שיחת פורטל:יהדות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
P writing.svg פורטל זה סומן כפורטל הראוי לשדרוג במסגרת מיזם קידום הפורטלים בוויקיפדיה העברית. מטרת המיזם היא לדאוג לכך שכל הפורטלים, ובראשם אלו הראשיים, ישאפו לסטנדרטים גבוהים, יהיו שימושיים, יעילים ויפים, ויתוחזקו בהתאם.
לפי הערכת המשתמש השמח בחלקו, שהציב תבנית זו:
רמת האיכות של הפורטל "יפה מאוד אך ניתן לשפר"
חשיבות הפורטל "חשוב ביותר"

הערות נוספות ניתן למצוא בדף המרכזי של הפרויקט ובמדריך לעיצוב פורטלים. אנא עזרו לנו להביא את הפורטל לרמת איכות טובה.


הצעות לשינוי ותיקון[עריכת קוד מקור]

בזרמים ביהדות - זרמים עתיקים, יש להוסיף את הקראים. זהו זרם שמתחיל בבבל בתקופת הגאונים! מותר להשאיר אותו גם ב(זרמים ביהדות בת זמננו)
בפירושי התנ"ך יש להוסיף לפחות את רשב"ם, ורבי דוד קמחי.
באישים יהודיים מתקופת חז"ל להשמיט את החשמונאים (תקופת חז"ל ע"פ המקובל במחקר ובישיבות מאוחרת לחשמונאים). את הגאונים יש להעביר מתקופת חז"ל לימי הביניים.
בארון הספרים היהודי, בגמרא להשמיט את רשימת האמוראים (השייכת לאישים יהודיים מתקופת חז"ל) ולציין תלמוד בבלי ותלמוד ירושלמי. לרשימת הספרים החיצוניים יש להוסיף רבים נוספים (רשימה חלקית בערך מגילות ים המלח. בחגים ומועדים יש להתייחס גם ללוח השנה העברי


ישנם עוד אינספור שינויים מתבקשים. כרגע הדף אינו מכבד את ויקיפדיה בעברית כלל. אשמח להמשיך ולדון בכך. --י.-- 00:39, 21 פברואר 2006 (UTC)

הורדתי את רמת ההגנה של הפורטל, וכעת גם אתה יכול לערוך אותו. נתנאל 09:13, 24 פברואר 2006 (UTC)

עיצוב מחדש[עריכת קוד מקור]

הפורטל עבר עיצוב מחדש. Yonidebest Ω Talk 00:33, 1 מרץ 2006 (UTC)

הערות על העיצוב החדש[עריכת קוד מקור]

עיצוב יפה, אך יש לי הערה על החלק "הידעת". אינני מוצא שם ידיעות בקשר ליהדות. האם כל הערכים על מדינת ישראל, היישובים (ויהודים, ברחבי תבל) צריכים להכנס תחת פורטל זה? (למשל: ראש הממשלה של ישראל). באם לא - אין גם מקום ל"הידעת" על יהודים שנלחמו במלחמת העולם השניה, למשל, שכן הפורטל הוא פורטל "יהדות", זאת אומרת עניני הדת היהודית, ולא "יהודים", דהיינו אנשים בני העם היהודי. 69.122.12.98 04:43, 7 מרץ 2006 (UTC)

נקודה טובה. אם יש לך הידעתות מתאימות יותר, אתה מוזמן לשנות. Yonidebest Ω Talk 00:15, 8 מרץ 2006 (UTC)
אוקיי, הנה "הידעת" אחד - אני לא יודע אם הוא מוצלח כל כך:
  • חכמי ישראל ביקשו שלא לכתוב את מגילת אסתר, בחשש שבכך יעוררו את שנאת אומות העולם. בסופו של דבר, ניצחה דעתה של אסתר המלכה באומרה: "כבר כתובה אני בספר דברי הימים למלכי מדי ופרס".

