שיחת משתמש:טישיו/ארכיון8

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

התועיל להכנס לעניין?[עריכת קוד מקור]

שיחת משתמש:Akkk#תבנית שכתוב שיחת משתמש:יעל י#עזבת באמצע שיחה בדף השיחה שלי Akkk - שיחה 15:16, 27 ביוני 2011 (IDT)

נקודות עיקריות:
 • העדר הקשר היסטורי בכלל, וציון תיארוך עיקר בפתיחים ובמלל, למעט איזכורים בודדים של שנים עבריות - יש להוסיף ככל הניתן שנים לועזיות- משום שהמיזם נועד לכלל קוראי עברית.
 • בחלק מהערכים : חסר מידע על הדמויות, ובולט השלד בלבד, שאליו יש להוסיף רקמות מידע.
 • כאשר מתארים חצר חסידית, יש לתאר ולו בקצרה את הקשר שלה לחצאות אחרות: קודמות לה, בזמן הווצרה, ואחר כך.
 • רצוי להסתמך על מגוון של מקורות.
תודה, יעל 15:25, 27 ביוני 2011 (IDT)
אין בידי את הרשימה של כל הערכים עליהם הונחה תבנית שכתוב, ועל כן אין בידי את כל המידע. בנתיים עולה התמונה כך:
 1. מדובר בחסידויות, שהמידע העיקרי עליהם הוא אלפסי, לפעמים גוגל עוזר, לפעמים ויקיפדיה האידית, ופעמים רבות גוגל בוגד. אני זוכר שחיפשתי לא מזמן בגוגל מידע על אחת מהחסידויות שAkkk ערך, אך מסתבר שחוץ מאלפסי לא היה כל מקורות נוספים.
 2. מכיוון שכך, נמצא שלפעמים יתכן שאכן המידע על חסידות מסויימת אינו מושלם כלל, אך המידע שקיים מהווה גם הוא בסיס לערך שאנציקלופדיה מכובדת זו זכאית לה. במקרה כזה, יש לכתוב את הערך, למרות שחסר מידע על הדמויות (כהערתה השניה של יעל), בצורה הטובה ביותר שאפשר, ולהסתפק בזה עד שיבוא מידע נוסף.
 3. כל עוד אין החלטה בפרלמנט המחייבת להזכיר תאריך לועזי דווקא, אין בידינו לחייב אף עורך לכתוב תאריך לועזי לצד העברי, וניתן להסתפק באחד מהם. ייתכן שהגיוני לעשות זאת, אך זו עבודה קשה, במיוחד כאשר מדובר בערך מערכים שמסוג אלו, שכל מקורותיו מזכירים את השנים בעברית, כך שלא ידוע באיזה שנים לועזיות בדיוק מדובר (ניתן רק לשער ולטעות בשנה קדימה - שנה אחורה). לעומת זאת, כאשר המידע קיים במקור שמשם נלקח המידע, ברור שכדאי מאוד להעתיק את השנה הלועזית.
 4. אני מסכים עם יעל, שחיוני מאוד לכתוב לפחות בשורה את הקשר של החסידויות לתנועת החסידות בכללה, והשתלשלותה, כלומר: כאשר כותבים על חסידות מסויימת, עלינו לדעת איך הקשר שלה לבעל שם טוב מייסד החסידות, בגור למשל זה גור - קוצק - פשיסחא - פשיסחא - לובלין - מזריטש - מזיבוז' (בפירוט השמות כמובן). לא בדקתי האם נעשה כך בכל הערכים, אך באלו שבדקתי, המידע מופיע.
 5. בקשר למקורות, המקור היחיד כמעט שקיים וגם ניתן להסמך עליו הוא אלפסי. לכן בצער רב נאלץ להסתפק במקור היחיד שמוזכרים בערכים אלו - אלפסי. אם ישנן מקורות נוספים, בוודאי שראוי להזכירם.
 6. לא הבנתי האם היתה כאן איזו בעיה עם הגהותיה של יעל בערכים (שאני אישית מאוד מחבב אותם), אם ישנה בעיה כזו נא לפרט. בברכה, טישיו - שיחה 02:01, 28 ביוני 2011 (IDT)
טישיו, ישנו מידע רב מאוד על תנועת החסידות בספרים רבים. אין סיבה שלא יעשה בהם כאן שימוש.
איזכור של תאריכים לועזיים - גם אם מעט, וכן גם איזכור השתייכות לתקופות נודעות ומדינות, הוא מעשה הכרחי באנציקלופדיה שנועדה לכל קוראי העברית.
אהבתי את תיאור השושלת בדבריך באשר לגור. אהבתי מאוד. וגם אם יהיה תאור שושלת קצר מזה - דיינו.
בברכה, יעל 13:39, 28 ביוני 2011 (IDT)

אענה גם אני לטענות יעל חלק בכפילא-

 1. לגבי התיארוך-
 • אין אפשרות לדרוש תאריכים על אישיות מלפני מאה שנה ויותר. יש דפים שכתוב בהם בהתחלה לא ידועים לנו פרטים רבים על לידתו/תקופה מסוימת/פטירתו וכד', אני חשוב שמיותר שאכתוב זאת כל פעם שחסר לי פרטים על אישיות.
 • כעת, תיארוך כללי לחסידות תמיד יש. ניקח לדוגמא את חסידות דז'יקוב שיעל כתבה בדף השיחה שחסר היסטוריה וקישור לחסידות- בפתיח כתוב שהוא בנו של רבי נפתלי צבי הורוביץ. בתחילת התולדות כתוב תאריך לידתו ובהמשך תחילת כהונתו. האם יש לציין בכל חסידות את השתלשלותה עד הבעל שם טוב?
 • לגבי תאריך לועזי, כתבתי לה בדף שיחתי שאני נגד מסיבות אסטטיות ואבאר. עיקר רצוני בעבודתי כאן, שיהיו ערכים מסודרים, מפורטים ככל שאפשר על כל החצרות הקיימות, בצורה שכל אחד שחפץ במידע יוכל ללקטו בצורה נעימה. כשיעל הכניסה לראשונה תאריכים לועזיים שמתי לב שמספרים מפריעים למראה ולמרוצת הקורא. לכן ביקשתי מיעל שגם כשמכניסה תכחיל אותם, ועוד משהו שלא ביקשתי (אך כך מקובל), שלא תכתוב כמו פה, אלא תכניס בסוגריים. בנוסף לכך, כולם יסכימו שבערכים אלו אין זה כ"כ חשוב. עד כאן דעתי האישית.

אך לעיקרו של נושא, אלפסי לא נותן כלל תאריך לועזי, וחצי שנה חופפת בין השנים העבריות והלועזיות כמו כאן. ולכן אני מתנגד בתוקף לתיארוך לועזי על פי העברי בלי מקורות.

2. בעניין הדמויות, לא אחזור על דברי טישיו אך אחזור על טענתי ליעל שהתרשמה מהערך על חסידות דעעש. אין הבדל בין הערך דעעש לשאר הערכים. ההבדל הוא אם במבט ראשוני רואים ערך מלא או לא. עיצבתי את הערכים מחדש כמו שעשה טישיו והם קיבלו צורה אחרת. אני משתדל לעצב בצורה הכי נוחה לקריאה ויחד עם זאת הכי אסטטית. אני עדיין חושב שלא הצלחתי להגיע למקסימום בזה, ואם אמצא פתרונות יותר טובים אעשה זאת.

3. לא מצאתי ערך עם כזו בעיה.

4. כמש"כ טישיו.

5. כעת לתבניות ועריכות יעל:

 • בערך חסידות ויסקוט-קרושנוביץ, היא כתבה שאין מידע כרונולגי. דווקא יש. על כל האדמו"רים כתוב תאריך כהונה.
 • בערך חסידות קאשיווקא - דויד הורודוק אכן חסר תיארוך ומידע, אך כמו שכתב טישיו אין אפשרות למצוא יותר מידע. אלפסי גם לקח את המידע מזאב רבינוביץ חוקר חסידות ליטא ואלו כל הפרטים הידועים. כשיואדמו ערכי רבי מרדכי מנישכיז ומהרא"ל צונץ יתווסף מעט מידע אך יותר מזאת אין מה לעשות.
 • בערך חסידות לענטשנע היא ביקשה מקור והבהרה. לגבי המקור כתבתי שזה מאלפסי אך היא הניחה שוב בקשת מקור. אין לי מושג למה ולא רציתי להכנס למלחמה. לגבי בקשת ההבהרה, אינני מבין את רצונה. אם כתוב שהיה תלמידו ובן ביתו, כנראה שבשנים שהיה אצלו היה מקורב בביתו, באלו שנים היה אצלו? כמעט על אף תלמיד לא כתוב באלו שנים בדיוק היה אצל רבו ולרוב זה לא משנה בדיוק.
 • בערך חסידות לודמיר היא כתבה שאין תיארוך מלבד תקפ"ט. דווקא יש. גם איפה שאין אפשר לראות לפי הקישורים הכחולים פחות או יותר.
 • בערך חסידות חוסט היא ביקשה הבהרה מתי הוקמה. אם לדעתה צריך לציין כבר במשפט הראשון, למה שלא תעשה זאת לבד? המידע כתוב בערך עצמו.
 • בערך חסידות לובושוב היא טענה שאינה כתוב בסדר כרונולוגי. לא מצאתי אישוש בערך. היא ביקשה מקור שהיה מתמיד גדול, כמו שכתבתי מקורי מאלפסי. היא ביקשה הבהרה על תאריך בערך. אין לי הבנה.
 • בערך שמואל מקארוב היא ביקשה תאריכים, יש.

