שמואל האוזר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
פרופ' שמואל האוזר בכנס הוול סטריט ג'ורנל, ניו-יורק, 10.09.2012

שמואל הַאוּזֶר (Shmuel Hauser; נולד ב-1955) הוא יושב ראש הרשות לניירות ערך ופרופסור מן המניין למנהל עסקים בפקולטה לניהול באוניברסיטת בן-גוריון בנגב. לשעבר דקאן הפקולטה למנהל עסקים בקריה האקדמית אונו.

פרופסור שמואל האוזר הוא כלכלן ישראלי המשמש כיו"ר רשות ניירות ערך החל משנת 2011. האוזר הוא מומחה במימון ובשוק ההון בעל שם עולמי, האוזר שימש בעבר בתפקיד הכלכלן הראשי של רשות ניירות ערך והיה שותף פעיל בעיצוב רפורמות בשוק ההון, כיו"ר ומנהל חברה שעסקה בגיוס הון סיכון ובייעוץ כלכלי, וכדירקטור בגופים פיננסים.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האוזר נולד בשנת 1955 וגדל ברמלה, עד לגיוסו לחטיבת הצנחנים בשנת 1973, שם שירת כקצין בחטיבת הצנחנים בגדוד 890.

האוזר הוא בעל תואר ראשון בסטטיסטיקה וכלכלה מהאוניברסיטה העברית בירושלים (1980) ובעל תואר שני במימון מהאוניברסיטה העברית (1982). את הדוקטורט שלו קיבל מאוניברסיטת טמפל בפילדלפיה ב-1986.

בשנים 1988-1987 עבד ככלכלן בבנק ישראל.

בשנים 2005-1989 שימש ככלכלן הראשי של רשות ניירות ערך והיה שותף פעיל בעיצוב כל הרפורמות בשוק ההון. הוא עמד בראש שתי ועדות ציבוריות שנקראו על שמו – הוועדה להסדרת פעילותם של עושי שוק בבורסה לניירות ערך בתל אביב (2002) והוועדה ליזעור מניפולציות בשוק ההון (2004). בנוסף, ייעץ האוזר לוועדת הכלכלה של הכנסת בנושא עמלות הבנקים (2007) והיה חבר בוועדה ציבורית בראשותו של פרופסור אוריאל פרוקצ'יה להסדרת זירות מסחר אלטרנטיביות בשוק ההון (2001).

במקביל לעבודתו ברשות ניירות ערך, פיתח קריירה אקדמית כמרצה וכחוקר בתחומים של מנהל עסקים ושוק ההון. בשנים 2001-1987 שימש כפרופסור אורח בבית הספר לניהול של האוניברסיטה העברית, בשנים 1995-1990 שימש כמרצה בבית הספר לניהול של אוניברסיטת בר-אילן, והחל משנת 1995 הוא חבר בסגל הפקולטה לניהול באוניברסיטת בן-גוריון בנגב: תחילה כמרצה בכיר, לאחר מכן כפרופסור חבר והחל מ-2005 כפרופסור מן המניין. בשנת 2006 זכה בפרס המדען המצטיין של אוניברסיטת בן-גוריון. האוזר פרסם עשרות עבודות מחקר על שוק ההון הישראלי, שהתפרסמו בכתבי עת דוגמת Journal of Finance , Journal of Financial Economics , Review of Financial Studies , Journal of Business ועוד.

לאחר שעזב את רשות ניירות ערך, הקים ועמד בראש חברת נרטיב לייעוץ בשוק ההון, וכמו כן כיהן כיו"ר חברת גאון מאה-נט לעשיית שוק, יו"ר חברה לגיוס הון סיכון וכדירקטור בחברת מעלות - חברת הדירוג של אג"ח של חברות ציבוריות, במגדל שוקי הון ובמיטב בית השקעות. במישור האקדמי, התמנה לדקאן הפקולטה למנהל עסקים בקריה האקדמית אונו, במקביל להמשך כהונתו כפרופסור מן המניין בפקולטה לניהול באוניברסיטת בן-גוריון. הוא משמש כחבר המועצה להשכלה גבוהה מאז שנת 2012.

