שיחת קטגוריה:יצורים פרהיסטוריים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

משיחת משתמש:חגי אדלר[עריכת קוד מקור]

לא הבנתי מה אתה המנסה לעשות. מדוע למחוק קטגוריה זו? ‏Almighty ~ שיחה 01:56, 18 בינואר 2008 (IST)

הבעיה העיקרית היתה שהקטגוריה היתה חלקית ביותר 10 ערכים מתוך מאות. חוץ מזה, היא לא מדעית. צריך לסווג לפי משפחה או רמה מעל. כל הערכים האלה גם כפולים ל"מינים שנכחדו". חגי אדלרתבניות בערכים מחכות לך! • י"א בשבט ה'תשס"ח • 02:00, 18 בינואר 2008 (IST)
מה עם ההפרדה בין יצורים שחיו בתקופה הפרהיסטורית ונכחדו אז, לבין יצורים שחיו ונכחדו בתקופה ההיסטורית? זה לא קשור לרמות הסיווג "משפחה" וכו'. בברכה, ‏Almighty ~ שיחה 02:04, 18 בינואר 2008 (IST)
כן זה נכון, אבל לדעתי לא מצדיק. אזמן לכאן את ירון לשמוע את דעתו. בכל מקרה, אם מישהו מעוניין בזאת, צריך לעשות עבודה יסודית ולסווג את כולם ולא רק כמה בודדים. חגי אדלרתבניות בערכים מחכות לך! • י"א בשבט ה'תשס"ח • 02:12, 18 בינואר 2008 (IST)
חלקיות הערכים בוויקיפדייתנו מקשה על הסיווג (ועל החלטה מהו הסיווג הנכון במצב הנוכחי). באופן כללי, אני חושב שעדיף שהיצורים הפרהיסטוריים יהיו מקוטלגים, אך בכמה קטגוריות של קבוצות גדולות (ארכוזאורים, תראפסידים, אני יודע?). בכל מקרה, דליק נוטה להתעסק גם עם יצורים פרהיסטוריים (בטח יותר ממני), כדאי להתייעץ גם איתו. ירוןשיחה 02:19, 18 בינואר 2008 (IST)
פניתי. אסיר בינתיים את בקשת המחיקה. חגי אדלרתבניות בערכים מחכות לך! • י"א בשבט ה'תשס"ח • 02:22, 18 בינואר 2008 (IST)
נראה לי אני יודע מה לעשות, אני אעשה קצת סדר ותגידו מה אתם חושבים. בברכה, ‏Almighty ~ שיחה 02:32, 18 בינואר 2008 (IST)
או.קיי, אני רואה 2 אפשרויות: 1. להעביר את כל היצורים הפרהיסטוריים שנכחדו לקטגוריה "יצורים פרהיסטוריים" וכל אלה שנכחדו בתקופה אחריה פשוט להשאיר בקטגוריה "מינים שנכחדו". 2. לפתוח קטגוריה חדשה של "יצורים שנכחדו בתקופה ההיסטורית" (משהו כזה), כך שלא יהיו ערכים בקטגוריה "מינים שנכחדו", אלא רק קטגוריות משנה. חשוב לציין ששתי האפשרויות הללו כוללות צורך בשינוי תבנית:מיון שמקטלגת כעת באופן אוטומטי ערכים במצב שימור "נכחד" בקטגוריה "מינים שנכחדו". בברכה, ‏Almighty ~ שיחה 02:46, 18 בינואר 2008 (IST)
אני לא חושב שצריך להוריד את הקטלוג "מינים שנכחדו", זה חשוב. בכל אופן מה שעשית עם ערך אחד זו ברכה לבטלה, כי הסווג יחזור כאשר נציב שם תבנית מיון, וחבל על המאמץ. אז זה ישאר, ואם דליק יגיד שכדאי להוסיף גם את הסווג של "יצורים פרהיסטוריים" נוסיף אותו, והפעם בכל הערכים. אני מציע שתמתין לתשובתו. חגי אדלרתבניות בערכים מחכות לך! • י"א בשבט ה'תשס"ח • 02:52, 18 בינואר 2008 (IST)
יש כפילות מעצבנת בין התבניות "מינים שנכחדו" ל"יצורים פרהיסטוריים", ולעומת זאת - מינים שנכחדו בתקופה ההיסטורית (שרבים מהערכים אלו טרם נכתבו...) נבלעים בתוך התבנית "מינים שנכחדו" שמייצגת בעיקר את הדינוזאורים הפופולאריים.
אז הצעתי היא ליצור 2 תבניות חדשות (במקום הנ"ל): "מינים שנכחדו בפרהיסטוריה" ו"מינים שנכחדו בתקופת ההיסטוריה" (או משחר ימי האדם?), אני חושב שהצעתי יישימה רק צריך לחשוב על שמות יותר נהירים. דליק כלבלב 10:49, 18 בינואר 2008 (IST)
זו בדיוק ההצעה שלי - אפשרות 2 (אם הבנתי נכון - התבלבלת בין "קטגוריות" ל"תבניות"), אני חושב שעל מנת לעשות זאת פשוט אפשר לבטל את הקיטלוג האוטומטי ולקטלג ידנית בקטגוריה:יצורים פרהיסטוריים (כדאי לשנות את שמה ל"מינים שנכחדו בפרהיסטוריה"?) ובקטגוריה:מינים שנכחדו בתקופת ההיסטוריה (או שם אחר). אפשר גם לעשות שקטגוריה:מינים שנכחדו תכיל את הרשימה כולה (באמצעות קיטלוג אוטומטי), בעוד שתי הקטגוריות יעשו את הפיצול. תגידו מה אתם חושבים. בברכה, ‏Almighty ~ שיחה 15:08, 18 בינואר 2008 (IST)
אני לא רוצה לוותר על הקטלוג האוטומטי, כי אנשים פשוט לא מקטלגים... עובדה, ביותר מ-50% מהערכים שטיפלתי בהם לא היה קטלוג. לכן צריך או למצוא פטנט אוטומטי להפרדה או לתת קטגוריה נוספת, ידנית, לאחת משתי הקבוצות. חגי אדלרתבניות בערכים מחכות לך! • י"א בשבט ה'תשס"ח • 16:46, 18 בינואר 2008 (IST)

