שיחת משתמש:Someche

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
WIKI AND ACADEMIA.PNG משתמש זה מנחה פרויקט שבמסגרתו סטודנטים כותבים ערכים בוויקיפדיה העברית.
العربية | English | español | italiano | עברית | русский
Movicon-regards.gif
שלום, Someche, וברוך בואך לוויקיפדיה!
כדי לסייע לך להצטרף לעורכים ולעורכות באפשרותך:

If you can't read Hebrew, click here.בברכה,
odedee שיחה 03:41, 6 בינואר 2008 (IST)

הנחיה[עריכת קוד מקור]

שלום, איזה קורס אתה מנחה, ובאיזה מסגרת אקדמית? האם אתה מכיר את הדרישות מערכים (ומעורכים) בוויקיפדיה? ‏odedee שיחה 03:41, 6 בינואר 2008 (IST)

סליחה על ההתערבות. לעודדי : ד"ר סומך מוכר לי אישית, והוא מרצה במכללת אחווה בקורס מבוא לביוכימיה. כבר הפנתי אותו באופן אישי לדף ויקיפדיה:קשר עם האקדמיה. דני. ‏Danny-w‏ 18:21, 6 בינואר 2008 (IST)שלום רב לך עודדי,
שמי ארז ואני מרצה בקורס ביוכימיה שניתן במכללת אחווה (באחריות אקדמית של אוניברסיטת בן גוריון) לתלמידי תואר ראשון במדעי החיים. במסגרת הקורס החלטתי השנה, לראשונה, לאפשר לסטודנטים (61 במספר) לקבל בונוס לציון הסופי בקורס בתמורה להוספת ערכים חסרים והרחבת ערכים קיימים. הסטודנטים רשאים לבחור ערכים הקשורים לסילבוס של הקורס. במסגרת הפרויקט הזה (ועל מנת לזכות בנקודות בציון לתואר) כל סטודנט רשאי לערוך עד חמישה ערכים. גם אם רק מחצית מהסטודנטים יחליטו לקחת חלק בפרויקט נוכל להוסיף לויקיפדיה מעל 100 ערכים. מכיוון שערכים רבים מאוד בתחום הביוכימיה חסרים בויקיפדיה, אני מקווה מאוד לראות פירות מהפרויקט הזה.
אני קורא ותיק של ויקיפדיה (האנגלית) אך חסר ניסיון בעריכה. לשם כך אני מסתייע בידיד, שהינו עורך ותיק בויקיפדיה (משתמש:danny-w), וקורא את המדריכים באתר. אשמח לקבל ממך עצות בכל נושא שתמצא לנכון.

ערכים חסרים שהתלמידים שלי מסוגלים לכתוב:

נושא I: ביוכימאים וביוכימאיות.
כריסטיאן ב. אנפינסן.
מקס פרוץ.
דניאל א. קושלנד.
לאונור מיכאליס.
מאוד מנטן.
גופאלאסמודרם רמאצ'נדרן.
רוברט קורי.
ז'קואה מונו.
פהר ו. אדמן.
פרדריק סנגר (ערך קיים ויש להרחיבו).

נושא II: שיטות חקר חלבונים.
קריסטלוגרפיה בקרני X
תהודה מגנטית גרעינית.
כרומטוגרפית מחליף יונים.
כרומטוגרפית אפיניות.
כרומטוגרפיה על פי גודל.
אולטראצנטריפוגה.
ריצוף חלבונים בשיטת אדמן.
ספקטרוסקופית מסות.
ריאגנט סנגר.
אלקטרופורזה דו מימדית בג'ל.
אלקטרופורזה באלכסון.

