שיחת קטגוריה:אתאיסטים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

קישור לרשימה בויקי האנגלית וỹelloωblộớd ¤ שיחה 18:28, 27 מאי 2006 (IDT)

מיותר או לא מיותר וכדומה[עריכת קוד מקור]

החלטתי ליצור את הקטגוריה הזו, כחלופה בסיסית למה שקיים בויקי האנגלית.
לפני שאכלול ערכים בקטגוריה, אשמח לשמוע דעות בנושא (ראו את שיחה:אתאיזם) וỹelloωblộớd ¤ שיחה 18:11, 27 מאי 2006 (IDT)

נראה לי די מיותר. כמו שאין צורך בקטגוריית "דתיים", כך אין צורך בקטגוריית "אתאיסטים". בברכה, אסף 18:13, 27 מאי 2006 (IDT).
נו, ולמה הקטגוריה ריקה? Freddie Mercury 18:15, 27 מאי 2006 (IDT)
כי אני מחכה שיסתיים הדיון. וỹelloωblộớd ¤ שיחה 18:21, 27 מאי 2006 (IDT)
אסף, יש קטגוריות למדענים יהודים, לציירים בריטים, ולאסירים מפורסמים. אתאיסטים הם מיעוט (5% מכלל אוכלוסיית העולם?) ולכן ראוי לציין בערכים על אתאיסטים שהם כאלה. קטגוריה היא כנראה הדרך הכי טובה לעשות את זה.
וỹelloωblộớd ¤ שיחה 18:21, 27 מאי 2006 (IDT)
בעיני הקטגוריה מיותרת. דורית 18:24, 27 מאי 2006 (IDT)
גם בעיני הקטגוריה הזו מיותרת. אני מוכן להתפשר על כך שיכללו בה מי שנשאו על דגל את האתאיזם והוא היה חלק ממשנתם הפילוסופית, ספרותית, תרבותית. מצד שני, אין שום הצדקה שאחד כמו לאנס ארמסטרונג, שפרסומו בא לו כתוצאה מהתמודדות עם מחלת הסרטן וזכייה רב פעמית בטור דה פראנס, יוכלל בקטגוריה זו, גם אם הצהיר שהוא אתאיסט. אפשר גם ליצור קטגוריות: זכר, משתמש ביד ימין, אוכל בשר ועוד כיד הדמיון הטובה עלינו.אודי 15:45, 14 באוגוסט 2006 (IDT)
אפשר, אבל זה לא מעניין אף אחד.
אני מציע לך לראות קטגוריות אחרות (כגון שחמטאים יהודים ו- אנשים שלבם קבור בנפרד מגופם) לפני שאתה מבטל את זאת.
אדם שנכנס לקטגוריה הזאת, מעוניין לראות אתאיסטים מפורסמים (כשם שגולש אחר ירצה לראות יהודים מפורסמים), ואין זה משנה מה היה תפקיד האתאיזם בחייהם. וỹelloωblộớd ¤ שיחה 16:28, 14 באוגוסט 2006 (IDT)
אם כך, יש לשנות את שם הקטגוריה לאתאיסטים מפורסמים או משהו בסגנון. ‏– rotemlissשיחה 16:31, 14 באוגוסט 2006 (IDT)
זה נראה לי מיותר, איך בכלל אפשר להחליט מי מפורסם ומי לא? אני מניח שבשביל העניין הזה, אתאיסט מפורסם הוא אתאיסט שיש לו ערך בויקיפדיה X:
אני חושב שמספיק לציין "אתאיסטים", כמו בויקי האנגלית (שם פיצלו את זה לארצות, אגב). וỹelloωblộớd ¤ שיחה 16:36, 14 באוגוסט 2006 (IDT)
זה משמח אותי מאוד שאתה מתעניין באתאיזם ובאתאיסטים. יש אנשים שמתעניינים בצמחונות. יש כאלו שמתעניינים בגלובליזציה וישנם אף אנשים משונים שמתעניינים בפוליטיקה הישראלית ורוצים לדעת מי הם אלו התומכים בחזרה לגבולות 67. אם נקטלג פוליטיקאי ישראלי כתומך בנסיגה לגבולות 67, זה יהיה רלוונטי. אבל אם נציין שכדורגלן, כזה או אחר, הצהיר על כך, האם זה רלוונטי? לדעתי לא! באותו אופן, אין רלוונטיות לאתאיסטיות של ארמסטרונג.אודי 17:59, 14 באוגוסט 2006 (IDT)
אני חושב שצריך לציין שהוא אתאיסט, ואם לא הייתה קטגוריה, הייתי מוסיף משפט בגוף הערך. הקטגוריה הזו היא שירות לגולשים, שכנראה לא מעט מהם יתעניינו ברשימה של האתאיסטים המפורסמים, ויתפלאו לראות שלאנס כזה. לעומת זאת, קטגוריה כדוגמת "ישראלים שתומכים בנסיגה לגבולות 67" לא תעניין, לפי דעתי, יותר מדי אנשים, ותפתח תיבת פנדורה שהקטגוריה הנוכחית לא פותחת (ישנן אינסוף עמדות פוליטיות). וỹelloωblộớd ¤ שיחה 21:14, 14 באוגוסט 2006 (IDT)

