שמעון גליק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
פרופ' שמעון גליק

פרופ' שמעון גליק (נולד ב-30 ביוני 1932 בניו ג'רזי שבארצות הברית), רופא בהכשרתו, הוא נציב קבילות הציבור במשרד הבריאות. שימש בעבר כדקאן בית הספר לרפואה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב וכמנהל המרכז לחינוך רפואי מוסד זה.

בשנת 1955 סיים את לימודי הרפואה במרכז הרפואי דאון-סטייט שבניו יורק (Downstate Medical Center). הוא התמחה ברפואה פנימית במרכז הרפואי רמב"ם (בברוקלין), במרכז הרפואי של אוניברסיטת ייל ובבית החולים הר סיני (Mount Sinai Hospital). לאחר מכן השתתף כחבר מחקר במעבדה של הרופאים רוזלין זוסמן יאלו (כלת פרס נובל לשנת 1977) וסולומון ברסון בבית החולים לחיילים משוחררים בברונקס, ניו יורק והתמחה במחקר באנדוקרינולוגיה.

שמעון גליק ניהל את השירותים הרפואיים בבית החולים קוני איילנד שבברוקלין (Coney Island Hospital) והיה פרופ' לרפואה במרכז הרפואי דאון-סטייט. הוא שימש כנשיא האגודה של מדענים יהודים אורתודכסים בארצות הברית בשנים 1965-1967. בשנת 1974 עלה לישראל והצטרף לסגל ההוראה באוניברסיטת בן-גוריון.

בשנת 1988 נמנה עם מייסדי מפלגת מימד.[1]

הוא מצוטט כתומך בברית מילה. סמי אלדיב, מזרחן המתנגד למילה, כתב שבשנת 1994 קיבל ממנו מאמר הטוען שנימולים נהנים מסיכון מופחת להדבקות באיידס, כשאליו מצורף פתק בו נכתב: "אם אלוהים מצווה על מעשה - הוא לא יכול להזיק." על בסיס זה טען אלדיב שאפילו בין ה"אינטלקטואלים", טיעונים מדעיים הם משניים והדת באה ראשונה.[2] [3]

גליק כיהן שנים רבות כדיקן הפקולטה לרפואה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב. הוא זכה לאות שר הבריאות על מפעל חיים בשנת 2008. במסגרת תפקידו התווה את הדרך המקובלת לקבלת סטודנטים לרפואה, שיטה השוקלת לא רק השגים אקדמיים, אלא אף את אישיות המועמד, מתוך תפיסה והבנה שרופא חייב להיות אדם ערכי. הוא עמד בראש ועדת הקבלה שנים רבות וקלט דורות של סטודנטים. גליק היה הראשון שהנהיג את שיעורי התקשורת בין רופא לחולה, לסטודנטים לרפואה, החל משנת הלימודים הראשונה.

כיום גליק הוא פרופסור אמריטוס בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב. כמו כן, כיהן כנציב קבילות הציבור במשרד הבריאות, ועורך ראשי של כתב העת "אתיקה רפואית יהודית" (Jewish Medial Ethics and Halacha). הוא פעיל בתחום זכויות האדם והפרט במסגרת המרכז הישראלי לזכויות אנשים עם מוגבלויות. גליק פרסם מאמרים רבים בספרות הרפואית בנושאי אתיקה רפואית, הרפואה כמקצוע, חינוך רפואי, ועוד.

ב-2012 זכה בעיטור "יקיר העיר באר שבע".‏[4]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]