שלום שכנא אלטשולר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הרב שלום שכנא אלטשולר, בנם של ר' נח אלטשולר ממוהילב, נינו של בעל פירוש 'המצודות' על התנ"ך, ושל רוחמה אחותו של המגיד ממעזריטש[1]. אביו של רבי מנחם מנדל שניאורסון (הצמח צדק) האדמו"ר השלישי של חסידות חב"ד. עסק רבות בהדפסת ספרי קודש, בהם, התלמוד בבלי, הטורים, וספר התניא.

תולדות חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

אביו נפטר בהיותו ילד, כשהיה בדרכו לעלות לארץ ישראל, ונקבר בעיר טבריה[2], אחרי מותו נשאה אמו רוחמה לר' אברהם מקאליסק. עלתה לארץ ישראל והתיישבה בטבריה עם ילדיה. ר' שלום שכנא נלקח לביתו של רבי שניאור זלמן מליאדי, שהיה חברו של אביו לספסל הלימודים, אצל ר' מנחם מנדל מויטבסק, על ברכיו גדל והיה לאיש, עד שברבות הימים, אף נשא לאשה את בתו דבורה לאה, שנפטרה לאחר זמן קצר. מנישואים אלו נולד מנחם מנדל, שמאוחר יותר מונה כאדמו"ר השלישי של חב"ד ונודע בכינויו "הצמח צדק". לאחר פטירת אשתו נישא בשנית לרבקה, בתו של רבי אהרן הגדול מקרלין. מנישואין אלו נולדו שתי בנות, דבורה ואסתר הדס. חתנו היה רבי חיים חייקיל בנו של רבי משה בער (בנו של רבי אהרן מזליחוב, ובנו חורגו של רבי אשר מסטולין (הראשון) (שנישא לפייגא אלמנת רבי אהרן), וחתנו בזיווג ראשון של רבי שלמה מקרלין). לימים, כאשר יסד ר' שניאור זלמן מליאדי את חסידות חב"ד, עסק שלום שכנא בהוצאה לאור של ספר התניא שחיבר האדמו"ר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ר' פנחס קצנלסון שמע את זה מפי לאה בת ר' אשר טשרנוליבר, בן אסתר הדס בת ר' שלום שכנא אלטשולר בזוו"ש, והוא סיפר את זה לר' מנחם מנדל שניאורסון האדמו"ר האחרון של חסידות חבד. קונטרס צדי"ק למלך ח"ז עמ' 363.
  2. ^ יהושע מונדשיין טוען שזו טעות, ור' נח נקבר בכלל בעיר חיפה, בס' "מגדל עז" עמ' רסח.
P vip.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא אישים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.