אחפש עוד אחד, ובינתיים אשמע את דעתך על הנוכחי. 69.122.12.98 00:35, 8 מרץ 2006 (UTC)

עוד אחד:
  • יידיש היא שפה יהודית מדוברת, אך היא שימשה מאז ומעולם רק לצרכי תקשורת פנים יהודיים. רק במקום אחד - בירוביג'ן, שימשה היידיש כשפה רשמית, בה השתמשו גם משרדי ממשלה.

קבוצות דתיות[עריכת קוד מקור]

מדוע נמצאים הרפורמים, קונסרבטיבים, רקונסטרוקטיבים, נאולוגים תחת הכותרת של יהודים רבניים? כמדומני שניתן להציג קבוצות אלו בפני עצמן או להגדיר להן קבוצה חדשה של יהדות מתחדשת או משבו בסגנון. כמו כן מדוע מופיעים המסורתיים כחלק מן החילונים ולא כחלק מן היהודים הרבניים?

--רפי 10:38, 20 אפריל 2006 (IDT)

אני מסכים

סקר כותבים[עריכת קוד מקור]

סתם מתוך עניין סטטיסטי - האם יש בכותבים בפורטל זה אנשים שמגדירים עצמם "רבניים" - אך אינם משתייכים לזרם הלאומי (דתי-לאומי או חרדי-לאומי)? נרקיסוס 14:05, 10 באוגוסט 2006 (IDT)

רבניים=? (לא קראים/אורתודוקסים/נבחנים בבחינות הסמיכה של הרה"ר...?)נריה 14:09, 10 באוגוסט 2006 (IDT)
התכוונתי לפי הטבלה בעמוד של הפורטל ("זרמים ביהדות בת זמננו"). אצמצם (לפי טבלה זו) - יהודים אורתודוקסים שאינם חלק מהמחנה הלאומי? נרקיסוס 14:40, 10 באוגוסט 2006 (IDT)
אני לא יודע אם יש כאלה בוויקיפדיה, אבל בציבור הכללי בוודאי שיש. ראה לדוגמא ציונות דתית ריאלית. pacmanשיחה 16:00, 10 באוגוסט 2006 (IDT)
חברי ציונות דתית ריאלית הם בהחלט חלק מהמחנה הלאומי ובנוסף הם חלק מהמחנה הציוני דתי אורתודוקסי. אפשר למצוא אצלהם רבנים ואפילו ראשי ישיבות!

הטבלה[עריכת קוד מקור]

כמו שאולי משתקף משאלתי לעיל, ומובן היטב מדבריו של רפי בתת הנושא "קבוצות דתיות" (בדף זה) - הכוונה היא שהטבלה מייצגת תפיסת עולם מאוד מסויימת. האם כולם מסכימים עם מיקום החילוניים והמסורתיים בנפרד מהרבניים וביחד עם הקראים והשומרונים? הטבלה מייצגת חלוקה "היררכית" כלשהי שמשקפת דעה מאוד מסויימת, שאיננה כלל וכלל מוסכמת ב"יהדות". מאחר וזהו פורטל יהדות אני מבקש שהעניין יעלה לדיון. נרקיסוס 15:59, 10 באוגוסט 2006 (IDT)

  • הצעה לשינוי הטבלה המדוברת - לכתוב את כל הזרמים ביהדות בת זמננו לפי סדר אלפביתי לא היררכי (ללא "עץ" יוחסין). אבקש תגובות, שכן כרגע הטבלה אינה מייצגת נקודת מבט נייטרלית וברצוני לתקן זאת. נרקיסוס 18:40, 10 באוגוסט 2006 (IDT)

מה מקור השם "יהדות"[עריכת קוד מקור]

ברצוני לבקש מקורות למקור השם (שמופיע בראש הפורטל במשפט "מקור השם יהדות שהינו משבט יהודה"). זאת מכיוון שלמיטב ידיעתי זה משפט שגוי. נרקיסוס 15:30, 11 באוגוסט 2006 (IDT)

