שיחת משתמש:האיש והאגדה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Starofdavidcool.png
Starofdavidcool.png
ברוכים הבאים לדף השיחה שלי!


וְשָׁמְרוּ בְנֵי-יִשְׂרָאֵל אֶת-הַשַּׁבָּת!


ShabatSign.jpg

אני שומר שבת. לכן, אני מבקש ומתחנן אל כל המשתמשים:

אנא, אל תכתבו בדף זה בשבת כיוון שזה כופה עלי לקרוא הודעות

שנכתבו בשבת, תוך כדי חילולה. לכל שבת יש מוצאי שבת.

תודה על ההתחשבות!

Starofdavidcool.png
Starofdavidcool.png
TK email icon.svg כתובת דוא"ל למשלוח הודעות: ahagda2-at-gmail.com.
ארכיונים

לפתיחת דיון חדש אפשר ללחוץ על הכפתור + למעלה.

אם אינכם מוצאים שיחה שניהלתם איתי בידקו בארכיונים:

טרום לידה ינקות ילדות התבגרות בגרות מוות קליני


אירועי היום בקהילת ויקי

כ"ו באייר ה'תשפ"א - 8 במאי 2021

מחרתיים, כ"ח באייר - 10 במאי

אופס, כבר עבר


ויקיפדיה: הצבעות מחיקה:

ויקיפדיה: הצבעות מחלוקת:

החזרת טעויות[עריכת קוד מקור]

החזרת טעויות לא תועיל לא לוויקי ולא לך. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 18:31, 23 ביולי 2009 (IDT)

גילגמש תתגמש, לא מוחקים 5 KB מערך ללא שום דיון, אפילו לא מילה בתקציר עריכה. יש לשחזר לגירסא יציבה, להגן על הערך, ולדון בדף השיחה. מצחיק שאני צריך להגיד לך את זה, אבל זה מה יש. ברי"אשיחה • ג' באב ה'תשס"ט • 20:28, 23 ביולי 2009 (IDT)
במיוחד במצב הרגיש שנוצר, כדאי להיות הרבה יותר גמישים, ולא למחוק, כלום לפני שרושמים הסבר בדף השיחה. ברכות, אריאל.פ - שיחה 20:35, 23 ביולי 2009 (IDT)
ההסבר ניתן כבר על ידי אלמוג. הקטע אינו נכון לכן נמחק. משתמש הנ"ל רודף אחרי האגו שלו, וכנראה, ולא כל כך אכפת לו מהקוראים. לי דווקא כן אכפת מהם. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל?
חבל ששוב אתה משתמש בביטיים המתייחסים לגופו של האיש במקום לגופו של הערך, ככה לא נתקדם ברכות, אריאל.פ - שיחה 09:06, 24 ביולי 2009 (IDT)
גילגמש, בוא נעזוב את המימד האישי. עברתי על הערותיו של אלמוג, וראיתי שלדעתו הערך זקוק לשכתוב מאסיבי. לא ראיתי מילה על כך שיש למחוק פיסקאות שלמות מהערך. ברי"אשיחה • ג' באב ה'תשס"ט • 22:06, 23 ביולי 2009 (IDT)
שכתוב מאסיבי זו מילה עדינה למחיקה וכתיבה מחדש. מתוך הערך:
 • הוא נשא נאום קצר בו הוא פלט את המשפט המפורסם שלו.
 • אחרי שגרמניה סיפחה לעצמה את חבל הסודטים, גם הונגריה קפצה על ההזדמנות.
 • ב-6 במרץ 1939, החליט נשיא צ'כוסלובקיה, האכה, סוף־סוף, לנקוט באמצעים מעשיים דרסטיים.
 • האכה וחוואלקובסקי נותרו מאובנים מרוב הלם ותדהמה. - איך יודעים את זה? האם קיימות עדויות של אנשים שהיו איתם בחדר? אם כן אז של מי? ואולי בכלל היה מדובר במבט של זעם והם לא פירשו נכון את מבטם.
 • אך ה'מדינה' החדשה לא החזיקה מעמד יותר מיום-יומיים - אז כמה זמן היא החזיקה? יום או יומיים? האם מדובר בתעלומה היסטורית?
 • "ברור שלולא היו מנהיגי גרמניה, צרפת, בריטניה ואיטליה, כופים את מסירת קרפטורוסיה וסלובקיה להונגריה קודם לכן, הונגריה לא הייתה יכולה להתמודד עם הצבא הצ'כוסלובקי שהיה חזק הרבה יותר מצבא הונגריה" - לי זה לא היה ברור ועכשיו אני מרגיש מאוד טיפש.
 • כשהאכה התנגד לחתום על המסמך המקומם הנכפה עליו, הם איימו שאם לא יחתום, מטוסי קרב גרמניים ימחקו מחצית מפרג, וזו רק ההתחלה, כי מוכנים מאות מטוסים לצאת להפצצות מסיביות על ערים צ'כיות. כאן האכה לא סבל יותר, והוא התעלף. לזה הגרמנים לא היו מוכנים, כשידעו שעוד יפורסם שהם רצחו את נשיא צ'כוסלובקיה, אך אחרי שרופא הוזעק, האכה התעורר וחזר לעצמו. לאחר מכן, האכה נאלץ להתקשר עם הקבינט שלו, והוא הזהירם שלא להעמיד שום התנגדות ולהיכנע. אחר כך, הוא וחוואלקובסקי חתמו על מסמכי הכניעה שהכינו הגרמנים וגם היטלר הוסיף את חתימתו. זה קרה בשעה 4 לפנות בוקר של ה-15 במרץ, ועם זה צ'כוסלובקיה נמחקה רשמית ממפת אירופה.
איש יקר, לא כותבים ככה. מלבד זאת, אם אני, שהידע שלי בתקופה מסתכם פחות או יותר במה שלמדתי בתיכון, מזהה חוסר דיוקים בערך אז כנראה שיש צדק בדבריו של גילגמש. לדוגמה לכל אורך הערך מוזכרת העובדה שצרפת ובריטניה ניסו להימנע ממלחמה עם גרמניה אף על פי שהצבא הגרמני לא היה כל כך חזק באותה תקופה. הדבר מעלה תהיות ברורות. למה הם כל כך לא רצו במלחמה שאותה יכלו לנצח בקלות? תחושת המיאוס ממלחמות שחשו המדינות הללו לאחר מלחמת העולם הראשונה לא מוזכרת אפילו בשורה אחת.
העריכה האחרונה של גילגמש בערך שכללה מחיקה של שתי פסקאות הייתה מוצדקת. מתוך הפסקה הראשונה: בדיעבד התברר שוועידת מינכן היא זו שהייתה אחראית למלחמת העולם השנייה ולנזקיה העצומים. למלחמת העולם השנייה היו אחראים גורמים רבים מאוד. החל מהסכם ורסאי ועד הסכם ריבנטרופ מולוטוב שנחתם כ-20 שנה מאוחר יותר. הסכם מינכן היה רק חלק אחד מפאזל גדול מאוד. גם האשמתו של צ'מברליין כאילו הוא המציא את מדיניות הפיוס היא לא הוגנת. גם קודמו של צ'מברליין בתפקיד, סטנלי בולדווין, לא עשה דבר כאשר גרמניה החלה לשחרר עצמה מהמגבלות של חוזה ורסאי. שורשיה של מדיניות הפיוס נמצאים בסוף מלחמת העולם הראשונה והיא הייתה רצונו של מרבית העם בבריטניה ובצרפת.
לדעתי מעבר לבעיות הניסוח הקשות, וטעויות עובדתיות, אחת הבעיות העיקריות של הערך שכתבת נעוצה בעובדה שהסתמכת יותר מידי על פרשנותו של היסטוריון אחד ויחיד. זה ביחד עם כתיבתך המתלהבת היא הסיבה שהערך במצב כל כך גרוע. שים לב שניסיתי לבצע שכתוב של פסקה אחת ובסיום גיליתי כי מה שעשיתי לא היה שכתוב אלא, מחיקה וכתיבה מחדש. אני מקווה שלטובת של ויקיפדיה תסכים איתי כעת שזה מה שצריך לעשות לכל הערך. יורי - שיחה 00:31, 24 ביולי 2009 (IDT)
התרשמתי שרוב הבעיות פה הן של הגהה וניסוח..זה לא משהו שאי אפשר לתקן MT0 - שיחה 12:10, 24 ביולי 2009 (IDT)
יורי אתה איש המדבר ודן לעניין ולגופו של ערך ואיתך אני אוהב לדון. גילגמש, כאמור, לא יודע תרבות דיון מהי, ולכן הדיון איתו נמנע מראש, ומצידו; איתך לעומת זאת כיף לדון. שכתוב מאסיבי הוא שכתוב ולא מחיקה. אני מודה שצריך שכתוב אבל לא מחיקה. בוא ניקח את הקטעים שנתת כדוגמה. אצי קטע-קטע, כשמתחת הקטע המקורי, אותו קטע משוכתב לפי הערותיך:
 • הוא נשא נאום קצר בו הוא פלט את המשפט המפורסם שלו.
  • הוא נשא נאום קצר בו "אמר" את המשפט המפורסם שלו. - שינוי מילה אחת ותו לא. כמה מגוחך כשאפשר כך ומוחקים את המשפט בשלימותו.
 • אחרי שגרמניה סיפחה לעצמה את חבל הסודטים, גם הונגריה קפצה על ההזדמנות. - כנ"ל
 • אחרי שגרמניה סיפחה לעצמה את חבל הסודטים, גם הונגריה החלה לדרוש טריטוריות.
 • ב-6 במרץ 1939, החליט נשיא צ'כוסלובקיה, האכה, סוף־סוף, לנקוט באמצעים מעשיים דרסטיים.
  • ב-6 במרץ 1939, החליט נשיא צ'כוסלובקיה, האכה, לנקוט באמצעים מעשיים דרסטיים. - בגלל מילה אחת שאפשר להוריד מוחקים את המשפט כולו?
 • האכה וחוואלקובסקי נותרו מאובנים מרוב הלם ותדהמה. - איך יודעים את זה? האם קיימות עדויות של אנשים שהיו איתם בחדר? אם כן אז של מי? ואולי בכלל היה מדובר במבט של זעם והם לא פירשו נכון את מבטם.
  • האכה וחוואלקובסקי נדהמו... - כנראה שהספר ממנו לקחתי את העובדה יודע על מה הוא מדבר. לא קשה להכיר על האדם אם הוא הלום או נדהם. גם אם אסכים שנוריד את המשפט לגמרי זה עדיין משפט בן כמה מילים ולא קטע שלם בן 5 קילו.
 • אך ה'מדינה' החדשה לא החזיקה מעמד יותר מיום-יומיים - אז כמה זמן היא החזיקה? יום או יומיים? האם מדובר בתעלומה היסטורית?
  • אך ה'מדינה' החדשה לא החזיקה מעמד זמן רב. - שוב בגלל מילותיים לא כ"כ מדויקים כל המשפט יורד?.
 • "ברור שלולא היו מנהיגי גרמניה, צרפת, בריטניה ואיטליה, כופים את מסירת קרפטורוסיה וסלובקיה להונגריה קודם לכן, הונגריה לא הייתה יכולה להתמודד עם הצבא הצ'כוסלובקי שהיה חזק הרבה יותר מצבא הונגריה" - לי זה לא היה ברור ועכשיו אני מרגיש מאוד טיפש.
  • מומחי צבא והיסטוריונים רבים סבורים שלולא וכו' - כנ"ל.
יורי, לא קשה כ"כ לכתוב במקום המילים "היא זו שהייתה אחראית", את המילים "נחשבת כאחת הגורמים ל...". מחיקת המשפט הנכון עקרונית, זה פשע.
יורי אתה תוהה לגבי מדיניות הפיוס כפי שמשתקפת מהערך חבל שלא שמת לב שיש בערך הפניות לערכים המורחבים ועידת מינכן ובין שתי מלחמות העולם#מדיניות הפיוס כלפי גרמניה. בערכים אלה מפורט סיבות רבות למדיניות הפיוס, אבל אין ספק שמרכזיותו של צ'מברליין במדיניות זו ברורה לחלוטין. ועיין גם בערך על נוויל צ'מברליין. אתה תוהה "תחושת המיאוס ממלחמות שחשו המדינות הללו לאחר מלחמת העולם הראשונה לא מוזכרת אפילו בשורה אחת". ובכן: מה לעשות שבדיוק את השורה הזאת שכ"כ חסירה לך החליט גילגמש להוריד?!. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מדברים הרבה? - למה אני אוהב את ויקיפדיה? 11:44, 24 ביולי 2009 (IDT)
ועוד משהו, את השכתוב שאתה עשית הוא אחכן שכתוב ולא מחיקה, והלוואי אם גילגמש היה פועל כך. הדוגמה שנתת היא דוגמה צויינת להראות את ההבדל בין מחיקותיו של גילגמש לבין כוונת השכתוב של התבנית. בפסקה שערכת הכול היה נכון עובדתית, רק הבעייה הייתה בניסוח, ואכן שכתבת לתפארת. משא"כ גילגמש היה מוחק אותו, במקום לשכתב, ואילו כשאני אבקש לדעת מדוע נמחק, כדי שלפחות אני אוכל לשכתב, הוא לא ינסה אפילו להסביר לי. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מדברים הרבה? - למה אני אוהב את ויקיפדיה? 11:51, 24 ביולי 2009 (IDT)
שוב, מה שעשיתי לא נקרא שכתוב. זה היה ניסיון לא מוצלח לשכתב שהסתיים בסופו של דבר בכתיבה מחדש של הפסקה. יש לי מעט ניסיון עם שכתוב ערכים. לפני מספר חודשים שכתבתי ערך שלם שהיה כתוב ברמה ירודה ביותר. בסיום ה"שכתוב" לאחר שבחנתי את התוצאה הסופית גיליתי כי למעשה לא שכתבתי את הערך אלא כתבתי אותו מחדש. אולם הניסיון לשכתב עלה לי בהרבה זמן ומאמץ כאשר ניסיתי: לשמור על המבנה השגוי של הערך, על ניסוח מחדש של משפטים מבולבלים, בדיקה לעומק של כל הערך על מנת להוציא ממנו טעויות עובדתיות רבות, הפרדה בין עיקר לטפל ועוד ועוד... הערך שלך סובל מכל אותם בעיות ותבין, כל הדברים האלה לוקחים זמן רב מאוד ובסופו של יום התוצאה המתקבלת היא לרוב יותר גרוע ממה שהיה אם הערך היה נכתב מחדש. יש ערכים שפשוט אינם ניתנים לשכתוב. הדוגמאות שנתתי היה מעטות מאוד. אין כמעט משפט בערך שלא דורש עריכה ושכתוב מעמיק. ברור שאם ניקח כל משפט כדוגמה אז אפשר לחשוב על דרכים לשכתב אותו, אבל ברגע שמדובר בכל המשפטים, בשילוב העובדה שחלקם כוללים טעויות עובדתיות ונמצאים במבנה שגוי בתוך הפסקה אין שום טעם לשכתב. אני מציע לך למחוק הכל ולעבוד ביחד עם גילגמש בכתיבה מחדש של הערך. כושר הכתיבה שלו ביחד עם הידע של שניהם בנושא יכול להביא ליצירת ערך ברמה גבוה ביותר וכולנו נפיק מכך תועלת. יורי - שיחה 13:03, 24 ביולי 2009 (IDT)
כתיבה מחדש = שכתוב מעמיק. זה היינו הך. אני טרחתי שבועיים תמימים על הערך, ולא אמחק אותו רק בגלל שככה גילגמש החליט. זה גם לא לטובת ויקיפדיה. ויקיפדיה נכתבת על ידי שיתוף פעולה. אני כתבתי ערך שכתוב ברמה המצריכה שכתוב, ומי שרוצה יקבל על עצמו את המאמץ האדיר לשכתב אותו. המחיקה הקולקטיבית של מידע רב שברובו נכון עובדתית איננה הדרך. שלא לדבר על כך שאת הערך כולו ביססתי על מקורות אמינים (הספרים המצויינים בפסקה לקריאה נוספת) + מקורות פנים ויקיפדיים (ערכים רלבנטיים בויקיפדיה). הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מדברים הרבה? - למה אני אוהב את ויקיפדיה? 13:16, 24 ביולי 2009 (IDT)
יורי אם הבנתי אותך נכון הבעיות שהצבעת עליהן אינן בעיות של תוכן או לפחות לא של טעויות, אלא בעיות של צורת כתיבה וחוסר בפרטים מסויימים. זה לא מצדיק מחיקה של קטעים מהערך. אפשר להוסיף ולשנות את הסגנון אבל המידע עצמו נכון. איתי פרץ (שיחה | תרומות | מונה) לא חתם/ה.
עוד משהו: אני ממצפה מגילגמש שיפעל כפי שעשית. תקרא לזה "כתיבה מחדש", תקרא לזה איך שאתה רוצה. גילגמש כנראה מתעצל להשקיע ולכתוב מחדש ולכן בוחר למחוק. דרך זאת איננה נכונה ואיננה צודקת. נקודה. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מדברים הרבה? - למה אני אוהב את ויקיפדיה? 13:25, 24 ביולי 2009 (IDT)
ככל הנראה אתה לא יודע במה כרוך שכתוב מעמיק כמו שהערך הזה דורש. שכתוב הפסקה המדוברת לקח לי הרבה זמן בגלל שהמון מאמצים הלכו על הניסיון לשכתב אותה. בסוף הבנתי שאין טעם ואין מנוס מכתיבת הכל מחדש. כאשר אתה לוקח על עצמך לכתוב ערך בויקיפדיה אתה מתחייב לשמור שהוא יהיה ברמה מסויימת. ברגע שהערך הוא מתחת לרמה הזאת, אתה גורם יותר לנזק מאשר תועלת. נגיד ולא הייתה כותב את הערך, יש סיכוי טוב שבעתיד הקרוב היה מגיע ויקיפד וכותב ערך מושקע ומנוסח היטב בנושא. מצד שני, ברגע שכתבת את הערך ברמה כל כך ירודה (כפי שאתה עצמך אומר) קשה למצוא ויקיפד שיסכים לבצע שכתוב כל כך מעמיק כי המאמצים שדרושים לכך הם עצומים. כאמור, הרבה יותר קל פשוט לכתוב הכל מחדש. מה שקורה הוא שויקיפדיה "נתקעת" עם ערך גרוע במיוחד על נושא חשוב, בלי הרבה תקווה שמישהו יגיע וישפר את המצב. איש אני באמת שלא מבין את העקשנות שלך. טעית, לא נורא קורה לטובים שבינינו. בפעם הבא, אל תכתוב את הערך במשך שבועיים. תכתוב אותו במשך חודש וסביר להניח שרמתו תהיה בהתאם. הרי אין לך בעיה לכתוב ברמה גבוה, הכל תלוי במידת ההשקעה שלך. יורי - שיחה 13:38, 24 ביולי 2009 (IDT)

שבירה[עריכת קוד מקור]

חבל שאתה בוחר בדרכים פסולות. זה לא יגמר טוב, חבל באמת. אני שמח שחזרת אלינו ומקווה שתהפוך, סוף סוף לוויקיפד מועיל ולא כזה שכותב טעויות ועוד מתעקש על טעויות. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 12:17, 24 ביולי 2009 (IDT)

לא אגרר אחריך. את טענותיי שטחתי. ויקיפדים רבים למעלה תמכו בדעתי, אתה נוהג בדרכים פסולות מכל כיוון אפשרי. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מדברים הרבה? - למה אני אוהב את ויקיפדיה? 12:20, 24 ביולי 2009 (IDT)
אין אפילו אחד שתמך בך ללא סייג. אחד אין. אם יש, ציין מי זה ונשאל אותו לגבי תמיכתו. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל?
ברי"א, אריאל פ., MT0, להמשיך?. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מדברים הרבה? - למה אני אוהב את ויקיפדיה? 12:26, 24 ביולי 2009 (IDT)
ברי"א לא תומך בעמדתך. הוא כתב לי את זה במפורש במייל. האנשים האחרים שציינת חסרי רקע בתחומים הנדונים. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 12:28, 24 ביולי 2009 (IDT)
אני לא רוצה להגיד מה הוא כתב לי במייל. בכל אופן דיונים על ערכים מתנהלים כאן ולא במייל. וכאן ברי"א כתב שמחיקתך איננה מוצדקת. אם יש רקע או לא ואם זה משפיע לקביעת צדקת דרכי לא אתה תחליט. גם אתה תהיה היסטורין מדופלם ידוע ומפורסם, אין לך הצדקה למחוק כשיש לשכתב. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מדברים הרבה? - למה אני אוהב את ויקיפדיה? 12:30, 24 ביולי 2009 (IDT)
זה השכתוב - מחיקת הטעויות. כמו כן, נטען בפניי שחלקים מהערך "חלוקת צ'כוסלובקיה מעותקים מהספר של שירר. האם זה נכון? גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 12:32, 24 ביולי 2009 (IDT)
זה לא השכתוב, אלא מחיקה. נקודה. אין שום חלק שהועתק חס וחלילה. את הערך ביססתי בעיקר על הספר ביידיש שציינתי בפסקה לקריאה נוספת, ומשום מה אתה בחרת למחוק אותו; ומעט גם על ספרו של שיירר. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מדברים הרבה? - למה אני אוהב את ויקיפדיה? 12:35, 24 ביולי 2009 (IDT)

אם משום מה נדמה לך שהפעולות הכוחניות שלך יעבדו, אתה טועה ובגדול. ראינו כבר אנשים שמכניסים טעויות במזיד לערכים. הם גמרו עם חסימה. אל תגרר לשם. זאת באמת עצה ידידותית. אם תמשיך לפעול בדרך זו, אגרום לכך. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 12:44, 24 ביולי 2009 (IDT)

הכוחניות היא שלך. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מדברים הרבה? - למה אני אוהב את ויקיפדיה? 12:45, 24 ביולי 2009 (IDT)
חלילה. אני רק מתקן, אתה מכניס טעויות. לכן, אין אפשרות לפעול ככה. אל תדאג, אמצא מזור לבעיה זו. אל תחשוב שהכנסת טעויות תעבוד. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 12:49, 24 ביולי 2009 (IDT)
מחיקותיך הלא מוצדקות וללא דיון הן כוחניות ותו לא. בכל מלחמת עריכה קיימים שני צדדים שלשניהם טיעונים לגופו של המידע בערך. מאחר ואת טיעוניי לגופם של מידע ערכים שנמחק על ידך בעבר, נתקלו בטיעונים בלתי ענייניים וברי דיון מצידך, הרי שלא ניסית את דרך הדיון, אלא אך ורק מחיקה עיקשת ללא צל של גמישות. ולסיכום: אתה כוחני. לאיומיך החוזרים ונשנים לא אתייחס בכלל. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מדברים הרבה? - למה אני אוהב את ויקיפדיה? 12:52, 24 ביולי 2009 (IDT)

דחיל ראבאק די כבר. תעשו טובה לעצמכם ותמצאו בורר. גוונא + תורה מה תהא עליה?! 12:56, 24 ביולי 2009 (IDT)

למחיקת טעויות לא צריך בורר. צריך למחוק. אני חושד שמרבית ערכיו של האיש והאגדה שגויים ודורשים בדיקה. אודה לך, גוונא, אם תבדוק את הערכים שבהם אתה מתמצא על מנת לוודא את נכונותם. אם יש שגיאות, אז פעל בבקשה בהתאם. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 12:58, 24 ביולי 2009 (IDT)
תתפשר על בורר, נו אל תהיה כזה. גוונא + תורה מה תהא עליה?! 12:59, 24 ביולי 2009 (IDT)
זה לא עניין לבורר, אלא לקביעת האמת. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 13:00, 24 ביולי 2009 (IDT)
גוונא, קפוץ על ההזדמנות ותתחיל לבדוק את ערכיי ולתקן מה ששגוי. אשמח לראות שערכיי משופצים על ידך. אתה בטח תתקן ולא תמחק קילובייטים שלמים. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מדברים הרבה? - למה אני אוהב את ויקיפדיה? 13:01, 24 ביולי 2009 (IDT)
הבנו את שניכם, בכל זאת מנו בורר שיחליט ודי. גוונא + תורה מה תהא עליה?! 13:05, 24 ביולי 2009 (IDT)
פניתי בבקשה לדוד שי מתוך הנחה ששניכם תסכימו למנותו. עשו מאמץ לסיים עם זה. גוונא + תורה מה תהא עליה?! 13:22, 24 ביולי 2009 (IDT)
מכיוון שגילגמש ציטט כאן דברים שכתבתי במייל, הריני להעתיק את הקטע המדובר: "בדקתי את הבעיות שבחלוקת צכוסלובקיה. אני מסכים להערותיו של יורי ולקיצוץ שעשית. יחד עם זאת, ניתן היה לעשות זאת בשיתוף פעולה עם האיש והאגדה ולא להבריח מכאן תורם שיכול לתרום רבות בתחומים שונים." אני עדיין סבור כך. זה שיש בעיות זה מצוי מאוד בוויקיפדיה. יש דרך לדון בדבר, וכאן היא נעשתה רק על ידי יורי ולא על ידי גילגמש וחבל. ברי"אשיחה • ג' באב ה'תשס"ט • 13:39, 24 ביולי 2009 (IDT)


טוב, דיברתי עם אלמוג. הוא יחזור מחופשת הוויקי ויעשה משהו ראוי מהערכים על ועידת/הסכם מינכן ומחלוקת צ'כוסלוקיה. בינתיים שישאר בעליבותו עם תבנית השכתוב. אחר כך הוא כבר יטפל בזה. אני אשאיר לעצמי את הטיפול בערכים האחרים שבהם יהיו טעויות. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 15:06, 24 ביולי 2009 (IDT)

אינני בקי מספיק בהיסטוריה כדי לבחון בצורה יסודית את הערכים שהם סלע המחלוקת, אך ההתרשמות שלי, מערך אחד שבדקתי, מהערות של אלמוג בערך אחר, וגם מדבריו של גילגמש, שהָאִישׁ וְהָאַגָּדָה נטל על עצמו משימה שהיא למעלה מכפי כוחו. אני מאמין לו שהשקיע מאמץ רב בכתיבה, אך לא די בכך. אני מציע להָאִישׁ וְהָאַגָּדָה לחדול ממלחמה מתישה זו, ולהתמקד בתרומות בתחומים שבהם שליטתו טובה יותר (אין לי ספק שיש תחומים כאלה). מובן שקודם מחיקה של טקסט ראוי לנמק זאת היטב. אם אפשר לערוך במקום למחוק, מוטב כך, אך אם נדרש שכתוב מסיבי, שחזור העריכה הוא צעד שאין לפסול אותו. מובן שהכל צריך להיעשות ברוח טובה. דוד שי - שיחה 18:16, 24 ביולי 2009 (IDT)
שבוע טוב! דוד, התערבותך הפעילה דרושה כאן, למרות חוסר הבקיאות עליו אתה מצהיר, וזאת גם אם הערך שגוי כל כך עד שאין לו תרופה, אלא מחיקה מן היסוד. "האיש והאגדה" פרש מויקיפדיה לשבוע, ורק קריאותיהם של המשתמשים החזירו אותו לכאן. אם לאחר כל זאת, עדיין נעשה שימוש בביטויים פוגעניים כגון: "טיפול", "עליבות", "איומים תחת הכותרת - עצה ידידותית" ועוד כיד הדמיון הטובה על המתווכחים, דומני שצריך אותך, ולו רק בגלל יכולתך להשליט סדר. ברכות, אריאל.פ - שיחה 21:41, 25 ביולי 2009 (IDT)
תודה דוד. בינתיים גילגמש הסכים להשאיר את הערכים בעליבותם כמושהם, וטוב שכך. אני נגד מחיקה כוללת וגורפת ונגד נקיטת צעדים קיצוניים ללא דיון ושיתוף פעולה. איך אמרת? - "רוח טובה", חומר מזן שחסר מאוד בדיונים שלי עם גילגמש. בכל אופן, אקווה שמוצ"ש זה יביא עלינו שבוע (עם רוח) טוב(ה). שבוע טוב ומבורך לכל בית ויקיפדיה. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מדברים הרבה? - למה אני אוהב את ויקיפדיה? 21:45, 25 ביולי 2009 (IDT)
זה נוגע רק לערכים שעליהם דיברתי עם אלמוג. יש לך טעויות בערכים נוספים שעליך לתקן. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 23:41, 25 ביולי 2009 (IDT)
אין כל בעיה. אני שמח לשמוע הערות וביקורות על ערכיי, לשפרן, לשכתן כשצריך וכו'. רק שתדע שכל מחיקה בלתי מוצדקת מצידך תיתקל בהתנגדות גורפת מצידי. אני מקווה שתדע להתנהל ברוח טובה ולשפר את ערכיי בשיתוף פעולה. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מדברים הרבה? - למה אני אוהב את ויקיפדיה? 04:20, 26 ביולי 2009 (IDT)

הינה אני אומר לך בדף שיחתך שלא תגיד שאני לא משתף אותך: יש טעות נקודתית בערך "התפתחות גוף האדם". כתבת שהתינוק הוא כמעט עיוור. קרא שוב את הקישור ששמת שם בתור מראה מקום. אפילו שם יש מידע סותר למה שכתבת. אני מציע שתעבור שוב על מראי המקום ותבדוק אם מה שכתוב באתרים החיצוניים זה גם מה שכתוב אצלך. לא קראתי את הכל, אך טעות זו בלטה. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 08:05, 26 ביולי 2009 (IDT)

יפה מצידך. זה מה שכתוב בערך: "תינוק נולד כמעט עיוור מבחינה מעשית: אף שהראייה שלו היא בבירור ומסוגל להבחין בפרטים, - הוא מתמקד בעצמים הנמצאים במרחק 16-20 ס"מ[12]. עצמים הרחוקים 30 ס"מ מעיניו נראים לו מטושטשים, ובמרחק גדול הוא רואה רק תנועה ואור". מידע זה הסתמך על המקור שניתן בערך בהערה מס' 11. מה לא נכון במידע זה לפי המקור שנתתי. אם כוונתך למילים על "ראייה ברורה" שכתוב שם, הרי זה גם מה שמובהר בערך. קרא שוב: תינוק נולד כמעט עיוור מבחינה מעשית: אף שהראייה שלו היא בבירור ומסוגל להבחין בפרטים, - הוא מתמקד בעצמים הנמצאים במרחק 16-20 ס"מ. עצמים הרחוקים 30 ס"מ מעיניו נראים לו מטושטשים, ובמרחק גדול הוא רואה רק תנועה ואור. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מדברים הרבה? - למה אני אוהב את ויקיפדיה? 10:35, 26 ביולי 2009 (IDT
תבין, אלה לא נושאים לדיון. את הטעויות יש למחוק. כמעט עיוור הוא בהגדרה רפואית אדם שיכול לראות רק אור. תקן את ערכיך או שמישהו אחר יאלץ לתקן אותם. יש לך ערכים נוספים שיש בהם טעויות נצל את הזמן הקרוב ובדוק אותם בעצמך כדי שלא תרגיש אחר כך שמישהו עושה לך עוול. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל?
די עם הטון התוקפני שלך. די!!!!!!!!!. אתה לא משאיר שמץ של מקום לדיון ושיתוף פעולה. מה היה הבעייה להסביר את ההגדרה הרפואית של עיוור, בנועם. מדוע כל ההערות על הערך הזה שנכתבו לי בכל מיני מקומות כולל בדף השיחה שלו, נתקלו כולן בתשובות הולמות ו/או עריכות מתקנות בעקבותיהן? מדוע עם כל מי שאי-פעם דנתי לגבי תיקונים בערכיי היה זה כר לשיתוף פעולה וחווייה מענגת לראות איך שני הצדדים בדיון מנסים לחתור לאמת ולצדק, בחברות ובידידות אמיתית? מדוע כל מי שמעיר לי על תיקונים בערכיי נתקל ביחס מבין ובתיקונים שאני מבצע כשההערה נכונה? מדוע, לעומת זאת, רק איתך אי אפשר לנהל דיון בן 2 משפטים וחצי בלי שתדחוף את הטון הדוחה שלך? הטון המצווה, התוקפני? למה - גילגמש - אתה לא מבין שאני פתוח להערות ולביקורות כשהן נאמרות בצורה הראויה? מתי תבין שכשאתה מתנהג כויקיפד מתורבת וראוי אני מעריך אותך ואת הערותיך (ע"ע ויקיפדיה:הידעת?/דיונים)?. מתי אי-פעם תקשיב ותפנים את מה שדוד שי אמר הכול ברוח טובה???. בסה"כ אני חשבתי על עיוור מעשית ואתה על עיוור רפואית, מדוע לא להסביר לי זאת בנועם ואפנים? מדוע לסכל מראש כל אפשרות לדיון פורה?. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מדברים הרבה? - למה אני אוהב את ויקיפדיה? 11:59, 26 ביולי 2009 (IDT)
זה לא טון תוקפני להיפך, אני פונה אליך בצורה ידידותית; צרי לי שאינך רואה זאת כך. אני מעיר לך על טעות שעשית. כאן גם המקום לבקש ממך לא לפרש את המידע שאתה קורא בדרך שנראית לך. את הפרשנות יש להשאיר למקורות. עליך רק להביא לקורא את דבריהם. במקור שציינת לא כתוב "עיוור" כי התינוק באמת אינו עיוור. לכן, גם לך אסור לכתוב "עיוור". זה לא עניין לדיון. זה בסך הכל עניין לכתיבה נכונה. היא מעל לכל. קודם כל הערך יהיה מדויק ואמין. אני שוב מזמין אותך לבדוק את הערך הזה ואת הערכים אחרים שכתבת לפי מקורות מתאימים. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 13:13, 26 ביולי 2009 (IDT)
קיבלתי את הערתך כבר מזמן, ואכן שיניתי, אך מתי כבר תבין שנעים הרבה יותר לקבל את הערותיך הנכונות כשהן נאמרות ברוח טובה.???. מזל שמה שאצלך ידידותי, נחשב אצל אחרים כבלתי נימוסי בעליל; וקצת פחות מזל שבדיוק אני נפלתי עם עיוור-נימוס שכמוך. חבל שאתה כ"כ בקיא במדע אך כ"כ בור בנימוס. חבל. חבל מאוד. ויקיפדיה כאנציקלופדיה אולי מרויחה ממך, אבל ויקיפדיה כקהילה (שבלעדיה אין אנציקלופדיה) מפסידה הרבה מאוד ממך. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מדברים הרבה? - למה אני אוהב את ויקיפדיה? 13:20, 26 ביולי 2009 (IDT)
גילגמש היקר! אתה לא יכול לכתוב בצורה כזאת ואח"כ למחוק כאילו לא קרה כלום. תחזיר את מה שהיה כתוב ותמחוק עם קו כפי שמקובל בויקיפדיה. אם אתה חושב שסגנון מסוים אינו ראוי, אל תשתמש בו מלכתחילה. ברכות, אריאל.פ - שיחה 08:18, 27 ביולי 2009 (IDT)
שלום לאריאל,
אני מודה על הערתך הצודקת. יחד עם זאת, הרשה לי בבקשה להפנות את תשומת לבך לכך שמותר למשתמש לחזור בו מדבריו אפילו עד כדי מחיקתם המוחלטת. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 08:39, 27 ביולי 2009 (IDT)

חוסר דיוק ותיקונו[עריכת קוד מקור]

בוקר טוב האיש והאגדה,

אני מתנצל על הטון שהיה תוקפני בעיניך. חשבתי ביני לבין עצמי ויתכן שיש משהו במה שאתה אומר. אני מצטער שדבריי נתפסים בצורה זו, הרי אין לי כוונה רעה כלפיך. יש מספר סוגיות שהמ.. מציקות לי בקשר לכתיבתך. הן לא אישיות. אין לי משהו אישי נגדך. הן נוגעות אך ורק לדיוק. אני בטוח שגם אתה רוצה שערכיך יהיו תקינים. יתכן שדרכי לתקן את ערכיך לא מתאימה להרגשתך ואני באמת מצטער על כך, היות שאין לי שום עניין לפגוע בך. להיפך, אתה בחור חביב מאוד.

תיקנתי היום בבוקר מספר טעויות שמצאתי בערך שכתבת. אלה באמת היו טעויות, ואם תרצה אשמח להסביר לך מדוע אני חושב שדברים אלה אינם נכונים. אם תרצה, אשמח גם לומר מה גרם לי לבדוק דווקא את העובדות האלה כדי שבעתיד דברים מהסוג הזה יקפצו לעיניך ותדע מראש שהם אינם נכונים.

גם בערך אזרבייג'ן שכתבת - פרק ההיסטוריה מאוד לא מדויק וסובל מליקויים רבים. אתה מבלבל בין תקופות ועמים. למען האמת, פרק ההיסטוריה שגוי עד כדי כך שיש למחוק אותו לחלוטין כי נורא קשה להוציא שם משהו ממה שכתבת. טרם עשיתי זאת ואני לא כותב את זה כדי שתרגיש שאני שוב פעם הולך למחוק משהו שעשית, אלא כדי לנסות להראות לך שאני רק רוצה את טובתה של ויקי. אולי, אם תרצה, נכתוב את הפרק ביחד או, אם תרצה, אשמח להסביר לך מדוע מה שכתבת אינו נכון וכיצד עליך לגלות שגיאות מהסוג הזה בעתיד כדי שתמנע מהן בערכים עתידיים. אני מבין שאינך מבין אנגלית וזאת באמת בעיה. מה לעשות שמרבית המחקר נכתב דווקא בשפה זו, במיוחד לגבי מדינות איזוטריות. אני לא אומר את זה כדי שלא תכתוב בעתיד על מדינות אלה. אתה בוודאי יכול ואף רצוי שתכתוב עליהן. כל בקשתי היא שהכתיבה תיהיה מדויקת.

כפי שראית, כשאתה כותב דבריי טעם, כמו בדיוני הידעת? תמכתי בדבריך - למשל לגבי סאן מארינו. במקרה אחר של בית הקפה הראשון בעולם אמרתי שהידעת? הזה הוא מעניין, אך הצבעתי על מספר ליקויים שמצאתי. יחד עם זאת, בהחלט צריך להיות הידעת על הקפה. רק צריך לבדוק איפה בדיוק נפתח בית הקפה הראשון הזה. אני בהחלט חושב שאתה נכס חשוב לוויקיפדיה ושיש לך הרבה מה לתרום לה וגם לי.

אשמח לסייע לך בכתיבתך בדרך שבה תבחר לקבל סיוע זה. אם אינך מעוניין בעזרתי, זה בסדר גמור. אינך חייב. רק אשלים את תיקון של מה שכתבת עד כה ואני בהחלט אשמח לנהל איתך דיאלוג פורה (אם תרצה בכך פרטי במייל או במסנג'ר או ציבורי בדף השיחה). אנא, נסה להבין גם את הצד שלי, שנראה לך אולי תוקפן. הדיוק של הערכים חשוב לי מאוד, אולי יותר מכל דבר אחר בוויקי.

אני חושב שקיבלת רושם מוטעה לגבי. אשמח מאוד להיפגש איתך בבית קפה או במקום אחר ולדבר איתך. אני זמין כמעט בכל יום ואם תרצה, נוכל להפגש במועד שנוח לך, אודה לך מאוד אם תסכים לבקשה זו. אם אינך רוצה פגישה אישית, אשמח מאוד אם תבוא למפגש ויקי שיהיה בעוד חודשים אחדים. כמו כן, אני זמין במסנג'ר (כתובתו זהה לכתובת המייל שדרכו התכתבתי איתך). רבים יעידו שאני אדם נחמד. אני מצטער שדווקא איתך כוונותיי הטובות נראות בצורה זו. אני מבטיח לך שאין לי עניין לפגוע בך ואני מצטער מאוד שנפגעת, אף על פי שלא הייתה לי כל כוונה לגרום לפגיעה זו, אני מצטער מאוד על כך ומבקש את סליחתך.

