שיחת תבנית:הידעת? 1 בספטמבר - סדרה 1

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ח"כים שקרוביהם ח"כים
קטע "הידעת?" זה נבחר להכללה בדף הראשי של ויקיפדיה העברית:
התקבל.png
אתם מוזמנים לערוך את הקטע: לתקן תקלדות, לעדכן, להוסיף קישורים וכדומה.
הערות, תגובות, וביקורת עניינית יתקבלו כולן בברכה בדף שיחה זה.
אם הינכם סבורים כי יש בעיות מהותיות בקטע, או שיש להסירו, אנא פתחו דיון ברשימת ההמתנה.
קטע זה הוצג בעמוד הראשי בתאריכים:

לא ברור[עריכת קוד מקור]

  • "בנוסף, כיהנו בכנסת למעלה משמונים קרובי משפחה ממשפחות אחרות". מה פירוש המשפט הזה, ואיך הוא עומד ביחס לטענה שרק ל-23 ח"כים היו קרובי משפחה?
  • "מסטטיסטיקה זו עולה שאם אדם רוצה לכהן בכנסת, וקרוב משפחתו כבר כיהן בה בעבר, יש לו יתרון על מועמדים אחרים". האמנם יש לו יתרון? אולי הכוונה היא שסיכוייו יותר טובים? לדעתי יש יתרון למי שקרובי משפחתו הם חברי מרכז ולא למי שקרובי משפחתו הם ח"כים לשעבר. עידושיחה 09:10, 1 בספטמבר 2009 (IDT)
עדו, יתרה מזו! מן הסטטיסטיקה לא עולה שום דבר, לא "שיש יתרון" ולא "שסיכוייו יותר טובים"! ניתן להציע גורם אחר לריבוי קרובי המשפחה בכנסת: חבר כנסת הוא תמיד אדם שרצה להיות חבר כנסת, גם אם ההיפך אינו נכון. אדם הרוצה להיות חבר כנסת הוא אדם בעל תודעה פוליטית, רצון עז להשפיע על מדינתו, יוזמה, סוג של "קוצים במקום שבו נהוג לשבת" ו"תחושה מוזרת שלא הכול צודק ושיכול להיות אחרת". בדרך כלל, אם לא תמיד, לאדם כזה ישנם גם אידאלים גבוהים, רצון להגשים אידאלים אלו ומצפון חברתי. תכונות כאלו עוברות הן בתורשה והן בחינוך המשפחתי והסביבתי הקרוב. לכן, בקרב משפחתו של אדם שרצה להיות חבר כנסת, יהיו יותר אנשים שירצו אף הם להיות חברי כנסת, מאשר בקרב משפחה שבה אף אדם לא רצה להיות חבר כנסת. לכן, יכול להיות, שסיכוייהם של כל האנשים שרוצים להיות חברי כנסת שוים, אך ישנם יותר אנשים הרוצים להיות חברי כנסת במשפחותיהם של חברי כנסת. אולי נכון שישנן גם "פרוטקציות", או שאדם שקרוב משפחתו היה חבר כנסת הוא יותר מוכר, ולכן ישנם יותר סיכויים שייבחר בסופו של דבר למקום ריאלי במפלגתו, אך אין לזלזל גם בגורמים אחרים כשמסיקים מסקנות מנתונים סטטיסטיים. אביתר ג'שיחהתרומות • ב' באלול ה'תשע"א • 09:54, 1 בספטמבר 2011 (IDT).

המשפט על הסטטיסטיקה והיתרון[עריכת קוד מקור]

המשפט האחרון בקטע מיותר ומטעה.--גמדקנאי - שיחה 10:23, 1 בספטמבר 2011 (IDT)

דעתי כדעתך וכך גם נאמר בפתיל הקודם. לכן אני מסיר את המשפט האחרון, המיותר והמטעה הנדון. ליאור ޖޭ • ב' באלול ה'תשע"א • 11:57, 1 בספטמבר 2011 (IDT)