שלטון הצללים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שלטון הצללים
כותרת הפתיחה
כותרת הפתיחה
סוגה דרמה פוליטית
מותחן
יוצרים חיים אביחיל
רז יובן
כותבים רז יובן
חיים אביחיל
משה קלוגהפט
בימוי אוהד פרח
שחקנים אביב אלוש
חן אמסלם
יפית אסולין
דניאל ליטמן
ג'ייד דייכס וויקס
שיפי אלוני
אודליה מורה-מטלון
תום גרציאני
זאב רווח
נועה קירל
מיטל גל סויסה
עומר גולדמן
תום אבני
עירד רובינשטיין
שרי גבעתי
עדנה בליליוס
ארץ מקור ישראל
שפות עברית
מספר עונות 1
מספר פרקים 47
הפקה
מפיק רם לנדס
חברת הפקה קודה
עורכים רם לנדס
שידור
רשת שידור HOT
תקופת שידור מקורית 1 במאי 201817 ביולי 2018

שלטון הצללים היא סדרת טלוויזיה מקורית מסוגת דרמה פוליטית-מתח שנהגתה ב"קודה תקשורת" ונוצרה עבור רשת הכבלים "HOT" על ידי היוצרים רם לנדס חיים אביחיל ורז יובן. חיים ורז כתבו את הסדרה עם משה קלוגהפט,[1] מנהל קמפיינים בולט.[2][3] בסדרה משחקים, בין היתר, אביב אלוש, חן אמסלם, יפית אסולין, דניאל ליטמן, שיפי אלוני, תום גרציאני, זאב רווח, נועה קירל, עומר גולדמן, תום אבני, עירד רובינשטיין, שרי גבעתי ועדנה בליליוס, וכן מופיעים בה חברי כנסת רבים בתפקידי אורח קטנים. צילומי הסדרה החלו בתחילת שנת 2017 והסתיימו בסביבות יוני 2017. הסדרה עלתה לשידור ב-1 במאי 2018 והפרק האחרון של העונה הראשונה שודר ב-17 ביולי 2018 . העונה הראשונה כוללת 47 פרקים. חברת "HOT" נמצאת במגעים לפיתוחה של עונה שנייה לסדרה.

סקירת סדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עונה מספר פרקים הפרק הראשון הפרק האחרון
1 47 1 במאי 2018 17 ביולי 2018

תקציר העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

דודי גרציאנו, עיתונאי לשעבר, מגלה באמצעות מידע חסוי המועבר אליו ממורן, יועצת בכירה לשר לביטחון פנים, שמותו של אחיו היה למעשה רצח שבוים כתאונה, הוא מחליט להסתנן אל משרדי הכנסת בזהות בדויה כיועצה הפרלמנטרי של חברת הכנסת כוכבה קרסנטי בעזרתה של מורן ולגלות מי אחראי לרציחתו של אחיו. עד מהרה, מעורבותו של דודי במשרדי הכנסת מביאה לחשיפת פרשה אפלה שבה מסתבכים כל היועצים הפרלמנטריים האחרים ועתידה להשפיע על עתיד המדינה.

