שלום גד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שלום גד
שלום גד
שלום גד בהופעה
לידה 22 בפברואר 1965 (בן 53)
צרפתצרפת  צרפת
שנות פעילות 1988 - עד היום
סוגה רוק
עיסוק זמר, נגן, כותב, מפיק
חברת תקליטים הד ארצי
שלומציון
האוזן השלישית

שלום גד (נולד ב-22 בפברואר 1965) הוא מוזיקאי, זמר, כותב שירים ונגן בס ישראלי. גד הוציא את שיריו כזמר סולו, כחבר בלהקת פונץ' ובמסגרת פרויקטים מוזיקליים אחרים.

בלחניו ועיבודיו המוזיקליים משתלב רוק מערבי קצבי ומלודי עם צלילים מזרחיים ושורשיים. השירה נשמעת לעיתים כמו תפילה (למשל ב"שיר החתונה" ושירי "העבד"), ונעשה שימוש רב בכינור נוגה. המילים של גד עוסקות בנושאים אישיים פשוטים ואף יומיומיים, כגון עבודה, תרבות הבילויים ויחסי ילדים-הורים, אך בצורה רגשית ולעיתים סוריאליסטית. חלק משיריו עוסקים באופן מבודח בתעשיית המוזיקה (כגון "דף חדש", "אלכוהול וסיגריות") ואחרים הם שירי זרם תודעה (כגון "גשר פלדה גשר עץ").

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

גד נולד בצרפת ועלה לארץ עם הוריו בגיל 10. המשפחה הגיעה למושב תלמי אליהו בחבל אשכול. גד הוא אחיו הגדול של אביב גדג', לשעבר סולן להקת אלג'יר.

בשנת 1988 החל גד את הקריירה המוזיקלית שלו כשהצטרף ללהקת פונץ' כנגן בס. הוא השתתף בכתיבת שירים ובשירה בחלק משירי שלושת האלבומים הראשונים של הלהקה. ב-1993 התפרקה הלהקה.

ב-1995 ניגן גד בס כנגן אורח באלבום הראשון של להקת אלג'יר, נאמנות ותשוקה.

ב-1996 הוציא גד את אלבומו הראשון, סוף המדבר. האלבום יצא בסמוך ליציאת אלבום הסולו הראשון של סולן פונץ' יוסי בבליקי, אלבום המצעדים. באלבום ניגנו אלי שאולי, הגיטריסט של פונץ', המתופפים אלי דראי ואורן בן נון והכנר גיל פדידה, שהוסיף למוזיקה נגיעות מזרחיות ומעט אונגרדיות. האלבום זכה לביקורות חיוביות, שיר הנושא הפך ללהיט וגד הופיע כמה פעמים בטלוויזיה. למרות זאת, האלבום נחל כישלון מסחרי, ולאחר שמהדורתו הראשונה אזלה מהחנויות, הוא לא הודפס שוב עד שהוחלט להוציאו מחדש בשנת 2005.

ב-1999 יצא אלבומו השני, תנועות מטאטא מהירות. האלבום, שיצא בשם "שלום גד והיהלומים", כלל כחלק מלהקת היהלומים את הנגנים של "סוף המדבר" - שאולי, דראי ופדידה. לצורך הוצאת האלבום גד הקים חברת תקליטים עצמאית בשם "שלומציון" (על שם הרחוב בתל אביב שבו הוא התגורר). האלבום יצא בתחילה במהדורה מוגבלת ועם עטיפה פשטנית, ובעקבות ביקורות אוהדות מאוד הוא הודפס מחדש עם עטיפה איכותית והופץ לחנויות רבות.

בשנת 2000 הקים גד פרויקט חד פעמי בשם "העבד", שבו קבוצה של מוזיקאים חילונים ביצעו שירים מקוריים בנושא אמונה ודת. באלבום השתתפו אלי דראי מהיהלומים וכן אמיר זוסקוביץ' וטלי אלבז. גד כתב את רוב השירים, למעט שניים שחיבר יחד עם אחיו אביב גדג'.

ב-2002 להקת פונץ' התאחדה והוציאה את האלבום דנה ראתה עבמ. כמו בתקליטים הראשונים, גד השתתף בהקלטות כנגן, כותב וזמר, אך בסמוך ליציאת האלבום לאור פרש מהלהקה.

בשנת 2004 השתתף בהקלטות של האלבום הגברת עם היהלומים של יוסי בבליקי ובאלבום של אלג'יר מנועים קדימה.

בשנת 2005 יצא אלבומו השלישי, אהבה. כמו כן, לאחר היעדרות ממושכת מהמדפים יצא מחדש האלבום "סוף המדבר".

במרץ 2010 הוציא את אלבומו הרביעי, "קוץ ברוח", בהפצה דרך האינטרנט. האלבום לא יצא בפורמט קשיח עד 2014. בספטמבר באותה שנה הוציא את אלבומו החמישי, "היהודי המעופף", עם היהלומים. כמו קודמו, האלבום יצא לאור להורדה בבנדקאמפ של גד, ללא גרסה בדיסק קשיח.

