שקיפות בינ"ל ישראל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
שקיפות בינלאומית ישראל - שבי"ל (ע"ר)
שקיפות בינלאומית.png
פעילות הנחלת ערכי השקיפות, הדמוקרטיה התמודדות עם תופעות של שחיתות והגנה על שומרי הסף בחברה בישראל
התאגדות עמותה רשומה
שפה רשמית עברית
מדינה ישראל
מטה הארגון הפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב
מייסדים פרופ' דוב יזרעאלי
יושב ראש נילי ארד עריכת הנתון בוויקינתונים
מנכ"ל עו"ד מיכאל יוחאי
מנהל פעילות עו"ד טל שולזינגר, תפקידים מיוחדים
תאריך הקמה 1999
http://www.ti-israel.org
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

העמותה שקיפות בינלאומית ישראל - שבי"ל הוקמה בשנת 1999, במטרה לקדם נורמות של שקיפות, טוהר מידות, יושרה ואתיקה ואחריותיות (Accountability). להנחיל ולהטמיע ערכים אלה בחברה בישראל לרבות בסקטור העסקי, הציבורי והממשלתי ולהגביר את מודעות הציבור לערכי הדמוקרטיה ולחשיבות השקיפות כשלעצמה ולהנחלתה וכאמצעי להתמודדות עם תופעות של שחיתות.

העמותה נוסדה על ידי פרופ' דוב יזרעאלי, מחלוצי קידום האתיקה בעסקים בישראל ונושא דגל השקיפות, מרצה לשיווק ואתיקה בפקולטה לניהול ע"ש קולר באוניברסיטת תל אביב.

מאז מאי 2017 יושבת ראש העמותה היא השופטת (בדימוס) נילי ארד, נשיאת בית הדין הארצי לעבודה לשעבר. מנכ"ל העמותה הוא עו"ד מיכאל יוחאי.

מזכירות העמותה נמצאת בפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב.

הארגון העולמי Transparency International - TI[עריכת קוד מקור | עריכה]

הארגון העולמי Transparency International - TI שקיפות בינלאומית (אנ') הוא ארגון חברתי גלובאלי, המוטו של הארגון A World Free of Corruption והוא פועל באמצעות כ-100 סניפים ברחבי העולם. מזכירות הארגון נמצאת בברלין. חזונו של הארגון הוא שאיפה לעולם נקי משחיתות ובטויה בדרך של ניהול מאבקים בשחיתות והטמעת נורמות של שקיפות ואתיקה. פעילות הארגון באה לידי ביטוי בפורומים בינלאומיים, במדינות העולם, ובפעילות בקרב גורמי ממשל והקהילה האזרחית ובין עולם העסקים, הכלכלה והמדיה, במטרה לבער את השחיתות ולקדם את השקיפות בבחירות, במנהל הציבורי, הרכש והעסקים. לארגון ניסיון רב ביישום פרויקטים לחיזוק השקיפות, הרחבתה והטמעתה, הגברת היושרה וקידום אחריותיות (accountability) ברמה המדינתית. במסגרת פעילותו זו מפרסם TI מדדים שונים המשקפים שחיתות במדינות העולם. ביניהם, המדד השנתי של תפישת השחיתות העולמי Corruption Perception Index- CPI הכולל מדרג מרד של תפישת השחיתות בכ-180 מדינות, בהן ישראל. כמו כן מפרסם הארגון את הדו"ח על שחיתות הייצוא העולמי Exporting Corruption Report (2018) הכולל בחינה מקיפה של אכיפת אמנת ה-OECD ב - 44 מדינות האחראיות על למעלה מ-80% מהיצוא העולמי.

עמותת שקיפות בינלאומית ישראל - שבי"ל[עריכת קוד מקור | עריכה]

שבי"ל (ע"ר). העמותה היא הסניף הישראלי של הארגון הבינלאומי - Transparency International - TI. שבי"ל נוסדה בשנת 1999 על ידי פרופ' דב יזרעאלי ומאז פועלת לקידום נורמות של שקיפות, יושרה, אתיקה ואחריותיות, להנחלתן, להטמעתן ולביסוסן בקרב גורמי הממשל והשלטון המקומי, המערכות הציבוריות והעסקיות על מגוון זרועותיהן. זאת, במגמה לקדם את שיתופו הפעיל של הציבור בישראל בפיקוח ובקרה על פעולות הממשל בכלל והרשויות המקומיות בפרט, בחלוקה צודקת של המשאבים ולשוויון הזדמנויות בחברה. פעילות העמותה בקידום השקיפות והנחלתה נעשית ברוח "הרפואה המונעת" בבהתמודדות עם תופעות של שחיתות בחברה בישראל, לאור דבריו האלמותיים של השופט ברנדייס בהם התווה את עקרון השקיפות לפיו "אור השמש הוא המטהר הטוב ביותר, ואור המנורה הוא השוטר היעיל ביותר".