אני רואה שהגענו לידי החלטה. השאלה היחידה שנותרה פתוחה - מה יהיו שמות הקטגוריות? ‏Almighty ~ שיחה 23:10, 18 בינואר 2008 (IST)

לא רואה דרך לקטלוג כפול אוטומטי. לכן אני מציע לקטלג ידנית דווקא את הנכחדים ההיסטוריים, משום שהם מעטים יותר. צריך לקבוע מהו הגבול? ממותה כן או לא? יצור שנכחד לפני 150,000 שנה כן או לא? חגי אדלרתבניות בערכים מחכות לך! • י"ב בשבט ה'תשס"ח • 23:15, 18 בינואר 2008 (IST)
את הקיטלוג בקטגוריות המשנה נעשה (למרות שאני מוכן לעשות זאת גם לבד) באופן ידני. מההערך פרהיסטוריה: "את התקופה הפרה-היסטורית מקובל למנות החל מהופעת ההומו ספיאנס - לפני כ-150,000 שנה. יש המונים אותה מהופעת האדם הזקוף (הומו ארקטוס) בערך לפני 1.8 מיליון שנה" - אני מציע לשים את הגבול בלפני 150 אלף שנים או בלפני 1.8 מיליון שנה, בנטייה ל-1.8 מיליון מכיוון שזה יצור קטגוריות בסדרי גודל קרובים יותר. מה בנוגע לשם הקטגוריה - מינים שנכחדו בתקופת ההיסטוריה/בתקופה ההיסטורית/משחר ימי האדם?
רגע! בעצם, התקופה הפרה-היסטורית ולא ההיסטורית התחילה לפי 150 אלף/1.8 מיליון שנה, מה היה לפניה? מדוע קוראים ליצורים לפני מיליונים השנים "פרהיסטוריים" אם הפרהיסטוריה עדיין לא התחילה? העניינים כלל לא ברורים. בברכה, ‏Almighty ~ שיחה 23:48, 18 בינואר 2008 (IST)
אני חושב שעדיף לטפל ולגמור עם זה כבר עכשיו, ולא לשכוח, לחכות שהדיון הזה יכנס לארכיון, ולהיזכר (אנחנו או אחרים) לטפל בעניין בעוד שנה-שנתיים. עזוב את השאלות האחרונות שלי, כל מה שצריך זה שני שמות לשתי הקטגוריות ואני אתחיל לעבוד כמו הבוט של יוני! :) בברכה, ‏Almighty ~ שיחה 01:26, 22 בינואר 2008 (IST)
מה דעתך על "מינים שנכחדו מהופעת האדם"? זה בערך 1.8 מליון שנים. בהסבר לקטגוריה אתה יכול להפנות לערך הומו ארקטוס. אין צורך לסווג ידנית את שאר המינים. כך יהיו על דודו אפור שתי קטגוריות ועל טי רקס אחת. מקובל? חגי אדלרתבניות בערכים מחכות לך! • ט"ו בשבט ה'תשס"ח • 01:40, 22 בינואר 2008 (IST)
מקובל. לילה טוב, ‏Almighty ~ שיחה 02:06, 22 בינואר 2008 (אור המלך)

איחוד עם קטגוריה מינים שנכחדו[עריכת קוד מקור]

אני לא יודע מה זה יצורים פרהסיטוריים. כבר היו דיונים על המונח הלא אנציקלופדי הזה. להבנתי הקטגוריה הזאת ובנותיה מיועדות לאכלס מינים שנכחדו, אז מה ההבדל בינה לבין קטגוריה:מינים שנכחדו? Reuveny - שיחה 17:22, 21 במרץ 2016 (IST)

הועבר משיחת משתמש:Reuveny

יש צורך בקטגוריית "יצורים פרהיסטוריים" לעומת "מינים שנכחדו". הקטגוריה האחרונה כוללת כל יצור עם תבנית EX כולל יצורים שנכחדו במאה האחרונה, לעומת יצורים פרהיסטוריים שמדברת על היצורים שלפני האדם. אפשר במקום זה ליצור קטגוריה למצב השימור EX - כמו באנגלית (אנ') לעומת (אנ') ו{(אנ'). משתמשון - שיחה 23:30, 21 במרץ 2016 (IST)

