שיחת קטגוריה:רבנים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

מיון השמות[עריכת קוד מקור]

כל המיון פה מבולגן ולא לפי הכללים הרגילים הנוהגים, למשל, בCategory:סופרים. מאידך, איפה באמת תשים את "עובדיה יוסף", המוכר דווקא בשמו הפרטי? והאם "משה בן מימון" צריך להיות באות בי"ת? אני לא מבין גדול ברבנים, אבל כדאי שמישהו שכן מבין (שן שש זעם?) ייתן על כך את הדעת. --אייתלאדאר 13:37, 29 אוג' 2004 (UTC)

לגבי רבנים - המקובל בכל האנציקלופדיות הוא שרבנים בעלי שמות משפחה מסווגים לפיהם, ואילו נעדרים שם משפחה מסווגים לפי שם פרטי. ממילא שתי השאלות שהעלית נפתרות. הרב עובדיה יסווג בי' ואילו הרמב"ם במ'. שן שש זעם
ומה דין אברהם בן רמב"ם או ענן בן דוד? --אייתלאדאר 13:51, 29 אוג' 2004 (UTC)
א' וע' בהתאמה. שם של אבא אינו שם משפחה (אם כי באנגלית הדברים שונים, הרמב"ם הוא מיימונידס) שן שש זעם

חייבים לעשות שינוי[עריכת קוד מקור]

צריך לחלק את כל הרבנים בין שלוש קטגוריות משנה:ראשונים, אחרונים (אחרי השו"ע) ורבני הדור האחרון שש"ז 20:55, 5 פבר' 2005 (UTC)

אז חלק. אין לי מושג מי שייך לאן. גילגמש שיחה 20:57, 5 פבר' 2005 (UTC)
ראיתי שנוצרה היום קטגוריה:ראשונים. לדעתי ראוי שיינתן לה השם קטגוריה:רבנים ראשונים או קטגוריה:רבנים: ראשונים, ובדומה לכך גם לאחיותיה. השם שאני מציע מובן יותר (יש לזכור שזו אנציקלופדיה כללית, ולא אנציקלופדיה ליהדות בלבד) ומבטיח שכל שלוש הקטגוריות יופיעו יחדיו במיון אלפביתי (למשל ב:קטגוריה:חכמי דת. דוד שי 11:20, 6 פבר' 2005 (UTC)
גם לי זה נראה רעיון טוב. גילגמש שיחה 11:22, 6 פבר' 2005 (UTC)
כשהצעתי קטגוריית "ראשונים" הנחתי מייד שתרצו לקרוא לה "רבנים ראשונים", אבל זה רעיון לא מוצלח, פשוט כי "רבנים ראשונים" זה מונח שאיש לא משתמש בו בעולם היהודי הדתי. יש "ראשונים" ויש "אחרונים" ויש "אחרוני אחרונים". אבל רבנים: ראשונים, עם נקודותיים מבדילות, זה סביר. בכל מקרה מישהו צריך לעשות את עבודת החלוקה, ואני עצלן מכדי לעשות אותה בעתיד הקרוב. אולי פשוט נקפיד על החלוקה מעתה ואילך, ושינויים לגבי רבנים שכבר הוכנסו ייעשו טיפין טיפין. שש"ז 11:30, 6 פבר' 2005 (UTC)
הבעיה היא שיש מעט אנשים שיודעים אילו רבנים הם "ראשונים" ואילו הם "אחרונים". אולי תתן חלוקה לפי ציר הזמן? את השינוי בקט' הנוכחית אין בעיה לעשות. גילגמש שיחה 11:36, 6 פבר' 2005 (UTC)
יש חלוקה ברבנים. דוד שי 11:50, 6 פבר' 2005 (UTC)
יצרתי את שלושת הקטגוריות: קטגוריה:רבנים: ראשונים, קטגוריה:רבנים: אחרונים, קטגוריה:רבנים: חכמי זמננו. אפשר להתחיל לקטלג, אבל לשים לב לבעיה שבשיחה:רבנים. דוד שי 12:06, 6 פבר' 2005 (UTC)
אני אשמח אם יהיו כאלו שיהיו מוכנים להירתם לטיפול בנושא, כי זה ישפר מאוד את איכות הקטלוג של הרבנים. ראשונים נפטרו בשנים 600-1600, אחרונים נפטרו בשנים 1600-השואה. אלו שנפטרו אחרי השואה יכולים להיקרא "חכמי זמננו". לא נראה לי לקרוא לכאלו שנפטרו בתחילת המאה "חכמי ימינו", כמו ברשימה שם. שש"ז 12:40, 6 פבר' 2005 (UTC)
רגע ואם הרב נולד לפני השואה ואף היה רב ידוע ומוכר בזמן השואה, אך נפטר 20 שנה אחריה בגיל מופלג. אז הוא אחרון או חכם זמננו? גילגמש שיחה 12:50, 6 פבר' 2005 (UTC)
כאחד שכבר קיטלג לא מעט אנשים לפי מאות, אני משוכנע שאתה יודע איך להתמודד עם שאלה זו :-) דוד שי


אצטט:

"תקופת האחרונים - מאות חכמי ישראל החל מהתקופה שלפני גרוש ספרד ועד לדורנו זו. סך הכל כ-550 שנה (ויש המונים את האחרונים רק מתקופת חיבור השולחן ערוך)" (chabad)
"אחרונים - ראשיתה של תקופת האחרונים מקבילה פחות או יותר לזמן שיצאו לאור ה"שולחן ערוך" וההגהות לספר זה מאת ר' משה איסרלש (הרמ"א) במאה ה-16. תקופה זו נמשכת עד לימינו אנו. בדרך כלל קיבלו האחרונים את סמכותם של הראשונים." (daat)

מקורות אלה מונים את חכמי זמננו כחלק מהאחרונים

אני לעומת זאת סבור שיש לקבוע את תקופת "חכמי זמננו" תחילת עם הפילוג שחל ביהדות הרבנית ויסוד היהדות הרפורמית והיהדות האורתודוקסית. כאשר במקביל לקטגוריה של "חכמי זמננו" תהיה קטגוריה של "רבנים רפורמים" גישה זו אוביקטיבית יותר. והיא לא מובילה את הקורא למסקנה שהיהדות האותודוקסית של ימינו היא ההמשך הישיר של היהדות הרבנית, שהרי גם הרפורמה היא המשך שלה. --נריה הרואה 00:37, 7 פבר' 2005 (UTC)

החזרת הקטגוריה[עריכת קוד מקור]

אחרי שנוצרו מספיק קטגוריות משנה החזרתי את הקטגוריה המלאה. מטרת הקטגוריה גם לאפשר בפתרון לספיקות (לדוגמא:האם היה רב ראשון או אחרון? האם היה אורתודוקסי או רפורמי?) כרם יהושע 13:58, 28 דצמבר 2005 (UTC)

לטעמי זה מיותר. מה יש כאן שאין בקטגוריה:חכמי דת יהודים? זה רק רמה נוספת של סרבול. נתנאל 07:28, 29 דצמבר 2005 (UTC)

מדוע מחקו את האזכור לגבי הרב אור ברגמן? הוספתי את שמו בשנית.

אני לא מכיר את הרב המכובד וגם גוגל לא. הסרתי את השם של "הרב והנדבן" מהערך ברגמן. אם יש לך מקור - נא הוסף אותו. ‏עמיחי 11:36, 17 במרץ 2009