ב-14 באפריל 2011 יצא להורדה בבנדקאמפ (גם ללא גרסה בדיסק קשיח) הפרויקט השני של "העבד" בשם " שירי ארץ ישראל". באלבום משתתפים ההרכב המקורי של פרויקט "העבד" הראשון (גד - שירה, בס וגיטרות, אלי דראי - שירה ותופים, אמיר זוסקוביץ' - שירה וגיטרות, טלי אלבז - שירה) וזמרים אורחים: טל שאולי, אביב גדג', טליל לב, נוב לב, אורים לב, יהוא ירון, גיל פדידה, עידית מינצר, אלי שאולי, יוסי בבליקי ודנה בקר, שבהצטרפה ללהקת פונץ' באופן קבוע כזמרת. את המילים באלבום כתב גד, למעט שיר 2, שכתב עם רוני כרמלי.

ב-23 באוקטובר באותה שנה יצא לאור (ולהורדה) בבנדקאמפ אלבום נוסף, גם ללא גרסה בדיסק קשיח. היה זה אלבומו השישי של גד עם היהלומים, " תל אביב תל אביב". האלבום הוא חלק ראשון מטרילוגיית "המצב". באלבום משתתפים אלי שאולי (פונץ') בגיטרות, כלי הקשה וקולות, גיל פדידה בגיטרות, בס, כינור וקולות, אלי דראי בתופים ושירה ב"שלג", קאמי מלץ בשירה ב"שלג" וסתיו בן שחר בקולות. את כל המילים והלחנים כתב והלחין גד (שמנגן בבס ובגיטרות).

ב-15 באפריל 2012 הוציא לאור גד את אלבומו השביעי עם היהלומים: " ירושלים". אלבום זה הוא חלק ב' בטרילוגיית "המצב". באלבום משתתפים: אלי שאולי בגיטרות, גיל פדידה בגיטרה בס, גיטרות, (היפנוזה) וכינור, סתו בן שחר בתופים (בשירים: 3, 6, 7 ו-11) ואלי דראי בתופים (בשירים: 2, 4 ו-8). באלבום משתתפים גם אורחים נוספים: טלי אלבז (בשירים 5 ו-6) וגבריאל בלחסן (בשירים 4 ו-8). את כל המילים והלחנים כתב והלחין גד (ששר ומנגן בגיטרה בס ובגיטרות).

ב-7 בדצמבר 2012 יצא אל האור האלבום: " תלמי אליהו", החלק השלישי בטרילוגיית "המצב". כל המילים והלחנים של שלום גד (ששוב שר ומנגן בבס ובגיטרות). משתתפים באלבום: היהלומים - אלי שאולי בגיטרות וקולות, גיל פדידה בגיטרה בס, גיטרות וקולות וסתו בן שחר בתופים - וכן אביב גדג' (בשירים: 7, 8, 12, 13) ושירלי קונס (בשירים: 8, 11, 12, 13).

באותו החודש יצא, בהפקת חברת התקליטים "קמע", מארז משולש בשם "המצב", שכולל את שלושת האלבומים של "טרילוגיית המצב" ("תל אביב תל אביב", "ירושלים" ו-"תלמי אליהו"), במארז מהודר.

באמצע ינואר 2014 יצא מארז הכולל את חמשת אלבומיו הראשונים של גד, שהיו זמינים זה זמן רב רק ברשת - שלושה מהם בהדפסה חדשה ("סוף המדבר", "תנועות מטאטא מהירות" ו"אהבה") ושניים ("קוץ ברוח" ו"היהודי המעופף") שהופצו במקור בגרסה אינטרנטית בלבד וזוכים לראשונה להדפסה. בהוצאה המחודשת משולבים רצועות בונוס, הקלטות ראשוניות ושירים מתוך תוכניות רדיו. את יציאת המארז מלווה סדרה של שמונה הופעות באוזןבר בתל אביב. בכל אחת מן ההופעות, שיתקיימו אחת לחודש, יבצע גד אלבום שלם (שירים בסדר כרונולוגי) מתוך רפרטואר האלבומים שהוציא במהלך השנים. ההופעות הן אקוסטיות ואינטימיות. האלבומים שינוגנו הם: "סוף המדבר", "תנועות מטאטא מהירות", "אהבה", "קוץ ברוח", "היהודי המעופף", "תל אביב תל אביב", "ירושלים", "תלמי אליהו". ההופעה הראשונה בסדרה התקיימה ב-23 בינואר 2014, ובה בוצע "סוף המדבר", אלבום הבכורה שיצא ב-1996.

ב-18 באוגוסט 2016 יצא אלבומו השמיני עם היהלומים, "הכל חדש", אשר מומן באמצעות הדסטארט. מתוך האלבום יצא הסינגל "להישאר בחיים".

דיסקוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלבום סולו

 • סוף המדבר, 1996

שלום גד והיהלומים

 • תנועות מטאטא מהירות, 1999
 • אהבה, 2005
 • קוץ ברוח, 2010
 • היהודי המעופף, 2010
 • תל אביב תל אביב, 2011
 • ירושלים, 2012
 • תלמי אליהו, 2012
 • הכל חדש, 2016


העבד

 • העבד, 2000
 • שירי ארץ ישראל, 2011

עם פונץ'

 • פונץ', 1991
 • הצוללת, 1992
 • דנה ראתה עב"מ, 2002

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]