לדלג לתוכן

שקף (הקרנה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
שקפים מודפסים
מטול שקפים מקרין שקף על גבי מסך

שקף הוא יריעה דקה של חומר שקוף וגמיש, בדרך כלל צלולוז-אצטט, שעליו ניתן לשרטט או להדפיס. השקף מונח על מטול שקפים לצורך הקרנתו. בעבר ארגונים ומוסדות חינוך השתמשו רבות במטולי שקפים ובשקפים להרצאות, הדרכות, ישיבות וכדומה. התחליף הנוכחי לשימוש זה הם מצגות שקפים ממוחשבות המוקרנות באמצעות מקרן או צג ולוחות חכמים.

הדפסה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ניתן להדפיס על גבי שקפים באמצעות מדפסות לייזר או מכונות צילום. שקפים המותאמים לשימוש במדפסות לייזר עמידים לטמפרטורות הגבוהות הנוצרות בעת חימום והמסת הטונר. עבור מדפסות הזרקת דיו קיימים שקפים מצופים היכולים לספוג את הדיו הנוזלי, אך יש להקפיד שלא לחשוף אותם ללחות, שעלולה לגרום לפגיעה בשקיפות. יש גם לטעון אותם כהלכה במדפסת מכיוון שהם בדרך כלל מצופים רק מצד אחד.

שימושים[עריכת קוד מקור | עריכה]

השימושים לשקפים היו מגוונים כמו הארגונים המשתמשים בהם, בדומה לשימושים הנעשים כיום במצגות ממוחשבות כגון PowerPoint.

במוסדות חינוך השתמשו בשקפים כדי להדגים פתרון בעיות ארוכות (למשל בשיעורי פיזיקה ומתמטיקה) או להמחיש ולאייר תופעות ואירועים (למשל בשיעורי היסטוריה, גאוגרפיה, ביולוגיה).

חברות תעופה וחלל, כמו בואינג וביצ'קראפט, השתמשו בשקפים במשך שנים בישיבות ניהול על מנת לעדכן מהנדסים ואנשי צוות רלוונטיים אודות תכנוני מטוסים חדשים ושינויים בעיצובים קיימים, כמו גם להמחשת בעיות[1].

בצה"ל שורטטו שקפים לצורך מצגות במטלות הדרכה שונות באמצעות טושים מותאמים לשקפים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]