שלום, חבר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מדבקה מקורית
קטע הסיום מהספדו של נשיא ארצות הברית ביל קלינטון את יצחק רבין בהלווייתו, בו אמר בעברית "שלום חבר"

שלום, חבר הוא צמד המילים בהן בחר ביל קלינטון, נשיא ארצות הברית ה-42, להיפרד מיצחק רבין בליל הירצחו, ב-4 בנובמבר 1995. את הביטוי חיבר כותב הנאומים שלו, טוני בלינקן.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בהודעה קצרה, שמסר מחצר הבית הלבן, הביע קלינטון את צערו:

Cquote2.svg

שלום חייב להיות, ושלום יהיה. זה המסר של ראש הממשלה רבין. יצחק רבין היה שותפי, חבר שלי. הערצתי אותו ואהבתי אותו מאוד. כיוון שמילים לא יוכלו לבטא את רגשותי, הרשו לי רק לומר: "שלום, חבר".

Cquote3.svg
ביל קלינטון, 4 בנובמבר 1995[1]

את המילים "שלום, חבר" ביטא קלינטון בעברית. על מילים אלו חזר קלינטון גם בלוויתו של רבין, כעבור יומיים.

באומרו מילים אלה, טבע קלינטון את צמד המילים הללו כביטוי המסמל את הרצח ואת זכרו. מילות פרידה אלו מיצו את תחושת האבל של רבים בישראל ובעולם, ובחירתו של קלינטון לומר אותן בעברית נתנה להן מעמד מיוחד. תפקידה הכפול של המילה "שלום", הן במובן של אי-מלחמה והן במשמעות של מילת פרידה סופית (בניגוד ל"להתראות", המרמזת על המשכיות), העצימו את כוחו של הביטוי ואת מעמדו הסמלי. המילה "חבר", המעידה על קירבה ואהבה הדדית העניקה לביטוי נופך סנטימנטלי.

עד להקמת מרכז יצחק רבין לחקר ישראל, הארגון העיקרי שעסק בהנצחת רבין היה עמותה בשם "שלום, חבר".

השפעה תרבותית[עריכת קוד מקור | עריכה]

סטיקרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הביטוי "שלום, חבר" הפך למעין אמרת כנף בה נעשה שימוש בהקשר של זכר הרצח. ימים אחדים לאחר הרצח הופצו והופקו 750,000 סטיקרים הנושאים את הביטוי "שלום, חבר", שצורפו לעיתון ידיעות אחרונות. עם מלאת שנה לרצח, הודפסו סטיקרים חדשים, הנושאים את המילים "חבר, אני זוכר", ושנה לאחר מכן הופק סטיקר שלישי, הנושא את המילים "חבר, אתה חסר".

מקרב מתנגדי רבין הוצאו סטיקרים עם ביטויים שהיו פרפרזות על הביטוי, בהם: "הכול בגללך חבר" וכן "חבר אתה אשם".

שירים בהשראת הביטוי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הביטוי "שלום, חבר" היווה מקור להשראה לאמנים ומשוררים אחדים, שהשתמשו בו לכתיבת שירים בעקבות הרצח. להלן מספר דוגמאות לשירים כאלה:

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ עקיבא אלדר, רועי גרינוולד וסוכנויות הידיעות, קלינטון: "הערצתי אותו ואהבתי אותו. אני מבקש להיפרד ממנו במלים: 'שלום חבר'", באתר הארץ, 29 באוקטובר 2001