לפי מיטב ידיעתך, מהו המקור הנכון לשם "יהדות"? נתנאל 15:52, 11 באוגוסט 2006 (IDT)
לא זו הייתה השאלה. השאלה היא אם מה שכתוב אכן נכון. נרקיסוס 15:57, 11 באוגוסט 2006 (IDT)
ראה למשל כאן, בג'ואיש אנציקלופדיה. אין לי זמן לחיפוש נרחב בספרים, אבל זה ההסבר הנפוץ שאני מכיר למילה. נתנאל 16:07, 11 באוגוסט 2006 (IDT)
מה שכתוב שם שונה ממה שכתוב כאן. קרא בעיון. נרקיסוס 16:12, 11 באוגוסט 2006 (IDT)
האם אתה מעדיף שאתקן לפי מה שכתוב שם? לחילופין ניתן להשמיט את המשפט ולכתוב עוד המון דברים יפים על היהדות. נרקיסוס 16:24, 11 באוגוסט 2006 (IDT)
אחכה עד יום ראשון למקורות אחרים. אם לא יהיו כאלו - אשמיט את המשפט ואמצא משהו אחר (שאינו קשור למקור השם) לכתוב שם. נרקיסוס 17:46, 11 באוגוסט 2006 (IDT)
המשפט איננו תקין ואינו נכון, אך מה אתה רוצה לכתוב במקומו? עקרונית, בשלב הראשון והעלום, 'יהודי' אכן ציין את אנשי שבט יהודה אך בשלב מוקדם מאוד ההגדרה הלכה והתרחבה. לכל המאוחר בראשית ימי בית שני כונו כך כל אנשי ממלכת יהודה ז"ל (ראה ברשימות עזרא ונחמיה), גוליה ("איש יהודי...איש ימיני" - מגילת אסתר)והמתיישבים בפחת יהוד בימי הפרסים - כלומר, כל הישראלים מכל השבטים. נריה 18:01, 11 באוגוסט 2006 (IDT)
חשבתי על מספר אפשרויות, האהובה עלי מכולן היא לשים שם את פרשת השבוע. כל שבוע לשקף מהתבנית את תוכן הערך של הפרשה המתאימה - ולהפנות למאמר הראשי פרשת השבוע. אם זה לא מקובל אז אולי משהו בסגנון "חגי ישראל" או "מיהו יהודי?". אשמח לשמוע דעות בעניין. נרקיסוס 21:34, 12 באוגוסט 2006 (IDT)

לא הגיע הזמן להוריד את יעקב בן אשר מדרושי השיפור?[עריכת קוד מקור]

לא הגיע הזמן להוריד את יעקב בן אשר מדרושי השיפור? כמו כן אשמח אם תוכלו לשלוח לי ערכים הדורשים שיפור ושיפוץ בנושאי יהדות, אשמח לעזור. קיבוצניק 23:37, 21 באוגוסט 2006 (IDT)

שינוי הפורטל[עריכת קוד מקור]

אולי כדאי לשנות את הפורטל כך שבראשו יהיה הסבר קצר על הנושא-יהדות. כך זה אמור להיות בפורטל,וכך זה בכל הפורטלים. את פרשת השבוע פשוט נעביר לתבנית בהמשך הדף. מה אתם אומרים על זה?מישהו סודישיחה 14:15, 28 בדצמבר 2006 (IST)

תיקון הפניה לדף פירושונים[עריכת קוד מקור]

אודה לאחד מהמפעילים אם יחליף את הקישור להושע בקישור להושע (הושע הנביא). תודה מראש, אייל בארי 22:48, 19 בינואר 2007 (IST)

פרשת השבוע[עריכת קוד מקור]

רגע. קודם כל, כדי להיות קצת יותר יעילים, כל פרשה צריכה להיות בדף משלה, לדוגמה פורטל:יהדות/פרשת השבוע/וארא. שנית כל - אם מעתיקים את הטקסט מערך אחר - יש לתת קרדיט בתקציר. שלישית - במקום להעתיק את כל הערך של פרשת השבוע המתאים, עדיף ליצור סיכום קצר עם הפנייה לערך המורחב, כמו "מאמר מובחר". ‏Yonidebest Ω Talk 18:17, 20 בינואר 2007 (IST)