צוות השחקנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • אביב אלוש - דודי גרציאנו, עיתונאי לשעבר ש"נשרף" בתקשורת אחרי שרחרח במקומות הלא נכונים, ומתחיל לעבוד בזהות בדויה כיועץ פרלמנטרי אצל חברת הכנסת כוכבה קרסנטי בניסיון לגלות מי רצח את אחיו. משוכנע שמורן אשמה ברצח חמוטל ולאחר ששוחררה ממעצר מנסה להוכיח כי היא אשמה. מבין שהוא עדיין מאוהב במורן וחוזר אליה אחרי שאופק חוזר מהמתים. בד בבד הוא חושד שאחיו עובד עם גלייזר אחרי שאופק פלט משהו על שירה מבלי שהוא ראה אותה והוא מגלה שאופק הציל אותו באתר הבנייה לבסוף אחרי המעצר של אופק בוחר להקים מפלגה חדשה.
 • חן אמסלם - מורן טרבלסי, יועצתו הבכירה של השר לביטחון פנים, שאול גלבוע, ומאהבתו הסודית, חותרת לשריון מקום ריאלי במפלגת השלטון מבלי לבחול באמצעים. במהלך העונה מורן מנהלת לסירוגין קשר מיני עם דודי, אך לבסוף נפרדת ממנו וגורמת לפיטוריו על מנת להגן עליו מאברמוף. מתגלה כמי שמכרה נשק למחבל שרצח במסעדת "פריים ריב" באשדוד. הרגה את חמוטל כאשר אופק השתלט לה על המכונית, חוזרת לדודי אחרי שאופק חוזר וממשיכה לעבוד איתו, בסוף העונה בוחרת שלא לרוץ יחד עם דודי לכנסת.
 • יפית אסולין - אורלי אמסלם, חברת כנסת מתנחלת, בעלת שישה ילדים. בתה בשמת מנסה לבלות יום אחד איתה אבל היא כל הזמן עסוקה מדי בשבילה. נסחטה על ידי אופק ובגלל זה ביטלה את חוק הנשק.[4]
 • ג'ייד דייכס וויקס - זיוי צדוק, יועצתה הדתית לאומית-ימנית הפרלמנטרית של אורלי, שנאלצת לשמרטף על בשמת לעיתים קרובות. במהלך העלילה, זיוי מנסה להעביר תיקון חוק בנוגע להחזקת נשק. יוצאת עם חומי על אף התנגדותה של יהודית. הוגה את חוק ברית המילה ופותחת בחזית מול לבקו. לקראת סוף העונה היא מתאהבת בלבקו ולבסוף הם נעשים בני זוג רצה עם דודי ולבקו לכנסת.
 • דניאל ליטמן - יפתח לבקוביץ', יועצו הזוטר ועוזרו של שר לביטחון הפנים, שאול גלבוע, אשר מוצא את עצמו נגרר לרומן עם נגה גלבוע, אשת השר המתוסבכת ואף מכניס אותה להריון, על אף שבחשאי הוא מאוהב בזיוי. מתנגד לחוק ברית המילה מכיוון שלא עבר ברית מילה.[5] מוצא את עצמו מתומרן לעיתים קרובות על ידי סובביו חתם על הסכם אימוץ שבו הילד יהיה של שאול ולא שלו נהייה בן זוגה של זיווי בסוף העונה רץ לכנסת עם דודי וזיווי.
 • עירד רובינשטיין - שאול גלבוע, השר לביטחון הפנים מטעם מפלגת המרכז. חובש כיפה מאוהב במורן יועצתו הבכירה ונערה עבריינית לשעבר שהוא היה קצין המבחן שלה. שאול נשוי בנישואים אומללים לנגה. מרבה להתנצל בפני מורן. במהלך העונה מתגלה שהוא עובד עם אברמוף על מנת להגן על מורן. נפרד ממורן ומתפטר ממשרד לביטחון הפנים הופך להיות השר לאיכות הסביבה הופך להיות האבא המאמץ של הבן של יפתח.
 • שרי גבעתי - נגה גלבוע, חיה בצילם של אביה ובעלה שאול, השר לביטחון הפנים. בעלת נפש לא יציבה, שמגלה את עצמה מחדש בזכות רומן עם יפתח, עוזרו הצעיר של בעלה ונכנסת ממנו להריון. מספרת לשאול שההריון הוא מיפתח ומחליטה שיפתח יהיה האבא ולא גלבוע אך לאחר מהומות ביקשה מיפתח שיחתום על הסכם אימוץ ששאול יהיה האבא.
 • מיטל גל סויסה - שירה אלפסי, לוביסטית מטעם הקואליציה למען הסביבה. מתאהבת בדודי ויפתח. בפרק 40 מתחילה לעבוד עם אופק כוכי ונחושתן. תו, אחותה חולה בסרטן והתרופה שתציל אותה ממש יקרה לכן במהלך הסדרה שירה מנסה לגרום לכך שתו תקבל פיצויים שלא מגיעים לה, שירה מנסה לעשות הכל בשביל להשיג את הכסף לתרופה ולהציל את אחותה ולשם כך נכנסת למערכת יחסים זוגית עם לבקו שלבסוף מסתיימת.
 • זאב רווח - מני גרציאנו, אביו של דודי, שאיבד את בנו השני בתאונה מסתורית ומתקשה להתגבר על הטרגדיה. עוזר לדודי לגלות מי רצח את אופק. לוקח על עצמו את כל מה שאופק עשה כדי לעזור לו אך זה לא באמת עוזר.

