שרשרת (תכשיט)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שרשרת חרוזים סרוגה עשויה מסריגת תחרה, כסף סטרלינג ופנינות מים מתוקים

שרשרת היא תכשיט בצורת רצועה שנקשר מסביב לצוואר. שרשראות נוצרות לעיתים קרובות על ידי שרשרת מתכת ועליה תכשיטים. שרשראות אחרות עשויות מבד ארוג.

מאפיינים נפוצים של שרשראות מקושטות כוללים אבנים צבעוניות (בעיקר אבני חן/תכשיטים), עץ (בדרך כלל מגולף או מלוטש), זכוכית אמנותית, נוצות, צדפים, חרוזים או אלמוגים - מסוגים שונים. חוץ מקישוטים אלה קיים עוד מגוון רחב של קישוטים אחרים שגם משמשים לקישוט שרשראות. אם בשרשרת יש קישוט אחד עיקרי קוראים לה תליון או קמע, ואם הקישוט תלוי בעצמו בתוך מכל קטן, קוראים לזה משכית.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ציור של אישה העונדת שרשראות מסוגים שונים.

שרשראות הן חלק בלתי נפרד מסוגי תכשיטים מאז ימי התרבויות הקדומות וקדמו להמצאת הכתב.

שרשראות נמצאות בשימוש לפחות מתקופת האבן, בערך לפני 40,000 שנה. עוד לפני המצאת האריגה והחריזה היו קיימות שרשראות. השרשראות הראשונות היו עשויות מחומרים טבעיים בלבד - גפנים חזקים או גידים שנשארו מן הציד נקשרו יחד ועוטרו בצדפים, עצמות, שיניים, עורות צבעוניים, נוצות ציפורים, אלמוגים, חתיכות עץ מגולפות, זרעים, אבנים צבעוניות, אבני חן טבעיות או מרכיבים טבעיים יפים אחרים שנמצאו בקרבת מקום.

התפתחות העיבוד של בד ומתכת הרחיבו מאוד את מגוון התכשיטים שהיו זמינים לבני אדם. המצאת החוט ומחרוזת אפשרה פיתוח של שרשראות קטנות יותר, עמידות יותר ומורכבות יותר. לאחר שתקופת הברונזה החלה ובני האדם גילו כיצד להמיס מתכת וליצוק אותה לתוך תבניות, ברונזה, נחושת, כסף, זהב, אלקטרום, פלטינה ועוד מגוון של מתכות אחרות שימשו כדי ליצור שרשראות המושכות את העין עבור גברים ונשים כאחד. בנוסף לכך, לראשונה התאפשרה יצירת שרשראות מתכת. מלטשי אבני חן ומנפחי זכוכית אפשרו הוספה של אבני חן מלוטשות ו/או חתיכות זכוכית יפות.

בעידן המודרני, מגוון מתכות חדשות זמינות עבור שרשראות שהדורות הקודמים לא יכלו להמיס כמו שצריך בטמפרטורה גבוהה דיה. מזעורים ותחריט לייזר אפשרו יצירה של יצירות אמנות מפורטות היטב ו/או סמלי קליגרפיה, בתוך רכיבים בודדים בשרשרת.

סוגים של שרשראות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אדם לובש שרשראות מרובות. המסאים שבקניה, אפריקה משתמשים בשרשראות כחלק מהלבוש המסורתי.
בחורה עונדת שרשרת. שרשרת מתכת אופנתית מסוג זה נפוצה באירופה ואמריקה.

לפי אורך[עריכת קוד מקור | עריכה]

שרשראות נשים לעיתים קרובות מסווגות לפי אורכן.

שרשרת צמודה לצוואר[עריכת קוד מקור | עריכה]

שרשרת זו מוכרת גם כ"שרשרת קולר" או "צ'וקר" וכשמה כן היא, צמודה לצוואר. השרשרת עשויה להיות מורכבת ממגוון חומרים, החל מקטיפה וכלה במתכות.

שרשרת עם צלב[עריכת קוד מקור | עריכה]

שרשרת עם צלב יכולה להיות בכל אורך שהוא.

ענק הדוק דמוי צווארון[עריכת קוד מקור | עריכה]

אורכו של ענק הדוק דמוי צווארון הוא 35 סנטימטר עד 41 סנטימטר. את הענק עונדים בקצה העליון של הצוואר.

שרשרת נסיכותית[עריכת קוד מקור | עריכה]

אורכה של שרשרת נסיכותית הוא 45 סנטימטר עד 50 סנטימטר. היא ארוכה יותר מאשר ענק הדוק דמוי צווארון אבל קצרה יותר מאשר "Matinee".

שרשרת "Matinee"[עריכת קוד מקור | עריכה]

אורכה של שרשרת "Matinee" הוא 56 סנטימטר עד 58 סנטימטר. בדרך כלל גדיל בודד מהשרשרת נשען על החלק העליון של המחשוף.

שרשרת אופרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אורכה של שרשרת אופרה הוא 75 סנטימטר עד 90 סנטימטר והיא מונחת על עצם החזה.

שרשרת חבל או "Sautoir"[עריכת קוד מקור | עריכה]

שרשרת חבל או "sautoir" ארוכות יותר מאורכה של שרשרת אופרה.

שרשרת פלצור[עריכת קוד מקור | עריכה]

שרשרת פלצור הוא גרסה ארוכה מאוד של "sautoir" או שרשרת חבל, בלי אבזם, שבדרך כלל נכרכת מספר פעמים סביב הצוואר. את קצות שרשרת הפלצור ניתן לשלב, לכרוך או לקשור במגוון דרכים שונות.

לפי סוג הקישוט[עריכת קוד מקור | עריכה]

ענק יהלומים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ענק יהלומים הוא שרשרת שמשולבים בה יהלומים. במדינות המערב לעיתים קרובות מקבלים אותם כמתנות כסימנים לאהבה ונאמנות בין אוהבים. קיימים סוגים רבים של שרשראות מסוג זה.

מחרוזת פנינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מחרוזות פנינים פופולריות בקרב נשים. ישנם שני סוגים ספציפיים של מחרוזות פנינים. הסוג הראשון היא שרשרת פנינים אחידות המורכבת מפנינים שכולן נראות באותו גודל (אם כי בדרך כלל יש הבדל קטן בקצוות כך שהן יראו בפרופורציה). הסוג השני היא שרשרת פנינים שעשוי מחוטים רבים של פנינים מדורגות. וריאציות רבות אחרות גם כן קיימות.

שרשרת עם תליון שן[עריכת קוד מקור | עריכה]

בכמה מחרוזות של גברים (וגם במספר סוגים מועט של שרשראות לנשים) בשרשרת יש תליון של שן של חיה. גרסה פופולרית במיוחד היא שרשרת מעור עם שן של כריש.

מחרוזת תפילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חרוזי תפילה שאמורים לשמש כמוקד של מדיטציה או תפילה ו / או לסייע בלימוד פסוקים דתיים, מאורגנים לעיתים כשרשרת. מחרוזות תפילה מכילים בדרך כלל חרוזים מכל סוג שהוא (לעיתים קרובות חרוזי עץ, זרעים או חומרים אחרים הזמינים בקלות שקשורים לרוחניות / או ענווה) לאורך כל אורכן. שרשראות מסוג זה בדרך כלל אינן נענדות.

סמלים מקובלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שרשרת בעלת קישוט פופולרי כגון: יין ויאנג, צלב, חמסה ומגן דוד.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]