שלמה נקוה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שלמה נקוה
שלמה (מומו) נקוה זוכה אות הנשיא למתנדב
שלמה (מומו) נקוה זוכה אות הנשיא למתנדב
לידה 1954 (בן 65 בערך)
מידע כללי
לאום ישראלישראל  ישראל
ספורט
ענף ספורט כדורסל כיסאות גלגלים
מאזן מדליות
מתחרה עבור ישראלישראל  ישראל
המשחקים הפאראלימפיים
כדורסל
זהב ארנהם 1980 כדורסל

שלמה (מומו) נקוה (יליד 1954) נולד ילד בריא. כעבור שישה חודשים הפך לילד נכה לאחר שלקה במחלת הפוליו בעקבות המגפה שפרצה בשנות החמישים בישראל. שלמה גדל בשכונת יד אליהו בתל אביב ולמד בבית ספר תקומה. בגיל 13 החל לעבוד ולסייע בכלכלת הבית. אחרי הלימודים היה מגיע לתחנה המרכזית ועוזר לאימו במכירת ירקות מהדוכן שעמד לרשותם. בהמשך מכר בייגלה באופניים תלת אופן ואבטיחים באמצעות עגלה רתומה לסוס. בבגרותו הסיע אומנים להופעות. בהמשך היה שחקן נבחרת ישראל בכדורסל על גלגלים. בשנת 1999 הוביל את ציבור הנכים למאבק והביא למהפכה בזכיות הנכים. לפני כ-10 שנים הוציא לאור מגזין חברתי בשם "הארגון", המשמש כיום ערוץ תקשורת חשוב בין החברה לאנשים עם מוגבלות. בשנים האחרונות הוביל להקמת תחנת רדיו חברתית ראשונה מסוגה בארץ ובעולם "גלגלים ברשת - רדיו ללא מגבלות". על פעילותו הרבה בהתנדבות למען ציבור האנשים עם מוגבלות ואוכלוסיות חלשות בישראל, זכה באות הנשיא למתנדב. כיום ומזה 20 שנה, משמש כיו"ר "ארגון נכי ישראל". ארגון שחברים בו עשרות אלפי אנשים עם מוגבלות.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלמה (מומו) נקוה נולד בשכונת יד אליהו בתל אביב למשפחה קשת יום שסבלה מעוני מחפיר. במלחמת העולם השנייה, אביו (דוד ז"ל) היה חייל בבריגדה היהודית ונפל בשבי הגרמני. שהה בשבי 4 שנים. אימו (ציפורה ז"ל) נאלצה לעבוד בניקיון בתים והנקת תינוקות כדי להביא מזון לבני המשפחה. לשלמה אח נכה וחמשה ואחיו נפטרו ממחלות. את רוב שנות ילדותו עשה בבתי חולים בעקבות ניתוחים רבים שעבר. חלק מהניתוחים לא עזרו ואף הרעו את מצבו. בצעירותו פקד את בבית הספר תקומה בתל אביב, שכול תלמידיו היו נכים כתוצאה ממגפת הפוליו. הכאבים והסבל היו נוראיים. שלמה מעיד כי הוא זוכר עד היום, את אותם ימים שמחצית התלמידים בכיתה היו מגיעים כשהם מגובסים בשל הניתוחים שנאלצו לעבור. אחדים לא שבו לספסל הלימודים משום שנפטרו. מאוחר יותר התברר לו שהיו אלה ניסיונות שווא שבוצעו עליהם על ידי מערכת הבריאות של אותם ימים. עם סיום בית הספר עבד כשלוש שנים בדוכן הירקות בתחנה המרכזית בתל אביב יחד עם אימו ואחיו. בהמשך גם מכר בייגלה כשהוא רוכב על אופניים תלת אופן ובשל נכותו נאלץ לדחוף את האופניים ולא לדווש בפדלים. מאוחר יותר מכר אבטיחים על גבי עגלה וסוס. בגיל 18 החל להסיע אומנים להופעות ועסק בסחר עודפים. בגיל 20 לחייו נשא לאישה את דבורה ולהם שלושה ילדים ושבעה נכדים.