[6]

 • עומר גולדמן - חמוטל שהם, כתבת העובדת עבור אתר האינטרנט המוביל "Z ניוז". חמוטל היא בחורה חכמה ומוסרית המתאהבת בדודי, ובתחילת העונה אף יוצאת איתו לזמן קצר. נרצחה על ידי אופק ממנגנון הגארדרייב שטמון ברכבה של מורן.[7]
 • תום אבני - יניר נחושתן, יועץ התקשורת של חברת הכנסת קרסנטי, בעל לוק אלגנטי מוקפד ויד משותקת כתוצאה ממחלת פוליו בילדות. מהעוזרים הוותיקים במסדרונות הכנסת שאחראי להזנקת מעמדם של לא מעט חברי כנסת. נחושתן הוא אדם בחשן ותחבולן, והומוסקסואל שמסרב לצאת בתחילת העונה מהארון. בהמשך הסדרה נחושתן יוצא מן הארון ועובר לגור ביחד עם אסי ואף מציע לו נישואין. לאחר שנחושתן מגלה את האמת על דודי הוא מצטרף לחקירה של דודי ומגלה פרטים חדשים.[8] מואשם בריגול ומועף מהכנסת על ידי מזימה שרקחו לבקו וזיווי אך חוזר לעבוד עם כוכי אחרי שהוא מארגן ספין על כך שזה מסע נקמה של ליאו ובכך הוא מסתבך עם בעלו. חוזר לעבוד עם כוכי ואופק. עוזר לאופק ולשאר החבורה להפיל את אופק. יוצא עם יוני בנו של ראש הממשלה ולבסוף הם נפרדים.
 • שיפי אלוני - דורית ארדיטי, מפכ"ל המשטרה והאישה עם ההישגים הגבוהים ביותר במשטרה. ארדיטי היא אישה חסונה, קשוחה וספורטיבית שלא מהססת לעשות שימוש באמצעים לא כשרים על מנת לזכות במשרת המפכ"ל. נסחטת על ידי גלייזר (בפועל אופק). ביימה רצח כדי לגרם לאמנון ליפול למלכודת ולהירצח.('' ניצלה'' מהרצח) .בפרק האחרון מנסה לתפוס את אופק יחד עם דודי.
 • אודליה מורה-מטלון - כוכבה קרסנטי, חברת כנסת. דודי נבחר להיות היועץ שלה, בדומה לאחיו שנרצח. דודי ומורן מתמרנים אותה להפעיל את מנגנון הסחיטה על מנת להעביר את חוק הזרע, שבסופו של דבר לא עובר. נרצחת על ידי אופק לאחר שמסרבת להצביע בחוק של גלבוע אך בפרק האחרון מתגלה כי היא חיה ובעצם ביימה את מותה עקב מבצע סודי.
 • תום גרציאני - אופק גרציאנו, אחיו של דודי ובנו של מני. אופק הוא וינר בעל אמביציות גבוהות ששימש כיועץ פרלמנטרי אצל חברת הכנסת קרסנטי לפני מותו. מופיע בפלאשבקים המתרחשים לפני מותו. בהמשך מתגלה כי אופק ביים את מותו ולמעשה רצח את גלייזר (לכאורה) והשתלט על תפקידו בחשאי. מנסה למנוע מהרפורמה לקרות כדי שיוכל להמשיך להשתלט על מכוניות בעזרת הגארדרייב. אחראי לרצח חמוטל ובסוף פרק 28 רצח את עוזרו "ג'ינג'י".[9]חזר מהמתים בפרק 39 ואחרי שהוא גרם לרצח אמנון התחיל לעבוד עם כוכי ונחושתן. נחשף כרוצח והסוחט על ידי דודי ומורן. רוצח את כוכי לאחר שסירבה להצביע לחוק של גלבוע בכנסת. בפרק האחרון לאחר מזימה של מורן ודודי אופק מודה ברציחת ג’ינג’י וגלייזר, ומתפתה ונופל לתרגיל של מורן. נלקח לכלא.
 • נועה קירל - בשמת אמסלם, אחת מששת ילדיה של אורלי, שלא פוסקת מלעשות פרובוקציות כדי לזכות בתשומת הלב של אימה. נוהגת לשגע כל הזמן את זיוי ואף מתאהבת ביפתח ועוזרת לו בסתר לפסול את חוק ברית המילה של זיוי.[10]
 • מולי גלייזר - אדם מסתורי שאחראי לסחיטת חברי כנסת. מעסיק את ג'ינג'י ואופק. ממציא הגארדרייב ככל הנראה ידו נכרתה והוחבאה במקרר בביתו (שמורן ודודי מצאו. בסוף העונה מתגלה שהוא נרצח על ידי אופק.
