שמואל האוזר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
פרופ' שמואל האוזר בכנס הוול סטריט ג'ורנל, ניו-יורק, 10.09.2012

שמואל הַאוּזֶר (Hauser; נולד ב-1955) הוא יושב ראש הרשות לניירות ערך ופרופסור מן המניין למנהל עסקים בפקולטה לניהול באוניברסיטת בן-גוריון בנגב. לשעבר דקאן הפקולטה למנהל עסקים בקריה האקדמית אונו.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האוזר הוא בעל תואר ראשון בסטטיסטיקה וכלכלה מהאוניברסיטה העברית בירושלים (1980) ובעל תואר שני במימון מהאוניברסיטה העברית (1982). את הדוקטורט שלו קיבל מאוניברסיטת טמפל בפילדלפיה ב-1986.

בשנים 1988-1987 עבד ככלכלן בבנק ישראל.

בשנים 2005-1989 שימש ככלכלן הראשי של רשות ניירות ערך והיה שותף פעיל בעיצוב כל הרפורמות בשוק ההון. הוא עמד בראש שתי ועדות ציבוריות שנקראו על שמו – הוועדה להסדרת פעילותם של עושי שוק בבורסה לניירות ערך בתל אביב (2002) והוועדה למיזעור מניפולציות בשוק ההון (2004). בנוסף, ייעץ האוזר לוועדת הכלכלה של הכנסת בנושא עמלות הבנקים (2007) והיה חבר בוועדה ציבורית בראשותו של פרופסור אוריאל פרוקצ'יה להסדרת זירות מסחר אלטרנטיביות בשוק ההון (2001).

במקביל לעבודתו ברשות ניירות ערך, פיתח קריירה אקדמית כמרצה וכחוקר בתחומים של מנהל עסקים ושוק ההון. בשנים 2001-1987 שימש כפרופסור אורח בבית הספר לניהול של האוניברסיטה העברית, בשנים 1995-1990 שימש כמרצה בבית הספר לניהול של אוניברסיטת בר-אילן, והחל משנת 1995 הוא חבר בסגל הפקולטה לניהול באוניברסיטת בן-גוריון בנגב: תחילה כמרצה בכיר, לאחר מכן כפרופסור חבר והחל מ-2005 כפרופסור מן המניין. בשנת 2006 זכה בפרס המדען המצטיין של אוניברסיטת בן-גוריון. האוזר פרסם עשרות עבודות מחקר על שוק ההון הישראלי, שהתפרסמו בכתבי עת דוגמת Journal of Finance , Journal of Financial Economics , Review of Financial Studies , Journal of Business ועוד.

לאחר שעזב את רשות ניירות ערך, הקים ועמד בראש חברת נרטיב לייעוץ בשוק ההון, וכמו כן כיהן כיו"ר חברת גאון מאה-נט לעשיית שוק, יו"ר חברה לגיוס הון סיכון וכדירקטור בחברת מעלות - חברת הדירוג של אג"ח של חברות ציבוריות, במגדל שוקי הון ובמיטב בית השקעות. במישור האקדמי, התמנה לדקאן הפקולטה למנהל עסקים בקריה האקדמית אונו, במקביל להמשך כהונתו כפרופסור מן המניין בפקולטה לניהול באוניברסיטת בן-גוריון.

יושב ראש רשות ניירות ערך[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-3 במאי 2011 הודיע שר האוצר יובל שטייניץ על החלטתו למנות את האוזר לתפקיד יושב ראש רשות ניירות ערך, כמחליפו של פרופסור זוהר גושן.

בשנת 2012 האוזר הציג מפת דרכים לרשות ניירות ערך הכוללת דה-רגולציה והסרת חסמים. בנוסף, האוזר הורה על פתיחת חקירה פלילית נגד נוחי דנקנר, בעל השליטה ב-IDB, בחשד להרצת מניות[1].

בשנת 2013 הוביל שורה של מהלכים שנועדו להגן על עניינו של הציבור בשוק ההון לצד קידום הקלות שמסייעות לחברות להתנהל מול דרישות הרגולציה. בין המהלכים, בולטים חוק ההקלות שמקדם דה-רגולציה לקהל החברות; השקת כלי הקפ"מ שנועד לקדם את ההשקעות של הציבור בשוק ההון[2]; והורדת גובה עמלות ההפצה.

פרופ' האוזר היה חבר הוועדה להגברת התחרותיות במשק שעסקה בתופעת הריכוזיות במשק הישראלי והינו חבר בוועדת הסדרי החוב בראשות מנכ"ל משרד האוצר, יעל אנדורן.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]