סוף העברה

יש פה כמה בעיות:
  1. אתה רוצה להפריד את היצורים שנכחדו במאה האחרונה, לעומת קטגוריה יצורים פרהיסטוריים שמדברת על היצורים שלפני האדם, אבל חלק גדול מהיצורים בקטגוריה שלפנינו התקיימו במקביל לאדם, לא לפניו.
  2. חוץ מזה, כרגע הקטגוריה שלפנינו היא תת-קט' של "מינים שנכחדו" ומוכללת בתוכה, לא משהו נפרד לצידה. כלומר, אין הפרדה כזאת.
  3. בעיה נוספת, השם מטעה ומבלבל מאוד. פירוש נפוץ של המונח פרהיסטוריה דווקא מתייחס לאנושות שהתקיימה לפני ההיסטוריה, לפני המצאת הכתב. זאת אומרת שמה שהיה לפני הופעת האדם בכדור הארץ אינו פרהיסטוריה. נכון שיש גם פירוש פופלרי נוסף, של פרהיסטוריה ככל מה שהיה לפני הכתב כולל תולדותיו הגיאולוגיים העמוקים של כדור הארץ. אבל זה לא מונח שמוגדר טוב ובכל מקרה יש פה בלבול פוטנציאלי גדול. הבלבול נובע קודם כל מערבוב בין מונח היסטורי/אנתרופולוגי במקורו (פרהיסטוריה) ללוח הזמנים הגיאולוגי של תולדות הטבע.
  4. אני חושב שזה היה רעיון טוב ליצור קטגוריות של נכחדים במזוזואיקון, קונוזואיקון וכו' כדי להפריד בין הדינוזאורים לממותות. אבל בשביל להפריד בין הגליפטודון לדודו (למשל) צריך קודם כל לכלול את שניהם בקטגורית בעלי החיים שנכחדו בקונוזואיקון שפתחת, ואז לפתוח לה תת-קטגוריה של "הכחדות בעת החדשה" (שם מוצע) שתכלול מינים שנכחדו ב-500 השנים האחרונות. Reuveny - שיחה 23:01, 23 במרץ 2016 (IST)
אני מסכימה עם ראובן שיש כאן בעיה. אני מתייגת את משתמש:MathKnight שכתב ערכים רבים בנושאים האלה. אשמח לשמוע את דעתו. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 08:17, 24 במרץ 2016 (IST)
תשובות לראובני:
  1. . ההפרדה היא לא על הקשר לאדם אלא על הקשר שבין ההכחדות הראשונות לשאר. הממותות ודובי המערות אולי נכחדו ע"י האדם אבל נתגלו רק ממאובנים ואינם חיו לצד האדם המודרני (וייתכן שאף נכחדו ללא קשר אליו). לעומתם חיות כמו הדודו, שור הבר או יעל הפירנאים, חיו לצד האדם המודרני עד שנכחדו והם יותר ידועים. זה שהם שייכים לאותה תקופה לא אומר שזו אותה הכחדה.
  2. . אני לא ביקשתי להפריד, רק להבהיר את ההכחדה מסוג EX. אחרת בשביל מה אנחנו צריכים בכלל שימור כזה? שיהיה אותו שימור כמו לדינוזאורים.
  3. . לא אכפת לי על המילה פרהיסטוריה, רק להבהיר לאיזו תקופה ההכחדה משוייכת. יצור שנכחד בקרטיקון שונה מיצור שנכחד בהולוקן.