אולי יש עוד, אך כמדומני שזה מספיק. מה שברצוני לומר לסיכום הוא: אין ספק שעל רוב ערכי החסידות יהיה אפשר למצוא עוד מידע בספרי זכרון, או אזכורים מקריים בספרים אחרים, אך כמידע בסיסי על בסיס ספרי היסטוריה חסידית יש בכך די והותר. לדעתי אין טעם להניח תבנית שכתוב בשביל שאם מישהו יראה יחליט ללכת לספריה ולחפש ספר זכרון מעיירה פלונית או מאיזור אלמוני. לעשות זאת זו עבודה של חוקר או סטודנט ולא עבודה של ויקיפד מהשורה. אם מישהו באמת מתעניין בנושא, הוא כבר יעשה זאת לבד גם בלי התבנית. ומאידך, תבנית שכתוב מכערת את הערך, חד וחלק.

בברכת הצלחה ליעל בכל מעשיה ותרומותיה והמשך עבודה משותפת בנעימות. Akkk - שיחה 11:46, 28 ביוני 2011 (IDT)

אקקק הנכבד, איני מקבלת את רוב טענותיך. כאשר אני הגעתי אל הערכים ורשמתי את מילותי והערותי - חסרים היו דברים רבים. ברשותך, אני אעיין בהם עתה בשנית. בברכה, יעל 13:39, 28 ביוני 2011 (IDT)

מסקנות[עריכת קוד מקור]

מסקנת העניין:

1. למעשה הוברר, שאין שום ויכוח על עקרונות, הויכוח היחיד הוא האם לשים תאריכים לועזיים בסוגריים, ובזה אקקק צודק שלפחות אחד מהשנים צריך להיות בסוגריים, יעל הסכימה לתנאי זה (באימייל).

2. יעל היקרה תמשיך להתעסק עם הערכים, ולהגיה בהם את הגהותיה המופלאות בתיקוני לשון (רק אם תרצה כמובן), אך תימנע מלשים תבניות שכתוב על מידע שחסר, אם הערך לא זקוק לשכתוב, אלא רק מידע (שלא תמיד ניתן להשיג) חסר.

3. אקקק ישתדל לכתוב רקע על כל חסידות, אך אם הוא מפנה לערך שעל ידו ניתן להבין את רקע החסידות, (למשל (תלמידו של רבי נפתלי מרופשיץ) די בכך. בברכה, טישיו - שיחה 21:03, 28 ביוני 2011 (IDT)

תודה רבה על ההחלטה. בברכה, יעל 06:40, 30 ביוני 2011 (IDT)
תודה לך טישיו. רק עוד נקודה- את התאריכים הלועזיים להכחיל. יעל, את לא שמה לב להבדל? Akkk - שיחה 10:16, 30 ביוני 2011 (IDT)
בדקתי ערכים דומים רבים (למשל: חסידות גור, חסידות חב"ד, חסידות סאטמאר), ומתברר שהנוהג הוא להכחיל הן את התאריך הלועזי והן את העברי. אני מממליץ בפני יעל היקרה, להכחיל את הקישורים שהיא מכניסה לערכי השנים. בברכה, טישיו - שיחה 14:59, 30 ביוני 2011 (IDT)
בסדר. יעל 19:16, 30 ביוני 2011 (IDT)
תודה לשניכם. בברכה, טישיו - שיחה 20:33, 30 ביוני 2011 (IDT)

המשך[עריכת קוד מקור]

לצערי עדיין המצב לא בסדר. יעל ממשיכה להכניס תאריכים לועזיים בלי ידיעה על התאריך המדויק. לא מכניסה אותם בסוגריים. ועורכת לדעתי לא נכון.

בחסידות קאשיווקא - דויד הורודוק היא כתבה בראש כל קטע 'בדור ה=x',אך מבחינה ספרותית אין לכך שום משמעות. למשל:'בדור השני, בנו, רבי יחיאל מיכל גינזבורג, היה חתנו של רבי משה'. משפט לא מובן. שנית הפסיקים לא נכונים, אחרי בנו ואחרי גינזבורג לא צריכים להיות פסיקים, ויש להוסיף ש' ל'היה חתנו'. כמו שכתבתי, לצערי, הרעיון שמאחורי עריכותיה לא נחוץ והעריכות עצמן בעייתיות.Akkk - שיחה 14:09, 3 ביולי 2011 (IDT)

 1. אבקש בזאת את דעתה של יעל, האם את חושבת שכדאי להכניס תאריכים לועזיים גם כאשר אין מידע ברור מתי היתה הפטירה כך שייתכן שהתאריך השנתי אינו מדוייק? בערך הנ"ל יש תאריך אחד שבו לא מצויין החודש, וממילא התאריך לכאורה אינו מדוייק. אם את חושבת שכן, אמרי, ייתכן שראוי לפתוח דיון במזנון ולראות את דעת המשתמשים בעניין.
 2. הוספתי כמה מילים, וכעת יש משמעות ל"בדור השני", הוספתי "בדור השני המשיך את השושלת..." אני מציע לערוך מכאן והלאה את הערכים כך מה דעתכם? במחילה, גם הסגנון של הערך כפי שערך אותו Akkk לא היה טוב, לפני כל דור נוסף יש לציין כי מדובר בהמשך השושלת (כמו שעשתה יעל), זה לא אנציקלופדי לכתוב את רשימת השושלת בשורות סתמיות.
 3. בנוגע לפסיקים, אני דווקא חושב שהם לא מיותרים, אך לא אתנגד לחוות דעת נוספת. אם Akkk רוצה, יפתח דיון באיזשהו מקום, ויזמין את המשתמשים להביע דעתם בנושא דרך לוח המודעות, והנושא יפתר לפי הרוב.
 4. בניגוד לדעתו של Akkk, אני חושב שעריכותיה של יעל מעולות, תחזקנה ידיה. כל הכבוד! על רוב עריכותיה אני חושב שאין חולק שהם נחוצות מאוד, העריכות שתועלתן בספק (ולדעת Akkk אף מזיקות) מעטות וספיציפיות מאוד, אך שאר עריכותיה מעולות ללא עוררין, למרות שלצערי Akkk אינו מכיר בכך.
 5. תודה לAkkk הנכבד, שמקדיש מזמנו היקר לערכים היקרים הללו, שכל כך חסרים כאן. הנה קרב היום, ובו ויקיפדיה תתחרה עם כל אנציקלופדיה חרדית או דתית מכל סוג שהוא. חילך לאורייתא! בברכה, טישיו - שיחה 19:16, 3 ביולי 2011 (IDT)

יותר טוב אך עדיין לא בטוח שזה תקין מבחינת המשך הדורות. הפסיקים לא במקום נקודה. כך צריך לפסק את המשפט הזה:"בדור השני, המשיך את השושלת בנו, רבי יחיאל מיכל גינזבורג,"- "בדור השני, המשיך את השושלת בנו רבי יחיאל מיכל גינזבורג."

אני לא חושב שזה נצרך לכתוב דורות שעה שעל כל שם מופיע בן של מי הוא היה. מי שרוצה לדעת דווקא כמה דורות היו בחסידות יוכל לבדוק זאת תוך שניה, בפרט שיש פיסקה לכל דור. אך אין לי התנגדות לכתוב זאת בערכים מכאן והלאה.

עוד דבר, בדור השישי כיהנו שני אדמו"רים אך כעת אחרי הוספת הדור הדבר לא מובלט בערך.

עוד דבר, כיוון שיש הסתעפויות רבות בסוף, הדרך הכי טובה שמצאתי שיהיה מסודר היא, להכניס את ההסתעפויות בדור הראשון של ההתפצלות, כך שיש פיסקא נפרדת רק לאדמו"רי הדור השישי. אם מסדרים לפי דורות, לא מובלט העניין שהחסידות המשיכה עוד 2 דורות.

