שיקום נשימתי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
שיקום נשימתי
קישורים ומאגרי מידע
eMedicine 319885 עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

שיקום נשימתיאנגלית: respiratory rehabilitation, מכונה גם שיקום ריאתי) הוא הליך שיקומי, הכולל ניהול ותחזוקה בריאותית של אנשים הסובלים ממחלות נשימה כרוניות עם תסמינים נשימתיים או עם ירידה בתפקוד הנשימתי למרות הטיפול הרפואי. שיקום נשימתי מוגדר על ידי אגודת החזה האמריקאית והאגודה הנשימתית האירופאית כטיפול מבוסס ראיות, רב תחומי ומקיף לחולים עם מחלות נשימתיות כרוניות עם תסמינים וירידה בתפקוד היומיומי[1].

בין המצבים הבריאותיים בהן משמש הליך שיקום נשימתי כהליך טיפולי מקובל כוללים מחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD), סרקואידוזיס, פיברוזיס ריאתי אידיופתי (IPF) וסיסטיק פיברוזיס. תהליך השיקום הנשימתי מתמקד בדרך כלל במספר היבטים של התאוששות המטופל ויכולות לכלול טיפול תרופתי, אימון גופני, אימון נשימתי, חינוך אודות מחלת הריאות של המטופל וכיצד לנהל אותה, ייעוץ תזונתי ותמיכה רגשית. הליך השיקום הריאתי משתנה בהתאם למטופל ועשוי להתבצע במסגרת אשפוז, טיפול חוץ, משרד הרופא או בית המטופל[2]. פעילות גופנית היא המרכיב העיקרי בתוכניות שיקום נשימתי. אף על פי שאימון גופני אינו משפר באופן ישיר את תפקוד הריאות, הוא גורם למספר הסתגלויות פיזיולוגית לפעילות הגופנית שעשויות לסייע. בעת בניית תוכנית לשיקום נשימתי נכללים שלושה סוגים בסיסיים של תרגילים גופניים, אימון גופני, תרגילי התנגדות וחיזוק ותרגילי מתיחות וגמישות. אימון אירובי נוטה לשפר את יכולתו של הגוף להשתמש בחמצן על ידי הפחתת קצב הלב ולחץ הדם. תרגילי חיזוק והתנגדות יכולים לסייע בבניית הכוח של שרירי הנשימה. תרגילי מתיחות וגמישות כמו יוגה ופילאטיס יכולים לשפר את תהליך תיאום הנשימה. מכיוון שפעילות גופנית יכולה לעורר קוצר נשימה, חשוב לבנות את רמת הפעילות הגופנית כך שהיא תתבצע בהדרגה ובהשגחת אנשי מקצוע בתחום הבריאות.

הליך שיקום נשימתי כולל אימון גם על טכניקות נשימה. במסגרת ההליך נלמדות טכניקות נשימה ספציפיות כמו נשימה בשפתיים מכווצות, נשימה המבוצעת בתרגול יוגה או נשימה הנמדדת באמצעות משוב ממוחשב. בעזרת טכניקות אלה ניתן לשלוט טוב יותר בנשימה ולהימנע מהרגשת הנשימה, במיוחד בעת פעילות פיזית או מתח. בנוסף, נלמדות גם טכניקות לניקוי ריר מהריאות. ההליך החינוכי הוא חלק מהותי מתהליך השיקום הנשימתי[3]. בנוסף ללמידת הטכניקות לנשימה נכונה, חינוך המטופלים מתבצע במסגרת פגישות קבוצתיות או אישות הכוללות שאלות אודות מחלת הריאות ממנה סובל המטופל והצעה של הדרכה כיצד לנהל אותה. בנוסף, נלמדות פועלות הריאות ודרכים יעילות ללקיחת הטיפול התרופתי לצד למידה על זיהוי מוקדם של הסימנים להחמרה במחלה הנשימתית ופיתוח תוכנית להימנע או לנהל את המחלה. במקרים בהם המטופלים מעשנים, הליך שיקום נשימתי כולל גם תוכניות לגמילה מעישון. בנוסף, נלמדות גם דרכים לחסוך באנרגיה ולהימנע מהרגשת קוצר הנשימה על ידי מציאת דרכים קלות יותר לבצע משימות יומיומיות, כולל דרכים להימנע מהרמות וכיפופים, או דרכים להימנע או להקל על מתח. לעיתים קרובות ההליך השיקומי כולל גם ייעוץ פסיכולוגי. אנשים הסובלים ממחלת ריאות כרונית עלולים לחוות גם דיכאון, חרדה ובעיות רגשיות אחרות. תמיכה פרטנית או קבוצתית יכולה לסייע בניהול המתח. ייעוץ תזונתי ניתן גם כן במסגרת ההליך השיקומי[4]. לעיתים, הליך של שיקום נשימתי כולל טיפול תרופתי, כמו טיפול בתרופות אנטי דלקתיות, מרחיבי סימפונות, אגוניסטים לרצפטור בטא 2, תרופות אנטיכולינרגיות, אנטיביוטיקה, תרופות מכייחות וטיפול בחמצן.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Nici L; Donner C; Wouters E; Zuwallack R; Ambrosino N; Bourbeau J; et al. (2006). "American Thoracic Society/European Respiratory Society statement on pulmonary rehabilitation". Am J Respir Crit Care Med. 173 (12): 1390–413. doi:10.1164/rccm.200508-1211ST. PMID 16760357.
  2. ^ "Pulmonary Rehabilitation". AARC Clinical Practice Guideline. Respiratory Care. נבדק ב-8 ביוני 2011. {{cite web}}: (עזרה)
  3. ^ "Overview of Pulmonary Rehabilitation".
  4. ^ "Pulmonary Rehabilitation".

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.