מאז 2011 מכהן כיו"ר משותף במוסד לתקינה בחשבונאות וכחבר בוועדה המייעצת בעניינים הנוגעים לעסקי בנקאות של בנק ישראל.

פרופ' האוזר היה חבר הוועדה להגברת התחרותיות במשק שעסקה בתופעת הריכוזיות במשק הישראלי והוא חבר בוועדת הסדרי החוב.

יושב ראש רשות ניירות ערך[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-3 במאי 2011 מונה פרופ' האוזר על ידי שר האוצר יובל שטייניץ לתפקיד יושב ראש הרשות לניירות ערך, כמחליפו של פרופסור זוהר גושן. כהונתו של האוזר הוארכה לקדנציה נוספת, על ידי שר האוצר, מר משה כחלון.

כהונתו של פרופ' האוזר מאופיינת באקטיביזם, בהגברת האכיפה ופתיחת תיקים פלילים כנגד בכירים: תיק מנופים בחשד להרצת מניות, ראש קרן רוביקון וקרן קלע בחשד לעבירות של מרמה, בכירים בחברת החשמל בפרשת סימנס, ו כנגד שר הרווחה בחשד לשימוש במידע פנימי.

פרופ' האוזר הורה על פתיחת חקירה פלילית נגד נוחי דנקנר, בעל השליטה ב-IDB, בחשד להרצת מניות[1],לאחר הכרעת הדין בה השופט קבע כי דנקנר אשם בהרצת מניות, אמר האוזר: "אני מאמין באכיפה בלתי מתפשרת שיוצרת הרתעה"”.[2] אחר הכרעת הדין בתיק IDB בה קבע השופט חאלד כבוב כי נוחי דנקנר אשם בהרצת מניות אמר האוזר: "אני מאמין באכיפה בלתי מתפשרת שיוצרת הרתעה".

עם כניסתו של פרופ' האוזר לתפקיד במאי 2011, יזם הקמת מערכת הצבעות אלקטרונית אשר באמצעותה יוכלו מחזיקים בניירות ערך להצביע באמצעות האינטרנט באסיפות שבהן הם זכאים להצביע. המערכת החלה לפעול ביוני 2015. מערכת ההצבעה האלקטרונית מקלה על נגישות המידע ועל האפשרות לממש את זכויות ההצבעה בלא עלויות, ובכך תתרום להגדלת שיעור השתתפות הציבור באסיפות כלליות.

בשנת 2012 האוזר הציג מפת דרכים לרשות ניירות ערך הכוללת דה-רגולציה והסרת חסמים, התוכנית הושלמה בחקיקה במאי 2016. http://www.isa.gov.il/roadmap/Documents/report.pdf

בשנת 2013 הוביל שורה של מהלכים שנועדו להגן על עניינו של הציבור בשוק ההון לצד קידום הקלות שמסייעות לחברות להתנהל מול דרישות הרגולציה. בין המהלכים, בולטים חוק ההקלות שמקדם דה-רגולציה לקהל החברות; השקת כלי הקפ"מ [דרושה הבהרה] שנועד לקדם את ההשקעות של הציבור בשוק ההון[3]; והורדת גובה עמלות ההפצה.

בשנה זו מינה האוזר גם את הוועדה לקידום השקעות בחברות ציבוריות הפועלות בתחום המחקר והפיתוח, בנוסף מינה את הוועדה לשכלול המסחר ולעידוד הנזילות בבורסה בתל אביב. מסקנות הוועדה תורגמו ל"חוק המו"פ" שהושלם במהלך שנת 2016, חוק אשר נועד להקל על חברות היי-טק להנפיק בבורסה בתל אביב ולעודד אותן לעשות כן. הקלות אלה כוללות הקלות בדרישות הגילוי והממשל התאגידי של חברות הייטק, תמריצי מיסוי הן ליזמים של חברות שיבחרו להנפיק בבורסה והן למשקיעים שישקיעו בחברות אלה במסגרת ההנפקה, ועידוד פרסום אנליזה בלתי תלויה על החברות במימון משרד האוצר, המדען הראשי והבורסה.