מכובדי טישיו, אני מסכים עם כך שאני לא משקיע עד הסוף בפיצ'יפקעס, אך בכל הנושא של סדר וקריאה נאותה אני מנסה להגיע למקסימום. לפעמים מהשקפה ראשונה זה לא מובן אך שים לב כעת, האם הוספת ה'דור' לא פגעה בסדר הערך? Akkk - שיחה 19:42, 3 ביולי 2011 (IDT)

כעת שמתי לב לטעות איומה שנעשתה בערך הנ"ל: 'היה חתנו של רבי משה שהיה ראש ישיבה בברדיטשוב ואחר כך, רב בבוטושאן. היה חותנו של רבי ישראל מרוז'ין. Akkk - שיחה 19:46, 3 ביולי 2011 (IDT)

אקקק, שים לב למשל לערך חסידות דעש, כיצד נכתב ערך אנציקלופדי: "...ממשיך דרכו היה בנו הצעיר רבי מנחם מנדל פנטמחבר הספרים: "מעגלי צדק", "שערי צדק" ו"אבני צדק". רבו בתורת הנגלה היה החתם סופר, ובתורת החסידות היה תלמידו של רבי משה טייטלבוים (הראשון) מחבר הספר ישמח משה. נפטר בי"ג בתשרי תרמ"ה. אחיו הבכור היה רבי חיים בצלאל רב מפורסם בטאשנד מחבר ספר 'דרך יבחר', אח נוסף היה רבי יצחק משה מדעעש.

ממשיך דרכו היה רבי משה מדעעשרב שזכה לשבח מיוחד מרבי יחזקאל משינאווא מחבר הספר "דברי יחזקאל", ובנו של רבי חיים מצאנז. נפטר בכ"ד בסיוון תרס"ג. החתן של רבי מנדל ה"אבני צדק" היה רבי שבתי בן רבי משה, מחבר הספר "מבשר טוב"‏[1]. האדמו"ר הרביעי בשושלת היה בנו של רבי משה, רבי יחזקאל פנט מחבר הספר "כנסת יחזקאל", (ב' בטבת ה'תר"ל, נימיג'אה, רומניה - כ"ב בכסלו ה'תר"צ דעש, רומניה) רב מפורסם בדורו. היה חתן הרב שמואל פולק מווישווא. כתיבה אנציקלופדית נאה לקריאה, אינה יכולה ליעשות בצורה של רשימות, אלא בצורה של סיפור השתלשלות המעשה (ולאו דווקא על ידי כתיבת רשימת הדורות, תלוי לפי הנושא). מכיוון שהאופן בו סידרה זאת יעל בעייתי בעיניך תוכל לעשות זאת בדרכים אחרות על ידי שתכתוב את הערך מלכתחילה בצורה אנציקלופדית, ואז כל הדיונים האלו יתייתרו.

בקשר לטעות, אני מבין מה הטעות. אכו טעות שמשנה את כל המשמעות. אם לא עושים, לא טועים. אבקש מיעל להפנות יותר תשומת לב שלא יקרו טעויות כאלו בעתיד. ושוב תודה תודה תודה על כל העבודה. בברכה, טישיו - שיחה 19:59, 3 ביולי 2011 (IDT)

זה שכך 'נכתב' בערך על דעש עדיין לא מכריח שכך צריך להיות. שם גם חילקת לפיסקאות כי בלי זה ממש אי אפשר לקרוא. כאמור כאן יש לנו בעיה, חסידות בלי הרבה מידע ('לוטה בערפל'-אלפסי) ולכן זה נראה כך. אך לצופף את הערך יהפוך אותו לבלתי קריא לחלוטין.
טישיו, אל תפספס את הנקודה. אם תחליט שכך צריך לכתוב, אכתוב מהיום כך. אך כל זה עדיין לא פוטר את יעל על עריכות בעייתיות. Akkk - שיחה 20:07, 3 ביולי 2011 (IDT)
ראה כאן. כך כותבים ערך אנציקלופדי. כך הערך חסידות דזיקוב שכתבת לפי בקשתי (תודה! תודה!) נראה כתוב יפה (למרות שלא בדקתי היטב). אני מציע להתמקד בטוב, ומעכשיו והלאה להשתפר בסגנון כתיבת הערכים, וכל הדיון יתייתר. לא התעלמתי מהעריכות של יעל, אלא אני חושב שיחסית, אפשר לומר שהיא רק שיפרה את הערכים ולא קלקלה, גם אם הערך עדיין אינו מושלם. לא אוכל למנוע אותה מלערוך הלאה, אלא אני יכול לייעץ לך לכתוב בצורה שהדיון הזה יתייתר. בברכה, טישיו - שיחה 20:13, 3 ביולי 2011 (IDT)
וכעת לא יותר טוב?
אתה צודק שעדיף לא להגיע למצב זה. אולי נתפשר כך- מהיום לפני הורדת תבנית בעריכה, יעל תכתוב לי את הערותיה בדף השיחה ואשחרר את הערך אחרי הסכמתה. אגב, כנס למייל. Akkk - שיחה 20:25, 3 ביולי 2011 (IDT)
אני מסכים. מה יותר טוב מזה שלפני שחרור ערך, היא תכתוב את הערותיה ותתקן את הבעיות? אשמח לעזור אם יהיו עדיין אי הבנות. בברכה, טישיו - שיחה 20:29, 3 ביולי 2011 (IDT)

שלמה איגר[עריכת קוד מקור]

טישיו שלום וברכה. ברצוני להסב לתשומת ליבך את עניין השיוך הקטגורי. בין תרומותיך הרבות ראיתי במקרה את הערך הנ"ל ואיני רואה שיוך של הדמות הרבנית הנ"ל לאף קטגוריה רבנית. יש לנו חלוקה לרבנים לפי ארצות "בערך" אנא לתשומת ליבך ביוצרת ערך חדש שכזה , בהערכה מי-נהר - שיחה 19:28, 27 ביוני 2011 (IDT)

כמו כן אנא ראה השימוש בתבנית המיון ששמים בערכי אישים חדשים בטרם השיוך הקטגורי ראה לדוגמא כאן. מי-נהר - שיחה 19:33, 27 ביוני 2011 (IDT)
הי מי נהר, מה נשמע? האם שלומך סוגה בנעימים? אני מקבל את ההערה. בברכה, טישיו - שיחה 22:08, 27 ביוני 2011 (IDT)
תודה לך מי-נהר - שיחה 09:29, 28 ביוני 2011 (IDT)

מנין[עריכת קוד מקור]

שזה נכון? יעל 14:39, 28 ביוני 2011 (IDT)

יש הפוסקים שמשערים את הביצה ללא קליפתה: שו"ת נובי"ק חאו"ח סי' לח; תוספת שבת סי' שסח; ביאור הגר"א או"ח סי' תפו; חזו"א עירובין סי' לו, וחזו"א או"ח קונטרס השיעורים; שיעורי תורה סי' ב;
ויש אומרים שמשערים ביצה בקליפתה - מ"ב סי' תפו סק"א; חיי אדם כלל נ סו"ס יב. וראה עוד בשיעורי תורה שם; אנציקלופדיה תלמודית, כרך יב, ע' זית, עמ' קלג; המקור המתמצת. --בברכה, טישיו - שיחה 20:37, 28 ביוני 2011 (IDT)
יצרתי קשר עם הכותב האנונימי (יש לי אימייל שלו) והסכים לדברי. --בברכה, טישיו - שיחה 20:50, 28 ביוני 2011 (IDT)
תודה רבה. אני שמחה לדעת שכך. יעל 21:07, 28 ביוני 2011 (IDT)

רמי בר אבא[עריכת קוד מקור]

רמי בר אבא מופיע בתבנית:אמוראים פעמיים, האם הוא צריך להיות אחרי "רב פפי" או אחרי "מר זוטרא"?

