תאוהרי ג'אורג'סקו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
תאוהרי ג'אורג'סקו

תאוהרי ג'אורג'סקו (רומנית: Teohari Georgescu‏; 31 בינואר 1908 - 31 בדצמבר 1976), מראשי המשטר הקומוניסטי ברומניה ומשרי הפנים שלה.

חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'אורג'סקו היה רומני נוצרי, אך כנראה נולד בשם בורך טסקוביץ' למשפחה ממוצא יהודי. עם זאת, טענה זו שנויה במחלוקת.

אביו של ג'אורג'סקו היה בעל מכולת ומגיל צעיר הוא עזר לאביו בעסקו. בגיל 15 התחיל ג'אורג'סקו לעבוד כשוליה בבית הדפוס "Cartea Romaneasca". בשנת 1928 הוא הצטרף לאיגוד עובדי הדפוס, קרא תעמולה קומוניסטית והצטרף למפלגה הקומוניסטית. הוא השתתף באסיפות חשאיות, בארגון שביתות ובחלוקת כרוזים. בשנת 1929 נעצר ושוחרר כעבור כמה חודשים. הוא נעצר שוב על חלוקת כרוזים בשנת 1933 והודות לעורך דינו עונשו הסתכם במכות שקיבל ובחודשיים מאסר. הוא המשיך בפעילותו וכך גם המעצרים - באוגוסט 1944, עם שינוי השלטון ברומניה שוחרר מכליאתו ל-10 שנות מאסר להן נידון בשנת 1941 (לאחר חזרתו ממוסקבה שם קיבל הדרכה בשנת 1940). הוא נקרא לבוקרשט ואנה פאוקר הטילה עליו משימות שונות. בנובמבר מונה ג'אורג'סקו לתת מזכיר מדינה במשרד הפנים והיה עליו לפעול להחדרת הקומוניסטים לתוך הז'נדרמריה הסיגורנצה ושירות הידיעות המיוחד. הודות להצלחתו במשימה, מונה בשנת 1945 לשר הפנים בממשלתו של ד"ר פטרו גרוזה.

הפיוס בין הלגיונרים ובין הקומוניסטים וההדחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסוף 1945, ביוזמתם של אנה פאוקר ותאוהרי ג'אורג'סקו, נוהלו מגעים בין המפלגה הקומוניסטית הרומנית ובין נציג של התנועה הלגיונרית, סיעתו של הוריה סימה וסוכמו שחרורם של לגיונרים ממחנות ריכוז והפסקת רדיפתם של אלה שירדו למחתרת בתמורה להסגרה מרצון ומסירת כלי נשק[1].

הסכם זה שימש מאוחר יותר להאשמות בסטיה ימינה של פאוקר וג'אורג'סקו והדחתם מתפקידיהם. בהיותו מקורב לאנה פאוקר ולואסילה לוקה ("קבוצת מוסקבה") סולק גם הוא מתפקידו בשנת 1952 על ידי "קבוצת בית הסוהר" של גאורגה גאורגיו-דז'. במסגרת החקירות שנערכו לו לאחר הדחתו נעצרה גם רעייתו השנייה, יהודיה בשם Eugenia Samoila, עם שני ילדיהם (הצעיר בגיל כמה חודשים). מעצרם של בני משפחתו גרם לו להישבר בחקירה והוא מסר כל שנדרש ממנו. בשנת 1955 שוחרר ג'אורג'סקו ללא משפט ונשלח לעבוד כמגיה בבית הדפוס בו התחיל כשוליה, אך בהמשך גאורגיו דז' "סלח" לו ומינה אותו למנהל בית הדפוס. הוא יצא לגמלאות בשנת 1963 והלך לעולמו בסוף שנת 1976.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • ולדימיר טיסמניאנו, Stalinism pentru eternitate, היסטוריה פוליטית של הקומוניזם הרומני, הוצאת Humanitas, בוקרשט, 2014.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא תאוהרי ג'אורג'סקו בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]