שנים עשר ירחים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

שנים עשר ירחים הוא פזמון עברי שנכתב והולחן על ידי נעמי שמר. השיר נכתב בשלהי שנות ה-50[1] והתפרסם בשנת 1960.[2] הוא נכלל בהמשך בספר שיריה הראשון, "כל השירים" (1967).

זהו אחד משירי הילדים הפופולריים ביותר של שמר. הוא נלמד בגני הילדים ובבתי הספר היסודיים בישראל עד היום, ובאמצעותו לומדים הילדים את שמות חודשי השנה בלוח העברי. השיר גם מזוהה עם ראש השנה ומושר בו.

לשיר כ-80 ביצועים רשומים, והוא מוסיף לזכות לגרסאות כיסוי. בין מבצעיו הידועים: יפה ירקוני, עפרה חזה, שולה חן וכן שמר עצמה. השיר כיכב בתוכניות טלוויזיה רבות לילדים, כגון "רחוב סומסום", "שלוש ארבע חמש וחצי" ו"קשת וענן".[3]

בארכיון נעמי שמר שבמחלקת המוזיקה בספרייה הלאומית שמור מכתב שכתבה המשוררת לאמהּ, רבקה ספיר, על שלושה שירים חדשים שכתבה, ובהם "שנים עשר ירחים", שבמכתב נקרא "שיר החודשים". שמר ביקשה במכתב מאמה את עזרתה בבחירת מרכיבים שיוכלו לאפיין שניים מחודשי השנה:

אינני מצליחה להיזכר מה בדיוק קורה בתמוז ואב [...] אין כוונתי לחגים, אלא לאלמנטים של טבע, עבודות-משק, נוף או הווי. נחוץ לי, כמובן רק פרט פעוט ואופייני. אנא כתבי לי ואחר כך אשלח לך הכל כדי שלא יהיו שגיאות...[1]

תמוז ואב הם החודשים היחידים בשיר שמובאים ביחד, ושלא מתוארת בהם התרחשות אלא היעדרה ("בתמוז ואב שמחנו / אחר קציר").

מבנה השיר[עריכת קוד מקור | עריכה]

השיר מורכב משישה בתים בעלי שורות קצרות עם חריזה מסורגת סופית. השיר מתאר את גלגל השנה על פי החודשים בלוח השנה העברי, תוך אזכור מאפיין בולט של כל אחד מהחודשים. המאפיינים לקוחים הן מעולם מזג האוויר (יורה, ברד, חמה) והן מתחום החקלאות (דקל, פרדסים, חרמשים, קציר).

בְּתִשְׁרֵי נָתַן הַדֶקֶל,
פְּרִי שָׁחוּם נֶחְמָד,
בְּחֶשְׁוָן יָרַד יוֹרֶה
וְעַל גַגִי רָקַד

המשוררת, שרצתה להדגיש את מחזוריותה של השנה, בנתה את השיר בצורה מעגלית, כך שניתן לשיר אותו באופן רקורסיבי, כפי שניתן לראות בבית האחרון שלו:

וּבְבוֹא אֱלוּל אֵלֵינוּ,
רֵיחַ סְתָו עָלָה,
וְהִתְחַלְנוּ אֶת שִׁירֵנוּ
מֵהַתְחָלָה:

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1.0 1.1 שיר החודשים, נעמי שמר, באתר הספרייה הלאומית.
  2. ^ יורם רותם‏, נעמי שמר - הביוגרפיה, באתר וואלה! NEWS‏, 27 ביוני 2004; תמר סוברן, 'שירי נעמי שמר – קווי היכר סגנוניים', לשוננו לעם 56, 3 (2007), 136, 140.
  3. ^ שנים עשר ירחים באתר אקו"ם.