שמואל לופו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
שמואל לופו

שמואל לופו (תר"כ 1860 - תש"א 1941) היה איש חינוך ואיש ציבור יהודי. כיהן כמנהל בתי הספר של כי"ח בבולגריה, בטורקיה ובארץ ישראל. היה מראשי העדה הספרדית בירושלים.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד ברוסג'וק שבבולגריה לעזריה לופו, ממשפחה יהודית ממוצא רומני. בילדותו התייתם מאביו. קיבל חינוך תורני אצל מנחם פרחי והרב חיים בז'רנו. השתלם בבית המדרש למורים של כי"ח בפריז.

בתום לימודיו נשלח אל העיר פיליפופולי שבבולגריה לייסד בה בית ספר מטעם כי"ח. בשנת 1883 עבר לנהל את בית הספר של כי"ח באדריאנופול שבטורקיה וכיהן בתפקיד כעשרים שנה.

בשנת 1903 עלה לארץ ישראל לנהל את בית הספר החקלאי מקוה ישראל של חברת כל ישראל חברים, וכיהן בתפקיד כעשר שנים. בתחילת מלחמת העולם הראשונה עבר לירושלים לנהל את בית הספר של כי"ח בירושלים, לאחר התפטרותו של אלברט ענתבי.

לאחר מלחמת העולם הראשונה עמד בראש העדה הספרדית בירושלים. כמו כן, כיהן כסגן נשיא הקהילה העברית המאורגנת וחבר הנשיאות של ועד העיר. בשנת 1920 נמנה בין מייסדי הסתדרות הספרדים. היה חבר אספת הנבחרים הראשונה. היה פעיל בארגונים שונים, ובהם ועד הסיוע האמריקאי בירושלים וועד היתומים שעל יד ועד הצירים.

בסוף שנות העשרים, לקראת הגיעו לגיל שבעים, פרש מתפקידיו הציבוריים ועבר להתגורר בפריז. מת בניס בשנת 1941.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • לוסיאן זאב הרשקוביץ, "שמואל לופו ויהודי רומניה 1902-1914: מכתבים מארכיון בית הספר מקוה ישראל". דברי הקונגרס העולמי ה-11 למדעי היהדות. חטיבה ב': תולדות עם ישראל. כרך ב': העת החדשה. ירושלים, 1994, ע' 191-197

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]