נושא III: אנזימים, קינטיקה אנזימטית ובקרה.
פרוטאין קינאז A.
פוספודיאסטראז.
פרוטאז.
סרין פרוטאז.
כימוטריפסין (ערך קיים ויש להרחיבו).
סבטיליזין.
שלשה קטליטית.
ציסטאין פרוטאז.
כימוטריפסינוגן.
אספרטיל פרוטאז.
מטאלופרוטאזות.
קינטיקת מיכאליס מנטן (ערך קיים ויש להרחיבו).
בקרה אלוסטרית (ערך קיים ויש להרחיבו)
קישור לא קוולנטי.
מודל MWC.
קישור קואופרטיבי.
מודלKNF .
נוגדנים בעלי פעילות קטליטית.
משוואת היל.
קרבוניק אנהידראז.
הקבוע הקטליטי.
עקומת לינוויבר-בורק.
אדנילאט ציקלאז.
אספרטט טראנסקרבמוילאז.
פרוטאין קינאז.
ריאגנט זיקה.
אנלוג של סובסטרט.
שפעול פרוטאוליטי.
פוספטאז.

נושא IV: מבנה וקיפול חלבונים.
מבנה ראשוני.
מבנה שניוני.
מבנה שלישוני.
מבנה רבעוני.
הקביעה של אנפינסן.
חומצת אמינו (ערך קיים ויש להרחיבו).
משטחי בטא.
אלפא הליקס.
מודל ההתאמה המושרית.
מודל מנעול מפתח.
מתחם בקיפול חלבון.
קצה אמיני.
קצה קרבוקסילי.

ערכים נוספים.
קולטנים המצומדים לחלבון G.
cAMP .
אינטראקציות חלבון-חלבון.
מתחם SH2.
מעבר אותות.
שליח שניוני.
ציאנוגן ברומיד.
2,3-ביספופסוגליצרט.
רמה אנרגתית.
סוכר מחזר.
גליקופרוטאין (ערך קיים ויש להרחיבו).
קלמודולין.

אני מקווה להצליח להוסיף הרבה מהערכים החשובים האלה שחסרים בויקיפדיה העברית. אודה לך על כל עזרה ועצה.Someche 18:36, 6 בינואר 2008 (IST)

שלום ארז, תודה על התשובה המפורטת. אין לי ספק כי ויקיפדיה תוכל להרוויח מאוד מכתיבת הסטודנטים שלך, בהנחייתך. אני אשמח לסייע בכל שיידרש. בתור התחלה חשוב לי להעביר לך כמה מסרים מלקחי העבר, בקורסים אחרים:
  • חשוב שאתה כמנחה תוודא שהסטודנטים בוחרים ערכים בנושאים שהם רחבים מספיק להתאמה לאנציקלופדיה כללית (ולא פן צר מאוד שנמצא בחזית מחקר מסוים, נניח). אם, כפי שהבנתי, הסטודנטים צריכים לבחור מהרשימה למעלה ולא ככל העולה על רוחם, כבר עשית את הצעד החשוב הזה.
  • הכרחי שהסטודנטים יבינו שאם יעתיקו הנה חומר ממקורות שאינם חופשיים, הערך יימחק. אני מניח שאותך כמנחה גם העתקה ממקורות שהם כן חופשיים (בהנחה שיש כאלה בביוכימיה) לא תשמח, אך מבחינתנו היא תקינה.
  • האם הכוונה היא שהסטודנטים יכתבו ערכים לבד ולא יקבלו סיוע מאחרים עד שהם מסיימים את העבודה? או שוויקיפדים אחרים ישפרו את הערכים "במקביל" לכתיבתם? הרעיון הוויקיפדי הוא יותר השיטה השנייה, אבל היא עשויה להקשות עליך לגבי מתן הציונים, כי יהיה מסובך יותר למדוד את תרומת כל סטודנט לתוצאה הסופית.
בברכה, ‏odedee שיחה 20:59, 6 בינואר 2008 (IST)

