שיחת קטגוריה:יצורים שנכחדו מעידן הקנוזואיקון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

שינוי שם[עריכת קוד מקור]

אני לא יודע מה זה "יצורים פרהיסטוריים". מציע לשנות לקטגוריה:יצורים שנכחדו מעידן הקנוזואיקון או קטגוריה:יצורים שנכחדו:קנוזואיקון או קטגוריה:בעלי חיים שנכחדו:קנוזואיקון.

ראו גם שיחת קטגוריה:יצורים פרהיסטוריים#איחוד עם קטגוריה מינים שנכחדו Reuveny - שיחה 17:28, 21 במרץ 2016 (IST)

השם שונה. ערן - שיחה 21:29, 21 במאי 2016 (IDT)
השם עדיין בעייתי. הקנוזואיקון כולל גם את זמננו. מדוע הקטגוריה לא כוללת גם את כל בעלי החיים שנכחדו בשנים האחרונות? או שמוסיפים אותם, או שמשנים שוב את שם הקטגוריה. אפשר גם לפצל למספר קטגוריות: קטגוריה:יצורים שחיו בשלישון, קטגוריה:יצורים פרהיסטוריים (כלומר שנכחדו מאז הופעת האדם ועד המצאת הכתב, הקטגוריה הנוכחית בשם זה אינה עקבית עם ההגדרה בערך פרהיסטוריה) וקטגוריה:יצורים היסטוריים. ערן117 - שיחה 22:16, 22 באפריל 2017 (IDT)
צריך בהחלט להוסיף את בעלי החיים שנכחדו בשנים האחרונות. אם רוצים להפריד לקטגוריות משנה אפשר לעשות זאת בקלות לפי תקופות המשנה של הקנוזואיקון, למשל "בעלי חיים שנכחדו בהולוקן" וכדומה. מה שלא יהיה, רק לא להכניס שוב "יצורים פרהיסטוריים". אין דבר כזה (אבל עדיין יש קטגורייה כזאת לצערי). כבר דנו על כך. Reuveny - שיחה 22:21, 22 באפריל 2017 (IDT)
קטגוריה:יצורים שנכחדו בהולוקן זה נחמד אבל לא מספיק. למה הממותה, שכל מה שידוע עליה הוא ממאובנים, ויש מחלוקת לגבי נסיבות הכחדתה, צריכה להיות באותה קטגוריה עם הדודו, שיש תיעוד היסטורי מפורש של הכחדתו? הממותה היא יצור פרהיסטורי, והדודו הוא יצור היסטורי. הגדרתי בדיוק מה זה יצור פרהיסטורי בתגובתי הקודמת, מדוע אין דבר כזה? ערן117 - שיחה 23:57, 22 באפריל 2017 (IDT)
פרהיסטוריה מתייחסת בדרך כלל לתולדות האדם לפני המצאת הכתב, ומכאן שבכל אזור בעולם תחילתה וסופה חלים בזמנים שונים. זה לא מונח של תולדות הטבע או תקופה גיאולוגית מוגדרת. בעלי החיים הנדונים מעולם לא פיתחו כתב, ולכן ההגדרה לא רלוונטית כאן וגורמת לבלבול וחוסר אחידות.
לגבי הדודו - בהחלט אפשר לחלק יותר. יש קטגוריה למינים שנכחדו על ידי האדם, ואפשר לחשוב על נוספות. Reuveny - שיחה 09:41, 23 באפריל 2017 (IDT)
לא קריטי בעיניי שהתקופה הפרהיסטורית חלה בזמנים שונים בכל אזור. מה שחשוב זה אם יש או אין תיעוד כתוב. אין לי התנגדות לתת-חלוקות מקבילות על פי קריטריונים אחרים שאתה הצעת, אבל הקריטריון הזה נראה לי חשוב.
בינתיים הסכמנו שהקטגוריה תכלול גם את השנים האחרונות, אז אני:
  1. אשייך לכאן את קטגוריה:מינים במצב שימור נכחד וקטגוריה:מינים שהוכחדו בידי האדם.
  2. אסיר את השיוך לקטגוריה:יצורים פרהיסטוריים. אנחנו אמנם לא מסכימים לגבי ההגדרה שלה, אבל כולנו ודאי נסכים שהכחדות בקנוזואיקון אינן תת-קטגוריה שלה.
  3. אוסיף הגדרה מפורשת של הקטגוריה, כי מן הסתם היא לא הייתה ברורה למי ששייך אותה לקטגוריה:יצורים פרהיסטוריים.
מקווה שאין התנגדות. ערן117 - שיחה 14:35, 23 באפריל 2017 (IDT)
אין לי התנגדות לנ"ל, ואני מקווה שמתישהו נעיף גם את המונח הדו-משמעי והמבלבל "יצורים פרהיסטוריים" מוויקיפדיה. Reuveny - שיחה 21:03, 25 באפריל 2017 (IDT)