בידידות,
גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 08:39, 27 ביולי 2009 (IDT)

שלום גילגמש, כאשר מחיקת מילים שכתבת קודם, באה בלויית מילים כמו שכתבת עכשיו, היא בהחלט מוצדקת. אני משוכנע שמילותיך אלו, פתחו דרך להבנה ושיתוף פעולה, בינך לבין האיש והאגדה, כמיטב המסורת של ויקיפדיה. אני קורא לאיש והאגדה לקחת בשמחה, את היד שהושטה לו כאן, ולפעול במשותף לטובת קהל הקוראים. ברכות, אריאל.פ - שיחה 09:40, 27 ביולי 2009 (IDT)
אני מעריך אותך ומודה לך על שחזרת לתלם הנימוס. חבל שזה בא כ"כ מאוחר, אבל אף פעם לא מאוחר מדיי. אני מסכים לגמרי עם עריכותיך בהתפתחות גוף האדם, מאחר והן אינן מחיקות של אלפי בייטים אלא משפטים מועטים, עם נימוקים סבירים. אך עדיין יש טעם לפגם בהן, ושלא מדרך הנימוס הויקיפדי המצוי. מה רע לשאול אותי על פשר ומקור עריכה שלדעתך אינו נכון, לפני שאתה מוחק?.
ובכן. לגבי המשפט "מעשית אינו רואה": נסמך על הכתוב במקור החיצוני שבמרחק קטן מאוד התינוק כבר רואה במטושטש. אולי צריך לכתוב "מעשית ראייתו לקויה".
המשפט "באדם החי כ- 70 שנה (תוחלת החיים הממוצעת לערך במדינה מתוקנת)": מה לא נכון במשפט?. אם הכוונה לתוחלת החיים הממוצעת לערך, אשמח אם תגיד לי מהו הממוצע במדינות המתוקנות?. המשפט מסתמך על הספר אטלס אנציקלופדי של העולם בעריכת אורן נהרי.
לגבי המשפט "אולי בשל מתיקותו של חלב האם": שים לב שכתוב אולי. אכן משפט זה הוא שריד מהערך המורחב, אליו יש הפנייה בפסקה שם, ולא מצאתי לו מקור. אם אתה יודע בבירור שאינו נכון, אכן אני מסכים שיש להורידו.
לגבי ההיסטוריה של אזרבייג'ן: אני כתבתיה על פי הספר הנ"ל (אטלס אנציקלופדי) ואני מעוניין בכך שלפני שאתה מוחק ציין בבירור מה לא נכון עובדתית ומה כן. אילו בדיתי את הדברים שם מליבי לא הייתי דורש דרישה כזאת, אבל כשהדברים נסמכים על מקור אמין, אני מתיימר לדרוש זאת; על אף שאתה בקיא בהיסטוריה קצת יותר ממני (אבל לא בטוח שיותר מהמומחים שכתבו את הספר בהוצאה המוכרת מפה ועורכו אורן נהרי).
שוב: אני שמח על השינוי החל בהתייחסך אליי ואל ערכיי, כמו בטון הנחמד והנעים בדבריך האחרונים, וכולי תקווה שתמשיך כך. בברכה, הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מדברים הרבה? - למה אני אוהב את ויקיפדיה? 11:18, 27 ביולי 2009 (IDT)
לגבי לא רואה - יש פה הגדרות מילוניות קבועות שנקבעו על בספרות הרלוונטית. לא רואה הוא מי שלא רואה אור. מי שרואה רק מקרוב ומרחוק רואה מטושטש, הוא בוודאי רואה. לגבי תוחלת החיים - עשה את הממוצע בעצמך. גש לערכי דמוגרפיה של מדינות אירופה בוויקיפדיה הכללית ובדוק את תוחלת החיים. עליך לבדוק את Life expectancy at birth. תקליד את זה ותראה מה הממוצע ואם הוא קרוב ל-70. מר נהרי התבסס על נתונים ישנים. לגבי אזרבייג'ן - כמעט הכל שגוי ומבולבל. אני חוזר על הצעתי למחוק את הפרק ולכתוב אותו מחדש יחד איתך. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 13:23, 27 ביולי 2009 (IDT)
אוקיי, אז צריך להשאיר את המשפט ורק לכתוב שזה הממוצע העולמי (ולא הממוצע במדינה מתוקנת). הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מדברים הרבה? - למה אני אוהב את ויקיפדיה? 13:41, 27 ביולי 2009 (IDT)
לגבי אזרבייג'ן. אין לי כרגע את הזמן לכתוב מחדש. בוא ננסה משהו אחר (אני עדיין לא מאמין שכל המידע שם שגוי - כלומר: פשוט לא נכון): תכתוב אתה בדף השיחה את הפסקה היסטוריה של אזרבייג'ן, ואני אתקן אח"כ לפי מה שתכתוב, ונראה אם אכן כל מה שכתבתי שגוי. סליחה על הדרישה המוגזמת, אבל מנסיון העבר אתה מוחק לעתים מידע רב שברובו נכון, בגלל אי דיוקים ושגיאות מעטים בו. לא לשכוח שהסמכתי על מקור די אמין בסוגיה זו. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מדברים הרבה? - למה אני אוהב את ויקיפדיה? 13:48, 27 ביולי 2009 (IDT)
לא, זאת בקשה מוגזמת. אני אף פעם לא מוחק יותר מהנחוץ. שם צריך למחוק את הרב. המקור שלך לא טוב. אתה כנראה לא מבדיל בין מקורות טובים לפחות טובים. האמת זה משהו שצריך לדבר עליו פעם באיזה מפגש. נראה מה נעשה עם ההיסטוריה שלה. בינתיים קרא בבקשה פעם נוספת את הספר ובדוק אם כל הפרטים שכתבת תואמים את הכתוב בספר (בלי פרשנות משלך). אם כן, בדוק בערכים מקבילים בוויקיפדיה העברית. אחרי זה נראה מה נעשה. בינתיים שים תבנית כלשהי. בדיקה או שכתוב כדי לא להטעות את הקוראים. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 13:52, 27 ביולי 2009 (IDT)
אוקיי, אשים תבנית, ואלמד את הנושא במקורות נוספים. אני מתכוון לשכתב אולי את המידע שם, ולהסמיך במקורות אמינים. אני מעריך מאוד את סבלנותך ואת אי-מהירותך למחוק כבעבר. ככה נוהג ויקיפד מנומס הדואג לשלומה של הקהילה. מה לגבי הערתי בקשר לתוחלת החיים?. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מדברים הרבה? - למה אני אוהב את ויקיפדיה? 13:55, 27 ביולי 2009 (IDT)
התשובה שמר נהרי מצץ מספר זה מאצבעו, שלא לומר ממקום אחר, פחות נחמד. אין לי מושג מה זה ה-70 הזה ולא לנו הניחושים. אין לי מושג מה הממוצע העולמי, אך המספר הניתן למדינות מפותחות נראה לי קטן מדי לכן בדקתי בכמה מדינות וראיתי שאצל כולן זה די קרוב ל80. לכל המדינות זה נראה לי חישוב קשה מדי. אתה יכול לנבור בוויקי האנגלית ולעשות ממוצע מדויק, אך זה מיותר לחלוטין, לפי דעתי. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 13:58, 27 ביולי 2009 (IDT)
לפי הכתוב כאן הממוצע העולמי (לא במדינות המתוקנות) הוא כ- 67. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מדברים הרבה? - למה אני אוהב את ויקיפדיה? 14:03, 27 ביולי 2009 (IDT)
אני לא מתעסק עם הממוצע העולמי ולא נגעתי במספר שהיה בערך, אני כבר לא זוכר מה היה כתוב בדיוק. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 14:05, 27 ביולי 2009 (IDT)
אל תתעייף. אזכיר לך: היה כתוב ש"הממוצע במדינות המתוקנות הוא כ-70 שנה". במקום משפט זה, אכתוב "באדם החי כ-70 שנה (מעט מעל תוחלת החיים ההממוצעת בעולם)". הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מדברים הרבה? - למה אני אוהב את ויקיפדיה? 14:19, 27 ביולי 2009 (IDT)
משפט זה אינו נכון. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 14:59, 27 ביולי 2009 (IDT)
מדוע?. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מדברים הרבה? - למה אני אוהב את ויקיפדיה? 15:09, 27 ביולי 2009 (IDT)
מה זאת אומרת למה לא נכון. כי תוחלת החיים הממוצעת במדינות המתועשות איננה 70 שנה. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 16:52, 27 ביולי 2009 (IDT)
לא. אני מדבר כבר מזמן על הממוצע העולמי הכללי, ולא רק במדינות המתוקנות. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מדברים הרבה? - למה אני אוהב את ויקיפדיה? 16:56, 27 ביולי 2009 (IDT)
אה, זה צריך לחשב. אין לי מושג בקשר לזה ואני לא מוכן להתחיל להתרוצץ עם מחשבון בין 200 ומשהו מדינות. לדעתי, הנתון הזה בכלל מיותר בערך שעוסק בגוף האדם. אם היה מדובר בערך על הדמוגרפיה העולמית היה טעם לציין פרט זה. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 17:00, 27 ביולי 2009 (IDT)
אני לא חושב שצריך לחשב ובוודאי שאי-אפשר להסתמך על נכונות שאר הערכים בוויקיפדיה. אני מניח שפיסת המידע הזאת נמצאת באתר של ה-CIA ‏ (the great book of facts או משהו כזה). תומר א. - שיחה 17:03, 27 ביולי 2009 (IDT)
האנגלים הולכים לפי CIA. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 17:06, 27 ביולי 2009 (IDT)
כתבתי לפני התנגשות עריכה: אני לא חישבתי, אני מסתמך על ויקי האנגלית. היה נראה לי שאך טבעי לכתוב בסוגריים אחרי המשפט "באדם החי כ-70 שנה" "(מעט מעל תוחלת החיים הממוצעת בעולם)". זה פרט נספח ושולי, ולא עיקרי או משהו כזה. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מדברים הרבה? - למה אני אוהב את ויקיפדיה? 17:08, 27 ביולי 2009 (IDT)
גילגמש, אני לא צריך להזכיר לך את נחיתותו של מקור משני. א"ו, ויקי זרה אינה מקור. תומר א. - שיחה 17:09, 27 ביולי 2009 (IDT)
אוקיי, גם מהCIA אני לא מוכן להתחיל לחשב. לאגדה: אני אמרתי את מה שהיה לי לומר בסוגיה זו. אם אתה רוצה לחשב את התוחלת הממוצעת בעולם או למצוא לה מקור כלשהו, עשה זאת, רק תדאג שזה יהיה נכון ומדויק. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 17:15, 27 ביולי 2009 (IDT)
נראה לי שתסכים ש-"70 שנה הם מעט מעל הממוצע העולמי", זהו משפט נכון. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מדברים הרבה? - למה אני אוהב את ויקיפדיה? 17:18, 27 ביולי 2009 (IDT)
המשפט לשכעצמו נכון, אך באיזה הקשר אתה רוצה לכתוב אותו? ערך איננו אוסף מקרי של משפטים נכונים, אלא יש בו ציר מרכזי של רעיון כלשהו שהערך מציג. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 17:20, 27 ביולי 2009 (IDT)
אני רוצה לכתוב "באדם החי כ-70 שנה (מעט מעל תוחלת החיים הממוצעת בעולם) מתרחשים כל תהליכי ההתפתחות". הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מדברים הרבה? - למה אני אוהב את ויקיפדיה? 17:34, 27 ביולי 2009 (IDT)
זה לא טוב כי נובע מזה שבאדם שחי פחות מ-70 שנה לא מתרחשים כל התהליכים האלה. אין אפשרות לקבוע גיל מסוים שבו מתרחשים כל התהליכים. יש אנשים שמזדקנים מהר וכבר בגיל 40 מערכות גופם בלויות כאילו היו בני 90. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 17:37, 27 ביולי 2009 (IDT)
אני חושב שניסוח אנציקלופדי יותר יהיה: "תהליכי ההתפתחות נמשכים בממוצע כ-XXX שנים". תומר א. - שיחה 17:38, 27 ביולי 2009 (IDT)
זה גם לא טוב כי לסביבה השפעה מכרעת על ההתפחות. אני מציע לכתוב "בתקופת חייו עוברים על האדם כל תהליכי ההתפתחות" בלי לנקוב בגיל מסוים. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 17:41, 27 ביולי 2009 (IDT)
זה לא ממש נכון. אכן יש אנשים כאלה אבל אלה מעטים ביותר. רוב רובם של האנשים שחיו רק 40 שנה, מותם בא עקב מחלה/תאונה/אסון באופן תאומי, ותהליכי ההתפתחות נגדעו בעודם באיבם (כלומר: לא התרחשו כל תהליכי ההתפתחות אצלם). הערך כמובן מדבר על התפתחות גוף האדם בדרך כלל, ולא על היוצא מן הכלל (דוגמת התופעה של פרוגריה). הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מדברים הרבה? - למה אני אוהב את ויקיפדיה? 17:47, 27 ביולי 2009 (IDT)
ומה עם המאה ה17? בתקופה זו תוחלת החיים לא עלתה על 60. מה, האנשים האלה לא עברו את כל תהליכי ההתפחות? ומה עם הניאנדרטלים? הם חיו בממוצע 30-40 שנים. מה, גופם לא עבר את כל תהליכי ההתפתחות (גם ההומו ספיינס בתוקפה זו חי פרק זמן דומה). אני מציע לא להכנס לדיוק מיותר כשאפשר להמנע ממנו. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 17:49, 27 ביולי 2009 (IDT)
אבל גם לכתוב ש"בתקופת חייו עובר האדם את כל תהליכי ההתפתחות בכלל לא מדויק. הרי ילד שמת בגיל 10 מתאונה לא עבר את רוב תהליכי ההתפתחות בתקופת חייו. כדי להימנע מאי דיוק אפשר אולי לכתוב כהצעת תומר ולהוסיף "בדרך כלל" ו"כיום". כך: "תהליכי ההתפתחות כיום נמשכים בדרך כלל בממוצע כ-XXX שנים" הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מדברים הרבה? - למה אני אוהב את ויקיפדיה? 17:52, 27 ביולי 2009 (IDT)
זה יהיה סביר. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 17:53, 27 ביולי 2009 (IDT)

ועידת מינכן או הסכם מינכן?[עריכת קוד מקור]

ראה שיחה:הסכם מינכן#ועידת מינכן או הסכם מינכן?. דוד שי - שיחה 08:02, 24 ביולי 2009 (IDT)

הגבתי שם. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מדברים הרבה? - למה אני אוהב את ויקיפדיה? 12:13, 24 ביולי 2009 (IDT)

@ נשלח[עריכת קוד מקור]

MT0 - שיחה 12:33, 24 ביולי 2009 (IDT)

גם. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מדברים הרבה? - למה אני אוהב את ויקיפדיה? 12:44, 24 ביולי 2009 (IDT)
גמני... ברי"אשיחה • ג' באב ה'תשס"ט • 13:45, 24 ביולי 2009 (IDT)
השבתי. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מדברים הרבה? - למה אני אוהב את ויקיפדיה? 21:46, 25 ביולי 2009 (IDT)

הפרת זכויות יוצרים?[עריכת קוד מקור]

היי, עברתי על אחד ממראי המקום שנתת ושעליו בעיקר הסתמכת בעת הרחבת הערך, אזרבייג'ן. רציתי להסב את תשומת ליבך לממצאים הבאים:

 • הערך שלך: אזרבייג'ן מיושבת, ככל הנראה, כבר למעלה מ-3000 שנה. באזור העיר באקו נמצאו שרידי יישובים מתקופת הברונזה. סקיתים התיישבו באזור במאה התשיעית לפני הספירה, לאחריהם התיישבו שם בני מדי, ו-200 שנה מאוחר יותר הגיעו לאזור הפרסים, ואלה התערב עם היוונים שהגיעו בשנת 330 לפני הספירה. במהלך ההיסטוריה הייתה אזרבייג'ן בשליטתם של זרים וביניהם: הרומאים הערבים, הפרסים, הטורקים והמונגולים.
המקור באתר YNET: אזרביג'אן מיושבת לפחות 3,000 שנה, וככל הנראה הרבה יותר מזה, ויישובים מתקופת הברונזה נמצאו בבאקו ובסביבתה. הסקיתים התיישבו באזור במאה התשיעית לפני הספירה, ולאחר מכן הגיעו לכאן בני ממלכת מדי, מאמיני דת זרטוסטרה. הפרסים השתלטו על חצי מהמדינה 200 שנה מאוחר יותר, ולאחר מכן נטמעו ביוונים, שהגיעו לכאן בשנת 330 לפני הספירה.
לדעתי לא העתקה -רק עובדות.
 • הערך שלך: משנת 1050 נהנתה המדינה מתחייה תרבותית שהולידה הישגים גדולים בתחום האדריכלות והאומנות.
המקור באתר YNET: החל משנת 1050 נהנתה המדינה מתחייה תרבותית שהולידה את ההישגים הגדולים ביותר שלה בתחומי האדריכלות והאמנות.
העתקה מפרה
משפט חלופי: משנת 1050 התעוררה התרבות האזרית לחיים והגיעה להישגים גדולים בתחומי האדריכלות והאומנות.
יש לציין שעצם המשפט כולו כתבתי עוד לפני שראיתי את המקור המצויין, והמקור שלי היה הספר אטלס אנציקלופדי של העולם. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מדברים הרבה? - למה אני אוהב את ויקיפדיה? 10:24, 28 ביולי 2009 (IDT)
 • הערך שלך: לאחר מאבקים בין אותן מעצמות על השליטה באזור, נחתם הסכם טורקמניצ'אי בשנת 1813, והמדינה חולקה סופית בין רוסיה ופרס לאורך נהר אראס. תחת שלטונה של האימפריה הרוסית תועשה אזרבייג'ן הרוסית, ואזור העיר באקו היה לאחד מהמקומות הראשונים בעולם שהפיקו בהם נפט, הכלכלה צמחה בד בבד עם הכלכלה הרוסית, ואזרבייג'ן סיפקה לרוסיה נפט גולמי, כימיקלים ומוצרי מזון ויין. ניצול מאגרי הנפט והמשאבים של אזרבייג'ן על ידי רוסיה דלדל את המשאבים האלה, עם זאת המשיכה אזרבייג'ן לשחק תפקיד חשוב באספקת נפט גולמי ומוצרי טקסטיל גם במאה ה-20.
המקור באתר YNET: המאבק המשולש בין רוסיה, טורקיה ופרס על האזור הסתיים ב-1813, כשרוסיה ופרס חילקו את אזרביג'אן לאורך נהר אראס. בתקופת השלטון הרוסי, צמחה הכלכלה של אזרביג'אן במקביל לזו של רוסיה, והיא סיפקה לברית המועצות נפט גולמי, כימיקלים, טקסטיל, מוצרי מזון ויין. ימיה כספקית של ברית המועצות אמנם דלדלו את מאגרי הנפט שלה, אך אזרביג'אן נותרה ספקית חשובה של נפט גולמי ושל טקסטיל גם במאה ה-20.
גובל בהעתקה - הרוב בסדר חוץ מהמשפט האחרון
משפט חלופי: משאבים אלה נוצלו ודולדלו אמנם על ידי ברית המועצות, אך גם במאה ה-21 אזרבייג'אן משחקת תפקיד חשוב באספקת נפט וטקסטיל.
גם כאן אציין שעצם המשפט כולו כתבתי עוד לפני שראיתי את המקור המצויין, והמקור שלי היה הספר אטלס אנציקלופדי של העולם. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מדברים הרבה? - למה אני אוהב את ויקיפדיה? 10:24, 28 ביולי 2009 (IDT)

אני לא משוכנע עד כמה מדובר בהפרת זכויות יוצרים אבל בכל מקרה הייתי מציע לך להתייעץ עם אחד מעורכי הדין שמבינים בעניין (דרור אבי לדוגמה) לפני שאתה ממשיך בכתיבת הערך. אני מבין שאתה נוהג לכתוב ערכים תוך הסתמכות על מקור אחד ויחיד אבל מנהג זה אינו מומלץ כל כך. מעבר לפרשנויות ואי דיוקים שעלולים לצוץ (כמו בערך על חלוקת צ'כוסלובקיה לדוגמה) יש חשש שכתיבת ערך תוך הסתמכות על מקור אחד תביא להפרת זכויות יוצרים גם בלי כוונה. הייתי מציע שבערכים הבאים תעשה שימוש ביותר מקורות. ויקיפדיה באנגלית יכולה להיות מקור טוב. גם אם קשה לך עם השפה האנגלית תרגום מכונה יכול להועיל במקרים מסויימים. יורי - שיחה 22:45, 27 ביולי 2009 (IDT)

תודה על הערותיך. אפנה לכאן את תומר או דרור. בכל מקרה המשפטים שציטטת, רובם ככולם, נכתבו על פי הספר אטלס אנציקלופדי של העולם של אורן נהרי בהוצאת מפה, ורק איששתי את המידע באמצעות המקור האינטרנטי שנתתי כסימכוין. כלומר: יש כאן הצלבה ברורה ויפה בין שני מקורות אמינים. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מדברים הרבה? - למה אני אוהב את ויקיפדיה? 23:25, 27 ביולי 2009 (IDT)
על עובדות אין זכויות יוצרים. על סידור העובדות וניסוחן יש. צריך להיזהר יותר. דרור - שיחה 10:12, 28 ביולי 2009 (IDT)
שים לב למשפטים החלופיים שהצעתי ואם הם בסדר. אדגיש שוב: המשפטים שציטט יורי, רובם ככולם, נכתבו על פי הספר אטלס אנציקלופדי של העולם של אורן נהרי בהוצאת מפה, ורק איששתי את המידע באמצעות המקור האינטרנטי שנתתי כסימכוין. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מדברים הרבה? - למה אני אוהב את ויקיפדיה? 10:24, 28 ביולי 2009 (IDT)
גם משם צריך להיזהר בהעתקה. צריך שהמשפט החלופי יהיה שונה דיו. במשפט "נהנתה המדינה מתחייה תרבותית שהולידה את ההישגים הגדולים ביותר שלה בתחומי האדריכלות והאמנות" יש ניסוח ייחודי ודי פואטי. ניסוח יותר כללי, כמו שלך הוא בסדר. דרור - שיחה 10:56, 28 ביולי 2009 (IDT)
אוקיי. החלפתי את המשפטים בערך עם המשפטים החלופיים שהצעתי כאן. תודה רבה לך. בסה"כ אני שמח שמצילים אותי מהז"י. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מדברים הרבה? - למה אני אוהב את ויקיפדיה? 12:02, 28 ביולי 2009 (IDT)

לגבי אזרבייג'ן[עריכת קוד מקור]

שלום,

אם אתה איתן בדעתך לכתוב על תולדותיה של מדינה זו עליך לקרוא את הערכים אודות הדברים הבאים (רשימה חלקית):

 1. סרמטים (על הסתעפויותיהם, כולל האלאנים - אני לא חושב שיש לנו ערך עליהם)
 2. גאורגיה
 3. ארמניה (כולל ארמניה הגדולה)
 4. סלג'וקים
 5. הונים
 6. מונגולים
 7. מדי
 8. הממלכה האחמנית
 9. האימפריה הסאסאנית
 10. פרתיה
 11. האימפריה הביזנטית

אצלנו כמעט שלא כתוב כלום על העמים האלה. חשוב מאוד לקרוא על עמי הקווקז. לנו יש מידע רב על גאורגיה וצריך לנבור שם בהיסטוריה עתיקה, במיוחד בכל הקשור לאיבריה ולאלבניה. בלי רקע זה תתקשה מאוד לכתוב משהו על הנושא. אציין לסיכום שהיסטוריה של אזרבייג'ן מורכבת מאוד וקשה לפיענוח לאדם ללא רקע בתולדות הקווקז. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 23:28, 27 ביולי 2009 (IDT)

בוקר טוב,

טוב, שמע חקרתי עוד ועוד כי הנושא הלהיב אותי ומסתבר שההיסטוריה של אזרבייג'ן מסועפת עוד יותר ממה שחשבתי. היא מורכבת עד כדי כך שאפילו אני מתקשה למצוא את כל הקצוות. הם חלק מהעמים הטורקמנים שבכלל לא ילידי המקום, אלא הגיעו ממקום אחר. לאזרבייג'ן היסטוריה עתיקה מאוד שקודמת לישבת העם הנוכחי שנמצא שם כרגע, משהו מורכב למדי. יש להם קשרי גומלין מסועפים מאוד עם הארמנים ואם עמים אחרים. זה נושא למתקפת איכות שלמה עם קשר לנדידת העמים הטורקים בימי הביניים (פלישת סלג'וקים). בלי כל זה אין טעם בכלל להתחיל לכתוב משהו על ההיסטוריה של אזבייג'ן. במקרה זה אפשר לתרגם את הערך האנגלי, תוך כדי השוואת מקורות ובדיקה בערכים נוספים. אין לנו כח אדם מתאים למתקפת איכות שלמה על הטורקמנים. היה פעם איזה בחור חביב שכתב על הסלג'וקים, אך למרות כל מאמצי שכללו מיילים וכו' הוא לא המשיך פה, אם כי כתב כמה ערכים נהדרים. אם אתה במקרה יליד אזרבייג'ן או אולי הוריך או סביך אולי אפשר יהיה להפעיל את הקשרים האלה ולראות מה עושים, אך ללא עזרה מקצועית כח האדם הנוכחי יתקשה להרים פרויקט כזה. בינתיים אני מציע למחוק את הפרק שכתבת (שלחתי לך גם מייל) ולתרגם את מה שיש לאנגלים. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 10:15, 28 ביולי 2009 (IDT)

הינה תראה פה: en:Azerbaijani people: ופה en:Caucasian Albania כדי לקבל מושג כללי וחלקי מאוד על העמים שמאכלסים ואכלסו את אזרבייג'ן. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 10:33, 28 ביולי 2009 (IDT)

כתבתי לפני התנגשות עריכה: ייתכן שבגלל היכרותך עם הנושא, אתה חושב שכל עוד לא יהיה פירוט בן 30 קילו, הפרק על ההיסטוריה לא שוה. וזה לא נכון. אני ניסיתי במסגרת הערך על המדינה לתמצת מאוד בפרק אחד את ההיסטוריה המורכבת, המסובכת והמפוארת של האזור, ועשיתי זאת, אולי לא בהצלחה הכי גדולה. אני הסתמכתי על מקורות די אמינים תוך כדי הצלבה של מקורות. כמובן שאם יש לך מקור נגדי הטוען שמשפט מסוים שגוי אשמח לדון על כך. לא ייתכן שנמחק פרק שלם שברובו הגדול נכון ומבוסס על מקורות, בגלל הפירוט החסר. בסה"כ אנו לא עוסקים בערך היסטוריה של אזרבייג'ן, אלא בפסקה היסטוריה בערך של אזרבייג'ן. אדרבה: אם אתה כל כך התלהבת, אולי תכתוב את הערך המורחב היסטוריה של אזרבייג'ן ואני אתקן אח"כ בפרק המדובר לפי הערך שתכתוב?. אציין שגם לאנגלים יש ערך נכבד על ההיסטוריה עצמה, כך שלא יהיה נכון לתרגם את כל החומר רק לפסקה היסטוריה בערך על המדינה עצמה. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מדברים הרבה? - למה אני אוהב את ויקיפדיה? 10:37, 28 ביולי 2009 (IDT)
שלחתי לך מייל עם פירוט חלקי של הבעיות. הסברתי שם באופן חלקי את עמדתי. פרק ההיסטוריה בתוך הערך הראשי לא צריך לשקול 30K, אלא 3-5. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 10:50, 28 ביולי 2009 (IDT)
דיברת שם על משפט אחד בלבד (וזה בהחלט לא ראייה לסתור את כל המקור, כשמדובר במקור אמין שכזה), וגם על כך השבתי. לפי הבנתי כל העובדות הכתובות כעת בפסקה, אינן שגויות, אלא מקסימום חלקן הקטן בלתי מדוייקות. ועל כאלה אשמח אם תעיר לי עם מקורות אמינים כמובן. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מדברים הרבה? - למה אני אוהב את ויקיפדיה? 10:54, 28 ביולי 2009 (IDT)
אני מעדיף להשיב לך במייל. אעשה זאת תיכף. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 10:55, 28 ביולי 2009 (IDT)
בעצם לפני כן שאלה: האם יש לך מסנג'ר? זה יהיה הרבה יותר נח לדבר ככה. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 10:56, 28 ביולי 2009 (IDT)
אין לי. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מדברים הרבה? - למה אני אוהב את ויקיפדיה? 10:56, 28 ביולי 2009 (IDT)
חבל מאוד די אני צריך לדבר איתך. אני מרגיש שיש קצת קצר ואם היה מתאפשר לי, אני מרגיש שהייתי יכול להסביר את עצמי טוב יותר בשיחה מאשר בהתכתבות. האם תוכל להוריד אותו? זהו כלי פשוט מאוד לתפעול. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 10:58, 28 ביולי 2009 (IDT)
אם כבר, למה לא בטלפון?. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מדברים הרבה? - למה אני אוהב את ויקיפדיה? 10:59, 28 ביולי 2009 (IDT)
אפשר, כמובן, גם בטלפון. אני פשוט רגיל למסנג'ר, אך אם הטלפון נח לך יותר, אשמח גם כך. אשלח לך את המספר שלי למייל ותוכל ליצור קשר איתי או שאתה רוצה שאני אתקשר אליך? גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 11:00, 28 ביולי 2009 (IDT)
זה לא משנה. אשלח לך את המספר שלי. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מדברים הרבה? - למה אני אוהב את ויקיפדיה? 11:02, 28 ביולי 2009 (IDT)

הידעת טעוני שיפור[עריכת קוד מקור]

אגדה, יקירי, תוכל להביע את דעתך בדיון תחת הסעיף הנ"ל בדיונים? אני מחפש דעות נוספות. אדם נבושיחה 21:35, 28 ביולי 2009 (IDT)

@[עריכת קוד מקור]

אשר לי שקיבלת MT0 - שיחה 13:25, 31 ביולי 2009 (IDT)

קיבלתי. חן חן. ממש תודה. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - למה אני אוהב את ויקיפדיה? 13:34, 31 ביולי 2009 (IDT)

toda lecha al haktiva[עריכת קוד מקור]

Nachum - שיחה 12:46, 2 באוגוסט 2009 (IDT)

שגיאת ציטוט[עריכת קוד מקור]

קיימת שגיאת ציטוט בערך אזרבייג'ן. MT0 - שיחה 01:22, 3 באוגוסט 2009 (IDT)

תודה. תוקן. אגב: אשמח אם תתרגם לי פסקה מעל. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - דורית תארכבי כבר! 22:27, 3 באוגוסט 2009 (IDT)
לא הבנתי MT0 - שיחה 23:07, 3 באוגוסט 2009 (IDT)
הפסקה מעל כתובה באנגלית. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - דורית תארכבי כבר! 23:08, 3 באוגוסט 2009 (IDT)
אין לי מושג. זה כבר אנגלית מקצועית. או ניב אנגלי מיושן שאני לא מכיר Face-smile.svg MT0 - שיחה 00:51, 4 באוגוסט 2009 (IDT)
זו לא אנגלית. הניחוש שלי היה ספרדית, כשההתחלה היא גסות, אבל את הסוף אני לא מבין. אולי שפה אחרת, אולי אני סתם לא מספיק יודע ספרדית. נינצ'ה - שיחה (הזהרו מחיקויים!) 13:50, 4 באוגוסט 2009 (IDT)
ואולי זה קשור לחלב? נינצ'ה - שיחה (הזהרו מחיקויים!) 13:51, 4 באוגוסט 2009 (IDT)
תודה לשניכם. אפנה לבלשן שלנו. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - דורית, תארכבי כבר! 20:33, 5 באוגוסט 2009 (IDT)
לא הצלחתי לאתר לאיזה קטע התייחסת. אשמח אם תעלה קישור אליו בדף השיחה שלי (או תצטט אותו, אם תרצה - הקל מבין השניים). אלדדשיחה 23:11, 5 באוגוסט 2009 (IDT)
פסקה אחת מעל, בדף השיחה הזה. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - דורית, תארכבי כבר! 00:44, 6 באוגוסט 2009 (IDT)
אני לא בטוח.... אתה מתלוצץ? את "תודה לך על הכתיבה" ראיתי בפסקה אחת מעל, אבל הנחתי שהתכוונת לפסקה אחרת, ולא מצאתי לאיזו פסקה התכוונת. אם התכוונת, מתוך לצון, לשאול באיזו שפה זה היה אילו לא היה מדובר בעברית... לא יודע, אני חושב ש-toda ו-ktiva זה רק בעברית, אם כי המילים האחרות יכולות להיות בספרדית (אבל "חלב" זה leche, לא lecha). Face-smile.svg אלדדשיחה 01:11, 6 באוגוסט 2009 (IDT)
(מצטער, הייתי בטוח מקודם שהתלוצצת, אז לא כתבתי את המובן מאליו, מבחינתי... בכל אופן, מקווה שעניתי Face-smile.svg). אלדדשיחה 01:16, 6 באוגוסט 2009 (IDT)
כתבתי לפני התנגשות עריכה: מה אתם מסתלבטים עליי. לא יודעים לתרגם? תגידו שאתם לא יודעים, מה זה לצחוק מחוסר הידע שלי???. סתאאאאאאאםםםם. ידעתי גם ידעתי והבנתי גם הבנתי מהרגע הראשון. צחקתי קצת עם המתרגמים הקבועים שלי. כתבתי לפני התנגשות עריכה: אז אלדד, אין לך מה להצטער. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - דורית, תארכבי כבר! 01:19, 6 באוגוסט 2009 (IDT)
ואם אתה כבר פה, אני מחפש נואשות מפעיל מערכת. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - דורית, תארכבי כבר! 01:20, 6 באוגוסט 2009 (IDT)
די די, אתה באמת לא הבנת מה שהיה כתוב למעלה, ונזקקת לנו נואשות, רק שהחלטנו להסתלבט עליך קריצה דרך אגב -- בוא לבחור סמליל לסדנה לגרפיקה - בחתימה שלי יש קישור MT0בוחרים סמליל חדש לסדנה לגרפיקה! מי התגעגע לשיטת השולצה?שיחה • • 01:21, 6 באוגוסט 2009 (IDT)
כתבתי לפני התנגשות עריכה: אני יספר לאמא שלך שאתה מעליב אותי. אתה תקבל הרחקה על הפרת הכללים. הוספתי לאחר התנגשות עריכה: כבר בחרתי... הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - דורית, תארכבי כבר! 01:25, 6 באוגוסט 2009 (IDT)
שחזרתי את אחת התמונות, ובינתיים עידו הגיע ושחזר את היתר. אלדדשיחה 01:29, 6 באוגוסט 2009 (IDT)
תודה, תודה. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - דורית, תארכבי כבר! 01:32, 6 באוגוסט 2009 (IDT)

קובץ:האיש והאגדה.jpg[עריכת קוד מקור]

היי איש. להשאיר? למחוק? סקרלטשיחה 19:20, 3 באוגוסט 2009 (IDT)

היי. בינתיים אפשר להשאיר. תודה. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - דורית תארכבי כבר! 22:26, 3 באוגוסט 2009 (IDT)

המשך הנסיך השחור[עריכת קוד מקור]

שלום האיש והאגדה,

מצאתי ביוגרפיה מודרנית של הנסיך השחור בספריה ולקחתי לביתי. אכן יש כנראה קשר לשריון שחור כלשהו, אך כנראה אין מדובר בשריון שהעניק לו אביו כפרס על הצטיינות בקרב או אומץ לב. אמשיך לחקור בנושא, וגם אולי ארחיב את הערך אודות הנסיך. אני עדיין סבור שהקשר לשריון בצבע שחור הוא חלש, אך אבדוק שוב לגבי שריונות בימי הביניים בספר שמוקדש להם. יתכן שאמצא שם נתונים סותרים. בינתיים אני ממשיך בקרב קרסי. כמו כן, שלחתי לך מכתב (בנושא אחר). גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 19:24, 3 באוגוסט 2009 (IDT)

יופי. הקטע הנוכחי על הכינוי הועתק מהאנגלים. אשמח אם תבסס/תשכתב את הכתוב שם. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - דורית תארכבי כבר! 22:26, 3 באוגוסט 2009 (IDT)
נראה לאן אגיע בדיוק. כעקרון, יש פה קטע הידעת? טוב. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 22:27, 3 באוגוסט 2009 (IDT)
גם נכון. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - דורית תארכבי כבר! 22:34, 3 באוגוסט 2009 (IDT)
טוב, אני צריך למצוא ספר על שריונות מימי הביניים כדי לוודא מה היה הצבע המקובל. לדעתי, זה שחור, אך יתכן שאני לא זוכר טוב. אנסה למצוא עוד ביוגרפיה של הנסיך השחור, אולי בגוגל ספרים. אחר כך אשמח אם תציע את קטע הידעת? וכך נשתף פעולה בעניין זה. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 22:38, 3 באוגוסט 2009 (IDT)
שמח על שיתוף הפעולה המסתמן. ברור לי שבידיך ספרים וידע שלי אין, כך שעיקר העבודה מונח לפתחך. אבל אסייע במה שרק אוכל. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - דורית תארכבי כבר! 22:40, 3 באוגוסט 2009 (IDT)
טוב, נראה מה יקרה עם זה. יקח קצת זמן לאתר את הכל. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 22:54, 3 באוגוסט 2009 (IDT)

חתימה[עריכת קוד מקור]

אתה יכול להסיר בבקשה את הטקסט הגדול במיוחד מהחתימה שלך? זה מושך יותר מידי תשומת לב. Yonidebest - שיחה 23:46, 3 באוגוסט 2009 (IDT)

זה בדיוק מה שאני רוצה. אל תדאג זה לא יישאר הרבה זמן. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - דורית תארכבי כבר! 23:47, 3 באוגוסט 2009 (IDT)
נדמה לי שהמטרה הושגה. שמנו לב. עכשיו זה סתם מעצבן בעין. עידושיחה 23:48, 3 באוגוסט 2009 (IDT)
בשבילכם, הכול. אני מבין שאנחנו בקהילה ואם זה מעצבן חלק מאיתנו, עדיף בלי זה. תודה על פנייתכם, ואזהר להבא. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - דורית תארכבי כבר! 23:52, 3 באוגוסט 2009 (IDT)
הנה: הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - דורית, תארכבי כבר! 00:00, 4 באוגוסט 2009 (IDT)
תודה. עידושיחה 00:01, 4 באוגוסט 2009 (IDT)
לא הייתי פה כ"כ בזמן האחרון, אבל היום יצא לי לראות את שמי מככב בלא מעט דפים... ואפילו לא לשמצה. אשמח אם תסיר את בקשת האירכוב של דף שיחתי מחתימתך. מחמיא שזה חשוב לך, אבל חתימה זה כבר יותר מדי. תודה וליל מנוחה, דורית 00:06, 11 באוגוסט 2009 (IDT)
איזו דודה קשוחה. לא מספיק שלא מארכבת, לא שועה לבקשות אחייניה, שמה פס על כל משפחתה; היא מוסיפה חטא על פשע ונדבך על קשי ליבה ולא מאפשרת גיוס קולות הקוראות לארכוב. ארור יהא הארכוב. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - 01:41, 11 באוגוסט 2009 (IDT)
קשוחה, קשוחה, אבל הבטחתי לדיגיטל מתנת חתונה. אחרת, מצידי זה היה עד אוקטובר... תודה ויום טוב. דורית 13:29, 11 באוגוסט 2009 (IDT)

ללא קשר לגודל הטקסט, נפנוף בסיסמאות באמצעות החתימה באופן חוזר ונשנה זו הטרדה מיותרת. זה מתקבל בהבנה כאשר מדובר בהפניית תשומת הלב למיזם ויקיפדי הדורש התגייסות, אבל שימוש לבדיחות פרטיות בין שני משתמשים (וגם למאמרי דעה כאלה ואחרים) זה לא ממש לעניין. תודה על ההבנה. מגיסטרשיחה 18:51, 12 באוגוסט 2009 (IDT)

יהודית ודמוקרטית[עריכת קוד מקור]

התוכל להפנות אותי למקום שבו כתוב כך במגילת העצמאות, אותה העלת בעצמך? נינצ'ה - שיחה (הזהרו מחיקויים!) 01:01, 4 באוגוסט 2009 (IDT)