לא קשור ישירות לעניין,אבל באותו נושא- אני סידרתי את פרשת השבוע בתבנית נפרדת ואת המבוא הפכתי למבוא על היהדות,ולא על פרשת השבוע.
בקשר לנושא,אני מסכים עם כל מה שאמרת,ומוכן לעזור ולהתחיל ליצור.מישהו סודישיחה 18:24, 20 בינואר 2007 (IST)
יצרתי גם פורטל:יהדות/פרשת השבוע/מפתח כדי שנדע מה חסר... ‏Yonidebest Ω Talk 18:32, 20 בינואר 2007 (IST)

מישהו כאן התבלבל בהגדרת המושג 'הדת היהודית'[עריכת קוד מקור]

בפיסקה השניה מוגדר בעצם המושג 'הדת היהודית', ומישהו שם שכח לציין ש(אקסיומת) האלוהות מונחת בבסיס הדת היהודית. נראה שמרוב שימוש שיגרתי במונח יהדות, שכחו הסוגדים למינהם מהי. Hotguy


עוד קצת מאמץ[עריכת קוד מקור]

P yes.svg

רצוי לשדרג פורטל זה על ידי מספר פעולות שיביאו אותו לסטנדרטים החדשים המקובלים בפורטלים כיום. מומלץ לבצע בו את השינויים הבאים:

  1. יש לעדכן את סמל הפורטל על פי רשימת הסמלים האחידים.
  2. יש למחוק את תבנית האקטואליה אם היא אינה מתעדכנת באופן שוטף.
  3. במסגרות "ערכים מומלצים" ו"ערך נבחר" יש לשים ערכים מומלצים בלבד. ערכים טובים נוספים ניתן להגדיר כמומלצי הפורטל. סתירות בנושא יוצרות בלבול.
  4. יש למחוק את תבניות "ערכים הדורשים שיפור" ו"ערכים מבוקשים - מקוצר" ואת הערכים המבוקשים להחביא בתחתית הדף על פי הפורמט הקיים בפורטל:בסיס/קדימה, לעבודה!. אל דף הערכים המבוקשים יש לקשר מתוך ויקיפדיה: בקשת ערך בליווי סמל הפורטל.
  5. המשימה המורכבת אך החשובה ביותר: לערוך את מסגרות התוכן כך שתתאימנה לעקרונות הרשומים במדריך המלא לבניית פורטלים.
  6. רצוי מאוד ליצור תחלופה אוטומטית של תמונה נבחרת, מאמר נבחר, "הידעת?" או פינות אחרות בפורטל. התחלופה מתבצעת על ידי {{בחר מידע}} ובעזרת מאגר מידע שיש ליצור יחד עם גלריה יפה המרכזת אותו. למידע נוסף בנושא זה עיינו במדריך ובפורטלים המומלצים כדי ללמוד כיצד הם בנויים. חשוב לזכור כי גלריות אלה ותחלופות אוטומטיות מוסיפות לפורטל אך אינן מחפות על בעיות בתוכן הפורטל עצמו.

זוהי הודעה קבועה וייתכן מאוד שחלק מהדברים כבר מיושמים היטב.

בדגש על העיצוב ועדכון אוטומטי של פרשת השבוע. השמח בחלקו (-: אמצו פורטל! 20:05, 31 באוגוסט 2007 (IDT)

איסור הנאה מדברי תורה[עריכת קוד מקור]

נושא חשוב זה ראוי שיקבל ערך מיוחד. הוא נישכח לחלוטין. לא מוזכר כלל לא בהקשר להשקפת רמב"ם או רס"ג לעומת תשב"ץ או יוסף קארו. מה גם שאיסור זה, כשהיה קיים בפועל, היה מהמאפיינים של יהדות, שאין דת אחרת עם מושג דומה. ראה גם www/geocities.com/axelrod_torah

  דויד אקסלרוד 21:05, 16 בינואר 2008 (IST)

שדרוג הפורטל[עריכת קוד מקור]

אני עובד על שדרוג הפורטל. יש לי טיוטות בדף המשתמש שלי. אשמח לקבל הערות תגובות או הצעות בדף השיחה שלי. שמעיה - שיחה 23:16, 2 באפריל 2008 (IDT)

היהדות אינה ככולה דת אורתופקטית, תסירו הטעייה זו מיד![עריכת קוד מקור]

כאינציקלופדיה, עליכם להבהיר שהידות מתחלקת לרבניים וקראיים.

