שליט אסטרולוגי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

באסטרולוגיה המערבית ישנה אסוציאציה בין גרמי השמיים של מערכת השמש לבין המזלות, על בסיס ההקשר של כל גרם לרעיון של מזל מסוים. אותו גרם נקרא השליט של המזל הנתון, בו הוא נחשב "בבית", במיקומו החזק ביותר. גרם נחשב ל"מואצל" כשהוא ממוקם במזל עליו הוא שולט. זהו החזק ביותר מבין חמש האצילויות המהותיות באסטרולוגיה.

על אף שרוב האסטרולוגים משתמשים בשליטים המובאים כאן, אסטרולוגים קלאסיים אינם משתמשים בכוכבים החיצוניים של מערכת השמש, היות שאלו הוספו ללקסיקון האסטרולוגי רק בזמנים המודרניים. במקום זאת, הם עושים שימוש בשליטים הקדומים של האסטרולוגיה המסורתית. בנוסף, ישנם רבים המשתמשים בשליט המסורתי כשליט משני.

רשימת המזלות והשליטים שלהם[עריכת קוד מקור | עריכה]

מזל שליט מודרני שליט מסורתי הערות
מזל טלה מאדים מאדים  
מזל שור נוגה נוגה יש האומרים שגם כדור הארץ
מזל תאומים כוכב חמה כוכב חמה  
מזל סרטן הירח הירח  
מזל אריה השמש השמש  
מזל בתולה כוכב חמה כוכב חמה  
מזל מאזניים נוגה נוגה  
מזל עקרב פלוטו מאדים  
מזל קשת צדק צדק  
מזל גדי שבתאי שבתאי  
מזל דלי אורנוס שבתאי  
מזל דגים נפטון צדק  

התפתחות המושג[עריכת קוד מקור | עריכה]

נראה כי מושג השליט האסטרולוגי קשור בעונות השנה של חצי הכדור הצפוני, היות שהמאורות העיקריים, השמש והירח, קושרו למזל אריה ומזל סרטן בהתאם, וזאת משום שהחודשים החמים והארוכים ביותר היו החודשים בהם עברה השמש במזלות אלו. לחלופין, החודשים הקרים והקצרים ביותר, אלו התואמים למזלות דלי וגדי, הוענקו לשבתאי, הקר והמרוחק ביותר מהשמש מבין המאורות שהיו ידועים בזמנו. צדק, הכוכב השני המרוחק ביותר, קושר למזלות שלצדי המזלות של שבתאי, קשת ודגים. מאדים, הכוכב הבא בתור, קושר למזלות הסמוכים, טלה ועקרב.

היות שמרקורי אינו מתרחק במזל שלם מהשמש, הוא הוקדש למזלות הקרובים למזלות של המאורות הראשיים, מזל בתולה ומזל תאומים. נוגה, אשר אינה מתרחקת מהשמש בשני מזלות, הוקדשה למזלות הבאים, שור ומאזניים.

גילויים של הכוכבים המרוחקים יותר הותיר את האסטרולוגים בדילמה. בסופו של דבר נפתר העניין בהכרזת הקונצנזוס על הקדשתם של אלו למזלות התואמים את אופיים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]