כח גדול על שיפור הערך. אודלן - שיחה 23:47, 11 ביולי 2010 (IDT)

לבנתיים אקבל דעתך. אולי בהמשך אם ארחיב את הפסקה חידוש הקרבנות, אוסיף את התמונה עם כיתוב שיסביר את הקשר לערך כפי שכתבתי למעלה. דרך - שיחה 23:55, 11 ביולי 2010 (IDT)

סוגיה[עריכת קוד מקור]

יצרתי את {{סוגיה}}. ראה מה אתה חושב. גוונא שיחה ביבליוגרפיה של מקורות יהודיים 09:39, 29 ביולי 2010 (IDT)

תבנית יפה מאוד, ישר כח! אבל מה יהיה אם לדוגמא אין מקור לסוגיה בירושלמי? צריך שזה לא יופיע... אודלן - שיחה 09:56, 29 ביולי 2010 (IDT)
זה בסדר, אלה פרמטרים עם תנאי. כאשר לא ממלאים את אחד מהם הוא לא מופיע. גוונא שיחה <טקסט מודגשsmall>ביבליוגרפיה של מקורות יהודיים 09:59, 29 ביולי 2010 (IDT)
אשמח אם תוכל לקחת ערך ולנסות את התבנית בו. ננסה להריץ את זה קצת, לראות אם אפשר לקמבן שם כל מיני קישורים יותר מתוחכמים לוויקיטקסט, כי אני ממש ממש לא מומחה בתבנית (יש את אני ואתה שמתעסק בזה, אבל הוא בחופש). גוונא שיחה ביבליוגרפיה של מקורות יהודיים 10:59, 29 ביולי 2010 (IDT)

תיקון[עריכת קוד מקור]

שלום, שים לב שיצרת בטעות את קטגטריה:ישיבות הקו במקום קטגוריה:ישיבות הקו. מחקתי זאת כי לא ניתן להעביר קטגוריות. התוכן שהיה שם הוא קטגוריה:ישיבות לפי סוג וקטגוריה:ציונות דתית: חינוך. אנא צור מחדש את הקטגוריה. בברכה, דורית 22:22, 1 באוגוסט 2010 (IDT)

כן, תודה, הבחנתי בזה לבד, ובדיוק הייתי בדרך ל"בקשות ממפעילים" אודלן - שיחה 22:25, 1 באוגוסט 2010 (IDT)
בבקשה. דורית 22:27, 1 באוגוסט 2010 (IDT)

מצוות פריקה וטעינה, וידוי מעשרות[עריכת קוד מקור]

אשמח אם תעיין, וכן תוסיף ותרחיב מידיעותיך לערכים אלו. בברכה, סול במול - שיחה 17:08, 8 באוגוסט 2010 (IDT)

כשרות הג'לטין[עריכת קוד מקור]

על פי הערך ג'לטין, ישנה דעה הלכתית (שאינה דעת יחיד) שכיוון שבעת תהליך הייצור הופך הבשר לאבקה ואינו ראוי לאכילה, הג'לטין אינו נחשב יותר תוצר של הבשר, ולכן אינו בשרי ומותר באכילה גם אם נעשה מדבר האסור באכילה. מאחר ויש מחלוקת בנושא הג'לטין, עדיף להביא דוגמא מוסכמת שאין בה מחלוקת, בערך ביטול איסור לכתחילה. בברכה, נת- ה- - שיחה 21:38, 10 באוגוסט 2010 (IDT)

דבר ראשון קולה זו לבדה לרוב הפוסקים אינה מספיקה לאדם שירצה לאכול כזית ג'לטין. אלא שאומרים שמכוון (1)שזה מחלוקת וגם (2)חלק מג'לטין הבהמות נעשה מכשרות לכן מתירים לבטל לכתחילה את הספק איסור הזה...
דבר שני כתבתי בערך "בחומרי גלם שלדעת חלק מהפוסקים אינם כשרים" לכן נראה לי שגם אתה יכול להסכים לנוסח זה. בברכת ישר כח אודלן - שיחה 22:38, 10 באוגוסט 2010 (IDT)
מקובל עלי. נת- ה- - שיחה 23:08, 10 באוגוסט 2010 (IDT)

שעות זמניות[עריכת קוד מקור]

התפלאתי לראות תבנית דרישת מקור לעובדה הפשוטה שבאזור קו המשווה שעה זמנית היא בדיוק 60 דקות רגילות. בדקתי וראיתי שאתה הוספת אותה, עם ההסבר "ראו חוג הרטן". אני מניח שכוונתך לחוג הסרטן, ועם זאת אינני מבין מה מתוך המידע שם גורע מהעובדה הפשוטה המוזכרת בערך. תוכל להסביר את כוונתך להדיוטות כמוני? בןאישאחד - שיחה 05:03, 26 בספטמבר 2010 (IST)

קו המשווה זז במהלך השנה בין חוג הגדי לחוג הסרטן. הממוצע שלו הוא מה שאנו מכנים קו המשווה. אולם גם שם (כמו בכל האזורים שבין חוג הגדי והסרטן) רק בימים כשהוא קו המשווה בדיוק, יש שישים דקות ואפס שניות בשעה זמנית, ובשאר הימים היום מתארך מעט או מתקצר. מכוון שכך אני יודע מידע כללי, ואין לי מקור לדבר לא שיניתי בערך אלא רק דרשתי מקור, וחשבתי לחזור לזה כשאתפנה... דבר שלא קרה בינתיים... אודלן - שיחה 19:10, 28 בספטמבר 2010 (IST)
שלום. לדעתי מותר וראוי שהערך יתעלם מדקויות אסטרונומיות שכאלו, ויסתפק בקירוב בלבד. באותה מידה גם ניתן לטעון נגד הערך שאורך היממה אינו קבוע. אני-ואתהשיחה 19:51, 28 בספטמבר 2010 (IST)

:::לדעתי זה גורם לשינויים של יותר מ-5 דקות לכל כיוון וכשתחשב את סוף זמן ק"ש זה יצא אפילו יותר מ20 דקות קדימה ואחורה! אורך היממה משתנה המספר רגעים ספורים שבאמת לא מורגשים. אודלן - שיחה 22:49, 28 בספטמבר 2010 (IST)

אחרי בדיקה נוספת ההפרשים הם מכסימום דקה משישים דקות. לשיפוטכם. אודלן - שיחה 23:10, 28 בספטמבר 2010 (IST)
תודה רבה! החכמתי. (אגב, אני חושב שלא קו המשווה הוא שזז במהלך השנה בין חוג הגדי לחוג הסרטן, אלא קווי הרוחב הללו נוטים לכיוון השמש. קו המשווה הוא תמיד הממוצע, זה שהשמש מצויה מעליו ביום השוויון). אכן, כדאי אולי לשלב את המידע המדויק על אורך היום והלילה, בערך קו המשווה, ולהעיר ולהפנות לכך בהערה בערך שעות זמניות. צריך רק מקור ומידע מדויק. בןאישאחד - שיחה 01:00, 1 באוקטובר 2010 (IST)