יכול להיות שהלכתי לישון הלילה וכשקמתי בבוקר גיליתי שגירשת אותי מהארץ באמצעות ככר העיר של ויקיפדיה? תומר א. - שיחה 10:50, 4 באוגוסט 2009 (IDT)
(מ'פתאום. באמצעות הכה את המומחה.) אדם נבושיחה 15:14, 4 באוגוסט 2009 (IDT)
תומר לא דיברת אליי, נכון? בכל אופן, אני אחסוך לך זמן, לא כתוב בשום מקום. לפני שאתה מטיף לאנשים מה הם צריכים לעשות, ומדבר על ההסטוריה והחוקים של מדינת ישראל, עדיף שתלמד קצת על הנושא. ואגב, אין שום דבר רע בלנסות לשנות, זה אפילו טוב. נינצ'ה - שיחה (הזהרו מחיקויים!) 13:11, 4 באוגוסט 2009 (IDT)
דיברתי לאיש והאגדה שהציע לי להגר. תומר א. - שיחה 13:21, 4 באוגוסט 2009 (IDT)
אה, ואגב, נינצ'ה: "אנו מכריזים בזאת על הקמת מדינה יהודית בארץ־ישראל". לעומת זאת לא כתוב את המילה "דמוקרטיה". הביטויים הדמוקרטיים מגיעים אחרי ההכרזה על היהדות, גם בפסקה ה"חוקתית" של ההכרזה, אפשר לומר יותר בקלות שהמדינה היא קודם כל יהודית: "מדינת ישראל תהא פתוחה לעלייה היהודית ולקיבוץ גלויות; תשקוד על פיתוח הארץ לטובת כל תושביה; תהא מושתתת על יסודות החירות, הצדק והשלום לאור חזונם של נביאי ישראל; תקיים שוויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה בלי הבדל דת, גזע ומין; תבטיח חופש דת, מצפון, לשון, חינוך ותרבות; תשמור על המקומות הקדושים של כל הדתות; ותהיה נאמנה לעקרונותיה של מגילת האומות המאוחדות." - קודם כל יהדות, אחר כך (אבל גם, ולאו דווקא בסדר פחות) דמוקרטיה. זה בהחלט משתמע מההכרזה, ובוודאי שמהרצון של האבות המייסדים, אם יש לנו דבר כזה, ומשאיפות היישוב היהודי שלאחר השואה. ההשקפות הטוענות אחרת לא היו קיימות אז. רצו להקים פה מדינה יהודית, שלא יהיה כאן ספק. אדם נבושיחה 15:35, 4 באוגוסט 2009 (IDT)
האוקסימורון "יהודית ודמוקרטית" לא מופיע בהכרזת העצמאות, זו הייתה נקודתי. אני יודע שרצו להקים פה מדינה יהודית, ולא דמוקרטית, לכן קראת את הסיום של מה שכתבתי קודם לכן. נינצ'ה - שיחה (הזהרו מחיקויים!) 15:44, 4 באוגוסט 2009 (IDT)
המחלוקת נובעת מהפרשנות של אדם נבו לצמד המילים מדינה יהודית. ברגע שהוא שומע את זה הוא מיד חושב על יהדות כדת בעוד שאני מפרש זאת כמדינה בעלת רוב של אנשים בעלי לאום יהודי או במילים אחרות אנשים החולקים שפה, תרבות והיסטוריה משותפת אך לא דווקא דת אחת. יורי - שיחה 16:41, 4 באוגוסט 2009 (IDT)
אתה טועה בפרשנות דברי - אינני חושב על היהדות כדת, אלא כעל תרבות (שילוב של לאום, שפה, היסטוריה ודת). "מדינה יהודית", בפרשנות שלי, היא מדינה השומרת על אלו מפני העלמות, ולפיכך משמרת אותם באופיה ובחוקיה. זו מטרת הציונות, לדעתי. עם העברית הצלחנו לא רע.
ואני מצטער על כך שאתה ואחרים אומרים "לאו דווקא דת". אתם משמיטים, בשל אנטגוניזם שאינו הכרחי אבל מובן, חלק גדול מהתרבות היהודית. אפשר לשמר חלקים מהדת ולהנות מקיומם. זו התנהגות שאפשר למצוא גם אצל החרדים - זניחת חלקים מסויימים מהתרבות בגלל אנטגוניזם מיותר. החרדים מוותרים במידות שונות על העם, הארץ, השפה, ואולי גם על ההיסטוריה - החילונים מוותרים על הדת, הארץ, ואולי גם על ההיסטוריה. באסה. בעיקר להיסטוריה. אדם נבושיחה 17:50, 4 באוגוסט 2009 (IDT)
התכוונתי בדבריי בדיוק למה שכתב והרחיב אדם נבו, ואני לא מבין את הביקורת של נינצ'ה. לא כתבתי שאני מצטט את מגילת העצמאות. פשוט כתבתי את רוח הדברים הכתובים בה בקיצור ובתמצות. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - דורית, תארכבי כבר! 20:12, 5 באוגוסט 2009 (IDT)

ויקיפדיה:כיכר העיר#מחמם את הלב[עריכת קוד מקור]

מעניין אותי לדעת: מה אתה חושב על כך שבעיתונות החרדית אין מילה על הרצח? אפילו לא סיקור מינימלי, בנוסח "במוצאי שבת נרצחו שניים ונפצעו עשרה בפיגוע במועדון נוער בתל אביב, הרוצח נמלט", וביום למחרת משהו בנוסח "הנרצחים הובאו למנוחות, למשטרה אין קצה חוט" - אין צורך להזכיר את אופי מועדון הנוער, אבל להימנע מלהזכיר רצח שכזה בעמוד הראשון?! האם מרציחות "סתם" מתעלמים באופן דומה (כותרת העמוד הראשון של אחד מהעיתונים החרדים ביום שני עסקה בעלייה של שני אחוזים במדד המעו"ף - האם העיתון היה מתעלם כך מרצח "סתם"?). אגב, אין לי ולו מילה טובה אחת לומר על אופי הסיקור בעיתונים יומיים אחרים, אני פשוט מתעניין בשאלות איך העיתונות החרדית מתייחסת לעניין, למה, ומה אתה חושב על כך. אדם נבושיחה 11:32, 4 באוגוסט 2009 (IDT)

כדי לקבל תשובה מלאה צריך לשאול גם האם עיתונות זו מסקרת רציחות בציבור החילוני או שגם במקרים אחרים הם לא מודיעים דבר. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 15:43, 4 באוגוסט 2009 (IDT)
בדרך כלל הם לא מדווחים. אליהו - שיחה 16:08, 4 באוגוסט 2009 (IDT)
אם כך, לא צריך להתפלא שגם במקרה זה העדיפו להתעלם. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 16:20, 4 באוגוסט 2009 (IDT)
נכון מאד. הק' אליהו - שיחה 16:21, 4 באוגוסט 2009 (IDT)
מתעלמים מכל רצח? פיגועים של ערבים כנגד יהודים, אני מניח, חודרים את הסינון. מעניין. אני אשאל גם את גוונא, הוא היה בשני הצדדים. אדם נבושיחה 17:30, 4 באוגוסט 2009 (IDT)
פיגועים כן מדווחים. לא רצח של יהודים - יהודים. הק' אליהו - שיחה 17:34, 4 באוגוסט 2009 (IDT)
אליהו צודק (הוא היה ונשאר - יודע יותר טוב). אבל אני מניח שמדובר בנורמות קבועות שלא עומדות לדיון בכל מקרה מחדש, אני סקפטי לגבי גודל המאמץ המחשבתי שהושקע בשאלת הכנסת או אי-הכנסת הידיעה. כאינוס וכבעילת קטין בהסכמה, רצח שמעורבים בו עניינים לא חינוכיים הוא עניין שמחוץ לגדר באופן אבטומטי בעיתונות החרדית. גוונא + תורה מה תהא עליה?! 17:58, 4 באוגוסט 2009 (IDT)
"רצח שמעורבים בו עניינים לא חינוכיים"? תורה מה תהא עליה?! זה נשמע כאילו קיים רצח מוסרי כלשהו. הנה על הסיקור של הרצח בשבת והנה על סיקור של רצח אחר, גם לא הכי חינוכי. אנדר-ויקשיחה 18:33, 4 באוגוסט 2009 (IDT)
(כמובן שאין רצח חינוכי גם לדעת החרדים. הכוונה שיש רצח כזה שכשישמעו עליו ילדים ונוער הם יתוודעו לתופעות לא חינוכיות בעולם. כמו אונס, הטרדות והומוסקסואליות). גוונא + תורה מה תהא עליה?! 18:44, 4 באוגוסט 2009 (IDT)
ומה התועלת בכך שילד גדל להיות נער שלא יודע מה זה אונס? שהוא לא יודע שכאשר עובד בישיבה מוריד לו את המכנסיים משהו פה לא בסדר? זה תועלת זה? או שזה חלילה מפריע לטאטא מתחת לשטיח. ואני מתוך כבוד מרסן את עצמי בנושא ההומוסקסואליות. אנדר-ויקשיחה 18:59, 4 באוגוסט 2009 (IDT)
האמת ששאלתך מתעצמת פי כמה, מאחר ובתנ"ך ובחז"ל הנושא של אונס והטרדות, ותשוקה למין בכלל, מופיע באופן חופשי, וככל הידוע לי אין הלכה האוסרת לדבר על כך. נראה לי שמדובר בנוהג סוציולוגי לחלוטין. גוונא + תורה מה תהא עליה?! 19:21, 4 באוגוסט 2009 (IDT)
מסכים איתך. כולנו קורבנות של הבניה חברתית, ושלא יגידו לנו אחרת. אנדר-ויקשיחה 19:24, 4 באוגוסט 2009 (IDT)
העיתונות החרדית נמנעת באופן כללי מלדווח על רצח של יהודים בידי יהודים בגלל החשיפה למעשים מגונים אלו לילדים. בתקשורת החרדית אין בגלל כך את השאלה "מה עונים לילדים?". וזו המטרה בהתעלמות. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - דורית, תארכבי כבר! 20:09, 5 באוגוסט 2009 (IDT)
כמו שנאמר: ואת פתח (או שמא סתום) לו... (הגדה של פסח). גוונא + תורה מה תהא עליה?! 00:45, 6 באוגוסט 2009 (IDT)
חבל שאתה מוציא ציטוט מהקשר, כשהוצאתו מן ההקשר במקרה זה חמורה במיוחד. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - דורית, תארכבי כבר! 00:53, 6 באוגוסט 2009 (IDT)
כמו שאפשר להבין זה נאמר בFace-smile.svg. למען הסר ספק: במקור הציטוט נאמר על שאלות אודות יציאת מצרים, שנשאלות על ידי אחד מארבעת הבנים בהגדה: זה שאינו יודע לשאול. גוונא + תורה מה תהא עליה?! 00:58, 6 באוגוסט 2009 (IDT)
אם כך אז קבל את התנצלותי, ובפעם הבאה למען הסר ספק שים קריצה. יו ראבאק. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - דורית, תארכבי כבר! 01:02, 6 באוגוסט 2009 (IDT)

משניות[עריכת קוד מקור]

 1. אהבתי
 2. אתה תמיד רשאיעודד (Damzow)שיחהיש לך משנה ויקיפדית? 08:37, 6 באוגוסט 2009 (IDT)
SMirC-thumbsup.svg תודה רבה!. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - דורית, תארכבי כבר! 19:33, 6 באוגוסט 2009 (IDT)

ניסוי[עריכת קוד מקור]

תבנית:מתמטיקה

אתה תשאיר את זה פה לנצח כאות לקלוני על כך שלא ידעתי שצריך לשים :? תומר א. - שיחה 20:38, 10 באוגוסט 2009 (IDT)
אם עד עכשיו חשבתי למחוק את זה, הרי שעכשיו נתת לי את הסיבה לא לעשות זאת... הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - דורית, תארכבי כבר! 20:41, 10 באוגוסט 2009 (IDT)
ברור, איך יכולתי לצפות שלא תנהג בצורה כוחנית ואלימה. תומר א. - שיחה 20:45, 10 באוגוסט 2009 (IDT)
ואח"כ תגיד שאתה לא ציני... הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - דורית, תארכבי כבר! 20:48, 10 באוגוסט 2009 (IDT)

@ 2[עריכת קוד מקור]

נשלח. איתי פ - שיחה 20:17, 10 באוגוסט 2009 (IDT)

קיבלתי, אענה מאוחר יותר. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - דורית, תארכבי כבר! 20:31, 10 באוגוסט 2009 (IDT)
קח ת'זמן. איתי פ - שיחה 20:33, 10 באוגוסט 2009 (IDT)
ובכן? איתי פ - שיחה 02:38, 11 באוגוסט 2009 (IDT)
תיתן לי ארכה?. ביומיים האחרונים לא הייתי כאן בכלל, וכעת אני עסוק עם רשימת המעקב המפוצצת... הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר 22:52, 12 באוגוסט 2009 (IDT)
אוקי אין בעיה, אבל למה זה לוקח זמן? איתי פ - שיחה 22:58, 12 באוגוסט 2009 (IDT)
תבין גם את זה במייל שסופסוף יישלח. אל תדאג עוד יום, מקסימום יומיים והמייל המובטח אצלך. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר 22:59, 12 באוגוסט 2009 (IDT)

קובייה הונגרית[עריכת קוד מקור]

זה שביטלת אותי אומר ש

 • מראה המקום שהוספתי לא נכון
 • שעברת על כל הקישורים והגעת למסקנה שהם חשובים אחד אחד להבנת הנושא.

הידרו - שיחה 22:49, 12 באוגוסט 2009 (IDT)

סליחה, סליחה. הביטול אליו שמתי לב רק עכשיו היה טעות. לא יותר. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה 22:50, 12 באוגוסט 2009 (IDT)
יום טוב. הידרו - שיחה 22:54, 12 באוגוסט 2009 (IDT)
גם לך. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר 22:55, 12 באוגוסט 2009 (IDT)


יאמר[עריכת קוד מקור]

העברתי את ההצבעה שלך לדיון עצמו, כי מסתבר שהיא בעצם הסתיימה לפני מספר שעות. זה ממילא לא שינה את התוצאה. עידושיחה 23:01, 12 באוגוסט 2009 (IDT)

עוד הפסדת רכבת וירטואלית שקורה לי. לא נורא. כנראה שזה קרה בגלל שברוקולי חסום, אז מי יארכב הצבעות?. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר 23:04, 12 באוגוסט 2009 (IDT)
אם זה המחיר של שקט ממלחמות עריכה, אני מוכן לארכב כל דף בוויקיפדיה. עידושיחה 23:08, 12 באוגוסט 2009 (IDT)
העניין הוא שגובים מחירים על דברים זולים, בעוד היקרים נשכחים... ראה את דבריי בדף השיחה של דוד שי. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר 23:11, 12 באוגוסט 2009 (IDT)
ראיתי. הייתי מציע לך לראות גם את דבריי בדף השיחה של המשתמש הרלוונטי, אבל הם נמחקו. תוכל לראות בגירסאות קודמות. עידושיחה 23:14, 12 באוגוסט 2009 (IDT)
ראיתי, והן לא נמחקו. תשובתו שם דווקא די עניינית, אבל בכל אופן מה זה קשור למה שכתבתי. כתבתי שאמנם הייתה מלחמת עריכה אבל יש להתחשב לדעתי האישית בנסיבות וברקע, כמו גם בולטת ומזדקרת העובדה שאלה שהאפילו עליו במלחמה ביצועית ובמילים בוטות הראויות לחסימה, לא קיבלו אפילו אזהרה. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה 23:21, 12 באוגוסט 2009 (IDT)
לא דיברתי על המשתמש הזה. דיברתי על זה. עידושיחה 23:24, 12 באוגוסט 2009 (IDT)
יפה, יפה. לא ראיתי את זה מקודם. פעלת נכון ובצדק. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה 23:28, 12 באוגוסט 2009 (IDT)
ואגב המחיקה, היא מקוממת במיוחד. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר 23:36, 12 באוגוסט 2009 (IDT)

הידעת? בית קפה[עריכת קוד מקור]

אתה מתכוון לשפר את הידעת? הזה על פי הסימוכין שהבאתי מהרוורד? אנא הגב בדף השיחה. חגי אדלרשיחהל-65 ערי מיליונים אין עדיין ערך. קחו אחת! • כ"ד באב ה'תשס"ט • 14:21, 14 באוגוסט 2009 (IDT)

לא יודע אנגלית. אם תהיה מוכן לשפר אותו ע"פ המקור שהבאת אשמח מאוד. חבל על הקטע הזה. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה 00:39, 16 באוגוסט 2009 (IDT)

@ 3[עריכת קוד מקור]

מה קורה? סליחה על הנדנוד. איתי פ - שיחה 02:43, 16 באוגוסט 2009 (IDT)

אשלח עכשיו. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר 02:49, 16 באוגוסט 2009 (IDT)
שלחתי. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר 02:53, 16 באוגוסט 2009 (IDT)

חתימה 2[עריכת קוד מקור]

אני שב ומפנה אותך לדברי בסיפא של השיחה הקודמת בנושא. אודה לך אם תימנע משילוב קישורים וקדימונים למאמרי דעה פובליציסטיים בחתימתך. עצם יצירת דף המאמר היא בחריגה מויקיפדיה:מה ויקיפדיה איננה, והפרסומת לו המתנוססת עשרות פעמים בכל שיחה שאתה משתתף בה זו כבר הגזמה בוטה. מגיסטרשיחה 09:16, 16 באוגוסט 2009 (IDT)

אף שדעתי איננה כדעתך, ואני חושב שכל עוד למאמר יש זיקה כלשהי לויקיפדיה (במקרה זה, שיפור התדמית החרדית-ויקיפדית, שלאחרונה נפגעה עקב השמצות סמויות או גלויות בכיכר העיר וכדומה), הרי שכתיבתה ופרסומה כשירים, כל עוד היא במקביל לתרומות טהורות-נטו היוצאות ממקלדתי. עם זאת אכניע את עצמי ואת דעתי בפני דעת הבירוקרט (והמפעיל) ואמחק את הפרסומת. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר 19:05, 18 באוגוסט 2009 (IDT)

מייל[עריכת קוד מקור]

שלום,

אתה לא בודק את תיבת המייל שלך. שלחתי כמה מכתבים. אני מזכיר לך את אופציית הורדת המסנג'ר. זה כלי נח מאוד. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 12:06, 18 באוגוסט 2009 (IDT)

אולי הוא בכלל בחופש. עכשיו עונת בין הזמנים, בימים ספורים זה מסתיים. הק' אליהושיחה • כ"ח באב ה'תשס"ט • 12:12, 18 באוגוסט 2009 (IDT)
נכון. הייתי בחופשונת. עכשיו בודק. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר 19:06, 18 באוגוסט 2009 (IDT)
אחד הגיע ריק. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 20:05, 18 באוגוסט 2009 (IDT)
איזה?. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר 20:06, 18 באוגוסט 2009 (IDT)
על האלימות החרדית. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 20:19, 18 באוגוסט 2009 (IDT)
שלחתי שוב. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר 20:26, 18 באוגוסט 2009 (IDT)

ברוך הבא בשם השם[עריכת קוד מקור]

ברכות, אריאל.פ - שיחה 19:11, 18 באוגוסט 2009 (IDT)

תודה. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר 19:17, 18 באוגוסט 2009 (IDT)

שמח שחזרת[עריכת קוד מקור]

מה עם מה שדיברנו? איתי פ. - שיחה 20:31, 18 באוגוסט 2009 (IDT)

בגלל היעדרותי לא טיפלתי בעניין. אטפל בימים הקרובים. כרגע אני עסוק עם דברים אחרים. ותזכור תמיד שזה לא בוער ויכול לחכות. מצד שני, פעילות בעניין מצידך לא תזיק. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר 20:35, 18 באוגוסט 2009 (IDT)
כלומר? אני עשיתי קצת בירורים, אני מחכה לתשובתך אם זה לא מאוד חשוב אני יכול לפעול גם בלי תשובתך. איך שתחליט. איתי פ. - שיחה 20:38, 18 באוגוסט 2009 (IDT)
הבירורים הניבו תוצאות חיוביות?. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר 20:39, 18 באוגוסט 2009 (IDT)
רובם כן. איתי פ. - שיחה 18:59, 19 באוגוסט 2009 (IDT)

הבהרה[עריכת קוד מקור]

מכיוון שלמדתי שלעתים דברי נקראים במגמתיות ולעתים אינם מובנים, ועל אף שכתבתי הבהרה כללית על כך בדף ההצבעה על מאמרך, הנני מוצא לנכון לכתוב גם כאן. הטקסט שכתבתי משתמש:Uri R/האם הויקיפדים החרדים הם גזענים? ואשר מבוסס בכ-95% על מאמרך שלך (בכפוף לכללי ויקיפדיה - קרדיט ניתן בתקציר העריכה הראשון כמקובל) לא נועד אלא להבהיר עד כמה שגויה בעיני המגמה המסתמנת להתיר פרסום מאמרי דעה מסוג זה שכתבת (וגם זה שכתבתי אני), שהקשר שלהם לוויקיפדיה ולקהילתה רופף ביותר (בעיני) על שרתי ויקיפדיה. אין לראות בדברי שם הבעת דעה על חרדים או על ויקיפדים חרדים שכן הטקסט שלי זהה לשלך ומביא דימוי שלילי, מקונן עליו וזועק שלא לעשות בו שימוש כלפי הקבוצה כולה. אני מסכים איתך לחלוטין. לדעתי מוטב שלמרות המגמה המסתמנת בהצבעה תבקש את מחיקת מאמרך - כל מי שרצית שיראה אותו - כבר ראה אותו - ותסיר את התקדים שיתיר את הפיכת מרחב המשתמש לבלוג. היום אתה מוחה על תדמיתם של החרדים, מחר פלוני מוחה על תדמית המתנחלים, מחרתיים על השמאלנים ואחר כך על עליית מחירי הירקות ועל שחיתויות בהישרדות 3. לא לשם כך קיימת ויקיפדיה, לא לשם כך פועלים שרתיה. זה גם לא משפיע ממש על קהילתה. מוטב בלי כל אלו. אני מבקש ממך בכל לשון של בקשה לשקול זאת בכובד ראש.

בברכה, אורי שיחה 05:33, 20 באוגוסט 2009 (IDT)

אני מצטרף לבקשה של אורי, גם לדעתי המאמר לא מתאים לוויקיפדיה. הצבעתי כך רק מכיוון שאני חושב שמחיקתו בכפיה תהיה גרועה יותר. תומר א. - שיחה 10:41, 20 באוגוסט 2009 (IDT)
ידידי האיש והאגדה, גם אני מצטרף לבקשה. שלל הדיונים והוויכוחים המתנהלים סביב הדף, יחד עם המאמרים המקבילים והמתחרים, השונים והדומים, שהוא מוליד ועוד יוליד, ממחישים היטב מדוע מלכתחילה התבקשו הוויקיפדים במפורש, בדפי ההנחיות הרלוונטיים, להימנע מפובליציסטיקה שכזו בדפי המשתמש. ברור לעין כל שכוונתך טובה, אך על הדיון לקחת בחשבון לא רק את הכוונות אלא גם את התוצאות. עלינו להביא בחשבון שהתבססות תקדים מסוג זה שאתה מנסה ליצור, בהכרח תגרור מצב שבו היום אנו קוראים מאמר שדי ערב לחיכנו, ומחר ניתקל במאמר שגורם לנו תחושת בחילה עזה - איש איש על פי נטיותיו ודעותיו. סביב כל אחד מאלה יתפתחו תלי תלים של פרשנויות, ויכוחים ועימותים, באופן שוודאי שלא יתרום לאחדות ולשותפות הקהילתית, אלא דווקא לפלגנות וסכסוך. לא לשם כך התכנסנו כאן, ודי לנו בוויכוחים שכבר קיימים סביב ענייני תוכן וצורה של ערכים, תבניות, קטגוריות וכדומה. ברור שלא לילד הזה פיללת, וראוי שתשקול מחדש את העניין, מבלי שנידרש לספירת קולות וחישובי שברי אחוזים במועד הקובע. שבת שלום ומבורך. מגיסטרשיחה 11:17, 21 באוגוסט 2009 (IDT)
מצטרף לקודמי לבקשה. שנילישיחה 11:47, 21 באוגוסט 2009 (IDT)
הצבעתי נגד המחיקה, אך אני מצטרף לבקשת קודמיי. ברי"אשיחה • א' באלול ה'תשס"ט • 12:21, 21 באוגוסט 2009 (IDT)

מחיקת דף המאמר[עריכת קוד מקור]

ברכותי. עשית את הדבר הנכון. במעשה זה הוספת לתדמית הוויקיפדים החרדים יותר מעשרים מאמרי דעה. אלמוג 21:47, 23 באוגוסט 2009 (IDT)

תודה. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר 21:49, 23 באוגוסט 2009 (IDT)
תודה שנענת. מחקתי את הדף ואת דף השיחה. שנילישיחה 21:50, 23 באוגוסט 2009 (IDT)
נדמה לי שמחיקת דף השיחה, מנוגדת לנוהג שהשתרש. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר 21:55, 23 באוגוסט 2009 (IDT)
תודה. תומר א. - שיחה 21:57, 23 באוגוסט 2009 (IDT)
תודה. אורי שיחה 21:59, 23 באוגוסט 2009 (IDT)

הסיבה שמחקתי גם את דף השיחה שכן במקרה זה (שלא כמו במקרה של ערך אנציקלופדי) הוא היה המשך הדיון והתיחסות לנושא. לעומת זאת את דף הצבעת המחיקה אין למחוק ויש לארכב. שנילישיחה 22:01, 23 באוגוסט 2009 (IDT)

אין בעייה. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר 22:06, 23 באוגוסט 2009 (IDT)

בעיה[עריכת קוד מקור]

שלום איש! אנא הצץ כאן, וחווה דעתך. ברכות, אריאל.פ - שיחה 09:25, 24 באוגוסט 2009 (IDT)

חשיבות בתי הסוהר[עריכת קוד מקור]

?????? בברכה. ליש - שיחה 18:41, 26 באוגוסט 2009 (IDT)

ראה שיחת קטגוריה:בתי סוהר בישראל. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר 22:11, 26 באוגוסט 2009 (IDT)

מפעיל נולד[עריכת קוד מקור]

למה ערכת את הפתיח?? איתי פ. - שיחה 21:42, 29 באוגוסט 2009 (IDT)

בטעות. תוקן. תודה. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר 21:42, 29 באוגוסט 2009 (IDT)

אנגלית שפה קשה[עריכת קוד מקור]

נדמה לי שבאיזה דיון פה כתבת שאינך מבין אנגלית, אפילו לא ברמת קריאה. כיצד זה ייתכן? ‏Gridge ۩ שיחה 18:34, 30 באוגוסט 2009 (IDT).

מה זאת אומרת "כיצד זה ייתכן?". הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר 18:40, 30 באוגוסט 2009 (IDT)
לא משנה. ‏Gridge ۩ שיחה 22:11, 30 באוגוסט 2009 (IDT).
?. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר 23:37, 30 באוגוסט 2009 (IDT)

בלאגן[עריכת קוד מקור]

אל תעשה בלגן - זה הדיון as is. דרור - שיחה 19:35, 30 באוגוסט 2009 (IDT)

דברים שכתבתי נמחקו ועתה לא נמצאים בשום מקום. מה זה צריך להיות. אנדר-ויקשיחה 19:36, 30 באוגוסט 2009 (IDT)
כתבתי לפני התנגשות עריכה: זה לא נכון. ובכלל הדיון עוד בעיצומו בדיווח, כך שלדבריך הארכיון עוד יעודכן (תמיהה). אבל לא אלחם על זה. הוספתי לאחר התנגשות עריכה: לאנדר: דבריך נמצאים בוק:דההָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר 19:38, 30 באוגוסט 2009 (IDT)


איטריידר[עריכת קוד מקור]

מדוע עושים כ"כ בלאגן מהקמת ערך של חברה ???

תודה רבה לך על העזרה Israeler - שיחה 13:26, 31 באוגוסט 2009 (IDT)

זה לא בלגן. בוא ואסביר לך: ויקיפדיה היא אמנם מיזם חופשי לעריכה, וככזה הוא נתפס לעתים כמה ש"כל מה שמתחשק לי מותר לכתוב בו". זוהי חשיבה מוטעית מיסודה. ויקיפדיה היא אנציקלופדיה, וככזו היא אמורה להכיל רק ערכים בעלי חשיבות אנציקלופדית. המאמר הזה יעזור לך להבין את הנקודה הזאת; ועל פיו תוכל להבין מדוע מתנגדים בחריפות רבה כל כך לערך שכתבת. אמנם השקעת בכתיבתו מאמץ, אבל לצערנו הוא חסר חשיבות אנציקלופדית. וככזה אינו יכול להישאר כאן בשום אופן. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר 13:32, 31 באוגוסט 2009 (IDT)

תודה רבה על התמיכה , אך מה אני יכול לעשות כדי לכתוב ערך שאני חושב שהוא יהיה רלוונטי ואחרים לא מכירים אותו ??? רק ערכים שהם עבר ניתן להכניס בקלות ??? הקהילה צריכה להתנהג בצורה פתוחה כדי שאינפורמציה רבה תכנס ופחות לנפות ערכים כך האינצקלופדיה החופשית - ויקיפדיה תגדל ותתפתח Israeler - שיחה 19:04, 1 בספטמבר 2009 (IDT)

אכן אנו שואפים לגדול ולהתפתח, אבל לא לגדול עם ערכים בלתי חשובים. ערך שהוא בעל חשיבות אנציקלופדית, רואים זאת מתוכנו או מקסימום הכותב נותן נימוקים בהירים המבהירים את חשיבותו האנצי'לופדית. במקרה שלך, כנראה שהבינו רבים שאין לערך כל חשיבות אנציקלופדית. זה שאין אנו מכירים נושא מסוים, לא אומר שאין אנו יודעים להצביע אם הוא חשוב או לא. לדוגמה: מעטים מאוד הם המכירים את מוב דיפ, ובכל זאת רבים מאיתנו ואף שאינם מכירים את מוזיקת ההיפ הופ בכלל ידעו להצביע אם הערך החשוב, כמו שקרה למשל בערך המוזיקלי אינדי-קרד שהקהילה החליטה בהצבעה למוחקו, על אף שרוב המצביעים כלל לא הכירו את המושג.
אני מציע לך להתמקד בתרומות לערכים חשובים יותר ולעזוב את הערך איטריידר. אם אתה מסתפק על ערך שאתה מתכנן לכתוב, אם הוא בעל חשיבות אתה יכול להיוועץ לפני כתיבתו עם שניים שלושה ויקיפדים ותיקים שידעו להעריך אם הוא חשוב או לא. בברכת כתיבה וחתימה טובה, הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר 19:21, 1 בספטמבר 2009 (IDT)

כיסוי ראש לנשים[עריכת קוד מקור]

העברה קצת נחפזת, לטעמי, ביחוד כשבדף השיחה היתה פחות או יותר דעת יחיד להעברה לשם קרוב, אך לא זהה. יוסאריאןשיחה 16:57, 31 באוגוסט 2009 (IDT)

יש לפחות שלוש תומכים בהעברה לשם זה או משהו דומה לו. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר 19:29, 31 באוגוסט 2009 (IDT)

תודה[עריכת קוד מקור]

79.181.9.230 14:05, 2 בספטמבר 2009 (IDT)

על"ד. בברכת כתיבה וחתימה טובה, הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר 14:07, 2 בספטמבר 2009 (IDT)

קישורים באנגלית[עריכת קוד מקור]

בכל מקום שבו יש הפניה לערך לא קיים, ורק במקום בו יש פנייה כזו (קישור אדום) מקובל (או לפחות מותר) להוסיף תבנית "אנ" (או "גר" לגרמנית, וכן הלאה) שמפנה לערך מתאים בויקיפדיה זרה. התבנית נועדה לאפשר למי שרוצה להרחיב ידיעותיו ושולט בשפה זרה להגיע ישר לקישור המתאים ולא לחפש. עיצבו אותה קטנה מאד על מנת שלא תפריע לרצף הקריאה. הנסיך - שיחה 22:15, 2 בספטמבר 2009 (IDT)

סליחה על ההתערבות, אבל פעם ראשונה שאני שומע את זה. למיטב ידיעתי התבנית הזאת אמורה לשמש רק במרחבי השיחה ווויקיפדיה. תומר א. - שיחה 22:37, 2 בספטמבר 2009 (IDT)
בדיוק. לא מקשרים בתוך ערכים לאנגלית או כל קישור חיצוני אחר, לבד מקרים חריגים ביותר. וגם זה רק קישור מתוך המילים ולאתר חיצוני בעברית. בברכת כתיבה וחתימה טובה, הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר 23:26, 2 בספטמבר 2009 (IDT)

תודה על מקצה השיפורים.[עריכת קוד מקור]

אתה יכול לרשום את דעתך כאן. ברכות, אריאל.פ - שיחה 14:21, 3 בספטמבר 2009 (IDT)

הגעתי משם. אצרף את תמיכתי ברגע שאסיים את "מקצה השיפורים", כלשונך. בברכת כתיבה וחתימה טובה, הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר 14:24, 3 בספטמבר 2009 (IDT)
Face-smile.svg. ברכות, אריאל.פ - שיחה 14:28, 3 בספטמבר 2009 (IDT)
?? ברכות, אריאל.פ - שיחה 03:55, 11 בספטמבר 2009 (IDT)

מייל[עריכת קוד מקור]

שלום,

שלחתי הרגע. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 18:54, 3 בספטמבר 2009 (IDT)

עניתי. בברכת כתיבה וחתימה טובה, הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר 19:12, 3 בספטמבר 2009 (IDT)

נא לא לטעון טענות לא בדוקות על מקורות[עריכת קוד מקור]

בעריכה זו [1] טענת טענה לא מבוססת לגבי מה שהמקורות טוענים על הסיבות לעזיבת ש"ס את הממשלה. אנא המנע מכך. קול ציון - שיחה 19:25, 3 בספטמבר 2009 (IDT)

מנסיון העבר, לא אתווכח איתך, רק ביקשתי את שחזור הערך לגירסה היציבה והגנתו בוק:במ. בברכת כתיבה וחתימה טובה, הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר 19:29, 3 בספטמבר 2009 (IDT)

שחזור הז"י[עריכת קוד מקור]

מצטער, לא יכול. עצם השחזור (וגם לו זה לדקה) הוא עבירה על החוק במפורש וביודעין. אין לי התנגדות שמפעיל נוסף לבחירתך יצפה בתוכן ויחווה את דעתו (או שתבוא אלי הביתה ותצפה דרך החשבון שלי). תומר א. - שיחה 23:21, 3 בספטמבר 2009 (IDT)

אני מאמין לך, וכפי שכתבתי. אני לא צריך מפעיל אחר, ואתה אולי המפעיל הטוב ביותר עבורי. רק רציתי לראות א"ז בעצמי. אבל כפי שכתבת הדבר אינו אפשרי. (אולי אפשר לתת לי הרשאות ל-5 דקות?). בברכת כתיבה וחתימה טובה, הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר 23:24, 3 בספטמבר 2009 (IDT)

האנונימי[עריכת קוד מקור]

כבר חסום וחסמתי גם את האפשרות שלו לערוך את דף השיחה שלו. תומר א. - שיחה 13:44, 4 בספטמבר 2009 (IDT)

כן ראיתי במעקב. תודה. בברכת כתיבה וחתימה טובה, הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר 14:31, 4 בספטמבר 2009 (IDT)

לימוד תורה לנשים[עריכת קוד מקור]

מדוע מחקת פיסקה הנושאת מידע מאוד חשוב בעניין זה: "היום, בעקבות השינויים הגדולים שחלו בחברה המודרנית, התפתחו בחוגים שונים גישות מגוונות ביחס ללימוד התורה לנשים. תוכנית הלימודים של רשת בתי הספר החרדית "בית יעקב" כוללת הוראת תנ"ך והלכה. ברוב בתי הספר של החינוך הממלכתי-דתי (היסודי והתיכוני) בישראל, תוכנית לימודי הקודש לבנות כוללת לימוד תנ"ך, משנה, הלכה ומחשבת ישראל, בעוד שהבנים מצופים לשקוד בנוסף למשנה ולהלכה על התלמוד (הגמרא), הנחשב ליותר מעמיק וקשה להבנה. עם זאת, יותר ויותר אולפנות ותיכונים מכניסים את לימוד הגמרא לתוכנית הלימודים. בית הספר פלך בירושלים היה מחלוצי התחום.

הקמת מדרשת לינדנבאום, בשנות השבעים יצרה לראשונה מסגרת דתית ללימודי תלמוד לנשים, והביאה למהפכת המדרשות לנשים (בקרב הציבור הדתי לאומי)."89.179.133.238 17:17, 4 בספטמבר 2009 (IDT)

החזרתי את הפסקאות האלה לערך. שחזרתי את הערך, מאחר וקיצצת ממנו מידע. אכן את הפסקאות שהוספת יש להחזיר, וכך עשיתי כעת. בברכת כתיבה וחתימה טובה, הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר 23:14, 5 בספטמבר 2009 (IDT)
תודה על ששחזרת את מה שהוספתי. אבל חבל ששחזרת גם את הפיסקאות שקיצצתי אותן. יש בהן מידע שגוי בהחלט. לדוגמה - הטענה שמצוות תלמוד תורה היא מצוות עשה שהזמן גרמה. ראה את תחילת הערך ששם כתוב ההיפך. גם הטענה שרבי אלעזר בן עזריה הוא זה שחולק על רבי אליעזר ולא בן עזאי איננה נכונה. גם שיפרתי את הסיגנון והפכתי אותו למדוייק יותר מבחינה הלכתית. כתיבה וחתימה טובה, 89.179.133.238 09:00, 6 בספטמבר 2009 (IDT)

שלום ידידי[עריכת קוד מקור]

אם יורשה לי, ביטלתי את גירסתך בקיבוץ ג'. אני חושב שלא מספיקה שם תבנית קצרמר, הערך לא עוסק באופן שווה בכל הפרטים אלא מרחיב בנושא אחד ומקצר בשני לכן אני חושב שתבנית "להשלים" תתאים פה יותר. איתי פ. - שיחה 17:57, 4 בספטמבר 2009 (IDT)

זה לא שאלה של מספיק או לא שאלא שאלה של כפילות. שתי התבניות מזמינות את הכותב להרחיב. התבנית {להשלים} אינה אומרת ש"הערך לא עוסק באופן שווה בכל הפרטים אלא מרחיב בנושא אחד ומקצר בשני", אלא ש"יש חסר בערך ויש להשלימו ולהרחיבו", זה בערך מה שאומרת תבנית הקצרמר. בברכת כתיבה וחתימה טובה, הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר 23:07, 5 בספטמבר 2009 (IDT)

צודק[עריכת קוד מקור]

מסתבר שצדקת, האלימים הם מיעוט. והשקט שב לציון האהובה. לורד פרנקנשטיין - שיחה 22:52, 5 בספטמבר 2009 (IDT)

תודה. בברכת כתיבה וחתימה טובה, הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר 23:05, 5 בספטמבר 2009 (IDT)

יום הולדת שמח![עריכת קוד מקור]

שבוע טוב ויום הולדת שמח! אותו יום כמו אבא שלי! מ ז ל Nuvola apps cookie.svg ט ו ב !עמיחישיחה 23:05, 5 בספטמבר 2009 (IDT)

למה הורדת את יום ההולדת מלוח האירועים? ‏עמיחישיחה 10:14, 6 בספטמבר 2009 (IDT)
מזל טוב! קוריצהשיחההמורשת העולמית. פשוט עולמית! 23:15, 5 בספטמבר 2009 (IDT)
מזל טוב גם ממני לאיש ולאגדה :) Lostam - שיחה 23:20, 5 בספטמבר 2009 (IDT)
יומולדת שמח! Shirooosh - שיחה 23:39, 5 בספטמבר 2009 (IDT)
באיחור של יום - מזל טוב לאגדיש! • עודד (Damzow)שיחהמשתמש זה הוא מובחר! 08:57, 6 בספטמבר 2009 (IDT)
כתבתי לפני התנגשות עריכה: באיחור קל, מזל טוב! איתי פ. - שיחה 08:58, 6 בספטמבר 2009 (IDT)
מצטרף למאחרים! מזל טוב :) נינצ'ה - שיחה (הזהרו מחיקויים!) 10:45, 6 בספטמבר 2009 (IDT)
מזל טוב! סקרלטשיחה 10:45, 6 בספטמבר 2009 (IDT)

מזל טוב !! גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 10:46, 6 בספטמבר 2009 (IDT)

חיכיתי שהשבת תצא. יצאה כבר ? אז מ ז ל Nuvola apps cookie.svg ט ו ב !ΔΜΫ‏ • שיחה • 11:04‏, 06/09/2009 • י"ז באלול ה'תשס"ט
מזל טוב לאיש האגדי! עד מאה ועשרים!!! ברי"אשיחה • י"ז באלול ה'תשס"ט • 13:21, 6 בספטמבר 2009 (IDT)
ובאיחור אופנתי, מזל טוב ורוב אושר. ביז הונדערט און צוואנציג! SMirC-congrats.svg דורית 13:25, 6 בספטמבר 2009 (IDT)
תודה רבה לכולכם. ותודה ל-ΔΜΫ ולכל מי שחיכה לצאת השבת, על סבלנותם. בברכת כתיבה וחתימה טובה, הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר 14:25, 6 בספטמבר 2009 (IDT)
האיש והיומהולדת - מזל טוב מיקיMIKשיחה • 14:54, 6 בספטמבר 2009 (IDT)
תודה. בברכת כתיבה וחתימה טובה, הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר 19:47, 6 בספטמבר 2009 (IDT)
מצטער על האיחור. מ ז ל Nuvola apps cookie.svg ט ו ב ! MT0 - שיחה 00:05, 11 בספטמבר 2009 (IDT)
תודה. בברכת כתיבה וחתימה טובה, הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר 11:40, 11 בספטמבר 2009 (IDT)

כלכלת ארצות הברית[עריכת קוד מקור]

ConstructionClock.svg

שלום האיש והאגדה,
הצבת תבנית "בעבודה" על הערך "כלכלת ארצות הברית" ולא ערכת אותו מזה זמן מה. אם העבודה על הערך למעשה נשלמה, יש להסיר את התבנית. אחרת, ברצוני להזכירך כי טרם השלמת את העבודה עליו. אם בכוונתך לסיים את המלאכה – זו תזכורת, ואם החלטת לזנוח את העבודה על הערך – יש להסיר את התבנית, ולהחליפה במידת הצורך בתבנית תחזוקת ערכים מתאימה.