תודה על העצות. אכן, הסטודנטים נדרשים לתאם את הערכים איתי לפני תחילת העבודה. אני מניח שרובם יבחרו, בסופו של דבר, ערך מהרשימה שציינתי, כיוון שאלו הערכים שנלמדו בקורס. כל הערכים מתאימים לאנציקלופדיה כללית, ואכן תמצא את כולם בויקיפדיה האנגלית. לצערי אחוז הערכים בביוכימיה הקיים בויקיפדיה העברית זניח לעומת הערכים בויקיפדיה באנגלית - וזו הסיבה שהחלטתי להרתם לפרויקט הזה, למרות העומס הרב שהוא עשוי לגרום לי. אכן, יכול היה להיות לי קל יותר אם ערכים שהסטודנטים עובדים עליהם, ויסומנו על ידי הסטודנטים כמשתתפים בפרויקט הנחייה, לא יערכו על ידי אחרים עד אשר יוסר הסימון. ואולם, יש גם יתרון בכך שויקיפדים אחרים יתרמו לערך. דבר זה היה מחייב את הסטודנטים לנהל שיחות עם משתמשים אחרים, להתמודד עם טענות וטיעונים בנוגע לערך ולהעמיק את הערך עוד יותר. אילו הייתי בטוח במיומנותם של הסטודנטים לכתוב ערכים בויקיפדיה, הייתי מעדיף את האופציה השניה. לצערי אני חושש שמרבית הסטודנטים לא ערכו מעולם דף בויקיפדיה, ולכן אם אנשים אחרים ישנו להם את הערך תוך כדי עבודה הדבר עשוי לסבך אותם מאוד. לכן, בלית ברירה, אני מעדיף כרגע שאיש, פרט לסטודנט המורשה, לא ישנה את הערכים המסומנים כמשתתפים בקורס. האם יש דרך להבטיח זאת? בכל מקרה, אשמח בעתיד, לעודד פרויקטים בסגנון שונה (כגון: עבודה של מספר סטודנטים על מספר מצומצם של ערכים במטרה להרחיבם ולהעמיקם). שוב תודה על האכפתיות שאתה מפגין. טוב לדעת שיש לי גב בפרויקט הזה. Someche 22:47, 6 בינואר 2008 (IST)

ניתן להבטיח זאת: ראה ויקיפדיה:קשר עם האקדמיה#הנחיות לסטודנטים, סעיף 6.1. ייתכן שהערכים יתויגו לעריכה, אבל מלבד שינוי טכני זה, סביר שאחרים לא ישנו אותם (אלא אם כן תהיה בעיה של העתקה, נניח). אני מציע גם להפנות את הסטודנטים לקרוא את ויקיפדיה:צעד אחר צעד, זה ייתן להם כלים לשפר מאוד את הערכים כך שייראו מקצועיים. ‏odedee שיחה 00:03, 7 בינואר 2008 (IST)

ברוך הבא גם ממני[עריכת קוד מקור]

שמח לראותך כאן, ובהצלחה. דני. ‏Danny-w‏ 18:05, 6 בינואר 2008 (IST)

תודה רבה דני. כפי שרשמתי למעלה, הפרויקט התחיל בזכותך ויסתיים בעזרתך. תודה.Someche 18:46, 6 בינואר 2008 (IST)

שנת הלימודים[עריכת קוד מקור]

כתוב ה'תשס"ה. האם התכוונת ה'תשס"ח? ‏עמיחי 22:27, 6 בינואר 2008 (IST)

כן, עמיחי, אתה צודק. תיקנתי, תודה. Someche

סליל אלפא[עריכת קוד מקור]

ראה הערתי בדף השיחה של הערך, היא רלוונטית עבור ערכים נוספים בפרויקט (המבורך! כל הכבוד!!)--‏sir kiss שיחה 18:57, 27 בינואר 2008 (IST)

תודה על המחמאות וההערה החכמה. השבתי לך בדף השיחה של הערך. Someche 20:29, 27 בינואר 2008 (IST)

ישר כוח[עריכת קוד מקור]

שלום, נתקלתי בכמה ערכים שכתבו הסטודנטים והתרשמתי מאוד לטובה. ישר כוח! ערן 16:18, 8 בפברואר 2008 (IST)