הדור החמישי (עד 380) רב נחמן בר יצחק • רב פפא • רב הונא בריה דרב יהושע • רב זביד • רב פפי • רמי בר אבא • אמימר • מר זוטרא • רמי בר אבא • רב משרשיא

בברכה, --Midrashah - שיחה 22:59, 28 ביוני 2011 (IDT)

כמו כן בערך רשום כי הוא דור שלישי ובתבנית:אמוראים כדור חמישי? --Midrashah - שיחה 23:00, 28 ביוני 2011 (IDT)

מדובר בשני אמוראים שונים, וזה גרם לי את הבלבול. לאחר עיון במחקרו של היימן, פיצלתי את הערך, קבלי את רמי בר אבא (השני). סידרתי גם את כל הבעיות בתבנית. בברכה, טישיו - שיחה 02:09, 29 ביוני 2011 (IDT)

ב-Jewish Encyclopedia רשימת TANNAIM AND AMORAIM, מופיעים שני אנשים ברשימה:

Rammi b. Abba

Ammi b. Abba (B

אני מניחה ש Ammi b. Abba מתייחס לרמי בר אבא הראשון, ו-Rammi b. Abba לרמי בר אבא (השני) ? ואם כן, מדוע לא לקרוא לשם הערך של רמי בר אבא הראשון - בשם "רבי אמי בר אבא" כפי הרשימה האמינה מצינת אותו? --46.116.15.66 17:50, 30 ביוני 2011 (IDT) --Midrashah - שיחה 17:52, 30 ביוני 2011 (IDT)

כי הוא מוזכר בשם זה רק פעם אחת, וברוב הפעמים הוא מוזכר "רמי בר אבא". בברכה, טישיו - שיחה 20:33, 30 ביוני 2011 (IDT)
רמי בר אבא (השני) - הערה מספר #2, לא מופיע "רמי בר אבא" בביצה 29 ? --Midrashah - שיחה 21:25, 30 ביוני 2011 (IDT)
וגם, אז למה לדעתך ב-Jewish Encyclopedia החליטו לקרוא לרמי בר אבא (הראשון) דווקא Ammi b. Abba ?
--Midrashah - שיחה 21:33, 30 ביוני 2011 (IDT)
1. ישנה סתירה בין חולין קיא. לביצה כט: כמפורט בערת שוליים שם. באחת מהם מופיע "רמי בר אבא" (חולין) ובשניה (ביצה) רמי בר חמא. ונחלקו חוקרי התלמוד, איזה מהם טעות, האם הראשון או השני. בערך הנ"ל, כתבתי דבר בשם אומרו, את דעת היימן שבביצה מדובר בטעות דפוס, כך שרמי בר אבא היה חותנו האמיתי. לעומת זאת בערך רמי בר חמא כתבתי בשם השאילתות הפוך: שרמי בר חמא היה חותנו, ובמסכת חולין שם היא הטעות.
2. כי לפעמים הוא מוזכר בשם "רבי אמי", ומכך יש להסיק ש"רמי" זה למעשה קיצור של "רבי אמי". למרות זאת, אני חושב שדכאי לקרוא לערך בשם הידוע יותר, "רמי". בברכה, טישיו - שיחה 21:36, 30 ביוני 2011 (IDT)

רב משרשיא[עריכת קוד מקור]

1. לא מופיע בהערה #3, תלמוד בבלי, מסכת סוכה, דף ל"ג, עמוד א'

2. בתלמוד בבלי, מסכת נזיר, דף מ', עמוד ב' מופיע כ"רבא בר משרשיא", ולהלן הרשימה של Jewish Encyclopedia - האם זה Rabbah b. Mesharshiya שמופיע ברשימת TANNAIM AND AMORAIM או מישהו אחר שמופיע ברשימה?

Bebai b. Mesharshiya (P; 5)

XXX
Isaac b. Mesharshiya (B, P; 6)
XXX
Kahana (father-in-law of Mesharshiya)
XXX
Mesharshiya b. Ammi
Mesharshiya b. Idi
Mesharshiya b. Dimi
Mesharshiya b. Nathan
Mesharshiya b. Paḳod
Mesharshiya b. Raba

Mesharshiya of Tosnia

XXX
Rabbah b. Mesharshiya

בברכה, --Midrashah - שיחה 21:45, 2 ביולי 2011 (IDT)

1. תיקנתי. 2. אם אני לא טועה, ההגייה של Rabbah b. Mesharshiya זה "רבה" ולא "רבא", ושמו של בנו של רב משרשיא היה "רבא". ואם כן, אם יש לך חומר על Rabbah b. Mesharshiya אוכל לבדוק במה מדובר, אם לא אז עדיף להצמד למקורות "רבא בר משרשיא". 3. לא זהיתי ברשימה מישהו שאמור להיות קשור לאמורא זה. בברכה, טישיו - שיחה 11:32, 3 ביולי 2011 (IDT)
1. במקור של תלמוד בבלי, מסכת נזיר, דף מ', עמוד ב' מופיע כ"רבא" ולא "רבה" כפי שאתה טוען.
2. אותו תרגום למקור של נזיר באנגלית מופיע כ-Raba b. Mesharsheya, לפיכך אני מבינה שרבא = Raba ו-Rabbah = רבה ? או ההפך ?
בברכה--Midrashah - שיחה 17:37, 8 ביולי 2011 (IDT)
הוא אשר אמרתי, במקורות הוא ידוע בשם "רבא בר משרשיא", ומכיוון שכך, חשיבות משנית יש לתת לצורה בה מופיע אמורא זה במקור זה או אחר. בכל מקרה, תמיד כאשר אמורא יקרא בשם "רבא" או "רבה" יהיה בלבולים בין רבא לרבה וההפך. ראי למשל בדף שיחה זה, כמה פיסקאות מתחת #רבה בר רב חנן. בברכה, טישיו - שיחה 17:48, 8 ביולי 2011 (IDT)

יהודה בר מרימר[עריכת קוד מקור]

1. שם הערך "יהודה בר מרימר" – אך בהערה מספר #1 תלמוד בבלי, מסכת כתובות, דף פ', עמוד ב' מופיע כיהודה מר בר מרימר ?
2. אתה מזכיר בערך מישהו בשם "אבא מרימר", איש כזה לא מופיע בהערה מספר #3, תלמוד בבלי, מסכת כתובות, דף נ"ג, עמוד א', אך מופיע מישהו בשם "רב יהודה" , האם הכוונה ש"אבא מרימר" = הוא אביו של "יהודה בר מרימר" המוכנה בכתובות נג ע"א כ"רב יהודה" ?
בתלמוד אנגלית מופיע: [As R. Papa, however,] urged him, he entered but, having sat down, remained silent.10 [Abba] thought that he (Judah b. Meremar ) 11 was vexed12
האם זה ABBA שבסוגריים הוא אותו "אבא מרימר" ? (קישור לתלמוד באנגלית, כתובות 53 [1])

3. תלמוד בבלי, מסכת ברכות, דף י"ז, עמוד א' - לא מופיע שום "יהודה" או "מרימר" ? (הערה מספר #4)
4. מי זה - Meremar b. Ḥanina – ברשימת "TANNAIM AND AMORAIM" של JE? והאם יש קשר בין השניים? בברכה --Midrashah - שיחה 11:06, 11 ביולי 2011 (IDT)

שלום. 1. נכון, ישנן גרסאות שונות לשמו. 2. מדובר בתקלדה שמערבבת בין אבא סוראה ליהודה מרימר.., הסיפור מתחיל בעמוד קודם נב,ב כדאי לעיין שם. איני יודע מי הוא אבא מרימר, אך ככל הנראה לא היה אדם כזה, הוא נוצר מתקלדה. 3. תיקנתי. 4. אין קשר. --בברכה, טישיו - שיחה 22:10, 11 ביולי 2011 (IDT)
מה הכוונה:
1. כך גם הנהגותיו ההלכתיות - ? (מה זה "הנהגותיו" - כאליו מנהגיו?)
2. הוא היה אומר לשמשו ? (מה זה "לשמשו"?, ומה משמעות כל המשפט?)
בברכה, --Midrashah - שיחה 23:11, 16 ביולי 2011 (IDT)
בנוסף, 3. "הם חשבו הם פטורים מזימון" ? (מה זה "זימון" ?) --Midrashah - שיחה 01:27, 17 ביולי 2011 (IDT)
וכן, 4. בהערה מספר #5 הפניה לערך משה יהודה בלוי (עורך), "יהודה בר אמימר", ערכי תנאים ואמוראים, ברוקלין תשנ"ד, עמודים ל"ט, באתר HebrewBooks.}}. -- ראשית, לא מצאתי בחיפוש שום "יהודה בר אמימר", ושנית, אם זה במקום אחר - אז היכן גם בתלמוד הוא מופיע תחת השם "יהודה בר אמימר" במקום "יהודה בר מרימר" ? --Midrashah - שיחה 01:34, 17 ביולי 2011 (IDT)
1. הנהגה הלכתית, היא מעשה מסויים של רב שנעשה על פי הלכה מסויימת, וממילא ניתן ללמוד וללמד ממנו הלכה. 2. משמש, עוזר, גבאי, (כיום: משב"ק.) 3. זימון. 4. אצלי ההפניה מעולה. היא מפנה לספר הנ"ל, שבו יש מאמר מאוד קצר המזכיר שם קטע מגמרא במסכת ברכות ששם מוזכר - לפי גירסתו יהודה בר אמימר (נראה לי שהוא לא מוזכר בתלמוד יותר מפעם זו), והוא עצמו מציין כי קיימת גירסא אחרת "יהודה בר מרימר". אאל"ט, בגירסתינו מופיע יהודה בר מרימר. באופן כללי, כדאי, אם לא קשה לך, לשכתב את הדברים הלא מובנים לך, ולכתוב אותם בלשון מופשטת יותר, כדי שגם אחרים יבינו. בברכה, טישיו - שיחה 03:04, 18 ביולי 2011 (IDT)
אתה יכול להגיד איפה בדיוק במסכת ברכות מופיע השם "יהודה בר אמימר" ? --Midrashah - שיחה 23:32, 20 ביולי 2011 (IDT)
במקור המצויין בערך, אך לפי גרסא אחרת של מחבר הספר ערכי תנאים ואמוראים. גירסא זו אינה מצויינת בתלמוד שלפנינו בברכה, טישיו - שיחה 01:22, 21 ביולי 2011 (IDT)
"הנהגה הלכתית" - יש איזה מקור בתלמוד למשפט? שאוכל לגשת לגרסה באנגלית ולדעת איך לתרגם זאת?, בברכה --Midrashah - שיחה 10:36, 22 ביולי 2011 (IDT)
כבר הסברתי לעיל (כמה שורות קודם). אם זה לא מובן, אפשר לעקוף את המשפט ההוא, הוא לא חיוני להבנת הערך. ולא, אין לי מקור להפנות בתלמוד או בויקיפדיה. בברכה, טישיו - שיחה 18:27, 22 ביולי 2011 (IDT)

