שיחת משתמש:צבי אהרונוב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


العربية | English | español | italiano | עברית | русский
Movicon-regards.gif
שלום, צבי אהרונוב, וברוך בואך לוויקיפדיה!
כדי לסייע לך להצטרף לעורכים ולעורכות באפשרותך:

If you can't read Hebrew, click here.בברכה,
דוד שי - שיחה 22:21, 14 בפברואר 2010 (IST)

יהושע בן נון[עריכת קוד מקור]

האם תוכל להסביר את עריכתך הזו? כיצד מהמקור שהבאת נלמד כי יהושע נולד בארץ ישראל? בתודה, סול במול - שיחה 09:31, 9 ביולי 2010 (IDT)

בשמחה. לפי הפסוקים בבראשית (מא נ-נב ומח א-ה) אפרים נולד במצרים. במפקד במדבר נספרו בני אפרים למשפחותם (במדבר כו לה-לז), ואלישמע בן עמיהוד היה נשיא אפרים במדבר. יהושוע, שהיה מצאצאי אפרים, היה עם משה ביציאה ממצרים, במתן תורה, בנדודים במדבר, ובכיבוש כנען. אין כל אזכור לכך שהיה בארץ ישראל לפני שהוביל את הכיבוש. כל דור יוצאי מצרים, למעט יהושע וכלב בן יפונה, מתו במדבר. כל התיאור מתחילתו ועד סופו מורה שאפרים וצאצאיו, כולל יהושוע, נולדו במצרים, כל צאצאיו המיידיים מתו במדבר, ורק צאצאיהם ויהושוע הגיעו לארץ ישראל. אך בפסוקים מדברי הימים מתואר שבני אפרים וצאצאיהם נולדו וחיו בארץ ישראל (ויתכן שגם אפרים עצמו נולד וחי בה?). אפרים התאבל על הריגת בניו בארץ ישראל, ביתו בנתה את בית חורון ואת אוזן שארה, ואחוזת שאר צאצאיו היתה בערים שונות בארץ, בית אל, נערן, גזר כו'. אין כאן כל איזכור למצרים, ביתו לא מתה עם יוצאי מצרים, אלא מובאת כאן גניאולוגיה ישירה בארץ ישראל, הכוללת את נון ואת בנו יהושוע. אדרבא, אשמח לדעת איך אפשר לפרש את הפסוקים הללו באופן אחר כדי להתאים את המקורות. צבי אהרונוב - שיחה 15:25, 9 ביולי 2010 (IDT)
לא מדויק. כתוב בדברי הימים שבני אפרים היו נוכחים בארץ, לא כתוב מקום לידתם, גם לא של אפרים עצמו. הפירוש המקובל להתאמת הדברים לכתוב בתורה, שקבוצה מבני אפרים חזרה לארץ ישראל בשלב כלשהו ונפלה במלחמה, עיין גם תהלים עח,ט ובמפרשים שם, ועל הזמן המדויק חלוקות הדעות. מטרתו של ספר דברי הימים היא בעיקר לתאר את היחוס, תוך דילוג על פרטים. כמובן, זוהי שאלה של השקפה: מי ששומע עדויות שונות שניתן לתאם ביניהן ב"מאמץ" מסוים צריך להחליט תחילה האם הוא מאמין לשני העדים. לדעתי הניסוח שלך בערך חריף מדי, וגם הפתיח "בניגוד לסיפור המקראי כתוב בדבה"י" שגוי, כי גם דבה"י הוא חלק מהמקרא. עזר - שיחה 15:44, 9 ביולי 2010 (IDT)
צודק לגבי ה"מקראי". חשבתי על כך לאחר מעשה. אפשר לתקן. לפי התסריט שהבאת (שאיננו פשוטו של מקרא) הרשימה "ורפח בנו, ורשף ותלח בנו, ותחן בנו. לעדן בנו עמיהוד בנו, אלישמע בנו. נון בנו, יהושע בנו" היא של בני אפרים שהיו במצרים, והפסוק שמיד לאחריו, "ואחזתם ומשבותם בית אל ובנתיה, ולמזרח נערן, ולמערב גזר ובנתיה ושכם ובנתיה, עד עיה ובנתיה" מתפרש על אחוזת אפרים באופן כללי ולא על אחוזת אלה שהביא ברשימה. אבל זה לא דחוק? צבי אהרונוב - שיחה 16:24, 9 ביולי 2010 (IDT)