שלושה כדורים 2

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
שלושה כדורים 2
מידע כללי
צייר מאוריץ קורנליס אשר
תאריך יצירה 1946
טכניקה וחומרים הדפס אבן (ליתוגרפיה)
ממדים בס"מ
אורך 26.9
רוחב 46.3

שלושה כדורים 2 הוא הדפס אבן (ליתוגרפיה) מעשה ידי האמן ההולנדי מאוריץ קורנליס אשר, שהודפס לראשונה באפריל 1946.

תיאור היצירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

היצירה היא אחת העבודות של האמן בה הוא בוחן אספקטים של פרספקטיבה באמצעות השתקפות, בדומה לשתי יצירות קודמות שלו: "דומם וכדור שיקוף" ו"יד וכדור שיקוף". ביצירה מופיעים שלושה כדורים - בכדור האמצעי ניתן לראות השתקפות של האמן ושל חדר עבודתו (בדומה לשתי היצירות האמורות), ואף השתקפות של הכדורים מימינו ומשמאלו, ושל היצירה עצמה המצוייה בשלבי עבודה על השולחן. הכדור השמאלי משקף את תקרת חדר העבודה, את חלונות חדר העבודה והנוף הנשקף מהם, אך לא את תוכו של חדר העבודה, ואילו הכדור הימני אטום לחלוטין.

היצירה אינה יצירה ריאליסטית מאחר שנקודת מבטו של הצופה משתנה מכדור לכדור - בעוד שבכדור האמצעי מבטו של הצופה הוא במישור החדר (ולו הייתה התמונה ריאליסטית, היה הצופה יכול לראות את החדר סביבו), בכדור השמאלי מבטו של הצופה הוא מלמעלה, ובציור ריאליסטי היה צריך לראות את ההשתקפות שלו עצמו. הסבר, לכאורה, לכך שלא רואים את ההשתקפות ניתן על ידי האמן:

שלושה כדורים שווים בגודלים אך שונים בחזותם ניצבים זה לצד זה על שולחן מבריק. הכדור השמאלי עשוי זכוכית ומלא מים, ולכן הוא שקוף ומשקף כאחד... בכדור האמצעי מושגת אחדות משלושת בשתי דרכים שונות, שכן לא זו בלבד שהוא משקף את הכדורים שמימינו ומשמאלו, אלא ששלושתם נראים ברישום שהאמן עובד עליו.

מ.ק. אשר, עבודות גרפיות, סטימצקי טאשן, 1994

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • מ.ק. אשר, עבודות גרפיות, סטימצקי טאשן, 1994, בתרגום עדנה קלגסברון ובעריכת שלומית אריאל.