שרגא קטן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
שרגא קטן
כרזת הסרט
כרזת הסרט
כרזת הסרט
מבוסס על המחזה שרגא הקטן של הלל מיטלפונקט
בימוי זאב רווח
הופק בידי ברוך אלה, זאב רווח
תסריט זאב רווח, הלל מיטלפונקט
עריכה ציון אברהמיאן
שחקנים ראשיים זאב רווח
ניצה שאול
יוסף כרמון
יצחק חזקיה
צחי נוי
הלל מיטלפונקט
מוזיקה שם טוב לוי עריכת הנתון בוויקינתונים
צילום גדי דנציג עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
חברת הפקה ברקי פטה המפריס
הקרנת בכורה 1978 עריכת הנתון בוויקינתונים
משך הקרנה 90 דק' עריכת הנתון בוויקינתונים
שפת הסרט עברית עריכת הנתון בוויקינתונים
סוגה סרט דרמה עריכת הנתון בוויקינתונים
תקציב 2,500,000 ל"י
הכנסות 213,500 צופים
דף הסרט ב־IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

שרגא קטן הוא סרט קולנוע ישראלי משנת 1978 בבימויו של זאב רווח.

התסריט מבוסס על מחזה בשם זה של הלל מיטלפונקט שהוצג בתיאטרון חיפה. הוא נכתב על ידי זאב רווח והלל מיטלפונקט. שניהם גם משחקים בסרט.

הסרט הופץ על ידי סרטי ארז. המועצה לביקורת סרטים ומחזות אישרה את הסרט בהגבלת צפייה למבוגרים מגיל 16.[1]

תקציר העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שרגא קטן (זאב רווח) הוא פועל במפעל של מר שפירא (רפאל קלצ'קין). הוא התקדם יפה ב-15 שנות עבודתו במפעל, יוצא קבוע עם ליאורה (ליאורה טיקוצקי), בתו היפהפייה של מר שפירא שעובדת כדיילת באל על. הם עומדים להתחתן ושרגא עומד לקבל לידיו את המפעל ולעבור לווילה מפוארת שנרכשה עבורם.

דרכו של שרגא לצמרת נראית בטוחה עד שהוא מקבל לפתע צו מילואים ל-35 יום בגדוד שריון ברמת הגולן. הוא מגיע לבסיס ומתחיל להכין את הטנק בעזרת אנשי צוותו כשהמג"ד (יוסי קאנץ) מזרז אותם. אנשי הצוות הם:

בלילה עוברת במקום משאית ובה חברים בתיאטרון הקהילתי בקריית שמונה שבאים להופיע לפני הצוותים. ליד הטנק של שרגא הם מורידים את סופיה (סופי) דהאן (ניצה שאול), צעירה נאה, העובדת במפעל טקסטיל בקריית שמונה. היא שרה להם שני שירים ומתחיל לרדת גשם שוטף. כולם בורחים לאוהל חוץ משרגא וסופי שנכנסים לטנק ומתחילים להתעלס. כעבור זמן מבינים כולם מה שנעשה בטנק, נכנסים לטנק ומצטרפים לאורגיה. בשלב מסוים מישהו לוחץ על מתג הקשר והמג"ד שומע כל מה שקורה שם.

בבוקר עוזבת סופי לביתה ובסוף המילואים כולם משתחררים לתפקידיהם. סופי מגלה שהיא בהיריון ומודיעה זאת לאחיה צדוק (צדוק קראוס). הוא גורר אותה למג"ד ומאיים שאם לא יפתור את בעיית מי האבא הוא יגרום לשערורייה. המג"ד שולח את הפקיד שלו (משה איש כסית) לחלק לכולם צווי חירום להתייצבות מיידית.

כולם מגיעים במחשבה שעומדת לפרוץ מלחמה אבל המג"ד מסביר להם את הבעיה. הם יושבים המומים לטכס עצה. לכל אחד יש מה להפסיד חוץ מציבי הרווק. הם מחליטים שהוא יודה באבהות אך סופי דוחה אותו בידיעה שהוא כלל לא שכב איתה.

כולם חוזרים לתל אביב. סופי מגיעה לפגישה אתם במסעדה כשבמקום ציבי מגיעה אמו. אבנר האמיד מציע לה לעבור הפלה מלאכותית ונופש על חשבונו אך היא מסרבת. היא משתכנת בדירתו של שרגא, ותוך זמן קצר מגלה זאת ליאורה ארוסתו של שרגא, שעומדת להינשא לו.

שרגא נתון בלחץ רגשות, כל חבריו ברחו מאחריות, הוא עלול להפסיד המון אבל מצד שני הוא מרגיש חמלה כלפי סופי שבאה משכבה סוציואקונומית נמוכה כפי שהוא היה. לפי בקשתו סופי חוזרת לביתה, ושרגא שיודע שהוא עלול להפסיד כל מה שרכש בחייו, נוסע לקריית שמונה ומחזיר אותה לתל אביב.

שחקנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שחקן תפקיד
זאב רווח שרגא קטן
ניצה שאול סופי דהאן
יוסף כרמון פרדי
יצחק חזקיה אבנר
צחי נוי ציבי
הלל מיטלפונקט אלי הדר
יוסי קאנץ מג"ד
ליאורה טיקוצקי ליאורה
רפאל קלצ'קין אבא של ליאורה
משה איש כסית פקיד המג"ד
שושנה דואר אמא של שרגא
ליה דוליצקיה אמא של ציבי
אילן דר ברמן
צדוק קראוס צדוק דהאן

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]