תודה רבה. אני בהחלט מעריך את המחמאה ושמח שהסטודנטים זכו לה. זה לא פרויקט קל לסטודנטים, בעיצומה של תקופת בחינות.
חשוב לא פחות לדעת שישנם אנשים, כמוך, שמוצאים את הזמן להחמיא. תודה. Someche 18:04, 8 בפברואר 2008 (IST)
אכן, ישר כוח (חזק וברוך).... ערכים ראויים, בתחום שלא נסקר עד עתה לעומק בוויקיפדיה. כל הכבוד. דני. ‏Danny-w‏ 01:58, 10 בפברואר 2008 (IST)

ביטול הפניה[עריכת קוד מקור]

שלום סומך ושבוע טוב. מדוע לדעתך יש למחוק את ההפניה שמחקת? ברי"אשיחה • ד' באדר א' ה'תשס"ח • 02:21, 10 בפברואר 2008 (IST)

ברי"א, הסיבה הרי די ברורה - אין סיבה שפרוטאין קינאז יפנה לפרוטאין קינאז A יותר משיפנה לפרוטאין קינאז B. אבל ד"ר - הסרה של תוכן הדף משיארה פשוט דף ריק, שמופיע בתור קישור כחול, וגורמת לאנשים לחשוב שהערך קיים. מחקתי את הדף, להבא - בשביל זה המציאו את תבנית {{למחוק}}, ואחד ממפעילי המערכת יטפל בנושא. דניאל צבישיחה 02:29, ד' באדר א' ה'תשס"ח (10.02.08)
הבינותי. תודה ושבוע טוב. ברי"אשיחה • ד' באדר א' ה'תשס"ח • 02:34, 10 בפברואר 2008 (IST)
אכן, הסיבה היא ש"פרוטאין קינאז A" הינה רק דוגמא פרטית של הערך "פרוטאין קינאז". קיימות גם קינאזות נוספות ("פרוטאין קינאז C", ועוד הרבה הרבה אחרים עם שמות מסובכים הרבה יותר). לדוגמא, הקבוצה שעוברת זרחון על ידי פרוטאין קינאז מסוים יכולה להיות שונה לגמרי מזו שמזרחן פרוטאין קינאז A, כמו זרחון על טירוזין, בעוד שפרוטאין קינאז A מזרחן רק סרין או טראונין ולא טירוזין. כך שמדובר בהטעיה להפנות לאנזים יחיד מתוך קבוצה רחבה. בכל מקרה במסגרת ויקיפדיה:פרויקט ביוכימיה במכללת אחווה ישנם סטודנטים שהתחייבו גם להוסיף את הערך פרוטאין קינאז וגם להרחיב את הערך פרוטאין קינאז A, כך שאני מקווה שמחיקת הערך תתברר בקרוב כלא נחוצה. מצטער על הבלאגן שגרמתי בהיסח מחיקה. שבוע טוב. Someche 02:37, 10 בפברואר 2008 (IST)

איחוד ערכים[עריכת קוד מקור]

שלום,

תראה בבקשה את הדיון שלי עם אחד הסטודנטים שלך בשיחת משתמש:Anniegold.

לתגובתך אודה,
גילגמש שיחה 19:47, 18 בפברואר 2008 (IST)

בעצם ראיתי שכבר הגבת שם. אני מצטער, חשבתי שהסטודנט ענה לי. בכל אופן, אני עדיין חושב שכדאי לאחד את שני הערכים האלה (או לכל הפחות את גלוקוז 6 פוספט עם הגלוקוז). כמובן שאם אתה עסוק אז אפשר להמתין עם הדיון עד שתתפנה. בסך הכל מדובר בעניין טכני ואדמיניסטרטיבי. אם העניין נחוץ לצורך הקורס, ניתן לקיים אחר כך דיון אדמניסטרטיבי רגיל בדף שיחת הערך. לא רציתי לעשות כן כי ראיתי שהערך משתתף בקורס. גילגמש שיחה 19:50, 18 בפברואר 2008 (IST)