 • עדנה בליליוס - יהודית כץ, שרה חרדית, שסוגרת דילים עם זיוי על ההצבעות וחוקים בכנסת, בתמורה שתצא לכמה דייטים עם חומי, בנה. כאשר חומי וזיוי מתאהבים, היא מתנגדת בכל תוקף לזוגיות שלהם.
 • דניאל לבנון - נחום "חומי" כץ, בנה של יהודית שנחשד להומוסקסואל. במהלך העלילה, חומי יוצא למספר דייטים עם זיוי והוא אף גורם למנגנון הסחיטה של כוכבה להיכשל. במהלך העונה חומי נפצע במהלך פשע שנאה על רקע הומופובי בסוף המחאה של לבקו נפרד מזיווי והתארס אך נפרד ממנה בטענה שהזיווג נוצר בחטא. לאחר כמה פרקים זיווי מגלה שהוא מתחתן (היא ראתה שטריימל על השולחן של אמא שלו)
 • חיים שריר - מיקי אברמוף, אדם מסתורי הבוחש בנעשה במשרדי הכנסת מאחורי הקלעים ועובד ביחד עם השר גלבוע. מורן ודודי מנסים לגלות מה ההשפעה שלו על חברי הכנסת. התאבד באמצעות זכוכית כשנלקח לחקירה במשטרה.
 • שי גולדן - רביד, עורך אתר האינטרנט המוביל "Z ניוז". מפטר את דודי לאחר שניסה למכור לו אייטם על אברמוף, מקדם את חמוטל תפקיד לאחר שעלתה על התוכנית של החטיפה של גלבוע. עוזר לדודי וכל החבורה להפיל את אופק ובמהלך התוכנית נורה ברגלו כתוצאה מאיבוד שליטה של אופק.
 • אודי פרסי - אסי, בן זוגו של יניר נחושתן, שלוחץ עליו לעזוב את הילה ולצאת מהארון. אסי מנהל בר הממוקם סמוך למשרדי הכנסת ושאליו היועצים הפרלמנטריים מרבים להגיע. עובר לגור בהמשך עם נחושתן ואף מאורס לו. מסתכסך עם נחושתן לאחר ספין על רומן עם ליאו הנציג האמריקאי.
 • ניצן לברטובסקי - הילה נחושתן, אשתו של יניר, שאינה מודעת לעובדה שבעלה הוא ארוניסט המנהל רומן עם אסי. לבסוף מתגלה שהילה הייתה מודעת לכך שנחושתן הוא הומוסקסואל ונפרדת ממנו לאחר שהוא יוצא מהארון.
 • גל לב - רני אלון, זמר ופיינליסט של ריאליטי מוזיקלי שעוזר ליפתח לקדם התנגדות לחוק "ברית המילה".
 • דודו באוכנר - גדעון "ג׳ינג׳י" שכטר, אדם שעובד אצל אופק ונרצח על ידיו מאוחר יותר.
 • עודד מנסטר - אמנון תל חי עורך דין. עובד אצל אופק, סוחט את מורן על הסיפור של חמוטל, ושותל לה ברכב את הגופה של הג׳ינג׳י. מתווך בין כוכי ומורן לאופק. נרצח כביכול ע''י עוזר של אופק בכך שנפל למלכודת שניסה להרוג את ארדיטי.
 • נולי עומר - אלונה, אמא של לבקו.
 • אלדר ברנטמן - יוני. מתאהב בנחושתן. בנו של ראש הממשלה. לאחר שראש הממשלה מגלה שיוני מנהל רומן עם נחושתן ולמעשה שהוא הומו הוא מבקש ממנו לחזור לניו-יורק. ולבסוף נפרד מנחושתן.

סוסו - אח של מורן שעוזר לה במקרים שונים. שורף את גופתו של הג'ינג'י.

 • רוני קובן - שמחוני, לוביסט של אברמוף. נרצח על ידי מערכת הגארדרייב. בעלה של יולי אברמוף.
 • גאלה קוגן - לבנת, לוביסטית של אברמוף.
 • איריס בולוקן - ״יולי אברמוף״, אלמנתו של שמחוני. הבת של מיקי אברמוף. מפיקה נפט וכך פוגעת מאוד בסביבה ויישוב עדולם. משתפת פעולה עם נחושתן וכוכי.

לאורך הסדרה מופיעים חברי כנסת ואנשי ציבור שונים, בהם איילת שקד, תמר זנדברג, דוד ביטן, גלעד ארדן, איתן כבל ויריב אופנהיימר בתפקידי אורח קטנים. בנוסף, אחד מתסריטאי הסדרה הראשיים, משה קלוגהפט, מופיע בהופעת קמע קצרה במהלך העלילה כעוזרו של ראש הממשלה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביקורות:

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]