שייקה דן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שייקה דן במדי צנחן בריטיים

שייקה דן (15 בנובמבר 1909 - 2 במרץ 1994) היה מצנחני היישוב שנשלחו לארצות אירופה שהיו בחלקן כבושות בידי הנאצים ובחלקן בנות ברית של גרמניה הנאצית, מהפעילים המרכזיים של תנועת הבריחה, וממייסדי "נתיב".

חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

שייקה דן נולד כישעיהו טרכטנברג בעיירה ליפקאני שבבסרביה לחיים ורבקה טרכטנברג. היו לו 3 אחים ואחיות, אחת מהם הייתה שפרה (טרכטנברג) ויצרבין. ב-1935 עלה לארץ ישראל והתיישב בקיבוץ ניר חיים (ניר-עם).

בשנת 1944 הוצנח שייקה דן יחד עם יצחק בן-אפרים לשטחי האויב ברומניה. תפקידם היה לסייע בחילוץ טייסים בריטים ואמריקאים שנאלצו לצנוח ברומניה, להציל יהודים ולארגנם לעלייה ארצה. לאחר סיום המלחמה המשיכו השניים ועסקו בשיקום התנועה הציונית ברומניה.

החל מינואר 1947 פעל שייקה דן לארגון העלאתם של יהודי בולגריה לישראל. לאחר הקמת המדינה, נשלח ליוגוסלביה על מנת לפעול להעלאת היהודים שם לארץ. במהלך פעילותו נתפס על ידי המשטרה החשאית והובא לשיחה עם מפקדה הראשי. כשנשאל למעשיו אמר "אינני אויב לכם, באתי להשיב את היהודים למדינתם". באופן מפתיע, התייחס אליו ראש המשטרה החשאית בכבוד, והציע לו את עזרתו בכל מה שיצטרך. בהמשך אכן נעזרה בו מדינת ישראל, לשם השטת כלי נשק רבים באופן סודי לארץ.

בשנות ה-50 היה ממייסדי לשכת הקשר ליהודי ברית המועצות ("נתיב"). הוא התמקם בווינה ופעל למלט יהודים ממדינות מזרח אירופה.

שייקה דן היה הנציג הישראלי במשאים ומתנים עם שלטונות רומניה בנושא פדיון יהודי רומניה וגם הוביל משלוחי כסף מזומן למטרה זו.

בראשון לציון ובתל אביב נקראו רחובות על שמו. זוכה פרס יגאל אלון לשנת ה'תשנ"ג

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

P vip.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא אישים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.