שלום גילגמש, את הערך גלוקוז-6-פוספט טרם הספקתי לתקן. אבל התשובה העקרונית היא שלא כדאי לאחד. טיעוני הם:

  1. אם הערך הזה כתוב כמו שצריך, אזי מצוינים שם מסלולים שונים שגלוקוז-6-פוספט יכול ללכת בהם. האנזים גלוקוז 6-פוספטאז מייצג רק "גורל" אחד של הסוכר הזה. השם דומה כיוון שאחד הוא הסובסטרט (מגיב) בתגובה שהשני מזרז.
  2. הדמיון בשם אינו מעיד על דמיון מבני. גלוקוז-6-פוספט הוא סוכר ואילו גלוקוז-6-פוספטאז הוא חלבון (אנזים) שמזרז ריאקציה. החלבון גדול במספר סדרי גודל מהסוכר. החלבון בנוי מחומצות אמינו (מאות רבות של אטומים), הסוכר בן מספר אטומים בלבד.

הערכים האלה שונים מאוד למרות שהשם נראה כמעט זהה לחלוטין. אני חושב שראוי להפריד בינם, תוך מתן קישורים הדדיים בינם. אגב, בויקיפדיה האנגלית הם שני ערכים נפרדים. הפרויקט הזה, ברובו, מתבסס על "מילוי חוסרים" בויקיפדיה העברית לעומת האנגלית. אתה יכול לפתוח דיון ולראות מה חושבים החברים. ערב טוב. Someche 20:14, 18 בפברואר 2008 (IST)

אתן דוגמא: גליקוגן הוא מאגר של סוכרים. גליקוגן פוספורילאז הוא אנזים הפועל על גליקוגן. אחד רב-סוכר השני אנזים/חלבון. כל אחד ראוי הסבר נפרד וקישור נפרד. Someche 20:17, 18 בפברואר 2008 (IST)
כן, אני מודע לדברים האלה. למדתי קצת ביוכימיה במסגרת לימודי רפואה. אני חושב כאן על נוחות הקורא. מה עדיף: ערך אחד גדול על גלוקוז או כמה ערכים קטנים שמתמקדים בנושא ספציפי. גילגמש שיחה 21:14, 18 בפברואר 2008 (IST)
סליחה. לא ידעתי שיש לך רקע בתחום. הבעתי את דעתי (ואני מניח שיהיו כאן עוד כמה דעות (וקרבות רחוב)). אני סומך על שיקול דעתכם. ויקיפדיה היא המומחיות שלכם. Someche 21:30, 18 בפברואר 2008 (IST)
אין בעיה, זה לא חשוב. האם דיון איחוד יפריע לניהול הקורס? כי אם כן, אפשר להמתין עם זה. זה לא דחוף. גילגמש שיחה 21:32, 18 בפברואר 2008 (IST)
תודה לך על הסבלנות. סיימתי לערוך את שני הערכים (גלוקוז-6-פוספט ו- גלוקוז 6-פוספטאז). מבחינתי אין שום בעיה שתעשו כל מה שנראה לכם לנכון עם ערכים אלה (כולל מחיקה, העברה, איחוד וכדומה). שוב תודה על ההתחשבות והסבלנות. Someche 00:13, 19 בפברואר 2008 (IST)
למה למחוק? מי ימחוק? תודה על הפרויקט! חלק מהערכים צריכים ליטוש, אבל בסך הכל מדובר בפרויקט מוצלח מאד מבחינת התרומה לתחום קצת קפוא כאן בוויקיפדיה. אני מקווה לראות ערכים נוספים משל הסטודנטים והסטודנטיות שלך ואני מקווה לראות לאחר סיום הפרוייקט הזה, פרוייקטים נוספים הדומים באיכותם ובהיקפם לזה. יוספוסשיחה 00:22, 19 בפברואר 2008 (IST)
תודה. Someche 00:24, 19 בפברואר 2008 (IST)
בשום פנים ואופן אין מדובר במחיקה. אני רק רוצה לאחד את שני הערכים, כלומר להעתיק את התוכן שלהם לערך משותף אחד. גילגמש שיחה 05:59, 19 בפברואר 2008 (IST)
שים לב למקרה דומה בערך אפקט הידרופובי - סימנתי אותו לאיחוד עם הידרופוביות, אבל נראה לי שאתה והכותב/ת לא שמתם לב לכך. ‏odedee שיחה 00:17, 20 בפברואר 2008 (IST)
שמתי לב. דעתי היא שהערך ראוי בפני עצמו כשם ש"כח" ו"שדה" בפיזיקה אינם אותו דבר. לא הגבתי כיוון שלדעתי ברור שאם אישרתי לסטודנט את הערך אזי אני חושב שהוא ראוי בפני עצמו. גם וידאתי שבויקיפדיה האנגלית שאלו שני ערכים נפרדים. Someche 00:39, 20 בפברואר 2008 (IST)