שמירת הברית[עריכת קוד מקור]

הי, האם תוכל להעשיר את הערך? אני מתפלא שהוא לא היה קיים עד כה. אביעדוסשיחה כ"ז בסיוון ה'תשע"א, 16:26, 29 ביוני 2011 (IDT)

מדובר למעשה בסניף של הערך אוננות. הוספתי לערך מידע עשר מהערך אוננות ופתחתי דיון בדף השיחה אודות מבנה הערך וקיומו. --בברכה, טישיו - שיחה 21:29, 29 ביוני 2011 (IDT)
מצוין. אביעדוסשיחה כ"ח בסיוון ה'תשע"א, 21:32, 29 ביוני 2011 (IDT)

פולמוס הפאות הנוכריות[עריכת קוד מקור]

[2] - הכנס לכאן. פשקווילים מתקופות שונות במאה שערים המדברים על הפאות הנוכריות. שבת שלום ומבורך! --כיכר השבת - שיחה 12:53, 1 ביולי 2011 (IDT)

הערך שלי אמור לדבר על פולמוס החשש עבודה זרה שנמצא בפיאות, כפיש תראה בתפיח של ארגז נחול שלי, ולא על פולמוס הפיאות בכלליותו. --בברכה, טישיו - שיחה 14:59, 1 ביולי 2011 (IDT)
כך חשבתי, רציתי לראות את דעתך. שבוע טוב! --כיכר השבת - שיחה 00:18, 3 ביולי 2011 (IDT)

רבה בר רב חנן[עריכת קוד מקור]

שינית ל"רבה" במקום "רבא" בטענה "אף פעם לא מוזכר כ"רבא". בבקשה:

1. תלמוד בבלי, מסכת ברכות, דף מ"ה, עמוד א'

רבי טרפון אומר: בורא נפשות רבות וחסרונן. אמר ליה רבא בר רב חנן לאביי, ואמרי לה לרב יוסף: הלכתא מאי? - אמר

2. תלמוד בבלי, מסכת שבת, דף קמ"ח, עמוד א'

גמרא. אמר ליה רבא בר רב חנן לאביי: מאי שנא השאילני ומאי שנא הלויני? אמר ליה: השאילני - לא אתי למיכתב,

3. תלמוד בבלי, מסכת שבת, דף קמ"ח, עמוד א'

אמר ליה רבא בר רב חנן לאביי: מכדי אמרו רבנן כל מילי דיום טוב כמה דאפשר לשנויי - משנינן, הני נשי דמליין חצבייהו

4. תלמוד בבלי, מסכת שבת, דף קמ"ח, עמוד ב'

דמיפסק, ואתי למקטריה. הלכך: לא אפשר. ואמר ליה רבא בר רב חנן לאביי: תנן, לא מספקין ולא מטפחין ולא מרקדין

5. תלמוד בבלי, מסכת עירובין, דף י"ד, עמוד ב'

טעמא קא הדר ביה - משום דרבי יוסי נימוקו עמו. אמר ליה רבא בר רב חנן לאביי; הילכתא מאי? - אמר ליה: פוק חזי

6. תלמוד בבלי, מסכת ביצה, דף י"ב, עמוד ב'

אושפזיכניה דרבא בר רב חנן הוה ליה אסורייתא דחרדלא, אמר ליה: מהו לפרוכי ומיכל מנייהו ביום טוב? לא

7. תלמוד בבלי, מסכת כתובות, דף ו', עמוד ב'

בקי מותר, שאינו בקי אסור! רוב בקיאין הן. אמר ליה רבא בר רב חנן לאביי: אלא מעתה, שושבינין למה? מפה

8. תלמוד בבלי, מסכת כתובות, דף ס"ו, עמוד א'

בושתה ופגמה. מתקיף לה רבא בר רב חנן: אלא מעתה, בייש סוסתו של חבירו, ה"נ דבעי למיתן ליה בושת? וסוס בר

9. תלמוד בבלי, מסכת כתובות, דף פ', עמוד א'

דארעא נחית, וארעא כי קיימא - לאריסי קיימא? מתקיף לה רבא בר רב חנן: מ"ש מהיורד לתוך שדה חבירו ונטעה שלא

10. תלמוד בבלי מסכת בבא קמא דף נה עמוד א

אמר שמואל: אווז ואווז הבר - כלאים זה בזה. מתקיף לה רבא בר רב חנן: מאי טעמא? אילימא משום דהאי אריך קועיה

11. תלמוד בבלי, מסכת בבא בתרא, דף כ"ו, עמוד א'

אמר שמואל, לא קשיא: כאן בבבל, כאן בארץ ישראל. רבא בר רב חנן הוו ליה הנהו דיקלי אמיצרא דפרדיסא דרב יוסף,

12. תלמוד בבלי, מסכת בבא בתרא, דף ק"ט, עמוד ב'

מלוי ואימיה מיהודה, וקאמר: ממשפחת יהודה! אמר רבא בר רב חנן: לא, גברא דשמיה לוי. אי הכי, היינו

13. תלמוד בבלי, מסכת סנהדרין, דף ס', עמוד ב'

- קטלא, כי לא אתרו ביה - כרת, קא משמע לן. אמר ליה רבא בר רב חנן לאביי: אימא יצאה השתחואה ללמד על הכלל

14. תלמוד בבלי, מסכת סנהדרין, דף ס"א, עמוד א'

בסייף. אמר ליה רב אחא מדפתי לרבינא: למאי דקאמר ליה רבא בר רב חנן לאביי: אימא יצאה השתחואה ללמד על

15. תלמוד בבלי, מסכת זבחים, דף פ"ז, עמוד ב'

לא? תיפשוט דיש חיבור! הא לא קשיא, תיפשוט. מתקיף לה רבא בר רב חנן: ואי אמרת אויר מזבח כמזבח דמי, עולת

16. תלמוד בבלי, מסכת מנחות, דף י"ד, עמוד ב'

וחצי אכילה, כולו מתיר וחצי אכילה מי שמעת ליה? א"ל רבא בר רב חנן לאביי: ואי אית ליה לרבי כולו מתיר וחצי

17. תלמוד בבלי, מסכת מנחות, דף ס"ט, עמוד א'

דעלה וחנטה דעלה, מי הוי כי השרשה או לא? תיקו. בעי רבא בר רב חנן: חטין שזרען בקרקע, עומר מתירן או אין עומר

18. תלמוד בבלי, מסכת בכורות, דף נ"ד, עמוד א'

- שני מינין אינן מתעשרין מזה על זה, דרבנן נמי. אמר ליה רבא בר רב חנן לאביי: אלא מעתה, גבי מעשר בהמה דלא

19. תלמוד בבלי, מסכת כריתות, דף י"ח, עמוד ב'

דבר: כל שחלוקין בחטאות חלוקין באשמות! אמר ליה רבא בר חנן לאביי, ולדידך דאמרת: ידיעות ספק מחלקות

כבודו צודק. בברכה, טישיו - שיחה 10:10, 3 ביולי 2011 (IDT)

המלצות לערכים חדשים לקריאה[עריכת קוד מקור]

ערב טוב, לבקשתך נוצרה המלצה לערכים חדשים שעשויים לעניין אותך. את הההמלצה ניתן למצוא במשתמש:ערן בוט/ביקורת עמיתים/טישיו. בהנאה, ערן בוט - שיחה 21:48, 2 ביולי 2011 (IDT) תלמוד בבלי, מסכת ערובין, דף מ"ד, עמוד ב'

