שלומי גולדנברג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אין תמונה חופשית

שלומי גולדנברג (נולד בלונדון 1959) הוא סקסופוניסט, מלחין ומעבד ג'אז ישראלי. בנוסף, גולדנברג הוא ראש להקת ה-Little Big Band ("קבוצה קטנה גדולה"), מנהל מועדון הג'אז של תיאטרון הסימטה, ומנהל מוזיקלי של פסטיבל הג'אז בשדרות בן-גוריון, ומרצה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב. גולדנברג הוא בעל תואר דוקטור בפילוסופיה בתחום הקומפוזיציה מטעם אוניברסיטת בר-אילן.

דוקטורט בתחום הקומפוזיציה המוזיקלית - 2016[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדוקטורט מחולק לשני חלקים:

החלק הראשון: יצירת הדוקטורט Sing a Song of Love - יצירה מקורית לביג בנד, תזמורת כלי מיתר, כלי הקשה וקריין.

הפרק הראשון  Nugia אדג'ו דרמטי. יש בו ספיריטואליזם, אימפרוביזציה ושלוב של מצלולים של תזמורת הביג בנד בסגנון דיוק אלינגטון עם תזמורת כלי המיתר הקלאסית, וחלק מיוחד שמוקדש לסקסופוניסטג'ון קולטריין.

הפרק השני - Ye'eley hasela. תזזיתי ומהיר, מנוגן על ידי כלי המיתר, הקשה וטימפני.

ההשראה למוזיקה מגיעה משתי יצירות: קונצ'רטו לשני פסנתרים, כלי הקשה ותזמורת של בלה ברטוק ופולחן האביב של סטרוינסקי. שני מלחינים שהצליחו להעניק למוזיקה ולמקצבים הכתובים את הגמישות שיש למוזיקה חיה ומאולתרת .

הפרק השלישי - Solomon's song of songs כתוב לתזמורת הביג בנד והוא וולס ג'אז מודרני בשלושה רבעים, עם מצלולים בסגנון התזמורות של דיוק אלינגטון וטאד ג'ונס.

הפרק הרביעי - The Lover's Song  כששלומי גולדנברג הגיע לסיום היצירה הוא החליט להוסיף למוזיקה אלמנט נוסף - הקול האנושי ואת הפסוקים הנפלאים מתוך שיר השירים.

כל אלה מביאים את המוזיקה לידי אחדות ושולחים מסר של שלום ואהבה.

החלק השני: המאמר - סינתזה בין קלאסי וג'אז ביצירות- אבוני קונצ'רטו של איגור סטרווינסקי והפרפיום סוויט של דיוק אלינגטון

גולדנברג מנתח את שתי היצירות שנכתבו בשנת 1944 ובוצעו באולם קרנגי הול בניו יורק ובודק מהם המאפיינים הג'אזיים והקלאסיים ביצירותיהם של סטרבינסקי ואלינגטון.

גולדנברג מוכיח שאף על פי שהאבוני קונצ'רטו, יצירתו של איגור סטרבינסקי נכתבה לביגבנד של וודי הרמן, היא נשארת כמעט לגמרי בעולם הקלאסי .

ובאופן דומה, אף על פי שיש ליצירתו של דיוק אלינגטון הפרפיום סוויט מספר מאפיינים קלאסיים, היא נשארת במימד של מוזיקת הג'אז.

פעילויות בשנה האחרונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'אז בנשמה - מופע חדש שמעלה שלומי גולדנברג בימים אלה לבתי ספר יסודי ותיכון בשיתוף המכון לאינטגרציה של אוניברסיטת בר-אילן.

בהנחייתו של גולדנברג, ויחד עם זמרת הנשמה - אלישבע בת ישראל והרכב של טובי המוזיקאים - התלמידים לומדים את תולדות הג'אז, לרקוד לצלילי המוזיקה של סקוט ג'ופלין - הרגטיים, על העיר ניו-אורלינס והחצוצרן הצעיר לואי ארמסטרונג שיצר את השפה המוזיקלית החדשה. בנוסף בנה גולדנברג, מערך של עשרה שיעורים אינטרנטיים ומצגת, שבעזרתם מכינים המורים את התלמידים לקראת המופע והמפגש המרתק עם מוזיקת הנשמה, האלתור, הבלוז והג'אז.

כשדוקטור קלאסי פגש את דוקטור ג'אז - מופע/סדנה המראה במילים ובצלילים כיצד רחמנינוב, באך ושופן מתבשלים יחד עם ג'ורג' גרשווין, לואי ארמסטרונג וצ'ארלי פארקר..

שלומי גולדנברג פגש את הפסנתרן והמלחין הקלאסי - עמית ויינר במהלך לימודי הדוקטורט ושניהם מצאו שנושא האלתור, המאפיינים, הסיבות ודרכי הביצוע שלו מעניינים ומאתגרים אותם.