קטגוריה סמי מיותרת[עריכת קוד מקור]

אתאיסטית? למי אכפת! יש לה ציצים גדולים, שהעניק לה אלוהים! - אולי, בימינו קשה לדעת...

דינה של הקטגרויה הזאת צריך להיות כדין קטגוריה:הומוסקסואלים ולסביות - קרי: רק אנשים שהאתאיזם השפיע על חייהם ועל פועלם. ז"א: ריצ'רד דוקינס, מאו דזה דונג ודאגלס אדאמס - דא! דן חלוץ, לאנס ארמסטרונג וברוס לי - נייט! --> צ'כלברה . דבר . שב . צחק 19:57, 15 באוגוסט 2006 (IDT)

יש טעם בדברי צ'כלברה, ובלי קשר לשאלה האם הקטגוריה נחוצה או מיותרת, ברור שאין שמץ של הצדקה לכלול בקטגוריה אנשים שאין בגוף הערך אפילו מילה אחת על היותם אתאיסטים (פרימו לוי, למשל), וכן לא ברור מניין צנחה עליהם קטגוריה זו. אני שומע את מי שאומר "אבל ככה זה בקטגוריה המקבילה בוויקיפדיה האנגלית" - מעבר לכך שתירוץ זה נדחה אוטומטית, גם בוויקיפדיה האנגלית אין בערך פרימו לוי אף מילה על שיוכו לקטגוריה זו. אני מציע לסלק מיד מהקטגוריה כל מי שיש בו בעיה זו. על השאר נתווכח האם יש צורך בקטגוריה. דוד שי 20:13, 15 באוגוסט 2006 (IDT)
אני לא מבין אותך - מצטער שאני שוב מביא את אותה דוגמה, אבל בקטגוריות של יהודים, נכללים כל היהודים המפורסמים, כי זה מה שמעניין את הגולשים - אילו יהודים מפורסמים יש. אותו דבר לגבי אתאיסטים - אני בטוח שאדם שבא לקרוא על אנג'לינה ג'ולי יופתע לגלות שהיא אתאיסטית, ויצפה לראות את המידע הזה בויקיפדיה. אני חושב שזה פשוט טיפשי להסיר מידע מערכים. וỹelloωblộớd ¤ שיחה 21:30, 15 באוגוסט 2006 (IDT)
כאשר אדם משויך לקטגוריה של יהודים, מצוין בגוף הערך שהוא יהודי, ולעתים מעט יותר מזה. זה בלתי נסבל שאדם ישויך לקטגוריה אתאיסטים, מבלי שתהיה בגוף הערך מילה בעניין זה. די בנימוק זה, אך אוסיף להבדיל מיהודי, שזה מצב שאדם נולד לתוכו, כדי להיות אתאיסט נחוצה אמירה כלשהי של האדם, כזו שאפשר יהיה להביאה כאסמכתא. הסרת מידע חסר כל ביסוס היא צעד נבון מאוד, הכנסת מידע כזה לערך "זה פשוט טיפשי". דוד שי 21:38, 15 באוגוסט 2006 (IDT)
אם כך, יש להוסיף משפט או שניים על היותו של מושא הערך אתאיסט, בנוסף לקטגוריה, אבל עדיין יש לה מקום. וỹelloωblộớd ¤ שיחה 21:43, 15 באוגוסט 2006 (IDT)
כי אתאיזם זאת אמונה (או ליתר דיוק חוסר אמונה) ויהדות זאת אמונה לוכסן קבוצה אתנית לוכסן קבוצת לאום והם אינם ברי השוואה כלל (מה גם שאתה לא בוחר להיוולד ממוצא יהודי).מה גם שמחר אנג'לינה תצטרף לקבלה ומחרתיים תקבל על עצמה את אללה ובעוד שבוע לעדי יהוה - אין טעם לעקוב ולשנות קיטגור שכזה - מסיבות אלו ואחרות צריך לכלול בקטגוריה זאת רק אנשים שהושפעו מעצם היותם אתאיסטים. אחרת אני פותח קטגוריה "נשים עם ציצים גדולים" (שם אנ'לינה תשכון לנצח) שתאמין לי תעניין הרבה יותר מכל קטגוריית אמונה/חוסר אמונה שכזאת. בקיצור: צא מזה ילו, אתה כאן לבד. --> צ'כלברה . דבר . שב . צחק 21:45, 15 באוגוסט 2006 (IDT)