תוכל לנסות לסדר את הערך?[עריכת קוד מקור]

חסידות לובושוב. ראה גירסאות קודמות. יש שלושה פיצולים שמקשים על כתיבה רציפה. Akkk - שיחה 22:57, 4 ביולי 2011 (IDT)

סידרתי קצת את הערך, נראה לי שעכשיו זה בסדר. בברכה, טישיו - שיחה 02:10, 5 ביולי 2011 (IDT)
תודה רבה! התבססתי עליך אך עידנתי את הניסוח והורדתי כותרת שלדעתי מיותרת. Akkk - שיחה 02:31, 5 ביולי 2011 (IDT)
יפה מאוד. אולי תוכל להשתמש בעיצוב זה בערכים דומים, למשל בערך חסידות דזיקוב? --בברכה, טישיו - שיחה 02:57, 5 ביולי 2011 (IDT)
תפרט יותר. מה בדיוק לעשות שם? Akkk - שיחה 10:37, 5 ביולי 2011 (IDT)
האם לא כדאי לתת לרנ"ח פיסקה נפרדת (של ==), כיוון שגם לצאצאיו יש התפצלויות רבות וצריכים לפיסקה מודגשת (של ===). Akkk - שיחה 23:17, 5 ביולי 2011 (IDT)
העניין הוא שבכל דור צריך לרדת = אחד פחות, כדי שיהיה ברור. מסכים? --בברכה, טישיו - שיחה 01:21, 6 ביולי 2011 (IDT)
בדיוק. ולכן רבי נפתלי חיים צריך שניים כדי שלבניו יהיו שלושה. בכל מקרה השושלת המרכזית תקבל עוד עיבוי. Akkk - שיחה 01:56, 6 ביולי 2011 (IDT)
כעת שמתי לב שנתת ארבעה לבנו של רנ"ח. עשיתי כן גם בשאר בניו. תודה רבה. Akkk - שיחה 01:58, 6 ביולי 2011 (IDT)
יופי. אם תפעל באופן כזה בכל הערכים הבאים, זה יהיה מעולה. בנוסף, כאשר מוסיפים קישור חיצוני בהערת שוליים, יש להוסיף בתחילתה 1= וזה יתקן את הבעיה בערך הנ"ל. בברכה, טישיו - שיחה 02:03, 6 ביולי 2011 (IDT)
מקסימום אתה עדיין כאן... Akkk - שיחה 03:38, 6 ביולי 2011 (IDT)
אגב, מלכתחילה פעלתי כך. אך זה גרם לכך שהערכים היו מוזרים למראה (ראה בגירסאות הקודמות של ערכי, לדוגמא בלובושוב). מקווה שמצאנו את הנוסחה. Akkk - שיחה 03:39, 6 ביולי 2011 (IDT)

חשיבות[עריכת קוד מקור]

ידידי! האם תוכל להפוך בזכות? --פרץ הכהןשיחההנך מענג שבת קודש באכילת בשר בקר? וודא שהוא נקי וגלאטט מחשש גזל מהכהנים• ד' בתמוז ה'תשע"א • 21:37, 5 ביולי 2011 (IDT)

תמונות מעלפות[עריכת קוד מקור]

אני מתבונן בתמונות שבדף המשתמש לך ואני רוצה להגיד לך שאתה אומן אין דברים תמונות פשוט מדהימות (אבל בנינו אין כמו ארה"ק). אתה אמרת בשיחה הקודמת שלנו שאתה בחו"ל לא אמרת איפה, אני רואה שצילמת תמונות משוויץ, אז זה נכון? אם כן האם אתה מכיר את קהילת האי רגא (או לפחות משהו כזה?) קהילה חרדית אדוקה במיוחד. (חובשי שטריימעל) --כיכר השבת - שיחה 04:52, 6 ביולי 2011 (IDT)

לרוב אני לא נוהג לפרסם מדי הרבה פרטים עלי במקום ציבורי כל כך. הייתי שמח לשוחח איתך באימייל, אך אתה מסרב... ואל תענה לי שהאימייל תקוע במחשב הישן שלך, כי זה פשוט לא עובד כך. אימייל ניתן לפתוח מכל מחשב בעולם. גם אני יכול לבדוק את האימייל שלך, לו היה לי את הקוד. --בברכה, טישיו - שיחה 04:54, 6 ביולי 2011 (IDT)
כרגע את השורה הזאת שאני כותב לך כתבתי מהמחשב הישן שאני לא מרבה לעבוד עליו אני גל לא כל כך טיפוס של אימייל אם אצליח להבין איך להשתמש בזה אדבר איתך שם. --כיכר השבת - שיחה 11:06, צ6 ביולי 2011 (IDT)
אולי תשאל בוק:האה. --בברכה, טישיו - שיחה 21:05, 6 ביולי 2011 (IDT)

מידות שהתורה נדרשת בהן‏[עריכת קוד מקור]

שלום רב,
תוכל בבקשה לבדוק אם העריכות האלמוניות האחרונות שם נכונות? תודה רבה ויום נעים, יניב שיחה 11:59, 6 ביולי 2011 (IDT)

עריכות מעולות, תודה לך על העירנות! --בברכה, טישיו - שיחה 21:03, 6 ביולי 2011 (IDT)

שלום אליעזר הלברשטאם[עריכת קוד מקור]

שלום אליעזר האלבערשטאם האם תוכל לתרגם את הערך לעברית כאן (או לפחות את הדברים המהותיים בערך)? --כיכר השבת - שיחה 20:05, 6 ביולי 2011 (IDT)

אם מדובר בתרגום קצר, יש סיכוי שאעשה זאת. תן קישור. --בברכה, טישיו - שיחה 21:05, 6 ביולי 2011 (IDT)
שלום אליעזר האלבערשטאם --כיכר השבת - שיחה 22:20, 6 ביולי 2011 (IDT)
בשבילך, ומדובר באמת בערך חשוב. --בברכה, טישיו - שיחה 01:41, 7 ביולי 2011 (IDT)
אוי טישיו אין עלך! --כיכר השבת - שיחה 02:02, 7 ביולי 2011 (IDT)
למעשה, אם שמת לב, כמה מנכדיו היו האדמו"רים המפורסמים ביותר בדורינו, למשל הרב משה טייטלבוים (עשרות אלפי חסידים), הרב בן ציון הלברשטם, (אלפי חסידים) ועוד. בברכה, טישיו - שיחה 02:09, 7 ביולי 2011 (IDT)
אכן. כשתרגמת את הערך כתבת בצאצאיהם של הר' ואשתו ארבע בנות ובן האם אלה ילדיהם? --כיכר השבת - שיחה 02:16, 7 ביולי 2011 (IDT)
כן. לא מצאתי נוסח מתאים לכך, אולי עדיף "בני משפחתו". --בברכה, טישיו - שיחה 02:17, 7 ביולי 2011 (IDT)
עשיתי ת.ז לר' אם היא לא מתאימה או לא נכונה תוכל להוריד אותה. --כיכר השבת - שיחה 02:27, 7 ביולי 2011 (IDT)
תודה, מעולה! --בברכה, טישיו - שיחה 02:29, 7 ביולי 2011 (IDT)
אין בעד מה! --כיכר השבת - שיחה 02:33, 7 ביולי 2011 (IDT)

קברי האמוראים והאמהות בטבריה[עריכת קוד מקור]

עד כמה שאני זוכר אתה הוא שביקשת ממני לצלם קברי צדיקים בגליל. בכל אופן היום הייתי בטבריה וצילמתי שם את קברי האמוראים וקברי האמהות

בשתי התמונות יש קטגוריה בוויקישיתוף ובה מספר תמונות נוספות. בקיצור אני צריך את עזרתך לשדך את התמונות לאמוראים. הכתובת על הקבר אומרת ששם טמונים האמוראים ברונא, יוחנן וחננאל תלמידי רב. האם תוכל לתת לי קישור לערכים שלהם? אני מפחד לפספס ולהצמיד את התמונה לאמורא הלא נכון, מה גם שאני רוצה להשתמש בתמונות בערכים אחרים ולקשר משם לאמוראים הנכונים. אודה על עזרתך. פומפריפוזה - שיחה 20:25, 7 ביולי 2011 (IDT)