פעילות העמותה ברוח זו של הגברת המודעות מוצאת ביטויה במספר מישורים מרכזיים לרבות:

 • יישום וביצוע פרויקטים בשיתוף ארגון TI העולמי לקידום השקיפות כאמצעי להתמודדות עם תופעות השחיתות.
 • עידוד ארגוני ממשל, רשויות מקומיות וגופים עסקיים לאימוץ נורמות התנהגות של שקיפות, יושרה ואחריותיות, לרבות באמצעות פיתוח, שילוב והטמעת תוכניות אפקטיביות בתחומים אלה.
 • קידום ידע ומיומנויות בתהליכי שקיפות, יושרה, אתיקה ושקיפות והטמעתם במסגרת מפגשים של פורום היושרה העסקי ככלל ופורום היושרה העסקי בסקטור הביטחוני בפרט המהווה פלטפורמה לחברות העסקיות המשתתפות בו והלוקחות חלק בפעילות בו הלכה ולמעשה.
 • עריכה ופרסום של מדד השקיפות השנתי באתרי הרשויות המקומיות.
 • עריכה ופרסום של מדד השקיפות בדיווחי תאגידים – בסקטור העסקי.
 • פרסום המדד השנתי של תפישת השחיתות העולמי – CPI – Corruption Perceptions Report המתקיים מדי שנה מטעם ארגון TI העולמי.
 • פרסום הדו"ח העולמי של מדד השחיתות בחברות הביטחוניות Defence Companies Anti-Corruption Index, המתקיים אחת לכמה שנים מטעם ארגון TI העולמי.
 • פרסום דו"ח השחיתות בעסקאות בינלאומיות – Exporting Corruption Report בשיתוף עם ארגון TI העולמי. הדו"ח נערך ומתפרסם אחת למספר שנים ובמסגרתו נמדדת אכיפת האמנה של ה-OECD נגד שוחד בעסקאות בינלאומיות במדינות זרות.
 • פעילות בשיתוף עם ארגוני החברה האזרחית וקידום ערכי השקיפות והדמוקרטיה בקרב בני הדור הצעיר בחברה.

הקוד האתי של עמותת שקיפות שינלאומית ישראל - שביל (ע"ר)[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערכים לאורם פועלת שבי"ל הם ערכים של שקיפות, הוגנות ויושרה, כבוד לזולת ולזכויותיו, דמוקרטיה ושוויוניות, נחישות ועמידה על עקרונות שבי"ל ונשיאה באחריות תוך נקיטת יוזמה לקידום יעדי שבי"ל.

העמותה מחויבת שלא לקבל מימון העלול להביא להתפשרות על העקרונות והערכים שלה או להגביל את יכולתה לפעול באופן חופשי וגלוי.

חברי העמותה מתחייבים לקבל על עצמם את עקרונות ההתנהגות התואמים את רוח שבי"ל וחזונה ובהם מחויבות לערכי השקיפות וההוגנות תוך נשיאה באחריותיות (accountability) ולהימנע מניגוד אינטרסים בין פעילותם בשבי"ל לבין התחומים האחרים של פעילותם.

פעילויות עמותת שקיפות בינלאומית ישראל - שבי"ל (ע"ר)[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרויקטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

פעילות שבי"ל והפרויקטים של העמותה הם בין היתר:

 • בראשית 2021 פרסמה שבי"ל את ספר המאמרים "שקיפות שחיתות ומה שביניהם" הכולל 35 מאמרים. https://www.tiktakti.co.il/catalog/nili-arad/shvil/transparency/
 • פרסום מדד שקיפות האתרים ברשויות מקומיות – מתפרסם מזה 10 שנים. המדד האחרון פורסם בנובמבר 2019 כלל 39 הערים בישראל והכיל 75 קריטריונים. המדד בחן את נגישות ושקיפות המידע לציבור באתרי הרשויות המקומיות, כולל הגברת השקיפות בענייני מכרזים, התקשרויות, ניגודי עניינים והתווסף לו קריטריון מורחב של תכנון ובנייה. בשנת הקורונה 2020 לא פורסם המדד. ביוני 2021 יוצא לדרך מדד 2021 החל על כל 76 הערים בישראל והכולל 110 קריטריונים לרבות איכות הסביבה וחירום.
 • מגן השקיפותמוענק מדי שנה לזכרו של פרופ' דוב יזרעאלי, מייסד העמותה, ליחידים או לארגונים שהצטיינו בפעילותם לקידום השקיפות וערכי הדמוקרטיה בחיים הציבוריים.
 • פרסום מדד שקיפות בדיווחי התאגידים – מדד ה-TRAC - המדד האחרון של 30 החברות הגדולות בישראל פורסם בדצמבר 2017.
 • פרסום מדד תפישת השחיתות העולמי CPI – Corruption Perceptions Report מטעם TI - הפרסום באמצעות שבי"ל
 • הפקת דו"ח השחיתות בעסקאות בינלאומיות – Exporting Corruption Report בשיתוף עם גורמי האכיפה בישראל ועם ארגון TI העולמי. הדו"ח נערך ומתפרסם אחת למספר שנים ובמסגרתו נמדדת אכיפת האמנה של ה-OECD נגד שוחד בעסקאות בינלאומיות במדינות זרות.
 • פרסום בישראל של הדו"ח העולמי של מדד השחיתות בחברות הביטחוניות – Defence Companies Anti-Corruption Index, המתקיים אחת למספר שנים מטעם ארגון TI העולמי
 • פעילות בשיתוף עם ארגוני החברה האזרחית וקידום ערכי השקיפות והדמוקרטיה בקרב בני הדור הצעיר בחברה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • שבי"ל - אתר האינטרנט של העמותה הישראלית