שכונת רמות (באר שבע)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
שכונת רמות
Ramot, BeerSheba, IMG 3468.JPG
שביל ברמות א'. מימין קוטג' דו-משפחתי, דו-קומתי טרומי ומשמאל קוטג' דו-קומתי, דו-משפחתי מטיפוס אחר
מידע
עיר באר שבע
תאריך ייסוד 1992
קואורדינטות 31°16′23″N 34°48′40″E / 31.273°N 34.811166666667°E / 31.273; 34.811166666667
שכונות נוספות בבאר שבע
(למפת באר שבע רגילה)
Israel Beersheba location map.svg
 
שכונת רמות
שכונת רמות
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg
קוטג'ים דו משפחתיים ברמות ד'
תצלום אווירי של רמות הישנה וחצי מרמות ג'. ראו מקרא בפרטי הקובץ (לאחר הקשה עליו)

שכונת רמות היא השכונה הצפונית ביותר בבאר שבע והיא מהגדולות והיוקרתיות שבעיר. בניגוד לשאר שכונות באר שבע, המצויות על קרקע די מישורית, שכונה זו ממוקמת על גבעות ומכאן שמה.

השכונה נבנתה משני שיקולים בולטים, הראשון, מניעת עזיבתה של אוכלוסייה אמידה אל יישובי הלוויין הסובבים את באר שבע: להבים, מיתר ועומר. השיקול השני היה בניית יחידות דיור לאכלוס גל העלייה מברית המועצות לשעבר בשנות ה-90. בהתחשב במטרות אלו, שולבו, בשלבים הראשונים, בשכונה בתים צמודי קרקע רבים אותם יכלו לרכוש בעיקר אלה המשתייכים למעמד סוציו-אקונומי בינוני עד גבוה לצד בתים בבניה זולה ומהירה שנמכרו במחירים נמוכים. קרבתה של השכונה לקמפוס אוניברסיטת בן-גוריון, הפכה את המגורים בה למושכים יותר עבור הסגל האקדמי ועבור חלק מהסטודנטים.

השכונה קמה בתחילת שנות התשעים, עם גל העליה הגדול ארצה. גל בנייה שני מורגש משכונה, מאז 2010, לקראת הקמת פארק תעשייה לידה ובהתאם לתוכניות להעברת בסיסים צבאיים רבים לסביבת באר שבע. רמות מורכבת מכמה אזורים, כל אחד מהם לבדו בגודל של שכונה, ועם מאפיינים שונים.

השכונה גובלת באנדרטת חטיבת הנגב, בבית הלוחם באר שבע, בפארק גב ים נגב, בקמפוס המרכזי של אוניברסיטת בן-גוריון ובתחנת הרכבת באר שבע צפון. בשל הטופוגרפיה שלה, ובשל מסילת הרכבת המפרידה אותה מרוב חלקי העיר, כבישי היציאה מן השכונה מצויים בגיאיות והם בודדים. על כן, רמות היא אחת השכונות הבודדות בבאר שבע, שיש בה עומסי תנועה בבקרים.

בתי ספר יסודיים בשכונת רמות: אפיקים בנגב, בן-גוריון, הרצוג, יפה נוף, רכסים, רמות, רמות נכס.
בתי ספר תיכוניים בשכונת רמות: מקיף ז', תיכון זילברמן הרכס.

רמות הישנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רמות א', הנודעת גם כ״רמות הישנה״, עלתה על הקרקע ב-1992. היא מתוחמת בין הפארק הצמוד לפסי הרכבת, בין שדרות אביטל אביגדור ובין שדרות אורי צבי גרינברג. (מעבר לפסי הרכבת נמצאות שכונה ד' וקמפוס האוניברסיטה ומעבר לשדרות אביטל אביגדור ושדרות אורי צבי גרינברג נמצאת "רמות החדשה").