בברכה, ‏עמיחישיחה 10:14, 6 בספטמבר 2009 (IDT)

תודה על התזכורת, אנסה למצוא לי זמן לזה בימים הקרובים. בברכת כתיבה וחתימה טובה, הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר 14:26, 6 בספטמבר 2009 (IDT)

ביקורת עמיתים[עריכת קוד מקור]

שלום איש, אשמח אם תעבור על הערך אתרא קדישא שכתבתי ותבדוק אם יש לך מה להעיר. אני מתכווין בעיקר מבחינה עובדתית ופרשנית, אם כי זכותך כמובן גם לתקן לשונית במידת הצורך. בתודה מראש - ברי"אשיחה • י"ח באלול ה'תשס"ט • 19:43, 6 בספטמבר 2009 (IDT)

אני מכיר את הארגון, אבל לא אוכל לאשר את המידע המובא בערך מבחינה עובדתית ו/או פרשנית, מאחר ומעולם לא חקרתי את הארגון הזה מבחינה אנציקלופדית. בברכת כתיבה וחתימה טובה, הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר 19:46, 6 בספטמבר 2009 (IDT)


מידע שגוי בערך מצוות תלמוד תורה![עריכת קוד מקור]

לתשומת לבך! ראה מה שכתבתי לך תחת הכותרת לימוד תורה לנשים.89.179.133.238 09:01, 7 בספטמבר 2009 (IDT)

השגיאות שהצבעת עליהן הן מינוריות, ולא הצדיקו את הקיצוץ הגדול שביצעת. תיקנתי את השגיאות שהצבעת עליהן. אם יש נוספות אתה מוזמן לתקן, אבל לא לשפוך את התינוק עם המים, - כלומר, לא לקצץ מידע נכון עם השגיאות. בברכת כתיבה וחתימה טובה, הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר 12:19, 7 בספטמבר 2009 (IDT)
בסדר גמור. עשיתי ברשותך תיקון קטן בדעת בן עזאי על פי המשנה במסכת סוטה ג, ג.89.179.133.238 17:42, 7 בספטמבר 2009 (IDT)
מעולה. SMirC-thumbsup.svg תודה רבה!. בברכת כתיבה וחתימה טובה, הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר 20:01, 7 בספטמבר 2009 (IDT)

שכירות[עריכת קוד מקור]

הערך מדבר רק על שכירות נדל"ן

יש גם שכירות רכב, ניתן לשכור כלי אוכל (שכרנו לחתונת בני) שמלת כלה (כנ"ל) ועוד מקרים בהם אדם שוכר טובין. האם אתה מעדיף להעביר את הערך ל"שכירות נדל"ן" או להרחיב לשכירויות נוספות מוטי - שיחה 22:45, 7 בספטמבר 2009 (IDT)

שכירות (מקרקעין) מתאים כמו כפפה ליד. חמור - שיחה 22:57, 7 בספטמבר 2009 (IDT)
אכן שכירת (מקרקעין). בברכת כתיבה וחתימה טובה, הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר 23:21, 7 בספטמבר 2009 (IDT)

מלחמת המפרץ[עריכת קוד מקור]

המידע לא שגוי אבל הוא שולי למדי, ובנוסף לניסוח אני חושב שיש למחוק איתי פ. - שיחה 14:23, 8 בספטמבר 2009 (IDT)

העובדה שרוב הנפגעים היו בגיל מבוגר אינו פרט שולי. בכל מקרה, ערכתי את התוספת. בברכת כתיבה וחתימה טובה, הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר 14:25, 8 בספטמבר 2009 (IDT)
או קי, תודה! איתי פ. - שיחה 14:26, 8 בספטמבר 2009 (IDT)

אבי ביצור[עריכת קוד מקור]

אחי, הכל בסדר? אתה משתמש בסקריפט השחזורים, נכון? תומר א. - שיחה 14:47, 8 בספטמבר 2009 (IDT)

נכון. פשוט לא שמתי לב שלא מדובר בגירסה אחרונה של המשתמש החדש. סליחה. אגב: בצע את בקשתי בוק:במ לחסימת האלמוני. בברכת כתיבה וחתימה טובה, הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר 14:51, 8 בספטמבר 2009 (IDT)
זה לא אשמתך. לסקריפט השחזורים יש באג. לדעתי לא כדאי להשתמש בו. תומר א. - שיחה 13:58, 10 בספטמבר 2009 (IDT)

שכירות 2[עריכת קוד מקור]

הקטע הדן במועד שכלול השכירות לא מובן, לא מקושר למושגים (קישור חיצוני או פנימי), ויש להרחיבו (או למחוק אותו) אשר44 - שיחה 19:39, 8 בספטמבר 2009 (IDT)

האם כעת ברור יותר?. ואגב: תודה על עריכותיך מרחיבות הדעת בערך. אשמח אם תעבור גם על הערך זיקת הנאה שכתבתי, ותידבק בך "זיקה של הנאה". Face-smile.svg. בברכת כתיבה וחתימה טובה, הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר 21:11, 8 בספטמבר 2009 (IDT)
ראיתי שהרחבת, כל הכבוד. אעבור על ההרחבה מחר כי עכשיו אני עובר למסך השני (הטלוויזיה) אשר44 - שיחה 21:13, 8 בספטמבר 2009 (IDT)

הצבעת מומלצים - היסטוריה של ארסנל[עריכת קוד מקור]

ראה בהנחיות "מציע הערך מתבקש לא להצביע." עדן - שיחה 00:21, 10 בספטמבר 2009 (IDT)

אופס... שכחתי את ההנחייה הזאת. בברכת כתיבה וחתימה טובה, הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר 19:54, 10 בספטמבר 2009 (IDT)

זכות הנאה[עריכת קוד מקור]

כתבת "מבחינים בין זיקת הנאה לזכויות דומות (כגון שכירות ושאילה)," היכן מצאת השאלת קרקע? אשר44 - שיחה 20:51, 10 בספטמבר 2009 (IDT)

אם הבנתי נכון, שאלתך היא איפה מצאתי השאלת קרקע כזכות?. אם כן התשובה היא בחוק המקרקעין סעיף 83. ראה בערך שכירות (מקרקעין). בברכת כתיבה וחתימה טובה, הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר 20:57, 10 בספטמבר 2009 (IDT)
ביררתי גם אני, מדובר על חזקה זמנית שנעשית ללא תמורה בכסף או שווה כסף, למשל כאשר מחליפים דירות, כמו החלפת דירות בתקופת "בין הזמנים". הכוונה שהמחזיק בנכס באופן זמני עושה זאת ברשות ואינו פולש. אשר44 - שיחה 22:10, 10 בספטמבר 2009 (IDT)
עכשיו רק הבנתי את הכוונה בשאלתך. שאלת איך האפשרות של שאילה היא ריאליסטית; הלוא כן?. בברכת כתיבה וחתימה טובה, הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר 22:11, 10 בספטמבר 2009 (IDT)

הזדקנות=התפתחות?[עריכת קוד מקור]

האם הזדקנות היא התפתחות? תלוי לדעת מי. הדעה השולטת בפסיכולוגיה קובעת שכן וזו ששולטת בביולוגיה קובעת שלא. מה עושים עם הקיטלוג שלך האחרון המגדיר היזדקנות הכללית בביולוגיה כאילו היא התפתחות?. עִדּוֹ (Eddau) - שיחה 01:13, 11 בספטמבר 2009 (IDT)

הזדקנות היא התפתחות ביולוגית שלילית. חד משמעית. קרא את הערך התפתחות גוף האדם. בברכת כתיבה וחתימה טובה, הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר 11:39, 11 בספטמבר 2009 (IDT)
והנה ציטוט מהערך ביולוגיה התפתחותית: "הרי שהביולוגיה ההתפתחותית עוסקת בהתפתחות האינדיבידואלית של הייצור ברמת הפרט הבודד - מראשית קיומו של הייצור (תא מופרה, למשל) ועד למותו" (ההדגשה שלי). בברכת כתיבה וחתימה טובה, הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר 11:48, 11 בספטמבר 2009 (IDT)

דף שיחה שלי[עריכת קוד מקור]

אהלן מה שלומך ?

אני מעוניין לנקות את הדף שיחה שלי אם אני ימחוק זה יגרום לבעיות ? תודה ושנה טובה Israeler - שיחה 11:57, 13 בספטמבר 2009 (IDT)

כן. הנוהג בויקיפדיה הוא שלא מוחקים דפי שיחה. אך תוכל לארכב את דפי השיחה שלך. ראה: ויקיפדיה:ארכוב. בברכת כתיבה וחתימה טובה, הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר 13:23, 13 בספטמבר 2009 (IDT)

הודעה[עריכת קוד מקור]

למה מחקת את מה שעשיתי בערך בייניש? אנונימי/ת לא חתם/ה

כי הוספת הפניה שלא במקומה. הדף הוא דף פירושונים, וככה צריך להישאר. בברכת כתיבה וחתימה טובה, הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר 17:54, 13 בספטמבר 2009 (IDT)

הקליקיט כמקור[עריכת קוד מקור]

חיפשתי משהו ומצאתי קובץ מהקליקיט שנכתב על ידי תלמיד מסמך שנראה רב רושם אבל נכתב ע"י תלמיד כתה י', אי אפשר לסמוך על הקליקיט אם לא כתוב מי חיבר את הקובץ פריץ - שיחה 22:37, 14 בספטמבר 2009 (IDT)

למה להילחם כשאפשר להצביע?[עריכת קוד מקור]

מדוע שלא תפעל על פי הכללים להביא להצבעת מחלוקת בנושא? מלחמת עריכה היא סתם כוחנית, ופוגעת (לפחות בעיני) במוניטין של המשתתפים בה. תן ליריבך לאבד מהמוניטין שלהם, במקום לבזבז את שלך. JavaMan - שיחה 23:50, 14 בספטמבר 2009 (IDT)

על מה אתה מדבר?. בברכת כתיבה וחתימה טובה, הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר 23:50, 14 בספטמבר 2009 (IDT)
עיר מיליון. JavaMan - שיחה 23:58, 14 בספטמבר 2009 (IDT)
ברגע שאורי שיחזר פעם נוספת, לא לחמתי שוב. אתה צודק. פניתי למגיסטר. תודה לך. בברכת כתיבה וחתימה טובה, הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר 00:38, 15 בספטמבר 2009 (IDT)

שנה טובה Face-smile.svg[עריכת קוד מקור]

שנה טובה ומתוקה לך ולבני ביתך מי יתן והיא תביא לך רק ברכה ג'וגיגון - שיחה 00:29, 15 בספטמבר 2009 (IDT)

SMirC-thumbsup.svg תודה רבה!. בברכת כתיבה וחתימה טובה, הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר 00:38, 15 בספטמבר 2009 (IDT)
מצטרף לברכה MT0 - שיחה 00:39, 15 בספטמבר 2009 (IDT)
שנה טובה ומתוקה ! Israeler - שיחה 09:55, 17 בספטמבר 2009 (IDT)
תודה רבה לכולכם. בברכת כתיבה וחתימה טובה, הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר 13:17, 17 בספטמבר 2009 (IDT)

תבנית:טלוויזיה ישראלית[עריכת קוד מקור]

ביצעתי תיקון ב-{{טלוויזיה ישראלית}}. אפשר להוריד את תבנית השכתוב ממנה? טבעת זרם (שיחה | תרומות | מונה) לא חתם/ה

הורדתי. תודה. בברכת כתיבה וחתימה טובה, הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר 18:38, 16 בספטמבר 2009 (IDT)

קוד[עריכת קוד מקור]

שים לב לזה. ‏Yonidebest Ω Talk‏ 22:49, 17 בספטמבר 2009 (IDT)

כבר שמתי. סליחה. עוד הוכחה שכבר לא אבין במחשוב לעולם. בברכת כתיבה וחתימה טובה, הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר 22:52, 17 בספטמבר 2009 (IDT)
למה לא? הנה, היום הבנת משהו. ‏Yonidebest Ω Talk‏ 00:03, 18 בספטמבר 2009 (IDT)
שוב אתה בא להגיד לי שמויקיפדיה אלמד הכול. זהר הבטיח לי שאהיה מומחה לשפות לועזיות. עכשיו אתה בא להגיד לי שאני עוד יצא מתכנת?. למה צריך בכלל אקדמיה ואת ויקיספר אם פה אפשר ללמוד הכול? הא???. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מכורים לויקיפדיה? 00:22, 18 בספטמבר 2009 (IDT)

הומור[עריכת קוד מקור]

הדף נועד לנחת ואווירה טובה. אם פסקה בו יוצרת חיכוכים ולחצים מיותרים עדיף לוותר עליה. דניאל ב. 10:42, 18 בספטמבר 2009 (IDT)

חברה, אתם חושבים שאני לגמרי מטומטם?. מה זה מבטלים עריכה שלי בלי לשאול?. מה? אני לא ראיתי שמוטי ביטל?, אני אטום לתקציר העריכה של מוטי?, אתם חושבים שממש בא לי להתעקש שהקטע יישאר?. הירגעו. אני דיברתי עם מוטי, הוספתי הבהרה, ומוטי שיבח אותי על הקטע המשוחזר. הכי הרגיז אותי זה הביטול של נינצ'ה. כאילו אני איזה אלמוני שמבטלים אותו בקליק ככה. מה זה הדבר הזה?. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מכורים לויקיפדיה? 10:47, 18 בספטמבר 2009 (IDT)

זמן אלול[עריכת קוד מקור]

סיימתי פחות או יותר את העבודה על הערך. לא מושלם, אבל בעל צורה ומביא להבנה כללית על מהות המושג בעולם הישיבות. כעת תוכל לקרוא ולבחון שוב אם התמונה משתלבת היטב בערך.
לדעתי היא מוסיפה פלאים להבנה של הערך, כי המשפט הזה הוא אכן מה שמנסים להשריש בעולם הישיבות. גוונא + שיחה + אין לנו פורטל הלכה! 16:47, 18 בספטמבר 2009 (IDT)

אתה כזה שור מועד, שזה פשוט עובר לי מעל הראש. מצידי, אתה יכול להחזיר את האמירה המוצלחת שלך. ‏Ori‏ • PTT‏ 22:34, 20 בספטמבר 2009 (IDT)
תגיד לי. אתה באמת חושב שלעולם ישאירו אותך כמפעיל וכמשתמש, להיות כל כך בלתי מנומס?. אדוני, לא לעולם חוסן. לצערי, יש רבים מדיי שמחכים ליום המאושר בו תיחסם וישללו ממך הרשאותיך. אז, לפחות בשבילך, רסן את תגובותיך. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - ויקיפדיה אהובתי 22:40, 20 בספטמבר 2009 (IDT)
כמו שאמרתי, שור מועד. חתימה רעה גם לך. אני אתפלל בשביל זה. ‏Ori‏ • PTT‏ 22:44, 20 בספטמבר 2009 (IDT)
תשמע טוב. או שתתנצל ומייד על האמירה הפוגענית והקללה שלך. או שאני פונה למפעילים לחסום אותך. (אם תשחרר חסימה כזאת, אתה יודע שהרשאותיך יישללו). הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - ויקיפדיה אהובתי 22:46, 20 בספטמבר 2009 (IDT)
מידה כנגד מידה. תצליח, 666! ‏Ori‏ • PTT‏ 22:49, 20 בספטמבר 2009 (IDT)

מסתבר[עריכת קוד מקור]

שאתה מבוקש. כדאי שתדע שמישהו חמד לצון והכריז כי הוא אתה. חסמתי אותו שכן התחזות אינה מקובלת פה אפילו לא בצחוק. גמר חתימה טובה, דורית 01:59, 22 בספטמבר 2009 (IDT)

וואהו. יותר מאשר ההכרזה, אותה אפשר להכחיש בשנייה, מפריע לי העריכה שעשה בשמי. חוצפן. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - ויקיפדיה אהובתי 15:28, 22 בספטמבר 2009 (IDT)

@ 4[עריכת קוד מקור]

עודד (Damzow)שיחהמשתמש זה הוא מובחר! 10:31, 22 בספטמבר 2009 (IDT)

עניתי. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - ויקיפדיה אהובתי 15:34, 22 בספטמבר 2009 (IDT)

ביטול חסימה[עריכת קוד מקור]

אם אתה סולח לשיחת משתמש:ויקיפד נמרץ אשחררו. תגיד איך אתה מרגיש. נינצ'ה - שיחה (הזהרו מחיקויים!) 19:21, 22 בספטמבר 2009 (IDT)

נראה שהוא כנה בהתנצלותו. סולח. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - ויקיפדיה אהובתי 19:30, 22 בספטמבר 2009 (IDT)
אני מקווה שהתכוונת לשאול גם אותי לפני שיחרור נינצ'ה. בכל מקרה, אניח כוונה טובה גם אני, למרות ספקותיי הרבים, ולא אעמוד בדרכם. זאת מתוך הנחה שזה המשחרר יבדוק היטב כלל עריכותיו וידריכו הלאה. ומתוך הבהרה שטעויות מסוג זה אינן יכולות לחזור על עצמן. יש לי סבלנות להרבה, אבל לא לזה. חג שמח, דורית 19:51, 22 בספטמבר 2009 (IDT)
תשמעי, אנחנו לפני יום הכיפורים ואני מקווה שזה ישפיע עליו. עובדה שעליי זה השפיע. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - ויקיפדיה אהובתי 19:58, 22 בספטמבר 2009 (IDT)
איש ו, הפגנת גדולת נפש, כל הכבוד. דורית היקרה, מה חשבת? ברור שהייתי מתייעץ גם בך, אלא שחשבתי להתחיל באיש והאגדה הגיוני לא? שמח שהקדמת אותי וענית גם את כאן. שיחררתי אותו, נקווה שלא נתחרט על כך. נינצ'ה - שיחה (הזהרו מחיקויים!) 00:44, 23 בספטמבר 2009 (IDT)

אוראנגאבאד[עריכת קוד מקור]

הערך האנגלי מכיל הרבה מידע על העיר. הערך שיצרת הוא אולטרה-קצרמר שיחייב את הקהילה להקדיש זמן לשיפור הערך. עדן - שיחה 23:48, 22 בספטמבר 2009 (IDT)

ו... הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - ויקיפדיה אהובתי 23:52, 22 בספטמבר 2009 (IDT)
אם אתה לא מסוגל לתרגם מאנגלית לפחות פיסקה סבירה או אין לך מקורות מידע בעברית, כדאי שלא תפתח ערכים כל כך קצרים כי אתה מאלץ ויקיפדים לעסוק בנושאים שלא היו בתכנית העבודה שלהם עדן - שיחה 23:56, 22 בספטמבר 2009 (IDT)
אדוני, ויקיפדיה היא מיזם התנדבותי, ואינני מאלץ אף אחד לשום דבר. ברזומה שלי ערכים מפורטים כאורך הגלות, ערכים בינוניים וגם ערכים קצרים וקצרצרים. ובכלל מי גילה לך שאינני מתכוון להרחיב עוד את הערך בתקופה הקרובה?. אני לא יודע מה בדיוק אתה רוצה ממני. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - ויקיפדיה אהובתי 00:03, 23 בספטמבר 2009 (IDT)

הומור[עריכת קוד מקור]

חביבי, מרוב פוסטים שאני מעורב בהם בויקיפדיה:הומור עוד יחשבו שעיקר התרומה שלי היא במרחבי הברבורים. תומר א. - שיחה 22:14, 23 בספטמבר 2009 (IDT)

עכשיו הכתה בי המחשבה שאולי זה נכון Face-sad.svg. תומר א. - שיחה 22:15, 23 בספטמבר 2009 (IDT)
חחח • עודד (Damzow)שיחהמשתמש זה הוא מובחר! 22:27, 23 בספטמבר 2009 (IDT)
גם זה ילך להומור כמובן. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - צמים ביום כיפור? 16:03, 24 בספטמבר 2009 (IDT)

ארכוב דף השיחה[עריכת קוד מקור]

Crystal Clear app file-manager.png

שלום,
משקלו של דף שיחה זה חורג מגבולות התפוקה וההצגה של מחשבים מסוימים (ובייחוד כאלה ישנים). לנוחיותך, ישנה אפשרות לארכב דיונים ישנים אשר הסתיימו לא מכבר, וזאת על מנת לאפשר לבעלי מחשבים חלשים יותר לגשת לדף שיחה זה בנוחיות.
מידע נוסף על ארכוב ניתן למצוא כאן. לשאלות בדבר ארכוב או כל שאלה אחרת הנוגעת לממשק ויקיפדיה ניתן לשאול אותי בדף שיחתי או בדלפק הייעוץ.
תודה, • עודד (Damzow)שיחהמשתמש זה הוא מובחר! 22:29, 23 בספטמבר 2009 (IDT)

למדתי מדורית. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - צמים ביום כיפור? 16:04, 24 בספטמבר 2009 (IDT)

גואל רצון[עריכת קוד מקור]

שלום לאיש ולאגדה. למה לדעתך הוא חייב מיתת בית דין? אין ספק שמבחינה הלכתית הוא פרוץ, אבל בפשטות הוא עובר על רק על תקנת חז"ל שלא לבעול בלא כתובה. בעניין חדר"ג יש להניח שבשל מוצאו התימני הוא אינו רואה את עצמו מחויב לו (ובכל מקרה כאמור הרי הוא עובר על דברי חכמים). כמובן, אפשר לחשוד בו בעוד עבירות רבות. נרו יאירשיחה • ו' בתשרי ה'תש"ע • 16:46, 24 בספטמבר 2009 (IDT)

למיטב ידיעתי, השוכב עם אישה ללא חופה וקידושין חייב מיתה. הוא גם מחלל שבת, שעל זה חייבים סקילה. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - צמים ביום כיפור? 16:49, 24 בספטמבר 2009 (IDT)
בס"ד אוי ואבוי אני חילונית ולא שומרת שבת, אני חייבת בסקילה? :( ליאתשיחה • (מישהי שאיכפת לה) שנה טובה חברים וחברות יקרים יקרות 16:54, 24 בספטמבר 2009 (IDT)
הוסף לאחר התנגשות: השוכב עם פנויה חייב מיתה?! הכיצד? ובפרט שהיא מיוחדת לו. גם אם היא נידה עונשו כרת. יש לך ראיה לכך שהוא מחלל שבת? נרו יאירשיחה • ו' בתשרי ה'תש"ע • 16:59, 24 בספטמבר 2009 (IDT)
בס"ד אין לנו ראיות על חילול שבת כי בסרט עליו אי אפשר היה לראות אם מדובר בשבתות. אני מקווה שהתשובה לשאלה שלי היא שלילית. ליאתשיחה • (מישהי שאיכפת לה) שנה טובה חברים וחברות יקרים יקרות 17:02, 24 בספטמבר 2009 (IDT)
כתבתי לפני התנגשות עריכה: ליאת, זמן רב לא ראינו אותך. לאן נעלמת. את לא שומרת שבת?, את יודעת שצריך לשמור ולא שומרת? את מחללת בזדון? - אז, סורי, את חייבת סקילה על פי הדת היהודית. ואם אני הייתי עד לחילול השבת שלך, הייתי הראשון שחייב לרגום אותך באבנים. נשמע מופרע?, אין דבר אבל זה מה שהייתי חייב לעשות, עם כל הקושי שבדבר, בזמן שבית המקדש היה קיים ושלטון ישראל בארצו היה מוחלט, והיו בית דין המוסמכים לעשות זאת. מצטער, מתוקה שלי. הייתי בוכה כשאני הייתי עושה זאת. בוכה אבל עושה.
נרו, כרת, היא מיתה בידי שמיים, אז כבר במחצה אתה מודה לי. לגבי השאר אתעמק קצת בעניין ואחזור עם תשובה מפורטת. לגבי השבת, אם הוא היה שומר זה היה מצויין בכתבות עליו, כמו ששאר המנהגים שלו מתוארים. זה נכון, שאין לי ראייה חותכת לכך שהוא מחלל שבת. אבל אני בטוח בזה ללא כל ספק. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - צמים ביום כיפור? 17:09, 24 בספטמבר 2009 (IDT)
בס"ד לא נעלמתי אני פה לגמרי, אלא שנגמרו לי הרעיונות לערכים ואין לי אנרגיות למריבות. אוי ואבוי לי אכלתי אותה לגמרי. הדבר היחיד שאני עושה אני לא מדליקה מחשב בשבתות ובחגים וזהו. חבל חבל ובעיקר מפחיד. ליאתשיחה • (מישהי שאיכפת לה) שנה טובה חברים וחברות יקרים יקרות 17:12, 24 בספטמבר 2009 (IDT)
שוב התנגשתי. תבין, גם בעיניי הוא חשוד על הכל, רק שאני לא בטוח, וגם לא אופתע מאוד אם פילגשיו (זאת ההגדרה ההלכתית לדעת הראב"ד) הולכות למקווה. אני מעריך שיש לו הרבה מאוד מנהגים (בעיקר שלילייים) שאינם בכתבות. נרו יאירשיחה • ו' בתשרי ה'תש"ע • 17:18, 24 בספטמבר 2009 (IDT)
גמ'אני התנגשתי שוב, די!!: ליאת, יש לי רעיון פנטסטי. אשלח לך מייל. תדעי לך, ואני בטוח שלך אין צורך להבהיר זאת ובכל זאת, עניין הסקילה אינו מטעם אכזריות של כפייה דתית. עניין הסקילה הוא כדי להפחיד, מה שאצלך הצליח כנראה, וכך יבואו לשמור שבת, וגם לקבל על כך גמול בעולם הבא. גם כשכבר סוקלים מישהו, זה כדי למנוע ממנו את העונש שעשוי להגיע לו לאחר מיתתו על חילול השבת, וגם כדי למנוע ממנו להמשיך ולחלל שבת. ועל אף זאת ולמרות כל זה, לפי חז"ל סנהדרין שהיו מוציאים להורג נפש מישראל (על שבת, או על כל עבירה אחרת שעונשה מיתה) פעם בשבעים שנה, מכונה קטלנית!!. - כלומר: סנהדרין שמרבה להוציא להורג. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - צמים ביום כיפור? 17:24, 24 בספטמבר 2009 (IDT)
ליאיר, אוקיי. ייתכן וחרצתי דינו מהר מידי (לכן אני לא רב, ודאי שלא דיין בסנהדרין ;-) ); אבל אין ספק שלשכב עם נשים ללא חופה וקידושין היא עבירה מדאורייתא, ומהחמורות שבתורה. אם אינני טועה, היא גם ביהרג ובל יעבור. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - צמים ביום כיפור? 17:24, 24 בספטמבר 2009 (IDT)
אני חושב שאתה טועה, משום שמדאורייתא יש קידושי ביאה, ורצון הרי מתכוון שתישאר בחזקתו כל חייה. כאמור, הבעיה היא העדר הכתובה. נרו יאירשיחה • ו' בתשרי ה'תש"ע • 17:27, 24 בספטמבר 2009 (IDT)
בס"ד האיש והאגדה, ונרו יאיר רוצים שאברר לכם עם רב? יש לי את מי לשאול. האיש והאגדה שלח לי מייל בבקשה, אבל תודיע לי בבקשה בדף השיחה ששלחת. ליאתשיחה • (מישהי שאיכפת לה) שנה טובה חברים וחברות יקרים יקרות 17:30, 24 בספטמבר 2009 (IDT)
כתבתי לפני התנגשות עריכה: כמה אפשר?! לנרו, פה סיבכת אותי, מזה שכחתי, ובזה אתה צודק. עם זאת, אם כבר על פי חז"ל, הרי שהבעייה הרבה יותר חמורה מהעדר כתובה. הבעייה היא שלא קידש את אשתו מעולם, כי כאמור רק מדאורייתא יש קידושי ביאה, אבל לפי חז"ל קידושי ביאה אינם קידושין.
כאמור, לפי הראב"ד זה דין פילגש. וגם לפי הרמב"ם, סוף סוף תקנת חז"ל אינה יכולה להפוך את זה לאיסור דאורייתא. נרו יאירשיחה • ו' בתשרי ה'תש"ע • 17:40, 24 בספטמבר 2009 (IDT)
לא כתבתי שזה נהפך לאיסור דאורייתא. כתבתי רק שהבעייה אינה רק העדר כתובה. לפי הראב"ד, וללא שאתעמק בעניין, אתה צודק. ואגב: תלמיד חכם כמותך, צריך לבלות את זמנו על ויקיפדיה? - היית מגיע להיות הרב הראשי, אם רק היית מנצל את הזמן של ויקיפדיה כדי ללמוד קריצה. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - צמים ביום כיפור? 17:44, 24 בספטמבר 2009 (IDT)
אכן, מצאת מקום חרפתי מלך כוזר... נרו יאירשיחה • ו' בתשרי ה'תש"ע • 17:51, 24 בספטמבר 2009 (IDT)
כתבתי לפני התנגשות עריכה: תברררי. למה לא?. אשלח ואודיע. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - צמים ביום כיפור? 17:33, 24 בספטמבר 2009 (IDT)
בס"ד או.קיי קחו בחשבון שייקח לי זמן לברר אבל אני מבטיחה לטפל בזה כמה שיותר מהר ועל הצד הטוב ביותר. ליאתשיחה • (מישהי שאיכפת לה) שנה טובה חברים וחברות יקרים יקרות 17:36, 24 בספטמבר 2009 (IDT)
השוכב עם פנויה שאינה נידה עובר על דברי חז"ל בלבד, בוודאות. איתי פ. - שיחה 17:45, 24 בספטמבר 2009 (IDT)
האף אחי אתה משלנו אתה? הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - צמים ביום כיפור? 17:53, 24 בספטמבר 2009 (IDT)
אכן. ממש סקופ אה? איתי פ. - שיחה 17:54, 24 בספטמבר 2009 (IDT)
ועוד איך. איך זה לא בדף שלך?. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - צמים ביום כיפור? 18:36, 24 בספטמבר 2009 (IDT)
האמת היא שאני לא כל כך רואה בזה צורך. איתי פ. - שיחה 21:21, 24 בספטמבר 2009 (IDT)
לא אכפת לך שיכתבו אצלך בשבת. נעים לך לקרוא אחת כזאת שנכתבה בשבת, או אולי ביום כיפור, למשל?. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - צמים ביום כיפור? 21:24, 24 בספטמבר 2009 (IDT)
אם הסיבה היא רק מטעמי נעימות הרי ודאי שלא יהיה יפה מצידי לבקש מאנשים שלא לכתוב לי בשבת, למה שלי יהיה נעים חשוב יותר משלהם יהיה? איתי פ. - שיחה 02:06, 25 בספטמבר 2009 (IDT)
אין רמז בתנ"ך לאיסור משכב עם נשים ללא חופה וקידושין, בטח ובטח שזה לא ייהרג ובל יעבור. האיסור היחיד שאפשר לחשוב עליו הוא איסור נידה, שגם הוא קיים רק מדרבנן בזמן של תקנת רבי זירא ואכמ"ל. בכל אופן האיסור לקיים יחסי מין והיחס המחמיר אליו מומצא מראשיתו ועד סופו בידי גורמים דתיים. גוונא + שיחה + אין לנו פורטל הלכה! 22:09, 24 בספטמבר 2009 (IDT)
התייחסות לכך מדרבנן איני מכיר במישרים, אלא רק את המימרא שרב מנגיד אמאן דמקדש בביאה . כלומר, היה מלקה מי שקידש בביאה (גיטין, ל"ג). גוונא + שיחה + אין לנו פורטל הלכה! 22:11, 24 בספטמבר 2009 (IDT)
כתבתי לפני התנגשות עריכה: יפה אמרת מגורמים "דתיים". אני מקווה שאינך מצפה שגורמים "חילוניים" יגדירו חומר איסורים בדת. בכל אופן הצורך לחופה וקידושין נדרש מהתורה, דרשות הנותנות תוקף "דאורייתא" לנדרש מהן. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - צמים ביום כיפור? 22:13, 24 בספטמבר 2009 (IDT)
א"ו, נראה לי שגוונא ניסה לרמוז לך שמדובר בגורמים "דתיים" ד'היום, כלומר כאלה שלדעת רבים מעוותים את הבנת הדת. בכל מקרה, טענת כי מטרת האיום במיתה היא להפחיד, אני חושב שלמפגש ויקיפדיה הבא אני אביא כמה אבנים, נסו להשליך אותם עלי ונראה מי יפחד בסוף Face-smile.svg. תומר א. - שיחה 00:41, 25 בספטמבר 2009 (IDT)
אם אשליך עליך אבנים במפגש, אני רוצח על פי דין תורה, ואני עצמי אהיה מחוייב מיתה על ידי בית דין. זה לא הולך ככה. עד שהדיינים היו מוציאים להורג מישהו בגין עבירה, הנשמה של כל המעורבים יצאה והספיקה אף להיכנס פעם נוספת. ראה מה שכתבתי לעיל, לגבי סנהדרין שמוציאה להורג נפש אחת מישראל, פעם בשבעים שנה. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - צמים ביום כיפור? 13:26, 25 בספטמבר 2009 (IDT)
ומה עם קנאים פוגעים בו? Face-smile.svg גוונא + שיחה + אין לנו פורטל הלכה! 13:29, 25 בספטמבר 2009 (IDT)
ציטוט מהדף אליו הפנית: "קנאים פוגעים בו - "מקרים ייחודיים בהלכה, בהם בית הדין מושך את ידיו מענישה אקטיבית של החוטא, אך מעלים עין מפגיעת הקנאים בו"". ואוסיף: שהרי היא הלכה ואין מורין כן. כלומר: זה עניין סבוך ביותר, וגם נאמר רק על זימה, ולא על דברים אחרים. אינני מאמין שתומר יקירנו שטוף בזימה הוא. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - צמים ביום כיפור? 13:52, 25 בספטמבר 2009 (IDT)
לא, אבל מומחה בהגנה עצמית Face-smile.svg. בכל מקרה, ניסיתי להדגים כאן את הפער הקיים בין החבָ‏רות שלנו, קיים אצלך ציווי להרוג אותי (עם תנאים וסייגים אבל המסלול הזה עדיין קיים), אני מנסה לחשוב אם גם אצלי קיים ציווי כזה, נטיית ליבי אומרת שכנראה שכן אך טרם הצלחתי למצוא מה יהיה הצידוק. תומר א. - שיחה 13:39, 27 בספטמבר 2009 (IST)
אצלך הצידוק היחיד הקיים להרוג אותי, הוא "הגנה עצמית". בוא נאמר ככה, כשאתה תהרוג אותי (שלא במסגרת הגנה עצמית) הרי שעברת עבירה הן לגישתך (חוקי המדינה) והן לגישתי (חוקי התורה). לעומת זאת כשאני אהרוג אותך, וזה יהיה לפי כל פרטי ההלכה, הרי שאומנם לגישתך (חוקי המדינה) עברתי עבירה, אבל לפחות לגישתי קיימתי מצווה. בניתוח פילוסופי-מתמטי פשוט זה אומר שבכל מקרה לי יש יותר לגיטמציה להרוג אותך מאשר לך. איך זה?.
אבל, שלא תעיז לחשוב שאני מסוגל לדמיין אפילו שאני מרים יד על ידידי תומר. למעשה ייתכן שאתה נחשב "תינוק שנשבה" לפי דיעות מאוד מסוימות, ובמקרה שאתה אכן כזה, אתה ממש לא זכאי להוצאה להורג ע"פ חוקי התורה. בכל אופן אינני יודע אם וכאשר, הייתי מסוגל ממש להרג אותך או כל בן אדם אחר. הרגש עובד אצלי לא פחות מהדת. ייתכן ואני שוגה בכך מבחינה דתית, אבל אני מנסה להגיד שמבחינה מוסרית, גם דתית-מוסרית, אני נקי בדיוק כמוך.
ולסיום: הנושא הזה מורכב יותר מכפי שאפשר לחשוב. זה לא כה פשוט, וודאי שבמציאות הקיימת לא תיתכן מצב של הריגת יהודי ללא עבירה על "לא תרצח". ויותר ממה שכתבתי ופירטתי יש לי להגיד, אבל לא כל מה שאפשר לומר אפשר לכתוב. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - צמים ביום כיפור? 22:24, 28 בספטמבר 2009 (IST)
מאוד אהבתי את החלק הראשון, ההוכחה המתמטית. תומר א. - שיחה 22:32, 28 בספטמבר 2009 (IST)
במילים אחרות: אני אוהב את ההצדקות שלך להרגני, אני פחות אוהב את ההצטדקויות שלך. אררר... הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - צמים ביום כיפור? 22:34, 28 בספטמבר 2009 (IST)
מדי פעם אתה מייחס לי ציניות כשאני לא מתכוון אליה. אני הרי לא מפחד מהמוות הזה וכל הדיון הוא תיאורטי בעיני, בסה"כ זהיתי פלפול חביב והבעתי את את החיוך שהוא גרם לי. תומר א. - שיחה 22:41, 28 בספטמבר 2009 (IST)
ראשית, מי הרשה לך לבלבל את ההזחות?. ושנית, מדי פעם אתה מייחס לי רצינות כשאני לא מתכוון אליה קריצה. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - צמים ביום כיפור? 22:45, 28 בספטמבר 2009 (IST)

ויקיפדיה:כיכר העיר/סקרים[עריכת קוד מקור]

אגדיש, מה אתה אומר על הארכיון הזה? בינתיים הגעתי רק עד ארכיון 5 של כיכר העיר ומצאתי 2 סקרים. בא לך להמשיך אותי? (העברתי את הסקר לארכיון הזה והשארתי {{הועבר}} במקום). צום קל ומועיל • עודד (Damzow)שיחהמשתמש זה הוא מובחר! 08:37, 27 בספטמבר 2009 (IST)

ארכיון מקסים ואהוב עליי (לא בחינם פנית אליי, נכון?). אני מטפל בזה. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - צמים ביום כיפור? 22:46, 28 בספטמבר 2009 (IST)
אוקיי, הגעתי כרגע עד לארכיון 30 (כולל). מקווה מחר לסיים. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - צמים ביום כיפור? 00:02, 29 בספטמבר 2009 (IST)

למה אתה מתעסק בארכיונים?[עריכת קוד מקור]

תן להם לנוח, וברצינות - שינויים אלו מיותרים ומעמיסים על דפי המעקב מוטי - שיחה 23:25, 28 בספטמבר 2009 (IST)

ראה פסקה מעל. אלה לא מיותרים, ומקובל שדפי ארכיון מוקצים לנושא מסוים. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - צמים ביום כיפור? 23:30, 28 בספטמבר 2009 (IST)
סידור הארכיונים הוא פעולה ברוכה, אבל עריכה, הוספת קישורים ועיצוב לא נדרשים. מוטי - שיחה 23:32, 28 בספטמבר 2009 (IST)
ערכתי? עיצבתי?. רק הוספתי את הקישור המתבקש: הכתובת אליה הועבר המידע. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - צמים ביום כיפור? 23:33, 28 בספטמבר 2009 (IST)

זיקת הנאה[עריכת קוד מקור]

לאיש והאגדה שלום,

התלבטתי מעט בטרם אשיב לך. מצד אחד אני תמיד שמח לענות לפונים אלי, כפי שתוכל להווכח מעיון בדף השיחה שלי. זאת בעיקר בשאלות הנוגעות לתחומי הענין שלי, תקופת המנדט וימי ראשית המדינה. מאידך קבעתי לעצמי סייג שלא לעסוק בנושאים משפטיים, למעט פעם אחת בכתיבת הערך רישום שיכונים ציבוריים שהוא תחום התמחות ספציפי שלי. הטעם לכך הוא רצוני להתנתק בויקיפדיה מעיסוקי היום יומי. הפעם הכריע נימוק זה. צר לי אך אני בטוח שתמצא בין הויקיפדים מומחים למשפט שיעזרו לך. מלבד זאת בגוגל נזכר הנושא 5,720 פעמים.