הקונצרט הוא תוצר הדיאלוג המתמשך בין שני המוזיקאים/מלחינים, אליהם מצטרפת הזמרת - רינת מסיקה ונגן הקונטרבס - אלעד מוסקטל.

פסטיבל הג'אז איטליה ישראל 2016 - בלילה לבן בשדרות בן-גוריון -

ניהל את מועדון הג'אז המרתף העליון בבית ליסין מאפריל 1998 עד אוגוסט 2003. המועדון אירח את מיטב המוזיקאים מהארץ ומחו"ל, למשל אמיל ויקליצקי, בוב מוזס (אתו הופיע שוב גם ב-2005 במסגרת פסטיבל האביב של ראשון לציון), איידן אסן, תמיר הנדלמן. במרץ 2002 התקיים פסטיבל הג'אז מפולין ביוזמתו ובניהולו המוזיקלי של גולדנברג. באותה תקופה שיתף גולדנברג פעולה עם התמלילן זוכה פרס ישראל אהוד מנור, ויחד עם הזמרת גני תמיר העלו את המופע ג'אז שמתחרז - ניסיון ראשון לשלב בין שפת הג'אז לשפה העברית, כשמנור כתב מילים למוזיקה שהלחין גולדנברג. ב-2003–2004 הופיע שלומי עם הזמרת חיה סמיר בתוכנית "ללא כותרת" במופע המשלב ג'אז עם מוזיקת עולם. במסגרת העבודה המשותפת עם סמיר הופיעו השניים גם בפסטיבל "Duet" וניגנו עם שלמה בר והברירה הטבעית.

בפסח 2004 פתח גולדנברג את מועדון הג'אז הנוכחי שלו- The Jazz Alley - בתיאטרון הסימטה ביפו העתיקה. המועדון פועל באופן רצוף עד היום ומארח את מיטב האמנים מהארץ ומחו"ל.

ביולי 2005 יצאו גולדנברג והזמרת אלישבע בת ישראל במופע בלו הדוב שר בלוז - מופע ג'אז ובלוז ילדים.

בתחילת 2007 הפיק שלומי קונצרט מיוחד לזכרה של הזמרת עופרה חזה בביצוע ג'אזי.

באביב 2007–2008 הפיק גולדנברג, בשיתוף עם עיריית תל אביב, סדרת הופעות ג'אז לקהל הרחב ברחובות תל אביב.

דיסקוגרפיה והקלטות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • 1988 Flower
 • 1989 Cool as Ice
 • 1990 L.B.B.
 • 1991 To You: הדיסק - פרי שיתוף פעולה של גולדנברג עם הבסיסט גרי פיקוק (שלישית קיט' ג'ארט), הפסנתרן תומאס מקינלי והמתופף אלכס דויטש - יצא גם בהוצאת ג'אזיס ב-1993.
 • 1994 נופים לתזמורת סימפונית וסופרנו סקסופון: יצא בשיתוף עם תזמורת רשות השידור של ברטיסלאבה.
 • 1994 Zuz Muse - עם זמרת הנשמה אלישבע בת ישראל.
 • ב-1999 יצא הסינגל מדובר בענבר (שנקרא על שם בתו של שלומי) בבצוע הזמרת גני תמיר עם מילים של אהוד מנור.
 • בשנת 2000 הקליט שלומי את Dreams Untold ביחד עם המתופף הנודע בוב מוזס.
 • בינואר 2003 קול הג'אז והנשמה (The Soul of Jazz) הסיפור של מוזיקת הג'אז מראשיתה באפריקה ועד היום כשהמוזיקה הפכה לשפה בינלאומית.
 • ביוני 2005 גולדנברג הוציא דיסק חדש עם Flower, במציג יצירות בשיתוף עם המוזיקאים גרי פיקוק, ג'ון מדסקי, תומאס מקינלי, אלי מאירי ועוד.
 • מאי 2006 Blues Straight Ahead ביחד עם הLittle Big Band.
 • 2008 Jazz Eclectico ביחד עם נגני הLittle Big Band: דורון רפאלי, רמי שולר, רן לוי, הוד מושונוב, ורוסטיק לרמן.
 • 2009 שירי המעלות לסקסופון, קונטרבס ואוד.
 • 2011 U-Zuze2 - אלבום היפ-הופ/פאנק/אלקטרוני, שהופק על ידי רם גרפמן, ומספר ספור מוזיקלי יחיד ומיוחד, כולל זמרת הנשמה אלישבע בת ישראל.
 • 2012 Jazz Voices of Israel עם הזמרות: אלישבע בת ישראל, חיה סמיר ושבחיה בת ישראל, והזמרים: גדעון יובל, הוגו לנדבר ורוי יאנג.
 • 2014 Jazz Eclectico2 אלבום המציג את היצירות האקלקטיות של גולדנברג,