צ'כלבערה, ראשית כל אציין ואומר שלאנג'לינה ג'ולי אין ציצים כל כך גדולים. מה גם שאת גודל שדיה ניתן לראות בתמונותיה בערך, ולכן אפשר להגיד שהמידע מצוי שם P:
אם אנג'לינה תזכה בפרס האוסקר, או רונאלדו יזכה בגביע העולם בכדורגל, יהיה צריך לעדכן את הערך, וכך גם לגבי הקטגוריה הזאת. לא נסתיר את משיכתה של מדונה לקבלה, רק בגלל שהיא עלולה לנטוש את העניין אחרי שיגמרו הבדיחות על חשבונה, נכון? מה גם שבנינו, כמה שחקנים/בדרנים/מדענים אתאיסטים אתה מכיר ששינו את אמונתם?
אני חושב שכדאי לכתוב על כל אתאיסט שהוא כזה, ולא משנה מה החלק הזה בחייו, זאת מאחר והאתאיסטים הם מיעוט, ולכן מידע "חריג" כזה יש לציין בערך. ציון העובדה שמושא הערך הוא אתאיסט, איננו שקול לציון העובדה שהוא בעל עיניים ירוקות או בעל שערות רבות במיוחד בחזה, כי מדובר בהשקפתו על העולם ועל החיים - דבר הרבה יותר משמעותי אפילו מתאריך לידתו/מותו.
קיטגורם של האתאיסטים נראה לי כדבר ראוי, מאחר ומדובר בקבוצה של אנשים שדרך ההסתכלות שלהם על החיים שונה מהשאר.
דוד שי, הרושם שקיבלתי ממך עד עכשיו הוא שזה בסדר אם הערכים יהיו בקטגוריה, כל עוד ועניין האתאיזם מצוין בגוף הערך (וסימוכין).
וỹelloωblộớd ¤ שיחה 22:23, 15 באוגוסט 2006 (IDT)
אדייק: ציון האתאיזם בגוף הערך תוך מתן סימוכין הוא תנאי הכרחי להכללת איש בקטגוריה, ולכן מחקתי מהקטגוריה את אלה שלא קיימו תנאי זה. טרם גיבשתי דעה בשאלה האם זהו גם תנאי מספיק. דוד שי 22:31, 15 באוגוסט 2006 (IDT)
צר לי, לא מקבל את הטיעון הזה - אתה פותח כאן דלת לקטגוריות ענק של "מאמינים באל אחד", "אגנוסטיקנים", "תומכי הפלות", "יורופילים" ו"בעלי חיות מחמד". כאשר המעבר בין כל קטגוריה הוא אפשרי. זוכר שניצן הורביץ ביקש ממך באופן אישי להוריד את העובדה שהוא הומוסקסואל בנימוק שזה רלוונטי כמו עיניו הירוקות? לפי אותו הגיון רק אנשים שאמונתם האתיאיסטית תרמה תרומה מכרעת לעצם הקיום שלהם כאן כערך צריכים להיות מקוטגרים כאן.בנוסף, עדיין לא הסברת את ההבדל בין אתאיסטים ללהט"ב מבחינת הקיטגור. נ.ב. - ויקיאנגלית היא לא דוגמא לכלום - שם המציאות עולה על כל דימיון --> צ'כלברה . דבר . שב . צחק 22:37, 15 באוגוסט 2006 (IDT)
ברשותך, אעבור על הדוגמאות אחת אחת:
  • מאמינים באל אחד - בערך כולם? לא מדובר במיעוט.
  • אגנוסטיקנים - להכליל באתאיסטים, אגנוסטיות הוא סוג של אתאיזם רך.