בברכה, אברהם אמיר - שיחה 20:34, 29 בספטמבר 2009 (IST)

אלמוג הפנה אותי אליך, אז פניתי. אני מכבד את רצונך, ולכן לא אטריד אותך יותר בעניין. את גוגל כבר מיציתי מזמן. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - צמים ביום כיפור? 21:27, 29 בספטמבר 2009 (IST)

בית שמש?[עריכת קוד מקור]

אתה שכן שלי? ‏עמיחישיחה 22:59, 29 בספטמבר 2009 (IST)

וואלה!. אכן כך. איפה בדיוק? מייל?. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - צמים ביום כיפור? 01:04, 30 בספטמבר 2009 (IST)

.[עריכת קוד מקור]

אהממ... משעשע להציץ 12 פסקות מעל, #הומור. Rex - שיחה 17:22, 30 בספטמבר 2009 (IST)

אני מניח שאתה מבין בעצמך את ההבדל. מה שאני עשיתי זה סידור ארכיונים (והקדשת כמה כאלה נושא מסוים) + עריכות מחוייבות מעצם הסידור. מה שאתה עשית הוא עריכה בארכיון. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - אהבתי לויקיפדיה, על שום מה? 17:26, 30 בספטמבר 2009 (IST)
יותר קל להסביר על אחרים, אז עריכה כזו אם הייתה מופנת כנגדי, הייתה מתקבלת מאוד בחוסר נעימות מצידי. בכנות, לא נעים לראות את שמך מתנוסס עם צמד המילים "שחזור גרסה של XXX". זה משאיר טעם שהמשוחזר הינו טרול/עורך פזיז/לא מיומן. לא כולם גם נכנסים לבדוק מה בדיוק אירע, ולתקצירים כאלו יש השפעה בהחלט לא מודעת. זה אחד. נקודה שתיים - למשתמשים יש דפי שיחה, ועל אחת כמה וכמה כשמדובר במשתמשים ותיקים - ניתן ללבן אתם את העניין לפני שמבצעים דברים בעקיפתם, כך אתה נותן את ההרגשה שדעת האחרים ראויה וזהה לשיקול דעתך, וזו הרגשה נעימה. זה הפסיכולוגיה בגרוש שלי. אגב, לי קרה מקרה הפוך עם אותו משתמש כאן וכאן ואני מעיד על עצמי שמקרים אלו מותירים אותי עם טעם רע. Rex - שיחה 00:44, 6 באוקטובר 2009 (IST)
ראשית, עליך להבדיל בין "שחזור מהיר" שזה נועד אך ורק למשחיתים, לבין "ביטול" שנועד לכלל המשתמשים ואפילו לבירוקרטים. גם אותי ביטלו יותר מפעם אחת, וזהו צעד מקובל גם נגד משתמשים ותיקים. הצעד נעשה כשאפשר להניח שהעריכה בטעות יסודה. כך לדוגמה, במקרה שלך הרי שטעית לחשוב שאפשר לערוך ארכיבים, (את ההבדל בין העריכה שלי שהייתה מחוייבת המציאות, לבין זו שלך שלא הייתה כזאת), וכך גם נימקתי בביטול; במקרה של גאולוס, הרי שהוא טעה לחשוב שאחרי שהפך את הדף להפניה, הסיבה למחיקתו נעלמה, אך אני הייתי סבור שגם כהפניה הדף מיותר, וכך גם נימקתי בביטול. כשהביטולים שלי מגיעים עם נימוק, וכשהם על סמך הבנתי שהייתה כאן טעות-יסוד, הרי שהם לגיטימיים, מקובלים ונהוגים מימות עולם.
עם זאת, אני מסכים איתך שיש איזושהי הרגשה של נחיתות במי שעריכתו בוטלה, אך אין זה אומר שהרגשה לא נעימה זו צריכה ליטול את האפשרות לבטל + נימוק ראוי בתקציר. מקסימום, תמיד אפשר להחזיר את הביטול. ברוב הפעמים כשבוטלתי, זה היה ביטול נכון, וכך גם ברורב הפעמים כשביטלתי. אין טעם לפנות לפני כל ביטול של עריכה מינורית שגויה למשתמש, גם אם הוא ותיק.
ובכל זאת, אכבד את רגשותיך, ואשתדל לזכור לא לבטל אותך, לפני שאני מתקשר איתך. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - לא מצביעים בסקרים? - לשם שינוי הצביעו דוקא בסקר הסקרים 00:54, 6 באוקטובר 2009 (IST)
תגיד לי, כל כך קשה לפנות למשתמש? כל כך קשה לא להכניס את צמד המילים המתנשא (כן, מתנשא, וללא טרחנות ווכחנות אינסופית) "שחזור גרסה"? אם התשובה חיובית - ראה את עצמך כאילו לא פניתי אליך מעולם. אם התשובה שלילית, אני וכל משתמש אחר, (וגם אתה במקרים ההפוכים) נהנה יותר. תודה. Rex - שיחה 01:12, 6 באוקטובר 2009 (IST)
ישראל, שוב מדובר על "ביטול" ולא "שחזור". זה לא קשה, אבל זה דבר נהוג ונפוץ לבטל גירסאות של ותיקים, ואם אתה סבור שזה דבר בלתי ראוי, פתח דיון במזנון. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - לא מצביעים בסקרים? - לשם שינוי הצביעו דוקא בסקר הסקרים 01:14, 6 באוקטובר 2009 (IST)
תראה איזה יופי כאן וכאן. אתה אומר שלא קשה? מעולה. אם יש לך טיפה משקל לנוחיות ולאי נעימות של הזולת זה אמור להימדד כאן. מעורר השראה ההיצמדות שלך לנהלים כאן ובשחזור שערכת לי. אז סורי, אין הנחיות מנהלתיות להתנהג כמו קולי, אולי תרצה לחסום אותו על חריגה מכללי התנהגות? בעצם מה אני מנסה בכלל לדבר לאחר אמירה כמו "אך אין זה אומר שהרגשה לא נעימה זו צריכה ליטול את האפשרות לבטל + נימוק ראוי בתקציר.". סליחה שהטרדתי את מנוחת דעתך. לא אפנה שוב. Rex - שיחה 01:26, 6 באוקטובר 2009 (IST)
לי אין בעייה להיענות לאתגר להפוך את תרבות הדיון כאן לנעימה יותר. אך, רציתי להסביר לך, שזה לא שכולם כאן נעימים ונמנעים מלשהשתמש בכפתור הביטול נגד ותיקים, אלא שזה נחלת רבים כאן, וכל מקרה לגופו. לא בדקתי את המקרים של קולי, אבל אינני בטוח שמדובר במקרים הדומים למקרים שלי (הנחה הגיונית שמדובר בטעות אנוש סבירה). כמו כן רציתי להרבות בינתך בכך שאם תרצה לגרום ליתר נעימות כאן, הרי שעליך לפנות בעניין זה למזנון, כך שהיא תהיה פנייה לכלל המשתמשים הרבים בכפתור הביטול. מדוע אתה פונה אליי אישית, כאשר אני נוהג בדרך כל בשר?.
ואם כבר בנעימות עסקינן אז: לא יודע למה, אבל יש לי הרגשה שתמיד כשאני או אחרים לא מקבלים את הערותיך אתה משאיר סיום לא נעים, ומסרב לקבל את העובדה הפשוטה שלגיטימי שחושבים אחרת ממך. זה לא נעים לדון איתך, כשיודעים שאם מסרבים לפקודתך, נענים בטריקת דלת. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - לא מצביעים בסקרים? - לשם שינוי הצביעו דוקא בסקר הסקרים 01:40, 6 באוקטובר 2009 (IST)
סבבה, אז ככה. אני משתדל בכל מקרה (לגופו) לחשב ולבדוק כיצד לא לפגוע בנעימות הזולת בויקיפדיה. למעט במקרים שאני מתקצף במכוון או בשגיאות אנוש. כך שכל בקשה מצידי והערת תשומת ליבי, סביר שיתקבלו בברכה. ולגבי האחרים, הייתי פונה בכל מקרה אחר שהיה מתרחש, למעט במקרים שזוהי מחמת איבה מופגנת, מה שלא היה נראה לי במקרה שלך עם ליזענסק. אין לי עניין לחנך את האנשים, יש לי כן עניין לשתף אותם ולהעלות מודעות לחווית המשתמש כפי שנתפסת אצלי. אדרבה, שתף אותנו בדברים ששמת לב, שתף אחרים, ובפרטי, שזה תועלתי הרבה יותר מבמזנון, ככה, אחד על אחד, לא כך? אני בטוח שיהיה לי הרבה יותר נחמד לפנות אליך לאחר תגובתך האחרונה מאשר לפני כן, גם לך יהיה הרבה יותר נחמד לפנות אלי עם לא אשרה הרגשה כפי שתיארת. אני מתחיל להרגיש נחמדות להסתובב כאן במיזם מהרוח שתנשב מכאן כבר מעכשיו, ברצינות. ואתה צודק שלא כולם נעימים, אבל אני בטוח שמשקל נוהלי הדיון שלך בויקי הוא רב, זאת משום שאתה משתמש פעיל מעוד בתחומי הדיונים העניינים/החברתיים/המנהליים והניטור כאן בויקיפדיה. האדיבות שלך פירושה עשרות פניות אדיבות ביממה. אף מילה לא בציניות. Rex - שיחה 02:02, 6 באוקטובר 2009 (IST)
אינני יכול שלא להסכים עם רוח הנעימות המשודרת בדבריך. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - לא מצביעים בסקרים? - לשם שינוי הצביעו דוקא בסקר הסקרים 02:10, 6 באוקטובר 2009 (IST)

לידיעתך[עריכת קוד מקור]

בלוח השנה הויקיפדי מוזכרים שני תאריכים של יום נישואיך. בברכה, יםשיחה • י"ד בתשרי ה'תש"ע • 18:31, 1 באוקטובר 2009 (IST)

אני התחתנתי ארבעה פעמים. שניים מהם אני עדיין חוגג. וברצינות: יש רק אחד, למיטב ידיעתי, בב' חשון. איפה מצאת עוד אחד?. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - אהבתי לויקיפדיה, על שום מה? 18:34, 1 באוקטובר 2009 (IST)
אתה? נשוי?? אתה לא נשמע.. Shirooosh - שיחה 18:35, 1 באוקטובר 2009 (IST)
מה, חשבת להציע? קריצה. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - אהבתי לויקיפדיה, על שום מה? 18:37, 1 באוקטובר 2009 (IST)
כן ברור.. רק על זה חשבתי.. כמה זמן אתה נשוי? Shirooosh - שיחה 18:38, 1 באוקטובר 2009 (IST)
עוד מעט קט שנתיים. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - אהבתי לויקיפדיה, על שום מה? 18:39, 1 באוקטובר 2009 (IST)
אתה לא נשמע. Shirooosh - שיחה 18:41, 1 באוקטובר 2009 (IST)
גם בט', אלא אם אתה חוגג גם את היום האחרון של השבע ברכות... יםשיחה • י"ד בתשרי ה'תש"ע •
שירוש, את מתכוונת שאני לא נשמע נשוי או שאני לא נשמע בגיל המתאים?
ים, חלה כאן טעות. יום הנישואין שלי הוא כאמור בב'. בט' חוגגת אשתי יום הולדת (כן, כבר ביום האחרון של השבע ברכות הייתי צריך לקנות לה מתנה...), ובגלל הסמיכות כנראה התבלבלתי. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - אהבתי לויקיפדיה, על שום מה? 18:58, 1 באוקטובר 2009 (IST)
חחח.. אתה כותב אשתי וזה נשמע לא אמיתי.. אתה פשוט לא נשמע נשוי. סוף פסוק. Shirooosh - שיחה 19:03, 1 באוקטובר 2009 (IST)
כנראה בגלל גילי הצעיר יחסית. אצלינו נהוג להתחתן בגיל צעיר בהרבה מאשר הנוהג אצל רוב אחינו בני ישראל (כולל חלק הארי של המגזר הדתי). הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - אהבתי לויקיפדיה, על שום מה? 19:05, 1 באוקטובר 2009 (IST)
למה, בן כמה אתה? 18? Shirooosh - שיחה 19:07, 1 באוקטובר 2009 (IST)
את זה לא אכתוב בגלוי. אשלח מייל. אגב, תמיהתך מוכיחה שלא קראת את תיבות המשתמש שלי, בהן מופיעה גם {{משתמש נשוי}}, ומגיע לך "נו נו" על זה. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - אהבתי לויקיפדיה, על שום מה? 19:11, 1 באוקטובר 2009 (IST)
אופס.. עכשיו אני רואה.. אבל היא לא בולטת בכלל. Shirooosh - שיחה 19:15, 1 באוקטובר 2009 (IST)
מה רצית? שאכתוב בכותרת ראשית:


משתמש זה נשוי לאשה הנפלאה בתבל


הא??. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - אהבתי לויקיפדיה, על שום מה? 19:18, 1 באוקטובר 2009 (IST)
זה מה שאני הייתי עושה אם הייתי נשואה לאיש הנפלא בתבל.. (אבל במילא אנלא מתכוונת להתחתן) Shirooosh - שיחה 19:20, 1 באוקטובר 2009 (IST)
מה? לא מתכוונת להתחתן?. גם את החלטת שמוסד הנישואין מיושן?. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - אהבתי לויקיפדיה, על שום מה? 19:22, 1 באוקטובר 2009 (IST)
שכחת שהיא דובה? Kulystabשיחההמטמון מחכה למוצא • י"ד בתשרי ה'תש"ע • 19:25, 1 באוקטובר 2009 (IST)
קולי הוציא לי תמילים מהפה. Shirooosh - שיחה 19:28, 1 באוקטובר 2009 (IST)
אה. אבל תבואי בברית הזוגיות, בצורה המקובלת עלייך?. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - אהבתי לויקיפדיה, על שום מה? 19:32, 1 באוקטובר 2009 (IST)
חחח.. אולי בגיל 40. Shirooosh - שיחה 19:35, 1 באוקטובר 2009 (IST)
אני מצטער למען האיש היה יכול להיות בעלך, והפסיד את "האשה הנפלאה בתבל" (אחרי אשתי). הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - אהבתי לויקיפדיה, על שום מה? 19:45, 1 באוקטובר 2009 (IST)
אוה.. Shirooosh - שיחה 19:47, 1 באוקטובר 2009 (IST)

מייל[עריכת קוד מקור]

בוקר טוב,

בדוק בבקשה את התיבה שלך. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 05:16, 2 באוקטובר 2009 (IST)

עוד לא נולדת, וכבר הספקת להתחתן פעמיים ?[עריכת קוד מקור]

האיש והאגדה שלום, לפי ויקיפדיה:שער הקהילה/לוח אירועים עוד לא נולדת - כלומר תאריך הלידה שלך לא מופיע, ולעומת זאת מתברר שאתה חוגג יום נישואין גם ב-ב' בחשוון וגם ב-ט' בחשוון. מזל טוב לך ולנשותיך, אבל מקובל שרושמים יום הולדת ולא יום נישואין, ובטח לא שני ימי נישואין. ‏ΔΜΫ‏ • שיחה • 09:56‏, 04/10/2009 • ט"ז בתשרי ה'תש"ע

בהחלט הישג, כל הכבוד. איתי פ. - שיחה 09:58, 4 באוקטובר 2009 (IST)
ע"פ המקרא והמפרשים המתין יעקב אבינו שבוע בין נישואיו ללאה לבין נישואיו לרחל. נראה שגם האיש שלנו באגדה עשה כן, שהלא ישנו הפרש של שבוע בין ימי נישואיו. מזל טוב, מזל טוב! ברי"אשיחה • ט"ז בתשרי ה'תש"ע • 10:15, 4 באוקטובר 2009 (IST)
ראו #לידיעתך. תאריך הלידה שלי מופיע בלוח: ב-05.09. ומה האיחולים. למיטב ידיעתי יש עוד כשבועיים ימים ליום הנישואין. מקובל בהחלט לרשום את יום הנישואין בלוח. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - לא מצביעים בסקרים? - לשם שינוי הצביעו דוקא בסקר הסקרים 18:28, 4 באוקטובר 2009 (IST)
בכל מקרה, תודה לכולכם. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - לא מצביעים בסקרים? - לשם שינוי הצביעו דוקא בסקר הסקרים 18:29, 4 באוקטובר 2009 (IST)
השארתי את ב' בחשוון, אבל תיקנתי ב-ט' בחשוון ‏ΔΜΫ‏ • שיחה • 09:53‏, 06/10/2009 • י"ח בתשרי ה'תש"ע
אוח, חשבתי שתיקנתי לגמרי. מסתבר שלא. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - לא מצביעים בסקרים? - לשם שינוי הצביעו דוקא בסקר הסקרים 13:26, 6 באוקטובר 2009 (IST)

שמעי גרמניה[עריכת קוד מקור]

ראה מה שכתבתי להראל בדף השיחה שלו--Galoren.com - שיחה 23:22, 4 באוקטובר 2009 (IST)

צבי פסח פרנק[עריכת קוד מקור]

מסתבר שהאלמוני דווקא צדק, הספר 'שעשועי צבי' לא נכתב על ידי רבה של ירושלים אלא על ידי מחבר אחר בשם זהה. בברכת מועדים לשמחה, נת- ה- - שיחה 15:47, 5 באוקטובר 2009 (IST)

נכון. שחזרתי את האנונימי בגלל שלהערה שכתב אין מקום בתוך הערך. התיקון שעשית על פיו מצוין. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - לא מצביעים בסקרים? - לשם שינוי הצביעו דוקא בסקר הסקרים 18:45, 5 באוקטובר 2009 (IST)

שיחה מכתב ח"י משפחות[עריכת קוד מקור]

שנינו ביחד רצינו להעביר לדף שיחה, אני העברתי לשיחה:מכתב ח"י משפחות ואתה העברת לשיחה:מכתב ח"י המשפחות Face-smile.svg איתי פ. - שיחה 01:25, 6 באוקטובר 2009 (IST)

כן, ראיתי כשבאתי להפנות מאחד לשני. קורה. שוין. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - לא מצביעים בסקרים? - לשם שינוי הצביעו דוקא בסקר הסקרים 01:33, 6 באוקטובר 2009 (IST)

סקריפט השחזורים[עריכת קוד מקור]

שלום, תוכל להציץ בדף השיחה של יוני ולראות את הבקשה שלי שם? ראיתי שאתה משתמש בו. איתי פ. - שיחה 18:53, 6 באוקטובר 2009 (IST)

ראה כאן. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 18:57, 6 באוקטובר 2009 (IST)
לא הולך. לא נורא, בכל מקרה תודה. איתי פ. - שיחה 19:02, 6 באוקטובר 2009 (IST)
צריך לשנות משהו באופן השחזור? איתי פ. - שיחה 19:11, 6 באוקטובר 2009 (IST)
מה עשית בדיוק? ומה לא הולך?. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 19:13, 6 באוקטובר 2009 (IST)
העתקתי את הקוד למונובוק שלי. טעיתי? איתי פ. - שיחה 19:15, 6 באוקטובר 2009 (IST)
ומה לא הולך?. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 19:20, 6 באוקטובר 2009 (IST)
עדיין מופיע לי בתקציר עריכה של שחזור "ביטול גרסה של..." ולא "שוחזר מעריכה של... לעריכה של..." איתי פ. - שיחה 19:21, 6 באוקטובר 2009 (IST)
ובכן: הסקריפט לא מבטל את אפשרות ה"ביטול". אם אתה לוחץ על כפתור הביטול, הרי שביצעת ביטול רגיל לכל דבר. הסקריפט רק מוסיף לך בחלון השוואת הגירסאות למעלה בצד ימין כמה כפתורים ("שחזור" "ונדליזם" וכו') שבלחיצה עליהם מתבצעת אוטומטית העריכה של הגירסה הקודמת. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 19:24, 6 באוקטובר 2009 (IST)
צודק, הסתדר, תודה! איתי פ. - שיחה 19:26, 6 באוקטובר 2009 (IST)

בקשה[עריכת קוד מקור]

שלום האיש והאגדה. שמתי לב ששלחת אלי דף עם הסברים שדי עודד אותי, זה היום הראשון שלי כאן... אני רוצה לכתוב מספר ערכים חדשים, בעיקר קשורים לבית המקדש, ואני מחפש ויקיפד ותיק שיעזור. הסתקלתי בחממה אבל לא מצאתי ויקיפד שהוא גם יודע הרבה על יהדות בכלל ובית המקדש בפרט. שמתי לב שאתה יהודי דתי (ואני מאוד מעריך את זה) ולכן אני רוצה לבקש ממך שתעזור לי במשימה הזו. האם תסכים? תודה רבה על הפניה וההתחשבות! המקדש בדרך - שיחה 19:07, 7 באוקטובר 2009 (IST)המקדש בדרךהמקדש בדרך - שיחה 19:07, 7 באוקטובר 2009 (IST)

מוכן לעזור בכל מה שתרצה וככל שאוכל. שים לב שגם ה"קרטעטשמע" שלנו עומד הכן לכל בקשותיך בענייני יהדות, ודף זה המכונה "קרעטשמע", נמצא במעקב של רבים וטובים כאן. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 19:22, 7 באוקטובר 2009 (IST)

מה זה "קרעטשמע"? חוץ מזה, כבר מצאתי משהו אחר שיעזור לי (מצטער, הוא ענה ראשון....) המקדש בדרך - שיחה 10:38, 8 באוקטובר 2009 (IST)המקדש בדרךהמקדש בדרך - שיחה 10:38, 8 באוקטובר 2009 (IST)

רטוריקה לא ראויה[עריכת קוד מקור]

במהלך הדיונים על ההצעה שלך נתקלתי בשיטות רטוריקה מצידך שמתאימות יותר לקמפיינים פוליטים. אתה מרשה לעצמך להסביר לאחרים את טיעוני מתנגדיך, מפריך סיסמאות, מארכב דיונים ויוצא בהצהרות כלליות. זוהי לא דרכה של ויקיפדיה, זוהי לא דרך לשיתוף פעולה ולדיון פורה. זוהי דרך בה אתה מקדם את דעתך במטרה שזו תתקבל. יתכן ולא לכל זאת כיוונת, אני משתדל להניח כוונה טובה ואין לי סיבה מיוחדת שלא להניח אותה כלפיך. אדרבא, פעילותך בוויקיפדיה ומנהגך בדפי השיחה העידו עד כה בעיקר לטובתך, באשר שמתי לב. אך גם אם לא זו כוונתך, הרי שאלו הן תוצאות פעולותיך.

כשהדבר נוגע להצעתך, אני מרים גבה, אולי שואל מדוע עשית זאת וממשיך הלאה - כי זו זכותך המלאה, גם אם אני לא אוהב את זה. אך כשהדבר נוגע לי אישית, בשמי או בטיעונים שכתבתי, את זאת אני דורש לעצור. זהר דרוקמן - I♥Wiki‏ 21:25, 7 באוקטובר 2009 (IST)

אין בעיה. יכול להיות שאני שוגה בופן קידום הדיון. סופסוף כאן בויקי, אם לא מקדמים משהו שום דבר לא זז. אבל אין זה נאה להעיר במזנון הערה על הרטוריקה שלי קבל עם ועדה. דוקא בדף שיחתי עידנת את דבריך ונזהרת שלא לפגוע, בעוד במזנון חרצת את משפטך, ונתת לי להתמודד עימו. אני הבנתי את דעותיך כך וכך, וגם אם לא פירשתי נכון את דבריך, הרי שאתה יכול להכחיש/להסביר. אין צורך בהערה על הרטוריקה שלי. זהר, דוקא אתה שאני מכיר אותך כשקול וכנזהר מלפגוע בזבוב, ודוקא ממך שיש לי איתך היכרות לא מהיום, שדוקא אתה וממך אקבל הערה כזאת במזנון?. לזה לא ציפיתי. שוב: אני אולי מנהל ומקדם את ההצעות והדיונים באופן אומלל, זה בסך הכול אות קלון לעצמי, אתה לא צריך להוסיף לי מלח על הפצעים. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 21:30, 7 באוקטובר 2009 (IST)
ומנגד, דווקא ממך לא ציפיתי להתבטאויות שכאלה. אם הייתי מפרט כך במזנון, הדיון היה מוסט, אך לא בזה חפצתי. זהר דרוקמן - I♥Wiki‏ 21:52, 7 באוקטובר 2009 (IST)
אני עדיין תוהה אלו התבטאויות?. אבל זה ממילא לא משנה. שוין. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 22:02, 7 באוקטובר 2009 (IST)


מידע שגוי בערך "המלכה עאליה"[עריכת קוד מקור]

כן :) "למלכה היו שני צאצאים זכרים", לא מדויק: למלכה נולדו בן זכר, עלי, ובת, האיא שמה. [1] כיוון שעברית אינה שפת האם שלי אני נמנעת מלערוך ערכים בויקיפדיה העברית.

אוקיי. אברר את הענין. תוכלי לתת לי מקור בעברית, באנגלית או בערבית המאשש את המידע שמסרת?. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 23:39, 7 באוקטובר 2009 (IST)
אני רואה עכשיו שהגבת קודם בדף השיחה של הערך, ורק אח"כ העתקת את המלל לכאן. בגירסאות הקודמות של דף השיחה של הערך, בהו עדיין מופיע הקישור החיצוני שצירפת למידע שאת מוסרת אכן מופיעה אסמכתא לדברייך. אז שני דברים: 1. טוב להמשיך שיחות בדף בו התחילו: במקרה הזה טוב עשית כשהמשכת להגיב בדף השיחה של הערך, ולא כאן. אך התחרטת ועברת לכאן. לא נורא. 2. אם את מעתיקה מלל יותר טוב לפתוח את חלון העריכה, ומשם להעתיק. כי ללא פתיחת חלון העריכה לא מוצג המלל המוסתר בחלון, וכך אפשר לאבד קישורים ושאר דברים נחוצים. במקרה שלנו, פספסת כאן את הקישור החיצוני המסמיך את המידע שמסרת.
בכל אופן, תודה רבה לך. אעדכן את הערך לפי המקור שמסרת. בברכה, הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 23:54, 7 באוקטובר 2009 (IST)

כן, האתר של הנסיכה האיא [2], ופה [3] על הנסיך עלי.

תודה. כבר תיקנתי את הערך, לפי דברייך. אברר עוד בנושא ואעדכן את הערך עד כמה שידי מגעת. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 00:05, 8 באוקטובר 2009 (IST)

בבקשה :) אבל ראיתי שכתבת שיש לה שני בנים ובת אחת. לא היו לה שני בנים אלא בן אחד ובת אחת. אולי הציטוט שהבאתי מהגרסה הקודמת "למלכה היו שני צאצאים זכרים" בלבל אותך. סליחה.

תיקנתי. תודה לך. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 16:34, 8 באוקטובר 2009 (IST)

התנצלות[עריכת קוד מקור]

אולי נשמעתי קצת בוטה. קבל את התנצלותי הכנה. אני גם בעד דיונים חסרי פשר מפעם לפעם, אבל בטח לא בנושא כמו שהתחלתם לדון בו. תחשוב קצת בהיגיון איך משהו\י אמור לחשוב\להרגיש כשפותחים דיון על איך לקרוא לו בגלל העדפות מיניות (מוזרות ככל שיהיו) כאלו או אחרות.--Galoren.com - שיחה 23:49, 7 באוקטובר 2009 (IST)

ואני בכלל חשבתי שההתנצלות צריכה לבוא בכיוון ההפוך. לא משנה, העיקר שאתם חברים. ‏Harel‏ • שיחה 23:55, 7 באוקטובר 2009 (IST)
בחברה הדתית (ששנינו נמנים על שורותיה) המילה שבה השתמשתי מאוד מאוד לא רווחת. יש כאלו שזה ממש יכול לפגוע ברמה הרוחנית שלהם. בגלל שלרגע שכחתי שהאיש החשוב שלנו אדם שומר תורה ומצוות הרשיתי לעצמי לדבר בצורה חופשית. ואין זה כמובן המקום להיכנס לשיקוליי ולהעדפותיי הדתיות.--Galoren.com - שיחה 23:59, 7 באוקטובר 2009 (IST)
כתבתי לפני התנגשות עריכה: אני רואה ששניהם לא הבנתם אותי. כנראה הנושא באמת רחוק ממני. אני התכוונתי לצחוק קצת וחשבתי אף שהמשתמשת תזדהה עם דבריי, כי הם הגיעו מתוך כוונה להגן על דעותיה. אני הנחתי שהיא רוצה שיתייחסו אליה כאשה, ולכן כתבתי להראל את הערתי. אני כתבתי את מה שכתבתי בתום לב, ולא הבנתי שהדברים יכולים להיתפס אחרת. אני אכן מתנצל בפני המשתמשת, אם היא נפגעה מדבריי, ורק עכשיו אני מבין את מה ש-Galoren רצה. אז כולנו לחומוסיה Face-smile.svg.
חלילה לי מלזלזל באחרים בגלל מגזר/מוצא/דת/השתייכות, ולא לזה פיללתי. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 00:03, 8 באוקטובר 2009 (IST)
כל יום שעובר מגלה בפני דפים חדשים ומדהימים בויקיפדיה. היום התוודעתי לדף ענק של התייעצות בנוגע לתפקודו של eman (באורך של תומאס מאן) וגם לדף הסולחה ועוד כמה. ואני חשבתי שבאים לפה בכדי לכתוב ערכים...Face-smile.svg--Galoren.com - שיחה 00:06, 8 באוקטובר 2009 (IST)
אז זהו שאנחנו באים לכתוב ערכים אבל אנו נשארים ישראלים פטפטנים... הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 00:08, 8 באוקטובר 2009 (IST)
דא עקא! הטמפר שלי הרבה יותר גרמני ולכן אינני מצליח להבין מה הולך פה... (על אף שאין לי שום קשר למדינה גרמניה או לשפתה)--Galoren.com - שיחה 00:16, 8 באוקטובר 2009 (IST)

הכה את המומחה[עריכת קוד מקור]

היי, הכה את המומחה נועד לשאלות ולבירורים. לא להעלאת פולמוסים. אין זה המקום להטחת דין ודברים. אם אינך מסכים עמי אבקש שתשאל לדעתם של אחרים ושלא תשחזרני. ואנא, אל תעשה דין לעצמיך. אבקש בכך את רשותך לשחזר חזרה. Rex - שיחה 01:34, 9 באוקטובר 2009 (IST)

ידעתי שזה יגיע. הבן אדם שאל שאלה, קיבל כמה תשובות מתחמקות והתלונן על כך שהתשובות היו כאלה. בסך הכול אני מזדהה איתו לגמרי. אבל אם אתה רוצה למחוק דבר-מה שנראה לך כהתרסה, בבקשה מחק את הדיון כולו (גם לזה אני בקושי מסכים). אינך יכול למחוק רק חלק מדיון, רק בגלל שחלק זה אינו נאה בעיניך. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 01:38, 9 באוקטובר 2009 (IST)
אתה מסכים איתי שדף הכה את המומחה אינו המקום להתרסות? איני רואה בעיה בלמחוק חלק מהדיון. הבקשה שלך למחוק את כל הדיון היא רק מסרבלת. אין לי בעיה לציין "נמחק תגובה X". Rex - שיחה 01:41, 9 באוקטובר 2009 (IST)
לא. אינני מסכים שתמחק חלק מהדיון. אם אתה סבור שההוא רצה להתריס, מה שלי לא נראה כך, מחק את הדיון כולו. כי אם הוא מתריס, אז זה מה שהוא רצה מלכתחילה. אינני מסכים למחיקת חלק מהדיון בלבד. מסרבלת? אם אתה כל כך נחוש לרדוף אחרי מתריסים תצטרך לעבוד קשה. אין מה לעשות. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 01:43, 9 באוקטובר 2009 (IST)
אוקי, אתה אינך מסכים למחיקה. ואני איני מסכים שזה יישאר. מה אתה מציע לעשות? Rex - שיחה 01:47, 9 באוקטובר 2009 (IST)
הצעתי כבר. למחוק את כל הדיון. אני לא רואה פתרון אחר. אתה רוצה לפתוח על דבר כזה הצבעת מחלוקת?. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 01:48, 9 באוקטובר 2009 (IST)
אני מבקש למחוק רק את התגובה. אתה מבקש לא למחוק אותה. שתי דעות מנוגדות. איך לדעתך העניין אמור להיות מוכרע? לי אין מושג, ולכן בינתיים נהגתי לפי דעתך המנוגדת לי. אשמח למצוא לכך פתרון. כי איני חושב שדעתי צריכה להיות מוכפפת אליך (וגם לא להיפך). Rex - שיחה 01:52, 9 באוקטובר 2009 (IST)
באמת בעיה. אהמ... לא יודע, תכריז הצבעת מחלוקת?. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 01:54, 9 באוקטובר 2009 (IST)
לא בא לי. אני אוותר. למרות שאני לא יודע למה אני זה שצריך לעשות זאת. אולי אשרבט שם איזו הערה. Rex - שיחה 01:58, 9 באוקטובר 2009 (IST)
ישראל, אתה מה זה מתוק. חבל רק ש"חרדים" זה סדין אדום בשבילך. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 02:00, 9 באוקטובר 2009 (IST)
אני עדיין חושב שהנימוק שלי למעשה הוא ענייני. אבל אני מבטיח לך שלא אגרר לוויכוח שכנועים. כי אני יודע שאתה חולה על דיונים, ואני פשוט לא מפרגן לך הלילה קריצה Rex - שיחה 02:05, 9 באוקטובר 2009 (IST)
כשדפוס התנהגות מסוים חוזר על עצמו פעם אחר פעם, אני מתחיל לחשוב דברים מאוד לא נעימים. לשכנע, אתה צריך רק את עצמך. את העובדה שאני אוהב לכתוב בדפי שיחה לא אתה גילית. זה מופיע בפוסט בדף המשתמש שלי, ובמילים מודגשות. אבל ככלל, לא כל השיחות נעימות לאוהבי שיחות. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 02:09, 9 באוקטובר 2009 (IST)
האיש והאגדה, מספר פוסטים למעלה הערתי לך על מה שנראה בעיני כשיטות רטוריקה פסולות מצידך. עתה עשה זאת משתמש אנונימי בהקשר לשיטות רטוריקה של משתמשים אחרים. ההבדל בין שתי התלונות הוא שאני לא כיניתי אדם בכינוי גנאי ולא לעגתי לדבריו, אלא באתי בטענות. יתכן שטענות האנונימי מוצדקות, יתכן שלא, אך אופן הכתיבה שלהן הוא איננו סביר בעליל. אם אתה חושב שמחאתו חשובה, הרי פתוחה בפניך הדרך לכתוב אותה בעצמך תוך שמירה על אותה תרבות הדיון שהוא כנראה שכח. זהר דרוקמן - I♥Wiki‏ 12:56, 9 באוקטובר 2009 (IST)

הסקר בדף השיחה של חגי[עריכת קוד מקור]

את דעתי על הסקר ברמה העקרונית כתבתי שם. עתה אכתוב דבר מה נוסף - הסקר הזה הוא דבר רע. כבר עתה התחילו שם מספר משתמשים להטיל האשמות זה בזה, בובת קש אחת כבר הספיקה להגיב באילום שם והדיון הזה הולך במהירות רבה לחרוג מכללי הקהילה. אבקשך, בכל לשון של בקשה - ארכב את הסקר הזה. שום דבר טוב לא יצא ממנו. והדרך הטובה ביותר לגרום לחגי לחזור היא שהוא ידבר בשמו ומליבו אל הקהילה. זהר דרוקמן - שלום עולמי‏ 19:40, 10 באוקטובר 2009 (IST)

פורטל:ערכים מומלצים/ערכים/מאזן אקולוגי[עריכת קוד מקור]

תודה רבה בעד התמיכה והפירגון. ברכות, אריאל.פ - שיחה 11:28, 11 באוקטובר 2009 (IST)

התנהגות פוגעת ומעליבה[עריכת קוד מקור]

בדף השיחה שלי האשמת אותי ברמיזה באופן מכוער ופוגעני כי אחסום אותך אם תעשה כך או אחרת. אני מאמין שאני מפעיל את סמכויותי באופן שקול. אני נזהר בפרט שלא להפעילן כאשר אני מאמין שייתכן ושיקול דעתי מוטה בדרך זו או אחרת, והרוצה יוכל למצוא דוגמאות בהן פניתי לדף הבקשות כאשר חששתי לניגוד עניינים.

מידת ההערכה שלי כלפיך החלה לרדת עוד בעקבות הרטוריקה שלך בהצעת המדיניות האחרונה שלך, עבור בהגנה המוטה שלך על הנאצות ב"הכה" (שהרי אתה בהחלט בעל עניין, ואזכיר את הדף שנמחק ממרחב המשתמש שלך), הסקר המזיק שפתחת אצל חגי ועתה הגענו לרמיזות שכאלה כלפי. במזנון אתה מגנה את לנקנר על ביקורתו בנוגע למפעילים, ובו בזמן אתה חוטא באותה דמגוגיה בדף השיחה שלי.

