שער ומבלי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

"שער ומבלי" או "השער שלא היה" הוא כינוי שניתן לשער שהובקע על ידי הכדורגלן האנגלי ג'ף הרסט במשחק גמר מונדיאל 1966 בין נבחרות אנגליה וגרמניה המערבית, שנערך ב-30 ביולי 1966 באצטדיון ומבלי הישן שבלונדון. בשל אישור השער השנוי במחלוקת, נחשב משחק זה לאחד ממשחקי הכדורגל הכי שנויים במחלוקת בהיסטוריה של הגביע העולמי.[1]

תיאור השער[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדקה ה-101 של המשחק, במהלך הארכה, קיבל חלוצה של נבחרת אנגליה ג'ף הרסט כדור בתוך הרחבה, ותוך כדי סיבוב בעט את הכדור למשקוף השער. הכדור ירד על קו השער והורחק על ידי ההגנה הגרמנית. השופט דיינסט לא ראה את המתרחש, ובהתייעצות עם הקוון טופיק בחראמוב שנערכה בעזרת מחוות ידיים עקב החוסר בשפה משותפת בצוות השיפוט[2], הבהיר הקוון לשופט כי הוא ראה את הכדור עובר את קו השער במלוא היקפו. השופט אישר את השער. הנבחרת האנגלית הבקיעה שער נוסף על ידי ג'ף הרסט בדקה ה-120, ניצחה 2-4 והבטיחה את זכייתה במונדיאל בפעם היחידה בתולדותיה.

פרטי המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – גמר מונדיאל 1966

המשחק התקיים באצטדיון ומבלי בלונדון, אנגליה, ב-30 ביולי 1966, ובו נקבע שאלופת העולם לשנת 1966 היא נבחרת אנגליה, שניצחה את נבחרת גרמניה המערבית בתוצאה 2-4 לאחר הארכה. הייתה זו זכייתה הראשונה והיחידה של הנבחרת האנגלית בטורניר, והיא הייתה לנבחרת החמישית (אחרי אורוגוואי, איטליה, גרמניה וברזיל) שזוכה בתואר. ג'ף הרסט כבש שלושער במשחק, והיה לראשון שכובש שלושער בגמר מונדיאל.

30 ביולי 1966 נבחרת אנגליה בכדורגל אנגליה 4 - 2ה נבחרת גרמניה המערבית בכדורגל גרמניה המערבית אצטדיון ומבלי, לונדון, אנגליה
צופים: 96,924
שיפוט: שווייץשווייץ גוטפריד דיינסט
ג'ף הרסט הובקעו שערים בדקות ה- 120', 101', 18' 120', 101', 18'
מרטין פיטרס הובקע שער בדקה ה- 78' 78'
(סיקור) הלמוט האלר הובקע שער בדקה ה- 12' 12'
וולפגנג ובר הובקע שער בדקה ה- 89' 89'

המשמעויות מאחורי השער[עריכת קוד מקור | עריכה]

האוהדים הגרמנים טוענים עד היום כי גזלו מהם זכייה נוספת בגביע העולמי, אך המשחק בו הובקע השער הסתיים בתוצאה 4-2 לטובת נבחרת אנגליה, כך שגם אם השופט לא היה מאשר את השער - האנגלים עדיין היו מנצחים בתוצאה 3-2 וזוכים בגביע העולמי. לעומת זאת, הגרמנים טוענים כי השער שינה את מהלך כל המשחק וגרם להם לבלבול וחוסר ריכוז שעלו להם בגביע. בשנת 1999, פיפ"א החליטה לשים סוף למחלוקת בנוגע לקיומו של השער והקימה ועדה של 100 צלמים שבחנו את קטעי הווידאו של השער. הוועדה אישרה כי אכן היה מדובר בשער חוקי לחלוטין.

ההשפעות התרבותיות של השער[עריכת קוד מקור | עריכה]

שערו השנוי במחלוקת של ג'ף הרסט, שרבים מאמינים, ואף נעזרו במחקרים שונים, שלא עבר את הקו במלוא היקפו, זכה לאזכורים שונים:

  • בגרמניה, שער שנכבש תוך פגיעה במשקוף וירידה עד קו השער זוכה לכינוי שער ומבליגרמנית: Wembley-Tor), עקב אופיו השנוי במחלוקת.
  • בפרסומת לחברת אדידס משנת 2006, הקשר האנגלי פרנק למפארד בועט לשערו של השוער הגרמני אוליבר קאן, בשחזור האירוע ממשחק הגמר.
  • קריאתו של השדר האנגלי קנת' וולסטרהום, שקרא "It's a Goal" ("זהו שער") לאחר הבעיטה של הרסט, בצירוף הצליל של זכוכית מתנפצת, מופיעה בגרסה מוקדמת של השיר "Glass Onion" של להקת הביטלס, שראתה אור באלבום Anthology 3.
  • בפרסומת לחטיף השוקולד "קיט קאט", שהייתה פארודיה לאירוע השער של הרסט, נראה כיבוש השער כשבאותו הזמן שופט הקו עסוק בלאכול קיט קאט במקום לצפות במתרחש במגרש. כשהוא מבין שייתכן ונכבש שער, הוא ממהר להכניס את כל החטיף לפיו ולסמן לשער.

נקמת הגרמנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

"שער ומבלי" המפורסם של הרסט שוחזר, אך הפעם ללא אישורו של השופט, כששתי הנבחרות התמודדו בשמינית גמר מונדיאל 2010 בדרום אפריקה. בדקה ה-39, במצב של 2-1 לגרמניה ושתי דקות לאחר שערה של אנגליה, בעט פרנק למפארד כדור למשקוף השער של מנואל נוייר. על אף שהכדור עבר בבירור את קו השער, והתוצאה הייתה אמורה להיות שוויון 2-2, השופט לא אישר את השער, וגרמניה המשיכה לניצחון 4-1, עם שני שערים נוספים במחצית השנייה. אצל הגרמנים אירוע זה היווה למעין תיקון או נקמה באנגלים על אותו השער של ג'ף הרסט. אירוע זה היה בין הגורמים המרכזיים שבגללם הוחלט לאשר את השימוש בטכנולוגיית קו השער.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ História: "A polêmica final de 1966" | Goal.com, www.goal.com (בפורטוגזית)
  2. ^ תומר יצחק‏, שער-וריה: 10 שערים שערורייתיים בהיסטוריית הכדורגל העולמי, באתר וואלה!‏, 22 ביוני 2011