לדלג לתוכן

שנתון לחקר המקרא והמזרח הקדום

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
שנתון לחקר המקרא והמזרח הקדום
כריכת גיליון כב של כתב העת
כריכת גיליון כב של כתב העת
סוג שנתון
תדירות שנתון
סוגה חקר המקרא
מו"ל הוצאת ספרים ע"ש י"ל מאגנס עריכת הנתון בוויקינתונים
מייסד משה ויינפלד עריכת הנתון בוויקינתונים
עורך ראשי ערן ויזל, נפתלי ש' משל, ברוך יעקב שורץ
שפה עברית
מדינה ישראל
ISSN 0334-2891
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

שנתון לחקר המקרא והמזרח הקדום הוא כתב-עת אקדמי, היוצא פעם בשנה בנושא חקר המקרא.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

השנתון החל לצאת בשנת 1975 על ידי משה ויינפלד ובעריכתו. יונה גרינפלד היה עורך שותף בכרך הראשון. ויינפלד ערך לבדו את עשרת הכרכים הבאים של השנתון שיצא תחת השם: "השנתון למקרא ולחקר המזרח הקדום". מכרך יב ערכה את השנתון שרה יפת, ושינתה את שמו לשנתון לחקר המקרא והמזרח הקדום. יפת ערכה את הכרכים יב–כ. כרך כא נערך בידי יפת ונילי ואזנה. ואזנה ערכה לבדה את הכרכים כב–כה. כרך כו נערך בידי ערן ויזל, נפתלי ש' משל, וברוך יעקב שורץ. השלושה עורכים גם את כרך כז.

כתב העת ראה אור במהלך השנים בסיוע גופים אקדמאים שונים, בהם קרן פרי לחקר המקרא מיסודו של ס"ש פרי - האוניברסיטה העברית בירושלים, המכון למדעי היהדות ע"ש ג'ף, ג'וזף ומורטון מנדל, הפקולטה למדעי הרוח, האוניברסיטה העברית בירושלים, הקרן ע"ש פולה ודוד בן-גוריון למדעי היהדות, הוצאת ספרים ע"ש י"ל מאגנס.

תוכן[עריכת קוד מקור | עריכה]

כתב העת מחולק למדורים שאינם קבועים, ובהם מדור לזכר חוקרי מקרא שנפטרו, מדור לחקר המקרא, מדור לחקר המקרא על רקע המזרח הקדום, ומדור לתולדות פרשנות המקרא.

כתב העת יוצא על ידי הוצאת מאגנס. באתר ההוצאה מתואר כתב העת כלהלן: ”כתב העת מוקדש  למחקר המדעי של המקרא על כל היבטיו ולחקר המזרח הקדום, בתחומיו הרבים ובקשר שלו למקרא ולתולדות עם ישראל בעת העתיקה. המאמרים בשנתון דנים בטקסטים ובפרשנותם, בדרכי הספרות, האמנות והדעות, ההיסטוריה וההיסטוריוגרפיה, הדת והפולחן, החברה והמדינה ועוד.”

בין הכותבים בכתב העת: מנחם הרן, יאיר זקוביץ, משה גרינברג, שרה יפת, אלכסנדר רופא, מרים סקלרץ, בניהו ברונר, נועם מזרחי, יהונתן יעקבס, רימון כשר, עמוס פריש, יאיר הופמן, ישעיהו מאורי, אהרן מונדשיין, ורד נעם, יעל שמש, יעקב מילגרום, יאירה אמית, אלעזר טויטו, שמואל אחיטוב, רוני גולדשטיין ואחרים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]