הייתה לי הזכות להיות חבר בקהילה מספר שנים. ספגתי קיטונות וביקורות והיו לי מריבות וויכוחים, אך מעולם לא קרה שחבר מכובד בקהילה האשים אותי כך. היה סמוך ובטוח שמלחסום אותך - אמנע. זהר דרוקמן - שלום עולמי‏ 22:30, 14 באוקטובר 2009 (IST)

כתבתי לפני התנגשות עריכה: שלום. בהתחלה חשבתי לפתוח במתקפה נגדית. במחשבה שנייה החלטתי לדון אותך לכף זכות. במחשבה שלישית החלטתי לכתוב לך את הדברים הבאים. תאמין לי שאלה דברים שחשבתי עליהם הרבה:
במתקפה הנגדית שתכננתי מקודם לפתוח היה אחד הקטעים הפחות חריפים אמור להכיל את הדברים הבאים: מידת ההערכה שלי כלפיך החלה לרדת עוד בעקבות ההערה הפוגעת על רטוריקה שלי בהצעת המדיניות האחרונה שלי, עבור בהכרעה המוטה שלך במלחמת העריכה ב"הכה", הביקורת שלך על סקר שחזרתי חזור והצהר שלא פתחתי אותו על דעתי ושיש לי דברים לומר על מניעיי לפתחו רק שאינני יכול לפורטם, ועתה הגענו להאשמתי ברמיזות שכאלה כלפיך, האשמה שבבסיסה עומד המשפט הבלתי מחייב שכתבתי על תקוותי שלא תחסום אותי. במזנון אני מבקר את לנקנר על קיצוניות ביקורתו בנוגע למפעילים, ובו בזמן אתה חוטא בדמגוגיה בדף השיחה שלי, מה שמבסס במושכל ראשון את דברי לנקנר.
כאמור, החלטתי שלא לשטוח את אותה מתקפה נגדית שהייתה אמורה להכיל דברים הרבה יותר חריפים, ושלא להיסחף למחלוקת עם אחד המפעילים המוערכים עליי גם אם הערכתי זו קיבלה לארונה כמה זעזועים שאינם בהכרח מפריכים אותה.
לדעתי שגית בשיקול דעתך לגבי ההסרה ב"הכה". זו דעתי. היא לגיטימית. ומעשיך היו בלתי ראויים. לדעתך הרטוריקה שלי היא לא בשיאה אצלי לאחרונה וזו גם דעה לגיטימית. אני אדם רגיש שנוטה לקבל דברי ביקורת חריפים כפגיעה בי. כדברי ביקורת חריפים כאלה מגיעים מכיוונו של איש חסר ערך בעיניי אני צוחק עליו ועל דבריו במלוא הפה ומפטיר בשפה רפה ולעגנית "אז הוא אמר". אבל כשדברים ממין אלה יוצאים ממקלדתו של אדם שאני מעריך, אזי אני חש פגוע. כשאלה מגיעים ממפעיל רציני שאני מכיר כשקול ושמוערך עלי מאוד, הם כבר הופכים לפצצה הפוגעת בציפור נפשי. כשאלה מלווים בביקורת חוזרת ונשנית ובצעדים מעשיים נגד דעתי בכמה מקומות בויקיפדיה (סקר חגי, הכה את המומחה) אזי זו פצצה גרעינית שהורסת את שלוותי.
זהר, אני מצטמרר לחשוב שאדם שיותר מפעם החמיא לי והדגיש את הערכתו אליי, הפך פתאום למי שמצטייר בעיניי לכל הפחות כאדיש. ולא, אני ממש לא מאמין לתבנית השטנית הזאת בדף המשתמש שלך. אתה לא אדיש ואין בך שמץ ממידה מגונה זו. ההיפך הוא הנכון: אתה נוטה להיות רגיש אם כי לא לטעמי (ראה ערך ה"עצות" שלך בסיפור עם פרישתי מויקיפדיה).
מאידך אני מתרגש נוכח העובדה שאני רב איתך ואווירה עכורה שוררת בינינו לאחרונה. זהר, אני לא מאמין שזה קורה לנו. אני לא מאמין שאנו בכיוון הזה. אני לא מאמין שדוקא איתך היחסים נפגעו בצורה קשה כל כך. אני מתרגש. ותאמין לי או לא אבל ידי רועדת עכשיו בהקלידה מילים אלה.
אין אף משתמש ותיק ומכובד בויקיפדיה שיש לי איתו יחסים גרועים. עם כולם אני מתקשר בצורה בריאה ועם חלקם אני מיודד עם מי פחות ועם מי יותר. גם משתמשים שכבר היו לי איתם ריבים שנראו כבלתי ניתנים לגישור, הסתיימו בסוף עם התנצלות מעומק הלב, וכינון יחסים הדדיים נפלאים.
על כן: קבל ממני את התנצלותי הכנה על מה שאתה רואה כפגיעה בך מצידי. בוא נשתה לחיים וירטואלי על חשבונה של ויקיפדיה ונשוב להיות ידידים המעריכים אחד את השני, ואשר רוח עכורה חולפת אינה מסוגלת לסכסך ביניהם. בידידות, הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 23:02, 14 באוקטובר 2009 (IST)
באמת צריך כישרון יוצא דופן או מזל רע במיוחד כדי להיכנס לריב עם זהר. מדובר במשהו נדיר במיוחד. לא הייתי עד להרבה ריבים שבהם הוא לקח חלק. אני באמת לא יודע איזה חתול שחור עבר ביניכם. לך האיש והאגדה הייתי מציע להתרחק מכל נושאי החילונים-דתיים בזמן הקרוב. לזהר הייתי מציע למתן מעט את תגובותיך כלפי הוה"א. לא תמיד צריך להיות אנטי למה שהוא עושה. כמו לרבים מאיתנו, לפעמים יש לו רצון לעשות טוב אך בסוף יוצא לו רע. הסקר של חגי שהזכרת הוא דוגמה טובה. יורי - שיחה 23:33, 14 באוקטובר 2009 (IST)
לעדות העצמית של זהר, אוסיף את עדותי, מעולם לא ראיתי אותו מפעיל את סמכויותיו בסכסוכים בהם היה מעורב והוא אחד המפעילים המתונים והשקולים שאני מכיר. בברכה. ליש - שיחה 22:38, 14 באוקטובר 2009 (IST)
אכן. הערה פסולה. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 22:41, 14 באוקטובר 2009 (IST)
ליש, עדותך מיותרת. גם אני סברתי ועודני סבור שדרוקמן הוא אחד המפעלים השקולים והמוערכים ביותר בויקיפדיה העברית. שיקול דעתו הוא נכס שלא רבים מתברכים בו. את ביקורתי עליו כבר כתבתי. אין אדם שהוא נקי לגמרי וחסין מפני ביקורת. זהר הוא אדם שאני אוהב אותו הן כויקיפד, הן כמפעיל והן כידיד. כפי שכתבתי אני מעוניין לשכוח מה(התחלה של ה)סכסוך בינינו ולפתוח דף חדש עם הרבה מאור פנים וידידות אמיצה עם זהר. אני בטוח שזהר יקבל אותי לחיקו בזרועות פתוחות ויקבל את התנצלותי לא פחות מביקורתי ומביקורתו של יורי, כמו שגם אני אקבל את ביקורתו ואת ביקורתו המאוזנת של יורי, גם הוא ממכריי זה מכבר בויקיפדיה. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 15:57, 15 באוקטובר 2009 (IST)

ויקיפדיה היא תחביב עבורי, גם אם נושא במחויבויות. אלא שבניגוד לתחביבים אחרים (כגון, מכבי, שמבחינתי עליונה למספר רב של דברים אחרים בחיי) - בזה מעורבים בני אדם, ולהם חשיבות רבה. אני כותב זאת כדי להסביר את מידת החשיבות שאני מייחס לאיש והאגדה ולנושא זה שהועלה.

הוה"א, גם כאן בשיח זה, אתה מסגנן את דבריך באופן שאינו יאה בעיני ושאני רואה כלא מכבד את בני שיחתך, ובהם אני כולל את יורי, גילגמש ואריה שכתבו כאן (ואני מודה להם על מילותיהם החמות). אם אתה רוצה לומר לי דבר מה - אמור, כפי שאני אומר לך, ללא כתיבה-מחיקה-כתיבה שכזו. אני אומר לך דבר פשוט: כתבת בפני רמיזה מכוערת. אולי התנצלת (מבלי שביקשתי - אני לא נוטה לדרוש התנצלויות) עליה, אך לא חזרת בך. האם עלי להסביר זאת? מה, אם היה אדם אומר לך "אני מקווה שלא תכה אותי" - לא היית מוחא בפניו על הרמיזה? ואם היית שותף בחברה, ואחד משותפיך היה אומר "אני מקווה שלא תמעול בכספים שלנו" - לא היית כועס על הרמיזה?

לא ביקשתי ממך התנצלות מפני כעס או ביקורת. לא ביקשתי ממך דבר, והשארתי את הדלת פתוחה בפניך לפעול. אני לא מאמין בדף חלק - אני מאמין שחוויותינו בעולם זה קודש הן. קרה דבר, כתבת את אשר כתבת ואת הכוונה, כאילו אני מסוגל לחסום אותך באופן שכזה, אין להכחיש. כעס שוכך, ביקורת מופנמת (או משתנה, או עומדת בעינה) ועל חוויות עבר אנו בונים חוויות חדשות, המעצבות את חיינו. הבחירה, כפי שהייתה מקודם, היא בידך. אתה יכול לפתוח במתקפת נגד, או לא לפתוח ואז לכתוב אותה בכל מקרה, או לעשות דבר אחר, ככל העולה ברוחך. לא אכתיב לך דרישות או תגובות. אז כן, קיבלתי את התנצלותך. דעתי, בינתיים, לא השתנתה. זהר דרוקמן - שלום עולמי‏ 21:28, 15 באוקטובר 2009 (IST)

ראה שיחת משתמש:Havelock#התנצלות עמוקה. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 00:36, 16 באוקטובר 2009 (IST)
ראיתי, תודה. נקווה לטוב, מצדי ומצדך, לי ולך. זהר דרוקמן - שלום עולמי‏ 17:56, 19 באוקטובר 2009 (IST)

השיחה שהייתה[עריכת קוד מקור]

לך עם מר 77.127.88.68 נמחקה על ידי כיוון שמדובר במשתמש שנחסם לצמיתות ולכן הוא לא רשאי לכתוב בדפי שיחה של אחרים (גם לא כאנונימי). בנוסף יש חשד סביר שמדובר במחרחר ריבים מקצועי כך ש... עמך הסליחה. קוריצהשיחההמורשת העולמית. פשוט עולמית! 19:31, 15 באוקטובר 2009 (IST)

אין לך מושג כמה נחרדתי לראות שדף השיחה של משתמש:האיש והאגדה/נוהל חדש לגבי הרשאות מפעיל נמחק מהסיבה "חסום זה חסום". חשבתי שאני החסום...
לגבי האנונימי אני בדקתי לפני תשובתו בדף השיחה של מטאוליק אליו קיבלתי מהאנונימי הפנייה, ולא ראיתי שם שום הודעה על חסימה. זה מה שהביא אותי לחשוב שהוא עדיין לא חסום ולדסקס איתו. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 20:05, 15 באוקטובר 2009 (IST)
מדובר במזיק גס רוח שקורא לוויקיפדים "כבשים" ומכנה אותם נאצים. על מה בדיוק אפשר לדבר איתו? גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 20:07, 15 באוקטובר 2009 (IST)
אני ראיתי שהוא מלא טרוניות ונמצא בסערת רגשות אדירה. חשבתי שאולי היא זאת שהביאה אותו לדיבורים הגסים והחריפים שלו. חשבתי שהוא עדיין לא חסום וניסיתי להרגיעו ולהחזירו למוטב כמו גם להשכילו בכמה יסודות חזקים בכתיבה בויקיפדיה והתקבלות כחבר בה. לא ידעתי שהוא כבר חסום ושכבר אין מה לעשות איתו. תוכל להפנות אותי לתרומותיו הכביכול לגיטימיות שהוא טוען שנמחקו?. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 20:14, 15 באוקטובר 2009 (IST)
הנ"ל הטרול Diza. אין להתייחס אליו, רק למחוק הכל. ‏odedee שיחה 22:18, 15 באוקטובר 2009 (IST)
אה טרול זה משהו שונה לגמרי. אכן לא צריך להתייחס אליו. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 00:28, 16 באוקטובר 2009 (IST)

מה פירוש "לא צריך להיות קשר"?[עריכת קוד מקור]

אני דן בנושא זה כאן ולא בדף "הידעת" כי אני רוצה להסביר לך אישית איך לימדו אותי לנסח פיסקה. אותי לימדו שלפיסקה יש משפט כניסה, משפטי תקבולת שחייבים להיות באותו נושא (או משפטים שמפתחים נושא שלב אחרי שלב במקום משפטי התקבולת) ומשפט יציאה. שים לב מה קורה בפיסקה הבאה:

כניסה (יותר ממשפט אחד אבל נסבל): מאז שנת 1815, שבה נערך קונגרס וינה, מוכרת שווייץ כמדינה נייטרלית וחסרת אויבים. בשל כך גופים בינלאומיים רבים, כמו האו"ם (בו שווייץ חברה רק משנת 2002) קבעו את מרכזם במדינה. הפעם האחרונה שבה השתתפה שווייץ בעימות צבאי הייתה בעת שכבש נפוליאון בונפרטה חלקים ממנה, בשנת 1798.

משפטי תקבולת: למרות זאת, בשווייץ עדיין מונהג גיוס חובה לצבא הסדיר ולמערך המילואים והיא בעלת הצבא השני בגודלו בעולם, ביחס לגודל האוכלוסייה. שווייץ גם לא חדלה להיות המאבטחת הצבאית של קריית הוותיקן, למרות ההסכמים הלטרניים בין הוותיקן לבין איטליה משנת 1929, שהפכו גם קריית זו לטריטוריה חסרת אויבים.

יציאה: המשמר השווייצרי אמון על תפקיד זה משנת 1526, שבה הצילו שכירי חרב שווייצריים את האפיפיור קלמנס השביעי.

כעת חשוב מה יקרה אם אחד ממשפטי התקבולת יוחלף למשפט בנושא יחידת יוני הדואר של צבא שוויץ או בנושא האולר הצבאי השוויצרי. במקרה כזה יהיו לנו ארבעה נושאים בפיסקה במקום המצב האידאלי של שלושה שרק אחד מהם מפותח מעבר למשפט ובמקום המצב הקיים שבו יש שלושה ששניים מהם מפותחים מעבר למשפט בודד. עִדּוֹ (Eddau) - שיחה 02:48, 16 באוקטובר 2009 (IST)

כשהנושא השני בא כהשלמה לקטע שהנושא המרכזי בו הסתיים, אין בכך כל בעייה. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 03:00, 16 באוקטובר 2009 (IST)
הבעיה בקיבוץ עודף נושאים בפיסקה אחת היא חוסר קריאות. דבר כזה מוציא את המשפטים מהקשרם. עִדּוֹ (Eddau) - שיחה 04:08, 16 באוקטובר 2009 (IST)
אוקיי, מה זה משנה? הרי לקטע זה כבר לא רלוונטי. כשזה יגיע אי-פעם להיות רלוונטי נתווכח, מסכים?. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 04:18, 16 באוקטובר 2009 (IST)
אין לי מטרה להתווכח. אני מנסה לקיים דיון בונה בנושא טכני כללי. עִדּוֹ (Eddau) - שיחה 10:04, 16 באוקטובר 2009 (IST)

עצבי הגולגולת[עריכת קוד מקור]

במקרה עיינתי עכשיו במידע על עצבי הגולגולת שמופיע במערכת העצבים. במבט ראשון נדמה לי שאני מזהה לפחות שתי טעויות (העצב התועה הוא לא זוג והוא לא מעצבב שרירי צוואר) ועצב מספר XI לא הגיוני שמכונה עצב שדרתי. אודה לך אם תוכל לבדוק שוב את הקטע הזה (אולי כדאי להשתמש ביותר ממקור אחד) כדי לתקן את הנדרש. יוסישיחה 20:55, 17 באוקטובר 2009 (IST)

מכרתי את האטלס שלי מזמן, אך לפי הערך האנגלי ה-X עושה את זה: Supplies branchiomotor innervation to most laryngeal and all pharyngeal muscles (except the stylopharyngeus, which is innervated by the glossopharyngeal). שרירים אלה דווקא כן נמצאים בצוואר. אולי כדאי לפנות לגריי. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 21:55, 17 באוקטובר 2009 (IST)
אולי עניין של סמנטיקה, אבל זה האקססורי שמפורסם בהיותו מעצבב שרירי שלד בצוואר, את הסטרנוקלידומסטואיד ואת הטרפז. כל מיני שרירי לשון ולוע שהוואגוס מעצבב אולי נמצאים בצוואר, אבל נדמה לי שלא נהוג לכנות אותם שרירי צוואר שכן הם אינם מעורבים בתנועות של הראש והצוואר אלא בבליעה, לעיסה וכאלה. אבל די ברור גם בלי זה שיש בערך טעויות. חוץ מזה מי מוכר אטלס?? זה לא מחירון רכב או קטלוג של איקאה, זה משהו ששומרים. יוסישיחה 23:22, 17 באוקטובר 2009 (IST)
כן, יש שם טעויות. היתה בעיה עם מקור מסוים שתיקנתי ממנו המון טעויות בערכים אחדים, אך לערך הזה לא כל כך הגעתי כנראה. צריך למחוק את השגוי. לגופו של עניין - אצל האנגלים כתוב שהוא מעצבב כמה שרירים בלרינקס ובפרינקס. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 06:01, 18 באוקטובר 2009 (IST)
עצב התועה מעצבב שרירים הנמצאים בצוואר. אתה צודק שלא נהוג לכנותם שרירי צוואר, והניסוח "שרירי צוואר" הוא אכן קצת מטעה. תיקנתי זאת. לגבי היות העצב זוגי: עצבי הגולגולת הם שנים עשר עצבים זוגיים. כך מופיע בכל המקורות שראיתי. עצב התועה נמנה כהעשירי מאותם שנים עשר הזוגות. מעבר לכך אינני יודע להגיד לך. לגבי עצב XI - "עצב שדרתי": אני מניח שחוסר ההגיון בכינוי הוא בעצם היותו עצב קרניאלי. ובכן: במקור עליו הסתמכתי מופיע כינוי זה. ייתכן והכינוי הוא דוקא על סמך היות עצב זה לא קרניאלי 'באמת' (ראה למשל [4] התוצא השנייה). מעבר לכך, אם יש לך כינוי ידוע אחר בעברית לעצב, אתה מוזמן לתקן. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 20:11, 19 באוקטובר 2009 (IST)
ה-11 לא יוצאמתוך הגולגולת, אלא מתוך החלק שמתחבר לעמוד השדרה. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 20:18, 19 באוקטובר 2009 (IST)
כן. בדיוק לזה התכוונתי. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 20:44, 19 באוקטובר 2009 (IST)
מסתבר שהתועה הוא באמת זוג לא סימטרי (לפי הערך האנגלי) ופשוט הכרתי\זכרתי רק אחד מהשניים. לגבי שם העצב, "עצב הלוואי". לגבי מה שאני מנסה להגיד, שכנראה המקור שלך או העיבוד שלו לא טובים מספיק ואני חושב שמה שמצאתי אומר שכדאי שתבדוק את שיטת העבודה שלך ותשפר אותה. למשל ע"י שימוש במקורות נוספים או אפילו החלפת הקיימים. לפעמים אפשר להסתפק באינדיקציות כדי לדעת שהבעיה גדולה יותר מהפרטים הברורים. לא בדקתי את כל הקטע ואני לא חושב שאני אעשה זאת לפני שמתי שהוא בעתיד אני אתפנה לשפר את מערך הערכים על מערכת העצבים הפריפרית. יוסישיחה 20:50, 19 באוקטובר 2009 (IST)
אשנה ל"הלוואי". המקור שלי אינו מקצועי-מדעי, אבל הוא אמין למדי. עם זאת, אכן, וכבר הבנתי זאת מגילמש, כדאי להשתמש בעוד מקורות ולבדוק את הדברים היטב. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 20:54, 19 באוקטובר 2009 (IST)
זה בדיוק המסר. תודה על ההקשבה. יוסישיחה 21:02, 19 באוקטובר 2009 (IST)
Flower icon.png בבקשה ! - ראשי תיבות: ביקורת בונה שוה הקשבה (ו)קבלה. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 21:08, 19 באוקטובר 2009 (IST)

יום נישואין שמח![עריכת קוד מקור]

מ ז ל Nuvola apps cookie.svg ט ו ב ! לאיש והאגדה ולאישה האגדית למלואת שנתיים ימים ליום נישואיהם! מזל טוב והרבה נחת, משכנך ‏עמיחישיחה 22:31, 19 באוקטובר 2009 (IST)

ברכות גם ממני. מי ייתן ותזכו יחד להרבה שנות בריאות ואושר מוטי - שיחה 22:36, 19 באוקטובר 2009 (IST)
ברכות. MT0 - שיחה 22:54, 19 באוקטובר 2009 (IST)
איזו אחת מהן זו? :ף סתם סתם, מזל טוב ורב! נינצ'ה - שיחה (הזהרו מחיקויים!) 01:23, 20 באוקטובר 2009 (IST)
מזל טוב, וברכות לאושר ואושר (וגם עושר... Face-smile.svg)! אלדדשיחה 10:34, 20 באוקטובר 2009 (IST)
מזל טוב ללך ולזוגתך • עודד (Damzow)שיחהמשתמש זה מרענן מומלצים 10:36, 20 באוקטובר 2009 (IST)
מזל טוב! יהי רצון שתזכו לשנות נישואין רבות ולילדים רבים שתרוו מהם רק נחת. קוריצהשיחההמורשת העולמית. פשוט עולמית! 10:38, 20 באוקטובר 2009 (IST)
תודה רבה לכל המברכים. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 00:12, 21 באוקטובר 2009 (IST)
א- גוטען מזל טויב! ברכות, אריאל.פ - שיחה 00:21, 21 באוקטובר 2009 (IST)
אני מצטער שאני מאחר עם הברכות. אני פשוט עסוק במעבר דירה ותחילת הלימודים. מזל טוב! גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 05:58, 21 באוקטובר 2009 (IST)

גלריה אנגל[עריכת קוד מקור]

מי מבעלי זכות ההצבעה נימק? מוטי - שיחה 00:57, 21 באוקטובר 2009 (IST)

הגבתי בדף השיחה שם. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 00:59, 21 באוקטובר 2009 (IST)

הסקריפט[עריכת קוד מקור]

טועה (וראיתי שהבחנת בכך בעצמך). עדיף לא להשתמש בו עד שיוני יבדוק את מהות התקלה ואם יש טעם לתקן. קוריצהשיחההמורשת העולמית. פשוט עולמית! 18:54, 26 באוקטובר 2009 (IST)

הוא לא טועה, רק נתקע לפעמים. בפעם השנייה שבדקתי את יוס' בבוט, אחרי שבדקתי את תרומותיו, אכן עבר. בפעם הראשונה בכלל נשארו כל השדות ריקים ורק בשדה של זכות ההצבעה היא כתוב "נכשל". זו הסיבה שמיהרתי לבדוק בתרומותיו, ומשם לבוט פעם נוספת, תוך כדי פתיחת האתר מחדש. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 19:00, 26 באוקטובר 2009 (IST)

שלום איש[עריכת קוד מקור]

שיפרת משמעותית, תוסיף קול באישה ושיער באשה. ברכות, אריאל.פ - שיחה 17:26, 28 באוקטובר 2009 (IST)

קול באשה ערווה קשור לשמיעה, אפשר להוסיף ל"ראו גם". שיער זה כבר הרחבה שאין זמני אליה בידי כעת. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 17:34, 28 באוקטובר 2009 (IST)

לעיונך[עריכת קוד מקור]

שיחת משתמש:Atbannett#איסור הסתכלות בערווה. אל תסיר את הקישורים, זה שהערך עוסק במונח חרדי לא כופה אופי חרדי על הערך השונה מערכים אחרים, והקישורים החיצוניים מדגימים את הנושא העולם האמיתי. אנדר-ויקשיחה 01:35, 29 באוקטובר 2009 (IST)

עניין ...0.999[עריכת קוד מקור]

ברשותך, אני סבור שעדיף להמשיך כאן, כדי לא "לפוצץ" את דף הכה את המומחה.

אתה אומר שלדעתך מושג השבר העשרוני האינסופי איננו מוסכמה אלא משהו קיים. זו עמדה לגיטימית, אבל אז תצטרך להסביר לי, סטודנט למתמטיקה שמכיר רק מוסכמות, מה המשמעות שקיימת בעינייך למושג הזה. כשאתה כותב ...0.999, מה זה אומר? תשובה כמו "אפס, נקודה ואז אינסוף פעמים תשע" אינה אומרת לי מאום פרט לכך ש-...0.999 היא מחרוזת מקוצרת למחרוזת ארוכה יותר, שאין לה תוכן "מספרי". אם אתה מנסה לומר שזהו מספר כלשהו, תצטרך להסביר לי איזה מין מספר זה, ואיך ה"מספריות" שלו באה לידי ביטוי. אני לא שואל כדי להקניט, אלא כי באמת אינני מבין - האופן שבו אני מבין את הסימן הזה הוא אכן בתור מוסכמת סימון בלבד, קיצור ל"המספר שהוא סכום הטור הזה והזה", כשסכום של טור מוגדר באופן המתמטי הרגיל (וכאמור, בגישה זו הסכום של הטור המתאים - על פי ההגדרה המתמטית לסכום אינסופי - הוא בדיוק 1). גדי אלכסנדרוביץ' - שיחה 19:14, 29 באוקטובר 2009 (IST)

אי אפשר להמשיך כאן, בגלל חוסר חשיפה למומחים רבים שעוקבים יותר אחרי דף ההכה. אבקשך להעביר את הפסקה חזרה להכה. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 19:18, 29 באוקטובר 2009 (IST)
אני חושב בדיוק ההפך - הדיון יותר אפקטיבי כאשר הוא ממוקד יותר ו"אחד על אחד" יותר. כמובן שאם אינך רוצה לענות זה לגיטימי. גדי אלכסנדרוביץ' - שיחה 19:23, 29 באוקטובר 2009 (IST)
נכון. אבל אני מחפש תשובות מגוונות, ועם כל הערכתי אליך, אתה לא היחיד שיכול לספק לי הסברים. אני מעריך את הירתמותך להסביר ולהאיר את עיניי, אך מיקוד הדיון והעברתו לכאן, פוגע בחלק מכוונותיי להשאיר את הדיון חשוף ופתוח. אני מוכן וישלי וברצוני לענות לך, אבל אנא בדף ההכה. ואנא, אל תיעלב!. מקווה שתבין לכוונתי ולרוחי. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 19:27, 29 באוקטובר 2009 (IST)
אין לי התנגדות עקרונית לדיון המוני, אבל אני חושב שדף ההכה איננו המקום. זה משול לויכוח סוער ולוהט שמתפתח בפאב, ומפריע לכל שאר יושבי הפאב. אם כולם יעברו לכאן - אמשיך. כרגע קצת לא נעים לי להציף שם. גדי אלכסנדרוביץ' - שיחה 19:29, 29 באוקטובר 2009 (IST)
אתה יודע מה, תרשום שם, שהמשך הדיון כאן. תן גם קישור כאן למעלה לדיון בהכה. אני מקווה שזה יצליח לגרור את כולם לכאן. אני פשוט מחפש חשיפה מקסימלית לדיון הזה, מאחר והנושא בוער בי כבר זמן רב. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 19:52, 29 באוקטובר 2009 (IST)
אילו מחמאות... אנסה לומר זאת באופן שיהיה אולי ברור יותר: אם תביט רק על הספרה הבודדת שנוספת בכל פעם, אז תמיד נותר עוד מעט, ממש מעט, כדי להגיע לאחד. אבל אי אפשר להביט רק על הספרה הבודדת שנוספת בכל פעם: כל ה-9999... נוספות בבת אחת, עד אינסוף. כך גם בפרדוקס של זנון: אם זנון מאט את קצב המדידה שלו, הוא חושב שאכילס לעולם לא משיג את הצב. אבל אכילס לא מתקדם בקצב המדידה של זנון - הוא מתקדם בקצבו שלו, ולכן הוא משיג את הצב, בזמן שזנון מסרב להביט בכלל אל מעבר לאופק האירועים שבו אכילס עוקף את הצב. כך כאן: בסופו של דבר, בגלל כל התשיעיות שנוספות, המספר התיאורטי אכן מגיע ל-1, אלא שאנחנו מסרבים לראות את זה כי אנו מביטים כל הזמן "רק עוד ספרה אחת", בזמן שהמספר עצמו לא מתנהג כך, ומוסיף את כל הספרות בבת אחת, עד אינסוף. אדם נבושיחה 20:40, 29 באוקטובר 2009 (IST)
כן. אבל אני כבר התקדמתי הלאה. וכפי שכתבתי. אני התקדמתי בכך שתיארתי ושללתי את המונח "עד אינסוף". כי בעצם אין כזה מושג מציאותי, במציאות התפוח למשל, עד אינסוף. בעצם אין בכלל "עד" בהקשר של אינסוף. האינסוף אינו בר השגה, ולכן מושג ה"עד" (שמבטא השגה/הגעה) נשלל מעצם טבעו של האינסוף. לכן בתפוח אין כזה מושג ...0.999 תפוח. אין כזה דבר שבר אינסופי של תפוח. וזאת, כי התפוח הוא סופי. המספר ...0.999 הוא אם כן, אם נניח שקיים, הוא קיים רק כשווה לאחד. במילים אחרות, בנקודה שהתחלנו לערב את האינסופיות בשבר, זוהי הנקודה שהיא מוסכמתית. כי עובדתית זה לא קיים. גם לא כתיאוריה. לכן: 1+1=2 - עובדה. ...0.999=1 - מוסכמה. והסיבה: 1 - עובדה, ...0.999 - מוסכמה רעיונית.
לפי ההסבר שלי עצמי ניתן אולי להתפלא על שאלתי הבאה: התוכל להסביר לי יותר את הפתרון לפרדוקס של זנון?. כי בעצם, אני לא יודע למה, אבל שם נתקעתי עם הפרדוקס, והפתרון הוא לא מובן לי. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 20:53, 29 באוקטובר 2009 (IST)
הבנתי אותך. אני מסכים - מושג השאיפה לאינסוף הוא מוסכמה רעיונית (ייתכן שיש אינסוף - למשל, אינסוף זמן או אינסוף חלל - אבל השאיפה לאינסוף במובן שעליו אנחנו מדברים היא מוסכמה רעיונית).
ועכשיו לפרדוקס. זנון צופה בסרט וידאו שבו רואים את התחרות. אכילס יעקוף את הצב אחרי כך וכך שניות, והדבר מתועד בסרט. אבל זנון לא מוכן להביט ברגע שבו אכילס עוקף את הצב. הוא מאט את סרט הוידאו עוד ועוד, "עד אינסוף", לפני הרגע שבו אכילס מבצע את העקיפה הממשית. זנון בעצם מרמה: הוא מקצר את זמן התצפית שוב ושוב כך שלא יראה את אכילס עוקף. אבל אכילס רץ במהירותו שלו, והוא אכן עוקף את הצב. המתמטיקה מצליחה לבטא את זה באמצעות הטור המתכנס. במתמטיקה שנכנעת לפרדוקס של זנון, 1+1 לא שווה 2. אדם נבושיחה 21:06, 29 באוקטובר 2009 (IST)
כן. את זה הבנתי. אך אני מושפע מהתובנה - השגויה - של תיאור הפרדוקס, ובעקבותיה אני מתקשה להבין מדוע זה באמת כך. הרי הצב אכן יתקדם הלאה והלאה, עשירית המרחק שיגמע אכילס, וא"כ הרי לכאורה אכילס לא ישיג את הצב. מדוע כשאנו נראה את התחרות או תיעוד שלה, הוא כן ישיג אותו?. אני מבין שהפתרון של שאלה זו, איננו תשובה ישירה, אלא תשובה המפריכה הנחה שגויה של הפרדוקס. אינני מצליח להבין עד הסוף את ההנחה, את שגיאתה ואת הפתרון, ובעיקר אינני מצליח לקשר ביניהם באופן רציף.
נתעמק קצת יותר: זנון אינו טוען, אם הבנתי נכון, שאכילס לא ישיג לעולם את הצב; הרי מדובר בפרדוקס. פרדוקס אמיתי, הוא סתירה אמיתים בין שתי אמיתות. אם כך, טיעונו של זנון, כפי שאני מבין אותו, הוא שמצד אחד אנו יודעים שבתחרות ישיג האצן את הצב, אך מצד שני לפי החישוב הפשוט זה לא אמור לקרות. וזה סתירה. פרדוקס. הפתרון בא וטוען שזה לא פרדוקס אמיתי, כי החישוב הוא פשוט לא נכון. ועכשיו אני מצליח למקד את שאלתי. מדוע החישוב לא נכון?. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 21:22, 29 באוקטובר 2009 (IST)
במקרה של זנון, זה בגלל שהוא סתם רמאי. הוא מסתכל על אותו חלק מהמירוץ שמתרחש לפני שאכילס משיג את הצב, מתאר רק אותו, ומעמיד פנים שהוא תיאר את כל המירוץ. אגב, אשמח לשמוע תשובה לשאלות ששאלתי קודם. גדי אלכסנדרוביץ' - שיחה 21:26, 29 באוקטובר 2009 (IST)
עוד לא הבנתי את המקרה של זנון. לגבי שאלותיך, תוכל למצוא תשובה בדברי נבו כאן ובהכה ובדבריי כאן ובהכה. למעשה התשובה התיירתה, כי כעת אני מבין בדיוק מה שאתה מבין. (אם כי אולי תיארתי במילים אחרות מהמצופה מצידך). תודה בכל אופן על הסבריך ומאמציך להשכילני. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 21:31, 29 באוקטובר 2009 (IST)
אם להשתמש במונח שעליו דיברנו, זה מכיוון שזנון מביט באכילס עד ...99.999 אחוזים מהזמן שדרוש כדי לעקוף - והרי אין כזה דבר, ...99.999 אחוזים, כי הוא שווה ל-100%. לכן, גם זנון יראה את אכילס עוקף. ובמילים: זנון מצמצם את זמן ההסתכלות שלו עד אינסוף, אבל אין כזה דבר "עד אינסוף" (כפי שאמרנו, זוהי מוסכמה ולא גודל), וזנון יאלץ לחזות באכילס מנצח את הצב. הפרדוקס קיים, אבל ברמה שאי אפשר לבטא אותה באופן אמיתי: לא רק שאין לה ביטוי במציאות, אלא שגם בשפה ובמחשבה הביטוי לרמה זו של היגיון אינו יכול להיות בעל מובן ברור (שהרי אין לנו מובן ל"עד אינסוף", אלא אם כן אנחנו עוצרים באחת מהספרות, ואז זה לא "עד אינסוף" אמיתי). אדם נבושיחה 21:36, 29 באוקטובר 2009 (IST)
יפה מאוד. הבנתי. אך, עדיין באיזו נקודה יעבור אכילס את הצב? למה בנקודה הספציפית הזו הוא אכן עובר אותו ולא קודם? הרי הצב תמיד מתקדם הלאה. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 21:42, 29 באוקטובר 2009 (IST)
בוא נדבר לרגע מתמטית על זנון. נניח שאכילס נותן לצב מקדמה של 10 מטרים, ושאכילס רץ 10 מטרים לשניה, ושהצב רץ מטר אחד לשניה. אז כדי למצוא את הזמן שבו אכילס מדביק את הצב צריך לפתור את המשוואה שפתרונה הוא , כלומר אכילס ידביק את הצב תוך שניה וקצת. כעת נשאלת השאלה - כשזנון מתאר את המירוץ וטוען שאכילס לא ישיג את הצב "לעולם", האם התיאור שלו "מכסה" את את הזמן ? גדי אלכסנדרוביץ' - שיחה 21:39, 29 באוקטובר 2009 (IST)
אני בור גמור במתמטיקה. לא הבנתי אפילו את הסימונים שכתבת, שאני מניח שהם פשוטים ונהירים. פליז, דבר איתי במילים פשוטות ובחישובים המיוצגים במספרים רגילים (1+1=2 וכדומה). הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 21:45, 29 באוקטובר 2009 (IST)
החישוב הוא סתם עניין פורמלי לא חשוב. הנקודה היא פשוטה - אם אכילס נותן לצב מקדמה של עשרה מטרים, ורץ במהירות עשרה מטרים לשניה, ואילו הצב רץ במהירות מטר לשניה, אז אכילס ישיג את הצב בדיוק כעבור שניה ועוד תשיעית השניה. השאלה שאני שואל היא: האם זנון, כשהוא אומר שאכילס לא ישיג את הצב "לעולם", מתייחס בתיאורו את המירוץ למה שקורה במירוץ כעבור שתי שניות? גדי אלכסנדרוביץ' - שיחה 21:47, 29 באוקטובר 2009 (IST)
אני נוטה שלא לערב כאן את הזמן, כי זה מעט מבלבל אותי. נשאר רק במרחב. תוכל להגיד לי אכילס ישיג את הצב כעבור כך וכך מטרים?. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 22:08, 29 באוקטובר 2009 (IST)
אם עושים את החישוב מקבלים שאכילס ישיג את הצב אחרי אחד עשר מטרים ותשיעית המטר. אפשר לנסח את השאלה שלי מחדש - האם זנון מתאר מה קורה במירוץ אחרי שלפחות אחד משני הרצים מגיע לנקודת שניים עשר המטרים? בפרט, האם זנון יכול לומר מי יגיע לשם קודם? גדי אלכסנדרוביץ' - שיחה 22:11, 29 באוקטובר 2009 (IST)
אני מודה שאני עייף מידי מלחשוב ולפשט בעצמי. אולי תוכל להסביר לי מהו החישוב לכך שהוא משיג את הצב אחרי מטר ותשיעית?. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 23:26, 29 באוקטובר 2009 (IST)
מכיוון שהמהירות של אכילס כפולה פי 10 מהמהירות של הצב, הרי שכשהצב עובר יחידת מרחק אחת, אכילס עובר 10. במילים אחרות. כדי להגיע עד לאחד עשר מטרים ותשיעית, הצב עבר בדיוק מטר ותשיעית; לכן אכילס עבר פי עשר יותר מכך, כלומר עשרה מטרים ועוד תשיעית כפול עשרה מטרים. אבל תשיעית כפול עשר היא אחד ותשיעית (כי תשע כפול תשיעית זה אחד), ולכן המרחק שאכילס עבר הוא גם כן אחד עשר מטרים ותשיעית, כלומר הוא והצב הגיעו לאותה נקודה. גדי אלכסנדרוביץ' - שיחה 23:38, 29 באוקטובר 2009 (IST)
ובכן: מהי ההנחה השגויה בפרדוקס של זנון? אם אני מבין נכון זוהי ההנחה שמדובר בשלבים אינסופיים, כשבעצם המרחב העביר בתחרת, הוא דוקא כן סופי. האם זה נכון?. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 01:32, 30 באוקטובר 2009 (IST)
מה שזנון עושה הוא לתאר את המירוץ באופן חלקי. הוא מתאר כל הזמן את מה שקורה לפני שאכילס משיג את הצב, אבל לא מדבר בכלל על החלק שאחרי כן. השאלה איך התיאור הזה מצליח להישמע משכנע ו"להסתיר" את העובדה שלא מדברים על החלק שלאחר השגת הצב תלויה בניסוח הספציפי של הפרדוקס ששמעת. בדרך כלל הטיעון הוא בסגנון "עד שאכילס הגיע למקום שבו הצב היה, הצב הספיק' להתקדם עוד קצת" - התיאור הזה מורכב מסדרה של "צעדים", שכל אחד מהם מתאר את מה שהתרחש בפרק זמן קצר יותר מקודמו, ומה שיוצא בסופו של דבר הוא שגם אם מדברים על אינסוף צעדים כאלו, זה לא נותן תיאור מלא של המירוץ. המסקנה היא שדרך התיאור הזו היא לא טובה. גדי אלכסנדרוביץ' - שיחה 08:33, 30 באוקטובר 2009 (IST)

והנה הסבר פשוט ל"פרדוקס של אכילס". זנון מציג סכום של אינסוף מספרים סופיים (קטנים יותר ויותר) ואומר שבגלל שזה סכום של אינסוף מספרים, אזי הסכום הוא אינסוף. טוב, אבל אנחנו יודעים שזה טיעון לא נכון. לדוגמא הטור המצויין הבא: חצי + רבע + שמינית + שש-עשרית + 1/32 וכו' וכו'. הסבר: חצי קטן מאחד? קטן. חצי+רבע קטן מאחד? קטן. חצי+רבע+שמינית, קטן מאחד? קטן. אפשר להמשיך כל עד אין קץ ולהראות שבכל שלב מוסיפים מספר קטן יותר ויותר כך שהסכום לא יותר גדול מ1.