בנוסף, פרופ' האוזר הוביל הקלות בהנפקות ראשונות בבורסה (IPO) המעניקות לחברות המנפיקות לראשונה בבורסה "סל קליטה" למשך חמש שנים ממועד ההנפקה, במהלכן ייהנו חברות אלה מהקלות רגולטוריות משמעותיות, שיקלו עליהן להסתגל לתהליך הפיכתן לתאגידים מדווחים.

פרופ' האוזר מוביל את המהלך לשינוי מבנה הבעלות על הבורסה. מהלך זה נועד להעמיד את הבורסה בתל אביב בשורה אחת עם הבורסות בעולם, זאת בדומה לשינוי המבני שעברו כל הבורסות בעולם המודרני. המהלך שיבוצע ייצור לבורסה מודל תמריצים שיוביל אותה לפעול באופן תחרותי – לצרף ברוקרים חדשים ועל ידי כך להוזיל עלויות למשקיעים, להתחרות במערכת הבנקאית כמקור אשראי חלופי ולשתף פעולה עם בורסות זרות.

כמו כן, פרופ' האוזר היה בין יוזמי שיתוף הפעולה עם בורסת הנאסד"ק להקמת פלטפורמת מסחר משותפת נאסד"ק-ת"א.

תחום נוסף אשר מקדם פרופ' האוזר הוא פיקוח על זירות המסחר. לאחר שנים שבהן התחום היה פרוץ וללא כל הסדרה ופיקוח, אושרה בכנסת חקיקה שנועדה להבטיח שההפעלה והשיווק של זירות המסחר יתנהלו בהגינות מסחרית, תוך שמירה על כספי הלקוחות. הליך הרישוי הסתיים בסוף 2016, וכעת ישנן שש חברות בעלות רישיון לזירת סוחר.

במרץ 2016 אסרה הרשות בראשות האוזר על מסחר באופציות בינאריות בישראל באמצעות זירות מסחר פרטיות. בין הנימוקים לצעד זה: "מורכבות המכשיר, הקושי בתמחור שלו והיעדר האפשרות לבצע ניתוח כלכלי מושכל מקנים לפלטפורמה ולמכשירים הפיננסיים אופי של משחק ניחושים"[4]. באוקטובר 2016 פנה האוזר, ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה שיפעל לשינוי החוק כך ניתן יהיה לאסור גם שיווק אופציות בינאריות מישראל לחו״ל [5]. בעקבות רוחות רגולציה אלו, מספר חברות הפונות לחו"ל סגרו את פעילותן בארץ [6][7].

במהלך 2014-2017 התבטא האוזר כנגד השקעות לא מפוקחות, שפרחו לדבריו בישראל כג'ונגל סביב הוילה של שוק ההון[8]. במסגרת זאת, הרשות פעלה כנגד מספר מיזמים לא מפוקחים לגיוס השקעות, ובכללן קרן אור [9], יוטרייד [10], ופרשת אמיר ברמלי-"קרן קלע" [11][12]. בקיץ 2016 הרשות פעלה למניעת פרסום של מיזמים לא מפוקחים, ובפרט קבעה שפרסום כל פרט כספי או צפי עתידי ליותר מ-35 אנשים מהווה הצעה ללא תשקיף [13].

פעילות אקדמית[עריכת קוד מקור | עריכה]

האוזר הוא מומחה במימון ובשוק ההון בעל שם עולמי, פרופסור מן המניין למנהל עסקים בפקולטה לניהול באוניברסיטת בן-גוריון בנגב. לשעבר דקאן הפקולטה למנהל עסקים בקריה האקדמית אונו.

האוזר פרסם עשרות עבודות מחקר על שוק ההון הישראלי, יותר מכל חוקר אחר בתחום שוק ההון בישראל והוא זכה במספר פרסים בגין מאמריו ומחקריו, תחומי המחקר שלו הם מימון תאגידים: אסדרה בשוקי ההון, שיטות מסחר, אופציות וחוזים עתידיים ומימון בינלאומי.

