שמלה שחורה קטנה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אישה הלובשת שמלה שחורה קטנה
השמלה השחורה הקטנה יכולה להתאים כמעט לכל אירוע

שמלה שחורה קטנה היא שמלה פשוטה בצבע שחור, בעלת גזרה קצרה. שמלה זאת משמשת כבגד ערב ליציאה ואירועים שונים.

השמלה מכונה גם LBD על שם ראשי התיבות של השם האנגלי Little black dress. השמלה השחורה הקטנה מפורסמת מכיוון שבשילוב אביזרי האופנה הנכונים, היא מתאימה לכל שעות היום וכמעט לכל אירוע. בנוסף, אפשרי למצוא את פריט לבוש זה במחיר נמוך ובגזרות לכל גיל.

דוגמנית העל מירנדה קר מציגה שמלה שחורה קטנה של דיוויד ג'ונס

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפני שנות העשרים של המאה העשרים, לבוש שחור היה שמור לאבל, ולבישת שחור שלא בכוונה זו, נחשבה למעשה לא תקין חברתית. בשנת 1926, פרסמה קוקו שאנל ב"ווג אמריקה", תמונה של שמלה שחורה קצרה ופשוטה, השמלה הגיעה עד לשוק בצורה ישרה, ועוטרה בחיתוכים אלכסוניים. הכותבים ב"ווג" כינו את הדגם החדש "Channel's Ford", כמו דגם T. השמלה השחורה הקטנה הייתה פשוטה ונגישה לנשים מכל המעמדות החברתיים, וב"ווג" אמרו כי LBD תהפוך ל"סוג של מדים לכל הנשים ובכל הסגנונות" (בתרגום חופשי).

גרסאות מפורסמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

שמלת הג'יבנשי שלבשה אודרי הפבורן בסרט "ארוחת בוקר בטיפני'ס", שעוצבה על ידי הוברט דה ג'יבנשי, סימלה את התקן ללובשת השמלות השחורות הקטנות המאובזרות בפנינים (המכונות "שחורה בסיסית"), כפי שראה לעתים קרובות ברחבי '1960 המוקדמות. השמלה קבעה שיא בשנת 2006 כאשר נמכרה במכירה פומבית עבור 410,000 יורו, פי שישה מהאומדן המקורי שלה. בטי בופ, המבוססת על ה"איט גירל" של ה1920', קלרה באו, צוירה לובשת שמלה שחורה קטנה, אך עם הטכניקולור מאוחר יותר, השמלה הפכה לאדומה. ואליס סימפסון, הדוכסית מווינדוזר, הייתה ידוע בבעלותה על כמה וכמה שמלות שחורות קטנות, ואף אמרה בשבחו של פריט הלבוש, "כאשר שמלה שחורה קטנה היא נכונה, אין סיבה ללבוש בגד אחר". אדית פיאף, הסמל העממי הצרפתי, הייתה מופיעה בשמלה שחורה קצרה והדוקה לאורך כל הקריירה שלה, משום הרגל זה היא זכתה לכינוי "ציפור דרור קטנה ושחורה". זו הייתה מחשבה שהשמלה עזרה לקהל להתמקד בשירתה של אדית ולא במראה שלה. ב"תקרית קובנט גארדן" הידוע לשמצה, פיטר במאי אופרה בלונדון את זמרת הסופרן דבורה ויגט מן האופרה מכיוון שלא התאימה ללבוש "שמלת קוקטייל שחורה קטנה", והחליף אותה באן שואינוילמס הרזה ממנה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]