עד כאן הפרכת הפרדוקס של אכילס. לא די לי. עכשיו אני אוכיח שהטור הזה "מתכנס" לאחד. נניח שיבוא איש (ואגדה) ויאמר לי, הטור האינסופי שלך קטן מ-3/4. אני אגיד לו: תראה, חצי+רבע זה כבר שווה ל-3/4. אז ברור שהטור האינסופי גדול מ-3/4. עכשיו אומר האיש, טוב, הטור שלך קטן מ-7/8. אני אגיד לו שוב - יש לי טור חלקי, חצי+רבע+שמינית. למעשה על כל מספר קטן מ1 שהאיש יגיד, תהיה לי אותה תשובה - אני יכול להראות לו טור סופי שגדול מהמספר שלו.

נובע מזה שככל שממשיכים בטור, כך הטור מתקרב ל-1, אך הוא לעולם לא גדול מ1. יש רק מספר בודד שאינו קטן מאחד ואינו גדול מאחד, וזהו 1.

מאותו עקרון בדיוק, נובע ש1=...0.999. kotz - שיחה 01:49, 30 באוקטובר 2009 (IST)

עכשיו אני מבין זאת, אם כי לא הייתי מסביר זאת ממש באותם מילים. לולא היות האינסוף בשבר מוסכמה רעיונית שבהכרח איננה מציאות עובדתית, לא היה זה נכון להגיד שהוא שווה לאחד בגלל שהוא מתקרב יותר ויותר לאחד. יתירה מזאת, מה בכך שהוא מתקרב יותר ויותר לאחד? הרי סופסוף (מי אמר "אינסוף"?) הוא לעולם, לנצח, לא יגיע לאחד, הרי שהוא אם כן לא אחד. אלא מה שאני לא הבנתי מקודם הוא, שאמנם בתיאוריה של האינסופיות הוא לעולם לא יגיע לאחד, הבעייה היא שאי אפשר לתאר בכלל שבר אינסופי ללא מוסכמה. כי ללא מוסכמה אין כזה מושג שבר אינסופי. כי עובדה/מציאות = סופי, ואם כך גם שבר של עצם עובדתי/מציאותי חייב להיות סופי, ואם כן שבר אינסופי = מוסכמה. המוסכמה היא שהאינסוף מתכנס לאחד, לא בגלל שזה באמת כך (שוב, בעצם כל האינסופיות בשבר איננה אמת אלא מוסכמה), אלא בגלל שזה מספק צרכים מתמטיים מסוימים. המוסכמה החליטה למעשה להשוות את האינסופי המוסכמתי (...0.999) לסופי עובדתי (1), וזאת בגלל קשיים מסויימים שייווצרו באם נחליט שהאינסופי אינו שווה לסופי. למעשה, המתמטיקה לקחה מושג שהיא חידשה מתוקף מוסכמה רעיונית, וגרסה שמושג חדש זה הוא בעצם שווה למושג ישן שקיים מתוקף המציאות העובדתית. בין אם נחליט ש-...0.999 = 1 ובין אם נחליט שזה פחות מ-1, המציאות תשב בצד ותצחק כל הדרך אל הריאליזם... הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 02:44, 30 באוקטובר 2009 (IST)
לא.
הבעיה עם ...0.999 היא לא שהוא באיזה מובן אינסופי (כמו שרצית עם התפוח: שהוא כמעט שווה לתפוח אך קטן ממנו). האינסופיות היא בדרך שלנו להבין את המספר. איך אנחנו מבינים כמה זה 0.999? דרך אחת זה להגיד: 9 עשיריות + 9 מאיות + 9 אלפיות. עבור כל מספר סופי של תשעיות אנחנו יכולים להבין את המספר ע"י שימוש במה שאתה תכנה כלים "טבעיים" (חיבור, חיסור, שווה, גדול קטן...). אבל אינסוף חיבורים? מה זה אומר בכלל?
עכשיו צריך לשאול למה אתה מתכוון שאתה אומר "שבר אינסופי". בוא נדבר על בן הדוד השפוי של ...0.999, הלוא הוא ...0.333 - האם הוא שבר אינסופי? כל מה שאינסופי בו זה שלא ניתן לכתוב אותו בצורה סופית בשיטה העשרונית. אם במקרה היינו מסתובבים בעולם עם 9 אצבעות, סביר להניח שהיינו משתמשים בשיטה מבוססת בסיס 9, בה קיימות רק הספרות 0 עד 8, ואז המספר שליש היה נכתב כך: 0.3. הנה כי כן, ...0.333 הוא אינסופי רק בצורת הכתיבה שלו, ולא באיזה מובן מספרי, וכך גם ...0.999.
הדיון הזה מוגבל למספרים רציונאליים, שניתן לכתוב כשבר (שלם חלקי שלם). כל השברים העשרוניים הסופיים הם ראציונליים. כך גם חלק מהשברים העשרוניים האינסופיים - ...0.333 וגם ...0.999. ובעולם המספרים הראציונליים אי אפשר לדבר על "כמעט כל התפוח", כך שנשאר רק חלקיק חלקיקי של תפוח, כי גם את החלקיק אפשר לחלק ל2, או ל4 או למליון. התכונה הזו נקראת צפיפות. כשמדברים על המציאות (פיסיקה), אז הרבה תחומים (כולם?) הם לא צפופים. התפוח מורכב ממספר סופי ושלם של מולקולות. מכאניקת הקוונטים מבטיחה לנו הרבה בלאגן כשמסתכלים על חתיכות מספיק קטנות של המרחב.
משתמשים בשברים עשרוניים אינסופיים כדי לייצג גם כל מיני רעות חולות כמו פאי, e, ושורש של 2. מספרים לא ראציונאליים שלא ניתן לתאר כשבר. אז כותבים כמה ספרות ומוסיפים שלוש נקודות אבל לא מתיימרים להניח שלכתיב העשרוני יש איזה משמעות לגבי המספר עצמו - זה רק קירוב.
לסיכום:
 1. ה"אינסופיות" של ...0.999 נובעת רק מצורת הכתיבה שלנו.
 2. כשמדברים על מספרים, אין דבר כזה "כמעט תפוח".
 3. במציאות, גם אין.
 4. כתבתי עוד כמה פיסקאות אבל מחקתי אותן מחוסר עניין לציבור.
84.109.65.205 ‏11:39, 30 באוקטובר 2009 (IST)
ראשית, תזכור להיכנס לחשבונך לפני עריכה, וכך לא תצטרך לתקן בעיוןת.. שנית, העניין סבוך כעת בשבילי, והשבת מתקרבת בצעדי ענק. אשוב לעניין אחרי שבת. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 15:39, 30 באוקטובר 2009 (IST)
ובכן: לא הבנתי את ההבדל בין ...0.333 ל-...0.999. שניהם אינם מספרים שייתכנו במציאות, כי שניהם הם אינסופיים. אני טוען שהאינסופיות, בכל שבר שהוא, היא משהו בלתי ריאלי וגם בלתי מציאותי (גם לא כתיאוריה). כי כל דבר מציאותי/עובדתי הוא סופי. לפיכך, עצם יצירת שבר אינסופי היא תעוזה מתמטית מוסכמתית. עכשיו: מדוע האינסופיות של שבר אינסופי (אם זה ...0.333 ואם זה ...0.999) היא רק בצורת הכתיבה שלנו? מה זאת אומרת בכלל היא רק בצורת הכתיבה שלנו. הרי שתיאוריה הבאה לתאר שבר אינסופי מתכוונת לתאר שבר שהוא באמת אינסופי (ונתעלם לרגע מהעובדה ש"באמת" יש רק סופי), אז מה זאת אומרת הוא "אינסופי" רק בצורת הכתיבה שלו?. אני חושש שלא הבנתי אותך.
את שאר ההסבר לגבי מספרים ראציונליים ובלתי ראציונליים, הוא נשגב מבינתי. מבחינתי, אין כזה מושג שבר אינסופי של תפוח בגלל שהתפוח עצמו הוא סופי (ולא בגלל שיש לו מספר מולקולות סופי, שים לב שכשאני אומר חלקיק, אינני מתכוון מבחינה אטומית-פיזית, אלא מבחינת שבר/חלק). מבחינתי, שבר אינסופי הוא סתם המצאה מוסכמת של המתמטיקאים לצרכים מסוימים, ושלצרכיהם הם, הם גם החליטו שהאינסופיות (שממילא אינה קיימת אלא בהמצאתם הם) אינה מפריעה להם להגיד שהשבר האינסופי ...0.999 שווה ל-1. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 01:47, 1 בנובמבר 2009 (IST)
מה דעתך על תוכנית מחשב שמקבלת קלט x ומחזירה פלט x+1? האם היא מציאותית? ועם זאת, היא ממדלת סוג של אינסוף - היא מסוגלת לטפל באינסוף קלטים ולהוציא אינסוף פלטים שונים. איכשהו, בקידוד הסופי שלה, מצוי אלגוריתם שמסוגל לטפל באינסוף מקרים שונים. זה מעיד על כך שאפשר, בקידוד סופי, לתאר מושג אינסופי "אמיתי". גדי אלכסנדרוביץ' - שיחה 10:12, 1 בנובמבר 2009 (IST)
מה אתה חושב שהוא ההבדל בין ...0.333 לשליש? מי יותר קטן מהשני? kotz - שיחה 12:43, 1 בנובמבר 2009 (IST)
לגדי: מי אמר שמחשב מסוגל לטפל באינסוף אפשרויות? לכל אלגוריתם יש מספר מוגבל של אפשוריות, למיטב ידיעתי, ואף אלגוריתם משוכלל ככל שיהיה, אינו אינסופי.
לקוץ: אולי אין הבדל בין ...0.333 לשליש (שליש מכמה? מ-100? מ-1000?) אבל יש הבדל בינו לבין 0.3, לבין 0.33, לבין 0.333 וכו'. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 16:27, 1 בנובמבר 2009 (IST)
ואילו למיטב ידיעתי האלגוריתם שהצגתי כאן מסוגל לטפל באינסוף אפשרויות - כל קלט שהוא מספר טבעי. אם לדעתך יש רק מספר סופי של אפשרויות, אולי תוכל לתת לי דוגמה לקלט שבו האלגוריתם אינו מטפל? (חשוב להבדיל כאן בין מחשב ובין אלגוריתם, שאינו תלוי במחשב זה או אחר - על כן עלייך לתת דוגמה למספר שבו האלגוריתם אינו מטפל). גדי אלכסנדרוביץ' - שיחה 18:26, 1 בנובמבר 2009 (IST)
אתה טועה בהגדרת המושג "אינסופיות". כשאתה מדבר על האלגוריתם, אתה אומר שהוא מסוגל באינסוף אפשרויות. האלגוריתם מסוגל לטפל בכל האפשרויות. זה לא אינסוף. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 19:55, 1 בנובמבר 2009 (IST)
אם כן, מהו אינסוף? אני אומר שהאלגוריתם מסוגל לטפל בכל מספר טבעי. האם אתה חושב שיש מספר טבעי שבו האלגוריתם לא מטפל? אם כן, מהו? אם לא - האם יש מספר סופי של מספרים טבעיים? האם מספרם של המספרים הטבעיים אינו "אינסוף"?
אני מציע שתתחילו מהתחלה ותפתחו את הדיון באופן מסודר יותר. ראשית - האיש והאגדה. עליך להבהיר למה אתה מתכוון כשאתה אומר "0.999..." הרי לביטוי הזה אין שום משמעות לפני שאתה מגדיר אותו. בדיוק כמו שלביטוי "1+1" אין שום משמעות עד שלא מגדירים את המשמעות של הסימונים "1" ו-"+". דניאל ב. 22:58, 1 בנובמבר 2009 (IST)
חשבתי על משהו אחר, שאולי יוכל להסביר את זה יותר טוב להוה"א, ואני מצטער מראש אם מישהו כבר העלה את זה ואיכשהו פספסתי (למרות שקראתי את הדיון המעניין במלואו). ההסבר שלי מתייחס לנושא הריאלי, כי מהבחינה המתמטית אני חושב שאפשר לסכם את זה בהוכחה של עוזי.
אם אנחנו מבקשים לדבר במונחים ריאלים, אז צריך לזכור שבמונחים שכאלו- 0.999... הוא לא רק חסר משמעות - הוא בכלל לא קיים. למה הכוונה? דיברת על תפוח - והרי לא ניתן באמת להגיע למצב של 0.999... תפוח. הרי זה, כאמור, נמשך עד אינסוף. כלומר, 0.999... תפוח הוא תפוח שאלפית האחוז מתוך חלקיק לא מוגדר של החלקיק הקוונטי הקטן ביותר שמרכיב אותו - הוא זה שחסר. אבל לדבר שכזה אין כל משמעות ריאלית - אין לך דרך להבחין או למדוד זאת בשום אמצעי, וגם לא סביר שתהיה לך במרחק שנות אור ארוכות ממקומנו אנו. הסיבה לכך היא אותה אינסופיות: גם אם נגלה את מרכיבי החלקיקים הקטנים ביותר הידועים לנו כיום, ונדע למדוד אותם לאלפיות האחוז, הרי שהפירוש הריאלי של 0.999... הוא שחסרה אלפית אחוז מאותן אלפיות האחוז ה"חדשות" שגילינו, ושוב אנו לא יכולים למדוד אותן ושוב אין משמעות לחסרונן.
חסרונו של חלק כה מזערי בתפוח לא משפיע על היותו תפוח: הוא עדיין בצורת תפוח (עד כמה שתוכל אי פעם למדוד), הטעם שלו זהה (עד כמה שתוכל אי פעם להבחין), הריח שלו זהה (עד כמה שתוכל אי פעם להעריך) והמגע שלו זהה (עד כמה שתוכל אי פעם לבדוק). על כן, מבחינה ריאלית, גם 0.999... תפוח הוא, בכל מובן ריאלי, תפוח שלם. מהבחינה הריאלית הזו, אין לך שום דרך להוכיח בכלל 0.999... הוא לא 1, ואינך מסוגל להבדיל בין זה לזה. כביכול, יתכן שכבר שנים אתה אוכל 0.999... תפוח מדי בוקר ושותה רק 0.999... ליטר של מים כל יום, אבל מכל בחינה שאינה מתמטית - אתה אוכל תפוח בודד ושותה ליטר מים בודד. זהר דרוקמן - שלום עולמי‏ 12:40, 2 בנובמבר 2009 (IST)
לזהר:
מוזר. אם קראת את כל הדיון, לא ייתכן שפספסת את מה שאני חוזר וטוען (עוד בדף ההכה, וגם) כאן. מה שכתבת כאן אני כבר זועק כמה פעמים. אכן ...0.999 הוא משהו שלא קיים בכלל. לא רק לא ריאלי, אלא לא קיים. החלק שראשון של דבריך, הוא מה שאני טוען כל הזמן.
אך, החלק השני של דבריך מתנגש בחלקם הראשון. כפי שכתבת, ...0.999 תפוח לא קיים בכלל ולא יהיה קיים לעולמים. מה שאומר, שאי אפשר בכלל להעלות מחשבה כזו, ש"...0.999 תפוח = תפוח אחד שלם". כי כאמור, אין בכלל דבר כזה ...0.999. המושג ...0.999 הוא מושג שהוא מלכתחילה קיים רק בדמיון מתמטיקאי. המושג הזה הוא מוסכמה מתמטית. לאורך הדיון, עד שנבו האיר לי את החלק הזה, חזרתי וטענתי שאינני מבין מדוע ...0.999 שווה לאחד, מעבר למוסכמה המתמטית. הסיבה לכך, טענתי חזור וטעון, כי גם אם ...0.999 תפוח הוא משהו בלתי ריאלי, הוא בכל זאת תיאוריה עובדתית. כעובדה, גם בלתי ריאלית, ...0.999 אינו שווה לאחד. הגיע נבו, והסביר לי את מה שכתבת בחלק הראשון, ואת מה שאני טוען מאז שהוא הבהיר לי זאת. ...0.999 הוא לא תיאוריה עובדתית. הוא בכלל לא תיאוריה. כי ככזאת הוא בלתי אפשרי במציאות. אין חיה כזאת. אלא שהמתמטיקה הסכימה לתאר מושג מספרי כזה, והיא גם הסכימה, בגלל סיבות כאלה ואחרות, שהמושג המומצא הזה שווה לאחד. יתירה מזאת, המתמטיקה הציגה את ...0.999 כמוסכמה שאחד מסעיפיה אומר שהוא שווה לאחד. עד כאן ברור לי.
הוספתי על כך ואמרתי למעלה שלולא היות השבר הזה אינסופי, לא היינו יכולים להגיד שהוא מתכנס/שווה לאחד. רק האינסופיות שלו היא זאת שהביאה לכך שהוא מוסכמה, וכמוסכמה בלבד הוא שווה לאחד. זו לא עובדה/אמת שהוא שווה לאחד, כי בעובדה/באמת הוא לא קיים בכלל. על כך הגיע קוץ (כאנונימי למעלה) וכתב את הדברים הבאים: "הבעיה עם ...0.999 היא לא שהוא באיזה מובן אינסופי (כמו שרצית עם התפוח: שהוא כמעט שווה לתפוח אך קטן ממנו). האינסופיות היא בדרך שלנו להבין את המספר. איך אנחנו מבינים כמה זה 0.999? דרך אחת זה להגיד: 9 עשיריות + 9 מאיות + 9 אלפיות. עבור כל מספר סופי של תשעיות אנחנו יכולים להבין את המספר ע"י שימוש במה שאתה תכנה כלים "טבעיים" (חיבור, חיסור, שווה, גדול קטן...). אבל אינסוף חיבורים? מה זה אומר בכלל?".
על דבריו אלה של קוץ, כתבתי שהוא טועה, למיטב הבנתי. הוא טוען שהאינסופיות של ...0.999, היא רק בצורת הכתיבה שלו. ואני לא מבין זאת. מה זאת אומרת "רק בצורת הכתיבה"? הוא לא אינסופי מעצם המצאתו? מעצם טבעו? האם המוסכמה להציג את השבר הזה לא התיימרה מלכתחילה להציג כאן שבר אינסופי?.
לדניאל:
הנה ההסבר הטוב ביותר שהצלחתי להפיק למושג ...0.999:
...0.999 הוא שבר עשרוני שאינו שבר סופי. כלומר: הוא שבר שלנצח גדל והולך, אך לנצח לא מגיע לשלימות ול"אחד", ועל כן הוא לנצח נשאר שבר.
בברכה, ותודה לכל המתנדבים להאיר את עיניי. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 17:11, 2 בנובמבר 2009 (IST)
אני עדיין ממתין לתשובתך בעניין האלגוריתם שמטפל באינסוף קלטים שונים. פרט לכך, אני לחלוטין לא מסכים עם ההגדרה שנתת למעלה. בפרט, אני חושב שיש טעות רעיונית במחשבה על ...0.999 בתור שבר ש"לנצח הולך וגדל" - אתה מכניס לתמונה איזה שהוא מימד של זמן, כאילו ...0.999 מבצע בדקות אלו ממש איזה שהוא תהליך - אבל כמובן שהוא לא. גדי אלכסנדרוביץ' - שיחה 17:24, 2 בנובמבר 2009 (IST)
ובכן: כמות המספרים הטבעיים היא אולי אינסופית, אבל האלגוריתם הוא לא אינסופי. גם טיפולו הוא לא במשהו שהוא אינסופי. אלא שהוא מסוגל לטפל בכמות אינסופית של מספרים סופיים. במציאות האלגוריתם לעולם לא יטפל באינסוף מספרים טבעיים, בגלל שכל עוד כמותם היא אינסופית, הוא הרי לעולם לא יגיע לטפל בכולם, כי אין "כולם": הם יגדלו לנצח. והנצח אינו קיים במציאות האנושית המוגבלת.
אבל האלגוריתם הוא לא תוכנית מחשב ספציפית. הוא לא משהו שרץ על מחשב בכלל (על מחשבים רצות תוכניות, לא אלגוריתמים). אם כך, אולי בעצם נכון לומר שהאלגוריתם לא מטפל בשום מספר, בכלל, אף פעם? הרי הוא לא "טיפל" מעולם באף מספר. גדי אלכסנדרוביץ' - שיחה 17:39, 2 בנובמבר 2009 (IST)
...0.999 לא מבצע תהליך, אלא באותו הרגע שאנו מציגים את המושג הזה, ממש באותו רגע, הוא כבר אינסופי. אינסופי=נצח. רק הנצח הוא אינסופי. לכן באותו רגע שהצגנו את ..0.999 הנצחנו שבר מסוים, ובאותו רגע ממש גידלנו אותו לאינסוף, שאינסוף זה נמשך, - כבר באותו רגע -, לנצח. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 17:33, 2 בנובמבר 2009 (IST)
נראה לי שכדאי להפסיק להשתמש במילה "אינסופי" בדיון הזה, מכיוון שהמילה הזו היא שורש כל אי ההסכמה. האם אתה חושב שאתה מסוגל לנסח את המשפט מחדש בלי שימוש במילה הזו או במילה נרדפת לה? גדי אלכסנדרוביץ' - שיחה 17:39, 2 בנובמבר 2009 (IST)
אבל הוה"א, ברגע שאנו מסכימים שאין 0.999... במונחים ריאלים (כלומר, במונחי תפוחים), נותר אם כך רק הנושא המתמטי. זה הוכח לך כבר בתחילת הדיון ע"י עוזי, אבל אתה חוזר ושואל מה המשמעות של המושג. המשמעות של המושג היא מתמטית, ולא ברת יישום בעולם התפוחים. זהר דרוקמן - שלום עולמי‏ 17:51, 2 בנובמבר 2009 (IST)
איפה חזרתי ושאלתי את זה? - אני מבין זאת היטב. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 18:42, 2 בנובמבר 2009 (IST)
אתה ביקשת בהכה את המומחה להבין מדוע הערך הזה באמת שווה ל-1, כאשר כוונתך הייתה כמובן מעבר לנושא המתמטי, אלא במונחים ריאלים. מהבחינה הזו, כפי שהסברתי אני וכפי שהסבירו אחרים - אתה מבקש דבר שלא באמת קיים. ההגדרה של 0.999... היא מתמטית בלבד, עקב האינסופיות של המספר שלא ניתן לאמוד בשום מונח ריאלי. על כן, כאשר מתרגמים את המספר למונחים ריאלים יש לתרגמו כ-1, וזאת בגלל שאין שום דרך אמיתית להבדיל בין השניים. כלומר - זאת הסיבה מדוע 0.999... שווה באמת ל-1 - פשוט כי אין שום הגדרה ריאלית אחרת שתתאים. זהר דרוקמן - שלום עולמי‏ 17:18, 3 בנובמבר 2009 (IST)

ועוד על מספרים וייצוגם[עריכת קוד מקור]

איש, נראה לי שתהייתך נובעת מהסתכלות על המספרים משני תחומי חשיבה שונים. ב"עולם הממשי" רק למספרים הטבעיים יש קיום, איתם אנו מונים חפצים. יש תחום חשיבה, שאנו קוראים לו מתמטיקה או גיאומטריה בהן המספרים הם רק ייצוג סימבולי, והקרבה לעולם הממשי היא שהם מייצגים בחלקם (כך לפחות המספרים הממשים החיוביים) גדלים ויחס בין גדלים. כך המספר 1/3 הוא יחס בין גודל "1" לגודל "3", המספר הוא היחס בין אורך היקף המעגל לקוטרו והמספר הוא היחס בין אלכסון הריבוע לצלעו וכיוצ"ב. בתחום חשיבה זה המספר "1" אינו משמש למניה אלא הוא רק ייצוג של היחס בין שני גדלים זהים. כשאתה טוען ש ...0.9999 (שאינו קיים כלל בעולם הממשי) אינו 1 של העולם הממשי אתה שם בשני צידי הטענה שלך מושגים שאינם יכולים להיות באותו מימד של חשיבה אנושית. או במילים של לודוויג ויטגנשטיין - ה-"1" שבו אתה סופר את התפוח שיך ל"משחק שפה" אחר מ ה- "1" שהוא שווה ל- ...0.9999. מבולבלים? ככה זה כשמנסים לחקור במופלא מאיתנושנילישיחה 08:40, 2 בנובמבר 2009 (IST)

אני לא יכול מלרטון בנקודה הזו. אין כאן שום דבר שהוא "מופלא מאיתנו", ולא נעים לי שזה מוצג כך אפילו בבדיחות הדעת. גדי אלכסנדרוביץ' - שיחה 09:54, 2 בנובמבר 2009 (IST)
ז"א אתה "פוזיטיביסט"? אני לא מבין את ענין אי הנעימות - להיפך, המושג אינסוף מופלא מאיתנו כי אין האדם יכול להשיגו בשכלו, ואם נסלק את אלהים מהתמונה, האדם יכול לכל היותר לנסות להבינו ולהמחישו בדרכי עקיפין באמצעות סמלים מייצגים. המתמטיקה היא אחד הכלים המצויינים לכך ואשריך שאתה עוסק בכך. שנילישיחה 11:41, 2 בנובמבר 2009 (IST)
אני לא חושב שיש משהו ש"אי אפשר להשיג בשכל" באינסוף. אולי אנחנו לא מדברים על אותו דבר כשאנחנו מדברים על אינסוף, או על "להשיג בשכל". גדי אלכסנדרוביץ' - שיחה 11:53, 2 בנובמבר 2009 (IST)
במונח להשיג בשכל אני מתכוון במובן הפילוסופי, כמו שהרמב"ם לדוגמא מתייחס לאלהים. אין זה אומר שאינך מבין מה זה אינסוף אלא שאין לך אפשרות לראות או להמחיש את מושג האינסוף שלא באמצעות כלים מתמטים, זאת בניגוד למספר 3 שהוא ניתן להמחשה ע"י מניה של שלושה עצמים. קשה אמנם להמחיש מספרים גדולים, כגון 10100 אבל גם מספר זה ניתן להמחשה אם יהיה לנו מספיק חפצים וזמן. אתן לך דוגמא אחרת: אינך יכול להשיג בשכלך (להמחיש בצורה אקטואלית) מספר מדומה למרות שאתה מבין אותו ואף משתמש בו שימוש יעיל בתחומי מדע שאינם מתמטיקה עיונית בלבד. שנילישיחה 12:17, 2 בנובמבר 2009 (IST)
אני לא מבין את ההבדלה הזו בין כלים מתמטיים ובין מה שאינו כלי מתמטי. גם שלושה תפוחים הוא כלי מתמטי, שבו משתמשים כדי ללמד ילדים קטנים מהו המספר 3. אגב, מספר מדומה הוא בסך הכל זוג מספרים פשוטים יותר עם פעולת חיבור סטנדרטית לזוג ופעולת כפל מתוחכמת, כך שאין בעיה לתפוס אותם עם אותם כלים שבהם תופסים מספרים פשוטים יותר. גדי אלכסנדרוביץ' - שיחה 12:29, 2 בנובמבר 2009 (IST)
שנילי, את כל מה שכתבת אני מבין. יתירה מזאת, זה מה שאני טוען כל הזמן. נראה לי שפספסתם כאן משהו. אני כבר מבין מזמן ש-...0.999 לא קיים בכלל מציאותית. אי אפשר להגיד: "במציאות, ...0.999 אינו שווה ל-1"; כי במציאות אין בכלל ...0.999. את כל זה הבנתי כבר מזמן, תודות להסבריו הנהירים של נבו. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 17:15, 2 בנובמבר 2009 (IST)
פה הקץ'. יש דבר כזה 0.999... תפוח בעולם. אבל אין הבדל בינו לבין תפוח רגיל. דניאל ב. 21:20, 2 בנובמבר 2009 (IST)
איך ייתכן שבר אינסופי בתפוח סופי?. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 16:49, 3 בנובמבר 2009 (IST)
איך ייתכן שסכום של סדרה אינסופית הוא סופי? איך ייתכן שיש אינסופים גדולים יותר מאחרים? כשמדברים על אינסופים עשויים להיתקל בכל מיני דברים שנוגדים את האינטואיציה, אין זה אומר שהם אינם נכונים. דניאל ב. 19:02, 3 בנובמבר 2009 (IST)
תשמע, כל עוד אנחנו במציאות מוגבלת שאינה אינסופית, ברור שאין כזה מושג "אינסופי". איך ייתכן ...0.999 תפוח? הרי התפוח הוא סופי, ואם כן איך ייתכן שבר של תפוח שהוא אינסופי? הרי השבר עצמו הוא (חלק מ)התפוח הסופי, אז איך הוא יכול להיות אינסופי? יתירה מזאת, לשיטתך זנון לגמרי צודק. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 19:20, 3 בנובמבר 2009 (IST)
הטענה שלך, לפיה "במציאות שאינה אינסופית אין מושג כזה אינסופי", פשוט אינה נכונה. ניסיתי להמחיש זאת קודם. בכל זאת, אנסה שוב - ...0.999 היא סדרה סופית של אותיות, שמייצגת מספר. ה"אינסוף" נכנס לתמונה רק בפרשנות שאנחנו נותנים לאותה סדרת אותיות סופית. זה אינסוף שאנחנו מסוגלים להבין באופן מוחלט, למרות שאנחנו יצורים סופיים שחיים במציאות סופית. המספר שאותה סדרה סופית של אותיות מייצגת, על פי הפרשנות הזו, שאותה כאמור אנחנו מבינים פרפקט, הוא בדיוק המספר 1. לכן אם מישהו אומר לך "...0.999 תפוח" זה זהה לחלוטין לכך שהוא יגיד לך "1 תפוח", וזה כמובן קיים, גם במציאות. גדי אלכסנדרוביץ' - שיחה 19:50, 3 בנובמבר 2009 (IST)
...0.999 תפוח. הצחקת את המציאות. אין כזה דבר ...0.999 תפוח. יש תפוח שלם. יש גם שבר של תפוח. אך אין שבר אינסופי של תפוח. עכשיו, מה שברור הוא ש-...0.999 הוא שבר אינסופי. הוא לא אינסופי, אבל המספר שהאותיות ...0.999 מייצגות, הוא מספר אינסופי. ואין, פשוט אין, שבר אינסופי של תפוח. לא קיים ולא ייתכן דבר כזה. ה-...0.999 שאתה מדבר עליו הוא המצאה מתמטית שאינה קיימת במציאות הפיזיקלית. אתה מנסה לקחת את אותה המצאה מתמטית ולהכניסה לתוך המציאות הפיזיקלית (מציאות התפוח). נסיון כזה נידון מראש לכשלון. ואין לי אלא להוסיף את אותה משמעות המילים אחרות, מילותיו של נילי למעלה: "כשאתה טוען ש ...0.9999 (שאינו קיים כלל בעולם הממשי) אינו 1 של העולם הממשי אתה שם בשני צידי הטענה שלך מושגים שאינם יכולים להיות באותו מימד של חשיבה אנושית. או במילים של לודוויג ויטגנשטיין - ה-"1" שבו אתה סופר את התפוח שיך ל"משחק שפה" אחר מ ה- "1" שהוא שווה ל- ...0.9999." הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 20:15, 3 בנובמבר 2009 (IST)
אמרת בעצמך: "יש תפוח שלם" ו-0.999... הוא בדיוק תפוח שלם. אתה צריך להבין ש-0.999... זה פשוט סימן. סימן שמקבל את תוקפו מהשיטה העשרונית. הסימן "1" מייצג אחד רק כי כך נקבע בשיטה העשרונית. אין שום דבר אינסופי ב-0.999... מלבד דרך ההצגה שלו. המשמעות של דרך ההצגה לפי השיטה העשרונית היא: 9/10+99/100+999/1000... וכו'. זהו סכום השווה לאחד. כלומר "1" ו-"0.999..." הם פשוט שני דרכים שונות בשיטה העשרונית לכתוב אותו מספר: אחד. דניאל ב. 22:11, 3 בנובמבר 2009 (IST)
שוב, אתה פשוט טועה - או יותר מדוייק, אתה עובד עם סט הגדרות אישי משלך שלא תואם להגדרות של אף אחד אחר, ומכאן הויכוח. אתה אומר ש-"המספר שהאותיות ...0.999 מייצגות, הוא מספר אינסופי" וזה פשוט שגוי, ומעיד על כך שאינך מבין את האופן שבו אנחנו מפרשים את "...0.999" כמספר (או שוב - עובד עם שיטת פרשנות משל עצמך, שאינה מציאותית - ואכן, מגיע למסקנה שהמספר ...0.999, על פי הפרשנות שלך, אינו מציאותי). על פי שיטת הפרשנות המקובלת וזו שעליה מדובר כאן, ...0.999 מייצג מספר סופי, ולא סתם מספר סופי אלא את המספר 1. גדי אלכסנדרוביץ' - שיחה 11:00, 4 בנובמבר 2009 (IST)
עכשיו הבנתי את הטיעון שלכם. אך כפי שכתבתי: אם נסתכל על ...0.999 ללא כל החלטה מה הוא מייצג, אלא נבין את המספר כפשוטו וכמשמעו האובייקטיבי (לא מתמטיקה, אלא כמו שנבין את המס' "1" בלי מתמטיקה) הוא נתלש ברגע זה מהמציאות. וזו אגב הסיבה לכאורה שהחליטו שהוא מייצג "1", כי הרי להגיד שהוא מייצג את שבר אינסופי, לא ייתפס במציאות. במילים אחרות: אם נסתכל על המספר 1 כמספר שמייצג תפוח שלם (ו-2 כמייצג שני תפוחים שלמים וכן הלאה), ונרצה להשאר באותה זווית ראייה גם לגבי המספר ...0.999, ניתקע באינסופיות בלתי מציאותית, ולכן נגיש ש-...0.999 הוא משהו שלא קיים. ומכאן נעבור למתמטיקה ונסתכל על 1 כייצוג של היחס בין שני גדלים זהים (על פי שנילי למעלה) אזי גם נסתכל על ...0.999 ונגיע למסקנה - הנכונה בזווית הראייה המתמטית - שאי אפשר להגיד שהשבר הזה מייצג משהו שקטן או גדול מ-1. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 13:45, 6 בנובמבר 2009 (IST)
אני כמובן לא מסכים שיש משמעות אובייקטיבית לסימן הזה או "פשוטו כמשמעו" - ויותר מזה, חושב שאם כבר יש משמעות אובייקטיבית ואינטואיטיבית, היא בדיוק זו המתמטית, שבעטיה המספר הזה הוא 1, אבל אפשר להסכים שלא להסכים בנקודה הזו. גדי אלכסנדרוביץ' - שיחה 15:20, 6 בנובמבר 2009 (IST)
מה הוא פשוטו וכמשמעו האובייקטיבי של המספר? אין דבר כזה. זה כמו לדבר על "פשוטו וכמשמעו האובייקטיבי" של F(x). שני הביטויים האלו חסרי משמעות אובייקטיבית. המשמעות שלהם נקבעת לפי מה שהסימן מייצג, חייבת להיות החלטה. בניגוד למה שכתבת, אי אפשר להבין "1" כפשוטו וכמשמעו האובייקטיבי. זה סימן שאנחנו החלטנו שהוא מייצג אחד. אני גם לא מבין למה אתה מתכוון כשאתה אומר "שבר אינסופי". האם כוונתך שיש לו אינסוף ספרות? הרי גם למספר שליש בהצגה עשרונית יש אינסוף ספרות (0.333...), אבל זהו מספר סופי ומוחשי בהחלט. אילו היו לנו תשע אצבעות הינו כותבים שליש ככה: 0.3. האינוספיות שלו נבעת רק משיטת הספירה שלנו. זה לא קשור לתכונות של המספר שליש. אותו הדבר בקשר ל-0.999... הוא "אינסופי" רק כי יש דפקט בשיטת הכתיבה שלנו. זאת אינסופיות מזויפת בדיוק כמו האינסופיות המזויפת של שליש. דניאל ב. 19:57, 6 בנובמבר 2009 (IST)

@ 5[עריכת קוד מקור]

Gridge ۩ שיחה 15:52, 30 באוקטובר 2009 (IST).

סקנדל בתשיעיות[עריכת קוד מקור]

איש ו, לצערי אני לא מצליח לעקוב אחרי השיחה למעלה, אז אני אנסה להסביר כאן למה הדיונים על ...0.999 כ"שבר אינסופי שלא קיים באמת" הם פיספוס.

בעצם הדיון עד כה עירבב שני נושאים. נושא ראשון זה המשמעות של הסימבול ...0.999 (שנקרא לו מעתה והלאה S). נושא שני זה הסכום של הטור ...+0.9+0.09+0.009 שנקרא לו Y.

כדי להבין את ערך הסכום Y אנו נדרשים לחשבון אינפינטסימלי, ולמחשבות על המשמעות של סכום של אינסוף איברים סופיים. אפשר להראות שהסכום לא יכול להיות גדול מ1 ולא יכול להיות קטן מ1 ולכן הוא שווה לאחד.

אבל בכלל לא ברור שY=S. אינטואיטיבית זה ברור שככה זה צריך להיות, אבל דומני שאת S המציאו מאות שנים לפני Y. כשהמציאו את השיטה העשרונית, שיטה לכתוב מספרים, מצאו שהיא מאוד נוחה לכתוב חלק מהשברים הראציונאליים בקלות. שאר המספרים הראציונליים נכתבים כשברים מחזוריים, כלומר שבשלב מסויים השבר חוזר על עצמו. כך החליטו לכתוב את השבר 1/3 כ-...0.333. וכתוצאה מיידית מכך יוצא ש 1=...0.999.