הרבניים הם האותופקטיים, הקראים לו, זו עובדה וזו האמת, הייתי משנה בעצמי אך אין לי מושג איך עושים זאת. שנה טובה לכולם.

מה פירוש שהקראים לא אורתופרקטיים, האם הקראים אינם מאמינים במצוות מעשיות(יש הרבה מצוות מעשיות שנתפרשו בתנ"ך)אריק1111 - שיחה 12:41, 24 בינואר 2012 (IST)

ארון הספרים היהודי[עריכת קוד מקור]

אציין את התרשמותי. הפיסקה של עלונים שבועיים, נראה שמערבת עיקר וטפל. איני מכיר את אותם העלונים, אבל אם מדובר במאמרים שבועיים השקפתיים אקטואליים, מוטב יהיה אם במקומם יכניסו לרשימה את כל אותם הירחונים והמאספים המפרסמים את חיבוריהם של טובי הלמדנים והחכמים, והעוסקים בעניינים רבי חשיבות. ישראל מחוץ לחשבון 12:41, 21 באפריל 2009 (IDT)


אנטישמיות[עריכת קוד מקור]

מדוע הערך "אנטישמיות" הוא חלק מפורטל היהדות? ראשית כל, הוא איננו מתקשר רק לדת היהודית. ושנית, אנטישמיות היא גזענות כלפי יהודים, אז שערך שכזה ייכנס לפורטל יהדות? תומר - שיחה 20:04, 11 במאי 2009 (IDT)

מצוות ומנהגים יהודיים[עריכת קוד מקור]

כדאי ליצור טבלה של מצוות ומנהגים בולטים ביהדות, חסרונה של טבלה כזו מורגש, לדעתי מוטל (שיחה : תרומות) • ל' בחשוון ה'תש"ע • 16:10, 17 בנובמבר 2009 (IST)

מקצועות יהודיים[עריכת קוד מקור]

רציתי לשאול אם אפשר להוסיף קטגוריה נוספת שתיקרא: " מקצועות יהודיים " שהיא תכלול תפקידים כגון: " חזן , שליח ציבור , רב , בעל תוקע , וכו' ........................ תודה . Shahar - שיחה 23:08, 18 בנובמבר 2009 (IST)

מעשה דוד ובת שבע[עריכת קוד מקור]

הערך הוסר מלהיות ערך נבחר,לפיכך להיסורי מהקטיםם שיש על ערכים מומלצים 217.132.83.142 19:51, 4 במרץ 2010 (IST)

תרבות יהודית[עריכת קוד מקור]

כחילונית, מאוד התאכזבתי לראות כי ההפניה לערך תרבות יהודית הינה תרבות היודית חילונית, זה לא מדויק ומטעה. אנסה לשפץ זאת בהמשך. היהדות היא תרבות מדהימה ולא רק החלק החילוני שבה.

יהדות מנין?[עריכת קוד מקור]

אין עוד אנשים כמו יהודה ודוד שידעו להודות בטעותם ולא לנסות להתפתל. [כמו שאול]

יְהוּדָה אַתָּה יוֹדוּךָ אַחֶיךָ יָדְךָ בְּעֹרֶף אֹיְבֶיךָ יִשְׁתַּחֲוּוּ לְךָ בְּנֵי אָבִֽיךָ: שאמר בתמר, וַיְהִי כְּמִשְׁלֹשׁ חֳדָשִׁים וַיֻּגַּד לִיהוּדָה לֵאמֹר זָנְתָה תָּמָר כַּלָּתֶךָ וְגַם הִנֵּה הָרָה לִזְנוּנִים וַיֹּאמֶר יְהוּדָה הוֹצִיאוּהָ וְתִשָּׂרֵף: {כה} הִוא מוּצֵאת וְהִיא שָׁלְחָה אֶל חָמִיהָ לֵאמֹר לְאִישׁ אֲשֶׁר אֵלֶּה לּוֹ אָנֹכִי הָרָה וַתֹּאמֶר הַכֶּר נָא לְמִי הַחֹתֶמֶת וְהַפְּתִילִים וְהַמַּטֶּה הָאֵלֶּה: {כו} וַיַּכֵּר יְהוּדָה וַיֹּאמֶר צָדְקָה מִמֶּנִּי

