לדלג לתוכן

שמורת נחל עיון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
שמורת נחל עיון
מידע כללי
תאריך הקמה 1968 עריכת הנתון בוויקינתונים
נתונים ומידות
שטח 400 קילומטר רבוע
מיקום
מדינה ישראלישראל ישראל
מיקום מטולה, הגליל העליון
קואורדינטות 33°16′10″N 35°34′53″E / 33.2695°N 35.5815°E / 33.2695; 35.5815
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
בריכת שכשוך בשמורה
מפל התנור בבול דואר אוויר משנת 1954

שְׁמוּרַת נַחַל עִיּוֹן היא שמורת טבע באזור מטולה בישראל. השמורה מקיפה חלק מנחל עיון ומסביבתו, וקרויה על שם העיר המקראית עִיוֹן.

ב-1929 הקים תושב מטולה פרנץ ון דר הורן את "האגודה למען האשד" שחבריה עמלו לסלול שבילים בשמורה ולנטוע בה צפצפות על מנת להנגישה למטיילים.

בתחילת 1963 נכללה השמורה ברשימה של 93 שמורות־טבע מומלצות של ועדה שמונתה על ידי הקרן הקיימת ומשרד החקלאות. על פי ההמלצה, השמורה יועדה להיות בשטח של 100 דונם ולכלול את מפל התנור ואת מפל הטחנה[1]. בסוף 1964 החל רשת שמורות הטבע בהכנת שביל גישה שיחבר את המפל העליון למפל התנור[2]. המלצה להכרזה על השמורה בשטח של כ-350 דונם נתקבלה במועצת הגנים הלאומיים ושמורות הטבע באמצע 1965[3]. הכרזה סופית על השמורה נעשתה ב-13 ביוני 1968[4]. שטח השמורה עמד בעת הכרזתה על כ-405 דונם[4]. השמורה תוכננה על ידי האדריכל צבי דקל[5].

בשטח השמורה זורם הנחל בערוץ עמוק המכיל ארבעה מפלי מים, "מפל עיון" שגובהו 9.2 מ'; "מפל הטחנה" שבו זורמים המים מגובה של 21 מטרים, (בעבר הייתה טחנת קמח למרגלות המפל, נותרו ממנה רק שרידים, ועל שמה נקרא המפל); "מפל אשד" שגובהו 9.5 מ' ומיד לאחריו מפל נוסף של כ-5 מטרים נוספים המפוצל לשנים כשסלע חוצה את המים; ו"מפל התנור" שבו זורמים המים מגובה של כ-30 מטרים.

בחורף, המים יוצרים זרימה חזקה ביותר ולפעמים הערוץ בלתי עביר למטיילים. בקיץ, הזרימה פחותה משמעותית, כיוון שהמים מוטים על מנת להשקות את החלקות החקלאיות בסמוך לשמורה. סמוך למפל הטחנה נובע מעיין נוסף ששמו עין סוכרה, בעבר נבנה במקום סכר ומשאבה שסיפקה לעיר מטולה הסמוכה את מי השתייה (עד שנת 1957) בנחל ובכל האזור הסמוך לו יורדים כ-900 מילמטרים של גשם בשנה.

בשמורה ניתן להבחין בשני סוגי עצים עיקריים: אלה ארץ ישראלית ואשחר ארצישראלי. בנוסף, צומח גם אדר סורי, עץ הגדל בגליל במקומות מוצלים. כמו כן צומח שיח אחירותם החורש הפורח בצבע צהוב, ויערה איטלקית. ניתן למצוא כלניות, חצבים, חלמונית זעירה, רקפות, קוציץ סורי ועוד. בקיץ, סבכי הפטל מבשילים וניתן לראות את פירותיהם השחורים.

בחורף חולפים בשמורה ציפורי הנחליאלי הזנבתן. באופן נדיר בארץ ישראל, ניתן למצוא את הכותלי, אשר מצויה בדרך כלל באזור הרי האלפים, ניזונה מחרקים וצבעה אפור-אדום. בנוסף ניתן לראות גם להקות יונים, בז מצוי ושלדג לבן-החזה.

בתוך מי הנחל ניתן לראות מספר סוגי דגים, כגון דגי החפף, הבינון והעגלסת.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]