  • תומכי הפלות - ישנם תומכים וישנם מתנגדים, אבל שוב, שני הצדדים לא מוגדרים כמיעוט ובוודאי שאין לנושא חשיבות - לאתאיזם לעומת זאת יש, לפי דעתי, וכתבתי את הנימוקים בתגובתי הקודמת.
  • יורופילים - ?
  • בעלי חיות מחמד - לא מיעוט, חשיבות.
  • להט"ב - לא מיעוט (השווה את אחוז האתאיסטים בעולם לאחוז הלהט"ב), ואני חושב שלהשקפה כמו אתאיזם חשיבות רבה יותר מהעדפה מינית.
נ.ב. לא נתתי את ויקי האנגלית בתור דוגמא לכלום. וỹelloωblộớd ¤ שיחה 22:52, 15 באוגוסט 2006 (IDT)
להט"ב הם מיעוט (ההערכות נעות בין 4%-10% מהאולוסיה הכללית). שאל את האנס למה יש בעיניו יותר חשיבות בנוגע לזהות עצמית (כידוע הוא גם וגם), אני לא בטוח ב-100% שאתאיזם זאת התשובה שתקבל. העובדה שאתאיסטים הם מיעוט (מיעוט קטן בעולם ומיעוט גדול מאוד בחברה המערבית) אינה צריכה להיות הצדקה לקטגוריה. כמעט כל קבוצה אתנית, נטיה מינית, בעלי נכות ומחלות ומספר נעליים הם מיעוט ביחס לשאר העולם - זה לא מצדיק פתיחת קטגוריה. בקיצור נמרץ: למרות שגם אני מחובבי מפלצת הספגטי הקטגוריה בתצורתה הנוכחית מיותרת. --> צ'כלברה . דבר . שב . צחק 23:00, 15 באוגוסט 2006 (IDT)
אני מצטרף לדעתו של דוד שי שהקטגוריה תתאים יותר לאתאיסטים שהצהירו ברבים על היותם אתאיסטים והאתאיזם השפיע על חייהם. אני הכנסתי את פרימו לוי לקטגוריה זו, כי כך הדבר לגביו (מתוך ידע אישי), אך אני מודה שלא בדקתי אם הערך מבטא זאת. אחפש בהזדמנות מקורות ואבסס את השתיכותו לקטגוריה. בברכה. ליש 23:08, 15 באוגוסט 2006 (IDT)
אני חושב שצריך להשתמש באותם תנאים שמשתמשים בקטגוריה באנגלית (כשחובה ששניהם יתקיימו):
  • אנשים שהצהירו/הביעו (ניתן להתווכח על זה) על/את היותם אתאיסטים
  • שידוע עליהם כיצד הגדירו את האתאיזם שלהם.
בברכה, נרקיסוס 23:30, 15 באוגוסט 2006 (IDT)

למה אין[עריכת קוד מקור]

קטגוריה:יהודים דתיים? ומה עם קטגוריה:אגנוסטים? נראית לי קטגוריה די טיפשית. הללשיחה תיבת נאצות 11:15, 16 בפברואר 2007 (IST)

למה ניטשה כאן?[עריכת קוד מקור]

כל מי שקרא מעט מכתביו של ניטשה, יודע עד כמה קשה לקטרג אותו ולהגדיר אותו בהגדרות כאלה. ההגדרות האלה עושות לו עוול עצום ומקטינות אותו. הוא אכן היה מאוד אנטי דתי והרבה פעמים הוא מזוהה עם האתאיזם, אבל עד כמה שאני מסוגל לשער - הוא היה בז למה שמזוהה ביום כאתאיזם. בנוסף, הוא כמובן מעולם לא הגדיר את עצמו כאתאיסט. אני מציע להסיר אותו מהקטגוריה. 85.250.92.118 16:21, 30 בספטמבר 2012 (IST)