SMirC-thumbsup.svg תודה רבה!! הוספתי תמונה אחת לערך רב ברונא שעדיין קצרמר לצערינו, וזכית גם שבזכותך אכתוב את הערך הנחוץ רב חננאל... הייתי רוצב לפתוח ערך גם על רב יוחנן, רק שקשה להאמין שאמצא עליו מידע, שכן כמעט ואינו מוזכר בתלמוד. בברכה, טישיו - שיחה 21:44, 7 ביולי 2011 (IDT)
תודה רבה על כתיבת הערך, והדיוק בשמות האמוראים. אני, למשל, חשבתי שאולי המדובר ברבי יוחנן שהיה איש טבריה, אבל מסתבר שזה שני אנשים שונים. אשמח גם להערות על כל הפרק של קברי הצדיקים בטבריה, והערך טבריה בכללותו, אם במהלך העבודה, כל עוד הדף נושא תבנית, בצורה של הערות בדף השיחה, ואם לאחר סיום העבודה בעריכה ישירה של הערך. יש לי עוד רשימה של קברי צדיקים "על הכוונת", והיד על הדק המצלמה עוד נטויה. בתודה ובברכה. פומפריפוזה - שיחה 22:28, 7 ביולי 2011 (IDT)
אם יהיה לי מה להוסיף אעיר. בנתיים רק הייתי מוסיף קישורים פנימיים לשמות של התנאים והאמוראים שצוטטו שם (למשל רבי ירמיה ורבא). בברכה, טישיו - שיחה 01:34, 8 ביולי 2011 (IDT)

אני רואה[עריכת קוד מקור]

שאתה כעת על המחשב, ניסיתי להעלות קובץ של ירחמיאל קראם לארגז חול, אך אני לא רואה כלום. תאמר לי בבקשה אם אתה כן רואה - בברכה - רבנןשיחה • ו' בתמוז ה'תשע"א • 21:33, 7 ביולי 2011 (IDT)

כן, אני רואה בבירור. --בברכה, טישיו - שיחה 21:38, 7 ביולי 2011 (IDT)
אז למה אני לא רואה? מה אתה מציע? - בברכה - רבנןשיחה • ו' בתמוז ה'תשע"א • 21:52, 7 ביולי 2011 (IDT)
הרבה אפשרויות 1. לסגור את עשרות החלונות שפתחת. 2. לבקש ייעוץ בוק:די. 3. להתפלל (בדוק). 4. להתרגז. 5. לעקוב אחרי "התרומות שלי" ולפתוח משם את התמונות. --בברכה, טישיו - שיחה 21:56, 7 ביולי 2011 (IDT)
בקיצור, אתה רואה ואני לא ואין מה לעשות. עכשיו אתה מבין למה אני מבקש ממך להעלות תמונות? - בברכה - רבנןשיחה • ו' בתמוז ה'תשע"א • 22:14, 7 ביולי 2011 (IDT)
רק פעם אחת ואתה מתייאש? --בברכה, טישיו - שיחה 22:24, 7 ביולי 2011 (IDT)
גם אני רואה את הקובץ. קרה לי פעם כשהעלתי תמונות לויקיפדיה. נסה בפעם השנייה להיכנס לקובץ או לקבוץ דרך התרומות שלך כמו שטישיו אמר לך. --כיכר השבת - שיחה 22:28, 7 ביולי 2011 (IDT)
אני מעדיף להתיאש מאשר להתרגז... כמו שעדיף לעבור פעם אחת על לא תגנוב מאשר לעבור כל הלילה על לא תחמוד... - בברכה - רבנןשיחה • ו' בתמוז ה'תשע"א • 22:33, 7 ביולי 2011 (IDT)
תמשיך להתפלל עוזר ב-100% --כיכר השבת - שיחה 22:36, 7 ביולי 2011 (IDT)
מקודם כן ראיתי. אולי בזכות השבת. גוט שבת! - בברכה - רבנןשיחה • ז' בתמוז ה'תשע"א • 19:02, 8 ביולי 2011 (IDT)
זה קורה תמיד במחשבים איטיים (גם לי לפעמים) בעשרים וארבע שעות שאחרי העלאת התמונה אני מתקשה לראות אותה או לא רואה אותה בכלל. בברכה, טישיו - שיחה 19:28, 8 ביולי 2011 (IDT)

בוררות[עריכת קוד מקור]

האם תוכל להיות בורר בויקיפדיה:רשימת ערכים במחלוקת/:צעירי אגודת חב"ד תראה שם את הדיון, אנחנו (שני הצדדים) רוצים בוררות במקום הצבעת מחלוקת. ושמך הוצע, והוסכם על שני הצדדים. תודה רבה מראש, אם כן. אבגד - שיחה 01:40, 8 ביולי 2011 (IDT)

אבקש לתת לי מספר ימים לבדוק את הנושא. --בברכה, טישיו - שיחה 01:46, 8 ביולי 2011 (IDT)
שבוע טוב. בסדר גמור, תודה רבה. אבגד - שיחה 23:55, 9 ביולי 2011 (IDT)

אני מצטער. לא אוכל למלא את תפקיד הבורר בערך. --בברכה, טישיו - שיחה 02:50, 21 ביולי 2011 (IDT)

תבנית למחיקה מהירה[עריכת קוד מקור]

הי טישיו, אני מבקשת שכשאתה מזהה ערכי הבל למחיקה מהירה, פנה בבקשה לדף ויקיפדיה:בקשות ממפעילים בבקשת מחיקה תוך ציון: הבל, לא אנציקלופדי,, אולטרה קצרמר וכו'. אל תשים תבנית {{למחיקה}} שמיועדת למטרה אחרת. תודה. Hanay שיחה 05:26, 8 ביולי 2011 (IDT)

לרוב אני אכן פונה בבקשות למפעילים. אני משתמש בתבנית זו בעיקר כאשר יש בערך מסויים ניבולי פה, שאנו מוותרים על הזכות להחשף אליהם על גבי דפי ויקיפדיה עד לבוא המפעיל/ה. --בברכה, טישיו - שיחה 05:34, 8 ביולי 2011 (IDT)
בכל זאת, עדיף בלי. מה הסיכוי שמישהו יכנס לערך הזה, במשך שעתיים עד בואו של מפעיל? Hanay שיחה 05:38, 8 ביולי 2011 (IDT)
בנוסף, כאשר לא מרוקנים את הדף, האנונימי/ת המשעומם/מת מוסיפים להכנס לדף, להוסיף את ניבולי הפה ולהטריד את המנטרים. מסיבה זו, עדיף לרוקן את הדף, כאשר מדובר בניבולי פה, ולהתאפק כאשר מדובר בשטויות מסוג אחר. --בברכה, טישיו - שיחה 05:59, 8 ביולי 2011 (IDT)

תמונות[עריכת קוד מקור]

כן אני מעלה את התמונות ל-משתמשכיכר השבת:תמונות. לא ככה? --כיכר השבת - שיחה 11:59, 8 ביולי 2011 (IDT)

כן --בברכה, טישיו - שיחה 17:22, 8 ביולי 2011 (IDT)
אני לא פתחתי את הדף כי היו שם הרבה מאד בעיות. (נ.ב אני לא יודע איפה אתה מסתובב לי בעולם כך שאינני יודע מתי השאבעס נכנסת אצלך דברש שמביא לאי וודאות לגבי זמני הכתיבה בדף השיחה שלך. שבוע טוב! --כיכר השבת - שיחה 01:38, 10 ביולי 2011 (IDT)
תכתוב בדף השיחה לי, מתי שאתה רוצה, העיקר שאצלך לא יהיה שבת כמובן. --בברכה, טישיו - שיחה 05:21, 10 ביולי 2011 (IDT)
תודה. וכמובן לא בשבת. כעת אני אפנה אותך ל-משתמש:כיכר השבת/תמונות/נסיון אח"כ כשתראה את הדף אני אגיד לך מה הבעיה שלו. --כיכר השבת - שיחה 15:24, 10 ביולי 2011 (IDT)
שלום. איני רואה כל בעיה בדף, מלבד שלוש תמונות שככל הנראה שמם לא הוקלד במדוייק ולכן אינם מופיעים בגלריית התמונות. --בברכה, טישיו - שיחה 16:05, 10 ביולי 2011 (IDT)
קצת קשה להסביר במחשב אז אני אנסה. א. כן יש תמונה שיש איתה בעיה. ב. שתי התמונות האחרות הם לא מונות. אלו צריכות להיות כותרות == אישים == אמרו להיות כותרת לתמונות של בני אדם חשובים. כמו כן יש גם: ===== רחבת הכותל ===== זוהי אמורה להיות בעיה גם כן של כותרת משנה הבעיה היא שאין כותרת ואני לא יודע אני לא יכול לעשות כותרת. --כיכר השבת - שיחה 16:50, 10 ביולי 2011 (IDT)
1. אם יש תמונה שיש איתה בעיה זה בגלל ששמה לא הוקלד במדוייק. 2. סידרתי אחת מהכותרות שהיו בה ===== רק בצד אחד ולא בצד השני, ולכן הכותרת לא עלתה. אני רואה שבשאר הכותרות כן הסתדרת, רק צריך לדייק. בברכה, טישיו - שיחה 21:56, 10 ביולי 2011 (IDT)
אם תכנס לעריכה של הדף תוכל לראות הרבה מאד כותרות ראשיות וכותרות משנה שלא מופיעות בדף. --כיכר השבת - שיחה 00:38, 11 ביולי 2011 (IDT)
לא הצלחתי להבין מה הבעיה. מצטער (אך מברך אותך שלעולם לא יהיו לך בעיות גדולות יותר) בברכה, טישיו - שיחה 00:43, 11 ביולי 2011 (IDT)
תודה רבה לך! כעת למי ניתן לפנות שאולי ינסה לתקן א הבעיה? --כיכר השבת - שיחה 00:52, 11 ביולי 2011 (IDT)
לכל משתמש שיש לך קשר איתו בברכה, טישיו - שיחה 01:50, 11 ביולי 2011 (IDT)
טוב, תודה! --כיכר השבת - שיחה 02:02, 11 ביולי 2011 (IDT)