וכן בדוד נאמר וַיֹּאמֶר נָתָן אֶל דָּוִד אַתָּה הָאִישׁ כֹּה אָמַר יְהוָה אֱלֹהֵי יִשְׂרָאֵל אָנֹכִי מְשַׁחְתִּיךָ לְמֶלֶךְ עַל יִשְׂרָאֵל וְאָנֹכִי הִצַּלְתִּיךָ מִיַּד שָׁאוּל: {ח} וָאֶתְּנָה לְךָ אֶת בֵּית אֲדֹנֶיךָ וְאֶת נְשֵׁי אֲדֹנֶיךָ בְּחֵיקֶךָ וָאֶתְּנָה לְךָ אֶת בֵּית יִשְׂרָאֵל וִיהוּדָה וְאִם מְעָט וְאֹסִפָה לְּךָ כָּהֵנָּה וְכָהֵנָּה: {ט} מַדּוּעַ בָּזִיתָ אֶת דְּבַר יְהוָה לַעֲשׂוֹת הָרַע (בעינו) בְּעֵינַי אֵת אוּרִיָּה הַחִתִּי הִכִּיתָ בַחֶרֶב וְאֶת אִשְׁתּוֹ לָקַחְתָּ לְּךָ לְאִשָּׁה וְאֹתוֹ הָרַגְתָּ בְּחֶרֶב בְּנֵי עַמּוֹן: {י} וְעַתָּה לֹא תָסוּר חֶרֶב מִבֵּיתְךָ עַד עוֹלָם עֵקֶב כִּי בְזִתָנִי וַתִּקַּח אֶת אֵשֶׁת אוּרִיָּה הַחִתִּי לִהְיוֹת לְךָ לְאִשָּׁה: {יא} כֹּה אָמַר יְהוָה הִנְנִי מֵקִים עָלֶיךָ רָעָה מִבֵּיתֶךָ וְלָקַחְתִּי אֶת נָשֶׁיךָ לְעֵינֶיךָ וְנָתַתִּי לְרֵעֶיךָ וְשָׁכַב עִם נָשֶׁיךָ לְעֵינֵי הַשֶּׁמֶשׁ הַזֹּאת: {יב} כִּי אַתָּה עָשִׂיתָ בַסָּתֶר וַאֲנִי אֶעֱשֶׂה אֶת הַדָּבָר הַזֶּה נֶגֶד כָּל יִשְׂרָאֵל וְנֶגֶד הַשָּׁמֶשׁ: {יג} וַיֹּאמֶר דָּוִד אֶל נָתָן חָטָאתִי לַיהוָה וַיֹּאמֶר נָתָן אֶל דָּוִד גַּם יְהוָה הֶעֱבִיר חַטָּאתְךָ לֹא תָמוּת:

יש כאן בעיה בתאריך בתבנית "אירועים בלוח העברי"[עריכת קוד מקור]

מישהו שם לב??213.151.38.234 20:56, 19 ביוני 2012 (IDT)

זהות דתית[עריכת קוד מקור]

איני מבין מדוע בקטגוריה זהות דתית יש את החרדים ואין את הזרם הדתי לאומי, כלומר לא יכול להיות שחלק מהזהות היהודים תכלול חרדים ולא דתיים לאומים

להוסיף בדחיפות ברשימת הערכים הדורשים שיפור[עריכת קוד מקור]

אם אפשר להוסיף בדחיפות ברשימת הערכים הדורשים שיפור את הערך "מיסטיקה יהודית".109.186.56.41 18:56, 4 במאי 2020 (IDT)