שפן הסופר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
שושלת שפן הסופר - המאות ה-6-7 לפנה"ס

שָׁפָן בֶּן-אֲצַלְיָהוּ בֶן-מְשֻׁלָּם הידוע בשם שָׁפָן הַסֹּפֵר, הוא דמות מקראית המוזכרת בספר מלכים (ב' כ"ב, ג'-ט"ו). היה סופר בתקופת שלטונו של יאשיהו מלך יהודה.

יאשיהו החליט להכניס תיקונים בבית המקדש שהיה עזוב. הוא שלח את שפן אל חלקיהו בן שלום הכוהן הגדול למנות את הכסף שנאסף מהעם לצורך השיפוץ. בעקבות השיפוץ מצא חלקיהו ספר תורה קדום, ומסרו לשפן שהעבירו ליאשיהו; בעקבות הקריאה בספר, הוביל יאשיהו רפורמה דתית מקיפה בעם ובממלכה.

שפן היה ראש למשפחת סופרים ושרים בחצר מלכי יהודה: בנו היה גמריהו בן שפן, סופר למלך יהויקים, ועוד שלושה מבניו ידועים כבעלי מעמד בחצר מלכי יהודה: אלעשה,[1] יאזניהו[2] ואחיקם.[3] נכדו גדליה בן אחיקם בן שפן, היה מושל יהודה האחרון, שמונה לאחר חורבן בית ראשון בידי נבוזראדן, אך נרצח בידי ישמעאל בן נתניה.

עדויות ארכאולוגיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב"בית הבולות" שבשטח G של עיר דוד נמצאה בולה בקוטר 1 ס"מ ועליה הכתובת ”לגמריהו בן שפן”. הבולה זוהתה כשייכת לבנו של שפן הסופר, גמריהו בן שפן.

שימוש בשם בתרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מנהל ההדפסה של ש"ס וילנא, שמואל שרגא פייגנזון (1838–1932), השתמש בכינוי "שפ"ן הסופר".

בשנות ה-60 וה-70 פרסמה הוצאת עם עובד סדרת ספרי ילדים בשם "ספריית שפן הסופר". בין הספרים שיצאו במסגרת הסדרה: המפוזר מכפר אז"ר, מיץ פטל והביצה שהתחפשה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]


Asereth Haddibberoth.png ערך זה הוא קצרמר בנושא תנ"ך. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.