דכאיב ליה כאיבא אזיל לבי אסיא[עריכת קוד מקור]

פירוש מעניין יש לך. אני חשבתי פעם על דרך הדרש שהפירוש הוא: אם אתה בא בלי ראיות סימן שסתם כואב לך הבטן, לך בבקשה לרופא ואל תבלבל לבי"ד במֹ‏ח... - בברכה - רבנןשיחה • ז' בתמוז ה'תשע"א • 19:08, 8 ביולי 2011 (IDT)

האמת היא, שהפירוש שכתבתי בערך, זה פירוש של רבינו יהונתן בשיטה מקובצת... ולא ידוע לי על פירוש נוסף של הראשונים. --בברכה, טישיו - שיחה 19:22, 8 ביולי 2011 (IDT)

משתמש:כיכר השבת/ישיבת מאה שערים[עריכת קוד מקור]

הערך נורא מבולגן. יש בו קטעי מידע על הישיבה. ואני בכללי כתבתי פרקים אליהם ניתן לשייך כל טקסטס התוכל למיין ולעשות סדר בערך? --כיכר השבת - שיחה 19:41, 10 ביולי 2011 (IDT)

בעיקרון אני לי הרבה חשק לערוך ערכים על ישיבות (למרות שלישיבות עצמם יש חשיבות מיוחדת, איני רואה חשיבות מרובה בערכים שעליהם), ואני מתמקד בערכי הלכה. לפעמים אם יש לי חשק אני עורך ערכים מסוג אחר, אך איני יכול להתחייב על כך. אגב, הערך שם מועתק ככל הנראה מאיזה מקור, כך שלא ניתן לכותבו בערך מחשש הז"י, כך שלא רק צריך לסדר את הערך (שזה קל יותר) אלא צריך לשכתבו מחדש. בברכה, טישיו - שיחה 21:53, 10 ביולי 2011 (IDT)
אני יודע שהערך מועתק לכן אני רציתי לשכתבו מחדש, בכל אופן תודה. --כיכר השבת - שיחה 22:20, 10 ביולי 2011 (IDT)

רחוב מאה שערים[עריכת קוד מקור]

האם תוכל לסדר את התבנית? --כיכר השבת - שיחה 22:04, 11 ביולי 2011 (IDT)

אני מציע לשאול בוק:די. בנתיים הייתי מציע להכנס לערך של רחוב אחר, ולחקות את התבנית בדיוק, רק לשנות את הפרטים והתמונה. --בברכה, טישיו - שיחה 22:15, 11 ביולי 2011 (IDT)
כנראה שאני ואתה חושבים באותו קו מחשבה. זה בדיוק מה שעשיתי אך אתה רואה את התצאות העגומות :( --כיכר השבת - שיחה 23:13, 11 ביולי 2011 (IDT)
מהיכן העתקת? --בברכה, טישיו - שיחה 01:56, 12 ביולי 2011 (IDT)
הייתי בחופשה לכן לא יכולתי לענות. העתקתי מהערך רחוב אלנבי העתקתי את התבנית והשלמתי את הפרטים כך שיהיו נוכנים לגבי רחוב מאה שערים, נ.ב נפתח דיון על כך בויקיפדיה דלפק ייעוץ. --כיכר השבת - שיחה 15:24, 14 ביולי 2011 (IDT)

צ'אט[עריכת קוד מקור]

--Akkk - שיחה 03:07, 15 ביולי 2011 (IDT)

עניתי עכשיו. --בברכה, טישיו - שיחה 03:18, 15 ביולי 2011 (IDT)

הידור מצווה[עריכת קוד מקור]

תוכל להכחיל? יש כבר משהו בויקישיבה. שפם אדום - שיחה‏ 22:08, 16 ביולי 2011 (IDT)

תודה על ההפניה בזמני הפנוי אי"ה. בברכה, טישיו - שיחה 02:59, 18 ביולי 2011 (IDT)

עבודת השם[עריכת קוד מקור]

נא להגיה/להוסיף וכו' וכו' --Akkk - שיחה 04:04, 17 ביולי 2011 (IDT)

ערך מוצלח מאוד, ממך ילמדו וכן יעשו. ראה הערתי בדף השיחה. בברכה, טישיו - שיחה 02:59, 18 ביולי 2011 (IDT)

שיחה:משקה טופח אינו חיבור לא לטומאה ולא לטהרה[עריכת קוד מקור]

מה קורה עם העברת הערך? תומר - שיחה 16:29, 17 ביולי 2011 (IDT)

הורדתי את התבנית. הצעתי לשנות את הערך כאשר יהיה תוכן מתאים לשינוי השם הכולל יותר "טופח". היו הצעות נוספות, ובנתיים הדיון הסתיים. בכל אופן אין טעם להשאיר יותר את התבנית. בברכה, טישיו - שיחה 02:59, 18 ביולי 2011 (IDT)

צום קל![עריכת קוד מקור]

אני הפסקתי לאכול משקיעת החמה. ליתר ביטחון, אחותי שואלת אותי ממתי להתחיל לצום. (היא החלה כמותי משקיעת החמה) למרות שאני חושב שתענית היא מעמוד השחר. ממתי יש לצום בתענית? --כיכר השבת - שיחה 23:36, 18 ביולי 2011 (IDT)

מעלות השחר. עכשיו, על פי ההלכה, יש לאכול ולשתות דברים בריאים כמה שיותר, כדי לקיים את מצוות ונשמרתם מאוד לנפשותיכם. מומלץ מאוד לקום בבוקר לפני ה"עלות", ולהכניס הרבה אוכל לפה (אך יש לומר לפני השינה תנאי כזה, שהולכים לקום לפני העלות). --בברכה, טישיו - שיחה 23:39, 18 ביולי 2011 (IDT)
וכדי למנוע בלבול: בצום היחידי שהוא מהתורה, יש להתחיל לצום מהשקיעה, ואפילו קצת לפני כן (מצוות תוספת יום טוב) בברכה, טישיו - שיחה 23:40, 18 ביולי 2011 (IDT)
וכמובן גם תשעה באב (אבל בלי תוספת יו"ט) ‏ישרוןשיחה!!and 19,327 people are justin bieber fan‏ 23:44, 18 ביולי 2011 (IDT)
נכון. זה קשור לחומרת שני צומות אלו. --בברכה, טישיו - שיחה 23:44, 18 ביולי 2011 (IDT)
אהמ, תוספת יום כיפור. נת- ה- - שיחה 23:46, 18 ביולי 2011 (IDT)
כאן כתוב יותר. --בברכה, טישיו - שיחה 23:49, 18 ביולי 2011 (IDT)
יישר כוח! על ההסבר. שיהיה לכולנו צום קל! --כיכר השבת - שיחה 23:48, 18 ביולי 2011 (IDT)

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואין לראות בו פסיקה הלכתית.

- בברכה - רבנןשיחה • י"ט בתמוז ה'תשע"א • 13:02, 21 ביולי 2011 (IDT)

קדימות בברכות[עריכת קוד מקור]

אני חושב שיש צורך בערך, איך לקרוא לו? השם "קדימות בברכות" מופיע בצורתו זו? יש שם אחר? ‏ישרוןשיחה!!and 19,327 people are justin bieber fan‏ 23:52, 18 ביולי 2011 (IDT)

זה הביטוי המופיע בערך ברכות הנהנין. בברכה, טישיו - שיחה 23:55, 18 ביולי 2011 (IDT)
כן, את זה ראיתי, השאלה היא אם השם הזה מקובל בספרות התורנית. ‏ישרוןשיחה!!and 19,327 people are justin bieber fan‏ 13:50, 19 ביולי 2011 (IDT)
"סדר הקדימה בברכות" טיפוסי - שו"ת 13:51, 19 ביולי 2011 (IDT)