שחקן נבחרת ישראל

שנה אחרי נישואיו הגיע לראשונה למועדון הספורט 'ספיבק' ברמת גן, שם נחשף למשחק הכדורסל על גלגלים. כעבור שנה של אימונים מפרכים בוקר ולילה, שישה ימים בשבוע, נבחר לייצג את ישראל במסגרת נבחרת העתודה בטורניר בין לאומי במשחקי סטוק מנדוויל באנגליה. לאור הצטיינותו צורף בשנת 1980 לנבחרת הבוגרת של ישראל עמה יצא למשחקי אולימפיאדת הנכים בארנהם הולנד. נבחרת ישראל זכתה שם במדליית זהב אולימפית.

כאדם המכיר בחשיבות העיסוק בספורט למען שיקום הנכים, מבקר שלמה באופן קבוע במרכזי שיקום בבתי חולים ומעודד נכים שנפגעו מסיבות טרגיות שונות לצאת מהטראומה הקשה באמצעות עיסוק בספורט. מומו מדגיש כי עיסוק בספורט הינו שלב חשוב ואפילו הכרחי בהחזרתם של אנשים עם מוגבלות למשפחה, לחברה ולחיים היום יומיים.

עשייה ציבורית

בשנת 1998 הקים ביחד עם משה בסעד את עמותת "נכים דורשים שוויון" ומאוחר יותר בעקבות הצטרפותם של עשרות אלפי חברים שינו את שם העמותה ל"ארגון נכי ישראל הבית של כולנו" ויחד הוביל בשנת 1999 את מאבקי הנכים. מומו שימש גורם חשוב בחקיקת חוקים שונים כמו: חוק שוויון לאנשים עם מוגבלויות, חוק השילוב, חוק הנתצ"ים המאפשר לנכים מרותקים לכיסא גלגלים בעלי תו נכה כחול לנסוע בנתיבי תחבורה ציבורית, חוק פיצוי לנפגעי הפוליו, חוק העסקת אנשים עם מוגבלות ושורה ארוכה של תקנות ושינוי חוקים לטובת ציבור האנשים עם מוגבלות. מומו שימש יועץ בכיר לשרי תחבורה בנושא אנשים עם מוגבלות, הביא לשינוי בחשיבה ובתודעת הציבור לצורכי האנשים עם מוגבלות. גם כיום הוא מסייע לחברות עסקיות בהעסקת עובדים עם מוגבלות, פועל לגיוס נכים לצבא ומעודד נכים להתנדב למשטרה ולכוחות הביטחון. כמו כן, מונה לעמוד בראש הפורום הלאומי לקידום ספורט נכים, במסגרת הנציבות לשוויון זכויות לבעלי מוגבלות במשרד המשפטים

מטרות ופעילות ארגון נכי ישראל הבית של כולנו.

1 עידוד לתעסוקה.

2 מיצוי זכויות וליווי מול משרדי הממשלה.

3 חלוקת מזון, ציוד לבתי ספר, צעצועים, שוברי מזון למשפחות נזקקות.

4 נציגים קבועים בוועדות בכנסת ובמשרדי ממשלה.

5 גיוס אנשים עם מוגבלות לצבא.

6 עידוד נכים להתנדבות למשטרה וכוחות הביטחון.

7 הוצאת אלפי משפחות לימי נופש מרגוע ובריאות ברחי הארץ.

8 הקמת תחנת רדיו חברתית והוצאה לאור של המגזין החברתי "הארגון".

9 'ביקורי בית' אצל חברי הארגון.

10סיוע למגזר העסקי להעסקת עובדים עם מוגבלות.

הוצאה לאור של מגזין חברתי הארגון

ב-2008 הוציא לאור מגזין חברתי בשם "הארגון". חשיבתו ותרומתו של מגזין הארגון לחברה בכלל ולציבור האנשים עם מוגבלות בפרט רבה מאוד בעיקר בשל הגברת המודעות והנושאים המיוחדים והמגוונים שהוא מכיל, כמו: זכויות והטבות, רווחה, מדע ורפואה, ספורט, אקטואליה, כתבות שטח מעמיקות, ראיונות עם אישי ציבור, פוליטיקאים ואנשי עסקים. המגזין מכיל סיפורים מרתקים ומעוררי השראה אודות ניצחון הרוח וגבורה של אנשים עם מוגבלות, אשר חרף מוגבלותם הגיעו להישגים אישיים וציבוריים מרשימים ועידוד הנכים לצאת לעבודה ולהשתלב בחיים.  מגזין "הארגון" הפך במרוצת השנים, למגזין חברתי מוביל בישראל תודות לחברות המפרסמות שמסייעות בהפצת עשרות אלפי עותקים, המגזין מופק גם במהדורה דיגיטלית בכתובת: www.gradio.co.il.