קטגוריות משנה[עריכת קוד מקור]

שים לב שקיימות קטגוריות משנה לקטגוריה:ביוכימיה ויתכן שעדיף לקטלג את הערכים לתוכן. למשל קטגוריה:אנזימים וקטגוריות משנה נוספות שניתן לראות בקטגוריה:תרכובות ביוכימיות. אם לדעתך יש מקום לקטגוריות משנה נוספות שאינם קיימות, אפשר לפתוח אותן על פי המדיניות הכתובה בויקיפדיה:קטגוריה. יוספוסשיחה 12:59, 19 בפברואר 2008 (IST)

אתה צודק. לא נתתי דעתי על כך. תודה. Someche 13:03, 19 בפברואר 2008 (IST)

מתחם בקיפול חלבון[עריכת קוד מקור]

לערך מתחם בקיפול חלבון אין בינוויקי. הערך האנגלי Protein domains לא זהה בתוכנו, אבל הוא מספיק קרוב ואין לו בינוויקי לעברית. האם לדעתך צריך לקשר ביניהם? גאלוס - שיחה 17:19, 26 במרץ 2008 (IST)

ועוד שאלה - מי הוא/היא Wetlaufer שמוזכר בערך ולמה אין סימוכין? גאלוס - שיחה 17:24, 26 במרץ 2008 (IST)
אתה צודק בשתי הערותיך. (domain הוא מתחם בעברית, אלו ערכים מקבילים.) Someche - שיחה 10:06, 27 במרץ 2008 (IST)

ערכים נטושים[עריכת קוד מקור]

שמתי לב שלמרות שעבר כחודש מאז הסיום הרשמי של הפרוייקט עדיין נשארו ערכים עם תבנית של המיזם שלך. על פי הנהוג אין להשאיר התבנית יותר משלושה שבועות לאחר הסיום ויש לתייג אותה בדרך כלשהיא. אודה לך אם תעבור על הערכים שנותרו ותפעל כדלהלן:

  • הורדת תבנית:בעבודה אקדמית אם הערך גמור. אם אינו גמור והמיזם נגמר, פעל באחת הדרכים בהמשך.
  • החלפה בתבנית:השלמה אם הכותב אינו ממשיך והערך מכיל מידע נכון אך לא מושלם
  • החלפה בתבנית:עריכה אם הערך גמור אך הצגתו מבולבלת ומקשה על הקורא
  • החלפה בתבנית:מחק אם הערך נכתב רק על ידי סטודנט נעזב באמצע ומצבו מזעזע (כגון הרבה דיאגרמות ומלל באנגלית שלא עובד)

תודה על שיתוף הפעולה. חגי אדלרשיחהתבניות מידע בערכים מחכות לך! • כ' באדר ב' ה'תשס"ח • 16:20, 27 במרץ 2008 (IST)

תודה. אדאג לכך בימים הקרובים. Someche - שיחה 18:57, 27 במרץ 2008 (IST)