  4. . זה בסדר ליצור תת-קטגוריה למינים שנכחדו לאחרונה. אני חושב שצריך עוד לפני 500 שנה. כל יצור נכחד שלא התגלה רק ממאובנים ועצמות צריך להיות שם. משתמשון - שיחה 13:51, 24 במרץ 2016 (IST)
הדיון כאן למעשה חוזר על דיון שכבר התרחש ובעקבותו נוצרה התבנית {{יצור קדום}}. גם אז עלתה השאלה איך להבחין בין מינים שנכחדו לאחרונה לבין מינים שנכחדו לפני מיליוני שנים. יש לשים שעצם השימוש במילה "לאחרונה" הוא עמום למדיי ובעייתי באנציקלופדיה. הקטגוריה "מינים שנכחדו" כוללת את כל המינים שנכחדו, כולל דינוזאורים וכולל מינים שנכחדו רק ב-2000 שנה האחרונות. השאלה בדבר חשיבותה של הקטגוריה "בעלי חיים פרה-היסטוריים" תלוי בהגדרה של מה נכלל בקטגוריה הזו. ‏ MathKnight (שיחה) 15:57, 24 במרץ 2016 (IST)
מינים שנכחדו ב2000 השנים האחרונות לא יכולים להיות פרהיסטוריים. השאר כן יכולים. צריך לעשות משהו עם התבנית EX. משתמשון - שיחה 16:02, 24 במרץ 2016 (IST)
נכון. הקטגוריה "מינים שנכחדו" כוללת את כל המינים שחיו אי-פעם ונכחדו. זה היה תיאור המצב. מה אתה רוצה לכלול בקטגוריה "בעלי חיים פרה-היסטוריים" ומדוע היא נחוצה? ‏ MathKnight (שיחה) 17:32, 24 במרץ 2016 (IST)
אני לא צריך את הקטגוריה הזו. רק להבדיל בין חיות שנכחדו לפני 2000 שנה לאחרי, בתוך הקנוזואיקון וגם קטגוריות לכל עידן. אפשר ליצור את זה מתוך הקטגוריה "מינים שנכחדו". משתמשון - שיחה
אז תעזוב את המונח "בעלי חיים פרהיסטוריים" שהוא שגוי ומבלבל, ותפתח קטגוריה:בעלי חיים שנכחדו בעת החדשה שתאכלס מהדודו ועד הזאב הטסמני, את כל החברים שנכחדו "לאחרונה". אפשר גם לעשות קטגוריה לבעלי החיים שנכחדו בהולוקן, שתאכלס את הנ"ל פלוס הממותות, האייל האירי והגליפטודון, והכל ילך לקטגוריה של בעלי החיים שנכחדו בקנוזואיקון (שצריך לתקן את שמה) וגמרנו עם הבלגן. Reuveny - שיחה 22:07, 26 במרץ 2016 (IDT)
פתחתי כבר קטגוריה ליצורים שלמצב שימור EX, אז אותם צריך לכלול ביצורים של תקופת הקנוזואיקון. השאלה היא רק על הדינוזאורים, האמוניטים, הפליוזאורים והדימרטודונים שצריכים תקופות נפרדות. משתמשון - שיחה 22:46, 26 במרץ 2016 (IDT)
הדינוזאורים, האמוניטים, הפליוזאורים והדימרטודונים צריכים להיות מקוטלגים תחת קטגוריה בעלי חיים מהמזוזאיקון, שגם אותה פתחת. Reuveny - שיחה 11:27, 27 במרץ 2016 (IDT)
השאלה היא איפה ישימו את הקטגוריות האלה? ואגב אתה צריך להוסיף את תקופת הפליוזואיקון. משתמשון - שיחה 19:52, 27 במרץ 2016 (IDT)