הנקודה היא ש-S אינו אינסופי בשום מובן, לבד מהמובן המוגבל של הכתיב העשרוני. בשום מובן ...0.999 אינו יותר אינסופי מ-0.4, למשל. kotz - שיחה 23:09, 2 בנובמבר 2009 (IST)

אני חייב להיות פדנט כאן - גם אם הראינו שהסכום לא גדול מ-1 ולא קטן מ-1 זה עדיין לא אומר לנו שהוא 1; ייתכן שהוא כלל לא קיים. גדי אלכסנדרוביץ' - שיחה 11:02, 4 בנובמבר 2009 (IST)
אני לא בטוח שגדי צודק (בין השאר כי לא הסכמנו על ההנחות) אבל זה לא רלוונטי. לגבי Y גדי יכול להתווכח אם הוא קיים ומציאותי וכו', לגבי S, שממנו התחיל הדיון והוא לדעתי הדיון המענין יותר, אי אפשר. S הוא סימבול שמתאר את המספר 1 בהגדרתו. הוא אינו מייצג שום אלמנט אינסופי בשום מובן למעט זה שחייבים שלוש נקודות כדי לכתוב אותו. kotz - שיחה 11:31, 4 בנובמבר 2009 (IST)
שוב, צריך להיות זהירים. S הוא סימבול שמתאר את "המספר שהוא הסכום של הטור בלה בלה בלה". זה שבכלל קיים מספר שמתאים להגדרה של "הסכום של הטור בלה בלה בלה" - זה לא מיידי ולא מובן מאליו (אבל, וזה די מהותי, אפשר לנהל את כל הדיון על "מה יכול להיות סכום" ו"איך בודקים אם מספר הוא סכום" בלי להשתמש ולו פעם אחת במילה "אינסוף"). גדי אלכסנדרוביץ' - שיחה 12:14, 4 בנובמבר 2009 (IST)

נו, לא. S מתאר את הסימבול שהוא 1. בגלל שיוצאים מ-...0.333 שהוא סימבול שמתאר את המספר הרציונאלי 1/3 (ולא איזה סכום טור), ומכפילים ב-3 ומקבלים S. מבחינה היסטורית, מבחינה מהותית, ...0.333 הוא שליש ולא איזה קירוב אינפיניטיסמלי שטעון הוכחה. kotz - שיחה 12:57, 4 בנובמבר 2009 (IST)

אני לא יודע מה זה "בחינה מהותית" כאן, אבל בלי קשר - הכל פה דורש הוכחה. גם ש-...0.333 הוא בעצם שליש, וגם שאפשר לכפול אותו ב-3 ושהתוצאה של זה היא ...0.999. כמובן, ההוכחה של הדברים הללו טריוויאלית, אבל זו אותה טריוויאליות של ההוכחה שהטור שבו משתמשים כדי להגדיר את המספר ש-...0.999 מייצג מתכנס ל-1. גדי אלכסנדרוביץ' - שיחה 13:01, 4 בנובמבר 2009 (IST)

גדי, להגיד ש-S זה סימבול שמוגדר ע"י T זה נכון טכנית, אבל זה מטעה לדעתי מבחינה מהותית. היות שאתה ואני לא מסכימים על הנחות הבסיס, ברור שזה לא מקדם את האיש והאגדה. לפיכך אני מציע שנחדול כאן ועכשיו ונחזור להתמקד בלהתיש את האיש והאגדה בטיעוני סרק מעגליים. kotz - שיחה 13:15, 4 בנובמבר 2009 (IST)

איך מעצבים דף משתמש?[עריכת קוד מקור]

חסידיק - שיחה 00:11, 3 בנובמבר 2009 (IST)

דף משתמש הוא כמו כל דף אחר בויקיפדיה. עורכים אותו והעיצוב מתבצע באמצעות קודים ותבניות. הקודים הפשוטים נמצאים מעל לחלון העריכה. לקודים מורכבים יותר תצטרך לפנות למשתמש:MT0 או למשתמש:Yonidebest ששניהם מבינים בדברים אלה קצת יותר טוב ממני. לתבניות כלליות ראה את הדף ויקיפדיה:תבניות. לתבניות שנבנו במיוחד עבור דף משתמש (מה שמכונה "תיבות משתמש"), ראה את הקטגוריה הזאת. אם ברצונך לבנות דף אישי על בסיס דף אחר, אתה פשוט יכול להעתיק את הטקסט שבחלון העריכה של הדף עליו רצונך להתבסס, ולהדביק בדף משתמש:חסידיק, ולפני השמירה להסיר/לערוך/להתאים את הטקסט שבין הקודים, לפי ראות עיניך. בדרך כלל, דף משתמש נבנה לאט לאט ובהדרגה, כשמפעם לפעם משתדרגים בשדרוג עיצובי או סגנוני זה או אחר. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 17:00, 3 בנובמבר 2009 (IST)

מרד החשמונאים[עריכת קוד מקור]

שלום,

תרצה לקחת חלק בכתיבת הערך? הפן הנדרש הוא היהודי-דתי. תראה את כותרות הפרק האחרון "השלכות המרד על היהדות". כמו כן, ראה את שאלתי בנושא זה בדף שיחתו של ברי"א. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 08:52, 3 בנובמבר 2009 (IST)

אני מוכן לקחת חלק בכתיבה בפרק שציינת, אך הערך נמצא כעת בעבודה. אתחיל לכתוב בינתיים במשתמש:האיש והאגדה/מרד החשמונאים. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 17:09, 3 בנובמבר 2009 (IST)
הערך נמצא בעבודה כי אני שמתי אותו בעבודה. החלק שנדרש הוא האחרון, "השלכות המרד על היהדות". אכתוב את החלק הצבאי בעצמי היות שהוא דורש עיון גם במקורות הכתובים באנגלית. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 17:18, 3 בנובמבר 2009 (IST)
אין כל בעיה. אני בינתיים התחלתי את העבודה בדף המשנה המוזכר, וברגע שאסיים אעביר לדף הערך בתיאום איתך. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 17:27, 3 בנובמבר 2009 (IST)
השלמתי את העבודה לבינתיים. אבקשך לעבור על המידע. התבססתי בעיקר על אתר מט"ח על אתר דעת, אך גם על אתרים נוספים. אפנה גם לברי"א שינסה להוסיף/לשפץ ככל שיוכל. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 19:15, 3 בנובמבר 2009 (IST)
המספור השתבש שם. בדוק נא. ברי"אשיחה • י"ז בחשוון ה'תש"ע • 21:52, 3 בנובמבר 2009 (IST)

הודעה[עריכת קוד מקור]

האיש והאגדה שלום, המשתמש Yonidebest מעוניין למסור לך את ההודעה הבאה:

הטילדה הרביעית - כל מה שמעניין ויקיפדים

חגיגות היובל מתקרבות ובאות, DMY מפשפש בארכיונים, תמרה באלבום התמונות ואדעולם יוצא לחפש את השבטים האבודים. על כל זה ועוד הרבה בגיליון החדש של הטילדה הרביעית!


אם ברצונך להסיר את שמך מרשימת תפוצה זו, אנא פנה לדף זה. בברכה, ‏Yonidebot‏ 21:52, 4 בנובמבר 2009 (IST)

אירכוב[עריכת קוד מקור]

שלום איש, מה דעתך לארכב? המחשב שלי זקן כמעט כמו זה של עודד. איתי פ. - שיחה 13:46, 6 בנובמבר 2009 (IST)

אני מתכוון להציב אזהרה בראש הדף הזה: אזהרה חמורה: לבעלי מחשבים ישישים לא מומלץ להציג ולערוך דף זה. המחשב עלול לקבל התקף לב חמור. אנא שיקלו היטב את התועלת שבכתיבתכם כאן, ואם אין כזו אל תעשו זאת!. לחליופין תוכלו לעבור סופסוף לנכדי המחשבים הישישים ולהתחיל להנות מהמרץ הצעיר שלהם. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 14:01, 6 בנובמבר 2009 (IST)

הצבעה לא חוקית[עריכת קוד מקור]

שלום,

הצבעה שפתחת אינה חוקית. אם ברצונך לפתוח הצבעה, פעל בבקשה לפי הכללים הכתובים ויקיפדיה:מלחמת עריכה בפרק הדן בהצבעות מחלוקת. לצורך העניין: טרם מונה מגשר שאני כצד בדיון דורש את נוכחותו. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 16:36, 8 בנובמבר 2009 (IST)

אני קראתי ומכיר את הכללים. אתה מבין בעצמך שאין כאן מלחמת עריכה שגרתית, מאחר ולא מדובר בעריכה רגילה של ערך רגיל. יש כאן מחלוקת על עצם צורת פעילות המיזם, ואין מנוס מלהצביע בהצבעת מחלוקת. ההכרזה על המחלוקת כבר הייתה מזמן. אם רצונך לפנות למגשר, תפנה. אם תציע שם תצטרך להסכמת כל הדוברים הראשיים בדיון הקודם לגישורו, כולל הסכמתי. אני מניח שזה משהו קשה להשגה. בכל מקרה, ההצבעה חוקית לגמרי. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 16:42, 8 בנובמבר 2009 (IST)
החוקים ברורים. אסור לפתוח הצבעה במצב זה, בוודאי שלא להפעילה וכל זה בטרם מונה מגשר לעניין זה. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 16:43, 8 בנובמבר 2009 (IST)
לא הפעלתי אותה עדיין. ואני מוכן שתכתוב או שאני יכתוב שם "לא להצביע כל עוד נבדקים הליכי גישור". הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 16:45, 8 בנובמבר 2009 (IST)
די בארכוב ההצבעה. יש ללכת לפי הכללים בסוגיה זו. תציע בדף שיחת האסם את המגשר שנראה לך ונראה מה יגידו האחרים. היות שלמחלוקת זו צדדים רבים אין אפשרות לקבוע את זהותו ביננו. אם לא ימצא מגשר מוסכם, אחד הבירוקרטים או מישהו מטעמו יהיה המגשר (לפי הכללים) אני חושב שמגיסטר טרם השתתף שם בדיון וגם לא הצביע בעד שום ערך. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 16:47, 8 בנובמבר 2009 (IST)
שאלה שניתן לשאול היא, עקב העובדה שהאסם הזה משנה את מדיניות הסרת ההמלצה, האם לא צריך לפתוח הצבעה בפרלמנט בכלל? זהר דרוקמן - שלום עולמי‏ 16:50, 8 בנובמבר 2009 (IST)
כתבתי לפני התנגשות עריכה: אין לי שם מתאים לגישור. אני פונה אליך שתציע את מגיסטר בדף השיחה שהזכרת. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 16:51, 8 בנובמבר 2009 (IST)
כתבתי לפני התנגשות עריכה: לזהר, המקום לדבריך הוא בדיון שהוזכר בהצבעה שפתחתי, וכעת אורכבה. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 16:51, 8 בנובמבר 2009 (IST)

מקווה שעכשיו לא ימחקו. איש, יצאת נגד המכובדים שבוויקיפדים. מי שעושה את זה חוטף או מסיים בחוץ. שמור על עצמך. חבל לאבד אותך.

תודה על הנסיון לעזור, אבל הסגנון שלך לא מקובל כאן. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 18:34, 8 בנובמבר 2009 (IST)
לא חשבתי על לעזור, כי בתור אנונימי אין לי כלים לכך, אלא להתריע שההיסטוריה חוזרת שוב ושוב. אני חושב שההערה שלי הייתה מיועדת לתמימים שרק נכנסו לויקיפדיה ואולי שוקלים לומר משהו עצמאי שלא מסתדר עם הדעה השולטת (שהיא לא בהכרח דעת הרוב כפי שנוכחת לדעת).
תראה: בעוד אני מבין את תחושתך, הרי שאינני מבין את סגנונך. אני שרדתי כאן רק בזכות סגנון ראוי. אין כאן דעה שולטת וזו טעות. רק גם מי שחש כך - וייתכן שאף בצדק - הרי שזה לא מצדיק סגנון כזה. זה לא טוב לא לו, לא לוויקיפדיה וודאי שלא לקהילה הנחמדה כאן. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 18:44, 8 בנובמבר 2009 (IST)
צודק - קהילה נחמדה, אבל לא מתערבת. מיום שחרב בית המקדש ניטלה נבואה מן הנביאים וניתנה לשוטים ולתינוקות. אני לא תינוק, אבל שוטה דווקא כן, ואפילו שוטה גדול. ימים ולילות הקדשתי לניטור, לכתיבה ולתיקונים ומה יצא לי מזה? גורנישט מיט גורנישט! אז בתור שוטה אני מוכן להתנבא שסגנון ראוי לא יחזיק אותך כאן יותר משנה מהיום.
אז נתראה בששנה הבאה. על התזכורת הצפויה בהגיע היום בשנה הבאה, מוטלת עליך, מאחר וכאנונימי יימנע ממני לכתוב אליך. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 18:57, 8 בנובמבר 2009 (IST)
כתבתי לפני התנגשות עריכה: אין ספק שסגנון לא ראוי בהחלט מקצר את משך השהות במיזם. תומר א. - שיחה 19:00, 8 בנובמבר 2009 (IST)

טוטו[עריכת קוד מקור]

נראה לי שאין ויקיפד שלא יודע מיהו הכותב אליך. אלמוג * הפורטל החמוד והמאמי 18:59, 8 בנובמבר 2009 (IST)
לי אין מושג. תומר א. - שיחה 19:00, 8 בנובמבר 2009 (IST)
בוא נחשוב ביחד. קורא לי "נסיך" (בגירסה קודמת שנמחקה על ידי יוסאריאן), השקיע ימים ולילות בניטור, בכתיבה ובתיקונים, מטיף לסגנון אגרסיבי ולא לכתיבה מתונה. בין הפותרים יוגרל סוף שבוע. אלמוג * הפורטל החמוד והמאמי 19:04, 8 בנובמבר 2009 (IST)
אדלר? סקרלטשיחה 19:05, 8 בנובמבר 2009 (IST)

הנ"ל כותב מהאוניברסיטה העברית. קוריצהשיחההמורשת העולמית. פשוט עולמית! 19:06, 8 בנובמבר 2009 (IST)

כתבתי לפני התנגשות עריכה: (שלוש פעמים!!!) גם אני חושד במי שאלמוג חושד, אבל זה חשד ותו לא. יש מספיק רשומים ואנונימים שמתאימים לסגנונו, רק שאחד מהם בלט לאחרונה. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 19:08, 8 בנובמבר 2009 (IST)
אז מי זה? סקרלטשיחה 19:10, 8 בנובמבר 2009 (IST)
החשוד ברצח... סליחה, התבלבלתי מהתקשורת... החשוד בסגנון המגעיל הוא מי ששמו הוויקיפדי מתחיל באות ל'. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 19:13, 8 בנובמבר 2009 (IST)
ואיזו אות בסוף? סקרלטשיחה 19:14, 8 בנובמבר 2009 (IST)
בקצב הזה תשכחי מהפרס המובטח. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 19:15, 8 בנובמבר 2009 (IST)

אני סקרנית, מיזה? שירה - שיחה 20:38, 8 בנובמבר 2009 (IST)

אם אתה מרגיש שלא התנהגו כלפיך כמו שצריך[עריכת קוד מקור]

זה בסדר גמור. כלומר, זה לא - אבל זכותך המלאה להרגיש כך. אבל אל לך לשכוח - ויקיפדיה היא לא המקום לחפש צדק ואם תמשיך לצעוק ולכעוס הדבר היחיד שייצא מזה הוא שבסוף אתה תעבור את הגבול בכעסך ותיתן למישהו סיבה מאוד טובה לחסום אותך. עצבנו אותך? עזוב את ויקיפדיה לשעה, צא לסיבוב בחוץ ותחזור רגוע. זהר דרוקמן - שלום עולמי‏ 20:23, 8 בנובמבר 2009 (IST)

לא מרגיש ולא כלום. מי שיאיים עלי או ינסה לסתום את פי ידע בדיוק שטעה בכתובת. הדבר היחיד שאתה חושש ממנו, לא יקרה. אני יודע לשמור על עצמי. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 20:25, 8 בנובמבר 2009 (IST)
מהתגובה האחרונה שלך אצל עודדי - צר לי, אבל אני מטיל ספק ביכולתך זו. עזוב את הדיון הזה. זהר דרוקמן - שלום עולמי‏ 20:28, 8 בנובמבר 2009 (IST)
אוקיי. הטלת הספק שלך, לא תצליח לשלול את זכותי להגנה עצמית. לא מדובר בחיפש של צדק (מזמן התייאשתי...), אלא בהגנה עצמית. מזל שאין כאן מועצת האו"ם וגולדסטון. אני יגן על עצמי, כל עוד רוחי בקרבי. בתגובה האחרונה שלי שם, אין מילה המצדיקה חסימה, ואל תדאג, גם בהמשך (אם יהיה) לא תהיה. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 20:31, 8 בנובמבר 2009 (IST)
הכל יצא כ"כ מפרופורציות, שזה לא ייאמן, או בעצם כן - הרי זו הוויקי. האיש והאגדה, הטיעון הוא לא רק מה אמרת אלא כמה פעמים המשכת להגיד. נראה לי שכולם הבינו את הטיעון ואת מה שבכוונתך לומר. לא יזיק, כמו שאומר הביטוי השגור, לפרוש בשיא. הרי לא תשכנע את הלא משוכנעים גם את תכתוב להם עד מחר ברצף. המתן, כעצת זהר, וראה מה יוליד המחר ומה יש לאחרים לומר בנושא. בקשתי אליך, שתפסיק לעסוק בנושא זה בינתיים. אני מקווה שתיאות לבקשתי. דורית 20:44, 8 בנובמבר 2009 (IST)

איש יקר וחביב, אתה בדרך מהירה מאוד לחסימה. לא חבל? שמע לי, וקח לך קצת חופש מהמחשב. כמו שזהר אומר - אל תחפש צדק בוויקיפדיה. אם פלוני או פלונית יחסמו אותך לא תוכל לעשות כלום. עצור בטרם יהיה מאוחד. ידידך - ברי"אשיחה • כ"ב בחשוון ה'תש"ע • 20:47, 8 בנובמבר 2009 (IST)

חברה, ירדתם מהפסים לגמרי??? הדיון בשיחת אלמוג היה בחלקו האחרון הגדול הומור טהור סביב שאריות של דיון רציני. על מה המהומה כאן??? ועוד איומים??? הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 20:53, 8 בנובמבר 2009 (IST)
מדהים שאף אחד מכם לא מצא לנכון להבהיר לעודדי שהאיום שלו הוא איום מוזר ביותר. על מה אני אמור להיחסם? ממתי יש חסימה על ברברנות???. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 20:54, 8 בנובמבר 2009 (IST)
מאז שהברברנות שלך הפכה להטרדה של אנשים שהבהירו לך בצורה הברורה ביותר שהם אינם נהנים מהקשקשת הזו. לכל דבר יש גבול, ואתה הגעת אליו, וגם עברת אותו - אני מקווה שבפעם האחרונה. ‏odedee שיחה 21:00, 8 בנובמבר 2009 (IST)

אגדיש, כמה הערות[עריכת קוד מקור]

 1. ארכב נא את הדף הזה. להיכנס לדף של 400KB זה לא נעים.
 2. אל תכתוב בדפים שבהם מובהר לך שאינך רצוי (וכתיבה חוזרת ונשנית היא גם סוג של הטרדה).
 3. שים לב שכותבים "אגן" ולא "יגן" וכו'
 4. כאשר שלושה ויקיפדים מציעים לך לעזוב את צג המחשב, שמע לעצתם.
 5. עזוב קצת את צג המחשב וצא לנשום אוויר נקי.

בברכה, ‏Gridge ۩ שיחה 21:06, 8 בנובמבר 2009 (IST).

איש[עריכת קוד מקור]

די. אני לא מצדיקה את האיום של עודד בחסימה, אני לא חושבת שהוא היה נכון, אבל יש גבול. כשביקשו ממך לחדול ולא חדלת, גם זה לא היה נכון. הומור הוא דבר סובייקטיבי. מה שמצחיק אחד לא מצחיק את האחר. ביקשו ממך רבים וטובים לחדול, שזה מפריע להם. כבד זאת. את טיעוניך שמענו בקול רם וצלול, כעת הדיון יוכל להמשיך בנחת באשר לפשרה המוצעת. אני מוחקת את הדיון בבירורים, זה פשוט לא מועיל, גרוע מכך, רק רע יצא מזה. דורית 21:33, 8 בנובמבר 2009 (IST)

כנ"ל. יוסישיחה 21:36, 8 בנובמבר 2009 (IST)
מה זה קשור לפשרה? לא דיברתי על השיחה בדף הרענון, אני מדבר על השיחה בשיחת אלמוג. ניהלתי דיון הומוריסטי בדף שיחתי של אלמוג, מדוע לוקחים זאת כה קשה? הדיון לא התיימר אפילו לגעת במישהו או משהו שקשור לוויקיפדיה, אז מה הבעיה? אדרבה, האירי את עיניי ותסבירי לי למה זה הפריע, וגם אם זה הפריע מדוע אני אמור להפסיק דיון שלא קשור למי שמרגיש שזה מפריע לו? מפריע? - אל תסתכל. מחר מישהו יבוא, ויטען שהדיונים ההומוריסטיים בדף שיחתך מפריעים לו, אז מה? נפסיק את הדיונים החמודים האלה? אני פשוט מזועזע ממה שקורה כאן. הבקשה לחדול הייתה שלא במקום, ולחלוטין לא הבנתי אותה. אני פשוט מזועזע ממה שקורה כאן. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 21:39, 8 בנובמבר 2009 (IST)
הכל קשור בהכל. הייתה אינטנסיביות של שיחות בשלל דפים, לא בכולם הדבר נתפס רצוי. שוב, אני לא תומכת באיום החסימה, אבל לא היה מזיק להקשיב לאלו שאמרו - חכה רגע, המתן לפני שאתה ממשיך. יש עת להבליג, זו העת. וזו העת שלי ללכת מהוויקי למנוחה קצרה, כל הדיון הזה מזכיר לי כמה לא נעים להיות פה לפעמים. ממש חבל. אני מבקשת שתשקול את דבריי ובתקווה תבין כי מחיקת הדיון בבירורים נבע בין היתר כיוון שראיתי את טובתך לנגד עיניי. דורית 22:00, 8 בנובמבר 2009 (IST)
מה זה הכל קשור בהכל? הדיון בשיחת אלמוג מזמן כבר גלש להומור, כשעודדי התערב, מדוע זה היה אמור להפריע למישהו?. אני לא מדבר על האיום כבר. הרי ברור שיש כאן חוסר הבנה בסיסי. אבל אני מבקש לפני שאתם מתיימרים להנחית עליי הוראות/המלצות/עצות ידידותיות פחות או יותר, אנא! הָבינו אותי. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 22:03, 8 בנובמבר 2009 (IST)
האיש והאגדה עבר את גבול הטעם הטוב בדף השיחה של אלמוג וגם אני וגם זהר רמזנו לו על כך. ייתכן והמסר לא היה מספיק ברור. מה שבטוח הוא שהתגובה של עודדי הייתה חריפה ומיותרת והיא זאת שפוצצה את כל העניין. משהו קטן שאפשר היה לסגור אותו במילה או שתיים עלה לטונים גבוהים, מלחמות שחזורים איומים בחסימה והגנות על דפי שיחה. נכון, האיש והאגדה לא היה בסדר אלא שעודדי שגה בדרך שבה הוא בחר לטפל בנושא. אולי כדי להפנות חלק מהביקורת שמופנת כלפי האיש גם אליו. יורי - שיחה 22:08, 8 בנובמבר 2009 (IST)
רבונו של עולם, אולי כבר תסביר לי במה שגיתי???. הדיון אצל אלמוג היה, - בפעם השבעים ושבע -, דיון הומוריסטי שהתרחק מהמחוזות הדיון הרציני ומכל נשוא תוכני הקשור לוויקיפדיה. מה לא היה טוב בו? מדוע אסור לי לברבר מעט על נושאים כמו ביאת המשיח והשאלה "מי יגיד את המילה האחרונה"???. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 22:11, 8 בנובמבר 2009 (IST)
גם אני מתפלא. אמנם הדיון בתחילתו היה בעייתי מאד. אבל שני הצדדים הצליחו להמיר דיון מכפיש לדיון הומוריסטי תמים. גם לדעתי זה לא היה מצחיק במיוחד. אבל ניחא. במה זה שונה מהשיחות אצל דורית? היו שיחות שהגיעו למימדים הרבה יותר גדולים. ולמה רק האיש קיבל אזהרה? הרי הוא ואלמוג "פשעו" באותו הדבר בדיוק. כל העניין תמוה בעיניי. נינצ'ה - שיחה (הזהרו מחיקויים!) 22:22, 8 בנובמבר 2009 (IST)
סופסוף מישהו מבין אותי. אני מודה לך נינצ'ה על תחושת ההקלה העצומה שנסכת בי זה הרגע. אין לך מושג כמה עזרת לי. אני הייתי (ועדיין מעט) כל כך מתוסכל מכל הקטע ההזוי הזה. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 22:24, 8 בנובמבר 2009 (IST)
אני שמח מאד שיכולתי לעזור. הטענות שהעלתי עדיין עומדות. מצד שני, דומני שמוטב שנניח לכל זה. מחר יהיה יום חדש. למעשה, כבר עכשיו יום חדש. נינצ'ה - שיחה (הזהרו מחיקויים!) 00:58, 9 בנובמבר 2009 (IST)
אכן יום חדש הפציע ואיתו עמו הרגשות נרגעו מעט. אך אני עדיין מזועזע ממה שקרה כאן אתמול. אני לא מצליח להירגע לחלוטין. קרה כאן דבר מחפיר מצידם של כמה מפעילים ואין פוצה פה ומצפצף. עודדי איים בחסימה ואף אחד לא ניסה אפילו להבהיר לו זאת בדף שיחתו. אינני מבין איך ההגנה על שיחת אלמוג נשארה, ומה שהכי גרוע: קיוויתי שכשאלמוג יחזור הוא יבהיר מעט את התמונה, אבל לצערי זה לא קרה. אינני מבין איך אחרי אינספור פעמים שהבהרתי שמדובר בהומור אומלל שאינו קשור בשום צורה לוויקיפדיה וכותביה אמור להפריע למישהו. גם אם זה כן מפריע, איפה כאן העילה למניעת הברברת בצעדים ברוטליים כל כך?. מה זה כאן? דיקטטורה צפון קוריאנית?. בושה וחרפה. לאיראן היינו, למשטר השטאזי דמינו?.
אני רוצה שמישהו יסביר לי את ההבדל בין השיחות לעשרות ולמאות המתנהלות בדפי שיחה פרטיים ואף כלליים שכל כולן ברברת, לבין השיחה שלי עם אלמוג, עליה המהומה. לא אינני יכול להירגע לפני כן. אם זהר או מישהו אחר חושב שעזיבת המחשב לשעה/ליום יעזור, הוא טועה בגדול. כשנעשה לי עוול על רקע גלגול אירועים אומלל אינני יכול לשתוק על כך.
אם לא אקבל תשובה ברורה לשאלותיי ולתהיותיי אפתח שוב את הדיון בדיווח הפרעות. מספיק עם הזוועה המתחוללת והמקוממת.
ומילה לידידיי כאן: אני יודע שרק טובתי עומדת לנגד עיניכם, ואני מעריך זאת מאוד. אבל פליז: גם איך לתת סעד ותמיכה צריכים לדעת. אי אפשר שלא להתייחס אפילו למה שאני כותב והעיקר להציע לי לעזוב את הנושא/המחשב. אילו הייתי עושה איזשהו שמץ של עוול שעלול להטעות אותכם הייתי מצפה לתגובות כמו שלכם, והייתי מסתפק בדברי ההרגעה שכתבתם. אבל אני מרגיש שהתחוללה כאן מהומה על לא מאומה, ולהגיד לי על כך "הירגע, יהיה בסדר" משול לשירות דוב. על אף שאני מעריך אתכם מאוד, ואתם יודעים זאת, לא ממש הצלחתם לעזור לי עד עכשיו. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 15:57, 9 בנובמבר 2009 (IST)
הדף הרלוונטי יהיה בירורים, ולא דיווח הפרעות, כיוון שהיה שימוש בסמכויות מפעיל. אני חושב כמוך שנעשה כאן הר מעכבר. השאלה היא מה עושים עם זה עכשיו? מחזירים את זה להיות עכבר, או מגדלים את ההר עוד יותר? נינצ'ה - שיחה (הזהרו מחיקויים!) 16:02, 9 בנובמבר 2009 (IST)
הדף הרלוונטי הוא לא בירורים מאחר שאין כאן בקשה לבטל את הפעולה שנעשתה עם סמכויות מפעיל. לא מגדלים את ההר עוד יותר, אבל אם גידול ההר נעשה רק על חשבוני, ויתירה מכך ההר נשאר גדול כשרק אני יוצא קבור תחתיו, אז שהוא ימשיך לגדול עד שהוא יוקטן במידה שתוציאני מקבורתי תחתיו. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 16:05, 9 בנובמבר 2009 (IST)
על המשפט האחרון בתגובה הראשונה שלך היום - אנשים כבר נחסמו, ובצדק. אני מזכיר לך את דברי אמש. לגבי כל השאר - כבר אמרתי לך שזה לא המקום לחפש צדק. גם אם אתה מרגיש שנעשה לך עוול לא יעזור לך להמשיך במסלול זה. זהר דרוקמן - שלום עולמי‏ 16:12, 9 בנובמבר 2009 (IST)
אינני מבין מה יש לחסום על מה שכתבתי במשפט האחרון. זה לא המקום לחפש צדק, נכון. אבל הדף דיווח הפרעות הוקם למטרה מסוימת. לדידך, הדף הזה צריך להימחק. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 16:17, 9 בנובמבר 2009 (IST)
דף דיווח הפרעות לא נועד עבור צדק, אלא עבור טיפול בבעיות שאינן כרוכות בשימוש בהרשאות מפעיל. המטרה שם היא לפתור בעיות, לא לתקן עיוותי צדק שהתרחשו לדעת מי מהקהילה.
קודם מיהרתי להגיב על התגובה הראשונה, אחר כך הגעתי ל"...ושגם הם יהיו קבורים תחתיו" - אתה רוצה להחסם בכוח? קודם אתה משווה את הקהילה לרוצחים מהשטאזי ועכשיו אתה כותב משהו שניתן להגיש עליו תלונה במשטרה כאיום? תעשה בחוכמה רבה אם תסיר את הדברים האלה לפני שמישהו עם פחות רצון טוב ממני יקרא אותם. זהר דרוקמן - שלום עולמי‏ 16:25, 9 בנובמבר 2009 (IST)
אתה נותן פרשנות כה מרחיקת לכת לדבריי, עד שאני מתפלץ. בדימוי לדיקטטורה והשטאזי התכוונתי לסתימת הפה שנעשתה כאן וחסימתי בכוח מלהמשיך בדיון שלא אמור להפריע לאף אחד. אני מקווה שאף אחד לא זיהה אן שמץ נסיון לדמות מישהו/מישהם מהקהילה לרוצחי השטאזי. הגזמת. כנ"ל גם בקוברת ההר. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 16:32, 9 בנובמבר 2009 (IST)
כוונת המשורר היא לא הדבר היחיד המשפיע, אלא גם כיצד זה נתפס בעיני אחרים. אני שב וחוזר על הצעתי. היא הצעה סבירה - יש בדבריך משום פוטנציאל לפגיעה חמורה מן החמורות ביותר בחברי הקהילה - הסר אותם. זהר דרוקמן - שלום עולמי‏ 16:36, 9 בנובמבר 2009 (IST)
לגבי השטאזי הוספתי סימן שאלה, כך שהכוונה תהיה ברורה. לגבי הקבורה שיניתי את המשפט. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 16:39, 9 בנובמבר 2009 (IST)

ויקיפדיה:הידעת?/דיונים/מיזם היובל[עריכת קוד מקור]

אז מה אתה אומר? זהר דרוקמן - שלום עולמי‏ 18:45, 12 בנובמבר 2009 (IST)

אני לא יודע מה להגיד. אני עד עכשיו חשבתי שהמיזם הזה שמטרתו קטעים למיזם היובל, נועד להעלאת קטעים הקשורים פחות או יותר עם ויקיפדיה, או לפחות מזכירים משהו בכיוון, גם אם באופן רופף. סתם להעלות קטעים שלא קשורים בכלל, מה זה קשור לחגיגת מאה אלף הערכים?, ולמה יש בכלל צורך להקדיש להם מיזם מיוחד?. הקטע שהוזכר שם הוויקיפדיה בוואלפיק, הרבה יותר מתאים לשבוע החגיגות. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 20:07, 12 בנובמבר 2009 (IST)
חברי הקהילה רשאים ומעודדים להגיש קטעים בכל נושא שהוא. בסופו של דבר, גם הערכים המומלצים אינם על ויקיפדיה (אלא זוכי התחרויות) וגם התמונות אינן של ויקיפדיה (אלא דברים שמסמלים אותה לדעת מי שלא הציען). באותה מידה אפשר לכתוב על משהו שלדעתך מסמל את ויקיפדיה וכן הלאה. שים לב שגם הקטע על וולאפיק מדבר על הוויקיפדיה בצורה אגבית לחלוטין. הוא לא מדבר על ויקיפדיה בוולאפיק, הוא רק מזכיר אותה. זהר מחוץ לחשבון 23:23, 12 בנובמבר 2009 (IST)
שוב, לא צריך דוקא קטע על ויקיפדיה. מספיק גם קטע שוויקיפדיה מוזכרת בו אגבית. לקטעים אחרים, אינני מבין מדוע צריך הצעות מיוחדות לשבוע החגיגות. הרי אפשר לבחור מהמאגר הקיים את הטובים ביותר ולהציע. כך זה ילך גם הרבה יותר מהר. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 23:27, 12 בנובמבר 2009 (IST)
והרי זה השלב הבא, במידה ולא נמצא שישה קטעים (מסתמן). זהר מחוץ לחשבון 00:04, 13 בנובמבר 2009 (IST)
אבל השלב הנוכחי מיותר לחלוטין. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 01:03, 13 בנובמבר 2009 (IST)


ביטול פיגול[עריכת קוד מקור]

אהבתי אופי ביקורתך, אשר לכן אולי תוכל לעיין בדף פיגול והגירסה שערכתי (לפני שנבטל) ותאיר לי עיני מה לא טוב בעבודתי (לעיני המבטל עכ"פ)?

בשמחה של ברכה פרץ הכהן - שיחה 20:10, 25 בנובמבר 2009 (IST)

אנא, תחזור...[עריכת קוד מקור]

Ravit - שיחה 13:24, 9 בדצמבר 2009 (IST)

מה???? הוא עזב? בלי להודיע לי? נפגעתי. אגדה, אנא ממך, שלח לי מייל ותרגיע אותי. אתה יודע שאני לא יכול בלעדיך פה Face-sad.svg MT0 - שיחה 15:37, 17 בדצמבר 2009 (IST)
Face-sad.svg MT0 - שיחה 23:08, 19 בדצמבר 2009 (IST)
-at-Face-sad.svg MT0 - שיחה 23:23, 29 בדצמבר 2009 (IST)
Face-sad.svg MT0 - שיחה 16:49, 25 בינואר 2010 (IST)

איזה יופי, ראיתי שכתבת בטילדה הרביעית לכבוד המאה-אלף! כולי תקווה שזה סימן שאתה חוזר בקרוב... Ravit - שיחה 17:33, 16 בפברואר 2010 (IST)

הודעה[עריכת קוד מקור]

האיש והאגדה שלום, המשתמש Yonidebest מעוניין למסור לך את ההודעה הבאה:

הטילדה הרביעית - כל מה שמעניין ויקיפדים

הוויקיפדיה העברית חצתה את סף המאה אלף ערכים והטילדה הרביעית מגיבה! הרצאות היובל, תאוריות קשר, ארכאולוגיה, גותיקה וסוף סוף תשובה לשאלה מי הוויקיפד הפופולרי ביותר, כל זאת ועוד בגיליון החגיגי!


אם ברצונך להסיר את שמך מרשימת תפוצה זו, אנא פנה לדף זה. בברכה, ‏Yonidebot‏ 23:39, 16 בפברואר 2010 (IST)

תאריך הולדתו של הרב מיכל יהודה לפקוביץ[עריכת קוד מקור]

ראה שיחתי והערתי האחרונה.

אני מניח שאתה מציץ פה מידי פעם...[עריכת קוד מקור]

אני רואה שקרה לך מה שקרה לי...
לפחות עכשיו אתה מבין אותי. איתי כהן - שיחה 02:21, 2 באפריל 2010 (IDT)

אל תטעה[עריכת קוד מקור]

הי, אני שמח על חזרתך ולו הרגעית, אולם בעקבות דבריך בדף השיחה של ההצבעה, אני רואה לנכון להסב את תשומת לבך לכך שאם אינני טועה - "זכות הצבעה ניתנת רק למשתמש רשום בעל ותק של 30 ימים בוויקיפדיה שערך 100 עריכות במרחב הראשי או במרחבים המשיקים לו במהלך 90 הימים שקדמו לתחילת ההצבעה" (ויקיפדיה:הצבעה). אביעדוס • ג' באב ה'תש"ע, 01:08, 14 ביולי 2010 (IDT)

כלומר, לפני תחילת הצבעה, נכון?
טוב, איזה פאשלה. אוקיי נקווה שיהיו מספיק קולות אחרים בלעדיי. אגב, אם עודדי יודח, יהיה זה הסימן הראשון בשבילי שאני יכול לחזור לפה. אם הצעה טובה כלשהי לקציבת כהונת המפעילים תעבור, יהיה זה הסימן השני. האיש והאגדה - חיוג מהיר - הגיגים 01:11, 14 ביולי 2010 (IDT)
לא נורא.
חבל לתלות את פעילותך כאן בכהונתו של מפעיל זה או אחר או בנושאים מסוג קציבת כהונת המפעילים, אתה יודע. אביעדוס • ג' באב ה'תש"ע, 01:20, 14 ביולי 2010 (IDT)
חבל. אבל מה לעשות, אין לי שריון דומה לזה של עודדי. האיש והאגדה - חיוג מהיר - הגיגים 01:24, 14 ביולי 2010 (IDT)
בס"ד איזה כיף לראות אותך פה, חבל שאנחנו לא בקשר במייל, אשמח אם נחזור לזה. ליאתשיחה • (מישהי שאיכפת לה) 20:08, 14 ביולי 2010 (IDT)

הודעה[עריכת קוד מקור]

שלום, המשתמש טוקיוני מעוניין למסור לך את ההודעה הבאה:

טילדה חדשה יצאה ממכבש הדפוס! הטילדה הרביעית חוזרת עם שאלות, מפגשים ותובנות חדשות
HatildaHarviit-chrom.png


אם ברצונך להסיר את שמך מרשימת תפוצה זו, אנא פנה לדף זה. בברכה, טוקיוני 23:55, 30 באוגוסט 2010 (IDT)

מזל טוב ליום הולדתך[עריכת קוד מקור]

ברכות לרגל יום הולדתך והמשך עבודה פורייה Assayas - שיחה 09:13, 5 בספטמבר 2010 (IDT)

מזל טוב! אני מקווה שתחזור לפני יום הולדתך הבא! ‏עמיחישיחה 13:01, 5 בספטמבר 2010 (IDT)
ברכות לבביות ליום הולדתך. אולי תבוא לפחות לכבות את הנרות בעוגה Birthday cake28.jpg. איתי כהן - שיחה 19:03, 5 בספטמבר 2010 (IDT)
בדיוק כמו קודמיי. מ ז ל Nuvola apps cookie.svg ט ו ב ! . Ravit - שיחה 19:08, 5 בספטמבר 2010 (IDT)
מ ז ל Nuvola apps cookie.svg ט ו ב ! מי-נהר - שיחה 23:16, 5 בספטמבר 2010 (IDT)
מ ז ל Nuvola apps cookie.svg ט ו ב ! אליסף · TRUE BLOOD · שיחה 23:19, 5 בספטמבר 2010 (IDT)
מ ז ל Nuvola apps cookie.svg ט ו ב ! באיחור, גם ממני ‏dMy‏ • שיחה • 20:42‏, 20/09/2010 • י"ג בתשרי ה'תשע"א
כמו אלה שמעליי Face-smile.svg --כיכר השבתשיחהשָׁמוֹר וְזָכוֹר אַ גוּטֶען וואַך 16:24, 5 בספטמבר 2011 (IDT)
מזל טוב! עדיין לא חזרת? ‏עמיחישיחה 18:25, 5 בספטמבר 2011 (IDT)
מזל טוב! תומר - שיחה 00:46, 6 בספטמבר 2011 (IDT)

הטילדה הרביעית[עריכת קוד מקור]

שנה עברה מאז יצא הגיליון האחרון, והנה זה קורה - הטילדה הרביעית חוזרת במהדורה מחודשת, ובעיצוב רענן!
מהו באמת תפקידו של הדייל? מדוע בן לאדן לא ידע מנוח בוויקיפדיה גם לאחר מותו? מי מאוכזבת ממצב החינוך בארץ? ואיזו ויקיפדית זכתה לתהילת עולם בוויקישיתוף?! מאמרים נוקבים וכתבות מרתקות נוספות ממתינים לכם בגיליון החדש!
HatildaHarviit-chrom.png

ערן בוט - שיחה 23:52, 14 בנובמבר 2011 (IST)

הידעת[עריכת קוד מקור]

שלום האיש והאגדה. נדרשת התייחסותך לקטע הידעת? "הסרה/שכתוב תבנית:הידעת? 2 באוקטובר - סדרה 1".

שלום האיש והאגדה. במסגרת מיזם "הידעת?" מתקיים כעת דיון חוזר בתבנית:הידעת? 2 באוקטובר - סדרה 1. לפי שיחת תבנית:הידעת? 2 באוקטובר - סדרה 1 השתתפת בדיון המקורי ואשמח אם תשתתף גם בדיון המחודש. • בברכה, אמיר (שיחה) 20:51, 30 ביוני 2012 (IDT)

תרגום של שיר ביידיש[עריכת קוד מקור]

תוכל בבקשה להקשיב לשיר מיין פעטער עליע האָט א בוים ולתרגם אותו בישבילי. (אני מבקש כי לפי מה שהצלחתי להבין מהשיר יכול להיות שזה השיר שיורם טרהלב תרגם וקרא לו עץ הכוכבים). זאב קטן - שיחה 17:25, 21 באפריל 2016 (IDT)

זאב קטן, כתוב פה שחווה אלברשטיין תרגמה את השיר של יורם טרהלב--‏Mikey641שיחה 22:50, 18 באוגוסט 2016 (IDT)
סליחה על השאלה, אבל איפה זה בדיוק כתוב שם? בברכה, זאב קטןשיחה • ט"ו באב ה'תשע"ו • 00:41, 19 באוגוסט 2016 (IDT)

כוכב למבריק![עריכת קוד מקור]

Brilliant Idea Barnstar Hires.png כוכב המבריקים
נהנתי! יענער - שיחה 02:03, 15 בנובמבר 2016 (IST)