הבתים ברמות הישנה הם ברובם צמודי קרקע דו-משפחתיים וקוטג׳ים טוריים, ששטחם הבנוי הוא על פי רוב 120 מ"ר ושטח המגרש שלהם הוא על פי רוב רבע דונם. הבנייה בשכונה אינה בשיטת בנה ביתך. יש ברמות א' רק שישה טיפוסי בתים צמודי קרקע, שלושה טיפוסים נמכרו כשהם מוכנים לחלוטין, מתוכם אחד קוטג׳ טורי (הקוטג'ים הטוריים נבנו כך, שהחצרות האחוריות רחבות הידיים שלהם חוצצות בין השדרות הגובלות בשכונה, לבין השכונה עצמה). שלושת טיפוסי הבתים צמודי הקרקע האחרים, נמכרו לצרכנים עם 60 מ"ר בנוי ותוכניות מוכנות מראש לבניית 60 מ"ר נוספים. שישים המטרים הרבועים הראשונים של אחד משלושת הטיפוסים האחרונים נבנו בבנייה טרומית. סוג קוטג׳ זה נבנה בדחיפות, כדי להתמודד עם מצוקת הדיור שלוותה את גל העלייה.

ברמות א' מצויים גם בתים משותפים מעטים, משלושה או ארבעה טיפוסים בלבד. הבתים צמודי הקרקע שברמות א' לא הכילו במקור מקלטים ופזורים ביניהם מקלטים משותפים. רבים ממקלטים אלו משמשים גם כגני ילדים, וכבנייני ציבור מסוגים נוספים (מתנ"סים, סניפי תנועות נוער בתי כנסת וכולי). בעשור השני של המאה העשרים ואחת, החלו התושבים להוסיף ממ"דים לבתים צמודי הקרקע. בניגוד למצב בבתים צמודי הקרקע, הדירות שבבתים המשותפים כן הכילו ממ"דים כבר בבנייתם.

רמות א' מאוכלסת בעובדי אוניברסיטה רבים ובאקדמאים. רחובותיה המרכזיים של רמות א' הם רחוב המדע ורחוב הדעת וכמעט כל שאר רחובותיה קרויים על שמם של אנשי אקדמיה ישראליים. רמות א' מכילה גם הרבה מוסדות חינוך: בית ספר יסודי ממלכתי חילוני משלה ("רמות" שמו) וגם את בית הספר היסודי ממלכתי-דתי ("אפיקים בנגב") ואת בית הספר התיכון ("המקיף הרב תחומי") של כלל רמות. רמות א' מכילה גם בית ספר לחינוך מיוחד של עמותת איל"ן, כולל ללימוד תורה ומקווה.

רמות החדשה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • רמות ב' (נקראת גם ״רמות הרכס״) היא השטח הבנוי הצפוני ביותר בבאר שבע והיא מצויה צפונית מערבית לרמות הישנה. היא מכילה עשרות בתים משותפים, גבוהים יחסית. יש ביקורת על העדר תכנון באזור רמות ב'. רמות ב' מכילה את בית הספר היסודי "רכסים". ואת בית הספר העל יסודי "מקיף הרכס"
  • רמות ג' (נקראת גם ״פסגת רמות״) בנויה על רכס גבוה ממנו נשקף נוף באר שבע כולה והיא מצויה צפונית מזרחית לרמות הישנה. בניגוד לרמות הישנה, שמות הרחובות בה אינם שמות של פרופסורים אלא של הרים (לדוגמה, "רחוב הר בוקר"). בניגוד לרמות הישנה ולרמות ב', רמות ג' היא כולה אזור בנה ביתך. היא מכילה גם גן ציבורי רחב ידיים הקרוי גן הקשתות. מבחינת תוכנית בינוי הערים, רמות ג' היא האזור היוקרתי ביותר בשכונת רמות. צפיפות האוכלוסייה ברמות ג' היא נמוכה ולכן רמות ג' אינה מכילה בתי ספר ומבני הציבור שבה מצויים בגבולותיה ומשרתים גם אזורים אחרים.
  • רמות ד' (נקראת גם ״רמות האנדרטה״) נפרשת ממזרח לשדרות אורי צבי גרינברג. האזורים הדרומיים של רמות ד' קרובים לאוניברסיטה ולתחנת הרכבת באר שבע צפון. האזורים הצפוניים של רמות ד' קרובים לאנדרטת חטיבת הנגב ולכן צפון רמות ד' קרוי לרוב "רמות האנדרטה". מחלקה הצפוני של רמות ד׳ נשקף נופה של באר שבע כולה. רמות ד' היא האזור הקרוב ביותר לפארק גב ים נגב ובית הלוחם. בתיה של רמות ד' הם חלקם קוטג'ים, שנבנו בידי קבלנים וחלקם וילות וקוטג'ים שנבנו בשיטת בנה ביתך. רמות ד׳ מכילה את בית הספר היסודי "בן-גוריון".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]