שיחת קטגוריה:אנשי עליות קודמות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

קודם כל השם "אנשי עליות קודמות" הוא בלתי אפשרי. קודמות למה? אי אפשר לכתוב קודמות בלי לציין למה. זה לא עברית.

וחוץ מזה האם באמת אפשר לשים את האנשים האלה בקטגוריה כזו? חלק מהם בכלל עלו כיחידים, לא כחלק מעליה מסודרת. emanשיחה 00:58, 26 ביולי 2007 (IDT)

מסכים בעניין שם הקטגוריה, צריך להיות קטגוריה:עולים לארץ ישראל לפני 1881. בעניין קיום הקטגוריה יש מקום להתלבט, השאלה היא האם עלייה לארץ ישראל היא מאפיין מובהק של אישיות במידה כזו שתצדיק קטגוריה. אני נוטה לומר שכן, בפרט בתקופה שמדובר עליה. בכל אופן הקטגוריה "משפחות יהודיות בארץ ישראל" לא צריכה להיות תת-קטגוריה של זו. נתנאל 10:03, 8 באוגוסט 2007 (IDT)
גם אני חושב שיצירת הקטגוריות בויקיפדיה, אינה נעשית בצורה מובנית ע"פ הגדרות ברורות וענייניות. לגופו של עניין אמנם לא אני יצרתי את הקטגוריה הזו אבל אכן הייתי מבין אלה שעדכנו אותה רבות. קיים צורך לשקף את המידע המדבר על העובדה שבמשך מאות רבות של שנים היו עליות של יחידים משפחות קבוצות ושיירות כל הזמן לארץ , לכל אלה שיצויינו בויקיפדיה יש גם השפעה ומשמעות סגולית בעצם עלייתם ופועלם בארץ, לכן בויקיפדיה תיהיה קטגוריה שתכיל את ערכי כל הדמויות היהודיות שעלו לארץ במאות הרבות שקדמו לרבע האחרון של המאה ה-19. אפשר לשנות את שם הקטגוריה לשם מדוייק יותר אבל אני חושב שאין זה הוגן להשתמש בתאריך 1881 כנקודה האפס לספירה האיך שתרצו לקרוא לה. היה לי הרושם שאמורים להימנע משמות ארוכים לקטגוריות אבל אם רוצים לכתוב מדויק אז לכתוב זאת באמת באופן מדוייק. וכמעט כל ניסוח שתבחרו הוא בעייתי. לאור העובדה שכבר בחרו בויקיפדיה לקרוא לעליות שקדמו ל"עליה הראשונה", בשם עליות קדומות לארץ ישראל ראו בתבנית העליות באותם ערכים , לכן הגיוני ויעיל להשתמש בביטוי אנשי עליות קדומות. לצערי (כאחד שבחודשים האחרונים רואה המון מידע גולמי ומעובד בנושא זה) יש לי הרושם שמעטים מאד בקיאים אם בכלל בנושא תקופות אלה לכן לא יהיה זה ענייני לקבוע אלו עולים הם חלק מגל עליה ואלה עלו באותם שנים בהם היתה הפוגה בין גלי העליה, גודלו וערכו של כל גל עליה לא נקבע רק במספרים כמותיים אלא זה עניין יחסי (וגלי העליה רבים יותר מהקיים בתבנית הנוכחית). לכן הדבר הראוי ביותר במסגרת מגבלות פערי המידע הקיימים הוא לשים את כל הדמויות שעלו לארץ באותה קטגוריה ובכך לממש את הצורך לשקף את המידע על התפתחות והתחדשות היישוב היהודי באותם תקופות . כמובן שיותר טוב יהיה כאשר יהיו קטגוריות משנה לכל תקופה אבל נראה לי שבשלב זה עדיין לא בשלים לכך. מי-נהר 14:00, 22 באוגוסט 2007 (IDT)
באשר למשפחות יהודיות זה מפני שקיימת זיקה מלאה וצורך חיוני לסנכרן בין הקטגוריות הללו ובפרט לאור העובדה שכל המשפחות הללו התחילו את נוכחותם כאן במסגרת עלייתם של ראשיה וחלק מבניה ובני בניה ונוכחותם כמשפחה מתפתחת ויוצרת הם חלק מההויה של התפתחות היישוב בעקבות עלייתם לפיכך לענ"ד זוהי בהחלט קטגוריה שצריכה לבוא כקטגוריית משנה כאן. מי-נהר 14:00, 22 באוגוסט 2007 (IDT)

קודמות / קדומות?[עריכת קוד מקור]

הגיוני שתהיה אחידות בין שם קטגוריה זו ושם הקטגוריה (והערך) שמעליה. אביעדוס - שיחה 04:58, 15 בספטמבר 2008 (IDT)

אני מסכים עם הצעתו של אביעדוס מלפני 12 (!) שנים, בתוספת לפי מתכונת הקטגוריה האם קטגוריה:עליות קדומות לארץ ישראל, דהיינו, לשנות לקטגוריה:אנשי עליות קדומות לארץ ישראל, גם מהסיבה שהוא העלה בשעתו וגם מהסיבה שהעלו קודמיו כאן למעלה, שלא ברור מהשם הנוכחי, "קודמות" ל-מה? עמירם פאל - שיחה 14:03, 22 במרץ 2020 (IST)
האם מדובר בכלל במינוחים קיימים ומקובלים בספרות ההיסטורית? אם לא, אל לנו להמציא מונחים, ובמקרה זה מציע להעביר קטגוריה זו (וכן קטגוריית המשנה וקטגוריית העל שלה) לשם כמו ״עליות לארץ ישראל טרום 1881״, כמו הצעות דומות שעלו בדף שיחה זה. תומר - שיחה 16:29, 25 במרץ 2020 (IST)
מתייג את דבירותם אמרי אביטן קובץ על יד האלקושי בראנד saifunny H. sapiens אריה ענבר על הטוב Kippi70 איש שלום Shaun The Sheep יאיר הנווט Ewan2 david7031 מי-נהר Polskivinnik biegelבעלי הידע בהיסטוריה. תומר - שיחה 16:29, 25 במרץ 2020 (IST)
אני דווקא בעד עליות קדומות. זה מבוסס על התחלת ה'ספירה' מהעלייה הראשונה, שהיא חלןקה מקובלת ומושרשת. Biegel - שיחה 06:21, 26 במרץ 2020 (IST)

שוב שם הקטגוריה[עריכת קוד מקור]

האם אפשר לבקש שוב להחליף את שם הקטגוריה ל"עולים לארץ ישראל לפני 1881"? השם הנוכחי צורם לאוזן ואיננו מובן. נתנאל - שיחה 10:03, 20 בינואר 2009 (IST)

אפשר שם יותר פואטי "עולים לפני עליית בתמר". דרור - שיחה 11:46, 23 בינואר 2009 (IST)

דיווח שאורכב ב-12 בדצמבר 2019[עריכת קוד מקור]

דיווח מהדף ויקיפדיה:דיווח על טעויות

מצב טיפול: לא טעות

במאה ה- 16 לאחר גירוש ספרד עלו לארץ משפחות כמו משפחת שלוש: אשכנזי ועוד

לפי מחקרים שערכה משפחת שלוש, אבי המשפחה אברהם שלוש עלה לארץ באמצע המאה ה-19 מאוראן שבאלג'יר, לשם היגרו אבותיו לאחר גירוש ספרד.שלומית קדם - שיחה 21:06, 11 בדצמבר 2019 (IST)