ספר אוטוביוגרפי

ב-2010 פרסם ספר אוטוביוגרפי בשם "החיים על רגל אחת". בספר הכתוב ברגישות גדולה ומתוך זווית ראייה ייחודית, מגולל שלמה מומו נקוה את דרכו בחיים, החל מהמצוקות הכלכליות והטרגדיות המשפחתיות בבית הוריו ביד אליהו, הלימודים בבית הספר "תקומה"  (בית ספר לילדים נכים), עשרות הניתוחים ואשפוזים ארוכים בבתי חולים שנאלץ לעבור כילד ועד למיצובו כאחד הפעילים החברתיים המרכזיים והמשפיעים ביותר בישראל בעשור השנים האחרון ומי שהוביל את המהפכה בנושא זכויות ציבור האנשים עם מוגבלויות. בספר מתאר נקוה, בגילוי לב שכל כך מאפיין אותו, את הדרך הארוכה ומלאת המהמורות שהיה עליו לעבור כאדם עם מוגבלות, עד שהצליח לנפץ את מה שהוא מכנה "חומת זכוכית" - זו המקיפה את ציבור האנשים עם מוגבלות בישראל – ולזכות להכרה על היותו אדם ככל האדם, אזרח מהשורה. הספר 'חיים על רגל אחת' מהווה מסמך חברתי נדיר וחשוב - בכך שהוא מאפשר הצצה אל עולמו ותחושותיו של אדם עם מוגבלות. המסר המרכזי בספר מופנה לכל אדם (מוגבל ולא מוגבל) באשר הוא: "עם האמונה בלב וכוח רצון ניתן וחובה להתגבר על כל מגבלה ולהמשיך בדרך החיים מבלי להסתכל לאחור".

תחנת רדיו חברתית

ב-2012 יזם מומו את הקמת תחנת הרדיו החברתית בשם "גלגלים ברשת-רדיו ללא מגבלות". מיזם חברתי ראשון מסוגו בישראל ובעולם המהווה הגשמת חזון וחלום למיליון אנשים עם מוגבלות ובני משפחותיהם. לפי הנתונים של הרווחה והבריאות לשנת 2018 בישראל חיים מיליון אנשים עם מוגבלות. תחנת הרדיו גורמת להתעניינות עצומה, בתחנה משדרים 37 שדרנים ושדרניות מחציתם אנשים עם מוגבלות. תחנת הרדיו 'גלגלים ברשת' פתחה את שעריה בפני עמותות חשובות כדי שהציבור ידע וישמע על פעולותיהם, התוכן עשיר כמו אקטואליה, ייעוץ והכוונה, עידוד לתעסוקה, מקומות בילוי, טיולים, נופש ובריאות ועוד. כמו כן, תחנת הרדיו נותנת במה בהתנדבות לאומנים, יוצרים לבוא, לספר ולהשמיע את דברם כדי לפרוץ קדימה. בשנת 2017 ולאחר עשרות פגישות ודיונים הכיר המוסד לביטוח הלאומי בתחנת הרדיו כמיזם חברתי והקצה משאבים להפעלתו. כיום פועל מומו באמצעות הארגון לאתר מקום מתאים ולהפעלת תחנת הרדיו החברתית הראשונה מסוגה בעולם ובישראל.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא שלמה נקוה בוויקישיתוף

אות הנשיא למתנדב תשס"ו מוענק לשלמה (מומו) נקוה על פעילות מסורה ומגוּונת למען נכים ואוכלוסיות חלשות בישראל

מומו נקוה באתר מאקו לתת כוח לאנשים עם מוגבלות.

זוכה אות הנשיא למתנדב באתר המועצה הלאומית לתנדבות בישראל.

חוצה ישראל עם רינו צרור - שלמה (מומו) נקוה "החיים על רגל אחת".

סרט "גלגלי הצדק" - הפגנת הנכים - לוחם למען זכויות הנכים והחברה בישראל.

חדר החדשות - גלגלים ברשת - רדיו ללא מגבלות.

יו"ר ארגון נכי ישראל: "די לפסטיבלי המסכנות של הנכים".

יוזמה חדשה לשילוב אנשים בעלי מוגבלות גם בפרסומות.