שלמה סולימן אלסנג'ארי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

רבי שלמה סולימאן בן עמר אלסנג'ארי (המאה ה-9 והמאה ה-10) היה פייטן. פיוטיו נאמרו בקהילות שונות במזרח, ונמצאו בגניזה הקהירית. על פי פיוטיו, נראה שהוא פעל בקהילה בארץ ישראל, או בקהילה שהושפעה ממנהגי ארץ ישראל, ואולי אף תקופה מסוימת בטבריה במחיצתו של רב סעדיה גאון. על פי כינויו "אלסנג'ארי" נראה להניח שמוצאו הוא ממחוז סנג'אר שבעיראק ומשם עבר והתיישב במקום אחר.

יצירותיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלסנג'ארי כתב פיוטים רבים לשבתות ולמועדים, לרוב יוצרות וקדושתאות. הוא חיבר מחזור יוצרות לכל פרשות השבוע שבמחזור קריאת התורה החד־שנתי. פיוטיו היו בשפה פשוטה יחסית. הוא הרבה להשתמש במקורות מקראיים, תלמודיים ומדרשיים, והרבה לעטר את פיוטיו בפתיחות וסיומות מקראיות[1]. אספקטים פרשניים מסוימים בפיוטיו מצביעים על כך שהוא למד אצל רב סעדיה גאון.[2] פיוטיו נמצאו בקטעי גניזה רבים מאוד, עדות לתפוצתן הרבה באותה תקופה, והדבר אפשר לשחזר את מחזור היוצרות שלו לפרשות השבוע כמעט בשלמות. חלק מפיוטיו נאמרו גם ביהדות פרס, ובגניזה התגלו כתבי יד של פיוטיו עם כותרות והנחיות בפרסית יהודית. שתיים מקדושתאותיו ליום הכיפורים נאמרו בקהילת יהודי קרים עד המאה השבע עשרה[3].

לפיוטיו הייתה השפעה עיצוב פיוטי מערכת היוצר בפייטנות המזרחית המאוחרת. בין הפייטנים שכתיבתם הושפעה מיצירתו, רבי יוסף אבן אביתור, רבי שמואל בן הושענא ורבי שלמה בן יהודה גאון[4].

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ עדן הכהן, קדושתאותיו של ר' שלמה אלסנג'ארי למועדי השנה', כרך א עמ' 115 - 126
  2. ^ הכהן, מחזור היוצרות של ר' שלמה סולימאן אלסנג'ארי לפרשות השבוע, עמ' 242.
  3. ^ הכהן, לשאלת תפוצת קדושתאותיו של ר' שלמה
  4. ^ עדן הכהן, קדושתאותיו של ר' שלמה אלסנג'ארי למועדי השנה', כרך א עמ' 218 - 221
P vip.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא אישים ובנושא ספרות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.