האוזר מנחה סטודנטים לדוקטורט בתחום המימון באוניברסיטת בן-גוריון. חלק גדול מעבודות המחקר של פרופ' האוזר פורסמו בכתבי עת החשובים ביותר בתחום בארצות הברית בנושאים שונים הקשורים לשוק ההון בישראל ובהם הדומיננטיות של בעלי שליטה בקביעת הערך של זכויות הצבעה במניות; יעילות השימוש בזכויות הצבעה על ידי משקיעים מוסדיים בשוק ריכוזי; יעילות שוק ההון ביחס להנפקות ראשונות והנפקות חוזרות; הקשר בין רווחיותן של החברות לבין מבנה השליטה בהן, מדיניות הדיווידנדים של החברות ומדיניות השכר של המנהלים; בחינה של מידת יעילותן של שיטות המסחר בבורסה בכלל ושל שיטת הרצף בפרט; על הקשר בין מבנה שליטה ריכוזי ל"ערך" של הערכות השווי בישראל; הקשר בין שכר, ריכוזיות ומבנה שליטה ריכוזי בישראל; הקשר בין איכות ממשל תאגידי לבין ביצועיהן של חברות בעלות מבנה שליטה ריכוזי; ועוד.

בין מאמריו: "The Price of Options Illiquidity", "The Value of Voting Rights to Majority Shareholders: Evidence from Dual Class Stock Unifications",

"The contribution of market makers to liquidity and efficiency of options trading in electronic markets",

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ http://news.walla.co.il/?w=/10/2676776
 2. ^ האוזר על הרשעת דנקנר: "אני מאמין באכיפה בלתי מתפשרת שיוצרת הרתעה", ‏04-07-2016
 3. ^ http://www.calcalist.co.il/markets/articles/1,7340,L-3620440,00.html
 4. ^ רעות שפיגלמן, רשות ני"ע אסרה על סחר באופציות בינאריות, באתר כלכליסט, 21 במרץ 2016
 5. ^ גיא בן סימון, האוזר: לאסור שיווק אופציות בינאריות מישראל לחו״ל, באתר Bizportal‏, 26 באוקטובר 2016
 6. ^ שלי אפלברג, "האוזר יכול לסמן כוכב נוסף על החגורה" - חברת האופציות אני אופשיין תפסיק לפעול בארץ, באתר TheMarker‏, 20 בפברואר 2017
 7. ^ שלי אפלברג, המלחמה באופציות הבינאריות: Banc De Binary סוגרת את הפעילות, באתר TheMarker‏, 10 בינואר 2017
 8. ^ "הפעילים בג'ונגל יודעים שבלב שוק ההון ישנה שמורה", האוזר: "יש עולם שלם של השקעות שנעשות במחשכים, צריך לטפל בו", באתר כלכליסט
 9. ^ ליטל איסטמטי, ‏פרשת קרן אור מעלה שאלות קשות על התנהלות רשות ניירות ערך, באתר גלובס, 30 באפריל 2014
 10. ^ אלה לוי-וינריב, ‏הפונזי ביוטרייד: "רשות ני"ע אחראית להפסדים של עשרות מיליונים", באתר גלובס, 24 בדצמבר 2015
 11. ^ קרן קלע - אזהרה לציבור בדבר פרסומים באמצעי התקשורת, אתר רשות ניירות ערך
 12. ^ יו"ר רשות ני"ע בירך על החלטת הפרקליטות להגיש כתב אישום חמור נגד אמיר ברמלי בגין הונאת משקיעים וגניבת כספם, אתר רשות ני"ע
 13. ^ רשות ני"ע אוסרת פרסום פרטים על מיזמי השקעה לא מפוקחים, באתר כלכליסט

3. האוזר על תחום ההשקעות הלא מפוקחות: "זה ג'ונגל, ללא חוקים והרשות תטפל בכך"[1]