תבנית איחוד[עריכת קוד מקור]

הועלתה הצעה לאחד את הקטגוריה יצורים פרהיסטוריים עם מינים שנכחדו. תבנית האיחוד הונחה לפני זמן רב, אך הדיון לא הוכרע ונזנח. לפיכך, אני מסיר את התבנית כרגע. מי שבכל זאת מעוניין באיחוד - מוזמן להחזיר את התבנית ולפתוח מחדש בדיון. יוניון ג'ק - שיחה 20:04, 22 בפברואר 2017 (IST)

לדעתי יש צורך בקטגוריה:יצורים פרהיסטוריים, ואני מתנגד לאיחוד, אלא שהתוכן הנוכחי שלה אינו עקבי עם ההגדרה בערך פרהיסטוריה. לפי הגדרה זו, יצורים פרהיסטוריים הם יצורים שנכחדו מאז הופעת האדם ועד המצאת הכתב. כרגע הקטגוריה מכילה גם ובעיקר יצורים שנכחדו לפני הופעת האדם, ויש להעביר אותם לקטגוריה:מינים שנכחדו. זאת צריכה להיות תת-קטגוריה של קטגוריה:יצורים שנכחדו מעידן הקנוזואיקון, במקום להכיל אותה. אני רואה שדנו בבעיה הזאת כבר לפני 9 שנים, ועד היום היא לא נפתרה. האם ניתן להגיע להסכמה על הפתרון הזה? ערן117 - שיחה 23:26, 22 באפריל 2017 (IDT)
אני חוזר על עצמי: באנציקלופדיה אי אפשר לערבב בין מונח ארכאולוגי/אנתרופולוגי (פרהיסטוריה) לתולדות הטבע. אין דבר כזה "יצורים שנכחדו מאז הופעת האדם ועד המצאת הכתב" מפני ששני המאורעות האלה חלו בזמנים שונים במקומות שונים בעולם, ובכל מקרה לא קשורים ישירות להכחדת היצורים. זאת להבדיל מלוח הזמנים הגאולוגי שמוגדר לפי הכחדות היצורים. Reuveny - שיחה 09:48, 23 באפריל 2017 (IDT)