תאודוסיוס השלישי, קיסר האימפריה הביזנטית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
תאודוסיוס השלישי, קיסר האימפריה הביזנטית
Θεοδόσιος Γ΄
לידה המאה ה־7
קונסטנטינופול, האימפריה הביזנטית עריכת הנתון בוויקינתונים
פטירה 24 ביולי 754
אפסוס, האימפריה הביזנטית עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה האימפריה הביזנטית עריכת הנתון בוויקינתונים
קיסר האימפריה הביזנטית
מאי 715 – 25 במרץ 717
(כשנה ו־47 שבועות)
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

תאודוסיוס השלישייוונית עתיקה: Θεοδόσιος Γ) היה קיסר האימפריה הביזנטית בין מאי 715 למרץ 717.

תאודוסיוס נולד בסוף המאה ה-7, בטרם עלייתו לשלטון הוא היה אוסף מיסים עבור הכתר הביזנטי וישב בעיר אדרמיטיום (אדרמיט בטורקיה Edremit). כוון חייו השתנה בשנת 715 כאשר כוחות הצי הביזנטי וחיל המצב של הפרובינציה התמרדו כנגד אנסטסיוס השני, קיסר האימפריה הביזנטית ומינו את תאודוסיוס לעמוד בראש המורדים כקיסר. הוא עמד בראש צבאות המורדים כוחות המורדים שעלו על קונסטנטינופול. בנובמבר 715, לאחר שישה חודשים של מצור על קונסטנטינופול, נכנסו המורדים לעיר כמנצחים ולאחר מספר חודשים נוספים אנסטסיוס הסכים לצאת לגלות למנזר בתסליה בתמורה להבטחת ביטחונו וחייו.

עם זאת למרות ניצחונם של המורדים וכניעתו של אנסטסיוס, תאודוסיוס לא הצליח להטיל את מרותו על חלקים גדולים מהאימפריה ומפקדים צבאיים של אנטוליה, לאון האיסורי וארמניה ארטבסדוס יצאו בגלוי כנגדו, שהיה אחראי על גזרת ארמניה, להפיל את תאודוסיוס. לארטבסדוס הובטחו, בתמורה, אירוסין עם בתו של לאון השלישי, אנה. על מנת להבטיח את הצלחתו קשר לאון עם השליטים המוסלמיים של בית אומאייה, בעוד תאודוסיוס חיזק את שורות חייליו והבטיח את עורפו על ידי ברית עם הבולגרים שבתמורה קיבלו אחיזה בתרקיה וזגוריה והבטחה לתשלום מס שנתי.

ב-25 במרץ 717 החל ליאון את המהלך כנגד תאודוסיוס וצבא המורדים התקדם אל קונסטנטינופול, בדרך הם הטילו מצור כבשו את ניקומדיה ושבו את בנו של תאודוסיוס. על פי עצת הפטריארך והסנאט הביזנטי החל תאודוסיוס במשא ומתן עם המורדים ובסיכומו של דבר, תחת איום על חיי בנו, החליט לוותר על כסאו ולהכיר בליאון כקיסר האימפריה. ליאון נכנס לקונסטנטינופול כמנצח ביום 25 במרץ 717. תאודוסיוס ובנו הורשו לצאת לגלות למנזר, תאודוסיוס התמנה לבישוף של אפסוס. תאודוסיוס נפטר אולי ב-754.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]